The declarations for the Grand National 2010 have been made, leaving Silver Birch, Cerium, Royal Rosa and Knowhere as the four reserves who will be included in the race should there be any last minute withdrawals.

Interview with handicapper

Listen below to an interview with Grand National handicapper Phil Smith, who shares his thoughts about the runners in Saturday’s John Smith’s Grand National.

For a Grand National form guide grab a copy of today’s Horse & Hound (8 April, 2010). And you can plan your viewing of Saturday’s big race with our guide to watch the Grand National online and on TV.

Grand National 2010 runners

1. Madison Du Berlais, 9yo, carrying 11st10, ridden by Tom Scudamore, trained by D Pipe
2. Mon Mome, 10yo, carrying 11st7, ridden by Adrian Coleman, trained by V Williams
3. Black Apalachi, 11yo, carrying 11st6, ridden by Denis O’Regan, trained by D Hughes
4. Joe Lively, 11yo, carrying 11st6, ridden by Joe Tizzard, trained by C Tizzard
5. Vic Venturi, 10yo, carrying 11st6, ridden by P Flood, trained by D Hughes
6. Comply Or Die, 11yo, carrying 11st5, ridden by Timmy Murphy, trained by D Pipe
7. Don’t Push It, 10yo, carrying 11st5, ridden by AP McCoy, trained by J O’Neill
8. Made In Taipan, 8yo, carrying 11st4, ridden by N Madden, trained by T Mullins
9. Niche Market, 9yo, carrying 11st4, ridden by Harry Skelton, trained by R Buckler
10. Tricky Trickster, 7yo, carrying 11st4, ridden by B Geraghty, trained by P Nicholls
11. Cloudy Lane, 10yo, carrying 11st3, ridden by Jason Maguire, trained by D McCain Jnr
12. Dream Alliance, 9yo, carrying 11st3, ridden by T O’Brien, trained by P Hobbs
13. Nozic, 9yo, carrying 11st3, ridden by L Treadwell, trained by P Nicholls
14. My Will, 10yo, carrying 11st2, ridden by N Schofield, trained by P Nicholls
15. Pablo Du Charmil, 9yo, carrying 11st2, ridden by Danny Cook, trained by D Pipe
16. Backstage, 8yo, carrying 11st, ridden by D Condon, trained by G Elliot
17. Ballyholland, 9yo, carrying 11st, ridden by A McNamara, trained by C McBratney
18. Beat The Boys, 9yo, carrying 11st, ridden by Brian Hughes, trained by N Twiston-Davies
19. Priests Leap, 10yo, carrying 11st, ridden by P Enright, trained by T O’Leary
20. Can’t Buy Time, 8yo, carrying 10st13, ridden by R McLernon, trained by J O’Neill
21. Snowy Morning, 10yo, carrying 10st13, ridden by D Casey, trained by W Mullins
22. Big Fella Thanks, 8yo, carrying 10st12, ridden by R Walsh, trained by P Nicholls
23. Character Building, 10yo, carrying 10st11, ridden by Nina Carberry, trained by J J Quinn
24. State Of Play, 10yo, carrying 10st11, ridden by Paul Moloney, trained by E Williams
25. Ellerslie George, 10yo, carrying 10st10, ridden by C Williams, trained by N Mitchell
26. Ballyfitz, 10yo, carrying 10st9, ridden by David England, trained by N Twiston-Davies
27. Conna Castle, 11yo, carrying 10st9, trained by J J Mangan
28. Eric’s Charm, 12yo, carrying 10st9, ridden by W Hutchinson, trained by O Sherwood
29. King Johns Castle, 11yo, carrying 10st9, ridden by P Carberry, trained by A Moore
30. Ollie Magern, 12yo, carrying 10st9, ridden by Tom Molloy, trained by N Twiston-Davies
31. Arbor Supreme, 8yo, carrying 10st8, ridden by Paul Townend, trained by W Mullins
32. Maljimar, 10yo, carrying 10st8, ridden by Daryl Jacob, trained by N Williams
33. Irish Raptor, 11yo, carrying 10st7, ridden by Paddy Brennan, trained by N Twiston-Davies
34. Mr Pointment, 11yo, carrying 10st7, trained by P Murphy
35. Piraya, 7yo, carrying 10st7, ridden by Johnny Farrelly, trained by D Pipe
36. The Package, 7yo, carrying 10st7, ridden by Graham Lee, trained by D Pipe
37. Hello Bud, 12yo, carrying 10st6, ridden by S Twiston-Davies, trained by N Twiston-Davies
38. Palypso De Creek, 7yo, carrying 10-6, ridden by Tom Sidall, trained by C Longsdon
39. Flintoff, 9yo, carrying 10st5, ridden by Andrew Tinkler, trained by Miss V Williams
40. Abbeyybraney, 9yo, carrying 10st5, ridden by Wilson Renwick, trained by H Johnson

Reserve runners

Silver Birch, Cerium, Royal Rosa and Knowhere