ADDINGTON MANOR EC 7-8 June

1M OPEN 1, Test de Langers (N Browne); 2, Temple More What (J Egmore); 3, Negd (L.Burchmore). Equimax Discovery 2nd rd 1, Temple What Sit (J Egmore); 2, Rolex (H.Luck); 3, Nester B (T Hammond). 1.15m open 1, Kiss and Tell II (H Tredwell); 2,Knave of Diamonds (M Cartmell); 3, Go With the Flow II (N Tabor). 1.20m open 1, Kantara VH H Tredwell; 2, She’s Magic (J Jarvis); 3, Crispbred (C Cawdron). British Novice 1st rd 1, Spike the Vampire (H Tredwell; 2, Royal Opposition (D.Jenkins); 3, Tazmanian Dime (E Pinches). 1m open 1, Happiness (K Green); 2, Vento W (L Junak); 3, Royal Opposition (D Jenkins). 4 year old style & Performance Qualifier 1, Santiago (H Tredwell); 2. Reval (L Goddard); 3, Knockrath Spring (N Tinworth). 5 year old style & performance qualifier 1, Rolex (H Luck); 2, Vangelis S (H Tredwell); 3, Ocombo de L’eau (P Cornish). Newcomers 1st rd 1, Quite Frankly Fidget (J Clark); 2, Rolex (H Luck); 3, Lucky Luke (J Charlesworth). 1.20m open 1, Ill Blance (C Grimes); 2, Hot Ice (M Gatland); 3, Kiss & Tell II (H Tredwell).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 7 June

Charles Owen British Novice 1, Oki Doki (J Shaw); 2, Country Puzzle (L Waite). 1m 1, Statham Shalako (D McNulty); 2, Country Herb (K Raine); 3, Diamond Million (C Kenyon). pro/am 1, Huntingtown (N Martin); 2, Safir (C Kenyon); 3, Mahala (H Connolly). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Summer Cruise (C Richardson); 2, Ricoli (D McNulty). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Pretty Woman (J Andrews); 2, Rarrisime De La Cour (N Martin); 3, Moschino (S Bowen). 1.25m 1 & 2, Sublime & J’Ippee (N Martin); 3, Amber Gold (S Bowen).

BRAMHAM HORSE TRIALS Bramham, Yorks, 7-8 June

R&R Country Grand Prix 1, Atlantis (P Murphy); 2, Lactic II (J Whitaker); 3, True Hero (R Bevis). R&R Bramham Classic 1, Blue Chip Kildalton Lad (P Barker); 2, Junior (A Saywell); 3, Anastasia (B Twomey). accumulator 1, Pakko (K Shore); 2, Carmen (J Whitaker); 3eq, Capello (T Newman) & Croft Little Doll (A Pacheco). B&C 1, Fresh Direct Brisante (T Stockdale); 2, Halton W (K Shore); 3, Uno(N Gauntlett). Land Rover Mix n Match 1, Pakko (K Shore ) & Magic Rogue (G Parsonage); 2, The Tourmaline Rose (P Funnell) & Cortaflex Lucy May (A Saywell); 3, Cartier PSG (J Whitaker) & Skiver (N Tweddle).

CAMPSIE Torrance, Lanarkshire, 7 June

Charles Owen British Novice 1, Du Val (C Blackburn); 2, Ballynock Lad (J McGeoch); 3, Drumbreck Night (T Nicolson). 1m 1, Sanbucca Baby (A Craig); 2, Airdrie Silver King (R Brady); 3, Whatever (B Carruthers). Scottish Adult Open ch 1, Aventurine (L Babes); 2, Travis Roma (L Johnstone); 3, Giacomo (J Scullion). Double Your Money Table C 1, Nethertowns Kiss (D Duffin); 2, Roscoes Skip On (L Babes); 3, Now Be Dazzled (J Cross). Great Leighs Newcomers 1, Connelly (D Shaw); 2, Cassabachus (A Barr); 3, Jamaka Tip Top (H Bilsland). 1.10m 1, Dun Olaff (M Young); 2, Milton Opus (A Hamilton); 3, Summerhill Let’s Dance (S Linford). Horse & Hound Foxhunter 1, Baile Na Stil (T Christie); 2, Jamaka Tip Top; 3, Cassabachus. 1.20m 1, Shelley Beach (M Young); 2, Cavallus (R Fyfe); 3, City High (A Christie).

BSJA AREA 36 Llandeilo, Carms, 7-8 June

sml pony 1 & 2, Tremenyn Flyaway & Ballyclough Tess (H Thomas); 3, Waterstone Star (A Davies). 128/138cm 1, Ballyclough Tess; 2, Dapper Dee (S Dunwell); 3, Waterstone Star. BEIB Jnr British Novice 1, Wishmaster (L Roberts); 2, Dice (L Bastin); 3, Bam Boogie Hot Step (N Tate). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Dice; 2, Wishmaster; 3, Aosta Tobias (R John). 1m jnr 1 & 2, Tremenyn Flyaway & Mavericks Chance (H Thomas); 3, Penty Parc Sir Galahad (K Rushen). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Arthur’s Comet (N Tate); 2, Mavericks Chance; 3, Mountain Ghost (H Thomas). 1.15m jnr 1 & 2, Fortridge Napoleon & Mavericks Chance (H Thomas); 3, Tuscan Raider (S Noot). Charles Owen British Novice 1, Waterston Widgit (M Butcher); 2, Mr Murphy (G Evans); 3, Dukes Spiderman (H Tegg). Equimax Discovery 1, Nolton Butterfly (C Biddle); 2, Shiloh Bay (P Evans); 3, The Hobbit (N Court). 1m 1, Hampton (G Evans); 2 & 3, Ballinteskin What A Girl & Ballinteskin Review (MButcher). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Zacharias John (M Butcher); 2, Lord Gilabee (D Clapp); 3, Knightstone Mist (P Evans). 8 Jun: Charles Owen British Novice 1, Waterston Widgit; 2, Just My Kind (L Lain); 3, Cross Roads (E Eynon). Equimax Discovery 1, Astrol Bay (G Evans); 2, Shiloh Bay; 3, Eyes Are Blue (C Membury).

BSJA AREA 40 Blackmore, Essex, 7-8 June

1.10m 1, Corlano HS (K Tropp); 2, Papa Echo (K Beales); 3, Keelings Flynn (S Cronin). Scope 1.15m 1, Mayday (H Stennett); 2, Thornavon Microlight (N Tinworth); 3, Corlano HS. DMS Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter 1, Springtime (K Tropp); 2, Patilla (C Platt); 3, Lavender (K McVean). Scope B&C/YR B&C 1, Platinum (K Brown); 2, Qui Vive (J Draper); 3, La Borboletta (L Abraham). IT Business Centre 1.25m 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Toy (L McLachlan); 3, Nippon (K Nunn). Scope 1.35m 1, Panama Avoca (G Werth); 2, Gramena (R Ockendon-Day); 3, Miss Fifi (K Brown). 8 Jun: 90cm 1, Parcival (E Volk); 2, Quina II (K Nunn); 3, Sienna’s Renkum Shauna (A Clarkson). DMS Novice 1, Parcival; 2, Relance (J Popely); 3, Sweet Ballyduff (C Savage Roberts). DMS Adventurer 1, Uttah Van Het Indihof (E Slater); 2, Ralisca (J Mincher); 3, J Vins Mars-H (E Slater). 1.10m 1, Duel (J Freeman); 2, Eastminster Hilight (D Scott-Garrett); 3, Lanterns King Of Candles (A Chesterton). Scope 1.15m 1, Pavoni (P van den Heever); 2, Nippon; 3, Positively (D Mattock).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 7-8 June

jnr open 1, Rockin Morris (E Davies); 2, Mid West Star (H Penny); 3, New York Spritzer (L Sims). FEI JA Trial 1, Expression II (P Dobby); 2, Colton Maelstrom (N Sewell); 3, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse). jnr 1.15m 1, Desert Secret (L Whitehouse); 2, Okehurst Crackerjack (G Spence); 3, TJ’s Cosmic Gold (E J Moore). Scope Jnr Novice1, Galicores Memphis Belle (J Payne); 2, Polly Flanders (C Grimster); 3, The Cobra (S Gray). Scope Jnr progressive 1, Max Factor (A Kapsalis); 2, Celtic Flame II (J Honey); 3, Kimba Lad (C Ambrose). Scope Jnr Adventurer 1, Celtic Flame II; 2, A White Knight’s Tale (L Standbridge); 3, Max Factor. Jun: jnr open 1, Mid West Star; 2, Kerrymount (S Broome); 3, Okehurst Crackerjack. FEI JA Trial 1, CJ’s Kemosabi (A Mizon); 2, Spottie Dot Com (S Broome); 3, Mister Amontilano (H Paul). jnr 1.15m 1, Okehurst Showman (E J Moore); 2, Highfields Sir Hugo (L Whitehouse); 3, Paddy’s Last Chance (D Dunne). Scope Jnr Novice 1, Hillfield Charlie Owen (A Page); 2, Ashby Surprise (C Pullen); 3, Red Moon (E Davies). Scope Jnr progressive 1, Merrie Madelina (E Toomey); 2, Galicores Memphis Belle; 3, Ultimate Chaos (C Chamberlaine). Scope Jnr Adventurer 1, Lucky Two Times (M Sapsford); 2, Casino Lad (A Inceman); 3, Okehurst Shooting Star (E Davies).

WESTFIELD PARK EC Barnsley S Yorks, 7-8 June

Golden Bear Tiny Tots 1, 2 tied. Scope Jnr Primary 1, 19 tied. national 128cm 1, Benjamin Bunny (Z Wilson); 2, Proud Flyer (J Whittaker); 3, Hollyoaks (D Willett). national 138cm 1, Diego III (S Needham); 2, Grange Sandy (A Pownell); 3, Strawberry Fair II (M Sampson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, That’s The Way (J Whitaker); 2, Cool Oss (S Jimmison); 3, Rising Mist (H McCaie).1m jnr 1, Lakeland Little Cracker (C Mowbray); 2, Breamish Sunburst (H McCaie); 3, Baskin Ilex (S Adams). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Micklow Madness (D Neilson); 2, Silver King (L Saywell); 3, Western Andy (H Davies). 1.10m jnr 1, Baskin Ilex; 2, Lucky Lady Jane (L Saywell); 3, Bally Golden Girl (K Chambers). 8 Jun: 1m jnr 1, Baskin Ilex; 2, Ryans Way (S Jimmison); 3, September Lady (R Atkinson). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, The Harrier (A Evans); 2, Elan Mr Charles (S Magee); 3, Jasperoo (N Colclough). Scope Jnr Primary 1, 7 tied. national 128cm 1, J’s Junior (D Willett); 2, Get Ready Freddie (O Liley). national 138cm 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Spirit Of Bodecia (J Reveley); 3, Cassie Blue Lady (W Whitaker).

WINDSOR PARK EC Windsor, Berks, 7-8 June

Great Leighs Newcomers 1, Dinky Deno (J Harris)); 2, Oriental II (G Slater); 3, Jools Holland (J Harris). Horse & Hound Foxhunter 1, Lanique (S Davies); 2, Genius II (P Spivey); 3, For Fun II (G Urch). B&C 1, Kuraeso De L’Heribus (N Collins); 2, Oslo (R Dabner); 3, Hetoile Plattiere (D Powell). 1.25m 1, Cantanova (J Harris); 2, Prince Darco (C Read); 3, The Coarse Builder (M Farmer). 1.05m 1, Wildfire (K Pullen); 2, Just Play The Game (A Austin); 3, Dunnamon (L Salisbury). 1.15m 1, Spotless (P Spivey); 2, My Darling (S Evans); 3, Oraya (S Taylor). 1.25m 1, Forest Gump (L King); 2, Quick Star VT (A Gordon); 3, Mr Murdock (P Holmes). Charles Owen British Novice 1, Little Imp (J Stokes); 2, Diamond Lizzy (P Adams); 3, Vapital (J Davy. Equimax Discovery 1, Bruchiano (J Chapman); 2, Ambience (H Cathie); 3, Cambalache (K Salisbury). 1.15m A4 1, Icare Des Grances (L Fitch); 2, Halebury Othello (P Spivey); 3, Oraya. Great Leighs Newcomers 2nd round 1, Playboy S (H Turrell); 2, Primeur (S Davies); 3, Power Boy (P Spivey). Knight Frank 1.35m 1, Egalissa Du Ruire (J Davies); 2, Hastings (A Austin); 3, Kuraeso De L’Heribus. 1m 1, Pauldary’s Labelle (S Forbes); 2, Little Voice; 3, Kathy’s Clover (E Upton). Great Leighs Newcomers 1, Ballyneety Duca (N Collins); 2, Warburg (R Waygood); 3, Market Renaldo (S Crippen). 1.15m 1, Shannon Shore (A Gordon); 2, One Way II (J Loffet); 3, Jetro (C O’Brien). Horse & Hound Foxhunter 1, Cool Baron (G Lysaght); 2, Olanar (C Cork); 3, Pembridge Avocks Shannon (M Farmer). BEIB Jnr British Novice 1, Dancing Flame (S Campion); 2, Maximus Gladiator (G Solomon); 3, On Falcons Wings (C Burlesdon). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Benjamin Bunnykins (K Campion); 2, Pure Tone (H Cranford); 3, Billy Bobbin (R Kirby).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 8 June

sml jnr open 1, Mr Magic (L Tate); 2, Willow Park Skywalker (B Mantel); 3, Grey Lace (A Measor). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Drumkilly Sparrow (M Goddard); 2, Murphy’s Flight (J Wingrove); 3, Diego Flow (E Palmer). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Wave Rebel (M Goddard); 2, Wayside its A Buzz (A Measor); 3, AJ’s Dibberford Irish (J Davis). BEIB Jnr British Novice 1, Didi Spider (C de Verteuil); 2, Blue Diamond Star (L Tate); 3, Bay Rhapsody (K Thrower). jnr sml open 1, Ossie Bear (H Jenkins); 2, Tullibards Bomber (J Emblem); 3, Three Dog Night (C de Verteuil). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Night And Day (L Pheasant); 2, Lovya Longtime (L Bunn); 3, La Fontempo (R Willoughby). 128/138cm 1, Polly Flinders ll (B Mantel); 2, Icicle (S Williams); 3, Pepsi Girl (B Mantel). national 128cm 1, Ballygrass Rose (S Charley); 2, Just Cyber Space (J Emblem). national 138cm 1, Pippit ll (L Berryman); 2, Lion King (R Bee); 3, Harvey HB (E Ashworth).

BSJA AREA 14A Crooklands, Cumbria, 8 June

jnr A4 1, Jim’s Jet (K Walker); 2, Barbarian Black Boy (R Cottam); 3, Woodstock Archer (F Ellwood). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Barbarian Black Boy; 2, Lakeland Little Classic (R Cottam); 3, Hillandale Aero (J Bowman). JD/JC/JA 1, Cavalcade (J Bowman); 2, Lakeland Little Wonder (R Cottam); 3, Hillandale Aero. Charles Owen British Novice 1, Michloun Milton (L Creighton); 2, Quayside Cracker (J Dixon); 3, William Morris (C Thorne), Equimax Discovery 1, Rosita (K Shaw); 2, Plassey Cavalier (J Dixon); 3, HD’s Half & Half (H Hool). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Ballyflame (M Kendall); 2 & 3, Lakeland Masquerade & Ingrid (S Fox). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Mount Lofty (W Dunlop); 2, Ingrid; 3, I’ll Have A Guinness (B Stephen). 1.15m 1, Lakeland Masquerade; 2, TL’s Gamble (H Hool); 3, Mount Lofty.

DEVON LEISURE Alloa, Clackmannanshire, 8 June

Charles Owen British Novice 1, Little Sirroco (J Higgins); 2, Woodend Special Edition (L Pettigrew); 3, Belville Charly (K Fitzgerald). Equimax Discovery 1, Bugs Boy (S Laird); 2, Tell Taragon (S Mayberry); 3, Kirkton Hugo (R Brady). Great Leighs Newcomers 1, Amira (J Brogan); 2, Vesuvio (J Brogan); 3, My Lulu (N Robb). 1.10m 1, Just A Tick (S Lennox); 2, Miss Calella (M Mcshane); 3, Miniature Free Flow (L Morton). Horse & Hound Foxhunter 1, Mendip Snow Goose (K Mathieson); 2, Little Rowan (C Lithgow); 3, Kengarth Brook (K Mathieson). 1.20m 1, Sinbhsuil (A Black); 2, Trigamatic; 3, Night Lux (R Brady). 1.30m 1, Trigamatic; 2, Highland Paganini; 3, Night Lux.

LAMBLEY HOUSE 8 June

Newcomers 1, Braunston Playboy (M Williams); 2, Perline (M Williams); 3, Loretta (D Burnham). Foxhunter 1, New Orleans (V Young); 2, Monmec Duval Tibermont (C Ellis); 3, Carnival Dance (L Renwick). 1.25 1, Colorado (J Renwick); 2, Lois Lane (V Bevan); 3, Orion II (S Tobin). 1.30 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Chain Reaction (D Morton); 3, Noninka (M Lanni). British Novice 1, Monard Quest (L Spanner); 2, Notorious II (J Hardy); 3, Tapaz (R Burr). Discovery 1, Ratida (C Ellis); 2, Temple Whats New (J Egmore); 3, Tapaz (R Burr). 5 yr old =1, Temple Whats New (J Egmore); =1, Allround (A Rodgerson). 6 yr old 1, Carnaval Dance (L Renwick).

TITLINGTON Alnwick, Northumberland, 8 June

Charles Owen British Novice 1, Jade Briar (K Jefferson); 2, The Templar (C Anderson); 3, McRory (S Robinson). Equimax Discovery 1, Puma Briar Flyer (K Jefferson); 2, Ballygowan Whisper (J Close); 3, Ninety Nine (C Powell). Great Leighs Newcomers 1, Jesse (R Ledford); 2, Gaelic Vanilla (C Anderson); 3, Bishops Law (A Ivars). 1.10m 1, Alpine Marc (D Lillie); 2, Ballycathro (C Powell). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, DJA’s Soft Touch (D Mewse); 2, Ballycathro; 3, Hectique (L McCafferty).