{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 7 – 13 June ’04


SNOWBALL FARM EC Burnham, Bucks 7 June

British Novice 1, Bonnie Flight (C Hawkins); 2, Master Libra (J Crippen); 3, Cabana (K Grimster). Discovery 1,Golden Storm (R Ross); 2,Tzadora Gold (J Crippen); 3, Such is Life (E Baillie). 1.0m Open 1, Diamond Lizzy (N Western-Kaye); 2, Four Leaf Clover (S Page); 3, Crossway Sylvester (L Street). Newcomers/1.10m Open 1, Chalice (S Reeve-Young); 2, Chief Trooper (S Reeve-Young); 3,Vapitol (J Davy). 1.20m Open/Foxhunter 1, Chief Trooper (S Reeve-Young); 2, Irish Laughter (N Western-Kaye).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 8 June

British novice 1, Mayfield Madame (M Gibbs); 2, Sonata (M Russell); 3,
Hunter’s Twin (I Aguado). Discovery 1, Sir Ross (A Greenhalgh); 2,
Guess What (C Baines); 3, Prince IIII (B Dove). 1.05m 1, Llertta’s
Cher Delight (J Attrell); 2, Argentina III (L Abraham); 3, Taragon (K Nunn). newcomers 1, Vladimir (L Louden); 2, Penny III (D Nichols); 3, Ron (S
Taylor). 1.15m A4 1, Thingmybob (J Chipperfield); 2, Argentina III. Foxhunter 1, Ferndale Ballyheen (J Chipperfield). 1.25m 1, Honnie (S Pellon Maison); 2, Gramena (R Ockendon Day). 15 Jun: British novice 1, Dolly Daydream (S Hunt); 2, Will Magill (P Brooks); 3, Corhams Jeopardize (K Stoker). Discovery 1, Korando (K Hemmings); 2, Dolly Daydream; 3, Milltown Blues (L Burton Taylor). 1.05m 1, Pride X (D Everett); 2, Claydons Ice (S Pellon Maison); 3, Odile (C Gleeson). newcomers 1, Joy De Gamet (Z Warren); 2, Jen-R-Us (S Hunt); 3, Claydons Ice. 1.15m A4 1, Gymcrack Fortune (S Hunt); 2, Llertta’s Cher Delight; 3, Parola (L Phillips). Foxhunter 1, Reustrade (L Phillips). 1.25m 1, Jessica Du Warchet (L Phillips); 2, Chow Baby (L Pavitt).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 9 June

newcomers 1, Tango (P Ashworth); 2, Tika Toa (C Nicholl); 3, Hop & Skip (B Mason). 1.10m members cup 1, Spirit Of Kilkee (C Nicholl); 2, Le Bon Esprit (A de Verteuil). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Felin Du Joret (C Robins); 2, Light Space (T Fletcher); 3, Capito Z (V Ashworth). 1.30m 1, Spring Green (T Fletcher); 2, Opportunity B (H Tredwell). British novice 1, Lotus Elise (K Pink); 2, Indigo Rye (A de Verteuil); 3, Just Ben (S Williams). Equissage Discovery 1, Indigo Rye; 2, True Love II (A Austin); 3, Irish Eyes (F Brennan).

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 9 June

Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Midlands Quirien Z (D Burnham); 2, Fior (K Connor); 3, Landliebe (M Cartmell). newcomers/1.10m 1, Rainbow High (C Dealy); 2, La Donna (M Cartmell); 3, Woltaire (D Burnham). Ken Beeston Intermediate 1, Woltaire; 2, Diamond Leap II (L White); 3, Mississippi (J Hassall). Equissage Discovery 1, Kilcullen Imp (C Bradley); 2, Jamerson (C Dealy); 3, Boherdeal Premier (L Brennan). British novice 1, Primo Princess (M Thompson); 2, My Gift Of Gold (L Brennan); 3, Westbury Annabella (S Robinson).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 9 June

1.15m Open 1, Phoenix Joy (A Lewis); 2, Joffeur (L Junak); 3, Lanique (S Davies). 1.25m Open Scope Qualifier 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Brookend Fuehrer (J Renwick); 3, Millbrook (J Renwick). 1.35m Open Scope Qualifier 1, O Harry (J Renwick); 2, Egalisca de Rueire (J Davies); 3. Elphie (M Beaumont). 1.25m Open 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Carnival Dance (L Renwick); 3, Gaugin de Tarsy (S Reeve-Young).
a name=”dabbs”>
DABBS AC Giffordtown, Fife, 10-13 June

adventurer 1, Caorthannan Brid (J Brogan); 2, Tantallon (F Burgoyne); 3, Chapwells Forever Hopeful (L Hood). newcomers 1, Tonka A III (C Lindsay Brown); 2, Northern Impression (J Park); 3, Oesha (R Walker). 1.10m 1, Faraway Panache (L Craigie); 2, Neverland (P McKeever); 3, No Telling (F Burgoyne). Foxhunter 1, Prima Vera (L Newman); 2, Oesha; 3, It’s Peter Pan (R Shields). 1.20m 1, Hunter’s Level (J Brogan); 2, Cavalier Angel (L Hutt); 3, Burn Flight (N Warwick). 1.30m 1, Whatever (K Fitzgerald); 2, Opus Van’t Eikhof (L Newman). snooker class 1, Adamo Amerika (T Davin); 2, Diamond Deal (D Wicks); 3, Rainbow Harvest (D Duffin). newcomers 1, Dolores H (K Tedcastle); 2, Antrim Sunshine (D Duffin); 3, Cantaro (S McKie). 1.10m 1, Clyde Coaster (R Chassels); 2, Kattini (S Dillon); 3, No Telling (F Burgoyne). 1.25m 1, Rainbow Harvest; 2, Ominous (S Low-Mitchell); 3, Lhanna (L Buchan). YR 1, Cavalier Angel; 2, Mississipi B (L Hutt); 3, Kouros Du Pachis (J Kirk). 1.35m 1, Pall Mall H (A Hamilton); 2, Ouzzo (D Andrews); 3, Riverstown Queen (K Fitzgerald). British novice 1, Mr Majenta II (T Carruthers); 2, Big Time (C Pottie); 3, Magic Lass (J Lamont). Discovery 1, Boxster (V Christie); 2, Evita IV (S Main); 3, Marchburn’s First (A Barr). Foxhunter 1, Heathcliff II (D Duffin); 2, Ramera B (V Christie); 3, Ritmique (S Low-Mitchell). 1m 1, Kelso Billabong (D Shaw); 2, Spring Melody V (P McKeever); 3, Sheze Ice Cool (F Cluness). 6-bar 1, Here’s Jack (D Duffin); 2, Neverland; 3eq, Opus Van’t Eikhof, Adamo Amerika & Diamond Deal. 1.20m 1, Middlebank Inquisitive Rose (C Pearson); 2, Memories (L Johnstone); 3, Altea (J Andrews). 1.25m 1, Quayside Castle Natique (J Dixon); 2, Nikita (R McCrea); 3, Tanart Van De Elshoeve (K Argo). Scope 1.35m 1, Ludwig H (A Hamilton); 2, Here’s Jack; 3, Hectique (L McCafferty). YR 1, CB Rapide (S Hutt); 2, Silvano Van Texelbos (R Hill); 3, Polydora (L Brash). British novice 1, The Nightmare (J Jeffrey); 2, Mr Stanley (B Malcolm); 3, Business Flame (M-C Doyle). Discovery 1, Shakira II (R Leonard); 2, Even Flo II (A Park); 3, Chevy Blazer (K Ferry). newcomers 1, Antrim Sunshine; 2, Rumalia (A Lohoar); 3, Havro (A Whiteford). 1.10m 1, Windmere Teidi (M-C Doyle); 2, Kelso Billabong; 3, Toyboy Town (L Cecchini). Foxhunter 1, Prima Vera; 2, Ritmique; 3, Universal (M Young). indoor Derby 1, Milton Only You (A Hamilton); 2, Austin Q (R McCrea); 3, Adamo Amerika. 1.15m 1, Highwell Raconteur (J Andrews); 2, Waterford Lad (R Jenkinson); 3, Vaya Van Essene (C Pearson). South East Scotland ch 1, Pall Mall H; 2, Roscoes Skip On (L Babes); 3, Ashton Charmer (A Barr). YR ch 1, Corrado II (L Morton); 2, Touche (M Smith); 3, Dolores H (L Craigie). British novice 1, Piccolo Dances (D Duffin); 2, Big Time; 3, Foold Uz (L Young). 1m 1, Kelso Billabong; 2, Jack The Lad X (A White); 3, Ferreo Rocher (S McKie). 4-y-o style & performance 1, Volcano (F Burgoyne); 2, Oakdale Toy Boy (S Brash); 3, Disan Fasquita (A Laird). do, 5-y-o 1, Solitaire (R McCrea); 2, Grand King (A Craig); 3, Soistara (S Low-Mitchell). newcomers 1, Northern Impression; 2, Boxster (V Christie); 3, Vitaris Van De Burght (L Johnstone). 1.10m 1, Record (M Arnott); 2, Kelso Billabong.

HOLLINGWORTH LEISURE Rochdale, Lancs, 10 June

1m 1, Sanford Shiarn (L Broxup); 2, Hotton W (J Reed-Stephenson); 3, Callippo (V Tulloch). 4-y-o style & performance 1, An-Ella D’Fuerson (J Reed-Stephenson); 2, Tristan M (C Richardson); 3, Tortona (M Marsh). 5-y-o style & performance 1, Glendeavon (J Davenport); 2, Cavello Z (A Bedford); 3, Sylburga (M-J Crawford). newcomers 1, Rutkilly (J Davenport); 2, Freigraf (D Smith); 3, Croft Sunset (M Marsh). 1.10m 1, Cheekie Half (L Stephenson); 2, Amanda Lear (M Lucas); 3, Reseaurch (M Rennie). Horse & Hound Foxhunter 1, Oakmoor (R Moorhouse); 2, Rhubarbs Fresher Than Ever (C Farnworth); 3, Ginellie II (A Bedford). 1.20m 1, Intuition (L Stephenson); 2, Its Cruise The Blues (C Richardson). 1.25m 1, Sporting Charisma (L Redfearn); 2, Zeleika Go Go (C Richardson).

ROYAL CORNWALL Wadebridge, 10-12 June

Grade C 1, Pendarves Raffles (A Ellery); 2, Nesqick (V Young); 3,
Vouvray (L Bevan). Cornwall IT 1, Hosires Des Chaines (R Bevis); 2, Lucy May (A Saywell); 3, Teddy Bear (D Morton). Cornish Open 1, Just Josh (K Doyle); 2, Larichter (B Willmer); 3, Lucy May. Grand Prix 1, Hosires Des Chaines; 2, Retreats Uppercut (C Robertson); 3, Mon Line (L Bevan). Best of the West ch 1, Wryly (J Tuff); 2, Riviera Reg (C Rushworth); 3, Rosemaber Lass (C Jones). Local Heroes 1, Kestor (M Frost); 2, Amoray (B Ford); 3, Cavallo (P Tuckwell). Group Accumulator 1, Marleen (G Luckett); 2, It ‘s Mine (D Morton); 3, Laughtons Dream (K Doyle). County Open 1, Marleen; 2, Graceful (C Webley); 3, Laughton’s Dream. Peter Roberts Memorial West of England Junior Open 1, October (S Jarvis); 2, Sir Watkin (A Willcox); 3, The Flying Cobra (A Parkin).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 11-13 June

jnr starter 1, Bally Deep In Disguise (R Modlin); 2, Superstar A Touch
Above (J Rooney); 3, Springleigh Switched On (M Russell). 128/138cm 1,
Golden Grove Sunshine (H Haig); 2, RB Spot On (H Haig); 3, Crystal Canyon (A
McCullagh). Jnr Newcomers/1m jnr 1, Colourwaves (L Beattie); 2, Hollyhocks (A Gray); 3, Forever Reunited (M McDonald). Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Flying Chance (L Beattie); 2, Beechway Delight (A Johnstone); 3, Maxton Hijack (M Russell). 12 Jun: welcome stakes 1, Vanilla Ice II (H Rankine); 2, Twylands Mr Pickwick (R Henderson); 3, Blue Cobweb (J Stephen). Tiny Tots 1, Vanilla Ice II; 2, Blueberry Muffin (H Rankine) 3, Sparkling Mr Perfect (K Sapwell). Jnr British Novice 1, Flutey (M Russell); 2, Mackenzies Lad (S McKenzie); 3, The Mighty Quinn (A Laing). jnr 90cm 1, Regulator Lad (H Millican); 2, Rolly (M Reed Stephenson); 3, Crystal Canyon. 128cm Debut 1 & 2, My Little Secret & Sligo Weekender (S McKenzie); 3, Mosstowns Action Man (H Millican). do, 138cm 1, Crystal Canyon; 2, Brooklands Done Dreamin (M Baillie); 3, Rolly. Jnr Newcomers 1, Smart Sam II (H Haig); 2, Hollyhocks; 3, Independence Day (T Cassells). 1m jnr 1, Maxton Hijack; 2, Willbound (J Girasoli); 3, My Little Secret. Jnr Foxhunter 1, The Idealist II (S Martin); 2, Mr Nice Guy (J Thomson). 1.10m jnr 1, Bishopston No Limit (Y Geddie); 2, Beechway Delight; 3, Gems Pure Genius (M Baillie). jnr open 1, Ratina (C Timmins); 2, Js Dream (Y Geddie); 3, Kale Cathay (T Cassells). 13 Jun: jnr starter 1, Regulator Lad; 2, Sparkling Jiggy (F Donaldson); 3, Mackenzies Lad. jnr 90cm 1, Kutuzov (V Murdoch); 2, Snoopy (H Millichen); 3, Mosstowns Action Man (H Millican). sml 128cm 1, My Little Secret; 2 & 3, Bishopston Total Eclipse & Grange Dynamite (L Lorimer). Jnr Newcomers 1, Ink Spot (L Lorimer); 2, Independence Day; 3, Nimbus (G Taylor). 1m jnr 1, Colour Code (J Girasoli); 2, Gems Pure Genius; 3, Some Issue (S McKenzie). Jnr Foxhunter 1, Js Dream (Y Geddie); 2, Gems Pure Genius; 3, Guinness Special (C Miller). jnr members cup 1, Ratina; 2, Ceefax (C McNaughton); 3, Mr Nice Guy. 128/138cm 1, Colour Code; 2, Sligo Lucky (J Smith); 3, Beechway Delight. Scottish Jnr Central ch 1, Bishopston No Limit; 2, Street Angel (J Kirk); 3, Js Dream.

WALES AND THE WEST Crick, Monmouthshire, 11-13 June

British novice 1, Kildalton (L Daniels); 2, Sapphire Star (H Metcalfe); 3, Roy’s Charm (L Sperring). Equissage Discovery 1, Virtuous M (S Oliver); 2, Simply Sam III (A Cooper); 3, Back on Track (T Cottrell). newcomers 1, Rekkeds Jamacoma (P Scandrett); 2, Aragon (J Williams); 3, Roman VDL (P Scandrett). Horse & Hound Foxhunter 1, Magic Light (M Edwards); 2, Victor (M Broome); 3, Sultan van het Hoorhof (A Broster). Dodson & Horrell 1m 1, Blazing Comet (J Hicks); 2, C Murdoch BZ (N Tate); 3, Spring King II (J Smith). NAF 1.05m 1, In A Spin (K Ruff); 2, Smirnoff van der Denem (M Edgar); 3, Megan V (S Thomas). intro Derby 1, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver); 2, Rodeo Star (J Peake); 3, Vyrnwy Bovril (J Jarvis). Milton 5-y-o/Starspotters 6-y-o 1, 4 shared. Jump4Joy 1.15m 1, Ballinteskin Timahoe (E Eynon); 2, Ballinteskin What A Girl (M Butcher); 3, Imperial Flight (A Hanson). under-21 1, Pert (J Rothstein); 2, First Edition (A John); 3, Santana III 9 (S Broome). Sportsman 1.25m 1, Ballinteskin Tommo (M Butcher); 2, Sir Graditz (L Glendinning); 3, Laughton James (C Baker). Cushionride Jnr 1.05m 1, Gemstone Set (C Hanson). Oakley 148cm 1, Butcher’s Boy (M Edwards); 2, Kerrymount (K Haines); 3, Master Collier (A Cole). Ballan Lad 1.10m 1, Frankie’s Ace (A Cole); 2, Brave Warlord (S Llewellyn); 3, Butcher’s Boy. 12 June: Equimax Discovery 1 & 2, Skipper & Flying Kite (M Edwards); 3, Little Red Dazzler (G Evans). newcomers 1, Comeragh Lad (E Eynon); 2, Rekkeds Jamacoma; 3, Moon Image (M Watson). Horse & Hound Foxhunter 1, Watts Middle March (J Bailey); 2, Waylands La Marie (L Junak); 3, Cavanta (V Callaghan). British Novice 2nd round 1, Bon Amour (D Wingrove); 2, Walesa De Loupe (L Junak); 3, First Newton (L Rendle). Dodson & Horrell 1m 1, Tender Moment (T Pearson); 2, Nethertown Kiss (M Irving); 3, Irish Town Party (R Pearson). NAF 1.05m 1, Scarlett O’Hara (N Sheard); 2, Gion (C Osmond-Smith); 3, Irish Town Party. Milton 5-y-o/Starpotters 6-y-o 1, 9 tied. Jump4Joy 1.15m 1, Ballinteskin Timahoe; 2, King Murphy (G Burchmore); 3, Magic Light. under-21 1, Myrddin (M Edwards); 2, Pert; 3, Simpson (L Whitehouse). Toggi 1.25m 1, La Clochette (L Abraham); 2, Skerne Skyetality (D Morton); 3, Lexikon (L Glendinning). Jump4Joy 12 & under 1, 6 tied. NAF Training 1, 9 tied. Cushionride Jnr 1.05m 1, Gemstone Set; 2, Magic Choice (M James); 3, Skybourne II (M Grose). Oakley 148cm 1, Kerrymount; 2, Master Collier; 3, Frankie’s Ace. BEIB Jnr British Novice 1, Pen-y-Cwm Lad (L Bettinson); 2, Just Imagine (K Reed); 3, Lady Hawton (G Slater). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Heath Cuckoo (C Atkins); 2, Princetown Playboy (J Payne); 3, Mr Brillagh-Tastic (S Ranson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Rosewall Mister Softee (T Restorick); 2, Brofiskin Flying Colours (N Lockyer). Ballan Lad 1.10m 1 & 2, Frankie’s Ace & Master Collier. jnr 1m Derby 1, Butcher’s Boy; 2, Coconut Creek (J Swambo); 3, Double Dash Dot (J Pearson). 128cm 1, Show Me Heaven (R Jenkins). 138cm 1, Fortridge Napoleon (H Thomas); 2, Bushmills Venture (E Wells). 13 Jun: British novice 1, Little Red Dazzler; 2, Rambling Rose (S Thomas); 3, Raheenwood Puissance (T Hicken). Equimax Discovery 1, Little Red Dazzler; 2, Top Totty (A Measor); 3, Spring Crystal (S Dart). newcomers 1, Rekkeds Jamacoma; 2, Penstrumbly Purdi (E Eynon); 3, Partly Mine (L Robertson). Horse & Hound Foxhunter 1, Waylands La Marie; 2, Victor; 3, Pentonville Lodge (N Ward). Dodson & Horrell 1m 1, Sorcerer’s Apprentice; 2, Irish Town Party; 3, Wright Decision (J Birch). NAF 1.05m 1, Blazing Comet (J Hicks); 2, Miss Ellie Golightly (P Miles); 3, Linda’s First (S-A Burchmore). Milton 5-y-o/Starspotters 6-y-o 1, 6 tied. Jump4Joy 1.15m 1, Ballinteskin What A Girl; 2, Meadowhead McGann (M Irving); 3, Pert. Dick Turpin Speed & Power 1, Hilton (E Eynon); 2, Jordy West (A Thomas); 3, Pert. Horseware 1.30m Grand Prix 1, Cloud Nine (A Thomas); 2, Gitan D’Incoville (H van Heyningen); 3, Cynfig Showtime (E Eynon). Jump4Joy 12 & under 1, 13 tied. NAF Training 1eq, With All Due Respect (M James) & Lady Ashfield (J Goulding). Cushionride Jnr 1.05m 1, Gemstone Set; 2, Magic Choice; 3, O’Hill Princess (M Freeman). BEIB Jnr British Novice 1, Red Hot Rocket (N Greep); 2, Just Imagine (K Reed); 3, Ballendarry Lass (M James). Blue Chip Jnr Newcomers 1, The Whisperer’s Touch (A Cole); 2, Mr Brillagh-Tastic; 3, Galaxy Golden Boy (E Jenkins). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Rosewall Mister Softee; 2, Heath Cuckoo. Ballan Lad 1.10m 1 & 2, Frankie’s Ace & Master Collier; 3, Highfield Sir Hugo (G Horsley). jnr 1m Derby 1, Gemstone Set; 2, Magic Choice; 3, Arthur’s Comet (R Jenkins). 128cm 1, Show Me Heaven. 138cm 1, Lion King (R Bee); 2, Bushmills Venture.

BRAMHAM HORSE TRIALS Bramham, Yorks, 12-13 June

Thorpe Park B&C 1, Holton W (J Reed-Stephenson); 2 & 3, Temple Phoenix & Temple Ryefield (P Barker). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1 & 2, Grazie & Taomie Star (P Murphy); 3, Nepos Van Limbo (R Whitaker). Yorkshire Post Anniversary Classic 1, Temple Guess What (P Barker); 2 & 3, Grand Classe & Sky News (K Shore). Rensburg Mix & Match 1, Flintlock (P French) & Temple Guess What; 2, Magic Rogue (G Parsonage) & Pakko (K Shore); 3, Gymcrack Fortune (S Hunt) & Carlsson (G Billington). Bedmax Accumulator 1, Pakko; 2, Sonic Empire (S Smith); 3, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale). grand prix 1, Landwind (S Smith); 2, Jalisco (R Robinson); 3, Exploit De Roulard (J Whitaker).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 12 June

British Novice 1,Siberian Blue (L Hanan); 2 ,Just A Bit
(V May); 3,Ralvados (K Goodridge). Equissage Discovery 1,Bullanders Impression (S Polding); 2, Top Marques (C Smith); 3, Enchanter (C Walton-Cole). 1.05m Open 1, Vite Etoile (N Braidwood)
2, Brownbread Treacle, (H Wain); 3, Sejaal (B Hicks). Newcomers 1, Latifah (D Curley); 2, Animite (B Dalton); 3, Langarth Rupert (N Braidwood). 1.10m Open 1,Thornbank Flip (C Watters); 2, Nabucco (E Harrison); 3, Moonlight Raider (H Watchorn). The Horse and Hound Foxhunter/eQuest 1.20m Open 1,Caneville (N Mulgrew); 2, Springfield Neolite (A Cove); 3, Animite (B Dalton).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 12-13 June

Jnr Novice 1, Buttoned Up (R Watson); 2, Breckenbrough Miss (M Rose); 3, Patricks Pocheen (E Belcher). Jnr Newcomers 1, Moonlight Celebrity (L Thompson); 2, Leos Cream Cracker (A Jones); 3, Crack On (S Nichols). 1.05m jnr 1, Finnegans Fancy Fred (T Page); 2, Short Step (H Arnold); 3, Ossie Bear (H Jenkins). Jnr Adventurer 1, Just Your Luck (S Faulkner); 2, Parkgate Super Sonic (A Tate); 3, Rosies Delight (H Roe). 1.15m jnr 1, Applejax Mr Ed (D Willett); 2, Okehurst Charlie Chaplin (L Sims); 3, Prince Khan (M Sapsford). jnr intermediate 1, Gold Harvest (D Willett); 2, Girl’s Knight (H Webster). Scope Tiny Tots 1, 8 tied. PSOA sml pony 1 & 2, Got To Be Cash & CB Sam (A Zelos); 3, Dovecote Delight (S Gunn). 128cm Debut 1, Dovecote Delight; 2, Cove Copse Forest Antic (A Griffin); 3, Dooneen Abby (S Gunn). Scope Primary 1, Get Ready Freddie (R Gunn); 2, Disneys Colour Code (D Willett); 3, Coshise (C Kinsley). 138cm Debut 1, Celtic Wysteria (C Surtees-Chapman); 2, Kosmic Moon (L Ratcliffe); 3, Sunnyside Its It (R Offord). national 128cm 1, Tommy Tee (N Clements). Jnr British Novice 1, Okehurst Blackjack (S Ponton); 2, Buttoned Up; 3, Miss Madrigal (G Phelan). jnr novice 1, Tupelo (L Illsley); 2, She Devil (K Tippett); 3, Top Of The Spots (C Frisby). Jnr Newcomers 1, Daylight Distinction (P-A Blosse); 2, Hillfield Charlie Owen (Z Allen); 3, Crack On (S Nicholls). jnr intermediate 1, Amberleigh (L White); 2, Heritage Softail (G Phelan); 3, Spot The Demolition Man (L White). Jnr Foxhunter 1, Riversdale Master Blaster (H Windsor); 2, Spot The Demolition Man. jnr open 1, Keelings Phoenix (J Cocksedge); 2, For A Few Dollars More (H Berryman); 3, Prince Khan. jnr members cup 1, Zero To Hero (P-A Blosse); 2, Homer J (H Gillott); 3, Riversdale Master Blaster.

WARREN FARM Formby, Merseyside, 12 June

British novice 1, Raindancer II (C Reynolds); 2, Halstead Lad (D Warburton); 3, Sanna (N Wainwright). Equissage Discovery 1, St Lucia (M Almond); 2, Colleen (N Wainwright); 3, Millbrook Magic (D McNulty). newcomers 1, Cotton Candy (A Edwards); 2, Applejax Amigo (D Smith); 3, Cavaner (M Daniels). 1.10m 1 & 2, Ricochet Rex & Classic Golden Wave (P Dobby); 3, Mable Albert (S Ryan). Horse & Hound Foxhunter 1, Nobel (S Gibson); 2, Senator Feuerland (J Mustoe). 1.20m 1, Stop The Music (A Edwards); 2, Senator Little Lucy (J Mustoe); 3, Cool Impression (N Bampton). 1.25m 1, Now B Dazzled (J Cross); 2, Market Force (N Coupe); 3, Way Too Cool (N Bampton).

BSJA AREA 14A Crooklands, Cumbria, 13 June

128/138cm 1, The Man From Clare (E Bell); 2, Why I (S Farrell); 3, Beyond Belief (L Ferguson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Aladdin (E Ostelle); 2, Irish Freestyler (E Bell). JC/JD/JA 1, Saxon (F Ellwood); 2, Aladdin. British novice 1, Edenwood Mist (R Harrison); 2, Rockhill Strider (G Mason); 3, Shes High Maintenance (K Bowman). Equissage Discovery 1, HD Half & Half (H Hool); 2, Cinnamon Gold (G Anderson); 3, Calvaretta Z (D Richardson). newcomers 1, Warrior Van Dinderhof (S Buckley); 2, HD Half & Half; 3, Raman T (H Blackburn). 1.10m 1, Pretty Woman (R Cottam); 2, Quayside Cobble Beach (A Hadwin); 3, Little Ryan (L Cottam). Horse & Hound Foxhunter 1, Laurella Diamond Rose (C Richardson); 2, O Donna (K Drysdale). 1.20m 1, Ingrid (S Fox); 2, Pretty Woman; 3, Senator Little Lucy (J Mustoe). 1.25m 1, Alpha Romeo (C Richardson); 2, TLs Gamble (H Hool); 3, Diamond Deal (D Wicks).

BSJA AREA 43A Godshill, Isle of Wight, 13 June

85cm 1, Galloway Bay (E Ashwell); 2, Liberty Bo (L Jurd); 3, Khan II (A
Wright). British novice 1 & 2, Maximillian Mirage & Double Diamond (R
Booth); 3, T Savannah (F Hinds). Discovery 1, Maximillian Mirage; 2,
Finnochio (H Webster); 3, Khan II (A Wright). 1m 1, My Lady Louise (S
Begley); 2, Galloway Bay. 1.05m 1, My Lady Louise; 2, Master Nadel (N
Price); 3, Dutch Passion (K Begley). newcomers 1, Master Nadel; 2, Dutch Passion. 1.10m members cup 1, Lucky Girl II (S Begley); 2, Riverwood; 3, Manhattan (S Begley). Foxhunter/1.20m members cup 1, Lucky Girl II; 2, Riverwood; 3, Dutch Passion. jnr warm-up 1, Bomber (K Read); 2, Broadway Baby (R Vaughan); 3, Longstone Jazz Singer (P Green).Jnr Novice 1eq, Broadway Baby; 2, Total Synergie (H Whiller); 3, Saltys Top Cat (M Green). jnr progress 1, Longstone Jazz Singer; 2, Irish Rose II (P Green); 3, My Mr Mercury (J Bircham). Jnr Newcomers/1m jnr 1, My Mr Mercury; 2, Longstone Jazz Singer; 3, Total Synergie. Jnr Foxhunter/1.10m jnr/Scope Jnr Adventurer 1, Saltys Top Cat; 2, Total Synergie; 3, High Bouncer (T Hughes).

BSJA AREA 45 Staplehurst, Kent, 13 June

newcomers 1 & 2, Pantini Z & Batchelor Girl (G Williams); 3, Sids Son (D
Wise). 1.10m 1, Blarney Bandit (K Ward); 2, Kates Chancer (D Roud); 3,
Hollywood Brass (K Peers). 1.15m 1, Seediena (N Jones); 2, Lord Artizan (C Moyce); 3, Big Mystery (M Fursedon). Foxhunter 1, Findon Luck Money (J Charlesworth); 2, Pantini Z; 3, Huxley II (C Moyce). 1.20m 1, Gunners Magic (G Mooney); 2, Orca C (J Charlesworth); 3, Olimore (S Hutton). 1.25m 1, Mysteron (G Williams); 2, Miss Saffey (C Moyce); 3, Findon Luck Money. 1.30m 1, Qui Vive (J Draper); 2, Domini II (G Williams); 3, O’ Dooley (J Pay). British novice 1, Dapper Dandy (N Laverock); 2, Dun For Pleasure (N Maisey); 3, Rabutto BZ (H Luck). Discovery 1, Mullaghdrin Bravado (J Hall); 2, Findon Fire N Ice (E Ross Browne); 3, Dun For Pleasure. 1.05m 1, Goodtimes Lady (M Berry Robinson); 2, Ace Korral (A Adams); 3, Lindesfarne Poppy (J Berry).

FROGPOOL & GWENNAP, Falmouth, Cornwall June 13

British novice 1, Dazzling Issue (J Engel); 2, Ruby’s Revenge (K Gibson); 3, Flora Melody (J Richards). Equissage discovery 1, Fare Game (C Linfield); 2, Hechizar Sombrrio (C Gwennap); 3, Secret Squirrel (E Stephens). Newcomers/1.10 1, Trefullock Celtic Quicksilver (E Pill); 2, Highview Braveheart (A Richards); 3, Lucifer III (J Benney). 1.15 Open 1, Highview Braveheart; 2, Foxy Arnie (B Facey). 1.25 Open 1, Hi Jinge (C Gwennap); 2, Lanarth Lass (B Facey). Blue Chip jnr newcomers 1, Bonoffee Toffee (A Rule); 2, Roseney Antalya (J Engel); 3, Carnkie Gold (L Ackerman). JD,JC,JA handicap 1, The Flying Cobra (A Parkin); 2, Jasper of Gew (L Pascoe); 3, Bonoffee Toffee.

GORSE FARM ARENA Aldridge, West Mids, 13 June

95cm jnr 1, Snorter (A McKain); 2, Ranger Man (E Williamson); 3, Pendarves Diplomat (S Weedon). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Tatty Keel (S Charley); 2, Gunsmoke Irish (L Hayward); 3, Summit Assault (M Thompson). jnr members cup 1, Zeemax (C Mowbray); 2, Westside Ros (S Charley); 3, Sannan Valley Top Tier (M Townsend). jnr intermediate 1, Westside Ros; 2, Up & Coming (C Mowbray). BEIB Jnr British Novice 1, Little Miss Flash (R Foster); 2, Royal Mint VI (B Cooper). tiny tots 1eq, Whatcroft Excalibur (K Bennett) & Forever Penny (S Gunn). 10 & under 1eq, Little Twister (A Griffin) & Miss RnB (J Monks). 128/138cm 1eq, Solcum Donatella (J Cotton), Brynore Lass & Shady Fox (A Harding). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Chill Factor (J Fletcher); 2, Baskin Sir Patrick (A Platts); 3, Blue Skyliner (J Caudle). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Baskin Sir Patrick; 2, Field Of Dreams (J Wingrove).

LITTLE KENNERLEY FARM Godshill 13 June

Seniors – Open 0.85m 1, Galloway Bay (E Ashwell); 2, Liberty Bo (L Jurd); 3, Khan II (A Wright). British Novice Championship First Round 1, Maximillian Mirage (R Booth); 2, Double Diamond (R Booth); 3, T Savannah (F Hinds). Equissage Discovery Championship First Round 1, Maximillian Mirage (R Booth); 2, Finnochio (H Webster); 3, Khan II (A Wright). 1.0m Open Competition 1, My Lady Louise (S Begley); 2, Galloway Bay (K Begley). 1.05m Open Competition 1, My Lady Louise (S Begley); 2, Master Nadel (N Price); 3, Dutch Passion (K Begley). Senior Newcomers First Round 1, Master Nadel (N Price); 2, Dutch Passion (K Begley). 1.10 Members Cup 1, Lucky Girl II (S Begley); 2, Riverwood (R Booth); 3, Manhattan (S Begley). Senior Foxhunter- First Round/1.20m Members cup 1, Lucky Girl II (S Begley); 2, Riverwood (R Booth); 3, Dutch Passion (K Begley). Juniors – Warm-Up 1, Bomber (K Read); 2, Broadway Baby (R Vaughan); 3, Longstone Jazz Singer (P Green). Prograde Junior Novice Championship Qualifier =1, Broadway Baby (R Vaughan); =1, Total Synergie (H Whiller); 3, Saltys Top Cat (M Green). Junior Progress Stakes 1, Longstone Jazz Singer (P Green); 2, Irish Roase II (P Green); 3, My Mr Mercury (J Bircham). Blue Chip Feed Balancer Junior Newcomers First Round/1m Open 1, My Mr Mercury (J Bircham); 2, Longstone Jazz Singer (P Green); 3, Total Synergie (H Whiller). Squibb & Davies National Junior Foxhunter First Round/1.10m Open to incorporate Scope Festival Junior Adventurer Championship Qualifier 1, Saltys Top Cat (M Green); 2, Total Synergie (H Whiller); 3, High Bouncer (T Hughes).

REGION F HOME COUNTIES TEAM CHAMPIONSHIP Vicarage Farm 13 June

1, Hampshire (Carnaval Rio (N Boulter); Black Storm (N Charles); Jools Holland, (J Kenny); Lamabarda K (L King)); 2, New Forest (Reason, (B Bick); Ilex Aqua Lilly (B Bick); Passe Partout (C Corke); Kalander IV (F Coles)); 3, Essex Girls, (Cathargo (C Milbank); Magic Miss (E Hunter); Blackstuff Artic Pride (L Renwick); Noble House III (H Bohringer)); 4, Bucks Fizz (Thriller (E J Slater); Mayer (S Crippen); Romonof II (P Spivey); Kantara VH (H Tredwell)); 5, Bucks Ducks (White Bless (M Gatland); Calvida Z (H Tredwell); Lalique (S Davies); Extra Dream Time (S Crippen)); 6, Essex Under 40s (Sequoia VII (S Butchart); Farehand Lady (L Renwick); Born to Boogie (M Gilmour); Atlanta Z (H Bohringer)).

You may like...