{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

The 37th Dunster Country Fair Hound Show

The 37th Dunster Country Fair Hound Show took place on 30 July on Dunster Lawns in West Somerset. With Dunster Castle overlooking the show and the Bristol Channel just a moment away, the setting is one to savour (pictured above).

Just a handful of the 31 packs entered were unable to attend on the day, however all three of the country’s staghounds packs competed against each other. The show is often seen as a warm-up to the West of England Hound Show at Honiton on Thursday, 7 August (full report in H&H magazine, on sale 14 August).

Prizes in the foxhound, staghound, harrier, beagle and minkhound classes were split across a number of different packs with the overall supreme championship going to the Devon and Somerset Staghounds (DSSH) Destiny 09, who had earlier won the staghound title.

Dulverton West’s unentered doghound Harrier, was awarded the champion foxhound title, while the Cotley’s Bedale 12 took the harrier equivalent.

Chilmark and Clifton Foot Farquhar 13 claimed the beagle championship, with the Devon and Cornwall’s Brushford securing the minkhound title.

The Dunster Country Fair salver awarded to a professional huntsman gaining the most points throughout the day was awarded to the Devon and Somerset Staghounds. They also were awarded the Eric Green Cup for the kennels scoring the most points throughout the day.

Full results

Foxhounds – judged by Diana Scott & Ian Pearce MFH
Single unentered Dog hound
1st — Dulverton West Harrier 2nd — Cattistock Ranter 3rd — Dulverton West Harlequin

Single entered Dog hound
1st — Mendip Goshawk 2nd — Dulverton West Pelican 3rd — West Somerset Lancombe

Champion doghound — Dulverton West Harrier
Reserve — Mendip Goshawk

Single unentered bitch hound
1st — Cattistock Radish 2nd — Dulverton West Happy 3rd — Silverton Laughter

Single entered bitch hound
1st — South Tetcott Gaylass 2nd — Dulverton West Pencil 3rd — Lamerton Alpha

Champion bitch — Cattistock Radish
Reserve — South Tetcott Gaylass

Overall champion foxhound — Dulverton West Harrier (unentered)
Reserve — Cattistock Radish

 

Staghounds — judged by William Bryer MFH & Will Goffe
Single unentered doghound
1st — Tiverton Daystar 2nd — Tiverton Dawish 3rd — Quantock Layman

Single entered doghound
1st — DSSH Sampson 12 2nd — Tiverton Dunster 13 3rd — Tiverton Wizard 13

Champion doghound — Tiverton Daystar
Reserve — DSSH Sampson 12

Couple doghounds
1st — Quantock Larger & Layman 2nd — Tiverton Daystar & Dawlish 3rd — DSSH Packman & Sampson

Single unentered bitch hound
1st — Tiverton Rustic 2nd — Quantock Rustic 3rd — Tiverton Ruin

Single entered bitch hound
1st — DSSH Destiny 2nd — Quantock Picnic 3rd — Quantock Pancake

Couple bitch hounds
1st — Tiverton Ruffel & Rustic 2nd — Quantock Picnic & Pancake 3rd — Tiverton Ruin & Ruthless

Champion bitch — DSSH Destiny 09
Reserve — Tiverton Rustic

Overall champion staghound — DSSH Destiny 09
Reserve — Tiverton Daystar

 

Harriers — judged by David Palmer MFH & Bill Bishop MFH
Single unentered dog hound
1st — Minehead Hawthorne 2nd — Cotley Latimer 3rd — Taunton Vale Hornet

Single entered dog hound
1st — Cotley Bedale 2nd — Minehead Baliff 3rd — Taunton Vale Badger

Stallion hound
1st — Cotley Demon 2nd — Taunton Vale Barrister 3rd — DV&SP Warpaint

Champion doghound — Cotley Bedale
Reserve — Cotley Demon

Single unentered bitch hound
1st — Taunton Vale Lanacre 2nd — Minehead Willow 3rd — Taunton Vale Lavender

Single entered bitch hound
1st — Taunton Vale Waitress 2nd — Cotley Dazzle 3rd — Minehead Daring

Brood bitch hound
1st — Axe Vale Waffle 2nd — DV&SP Stylish 3rd — Taunton Vale Havoc

Champion bitch hound — Axe Vale Waffle
Reserve — Taunton Vale Lanacre

Champion unentered — Minehead Hawthorne
Reserve — Taunton Vale Lanacre

Champion harrier — Cotley Bedale
Reserve — Axe Vale Waffle

 

Beagles — judged by Ian Cunningham MH & Nikki Hancock
Single unentered dog hound
1st — Taw Vale Trojan 2nd — West Somerset Winston 3rd — Chilmark & Clifton Valesman

Single entered dog hound
1st — Chilmark & Clifton Farquar 2nd — SH&ND Commander 3rd — Chilmark & Clifton Falcon

Stallion Hound
1st — SH&ND Commander 2nd — Park Mulberry 3rd — Chilmark & Clifton Muster

Champion doghound — Chilmark & Clifton Foot Farquar
Reserve — SH&ND Commander

Single unentered bitch hound
1st — Palmer Marlborough Tablet 2nd — SH&ND Willing 3rd — Palmer Marlborough Dazzle

Single entered bitch hound
1st — Palmer Marlborough Crocus 2nd — Palmer & Marlborough Woodbine 3rd — Chilmark & Clifton Virtue

Brood bitch hound
1st — Palmer & Marlborough Womble 2nd — Chilmark & Clifton Mulberry 3rd — SH&ND Cleo

Champion bitch hound — Palmer Marlborough Womble
Reserve — Palmer Marlborough Crocus

Overall champion beagle — Chilmark & Clifton Farquhar
Reserve — Palmer Marlborough Womble

 

Minkhounds — judged by Patcrick Comber & James Batchelor
Pure bred dog hound for the Vincent Salver
1st — Culmstock Captain 2nd — Culmstock Ceasar 3rd — Pembrokeshire & Carmarthenshire Tristan

Pure bred bitch hound for the Vincent Salver
1st — Culmstock Maiden 2nd — Pembrokeshire & Carmarthenshire Tosca 3rd — Culmstock Marvel

Couple pure bred, either sex for the Vincent Salver
1st — Pembrokeshire & Carmarthenshire Cedric & Cecil 2nd — Culmstock Captain & Merlin 3rd — Culmstock Sunset & Maiden

Champion pure bred minkhound — Culmstock Captain

Part bred dog hound
1st — Devon & Cornwall Brushford 2nd — Courtenay Tracy Palmer 3rd — Courtenay Tracy Poacher

Part bred bitch hound
1st — Devon & Cornwall Arctic 2nd — Devon & Cornwall Avon 3rd — Devon & Cornwall Cobweb

Couple, part bred either sex
1st — Devon & Cornwall Belstone & Brushford 2nd — Courtenay Tracy Peanut & Pebbles 3rd — Culmstock Solomon & Sampson

Champion part bred minkhound — Devon & Cornwall Brushford

Champion doghound — Devon & Cornwall Brushford
Reserve champion doghound — Culmstock Captain

Champion bitch hound — Culmstock Maiden
Reserve champion bitch hound — Devon & Cornwall Arctic

Champion minkhound — Devon & Cornwall Brushford
Reserve champion — Culmstock Maiden

 

Five couple
The Transatlantic Cup for the five couple pack class
1st — Lamerton 2nd — Taunton Vale Harriers 3rd — Devon & Cornwall Minkhounds 4th — West Somerset Foxhounds

The Peter Sheppard Memorial Challenge Cup for the beagle pack class
Chilmark & Clifton Foot Beagles

You may like...