EINDHOVEN CSI Holland, 29 May-1 June

2-phase 1, Flash Bounce (N Verlooy), BEL; 2, Morning Star (D Maarse), Hol; 3, Navarro (B Heijman), HOL. speed 1, Miss Montana (E Tacken), HOL; 2, Nice To See You (E Willems-Geeroms), HOL; 3, Audi’s Sissi VH Gravenhof (E van der Vleuten), HOL. 2-phase 1, Kashmire De St Hermelle (H Smolders), HOL; 2, Minka’s Diamond (E Tacken); 3, Indiana (H Mytileneou), GRE. table C 1, Duc De La Lande II (H Smolders), Hol; 2, Ivoor (F Mathy jnr), BEL; 3, Van Schijndel’s Kris (P Raymakers), HOL. speed 1, Stapp’s Surprise (E Brouwers), HOL; 2, VDL Groep Narita (K Rothengather), HOL; 3, Ronaldo (F Machiels), BEL. table C 1, VDL Kalusha (J Vrieling), HOL; 2, Nobel (J Peeters), BEL; 3, Riona Hof Den Dries (D Dmeersman), BEL. 2-phase 1 & 2, Stapp’s Surpise & Stapp’s Niola (E Brouwers); 3, VDL Groep Spirit (K Rothengather). jump-off 1, New Holland (C Bull), NOR; 2, Erudit D’Opal (S Lambre), MEX; 3, Audi’s Jikke (E van der Vleuten). jump-off 1, Broere Maroon (W-J van der Schans), HOL; 2, VDL Groep Comtessa (L van Asten), HOL; 3, Aladin (S Moreno), MEX. table C 1, Nikon’s Barbarella (R Brouwer), HOL; 2, Nairobi (I van den Bosch), HOL; 3, Let’s Go M(D Maarse), HOL. 2-phase 1, Let’s Go M; 2, Amour De Vicomte (B Brune), GER; 3, Nadapenny (J Teirceira), BER. 2-phase 1, AK&K Alcatraz (H van de Pol), HOL; 2, Stapp’s Madermie (W Schellekens), HOL; 3, Manhattan (P Geerink); 8, Tattoo (J Davenport), GB. grand prix 1, Norit Loretta (P Geerink); 2, VDL Groep Think Twice (L van Asten); 3, Portofino (T Coyle), IRE. accumulator 1, Audi’s Sissi VH Gravenhof; 2, Napoleon L (F Mathy jnr); 3, Libertador (J Guerra), MEX. 2-phase 1, Aster (F Mathy jnr); 2, First Lady D’Elle (H Smolders); 3, Erudit D’Opal (S Lambre). jump-off 1, Ballaseyr Twilight (V Voorn), HOL; 2, Chevy Z (K Leemans), HOL; 3, Transporteur’s Orkaan (R Heyligers), HOL. Derby 1, Fleur(T Coyle); 2, Olympia (M Robert), FRA; 3, VDL Jupiter (J Vrieling), HOL. jump-off 1, Stapp’s Surprise; 2, VDL Grope Narita; 3, Jabbawocky (D van den Bosch), BEL.

HAMBURG DERBY Germany, 29 May-1 June

speed 1, Candela NRW (H-H Engemann), GER; 2, Preishammer (J Kurten), IRE; 3, H&M Layco (P Fredricson), SWE. speed 1, Champion Du Lys (L Beerbaum), GER; 2, Landfurst FCS (M Whitaker), GB; 3, Callistro (J-F Meyer), GER. jump-off 1, Giorgio (L Nieberg), GER; 2, Eurocommerce Napels (G Schroder), HOL; 3, Diabolo Du Parc (L Beerbaum). yng horse speed 1, Polyfee (L Gripshover), GER; 2, Ludi (L Beerbaum); 3, Zallina (H Schmidt), GER. 7/8-y-o 1, Lassergut Cordano (B Nagel), GER; 2, Capitano G (M Diederichsmeier), GER; 3, Montedan W (M Wirths), GER. accumulator 1, Candela NRW; 2, Figaro’s Boy (L Beerbaum); 3, Lady Preishammer (J Kurten). jump-off 1, Sambo (C Ahlmann), GER; 2, Leonardo (T Vos), GER; 3, Oboyuer W (H-H Engemann). ladies’ jump-off 1, Elfi (L Diniz-Knippling), BRA; 2, GK Ilona (M Schweizer), SUI; 3, Semilly (V Schockemohle), GER. grand prix 1, Coster (C Ahlmann); 2, Argelith Stakkato (E Bitter), GER; 3, Diabolo D’Ysieux (F Fervers), GER. speed Derby 1, Noble Savage (M Ehning), GER; 2, Catella AW (A Pollmann-Schweckhorst), GER; 3, Golisco Louviere (R Davenport), GB. yng horse jump-0off 1, Kymba (T Nagel), GER; 2, A La Ballerina (K Offel), GER; 3, Rainy Day (A Pollmann-Schweckhorst). Derby 1, Champion Du Lys; 2, Locando (M Ehning); 3, Lordano (R-G Bengtsson), SWE.

MADRID CSI Spain, 29 May-1 June

2-phase 1, Envoye Special (P Delaveau), FRA; 2, FarceurDu Hault (R Breul), FRA; 3, Guana Champeix (R Latham), SPA; 6, Landwind 19 (S Smith), GB; 8, Cortaflex Mondriaan (W Funnell), GB. speed 1, Distique De Conde (M Alvarez), SPA; 2, Cortaflex Amber Du Montois (W Funnell); 3, Lathargo (M Van Asten), HOL; 8, Amandaleah (S Smith). 2-phase 1, Frascator Mail (P Delaveau); 2, First De Launay (F Angot), FRA; 3, Kilian (J Kurz), GER; 5, Karina (R Whitaker), GB. speed 1, Actors Leap (E Alvarez), SPA; 2, Elisca Galante (J-M Nicolas), FRA; 3, Nipon (J Cortiguera), SPA; 5, Rex (M Armstrong), GB. jump-off 1, Gazelle De Madame (J-M Nicolas); 2, Lotus (P Delaveau); 3, Cortaflex Machiavelli (W Funnell); 4, Karina; 7, Elise (M Armstrong). puissance 1, Espoir Du Poits (E Alvarez); 2eq, Vita Vita Gedeon De L’Herbage (F Rocha), POR, Floris Du Mazou (S Alvarez), SPA, Envoye Special & Eden De La Rouse (A Honrubia), SPA; 7eq, Amandaleah. 2-phase 1, Lotus; 2, Mamoucha (C Huis In’t Veld), HOL; 3, Nipon; 4, Rex; 7, Cortaflex Machiavelli; 8, Landwind 19. relay 1, Amandaleah & Hilton (R Whitaker); 2, Hukase D’Hermet (E Mateu), SPA & Bob Dylan (R Cabanas), SPA; 3, Bioman De Mone (J Chuva), POR & Nily De La Ferme Rose (B Mathias), POR. grand prix 1, First De Launay; 2, Qualite (R Whitaker); 3, Gepard De Brekka (F Malta da Costa), POR. groups 1, Carolos-Boy (J Kurz); 2, Gazelle De Madame; 3, Cortaflex Machiavelli; 9, Canter De L’Odon (D Charles), GB. accumulator 1, Rika (M Honrubia), SPA; 2, Elisca Glante; 3, Hermine (P Veniss), BRA. king’s Cup 1, Fort De Neuville (B Alves); 2, Masdecaballos.Com Maestro (L Cervera), SPA; 3, JPC Modesto (J-M Nicolas); 4, Cortaflex Mondriaan; 5, Graf Gold (M Armstrong); 6, Qualite.

COMPIEGNE CSIJ France, 30 May-1 June

2-phase 1, Chip De Maspetieu (A de Malet), FRA; 2, Eostig Santudal (C Schotsmans), FRA; 3, Flipper De Caluy (A Leriche), FRA. speed 1, Lieke (A Said), EGY; 2, Vetiver Du Gamet (M Beaumont), GB; 3, Sologo Sebir (S Kuyten), HOL. speed 1, Impair Des Nicodan (E Elias), FRA; 2, Fatale Du Lys (M Ryckaert), FRA; 3, Habib Du Merderet (C Roucheux), FRA. speed 1, Meldine D Rahimov), AZE; 2, Garibaldi Roc (G Lebon), FRA; 3, Claydons Cilla (E Fava), FRA. sml grand prix 1, Fantasia Des Bois (A de Malet; 2, Helena Du Candas (G de Longerue), FRA; 3, Extra Des Monts (I Kawiak), FRA. speed 1, Hezer De Breotiere (J Faligot), FRA; 2, Gin Des Bruyeres(E Fava); 3, Melbooms Cash (I Rahimov). jump-off 1, Hulotte De Labarde (S de Malet), FRA; 2, Bullands Sensation (M Beaumont); 3, Audi’s Domine (M van der Vleuten), Hol. speed 1, Impair Des Nicodan (E Elias); 2, Chipy Du Maspetieu; 3,Riverman II (A Leriche), FRA. jump-off 1, Extra Des Monts; 2, Fantasia Des Bois; 3, Flipper Du Caluy. 2-phase 1, Hulotte De Labarde; 2, Audi’s Impression (M van der Vleuten); 3, Garibali Roc. accumulator 1, Chipy Du Maspetieu;2, Habib D Merderet; 3, Ionie La Gravelle (M Etienne), FRA. grand prix 1, Qadance VD Molendreef (B Devulder), FRA; 2, Meldine; 3, Bullands Sensation.

ST GALLEN CSIO Switzerland, 29 May-1 June

speed1, ANC Landliebe (C O’Connor), IRE; 2, Royal Charmer (M Fuchs), SUI; 3, LB Scutt (W Melliger), SUI. 2-phase 1, Quilano De Kalvarie (M Hecart), FRA; 2, Waterford Crystal (C O’Connor); 3, Kingchem (P Le Jeune), BEL; 6, It’s Magic Max (K Shore), GB. yng horse speed 1, Cinderella (T Hassmann), GER; 2, Cat II (P Schwizer), SUI; 3, Octavia (W Muff), SUI. 2-phase 1, Landstreicher (T Hassmann); 2, H&M Tamina (M Baryard), SWE; 3, Coolman V (P Schwizer). grand prix 1, Coolcorran Cool Diamond (R Splaine), IRE; 2, Luidam (B Twomey), IRE; 3, LB Pozitano (B Mandli), SUI; 4, It’s Magic Max; 10, Abbervail Dream (D Lampard), GB. hit & hurry 1, Royal Charmer; 2, Fleur XI (T Muff), SUI; 3, Faro De La Treilee (P Freimuller), SUI; 8, Pakko (K Shore). jump-off 1, Pandur (N Skelton), GB; 2, Quartz Musik (G Bertrand de Balanda), FRA; 3, Kannan (M Hecart); 5, Fresh Direct Landed Gentry (T Stockdale), GB. yng horse 2-phase 1, Cinderella; 2, Caliente II (W Melliger); 3, VDL Oranta (A Hoorn), HOL. Derby 1, Landstreicher; 2, ABC Landliebe; 3, Koncorde (W Muff). jump & drive 1, Pakko; 2, Give Me Remus (B Twomey); 3, Igor XVI (K Weder), SUI. yng horse jump-off 1, Isaac (R Zetterman), SWE; 2, Cat II; 3, Cinderella. relay 1, Landstreicher & Gambe (M Merschformann), GER; 2, Coolman V & Kimoni De Chateay Bellevue (F Crotta), SUI; 3, Exquis Rodenburgh’s Nevada (A Hoorn) & HBC Novalis (M Houtzager), HOL. Nations Cup 1, IRE(Coolcorran Cool Diamond: 0+4; Waterford Crystal: 5+0; Luidam: 0+8; Carling King/K Babington: 0+8) team total 12 (2 in jump-off); 2, SUI (LB Pozitano: 0+4; Gold Du Talus/W Melliger: 0+0; Innovation/S Guerdat: 4+4; Tinka’s Boy/M Fuchs: R+R) team total, 12 (8 in jump-off); 3, FRA (Diamond De Smilly/E Levalois: 4+4; Tlaloc M/R Angot: 4+0; Quilano De Kalvarie: 7+5; Crocus Graverie/G Bertrand de Balanda: 0+4) = 16; 4, GB (Abbervail Dream: 5+12; Arko III/N Skelton: 8+1; It’s Magic Max: 0+5; Fresh Direct Parcival/T Stockdale: 4+4) = 19; 5, ITA = 21; 6, GER = 24; 7, BEL = 32; 7, SWE = 32; 8, HOL = 72.

LISBON CSIO Portugal, 5-8 June

2-phase 1, Melodie Des Rottes (E Wettstein), SUI; 2, Guarana Champeix (RLatham), SPA; 3, Rex (M Armstrong), GB. jump-off 1, Laroni (E Wettstein); 2, Harry Potter (K Pessoa), BRA; 3, Graf Gold (M Armstrong); 7, Canter De L’Odon (D Charles), GB. speed 1, First De Launay (F Angot), FRA; 2, Lotus XV (P Delaveau), FRA; 3, Cortaflex Machiavelli (W Funnell), GB; 7, St Honore’s Liquido (D Charles). table C 1, Mamoucha (C Huis In’t Veld), HOL; 2, Conti (F Malta da Costa), POR; 3, Kustenfee (H Luther), GER. speed 1, Envoye Special (P Delaveau); 2, Champion (F Meyer zu Hartum), GER; 3, Vila Vita Gedeon De L’Herbage (F Rocha), POR; 7, Elise (M Armstrong); 9, Cortaflex Machiavelli. grand prix 1, Waldrose (F Meyer zu Hartum); 2, Kilian (J Kurz), GER; 3, Frascator Mail (P Delaveau); 4,St Honore’s Liquido; 7, Cortaflex Mondriaan (W Funnell). jump-off 1, Hilton (R Whitaker), GB; 2, Hermes Du Ferey (P Veniss), BRA; 3, Elisca Galante (J-M Nicolas), FRA. 2-phase 1, Envoye Special; 2, Lorifee Z (C Stauffer), SUI; 3, FinerPoint (J Chuva), POR; 6, Elise. table C 1, Silberkranich (H Carvalho), POR; 2, Cortaflex Machiavelli; 3, Eglante (J Mota), POR. 2-phase 1, Sultan (R Sarmento), BRA; 2, Norena (T Couve), CHI; 3, Gazelle De Madame (J-M Nicolas); 8, Rex. Samsung Nations Cup 1, GB (Graf Gold: 5+8; Karina/R Whitaker: 0+4; St Honore’s Liquido: 0+4; Cortaflex Mondriaan: 10+NP) team total 21 (4 in 52.25 in jump-off; 2, SPA (Galoubette Mondain/R Latham: 4+4; Procasa Nikita De Laubry/F Sarasola: 1+4; Delon/C Martinez De Irujo: 9+NP; Oxford/C Francois: 4+4) = 21 (4 in 54.8 in jump-off); 3, GER (Carlos Boy/J Kurz: 12+NP; Cajano/H Luther: 0+8; Racord M/H Wenz: 0+8; Icarius W/F Meyer zu Hartum: 4+4) = 24; 4eq, FRA & POR = 32; 6, HOL = 35; 7, BRA =38; 8, SUI = 44.

BOURG EN BRESSE France, 6-8 June

7-y-o speed 1, Iceberg Des Forets (S Delestre), FRA; 2, Caliente II (W Melliger), SUI; 3, Triumph (D Jobertie), FRA. 2-phase 1, Lucky Luck C (S Delestre), FRA; 2, Candidat (F Boudant), FRA; 3, Naughty Girl (R Lopez), COL. speed 1, Windgates King Koal (C Swail), IRE; 2, Hello D’Archy (S Delestre); 3, Gabelou Des Ores (S Lafouge), FRA; 9, Idle Dice (J Fisher), GB. accumulator 1, Felix De Vialonne (S Lafouge); 2, Dollars Boy (F Boudant); 3, Helios De Jalans (B Sainsardos), FRA. 7-y-o 2-phase 1, Windgates Sensation (C Swail); 2, Iceberg Des Forets; 3, Marago (L de Azevedo jnr), BRA. jump-off 1, Ephedra D’Ariel (C Lopez), COL; 2, Domani (P Kelly), SUI; 3, Warren (S Lambre), MEX. speed 1, Erudit D’Opal (S Lambre), MEX; 2, Felix De Vialonne; 3, Dauranger (M Pellegrin), FRA; 5, Lilly (J Fisher). 6-bar 1, Lapagayo (Y Marton), FRA; 2, Hermes Desfi (S Lambre); 3, Gaillard III (S Delestre). 2-phase 1, Dollars Boy; 2, Windgates Mystique (C Swail); 3, Eclipse Du Moulin (P Gautherat), FRA; 9, Lilly. 7-y-o jump-off 1, Taifun (S Lambre); 2, Longford (J Vleugels), GER; 3, Idis Pironniere (P Rozier), FRA. grand prix 1, Ganache L’Amandour (P Rozier); 2, Flinstone (J Vleugels); 3, For De La Hardiere (E Couperie), FRA; 9, Cobretti (L van Heyningen), GB.

REIMS CSIOJY France, 6-9 June

YR 2-phase 1, Qarco VT Merelsnest (D Plume), BEL; 2, Gustav M (L Raaholt), NOR; 3, Semilly (V Schockemohle), GER; 6, Athena Z (R Hill), GB; 22eq, Polo Sport (R Walker), GB. jnr 2-phase 1, Eagle Du Bobois (M Billot), FRA; 2, Fauvette De Brekka (O Perreau), FRA; 3, Paintless (T Conti), ITA; 4, Renzerin VD Rampaarden (J Billington), GB. jnr table C 1, Hulotte De Labarde (S de Malet), FRA; 2, Ellet De La Ferte (N Schlotterbeck), SUI; 3, Hertel Jozieni (S Ubachs), HOL; 4, Narina (T Gredley), GB; 6, Elmside Orlando (S Heaven), GB. YR table C 1, Easter Star (W Vos), HOL; 2, Nomograff (P Koopmans), HOL; 3, Vilamoura Sjikita (F Moura), POR. jnr speed 1, Giroflee D’Isle (C Defives), FRA; 2, Abba Z (J Melchior), BEL; 3, Fier De Belle (M Billot); 8, Continue B (G Plumley), GB; 9, Medrano (T Gredley); 11, Lindsay 10 (G Plumley); 18, Mulligan (L Pavitt), GB; 22, Gramento Z (L Pavitt). YR speed 1, UX Mall Rouge (L di Roseto), ITA; 2, Querides (C Ankacrona), SWE; 3, Elodie D’Aursaye; 5, Tattoo (J Davenport), GB; 7, Prince Of Wales (R Hill). jnr speed 1, Gramento Z; 2, VDL Blue River (J Vetker), HOL; 3, Frederik (O Lazarus), SA; 7, Narina. YR grand prix 1, Flash Varennes (E Mathe), FRA; 2, Baltimore (R Crumley), IRE; 3, Marco Lane (F Andersson), SWE; 12, Prince Of Wales; 14, Lavinda (S Lynch), GB. jnr Nations Cup 1, SUI (Diaposon Du Nil/N Schlotterbeck: 0+16; Felix Des Noues/J Sprunger: 0+4; Skybreaker/S Rhyner: 0+0; Tequi D’I/F Schoch: R+0) team total 4; 2, GB (Mulligan: 4+0; Medrano: 0+8; Continue B: 1+8; Ashley/J Billington: 0+4) = 13; 3, SWE (Carmenixita/S Bjorserud: 4+4; Make A Joke/F Ekstrom: 0+16; Gucci/S Kroon: 12+4; Future/K Larsson: 4+0) = 16; 4, FRA; 5eq, ITA & HOL; 7eq, BEL & SPA; 9, GER; 10, POR. YR speed 1, Nomograff; 2, Easter Star; 3, Volare (E Luckhammer), SWE; 10, Fleuron De St Gil (S Lynch). jnr grand prix 1, Tequi D’I; 2, Loncorde (S Kuyten), HOL; 4, Continue B; 12, Renzerin VD Rampaarden; 15, Gramento Z. YR Nations Cup 1, BEL; 2, GER; 3, SWE.

MANNHEIM CSI 7-9 June

yng horse speed 1, Audrey D (H Simon), AUT; 2, Der Lohmann (M Merschformann), GER; 3, Lomitas (T Hasmann), GER. speed 1, Candela NRW (H-H Engemann), GER; 2, Gerry Maguire (R Smith), GB; 3, Balaboeska (J Dubbeldam), HOL. riders tour ch 1, Giorgio (L Nieberg), GER; 2, Iris (H-H Engemann); 3, Anka (M Ehning), GER. yng horse speed 1, Contendra (M Beerbaum), GER; 2, Audrey D; 3, Lomitas. yng horse ch 1, Emily (R Tebbel), GER; 2, Conquest Of Paradiso (H Simon); 3, Calvaro Star (S McIntosh), BUL. speed grand prix 1, Royal Discovery (M Beerbaum); 2, Jonggor’s Kid Gentleman (Y Houtackers), HOL; 3, Lord William (C Bronfman), US. grand prix 1, Anka; 2, Galet D’Auzay (M Robert), FRA; 3, Aegon’s Dover (L Diniz-Knippling), BRA.

CANNES CSI France, 12-14 June

speed. 1, Sampson (K Levy), US; 2, Just For You D’Hof Ten Bos (B Garez), FRA; 3, Golisco Louviere (R Davenport), GB; 4, Marius Claudius (R Smith), GB; 7, Pandur (N Skelton), GB. 1.50m jump-off. 1, Marius Claudius; 2, Landfurst (M Whitaker), GB; 3, Gold Du Talus (W Melliger), SUI; 4, Lord Z (J Whitaker), GB. 1.50m jump-off. 1, Quinta (S Neto), MEX; 2, Pialota (T von Loringho), AUT; 3, Isovas Socrate (S Guerdat), SUI; 5, Arko (N Skelton), GB. team 1, Farceur Du Haul (R Bruel), FRA, Fandzi De St Paul (H Godignon), FRA & Horizon Du Valon (O Guillon), FRA; 2, Golisco Louviere, Lactic Two (J Whitaker) & Sampson; 3, Ivoor (F Mathy), BEL, Eurocommerce Portofino (T Coyle), IRE & Give Me Remus (B Twomey), IRE. speed 1, Give Me Remus; 2, EquiboxCaetano (C Ariana), BRA; 3, Fandzi De St Paul. grand prix 1, Lord Z; 2, Eurocommerce Montreal (W Schroder), HOL; 3, Eve Des Etisses (H Bourdy), FRA; 4, Arko.

ROESER CSI Luxembourg, 13-15 June

speed1, Ex Girl (S Wordley), NZ; 2, Nadja (Cameron Hanley), IRE; 3, Greta (S Lambre), MEX; 6, Dominick (J Fisher), GB; 10, Leandro (P Bevan), GB. accumulator 1, Flash D’Arros (A Rodrigues), VEN; 2, Say You Will (K Cox), BEL; 3, Valentino (Carl Hanley), IRE; 6, Lily (J Fisher). 2-phase 1, El Capricho Atormentado Z (V Whitaker), GB; 2, Kali De L’Espinette (F Bossu), FRA; 3, Qui Voila (G Doerr), FRA. 2-phase 1, Elite De La Folie (G Doerr); 2, Greta; 3, Nadja; 4, Lois Lane (V Bevan), GB; 6, Lily. jump-off 1, Pretty Pearl 3 (A Schafer jnr), GER; 2, Hunter (K Staut), FRA; 3, Dominick. speed 1, All McBeal (Carl Hanley); 2, Hasard Du Gisors (F Dumartin), FRA; 3, Depres (K Staut); 4, Socks (J Fisher). speed 1, Elite De La Folie; 2, Nadja; 3, Ines Du Vognoble (L Thirion), BEL; 7, Lois Lane. speed 1, Say You Will; 2, Rodrigo (Cameron Hanley); 3, Cara (S Abt), GER. grand prix 1, Qui Voila; 2, Glenn (S Abt); 3, Dino (M Blaton), BEL.

AACHEN CHIO Germany, 17-22 June

speed1, Jerry Maguire (R Smith), GB; 2, Collin (M Merschformann), GER; 3, Albfuehren’s Ramonus (H Weinberg), GER; 12, Racal B (D Charles), GB; 13, Landwind 19 (S Smith), GB. speed1, Anka (M Ehning), GER; 2, Goldfever (L Beerbaum), GER; 3, Windy City (L Hough), US. yng horse speed1, Emily (R Tebbel), GER; 2, Acajou (M Merschformann), GER; 3, Conterno-Grande (M Kutscher), GER. jump-off1, Champion Du Lys (L Beerbaum); 2, Askoll Salto Van’t Riethof (V Chimirri), ITA; 3, That’s Life (M Hecart), FRA. jump-off1, Marius Claudius (R Smith); 2, Montender (M Kutscher); 3, Dobel’s Cento (O Becker), GER; 12, Grand Marnier (R Davenport), GB. jng horse speed1, Conterno-Grande; 2, Tauber (L Philippaerts), BEL; 3, Isaac (R Zetterman), SWE. speed1, Edza De St Denis (M Fuchs), SUI; 2, Lord William (C Bronfmann), US; 3, That’s Life. jump-off1, Allegiance (L Kraut), US; 2, AK High Valley Z(J Lansink), BEL; 3, Goldfever; 14, Luc (R Davenport). yng horse ch1, Contendra (M Ehning); 2, Acajou; 3, For Fun (m Ehning). speed1, Farina (R Tebbel); 2, Constantin (M Beerbaum), GER; 3, Isovlas Latara (S Guerdat), SUI. Samsung Nations Cup1, IRE (Coolcorran Cool Diamond/R Splaine: 8+0; Pershing/P Charles: 1+4; Luidam/B Twomey: 5+0; Carling King/K Babington: 1+5) team total 11; 2, BEL (Clinton/D Demeersman: 0+8; O De Pomme/S van Paesschen: 0+13; AK Caridor Z/J Lansink: 0+0; Parco/L Philippaerts: NP+ 5) = 13; 3eq, US (Fein Cara/P Wylde: 4+4; Anthem/L Kraut: 4+12; Windy City/L Hough: 4+4; Royal Kaliber/C Kappler: 0+0) & GER (For Pleasure/M Ehning: 0+4; Coster/C Ahlmann: 8+0; Dobel’s Cento: 4+4; Gladdys S/L Beerbaum:4+4) = 16; 5, FRA; 6, HOL; 7, ITA; 8, GB (Grand Marnier: 4+20; St Honore’s Liquido/D Charles: 12+21; Cabri D’Elle/S Smith: 4+8; Marius Claudius: 12+0); 9, SWE. 2-phase1, Noble Savage H (M Ehning); 2, Lauriston; 3, Lando (O Becker); 14, Cabri D’Elle. best of champions1, J Dubbledam, HOL; 2, J-C Vangeenberghe, BEL; 3, D Lennon, IRE; 4, L Beerbaum. speed1, Tango (C Keppler); 2, H&M Tamina (M Baryard), SWE; 3, Loro Piana Hiro Pom (M Grossato), ITS. grand prix1, Goldfever; 2, For Pleasure; 3, Galet D’Orzay (M Robert), FRA; 17, Marius Claudius. 2-phase1, Champion Du Lys (L Beerbaum); 2, Comtessa (C Ahlmann); 3, Anka.

FREUDENBERG CSIOP Germany, 20-22 June

speed1, Ben (M Szrajer), POL; 2, Black Beauty (A Nielsen), DEN; 3, Jumping Jack (K Eckermann), GER. speed1, Shalom Outlaw (M McAuley), IRE; 2, Mr Polo Bear (A Condon), IRE; 3, Reape’s Pride (M Vestergaard), DEN; 6, Spottie Dot Com (S Broome), GB; 8, Colton Maelstrom (N Sewell), GB; 10, Mr Amontilano (H Paul), GB. grand prix1, Edenside Sunshine (A Kjellberg), SWE; 2, Epi 2 (M Ulivieri), ITA; 3, JS Magic (E Thorup), DEN; 4, New York Skyline (N Pavitt), GB; 5, Mr Amontilano; 7, Colton Maelstrom. Nations Cup1, IRE: 0; 2, GB: 4; 3, GER: 8. speed1, Playboy (K von der Lieth), GER; 2, Enoville Flight (H Purcell), IRE; 3, Floating Change (l Wade), GB.

DRAMMEN CSIO Norway, 26-28 June

2-phase1, Rincoola Abu (G Flynn), IRE; 2, Lanthanid (T Lund), DEN; 3, AK&K Mindira II (H van de Pol), HOL; 4, Sunboy (P Barker), GB; 5, Castello (P Murphy), GB. jump-off1, Ussul (H Schmidt), GER; 2, Henzo (D Etter), SUI; 3, Rabondi Z (J Hafskjold), NOR; 5, Blue Chip Quinton (P Barker). Samsung Nations Cup1, NOR (N Johnsen/Favoritas: 4+4; T Hansen/Norman Wells:0+0; C Oien/Gordino: 13+NP; G Gulliksen/Lord II Z: 8+0) team total 16; 2, AUS (A Wegner/Lorien: 5+4; A Woss/Vasco Da Gamma: 5+4; J Kayser/HBC Milwaukee’s Kit: 4+4; G Puck/S&L Manpower: 40+NP) = 26; 3, SWE (A von Essen/Lindor: 1+6; L Hallgren/Irco Mac: 0+18; P Fredricson/Magic Bengtsson: 4+NP; M Sundbberg/Carlot III: 0+4) = 29; 4, IRE; 5, GB (R Whitaker/Ravel: 40+NP; Blue Chip Quinton: 4+0; P Murphy/Atlantis II: 8+0; J Whitaker/Lactic Two: 9+10) = 31; 6, DEN; 7, SUI; 8, GER; 9, NZ. speed Derby1, Rincoola Abu; 2, Windgates Mystique (C Swail), IRE; 3, Ussul (H Schmidt); 4, Castello; 5, Sunboy. speed1, Tomgar Rocky (H-D Dreher), GER; 2, Laughton’s Lass (S Carey), IRE; 3, Landmina (B Goodin), NZ; 8, Sunboy. grand prix1, Clear Rounds Then Party (G Gulliksen); 2, Lactic Two; 3, Condios (H Gundersen), DEN.

GEESTEREN CSIHolland, 26-28 June

two-phase1, Illusion (M Schroder), HOL; 2, No Limit (M van Asten), HOL; 3, VDL Montreal (J Vrieling), HOL; 7, Quinto (E Rust), GB. speed1, Elisia Galante (J-M Nicolas), FRA; 2, May Amaire (H Engemann), GER; 3, Verelst Krisia (M van Asten); 6, Pandur (N Skelton), GB. jump-off1, Arko (N Skelton); 2, Morfee (A Hoorn), HOL; 3, Loro Piana Havinia (G Govoni), ITA. speed1, Call Me Future (B Brune); 2, Nicky (M Bettinger), GER; 3, Izaura G (L Thijssen), HOL. speed1, VDL Grope Mystiek (L van Asten); 2, Biagiotti (L Thijssen); 3, Verelst Krisia. team1, Verelst Roxanne (M van Dijck), BEL & AK John Z (J Lansink), BEL; 2, Eurocommerce Montreal & Eurocommerce Napels (G Schroder), HOL;3, Picobello Pleasure (S Rhyner), GER & BMC’s Kupido (J Stenfert), GER. speed1, Ikarus (L Diniz-Knippling), BRA; 2, Joris (E van der Vleuten), HOL; 3, Loro Piana Havinia. accumulator1, Mamoucha (C Huis In’t Veld), HOL; 2, Morfee; 3,Nicky. speed & power1, Balaboeska R (J Dubbeldam), HOL; 2, Goldstar (A Knippling), GER; 3, Ginger Watt (D Lennon), IRE. grand prix1, Loro Piana Havinia; 2, Audi’s Jikke (E van der Vleuten); 3, Arko.

BARCELONA CSI Spain, 27-29 June

2-phase1, Casyopaya (G Billington), GB; 2, Tres Coronas Mariachi (L Garcia), SPA; 3, Oberniek (G Ooms), BEL. speed1, Ringwood LA (C Garcia), SPA; 2, Chupa Chups Quickly (O Singleton), US; 3, Label Z (A Cheronnet), FRA. jump-off1, Brakar (L Pelat), FRA; 2, Zeno (J Rothlisberger), SUI; 3, Silk (C Collins), GB. accumualator1, Dester De La Lande (B Sainsardos), FRA; 2, Carlsson (G Billington); 3, Hija De Montagne (M Delmonte), FRA. jump-off1, Hygie Du Golf (J Dagout), FRA; 2, Isotop (M Mollet), SPA; 3, Dacapo (G Billington); 7, Hermes De Bruyer (A Rident), GB; 8, Edesa’s Fanfare (K-A Riches), GB. speed1, Jerbo (C Gracia); 2, Dandy Du Thurin (I Andrade), SPA; 3, Casyopaya. table C1, Hermine Des Moitiers (L Jimenez), SPA; 2, Carioca De Olid (R Garcia); 3, Feu Verte De Laume (I Andrade). grand prix1, Zeno; 2, Danseur De Caveire (C Garcia); 3, Dody De Chalusse (A Rident).