{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

Mounted games results 2002

FLOWER OF SCOTLAND Lanark Racecourse, Scotland, 7 July

GOTHENBURGH HORSE SHOW, Sweden 4-7 April

MGA CHATSWORTH COUNTRY FAIR August 30-September 1

MGA HOME INTERNATIONAL Uttoxeter Racecourse Staffs 8-9 June

MGA INTER COUNTIES CHAMPIONSHIP Stonleigh, 24-26 August

MGA (GB) THAME COUNTRY SHOW, Thame, Oxon 31 March/1 April

MGA SPRING PAIRS Newark & Notts shgrnd, Notts, 18-19 May

MGAGB SPRING CHAMPS Builth Wells, Wales 27-28 April

MGA MIDLANDS INDIVIDUALS Lincoln Shgrnd, Lincs 13-14 July

MGA WORLD INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS Newark & Notts sg, July 30- August 4

16th WORLD MOUNTED GAMES TEAM CHAMPIONSHIPS Fontwell Racecourse, West Sussex 26-28 July

MGA SHREWSBURY 5-6 October

MGA (GB) THAME COUNTRY SHOW, Thame, Oxon 31 March/1 April

1, Sussex; 2, Central Warwickshire; 3, Hampshire North; 4, Bedfordshire; 5, Surrey; 6, Oxfordshire.

GOTHENBURGH HORSE SHOW, Sweden 4-7 April

GFRKWarm up 1, Sweden 40; 2, Wales 37; 3, Germany 28; 4, Norway 24.Gothenburgh Horse Show 1, Wales (Joanna Dale, Adam Adcock, Charlotte Wickson, Kate Lamb, Darren Williams, Trainer – Peter Dale) 104; Sweden, 85; 3, Germany, 55; 4, Norway, 51.

MGAGB SPRING CHAMPS Builth Wells, Wales 27-28 April

Minis A Final1, Warwickshire; 2, West Glamorgan; 3, Mid Cheshire; 4, Hereford & Worcester.Minis B Final 1, South Kent; 2, Middlesex; 3, Monmouthshire; 4, Gloucestershire.Junior A Final 1, Hampshire North; 2, Middlesex Gold; 3, Warwickshire; 4, Gloucestershire Royals; 5, Central Warwickshire; 6, Leicestershire.Junior B Final 1, Mid Glamorgan; 2, West Glamorgan; 3, South Cheshire Stripes; 4, South Kent; 5, Shropshire; 6, Monmouthshire.Junior C Final1, South Wiltshire; 2, South Warwickshire; 3, Mid Cheshire; 4, Middlesex Red; 5, Clwyd; 6, South Kent Orange.Junior D Final1, Berkshire Royals;2, Gloucestershire Tp; 3, Hertfordshire; 4, Gt London; 5, West Warwickshire; 6, South Cheshire Mint.Open A Final1, Central Warwickshire; 2, Sussex; 3, South Wiltshire; 4, West Glamorgan; 5, Warwickshire; 6, Powys.Open B Final 1, Shropshire; 2, Middlesex; 3, Buckinghamshire; 4, Mid Warwickshire; 5, South Lanarkshire; 6, Northamptonshire.Open C Final 1, South Cheshire; 2, West Sussex; 3, Bedfordshire; 4, Lincolnshire.

MGA SPRING PAIRS Newark & Notts shgrnd, Notts, 18-19 May

Minis1, Shayla Mcnulty/Chloe Golding 47;2, Carly White/Rosie Wathan 45;3, Rhodri Hopkins/Jacques Warmerdam 36;4, Farren Blount/Kelly Davies 28;5, Holly Humphries/Rebecca Wardell 27;6, Polly Davies/Natalie Day 23;7, Isabel Tapp/Jessica Hindle 17.Under 171, Hannah Hopkins/Lester Brown 41;2, Luke Taverner/George Garner 36;3, Aron Tyler/Steven Algar 35;4, Craig Tordoff/Charlene Smith 35;5, Gemma Green/Harriet Cole 33;6,Michelle Smith/Kate Molloy 22;7, Kristie Thistlewaite/Kirsty Eveleigh 22.Open1, Christian Jones/Alex Jones 40;2, Daniel Williamson/Lauren Hopkins 38;3, Ben Ebrey/Julie Ebrey 33;4, Kate Ebrey/Lucy Davies 32;5, Joanna Dale/Gemma Hawes32;6, Helen Green/Amy Guy 32;7, Leanne Elliott/Bob Ghandour 17.

MGA HOME INTERNATIONAL Uttoxeter Racecourse Staffs 8-9 June

Open Home International1, England South 126.5 (D Williamson, C Taylor, B Hughes, S Warne, H Green); 2, Wales 103; 3, England North 102.5; 4, Sussex 87; 5, Scotland 73.Junior HI1, Warwickshire 122 (B Stamp, L Taverner, A Tyler, K Eveleigh, K Hardy);2, Wales 109; 3, England South 103; 4, England North 96; 5, Scotland 63.Junior Friendly: A final1, Central Warwickshire 37; 2, Warwickshire 34; 3, Middlesex 31; 4, Shropshire 30; 5, West Glamorgan 20; 6, Bedfordshire 16.B Final1, Hertfordshire 33; 2, Derbyshire 31; 3, Leicestershire 21; 4, MidCheshire 21; 5, Berkshire 12.Open Friendly: A Final1, Warwickshire 38; 2, Shropshire 36; 3, Middlesex 29; 4, Buckinghamshire 28;5, West Glamorgan 24; 6, Mid Cheshire 12.B Final1, Northamptonshire 30; 2, South Lanarkshire 28; 3, Bedfordshire 26; 4, Rutland 23; 5, Lincolnshire 12.

FLOWER OF SCOTLAND Lanark Racecourse, Scotland, 7 July

Mini 1, Edinburgh. Junior 1, Peebles; 2, East Ayrshire; 3, Doon Valley. Open 1,Peebles; 2, Midlothian; 3, Ayrshire.

MGA MIDLANDS INDIVIDUALS Lincoln Shgrnd, Lincs 13-14 July

Under 121, Rosie Wathan 40;2, Shayla McNulty 40; 3, Holly Humphrey 37; 4, Chloe Golding 35;5, Rheodri Hopkins 26; 6, Rebecca Wardell 24; 7, Farren Blount 20. Under 17 1, Bradley Stamp 41; 2, George Garner 37; 3, Charlene Smith 34; 4, Luke Taverner 33; 5, Jade Taylor 28; 6, Craig Tordoff 25; 7, Katie Wathan 25. Open 1, Felicity Hotson-Jones 39;2, Caroline Taylor 39;3, Choc Adcock 35.5; 4, Katie Davis 30.5; 5, Kate Ebrey 27; 6, Peter Walters 27; 7, Rachel Norton 27.

16th WORLD MOUNTED GAMES TEAM CHAMPIONSHIPS Fontwell Racecourse, West Sussex 26-28 July

Grand final 1, Wales 61 pts; 2,England 58; 3, Ireland 50; 4, Belguim 46; 5, France 45; 6, Scotland 40; 7, Northern Ireland 34.Runners up final 1, Canada 62; 2, Germany 60; 3, Sweden 59; 4, Australia 51; 5, USA 39; 6, Norway 37; 7, Luxembourg 23.

MGA WORLD INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS Newark & Notts sg, July 30- August 4

Under 12 1, S McNulty 60; 2, R Wathan 58; 3, C Golding 57; 4, H Humphrey 55; 5, J Hindle 44; 6, G Walters 37; 7, C White 26; 8, P Appleby 23.Under 15 1, J Taylor 64; 2, K Hardy 60; 3, H Hopkins 45; 4, C Smith 44; 5, B Millichap 43; 6, K Hopkins 37; 7, S Algar 37; 8, B Heywood 30.Under 17 1, G Garner 63; 2, S Algar 60; 3, K Hardy 53; 4, L Taverner 53; 5, J Taylor 42; 6, G Green 33; 7, A Tyler 33; 8, K Wathan 23.Open 1, C Adcock 54.5; 2, C Taylor 53; 3, J Knott 53; 4, D Williams 49.5; 5, G Garner 50; 6, K Davies 37; 7, C Jones 37; 8, F Day 35.Veterans 1, M Scott 59; 2, K Davies 59; 3, H Roze 50; 4, J Dunn 47; 5, G Wilson 46; 6, S Butt 44; 7, J Foissey 31; 8, A Nugent 23.

MGA INTER COUNTIES CHAMPIONSHIP Stonleigh, 24-26 August

Open Finals – Championship Final1, Sussex 48; 2, Royal Berkshire 44; 3, Buckinghamshire 42; 4, South Staffordshire 42; 5, Warwickshire 39; 6, South Wiltshire 34; 7, Middlesex Blue 31.B Final1, Central Warwickshire 56; 2, South Warwickshire 46; 3, West Sussex 40; 4, West Glamorgan 35; 5, Devon 33; 6, Kent 30; =7, Powys & Shropshire 29.C Final1, Oxfordshire 45; 2, South Cheshire 42; 3, Middlesex Red 42; 4, North Shropshire 40; 5, Yorkshire 39; 6, Berkshire Royals 34; 7, South Somerset 23; 8, Gloucestershire 22.D Final1, Rutland 49; 2, Northamptonshire 46; 3, West Warwickshire 45; 4, Mid Cheshire 35; 5, Bedfordshire 35; 6, Mid Warwickshire 31; 7, West Kent 24; 8, Nottinghamshire 22.Junior Finals – Championship Final1, Royal Berkshire 52; 2, Hampshire North Yellow 45; 3, Warwickshire 44; 4, Mid Glamorgan 43; 5, Monmouth 34; 6, Middlesex Gold 33; 7, Gloucestershire 28; 8, Leicestershire W/D.B Final1, South Warwickshire 50; 2, Central Warwickshire 44; 3, South Cheshire Stripes 37; 4, South Wiltshire A 37; 5, Hampshire North White 34; 6, Mid Cheshire 32; 7, Peebles 29; 8, Derbyshire 24.C Final1, Shropshire 51; 2, Berkshire Royals 44; 3, Middlesex Red40; 4, Sth Wiltshire B 38; 5, Warwickshire Minis 34; 6, West Glamorgan 28; 7, Gloucestershire Tp 26; 8, Clwyd 23.D Final1, Kent Blue 55; 2, Oxfordshire 46; 3, Hertfordshire 42; 4, South Cheshire Mint 40; 5, Monmouth Minis 37; 6, Kent Orange 31; 7, Gt London North 25; 8, Bedfordshire H/C.Minis1, Middlesex 279; 2, Leicestershire 258; 3, Hereford & Worcester 208; 4, Leicestershire Boys 172; 5, Gloucestershire 158; 6, Yorkshire 141; 7, Kent 131.5; 8, Middlesex Red 93.5.

MGA CHATSWORTH COUNTRY FAIR August 30-September 11, Central Warwickshire; 2, Derbyshire; 3, Shropshire; 4, South Cheshire; 5, Yorkshire; 6, Leicestershire.

SHREWSBURY 5-6 October

Mini: A Final1, Warwickshire;2, Middlesex;3, Somerset;4, West Glamorgan;5, Hereford & Worcester. B Final1, Gloucestershire;2, Mid Cheshire;3, Yorkshire;4, Leicestershire Boys.Jnr: A Final1, Warwickshire;2, Shropshire;3, Hampshire North Yellow;4, Sth Cheshire Stripes;5, Leicestershire;6, Sth Wiltshire;7, Middlesex.B Final1, Gloucestershire;2, East Ayrshire;3, Mid Cheshire;4, Hamps North White;5, West Glamorgan;6, Berkshire Yellow.C Final1, Central Warwickshire;2, Gt London North;3, Clwyd;4, Bedfordshire;5, Oxfordshire;6, South Cheshire Mint.Open: A Final1, Warwickshire;2, Bedfordshire;3, South Staffs;4, West Glamorgan;5, Shropshire;6, Middlesex;7, South Wiltshire.B Final1, Gloucestershire;2, Yorkshire;3, West Sussex;4, Northamptonshire;5, Buckinghamshire;6, Mid Cheshire;7, Leicestershire. C Final1, Oxfordshire;2, South Cheshire;3, Rutland;4, Nottinghamshire;5, West Warwickshire;6, South Warwickshire;7, Warwicks Novices.

You may like...