The annual hound show at Dunster Country Fair — which is set in the spectacular grounds of Dunster Lawns in Somerset with the castle overlooking the event — took place on Wednesday, 29 July.

With classes for foxhounds, beagles, harriers, staghounds and minkhounds, this show is seen as the ideal warm-up before hounds take to the flagstones at the West of England Hound Show.

Dunster’s Five Couple Class is a great addition to the usual catalogue of classes seen at hound shows and drew a very appreciative audience. The Park Beagles claimed the honours, deservedly taking home the trophy and £75 prize money.

All eyes will now be on those that won classes at Dunster to see if they can follow up their success with further prizes at the final major hound show of the summer at Honiton on Thursday, 6 August.

Take a look at pictures of some of the championship winners and full results below (pictures courtesy of Ian Ware Photography).

Devon & Cornwall Brushford 14, winner of the minkhound championship

Dunster Country Fair 4.DCF200715C2 (95) Devon & Cornwall Minkhounds

 


Quantock Reason 11 claims the staghound bitch championship

Dunster Country Fair 6.DCF200715C2 (114) Quantock Staghounds Bitch - Reason

 

 

 


The Tiverton Staghounds claim the champion foxhound title with their unentered doghound Rupert

Dunster Country Fair 7.DCF200715C2 (142) TSH Champion

 


Champion harrier, Taunton Vale Barrister 12

Dunster Country Fair 13.DCF200715C2 (259) Taunton Vale Harriers - Overall Champion

 


The Park Beagles claim the prestigious Five Couple Class to win The Transatlantic Cup

Dunster Country Fair 14.DCF 5 Couple Winners - Park Beagles (1)


Full results

Staghounds — judged by Pat Coyle and Tony Holdsworth

Single unentered doghound
1st Tiverton Rupert
2nd Devon & Somerset (DSSH) Layman
3rd Tiverton Rumour

Single entered doghound
1st DSSH Sampson 12
2nd Tiverton Dawlish 14
3rd Tiverton Rudolf 14

Champion doghound for the Betty Long Memorial Perpetual Challenge Cup
Winner — Tiverton Rupert
Reserve — DSSH Sampson 12

Couple doghounds
1st Quantock Ledger 15 & Limecombe 15
2nd Tiverton Rucksack 15 & Rupert 15
3rd Tiverton Rumour 15 & Rudolf 14

Single unentered bitch hound
1st Tiverton Rubic
2nd DSSH Challow
3rd Quantock Harmony

Single entered bitch hound
1st Quantock Reason 11
2nd DSSH Chuckle
3rd Tiverton Rustic 14

Couple bitch hounds
1st Tiverton Rustic 14 & Ruffle 14
2nd Quantock Picnic 10 & Rustic 14
3rd Tiverton Rubic 15 & Rummy 15

Champion bitch hound and the Dunster Cup
Winner — Quantock Reason 11
Reserve — Tiverton Rubic 15

Overall champion stag hound for the Govier Cup
Winner — Tiverton Rupert
Reserve — Quantock Reason 11

Foxhounds — judged by Jacky Thomas MFH and Tony Wright

Single unentered doghound
1st South Tetcott Rancher
2nd Tetcott Hollywood
3rd Torrington Farmers Deacon

Single entered doghound
1st Dulverton West Harrier 14
2nd Tetcott Broadway 14
3rd Dulverton West Harlequin 14

The Brooker Pertpetual Challenge Cup for the best dog hound
Winner — Dulverton West Harrier 14
Reserve — South Tetcott Rancher

Single unentered bitch hound
1st South Tetcott Raspberry
2nd South Tetcott Raisen
3rd Tetcott Holly

Single entered bitch hound
1st Dulverton West Havoc 14
2nd Dulerton West Happy 14
3rd South Tetcott Gaylass 13

The Trollope of Canada Rosebowl for the best bitch
Winner — South Tetcott Raspberry
Reserve — Dulverton West Havoc 14

Best couple foxhounds
1. Dulverton West Pelican 13 & Sampson 14
2. Tetcott Brampton 14 & Branston 14
3. Torrington Farmers Gambler 14 & Garfield 14

The Ken Beaver Memorial Challenge Trophy for the best couple foxhounds
Dulverton West Pelican 13 & Sampson 14

The Beaufort Memorial Perpetual Challenge Cup for the best foxhound in show
Winner — Dulverton West Harrier 14
Reserve — Cattistock Radish

Harriers — judged by Gilmore Lewis and John Norrish

Single unentered doghound
1st Axe Vale Brecon
2nd Taunton Vale Fearless
3rd Dart Vale & South Pool (DVSP) Rhymer

Single entered doghound
1st Taunton Vale Banwell 12
2nd Taunton Vale Badger 12
3rd DV&SP Landscape

Stallion hound
1st Taunton Vale Barrister 12
2nd Axe Vale Tucker 13
3rd Cotley Demon 10

The Chanin & Thomas Perpetual Challenge Cup for the best harrier doghound
Winner — Taunton Vale Barrister 12
Reserve — Axe Vale Brecon

Single unentered bitch hound
1st DVSP Waffle
2nd Axe Vale Biscuit
3rd Minehead Banter

Single entered bitch hound
1st Axe Vale Lady 11
2nd DVSP Levity 14
3rd Taunton Vale Barbara 12

Brood bitch hound
1st Axe Vale Waffle 12
2nd Taunton Vale Waitress 12
3rd DVSP Crackling 13

The Joan Collins Perpetual Challenge Cup for the champion harrier bitch
Winner — Axe Vale Lady 11
Reserve — Axe Vale Waffle 12

Best couple harriers
1st Taunton Vale Badger 12 & Banwell 12
2nd Axe Vale Biscuit 15 & Busy 15
3rd Taunton Vale Ferni 15 & Feather 15

The Jack Waters Memorial Cup for the champion un-enetered harrier
Winner — Axe Vale Brecon

The Julie Worssam Memorial Challenge Cup for the champion harrier
Winner — Taunton Vale Barrister 12
Reserve — Axe Vale Lady 11

Beagles — judged by David Gaylard and Ashley Doherty MH

Single unentered doghound
1st Taw Vale Mudlark
2nd Park Oscar
3rd Park Huntsman

Single entered doghound
1st Park Waiter
2nd Stoke Hill & North Dartmoor (SHND) Wallace 13
3rd Taw Vale Actor 12

Stallion hound
1st West Somerset Taunton 12
2nd Taw Vale Actor 12
3rd Park Mulberry 08

The Sheppard Perpetual Challenge Cup for the best doghound
Winner — Park Waiter
Reserve — West Somerset Taunton 12

Single unentered bitch hound
1st Park Olive
2nd West Somerset Playful
3rd Park Onion

Single entered bitch hound
1st SHND Willing 14
2nd West Somerset Bracelet 11
3rd Park Woeful 13

Brood bitch hound
1st West Somerset Biscuit 07
2nd SHND Cocoa
3rd Taw Vale Madcap 11

Perpetual Challenge Cup for the best brood bitch presented by Me and Mrs D Gaylard
Winner: West Somerset Biscuit 07

The Tatlow Perpetual Challenge Cup for the best bitch hound
Winner — SHND Willing 14
Reserve — West Somerset Biscuit 07

The Hare Hunter Trophy for the best beagle in the show
Winner — SHND Willing 14
Reserve — Park Waiter

Mink hounds — judged by Ian Coghill and Mrs. E. M. Williams

Pure bred doghound for the Vincent Salver
1st Culmstock Captain 11
2nd Culmstock Ceasar 11
3rd Pembrokeshire & Carmarthenshire Tristan 11

Pure bred bitch hound for the Vincent Salver
1st Culmstock Marvel 11
2nd Pembrokeshire & Carmarthenshire Lonesome 14
3rd Pembrokeshire & Carmarthenshire Paleface 12

Couple pure bred, either sex for the Bartlett Salver
1st Culmstock Captain 11 & Caesar
2nd Pembrokeshire & Carmarthenshire Quebec & Quimer
3rd Pembrokeshire & Carmarthenshire Cedric 12 & Cecil 12

Whisky Tumbler to Champion Pure Bred Minkhound — Culmstock Captain

Part bred doghound
1st Devon & Cornwall Brushford 14
2nd Courtenay Tracy Palmer
3rd Devon & Cornwall Belstone 14

Part bred bitch hound
1st Devon & Cornwall Bracken
2nd Devon & Cornwall Barbara 14
3rd Courtenay Tracy Peanut 07

Couple, part bred either sex
1st Devon & Cornwall Brushford 14 & Belstone 14
2nd Courtenay Tracy Basil & Butler

Mary Bromiley MBE Trophy for the Champion Part Bred Minkhound — Devon & Cornwall Brushford 14

Whisky Tumbler to Part Bred Champion Minkhound — Devon & Cornwall Brushford 14

Perpetual Trophy
Champion Minkhound — Devon & Cornwall Brushford 14
Reserve Champion — Culmstock Captain 11

The Transatlantic Cup for the five couple pack class
1st Park Beagles
2nd Devon & Cornwall Minkhounds
3rd West Somerset Foxhounds

The Peter Cheppard Memorial Challenge Cup for the beagle pack in the five couple class
Park Beagles

The Ian Liddell-Grainger Cup for the supreme champion hound
Winner — Taunton Vale Harrier Barrister

The Eric Green Cup for the kennel scoring the most points throughout the day
Winner — Taunton Vale Harriers

The Dunster Country Fair Salver for the kennel with a professional huntsman gaining the most points throughout the day
Winner — Taunton Vale Harriers

The £25 Prize for the pack travelling the furthest to the Show
Pembrokeshire & Carmarthenshire Minkhounds