{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

Who won which race? Your one-stop shop for Cheltenham Festival 2022 results


  • Horse & Hound is supported by its audience. When you purchase through links on our site, we may earn commission on some of the items you choose to buy. Learn more
  • Throughout the week of great sporting action, you will be able to view the top three past the post Cheltenham Festival results right here.

    This page will be updated after the conclusion of each race at Cheltenham Racecourse, so keep checking back.

    Cheltenham Festival 2022 results

    Tuesday 15 March

    1.15pm: Supreme Novices’ Hurdle (Grade One)

    1st: Constitution Hill | Jockey: Nico De Boinville | Trainer: Nicky Henderson | Owner: Michael Buckley
    2nd: Jonbon | Jockey: Aidan Coleman | Trainer: Nicky Henderson | Owner: John P McManus
    3rd: Kilcruit | Jockey: Mr P W Mullins | Trainer: Willie Mullins | Owner: Miss M A Masterson

    2.10pm: Arkle Challenge Trophy Novices’ Chase (Grade One)

    1st: Edwardstone | Jockey: Tom Cannon | Trainer: Alan King | Owner: Robert Abrey and Ian Thurtle
    2nd: Gabynako | Jockey: Keith Donoghue | Trainer: Gavin Cromwell | Owner: Mick & Molly Syndicate
    3rd: Blue Lord | Jockey: Paul Townend | Trainer: Willie Mullins | Owner: Simon Munir & Isaac Souede

    2.50pm: Ultima Handicap Chase (Grade Three)

    1st: Corach Rambler | Jockey: Derek Fox | Trainer: Lucinda Russell | Owner: The Ramblers
    2nd: Gericault Roque | Jockey: Tom Scudamore | Trainer: David Pipe | Owner: Professor Caroline Tisdall & Bryan Drew
    3rd: Oscar Elite | Jockey: Harry Cobden | Trainer: Colin Tizzard | Owner: Mrs Mary-Ann Middleton

    3.30pm: Champion Hurdle Challenge Trophy (Grade One)

    1st: Honeysuckle | Jockey: Rachael Blackmore | Trainer: Henry De Bromhead | Owner: Kenneth Alexander
    2nd: Epatante | Jockey: Nico De Boinville | Trainer: Nicky Henderson | Owner: John P McManus
    3rd: Zanahiyr | Jockey: Jack Kennedy | Trainer: Gordon Elliott | Owner: Bective Stud

    4.10pm: The David Nicholson Mares’ Hurdle (Grade One)

    1st: Marie’s Rock | Jockey: Nico De Boinville | Trainer: Nicky Henderson | Owner: Middleham Park Racing XLII
    2nd: Queens Brook | Jockey: Jack Kennedy | Gordon Elliott | Owner: Bective Stud
    3rd: Mrs Milner | Jockey: B J Cooper | Trainer: Paul Nolan | Owner: Softco

    4.50pm: The Fred Winter Handicap Hurdle (Grade Three)

    1st: Brazil | Jockey: Mark Walsh | Trainer: Padraig Roche | Owner: John P McManus
    2nd: Gaelic Warrior | Jockey: Paul Townend | Trainer: Willie Mullins | Owner: Mrs S Ricci
    3rd: Bell Ex One | Jockey: Harry Cobden | Trainer: Paul Nicholls | Owner: Alexander McGregor

    5.30pm: National Hunt Challenge Cup Amateur Jockeys’ Novices’ Chase (Grade Two)

    1st: Stattler | Jockey: Mr P W Mullins | Trainer: Willie Mullins | Owner: R A Bartlett
    2nd: Run Wild Fred | Jockey: Mr J J Codd | Trainer: Gordon Elliott | Owner: Gigginstown House Stud
    3rd: Vanillier | Jockey: Mr Derek O’Connor | Trainer: Gavin Cromwell | Owner: Mrs H M Keaveney

    Wednesday 16 March

    1.30pm: The Baring Bingham Novices’ Hurdle (Grade One)

    1st: Sir Gerhad | Jockey: Paul Townend | Trainer: Willie Mullins | Owner: Cheveley Park Stud
    2nd: Three Stripe Life | Jockey: Davy Russell | Trainer: Gordon Elliott | Owner: K Haughey, Laura Haughey & Kieran T Byrne
    3rd: Whatdeawant | Jockey: Danny Mullins | Trainer: Willie Mullins | Owner: Sean & Bernadine Mulryan

    2.10pm: The Broadway Novices’ Chase (Grade One)

    1st: L’Homme Presse | Jockey: Charlie Deutsch | Trainer: Venetia Williams | Owner: DFA Racing
    2nd: Ahoy Senor | Jockey: Derek Fox | Trainer: Lucinda Russell | Owner: Mrs C Wymer & PJS Russell
    3rd: Gaillard Du Mesnil | Jockey: Paul Townend | Trainer: Willie Mullins | Owner: Mrs J Donnelly

    2.50pm: Coral Cup Handicap Hurdle (Grade Three)

    1st: Commander Of Fleet | Jockey: Shane Fitzgerald | Trainer: Gordon Elliott | Owner: Gigginstown House Stud
    2nd: Fastorslow | Jockey: Darragh O’Keeffe | Trainer: Martin Brassil | Owner: Sean & Bernadine Mulryan
    3rd: Ashdale Bob | Jockey: Jack Foley | Trainer: Mrs John Harrington | Owner: Diarmuid Horgan

    3.30pm: Queen Mother Champion Chase (Grade One)

    1st: Energumene | Jockey: Paul Townend | Trainer: Willie Mullins | Owner: Tony Bloom
    2nd: Funambule Sivola | Jockey: Charlie Deutsch | Trainer: Venetia Williams | Owner: My Racing Manager Friends
    3rd: Envoi Allen| Jockey: Rachael Blackmore | Trainer: Henry De Bromhead | Owner: Cheveley Park Stud

    4.10pm: Glenfarclas Cross-country Chase (Class Two)

    1st: Delta Work | Jockey: Jack Kennedy | Trainer: Gordon Elliott | Owner: Gigginstown House Stud
    2nd: Tiger Roll | Jockey: Davy Russell | Trainer: Gordon Elliott | Owner: Gigginstown House Stud
    3rd: Plan Of Attack | Jockey: Darragh O’Keffe | Trainer: Henry De Bromhead | Owner: Alan Halsall

    4.50pm: Grand Annual Challenge Cup Handicap Chase (Grade Three)

    1st: Global Citizen | Jockey: Kielan Woods | Trainer: Ben Pauling | Owner: The Megsons
    2nd: Andy Dufresne | Jockey: Mark Walsh | Trainer: Gordon Elliott | Owner: John P McManus
    3rd: Frero Banbou | Jockey: Charlie Deutsch | Trainer: Venetia Williams | Owner: P Davies

    5.30pm: Champion Bumper (Grade One)

    1st: Facile Vega | Jockey: Mr P W Mullins | Trainer: Willie Mullins | Owner: Hammer & Trowel Syndicate
    2nd: American Mike | Jockey: Mr J J Codd | Trainer: Gordon Elliott | Owner: Bective Stud
    3rd: James’s Gate | Jockey: Sean O’Keeffe | Trainer: Willie Mullins | Owner: Sean & Bernadine Mulryan

    Thursday 17 March

    1.30pm: The Golden Miller Novices’ Chase (Grade One)

    2.10pm: Pertemps Network Final Handicap Hurdle (Grade Three)

    2.50pm: The Festival Trophy (Ryanair Chase) (Grade One)

    3.30pm: Paddy Power Stayers’ Hurdle (Grade One)

    4.10: Plate Handicap Chase (Grade Three)

    4.50pm: The Dawn Run Mares’ Novices’ Hurdle (Grade Two)

    5.30pm: Kim Muir Challenge Cup Amateur Jockeys’ Handicap Chase (Class Two)

    Friday 18 March

    1.30pm: Triumph Hurdle (Grade One)

    2.10pm: County Handicap Hurdle (Grade Three)

    2.50pm: Albert Bartlett Novices’ Hurdle (Grade One)

    3.30pm: Cheltenham Gold Cup Chase (Grade One)

    4.10pm: Challenge Cup Open Hunters’ Chase (Class Two)

    4.50pm: Paddy Power Mares’ Chase (Grade Two)

    5.30pm: Martin Pipe Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle (Class Two)

    Keep up to date with all the latest news and updates from the Cheltenham Festival via the Horse & Hound website and read the full report in the 24 March issue of the magazine.

    You might also be interested in:

    Horse & Hound magazine, out every Thursday, is packed with all the latest news and reports, as well as interviews, specials, nostalgia, vet and training advice. Find how you can enjoy the magazine delivered to your door every week, plus options to upgrade your subscription to access our online service that brings you breaking news and reports as well as other benefits. 

    You may like...