{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BD results 1-6 October

BEAVER HALL Leek Staffs 5 October

CROCKSTEAD PARK EC Lewes, Sussex, 1 October

COOMBE PARK EC Totnes, Devon, 6 October

FRENSHAM MANOR Frensham, Surrey, 5 October

GORDON DG Sessnie, 5-6 October

PATCHETTS EC AREA FESTIVAL Aldenham, Herts. 5-6 October

SOUTH DEVON RC Coombe Park EC, Devon, 6 October

WIX EC Manningtree, Essex, 5-6 October

WIRRAL R&TC Ness, S Wirral, Cheshire, 5 October

CROCKSTEAD PARK EC Lewes, Sussex, 1 October

nov 29 1, Prince Of Kimberly (A Gould); 2, Ravel’s Modena (J Shinerock); 3, Majestic Miller (P Coghlin). rest 1, Festiva (J Windram); 2, Dilligance (J Waters); 3, Yorrick (S Baldwin). Blue Chip Nov 36 1, Deja Vu Tout (M Ruddock); 2, Ravel’s Modena; 3, Prince Of Kimberly. rest 1, Festiva; 2, Dilligance; 3, Rose Of Tralee Ii (K McKeogh). Blue Chip Pro Elem 53 1, European Baccara (L Wright); 2, D‚j… Vu Tout; 3, Lauder (J Bramwell). rest 1, Inspired (K Paskins); 2, Balfern Sauntering Star (C Pengelley); 3, Leadman Flower Girl (S Newman).

BEAVER HALL Leek Staffs 5 October

Prelim 18Q (R Anderson) 1, Mr Bo Jangles (J York) 69.58; 2, Light Relief (J Adams) 65.2; 3, Albert Dot Com (J Aldridge) 57.92.Novice 27 (R Anderson)1, ButlersPromise (M Moffett) 61.67;2, Maryss Encantado (J Andrews) 60.83;3, Hello Dolly (R Black) 59.17.Rest1, Regal Steel (J Keedy) 65.42;2, Draper (S Head) 55.42;3, Hermia (G Rogers) 55,Nov 32Q (M Tiddy)1, Broadstone Winnipeg (D Bailey) 63.91;2, Butlers Promise (M Moffett) 63.48;3, Maryss Encantado (J Andrews) 60.43.Rest1, Regal Steel (J Keedy) 65.66;2, Big Jig (V Williams) 60.43;3, Hermia (G Rogers) 60.Elem 44 (M Tiddy)1, Prime Suspect 111 (W Parrott) 66.4;2, Holmshaw Fred ( N Kirkham) 56.8.Rest1, Baddington Floydd (J Frith) 65.6;2, Bally Neety (L Nazer) 65.2;3, Darley Dancer ( J Boothroyd) 63.6.Elem 54Q (R Anderson)1, Lady Du Chateau ( G Leigh) 63.46;2, Prime Suspect 111 (W Parrott) 60;3, Holmshaw Fred (N Kirkham) 59.23.Rest1, Baddington Floydd (J Frith) 65.38;2, Darley Dancer (J Boothroyd) 65.38;3, Mirabell (J Atkinson) 62.31.

FRENSHAM MANOR Frensham, Surrey, 5 October

med 74 1, Bjirman’s Wytse (G Somerset) 68.61; 2, Jongleur (M Copus) 59.17. rest 1, Figaro XI (M Reid) 70.28; 2eq, Braema Autumn Preview (K MacGregor) & Wayward (C Brown) 65. med 75Q 1, Bjirman’s Wytse 69.19; 2, Nagano (S Dwyer Coles) 66.76; 3, Madam Mulberry (K Reddington) 65.14. rest 1, Figaro XI; 2, Tristan Boy (S Fabian) 66.22; 3, Wayward 64.86. adv med 94 1, Paraak (L Hoad) 67.06; 2, Corlando (H Harrison) 66.18; 3, Lavina (E Collins) 65.29.

WIRRAL R&TC Ness, S Wirral, Cheshire, 5 October

prelim 18Q (M Hoerner) 1, Badger (M Hodgson) 69.17; 2, Helm East (H Millington) 67.92; 3, Annika (S Cottrell) 65. nov 21 (A Page) 1, Cheeful (K Hoener); 2, Newton Du Harby (P Hamilton); 3, Storm Trooper (S Williams) 66.5. rest 1, Helm East 65.5; 2eq, Tomasauras Rex (P Peers) & Annika 65. elem 44 1, Russian Sable (L Roberts) 64; 2, Maverick Diplomat (S Gorton) 63.6; 3, Grange Willow Eve (D Tavener) 62. rest 1, Seapoint II (P Higgins) 63.2; 2, Galatea (M Varmen) 63; 3, Tremorfas Celine (K Hoener) 62.8.

GORDON DG Sessnie, 5-6 October

prelim 18Q (A Jensen) 1, Ridinghill Gold (H Guild) 72.1; 2, Newpark’s Gerani S (A Field) 65.8; 3, Jason S ( A Field) 55.4. prelim 10 (H Webber) 1, Ridinghill Gold, 66.8; 2, Newpark Gerna S 58.6; 3, Bugslife (A Anderson) 56.8. Blue Chip Nov 32WQ (A Jensen) 1, Faroh (C Newlands) 66.1; 2, McCarten (S Morrison) 64.8; 3, Ridinghill Belladonna (J Cruickshank) 62.6. nov 24W (H Webber) 1, Faroh 65.6; 2, Padua S (P Gilbert) 64.8; 3, Ridinghill Belladonna 61.9. Blue Chip Pro Elem 53 (A Jensen) 1, Independent Archie (A Johnston) 67.7; 2, Susannie (A Johnston) 64; 3, The Dalesman III (S Ravenshear) 64. elem 44W (H Webber) 1, Independent Archie 64; 2, Susannie 62; 3, Ballykeeran Lad (V Gladwyn) 58.8. Frankley Int Med 71 (A Jensen) 1, Independent Archie 65.8; 2, Tybalt (J Ritchie) 60.6; 3, Susannie 58.4. med 61W (H Webber) 1, Susannie 63.8; 2, Independent Archie 62.4.

PATCHETTS EC AREA FESTIVAL Aldenham, Herts. 5-6 October

Horsesense Prelim 17: Sec A 1, EuropeanLennick (V Jasinski); 2, Danca’s Pride (C Foster); 3, Starlight III (P Seward). Sec B 1, Montclair Alchemist (V Wright); 2, Max (N Headley); 3, Kallarney (J Williams). Petplan Equine Prelim 16 C’ship 1, Senna (A Housden); 2, Yazzy (HPearson); 3, Estow Conqueror (N Gammon). Blue Chip Feed Balancer Nov 33 1, Slipstream VII (C Croft); 2, Supremo (C Nigbur); 3, My Forever Katie (J Austin). Rest 1, Holme Park Valencia (C Cockerton); 2, Kingsgate Sebastian (T Smith);3, J A B Prisco (J Buck). Petplan Equine Nov 23 Open C’ship 1, Welymeyers Match (J Williams); 2, Broadstone Central Park (S Page); 3, My Forever Katie. Petplan Equine Nov 23 Rest C’ship 1, Kingsgate Sebastian; 2, Wednesday Adams (A Whittenbury); 3, Estow Conqueror. 6 Oct: Blue Chip Pro Elem 56 1, Pas Ce Soir (A Brooksmith); 2, Misty Dawn (J Williams); 3, Holmgrove Branson (W Skarratts). Rest 1, Gullet Steensguard (M Atkinson); 2eq, Clonown Hero (K Hill) & Pantlleineau Mawrhydu II (S Page) & La Masquerade (H Gray). Petplan Equine Elem 47 Open C’ship 1, Glenarn Top of the Morning (J Bailey); 2eq, Kenilwood Tolstoy (E Goodfellow) & Grade Monet (J Frost). Petplan Equine Elem 47 Rest C’ship 1, Parkwood Silver Spring (K McArdle); 2, Gullet Stennsguard; 3, Millbrook II (M Cogger). Frankley International Medium 75 1, Remarque (L Spate); 2, Reel Dancer (J Whitbread); 3, European Wolkon (S-J Lanning). rest 1, Mr Wilkes (T Edmunds); 2, Magic Moment (R Fitzgerald); 3, Total Taboo (W Skarratts). Petplan Equine Med 61 Rest C’ship 1, Grane Valkyrie (J Frost); 2, Magic Moment; 3, Aunt Nell (S Douglas). Petplan Equine Med 61 Open C’ship 1, Yogi II (S-J Lanning); 2, Reel Dancer; 3, Avots (H Longmore). Petplan Equine Adv Med 89 C’ship 1, Gazel (P Drew); 2, Lenido Hojholt (D Poynter); 3, Fulio (E Bennett).

WIX EC Manningtree, Essex, 5-6 October

PSG 1, Mikado (S WardOlds) 64.7; 2, Ambersett Freya (K Brace) 59.7; 3, Mr Potter (A Moller) 58.5. adv 100 1, Christen (J Williams) 65; 2, Mr Potter 61.5; 3, Dee-Dee (R Shreeve) 60.9. adv med 86 1, Justice Of Q (L Perry) 64.5; 2, Instinctive (E Forge) 63.6;3, Baron’s Bravo (K Brace) 59.7. adv med 89 1, Christen 65 8; 2, Justice Of Q 62.23, Dee-Dee 59.8. med 61 1, Jordy (H Butler) 67.5; 2, Parison (M Dowman) 67.2; 3, Lambert (E Cooper-Reade) 63. rest 1, Kentchurch Chaos (G Daniell) 62.7; 2, The Riverman (J Howard) 62; 3, Ruby Tuesday (S Cooke) 56.2. med 75Q 1, Parison 68.6; 2, Jordy 67; 3, Lambert 62.4. rest 1, Kentchurch Chaos 62.9; 2, Ruby Tuesday 58.1; 3, Walking On Sunshine (B Howlett) 56.4. elem 47 1, Grane Don Juan (E Cooper Reade) 70; 2, Madam Sin (T Creeswell) 63.7; 3, Telmo (K Lloyd) 60.7. rest 1, Dainty Duchess (S Taylor) 68.1; 2, Woodstock VII (M Peal) 67.7; 3, Max (I Jarvis) 66.6. elem 56Q 1, Madam Sin 62.3; 2, Bugac Golf(E Collins) 59; 3, Telmo 59. rest 1, Woodstock VII 64.3; Max 62.3; 3, Dainty Duchess 60. nov 21 1, Middlemarch Pegasus (E Cooper-Reade) 71.5; 2, Rayndance (H Skirton) 63.5; 3, Mystic Charm II (L Perry) 63. rest 1, Harvey Croxton(J Skippen) 68.5; 2, Baekgardens Askot (R Weaver) 65.5; 3, Dante V (R Brown) 65. nov 33Q 1, Grane Don Juan 67.2; 2, Mystic Charm 66.5; 3, Middlemarch Pegasus 63.7. rest 1, Forge Madrigal (J O’Mahoney) 64.8; 2, Nimbus Utopia (A Bos) 62.7; 3, Capuccino II (J Bourne) 62.

COOMBE PARK EC Totnes, Devon, 6 October

prelim 10 1, Neptune II (J Park) 74.58; 2, Prince Of Delphi (S Jewell) 65.45; 3, Star Of Devon (S Hederly) 62.73. nov 24 1, Amun-Ra (A Farleigh) 64.07; 2, D’s Dilemma (J Lamercraft) 61.11; 3, Agent Leopold (J Lamercraft) 58.52. rest 1, Neptune II 65.56; 2, Devil’s Delight (W Roberts) 65.19; 3, Prince Of Delphi 64.81. nov 32WQ 1, Amun-Ra 56.52; 2, Agent Leopold 55.65; 3, D’s Dilemma 54.37. rest 1, Devil’s Delight 67.83; 2, Jenkins (D Smith) 62.17; 3, Belvoir (R Holdsworth) 58. elem 44 1, Celtic Chorus (D Randall) 62; 2, Broomford Berwick (D Randall) 59.6; 3, Muldo (S Hill) 58.4. rest 1, Agent Leopold 55.6; 2eq, Silver Kayleigh (L Mathews) & Cam Genius (S Campbell) 54.4. elem 54WQ 1, Dansk-Prinz (S Watson) 61.93; 2, Celtic Chorus 61.92; 3, Kindred Spirit (C Hardy) 61.15. rest 1, Ocello (J Crocker) 65.77; 2, Cam Genius (S Campbell) 64.23; 3, Silver Kayleigh (L Mathews) 60. med 71 WQ rest 1, Jackson (C Strange) 70.6; 2, Raffaello (S Rice); 3, Kindred Spirit (C Hardy) 61.61.

SOUTH DEVON RC Coombe Park EC, Devon, 6 October

prelim 10Q 1, Neptune II (J Park) 65.91; 2, Prince Of Delphi (S Jewell) 65.45; 3, Star Of Devon (S Hedderly) 62.73. nov 24 1, Amun-Ra (A Farleigh) 64.07; 2, D’s Dilemma (J Lamacraft) 61.11; 3, Agent Leopold (J Lamacraft) 58.52. rest 1, Neptune II 65.56; 2, Devil’s Delight (W Roberts) 65.19; 3, Prince Of Deplhi 64.81. nov 32Q 1, Amun-Ra 65.52; 2, Agent Leopold 55.65; 3, D’s Dilemma 54.37. rest 1, Devil’s Delight 67.83; 2, Jenkins (D Smith) 62.17; 3, belvoir II (R Holdsworth) 58. elem 44 1, Celtic Chorus (D Randall) 62; 2, Broomfield Berwick (D Randall) 59.6; 3, Muldo (S hill) 58.4. rest 1, Agent Leopold 55.6; 2eq, Silver Kayleigh (L Matthews) & Cam Genius (S Campbell) 54.4. elem 54Q 1, Danske-Prinz (S Watson) 61.93; 2, Celtic Chorus 61.92; 3, Kindred Spirit (C Hardy) 61.15. rest 1, Ocello (J Crocker) 65.77; 2, Cam Genius 64.23; 3, Silver Kayleigh 60. med 71Q 1, Jackson (C Strange) 70.6; 2, Raffaeloe (S Rice)64.19; 3, Kindred Spirit 61.61.

You may like...