{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 28-29 June ’03

AREA 38 Newbury, Berks, 28-29 June

1.30m1, Make Haste (L Pavitt); 2, Nouska (J Davies); 3, Laughton’s Dream (K Doyle). IT1, Lindsey 10 (G Plumley); 2, Franklins Flyte (G Cashmore); 3, Dominick (J Fisher). accumulator1, Great Love (E Whitaker); 2, Cody (N Channing-Williams); 3, Pipakie (J Annett). discovery1, Trumpf (S Nicholson); 2, Waltzing Matilda (A Backhouse); 3, Bonne Idee (J Rosewell). newcomers1 & 3, Frankly Fidget & Knocknacarry (J Clark); 2, Dolf (G Cashmore). Foxhunter1, Graceland Cavalier (B Goyens de Heusch); 2, Roland II (M Cartmel); 3, Canoeka (L Scullion). 1.25m1, China Drum (N Boulter); 2, Ballinteskin What A Girl (M Butcher); 3, O’Dooley (J Pay). jnr open1, Perrymans Impeccable (C A Chapman); 2, Mac Of Haynes (E Ashworth); 3, Wyrhill Brandysnap (S Oliver). jnr newcomers 2nd round1, Vuitton (S Parsons); 2, It’s Shananigans (A Williams); 3, Orlando Silver (J Gracie). jnr 1.10m1, Wave Rebel (M Goddard); 2, Little Babushka (A Williams); 3, Savvy Mill (J Whitaker). British novice1, Market Trix (S Crippen); 2, Knock On Wood (J Bowman); 3, Banks Fee Finale (C Amphlet). 1m 1 & 2, Zacharias John & Ballinteskin Review (M Butcher); 3, Wild Fire (K Pullen). 29 Jun: 1.25m1, Redman (N Charles); 2, Voodoo Man (S Hedges); 3, Golden Pele (P Spivey). Foxhunter 2nd round1, Ali (G Lovegrove); 2, Nabab Forever (C Ellis); 3, Colorado (D Inglis). ladies’ch1, La Clochette (L Abraham); 2, Ema (N Boulter); 3, Mulligan (L Pavitt). gentlemen’s ch1, Cushty (J Renwick); 2, Skip Two Ramiro (G Williams); 3, Fresh Direct Landed Gentry (T Stockdale). Members Cup1 & 3, Kiss & Tell & Kantara VH (H Tredwell); 2, Ballinteskin What A Girl (M Butcher). newcomers1, Little Miss (M Watson); 2, Rebellious (T Fletcher); 3, Vouvray (L Bevan). Foxhunter1, Urani (M Armstrong); 2, For Fun (G Urch); 3, Presco (C Luyckx). B&C1, La Rochelle (G Williams); 2, Red Dawn (D McPherson); 3, No Doubt (J Crippen). British novice1 & 2, Bonne Idee & Bare Necessity (J Rosewell); 3, Catherston Dougal (A Austin). discovery1, Bonne Idee; 2, Clandeboye (A Backhouse); 3, Rules Of Engagement. 1m1, Zacharias John; 2, Sidney Jive (J Baldwin); 3, Granpas Double Diamond (T Kent). 1.05m1, Zacharias John; 2, Boston (J Rosewell); 3, Wild Fire (K Pullen).

BSJA DEVON AREA Barnstaple, Devon, 28 June

jnr warm-up1, Cavendish (G Hann); 2, The Triple Echo (J Wingrove); 3, Frere Jacques (B Gardner). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round1, Murphy’s Flight (J Wingrove); 2, Frere Jacques; 3, LJ’s Virtual Reality (LJ Dale). jnr 1.15m1, Bushmills Venture (E Wells); 2, Cottage Celeste (A Cole); 3, Cavendish. Great Leighs Newcomers/1.10m1, Follyfoot Trenawin Lilinor (SJ Scott); 2, Dibberford PC Bob (J Gregory); 3, Hallo Ballistic (D Price). Horse & Hound Foxhunter/1.20m1, Swanky Lady (M Lilly); 2, Penny Market (J Douglas); 3, Wildmoor Gemini (E Oldham). 1.30m1, Penny Market; 2, Elle Va (J Maslin); 3, Le Samourai (E Gaunt). Charles Owen British Novice1, Crossmoor Melita (L Wallis); 2,Shirwell High Hopes (A Oldham); 3, Patchwork Paul (W Doyne Ditmas). Equimax Discovery1, Harry Dent (M Swadling); 2, Bond Auto (E Oldham); 3, The Barman (J Richards). 1.05m1, Shaab Moor (S Eames); 3, Follyfoot Trenawin Lilinor; 3, Follyfoot Lindisfarne Lad (SJ Scott). jnr 85cm1, Essay (A Cole); 2, Fairlands Star (C Mills); 3, Woodland Charisma (C Mills). jnr 95cm1, Fairlands Star; 2, Miss Liddington (C Mills); 3, Woodlands Charisma.

DABBS EC Giffordtown, Fife, 28-29 June

jnr 1.05m Derby1, Extra Bound (J Kirk); 2, Snittles Just Jim (W Smith); 3, Johnty’s Lad (J Spence). 1.15m jnr1, Weavers Legacy (W Smith); 2, Street Angel (G Kirk); 3, Treasure Cookie (A McDonald). jnr speed Derby1, Little Bobby (S Lithgow); 2, Help Ma Bob (E Proudfoot); 3, Bay Breeze (W Bell). sml pony Derby1, Lois Dubh (H Haig); 2, Lakeland Little Star (S Lithgow); 3, Sligo Lucky (C Millar). jnr British novice1, Hillcrest Nightingale (L Cormack); 2, Dream Of Diva (H Haig). jnr newcomers/1m jnr1, Ashes Cool Dude (H Haig); 2, Hillcrest Nightingale; 3, Bay Breeze (E Proudfoot). jnr Foxhunter/1.10m jnr1, The Idealist (S Martin); 2, Picadero (H Haig); 3, Bishopston No Limit (Y Geddie). 90cm jnr1eq, Help Ma Bob & Tshakanni (W Smith). 128/138cm1, Sligo Lucky; 2, Silver Wonder (C Millar); 3, Lois Dubh. 1.15m jnr1, Wickenstones Classic Touch (H Haig); 2, Ballybin (J Kirk); 3, Mr Nice Guy (J Thomson). national 128cm1, Sligo Lucky. national 138cm1, Lois Dubh; 2, Roundknowes Pop Diva (L McCrae). 1.25m jnr1, Weavers Legacy; 2, She’s Elastic (J Kirk). 29 Jun: jnr British novice1, Marocco (A McDonald); 2, The Mighty Midget (T Drummond). jnr newcomers/1m jnr1, Golden Grove Sunshine (W Smith); 2eq, Hillcrest Nightingale & Edenside Milanda (J Spence). 90cm jnr1, Tshakanni; 2, Orphan Abbie (N Devlin); 3, Share A Dream (L Watson). Golden Bear Tiny Tots1, 6 tied. 128cm1, Sligo Lucky; 2, Silver Wonder; 3, Bishopston Total Eclipse (Y Geddie). 138cm1, Ashes Cool Dude; 2, Help Ma Bob; 3, Lois Dubh. 1.10m jnr1, Stainsby Hot Spot (H McLaughlin); 2, Johnty’s Lad; 3, Brackmount Billy (J Spence). 1.20m jnr1, Ballybin (J Kirk); 2, Bobby Sparrow (H McLaughlin).

FECKENHAM Worcs, 28 June

British novice1, Astill Amadeus (S Fletcher); 2, Smokie (S Boraston); 3, Tolstoli Biarritz (A Connolly). discovery1, Grandle (A Neville); 2, Nolton Butterfly (C Biddle); 3, It’s Half & Half (H Hool). newcomers1, Kaos II (K Tracy); 2, Riporto (S Upton); 3, Champagne Charlie (L Hoare). 1.10m1, Kilcarrol Diamond (M Russell); 2, TL’s Gamble (H Hool); 3, Trinity Sunday (D Austin). 1.25m1, Black Prince (R Tillson); 2, TL’s Gamble; 3, Milette II (P Crann). jnr British novice1, Wow It’s Willow (A Stout); 2, Dovecote Delight (R Gunn); 3, Lilley Savage (J Atherton). jnr newcomers1, KM Bronze (C Mitchell); 2, Gold Digger (B-J White); 3, Emma Rose (H Bates).

FOREST EDGE Drymere, Norfolk, 28-29 June

Charles Owen British Novice1, Cincinatti (S Cox); 2, Lady Be lucky (C Hockald); 3eq, Claydons Jason (M Holden) & Playdell Jacksaw (S Long). Equimax Discovery1, Furisto’s Fireblade (K Osbourne-Smith); 2, Ferndale Banbridge (D Thompson); 3, Dutch Thunder (H Clarke). 1.05m1, Comical Spirit (C Reader); 2, Last Chance II (R Walker); 3, Furisto’s Fireblade. members cup1, Ferndale Chatterbox (D Thompson); 2, Dennington (M Holden); 3, Last Chance II. Horse & Hound Foxhunter1, Toy Time (P Howard); 2, Lucky Moon; 3, Monmec Duval Tibermont (C Ellis). 29 Jun: BEIB Jnr British Novice1, Delta Girl (J Wilson-Ayers); 2, Captain Snuggles (S Spencer); 3, Miss Madrigal (G Phelan). 0.95cm jnr1, Keeling’s Phoenix (C Keeling); 2, Magical Macky (R Roe); 3, Mister Speck (J Cocksedge). Blue Chip Jnr Newcomers1, Magical Macky; 2, Ceftnegar Ben (H Arnold); 3, Spot The Demolition Man (L White). Squibb & Davis Jnr Foxhunter1, Colins Pride (M A Parkin); 2, Leyton Bits ‘n’ Pieces (J Few). jnr members cup1, Short Step (H Arnold); 2, Mr Bushbuck (H Craven); 3, RS Blackjack (H Arnold). jnr intermediate1, Dooley (H Arnold); 2, Vuitton (S Parsons).

FROGPOOL & GWENNAP Cornwall, 28 June

British novice1, Polsue Brenna (M Stead); 2, Jacobee (J Bennetts); 3, A For Aidie (L Pascoe). discovery1, Tyrera Bay (C Vinnicombe); 2, Party Boy (S Williams); 3, Dickie Done (A Carter). newcomers/1.10m1, Isle Of Skye (C Vinnicombe); 2, Dream Weaver (J Kirkby); 3, My Cloudy Bay VII (R Saville). 1.15m1, No Wise Cracks (S J Coffin); 2, Rise High (B Facey); 3, Diamonds Pride II (A Richards). 1.25m1 & 2, Boadiceas Revenge & Parkmore Coleen (A Ellery); 3, Saxon Thornbird (C Jones). BEIB Jnr British Novice1, The Flying Cobra (A Parkin); 2, Norris Castle Burning Amber (N Cook); 3, Chocolate Squirrell (J Couch). Blue Chip Jnr Newcomers1, The Flying Cobra; 2, Silver Shrew (L Davies); 3, Norris Castle Burning Amber. jnr members cup1, The Flying Cobra; 2, Silver Shrew; 3, Master Wilf (M Michaelides). JD/JC/JA1, Quarrystones Smartie Pants (J Pascoe); 2, Cuddles Avenue (S Stockdale).

LANCASHIRE SJC Croston, Lancs, 28-29 June

Great Leighs Newcomers1, Not Available (L Thistlethwaite); 2, Highwell Raconteur (J Powell). 1.15m1, Summer Breeze (N Coupe); 2, Novex (N Pym); 3, Cassi Limeleight (S Bowen). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter1, Holton W (K Shore); 2, Amber Gold (S Bowen); 3, Capello (K Shore). 1.30m1, Grand Classe (J Daley); 2, Alpha Romeo (C Richardson); 2, Moschino (S Bowen). Charles Owen British Novice1, N’Emily (E Tough); 2, Equi Fever Hot Shot (DMcNulty); 3, Lilars Peggoty (R Lomax). Equimax Discovery1, QT II (A Ashcroft); 2, Inzell (S Prescott); 3, Miss Avoca (C Richardson). mini jnr1, Emmersbrook Rosella (R Connor); 2, Super Spark (S Hodgson-Clark). sml pony1, Thorneycroft Misty Blue (M Sampson); 2, Powtan (R Connor). BEIB Jnr British Novice1, Arizona (R Connor); 2, Super Spark; 3, Another Polly (F Nicholson). Blue Chip Jnr Newcomers1, Arizona; 2, Iron Will (N Pedroza); 3, Just Trio II (J Ainworth). jnr members cup1, Foxmill Montana & A Touch Of Rust (W Whitaker); 3, Moonlight IV (P Aitken). jnr open1, Foxmill Montana. 29 Jun: 128/138cm1, Necta Peebles (J Davison); 2, Powtan. sml pony1, C’Est La Vie (J Clayton); 2, Necta Peebles. BEIB Jnr British Novice1, Arizona; 2, Costello’s Boy (K Leach); 3, Another Polly. Blue Chip Jnr Newcomers1, Another Polly; 2, Glyntown Cove (D Dickin); 3, He’s Just Jasper (D Burrows). 1m jnr1, Rocky’s Tough Cookie (J Davison); 2, Spancil Hill Express (X Gill). Squibb & Davies Jnr Foxhunter1, Elan Mr Charles (K Chambers); 2, Santa Fe (S Needham); 3, Brynteg Caramel Cream (K Chambers). jnr members cup1, Zeemax (J Garside); 2, Moonlight IV.Charles Owen British Novice1, Forever Moor (R Moorhouse); 2, Tartan Special (B Stephen); 3, Beechwood Bianca (N Lewis). Equimax Discovery1, Dovecote Sweetie (H Adamson); 2, Rosita (K Shaw); 3, Jackson 22 (R Smith). 1.05m1, Summer Cruise (C Richardson); 2, It’s Eric (C Lineen); 3, Novex. Great Leighs Newcomers1, Manitoba (E Tough); 2, Irishowen (A Millin); 3, BLF Mabel Alert (L Ryan). 1.15m1, Onario (M Feeley); Sunnymoor (R Moorhouse); 3, It’s Cruise The Blues (C Richardson). 1.25m1, DMS Classic (A Brown); 2, Sanna Bay (C Richardson).

LOUGH FARM Carlisle, Cumbria, 29 June

British novice1, Midtown Miltown (L Creighton); 2, More Magic (A Duncan); 3, NorthernImpression (J Park). discovery1, Plassey Cavalier (L Creighton); 2, Auriga Anastasia (L Howie); 3, Trust Me Von Het Dennenhof (S Laird).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 29 June

DMS Novice1, Utta VanHet Indihof (E-J Slater); 2 & 3, Chaconne & Wrighty Ho (S Reeve-Young). DMS Adventurer1, Clover Boy (G Burchmore); 2, Bon Homme (S Reeve-Young); 3, Mr Inquisitive (K Smith). Scope 1.15m1, Pretorian Guard (H Watchorn); 2, Hot Two Step (N Tinworth); 3, Donna Bonita II (l Phillips). Scope B&C/YR1, JGE Nenagh (G Burchmore); 2, EMS Obe Won Kenobi (E-J Rodney); 3, Yorky Park (J Cox). IT Business Centre 1.25m1, King Murphy (G Burchmore); 2, Corodino K; 3, Jaffeur (L Junak).

ROWALLAN EC Fenwick, Ayrshire, 29 June

Charles Owen British Novice1, Clifton Augustus (A Rowe); 2, Little Miss Bridget (A Craig); 3, Glendale Calvine (W Alexander). Equimax Discovery1, Sapphire Cruz (G Hoy); 2, Gianni Franco (T Nicholson); 3, Drumbreck Knight (T Nicholson). Great Leighs Newcomers1, Monty (J Beattie); 2, Universal (M Young); 3, Loudon Elegance (M Smith). 1.10m1, Just A Tick (S Lennox); 2 & 3, Summerhill Let’s Dance & Highland Princess (S Linford). 1.20m1, Volano (A Craig); 2, Marco III (A Barr); 3, Hisopanie (N Warwick). Horse & Hound Foxhunter1, T In Vienna (A Barr); 2, Cassabachus (A Barr); 3, Jamaika Tip Top ( H Bilsland). 1.30m1, Midnight Serenade (S Linford); 2, Canderosa (A Barr); 3, Volano.

ROYAL SHOW Stoneleigh, Warwicks, 29 June-2 July

1.25m1, It’s Mine (D Morton); 2, Frou Frou D’Anchin (A Trickett): 3, Arizona (C Webley). AK Horseboxes JA Grand Prix1, Gold Harvest (L Whitehouse); 2, Spot The Lady (J Ward); 3eq, Spottie Dot Com (S Broome), Mr Amontilano (H Paul) & Walmore Diamond Quest (L Whitehouse). June 29: jnr 2-phase 1, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 2, Spot The Lady (J Ward); 3, Bowes Gunsmoke (L Wade). 30 Jun: B&C1, Lexicon (L Glendinning): 2, Gert (A Pacheco); 3, Alona (B Dunning). AK Horseboxes Winter JA Classic1, Spottie Dot Com; 2, Mr Amontilano; 3, Gold Harvest. 1.25m1, Barrister QC (C Webley); 2, Fabian (S Gill); 3, Handel’s Messiah (N Tabor). 1.30m1, Sky News (K Shore); 2, Franklins On Air (G Cashmore); 3, Fresh Direct Brisante (T Stockdale). Royal Show Challenge1, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale); 2eq, Pakko (K Shore) & Royal Dane (A Pacheco). 1 Jul: Rexton Speed & Power1, Pakko; 2, Jerry Maguire (R Smith); 3, Elise (M Armstrong). 1.30m1, What A Business (A Trickett); 2, Gitan D’incoville (M Watson); 3, Kelly De La Roche (J Whibley). 1.40m1, Bullands Ladalco (R Prater); 2, Barrister QC; 3, Barry Bug (A Trickett). Aon 6-y-o1, 13 tied. ARB Teamwork Top Score1, Temple Croesus (P Barker); 2, Paladin (D Morton); 3, Dominik (J Fisher). JA 2-phase1, Master Bill (L Hutt). 2 Jul: Thomas Bates 7-y-o1, Royal Vialli (G Cashmore) & Tibor (W Funnell); 3, 6 tied. 1.25m1, TL’s Gamble (H Hool); 2, Xplode (J Bowman); 3, Look Sharp (S Nicholson). Marino Catering IT1, Marius Claudius (R Smith): 2, Fresh Direct Landed Gentry (T Stockdale); 3, William’s Spirit (D Lampard). 1.30m 1, Brookend Fueher (J Renwick); 2, Gitan D’Incoville (M Watson); 3, Sky News

You may like...