{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA Results 3-8 July

AREA 33 SUMMER SHOW, Gracelands EC, 7 July

AREA 43 Isle of Wight, 8 July

BOLD HEATH EC Warrington, Cheshire, 8 July

BURNHAM MARKET SJ CLUB, 8 July

CHEQUER FARM, Elvington, York, 7 July

CHEQUER FARM, Elvington, York, 8 July

EXETER EC Poltimore, Devon, 7-8 July

HAND EC Clevedon, N Somerset, 6-7 July

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 6 July

LITTLE FAIRLEE FARM, Isle of Wight, 8 July

LORDSBRIDGE Barton, Cambs, 6-8 July

MORETON STABLES Dorchester, Dorset, 8 July

NORTHALLERTON EC Yorks, 8 July

NORTON HEATH Blackmore, Essex, 3 July

NORTON HEATH Blackmore, Essex, 6-8 July

PYECOMBE Pyecombe, West Sussex, 6-8 July

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 7-8 July

WARREN FARM Formby, Merseyside, 7 July

WIDMER FARM Lacey Green, Bucks, 4 July

WINDSOR PARK EQUESTRIAN CLUB Great Windsor Park Berks 7-8 July

NORTON HEATH Blackmore, Essex, 3 July

British novice. 1, Ridgewood Four Square (K Mason); 2, Master Jacob (L Merrett); 3, Allure (T Page). discovery. 1, Soniek; 2, Onyx (H Turrell); 3, Marais Z (P Miller). 1.05m. 1, Country Minstrel (N Tinworth); 2, Carnival Boo (L Pimblett); 3, Robin Hood II. newcomers. 1, Spirit Of St Louis (L King); 2, Otage (P Cornish); 3, El Pouchka (A Oliff). 1.15m. 1, Temple What A Flash (L King); 2, Exton Sealord (P Miller); 3, Ete Fleur (L King). Foxhunter. 1, Burgraafs Girl (R Ockendon-Day); 3, Radiant C (J Mincher). 1.25m. 1, Temple What A Flash (J Renwick); 2, Thornavon Microlite (N Tinworth); 3, Gucci III (H Turrell).

WIDMER FARM Lacey Green, Bucks, 4 July

British novice. 1, Alanya (A Chandler); 2, Miss Vincent (A Foley); 3, Calypso Cavalier (N Laming). discovery. 1, NC Miss Mischief (M Gatland); 2, Mr Goodtime (N Cohn); 3, Aspen IV (A de Verteuil). 1m. 1, Richmond Lass (A de Verteuil); 2, Shimarno (K Abbott); 3, Bellfield Lass (M Foley). newcomers. 1, MC Miss Mischief; 2, Charminary (M Gatfield); 3, My Whinnie May (V Colburn). 1.10m. 1, Bellfield Lass; 2, Carlow (M Foley).

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 6 July

British novice 1, Toto (R Shand); 2, Kings Riddle (S Lewis); 3, Double Deuce (S Nash). discovery 1, That’s Minnie (N Chamings); 2,Purdy (J Stolper); 3, Personality (C Corke). snr newcomers 1, Little Teddy (C Browne); 2, Onix (C Corke); 3, Classic Gold (K Doyle). 1.10 members cup 1, Bravo Two Zero (L Langlands); 2, Oblio (A Austin); 3, Money Spider (A Foxley). 1.25open 1, Money Spider, 2, RH Double Eclipse (A Austin).

HAND EC Clevedon, N Somerset, 6-7 July

British novice. 1, Cuesta (A Edwards); 2, Its Quiz Time (J Peake); 3, Future Recall (S Blackwell). discovery. 1, Lovely Boy (J Holland); 2, Cuesta; 3, Property Man (J Smart). members cup. 1, Rodeo Star (J Peake); 2, Shimmering Ice (A Edwards); 3, Crystal Blue (A Edwards). newcomers. 1, Kwalite It (W St John); 2, Lovely Boy; 3, Glenview Sasha(A Barnes). 7 July: sml pony. 1, Playmate Whiz (J Swambo); 2, Ashbrook Lad (S Arnold); 3, Magic Choice (D Kenny). 128cm. 1, My Little Pumpkin (E Davis); 2, Pepsi Girl (L Mantel); 3, Little Barney Bear (B J White). 138cm. 1, AshbrookLady (H Arnold); 2, Dreamtime Outlaw (G Spence); 3, Ballyclough Brisco (D Kenny). jnr newcomers. 1, Thurleston Red Cirrus (M George); 2, Dibberford Showtime (J Davis); 3, Belmont Teddy (D Kenny). jnr adventurer. 1, Belmont Teddy; 2, Orlando King (C Neath); 3, AJs Black Magic (J Davis). jnr 1.15m. 1, EMR Cateto (K Neath); 2, Ginger Bug ( J Davis); 3, Diamond Calypso (S Heaven). jnr 1.20m. 1, Diamond Calypso; 2, EMR Cateto.

LORDSBRIDGE Barton, Cambs, 6-8 July

jnr 1.10m. 1, Foxlynch Nice N Easy (K Butchart); 2 & 3, Fenland Fudge & Nobody’s Blues But Mine (L King). jnr 1.20m open. 1, Up & Coming (G Plumley); 2, Airforce One (K Forsyth). jnr 1.25m. 1, Trebo Willowbrook (SRyan); 2, Crocodile Dundee (G Plumley). jnr British novice. 1, MVF Surprise (N Clark); 2, Bobby Pacino (N Murphy); 3, Carrobaun Pacino (J Atha). jnr newcomers. 1, She’s A Cracker (L Clark); 2, Culverstone Candy Twist (J Bosley); 3, Sunnyside Is Up (A Heads). jnr Foxhunter. 1, Miss Abi (S Jefferies); 2, Desert Secret (S Upton); 3, Culverstone Candy Twist. jnr members cup. 1, Nobody’s Blues But Mine; 2, Midlands Boy (M-A Parkin); 3, Majestic Moments (L Maybin). jnr 1.15m. 1, Garlands Cashman (S Upton); 2, Foxmill Montana (N Bampton); 3, Street Angel (J Kirk). jnr open. 1, Island Greengrass (H Paul); 2, CJ’s Kemosabi (S Jefferies); 3, New York Spritzer (L Pavitt). 128/138cm. 1, Beechways Delight (L Fitch);2, Willowpark Riff Raff (J Newnham); 3, Minnie Me (P Dobby). 128cm. 1, Duncrynes Jungle Bunny (J Ward); 2, Stainsby Stardust (J Reveley). 138cm. 1, Fieldens Tamarind (P Neill); 2, Guinness Special (J Kirk); 3, Beechways Delight. jnr A4. 1, Midwest Star (H Penny); 2, Garlands Cashman; 3, Identity II (H Paul). Paul Fabrications JA. 1, Island Greengrass; 2, Bobby Bracken (L Pavitt); 3, CJ’s Kemosabi. 128/138cm. 1, Guinness Special; 2, Little Bobby (H Arnold); 3, Beechways Delight. 128cm. 1, Duncrynes Jungle Bunny; 2, J’s Junior (L Saywell); 3, Pepsi Girl (L Mantel). jnr British novice. 1, Tin City Too (A Cowley); 2, Just Joshi (S Farrant). jnr newcomers. 1, Culverstone Candy Twist; 2, Applejax Solitaire (D Smith); 3, Desert Secret. jnr Foxhunter. 1, Culverstone Candy Twist; 2, Spotty Dot Com (S Broome); 3, Corkwood Pirate (S Barker). jnr members cup. 1 & 2, Nethertowns Air to Spare & Kelly’s Magical Mist (C Ellis). 138cm. 1, Guinness Special; 2, Little Bobby; 3, Celtic Wysteria (J Shackleton).

NORTON HEATH Blackmore, Essex, 6-8 July

newcomers. 1, Reflex Diamond King (T Englefield); 2, Soniek. A4. 1, Elmo; 2, Entre Star (J Biddle); 3, Ieros (R Walker). Foxhunter. 1, Promised Land (T Fletcher); 2, Tinuviez Croisier De La Mer (T Englefield); 3, Casino (K Brown). star of the future. 1, Rinaldo (A Lewis); 2, Fairymount Rebel (N Channing-Williams); 3, Caola Du Domaine (J Randall). ladies’. 1, The Riddler (J Draper); 2 & 3, Jurius & Desert Prince (T Fletcher). 1.40m. 1 & 2, Maritime Boy & Braveheart (A Clutterbuck); 3, Lavinda (S Lynch). 7 Jul: newcomers. 1, Omaston (A Ross); 2, Oddwinnie (A Buthe); 3, Temple Ratina (K Harman). Foxhunter. 1, Glengold (N Channing-Williams); 2, Singita (P Spivey); 3, RH Double Eclipse (A Austin). 1.25m. 1, King Murphy (G Burchmore); 2 & 3, Bullands Extrovert & Velvisto (N Boulter). breeders’ cup. 1, Be Precise (G Williams); 2, Retreats She’s A Lady (V Young); 3, Miss Fifi (K Brown). IT. 1, Castille II (V Young); 2, Panama Avoca (G Werth); 3, Feeling Fine Too (A Austin). accumulator. 1 & 2, The Showgirl & Corleone (V Young). 8 Jul: British novice. 1, Take A Chance VIII (J Harris); 2, Rickstone To Predict (J Westgate); 3, Positive Idea (C Moody). 1m. 1, Bally Spar (P Clark); 2, Simply Syra (E Gray); 3, Morality C (V Sheppard). discovery. 1, Xeryus (J Whinnett); 2, Rea (D Moore); 3, Melson G (G Williams). A4. 1, OTT Oscar (M Foley); 2, Castlebin Boy (R Buck); 3, Flash Biker (R Dearden). newcomers. 1, Tuff Stuff (T Gredley); 2 & 3, Sabrina II & Radiant C (J Mincher). 1.20m members cup. 1, Foxdens Muscadet (R Walker); 2, Jaffeur (L Junak); 3, Domini II (G Williams).

PYECOMBE Pyecombe, West Sussex, 6-8 July

1.05m. 1, Apple Pip Jack (J Russell); 2, Sky Lara (P Colgate); 3, Look No More (A Boyce).newcomers. 1, Jaspaire (D Charles); 2, SS Hollywood Star (K McCarthy); 3, Lara Joy (Z Bates). 1.15m. 1, Red Fire Thorn (S Crippen); 2, Dubai (N Charles); 3, Ideal Exchange (G Cashmore). Young Show Jumper Award. 1, Buddy Bunn (C Bunn); 2, Extra Dream Time (S Crippen); 3, Chassetta (H Coulstock). Foxhunter. 1, Cruising About (D Charles); 2, Romina II (M Lockhart; 3, Skip Two Ramiro (D Charles). 1.25m. 1, Coffee Royale (M Dorgan); 2, TW (C Hamilton); 3, Jance (J Whibley). British novice. 1, Quarry Lane (N Boulter); 2, Priamore (T Barker); 3, Di Di Festival (N Boulter). 90cm. 1, Walton Bombardier (L Long); 2, Rivendell Kavaliet (K Willard); 3, Crafty Chat (A Groves). 1m. 1, Toy Turbo (S Rawding); 2, Sparticus (E Hinkley); 3, Level Best (C Hook). discovery. 1, Redman (N Charles); 2, Molly Malone (K McCarthy); 3, Witches Storm (M Lockhart). accumulator. 1, Apple Pip Jack; 2, Otaff (A Winter). 1.10m. 1, Another Time (D Skelton); 2,Spectrum Calypso Crazy (N Price); 3, Bullands Liberty (K Ashe). short Derby. 1, Neander (C Nicol); 2, Sandals Conrad (E Hinkley); 3, Copper Field (C Nicol). 1.20/1.25m. 1, Melissa C (S Rawding); 2, Bullands Liberty; 3, Marcomatic (C Nicol). star of the future. 1 & 2, Concordville & Rinaldo II (A Lewis); 3, Riaann (K Willard). 1.30m. 1, Watch Me (M Armstrong); 2 & 3, Comex & Kristel (W Funnell. British novice. 1, Madame Quidam (J Lloreda); 2, Moutou (R Lamb); 3, Norchin G (I Tornblom). 1m. 1, Rivendell Kavaliet; 2, Walton Bombardier; 3, Otzivchevya (J Russell). 1.05m. 1, Rivendell Kavaliet; 2, Otzivchevya ; 3, Walton Bombardier. 1.20m members cup. 1, Riaann; 2, Sparticus (E Hinkley); 3, Red Cross Rainman (M Wells). 1.10m. 1, Bullands Liberty; 2, Apple Pip Jack; 3, Castlequinn Clover. YR. 1, Claydons Cilla (K McVean); 2, Tender Touch (M Lynch); 3, Last Cut (S Franks). 1.20m. 1, Positively Cavalier (D Charles); 2, Ridout Rose (S Frankland); 3, Pipit (P Crago). 7-y-o. 1, 13 tied. 1.30m. 1, Divine Des Cabanes (S Crippen); 2, Into The Dark (P Crago); 3, Comex. discovery. 1, Marsh Chapel (P Colgate); 2, Floreal Zachary (S Orpen); 3, Its Hi Ho (M Lynch). 1m. 1, Otzivchevya; 2, Walton Bombardier; 3, Innismoor (D Wise). newcomers. 1, Murdock (J Popely); 2, Oze Town (B Dunning); 3, Harvey Himself (J Ridge). 1.05m. 1, Otzivchevya; 2, Walton Bombardier; 3, Rydam De Revel (M Orzazevska).

AREA 33 SUMMER SHOW, Gracelands EC, 7 July

Newcomers 1, FI Larina (A Little); 2, Trinity Sunday (D Austin); 3, Our Stan The Man (L Hollick). Foxhunter 1, Metallique (R Reynolds); 2, Sur Couf (A Broster); 3, Country Impression (J Dolling).B&C 1, Archies Dream (R Tilson); 2, Wye Wally (M Haines); 3, Cashflow II (R Tilson). 1.30 Open 1, What a Business (A Trickett); 2, Barrister QC (D Austin); 3, Classic Vision (A Smith). Table C 1, Heart& Soul (S Hedges); 2, McCreedy (C Webley); 3, Paddock Sportsline (L Drown).

CHEQUER FARM, Elvington, York, 7 July

British Novice 1, Kalypso Katie (J Lishman); 2, Two Miles Boris (N Sheard); 3, Sykehouse Macauley (K McNicolas). Discovery 1, Great Northan Otis (R Shields); 2, First Salute (G Hoare); 3, Westbourn Every Time (A Cana). 1m Open 1, Mandys Lad (J Lishman); 2, Diamond Bliss (L Thakery); 3, Zan (H Robson). Newcomers 1, Milten Delight (S Cawkwell); 2, Desiderata (J Doyle); 3, Delholme Duches (S Cuthbert). 1.05 Adventurer 1, Hamilton Countess (R Shields); 2, Risky Businness IV (G Hoare); 3, Its Trio (S Cawkwell). 1.10 Members Cup 1, Badgers Drift (G Hoare); 2, Cavalier Mist (H Lister); 3, Milton Never Free (S Cawkwell). Small Open 1, Cavalier Mist (H Lister); 2, Holbridge Ballydare (M Bainbridge).

WARREN FARM Formby, Merseyside, 7 July

jnr warm up. 1 & 2, Hollywell Humble Pie & Loobeen Shamrock (K Shaw); 3, Milligan Hill (S Cana). jnr members cup semi-final. 1, Stainsby Hotspot (E Denton); 2, Gems Pure Genius (V Thornley); 3, Meretown Martini (S Edenborough). jnr British novice. 1, Euro Flash (LCliburn); 2, Ladywell Lemon Popsicle (R Foster). jnr Foxhunter. 1, Millenium Crossword; 2, Connors Classic (V Thornley). discovery. 1, Brookhouse Breezer (R Becconsall); 2 & 3, Highland Pearl & Killea (C Spencer). British novice. 1,Home Alone (K Kellett); 2, Sporting Charisma (K Stuart). newcomers. 1, Deister S (R Duggan); 2, Haughton Rupert (C Thompson). members cup. 1, Biddulph Royal Boxer (K Stuart); 2, Revitalised (D Richards).

EXETER EC Poltimore, Devon, 7-8 July

British novice. 1, Phone A Friend (C Rushworth); 2, Rapps Fair Deal (A Brake); 3, Garrison Scout (C Martin). 1m. 1, Wentworth (N Francis); 2, Magic Of Mill Laura (H Rose); 3, Mayrose Emerald Isle (N Francis). 1.05m. 1, Fading Grey (S Wakeham); 2, Mayrose Emerald Isle; 3, Druimghiha Osker (G Hendford). 1.10m. 1, Raleigh’s Major Red (T Guppy); 2, Esa Dude (K Newbury); 3, Vague Impression (J Rosewall). 1.15m. 1, Foxy Arnie (B Facey);2, Royal Elegance (H Rees); 3, Get A Grip (J Rosewall). 1.25m/B&C. 1, Ganton Rufus (C Rushworth); 2, Rise High (B Facey); 3, Clonlea Lough (K Pugh). warm-up. 1, Sativa (S Rosewall); 2, Gianni (J Rosewall); 3, Emerald Spirit (S Rosewall). newcomers 2nd round. 1, Bog Diamond (B Smith); 2, Cavallo (P Tuckwell); 3, Spring Green (T Fletcher). 1.30m. 1, Gamble (A Davies); 2, Morning Cloud (S Williams); 3, Kinvara (A Davies). British novice. 1, Blue Alert (E Tomkins); 2, Copper Graphic (KJ Cooper); 3, The Rustler (S Williams). discovery. 1, Blue Alert; 2, Move Over (V Eklov); 3, Pendragon’s Pride (K Menday). 1.10m. 1, Posy Rosy (C Rushworth); 2, De Beer (C Wilson); 3, Charlie Kimberlyte (C Rushworth).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 7-8 July

British novice. 1, Milholm Perfect Gentleman (J Fairgrieve); 2, Beyond Question (N Jennings); 3, Hallo Butterfly (L Babes). discovery. 1, Meadowhead (A Taghi); 2, EvaLuna (E Bjorkman); 3, Broomberry Lass (R Morton). members cup. 1, Garth Joseph (A White); 2, Bertie Boo (M Irving); 3, Ballyanders (M Bain). 5-y-o. 1eq, Teddy Bear (A Craig) & Corbally Oak (A Hamilton). Scottish Central ch.1, Jackame (L Scullion); 2, Meadowhead McGann (M Irving); 3, True Braveheart (M Young). 1.15m. 1, WS Ryans Touch (V Forbes); 2, De Beers Destiny (M Nairn); 3, Zaldi Star (A Miller). 1.20m/Foxhunter. 1, Silver Tip (A Craig); 2, Zaldi Star; 3, Stable Express Kanderosa (S Dinning). 6/7-y-o. 1eq, Cavalier Belle (N Jennings); 2, Wild Boar (K Argo); 3, Simply Cider (I McGeoch). 8 Jul: 1.20m/Foxhunter. 1, Zaldi Star; 2, Hi Wave (G Bryan); 3, O’Reilly (A Craig). 1.30m. 1, Meadowhead Athlete (M Irving); 2, Cavalier Belle (N Jennings); 3, I Believe (A Craig). ladies’.1, Silver Sir (L Babes); 2, Djidda II; 3, Stable Express Kanderosa. British novice. 1, Hallo Butterfly; 2, Shannon Lad (C Caldwell); 3, Beyond Question (N Jennings). discovery. 1, Keerbergen Rock (L Creighton); 2, Loudon Unique (C McMaster); 3, Blueridge Daylight (C Caldwell). newcomers. 1, Kinsman II (C Doonan); 2, Delphus (S Laird); 3, Teddy Bear. 5-y-o. 1, Fedoo Rosie (E Bjorkman); 2, Teddy Bear.

WINDSOR PARK EQUESTRIAN CLUB Great Windsor Park Berks 7-8 July

Junior A4 Open1, Keelings Tess (C Keeling); 2, Three Dog Night (C De Verteuil); 3, Morgan Jeremiah (K Lister). Junior British Novice – 2 Round 1, Taylor Reid (C Platt); 2, Forever Rosie Red (H Cartwright); 3, Dunnamon, L Salisbury. The Horse & Hound Foxhunter – 1 Round 1, Classic Gold (K Doyle); 2, Rhetoric (M Farmer); 3, Aqua (S Davies). 1.25 Metre Open 1, TheCoarse Bilder (M Farmer); 2, Baywood Flora (B Milton). Charles Owen British Novice – 1 Round 1, Kings Holkam (Bdr Bob Walker); 2, She’s The One (D Phillips); 3, Aspen IV (A De Verteuil). Hadrian Equine Discovery – 1 Round 1, Hera IV (B Smith); 2, Oakhurst High Life (K Doyle); 3, Samona (J Dexter). Senior Newcomers – 1 Round 1, Oakhurst High Life (K Doyle); 2, Ipanemia (S Davies); 3, Oprah II (S Davies). 1.15 Metre Open 1, Captain Big Wig (B Smith); 2, Lord Nelson (J Halim). Junior British Novice 1 Round 1, Sam (L Standbridge); 2, Patricks Chance (L Sullivan); 3, Kanga B (E Ashworth). Blue Chip Balancer Junior Newcomers – 1 Round 1 Charlie Beau (C Knapp); 2, Dream Maker II (L Card); 3, Baywood Matchstick Man (DMilton). Squibb & Davies national Junior Foxhunter – 1st Round 1, Birchgrove Lad (R Prater); 2, Mulberry Big Ben (R Prater). Junior JC/JA Handicap 1, Maxton Hi Jack (R Prater). One Metre Open A41, Alice in Wonderland (S Forbes); 2, Moonlight Raider (H Watchorn); 3, Carminay (M Smith). Charles Owen British Novice Championship – 2 Round1, Rosgan Fine Echo (J Crippen); 2, Crystal Blue (A Edwards); 3, Moonlight Raider (H Watchorn). Charles Own British Novice – 1 Round1, Marik Field Master (H Morris); 2,Shadowmere (C Lindsay); 3, Princess Pearl (C Ross Taylor). Senior Newcomers – 1 Round 1, Mabriela Knight (J Crippen); 2, Oakhurst High Light (K Doyle); 3, Ancamary (A Chambers). The Horse & Hound Foxhunter -1 Round1, Princely (L Millard); 2, Quina (R Doodstar). B & C Handicap 1 Maldek (K Doyle); 2, The Dust Miller (L Wylde); 3, Notalotolight (J Crippen). 1.05 Metre Adventurer Qualifier 1, Robert Bruce (E Collins); 2, Exton Glass Slipper(L Collins); 3, Boadacia (A Fry). The BEIB 1.10 Metre Members Cup – 1 Round1, Janini (S Cooper); 2, Trevalion Merlyn (S Benson); 3, Diplomatic Pride (J Davy).

AREA 43 Isle of Wight, 8 July

jnr British novice. 1, Galloway Bay (S Ashwell); 2, Sky High Sunday (T Furnell-Keetch); 3, Just Minka (E Hodges). jnr progress/novice. 1 & 2, African Gnu & Priory Panzer (N Price); 3, Sky High Sunday. jnr newcomers/progressive. 1, Little Ruby Red (L Wade); 2, Priory Panzer. jnr members cup/Foxhunter. 1, African Gnu; 2, 2, Little Ruby Red; 3, Three Colours Red (Lola Wade). British novice. 1, Island Life (E Thornton); 2, Sidney Ruff Diamond (W Lightbown); 3, Nutkin Feather Duster (K Begley). discovery. 1, Makeover (R Booth); 2, Ashford Rock (D Webster); 3, Riverwood (R Booth). 1m. 1, Four Seasons II (K Begley); 2, Coleur De Rose (K Powell); 3, Wild Star (S Begley). 1.05m novice. 1, My Little Pogo (A Ridler-Lee); 2, MyLady Louise (S Begley); 3, Key Defendant (K Morris). members cup/newcomers. 1, My Little Pogo; 2, Four Seasons II; 3, Murphy (S Begley). open/Foxhunter.1, Slaney Imp (H Cockrell); 2, Coleur De Rose.

BOLD HEATHEC Warrington, Cheshire, 8 July

British novice. 1, Blakeney Cowboy (B Upton); 2, Bold Annabel (T Whitby); 3, Mean Machine (N Pritchard). discovery. 1, Blakeney Boy; 2, Bewley Hills (N Shone); 3, Gaelic Rebel (N Pritchard). 1.05m. 1, Celtic It’s Mischief (J Gough-Roberts); 2, Croft Get Ready (R Woodley-Jones); 3, Stunning Stuff (G Pollard). newcomers. 1, Sandelisa (G Crilly); 2, Monty’s Star (H Goodby); 3, Millbrook Courage (D Morphet). members cup. 1, Clover Spring (P Arnold); 2, Croft Get Ready; 3, Weep No More (J Byford). 1.15m. 1, Dollar Bay (T Wright); 2, Weep No More; 3, Land Mine (D Howarth). 90cm jnr. 1eq, Stainsby Hot Spot (E Denton) & Bowes Smoke Signal (H Swailes); 3, Ella May (B Sharratt). jnr British novice semi-final. 1, Just For Pleasure (E Fletcher); 2, Little Miss Twig (A Baker); 3, Little Irish Frost (R Walker). 128cm debut. 1, Coco Can (J Thompson); 2, Jaegens Zee Zee Flash (R Connor); 3, Brooklands Bobalong (K Parker). do, 138cm. 1, Lynwood White Socks (S Jimmison); 2, Stars Stardust (S Davison); 3, Aston Upanova (A Baker). jnr newcomers. 1, Cloud Number Nine (B Moult); 2, Darra Express (K Baggot); 3, Millersford Rocket Rose (B Morris). jnr Foxhunter. 1, Little Miss Milton (K Baggot); 2, Spot The Lady (L Ferguson); 3, Darra Express. jnr members cup. 1, Lynwood Gem (A Derbyshire); 2, Topo Gigio (K Griffiths). jnr 1.15m. 1, Topo Gigio; 2, Gems Pure Genius (V Thornley); 3, Millenium Crossword (K Griffiths).

BURNHAM MARKET SJ CLUB, 8 July

British Novice 1, Starbrook (F Garrett); 2, Sharp Act (J Carmichael); 3, Red Capone (R Bond). Discovery 1, Bessie Forde (A MacKenzie); 2, Harry Hedgehog (A MacKenzie); 3, Top Button (J Fleming). Small Open 1, Indiana Blue (N Gent); 2, Ocean Midnight (M Buck); 3, T J Warrior (S Cousins). Newcomers 1, Himself (L Hawkins); 2, High Van (C Taylor); 3, Rusedski (L Newson). 1.10m Members` Cup 1, Latinka (S Feeke); 2, Indiana Blue (N Gent); 3, Little Touchdown (M Buck). Open 1, Raja II (S Feeke); 2, All Systems Go II (L Andrews).

CHEQUER FARM, Elvington, York, 8 July

Warm up 1, Dicky Max (L Chalk); 2, No More Fooling (J Kerr); 3, Badgers Drift (G Hoare). 1.20m Small Open 1, Skerne Skytality (A Dunn). Foxhunter 1, Badgers Drift (G Hoare); 2, Westbourne Easy Dose It (A Cana); 3, Princess Mystique (E Towse). British Novice 1, Just Azbach (E Norman); 2, Oran Say (L McCafferty). Discovery 1, Holbridge Brooklands (M Bainbridge); 2, Prophecy (C Wilde). Newcomers1, Westbourn Every Time (A Cana).

LITTLE FAIRLEE FARM, 8 July Junior British Novice Competition 1, Galloway Bay (S Ashwell); 2, Sky High Sunday (T Furnell-Keetch); 3, Just Minka (E Hodges). Junior Progress Stakes (Scope 2001 Junior Novice) 1, African Gnu (N Price); 2, Priory Panzer (N Price); 3, Sky High Sunday (T Furnell-Keetch); 4, Irish Rose (A Miller). Junior Newcomers (Scope 2001 Junior Progressive) 1, Little Ruby Red (L Wade); 2, Priory Panzer (N Price). Junior Members Cup/Foxhunter 1, African Gnu (N Price); 2, LittleRuby Red (L Wade); 3, Three Colours Red (L Wade). Unaffiliated warm up 1, Norris Castle Iron Duke (H Wood); 2, Whitelane Bacchus (J Morris); 3, Nine Below Zero (L Hunt); 4, Nutkin Feather Duster (K Begley). Charles Owen Senior British Novice Competition – First Round 1, Island Life (E Thornton); 2, Sidney Ruff Diamon (W Lightbown); 3, Nutkin Feather Duster (K Begley); 4, Mallikas Manhattan (J Woolgar). Hadrian Equine Discovery Competition – First Round 1, Makeover (R Booth); 2, Ashford Rock (D Webster); 3, Riverwood (R Booth); 4, Madison County (A Blanch); 5, Willoway Dreamer (J Hayles). 1.0m Open Competition 1, Four Seasons II (K Begley); 2, Coleur De Rose (K Powell); 3, Wild Star (S Begley); 4, Khoozaam Murphy (S Begley);5, Key Defendant (K Morris). 1.05m Novice Open Competition Championship 1, My Little Pogo (A Ridler-Lee); 2, My Lady Louise (S Begley); 3, Key Defendant (K Morris); 4, Chas Randall (J Warrick); 5, Ashford Rock (D Webster). BEIB Senior Member’sCup 1.10m – First Round/Newcomers 1, Little Pogo (A Riddler-Lee); 2, Four Seasons II (K Begley); 3, Murphy (S Begley); 4, Slaney Imp (H Cockrell); 5, Coleur De Rose (K Powell). Senior Open/Foxhunter 1, Slaney Imp (H Cockrell); 2, Coleur De Rose (K Powell).

MORETON STABLES Dorchester, Dorset, 8 July

British Novice 1, Monsieur Chaussette (J Scrivens); 2, Miss Frolic (D Arnold-Jones); 3, Carnival de Houley (L Falletto). Discovery 1, Carnival de Houley; 2, Hollandic Flight (S Boyd); 3, Welton Versace (R Cox). Open 1, Sensibility (J Killin); 2, Touchwood ( A Kibbey); 3, Splashdown II (S Finney). 1.10m Memb’s Cup 1, My Darling (A Furlong); 2, Sensibility; 3, Storm Cat (Z Trim). Small Open 1,Sundrum (B Bick); 2, My Darling; 3, Boston (A Collins).

NORTHALLERTON EC Yorks, 8 July

1.05m open. 1, Dovecote Martine (S Wright); 2, Gibside Sarleen (A Mills); 3, Pride of EHG (C Savage). Discovery 2nd round 1, Miss Inca (R Collinson); 2, Jo Burg (R Underwood); 3, Delholme Little Earner (N Nunn). 1.25m Open 1, Netherown Kiss (P. Barker); 2, Stainsby Sponeck (J Tanfield); 3, Dovecote Jilly (A. Cowan). British Novice 1, Anique Coreena (A Bonelli-Baird); 2, Ballyvaskin (J Adams); 3, Locan (J Adaams). Discovery 1, Crieve Stone (J Brannen); 2, Ballyvaskin (J Adams); 3, Dovecote Jenny (J Cowen).

You may like...