{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 23-29 July 2001

AREA 35 Landow, Glamorgan, 28-29 July

ARENA UK Grantham, Lincs, 25-26 July

BURNHAM MARKET SJ CLUB, 29 July

CELT N GAEL CENTRE Anglesey, 29 July

CHARM PARK Wykeham, Yorks, 28 July

CHAMPIONS OF SCOTLAND Loanhead, Aberdeen, 27-29 July

COLLEGE EC, Keysoe, Bedfordshire 24 July

DORSET AREA West Stour, Dorset, 27-29 July

EXETER EC Poltimore, Exeter, 26 July

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 28 July

HECKINGTON Sleaford, Lincs, 29 July

LLANDUDNO North Wales, 26 July

LIMES FARM EC, Hawkinge, Kent 29 July

NEW FOREST Brockenhurst, Hants, 24-26 July

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 24 July

PATCHETTS EC, Watford, Herts 25 July

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 28-29 July

PENSHAW EC Co Durham, 28-29 July

ROYAL INTERNATIONAL,Hickstead, Sussex 24 – 29 July

ROYAL LANCASHIRE Chorley, Lancs, 27-29 July

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 29 July

TALL TREES, Camelford, Cornwall 28-29 July

COLLEGE EC, Keysoe, Bedfordshire 24 July

British Novice 1, Landlord II (K Green); 2, El Zorro (J-P Sheffield); 3, Kinghaven Dolly (Y Fletcher). Discovery 1, Astra Daisy (B Ensten); 2, Bristol Fashion (N Mc Donnell); 3, Brightwood Charmer (G Wiffen). 1.05m Open 1, Halcyon (B Kilby); 2, Bonica (S Burriss); 3, Darleen(C Simmons). Newcomers 1, Castlerae (P Price); 2, Time To Tango II (N McDonnell); 3, Temple Ratina (K Harman). 1.10 Memb’s Cup 1, Westgrove Diamond (H Gould). Foxhunter/1.20m Open 1, M T Pockets (H Gould); 2, Westgrove Diamond.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 24 July

British novice 1, Charmeur Henri (P Brooks); 2, First Date (J Russell); 3, Snowtime (E Brook). discovery 1, Reapply (J Russell); 2, Ridgewood Four Square (K Mason); 3, Witches Storm (M Lockhart). 1.05m 1, Sabrina II (J Mincher); 2, Tuscany (S Stoker); 3, Rivendell Loki (B Martin). newcomers 1, Radiant C (J Mincher); 2, Bobby Joe (M Lockhart); 3, Miss Kiss (J Bradley). 1.15m 1 & 2, Maricots Tanika & Romina II (M Lockhart). Foxhunter 1, Radiant C.

NEW FOREST Brockenhurst, Hants, 24-26 July

7-fence challenge 1, Braveheart (A Clutterbuck); 2, Traxdata Finer Point (J Fisher); 3, Claydons Peter Pan (R Power). New Forest Stakes IT 1, Libra K (C Collins); 2, Broadstone Ladysman (G Luckett); 3, Feeling Fine Too (A Austin). Thomas Bates 7yo 5 tied. Daewoo Grand Prix 1, Luidam (J Popely); 2, Huntingtown (B Twomey); 3, Maritime Boy (A Clutterbuck). AON 6yo 1, 6 tied. New Park Stakes 1, Hopes Are High (M Broome); 2, Mr Whoppit (A Davies); 3, Luidam.

ROYAL INTERNATIONAL Hickstead, Sussex, 24-29 July

freshmans 1, High Extream (M Kyle); 2, Enfant Terrible (A Connolly); 3, Sister Bing (A Holson) YR 1, Macepark Valhalla (G Barton); 2, Extra Dream Time (S Crippen); 3, Playboy (E Rust) Horse & Hound Foxhunter 1, Singita (P Spivey); 2, High Extream; 3, Naomie (H Turrell) novice futurity 1, Blacklands Romulus (C McAuley); 2, Dawn Cracker (M Kyle); 3, Jarva (D Charles) 1. 30m 1 & 2, Alaway & The Riddler II (J Draper); 3, Positively Cavalier (D Charles) jnr open 1, Holywell Humble Pie (K Shaw); 2, Twice As Ice (M Davin); 3, Mister Speck (M Russell) Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Killycarmp Apache (B Penny); 2, Sky One II (P Sims); 3, Merry Go Zeta (H Whittington Davis) 138cm 1, Lakeland Little Cracker (R Cottam); 2, Little Bobby (H Arnold); 3, Mystic Starlite Express (W Whitaker) 128cm 1, Welsh Wonder (H Skelton); 2, Cappagh Misty (J Reveley); 3, Metric (G Horsley) 25 Jul: Oakley Coachbuilders Winter JC ch 1, Willow Park Skywalker (E Darnbrough); 2, Darraks Babe (J Taylor); 3, Forever Rosie (S Ryan) Hunter Wilson Novice ch 1, Croft Loretta (M Marsh); 2, Cavalier Angel (A Lewis); 3, Flashy Harry (J Reed-Stephenson) Oakley Coachbuilders Winter 138cm ch 1, Guinness Special (J Kirk); 2, Double Dominic (R Cottam); 3, Miss Moon (D Jolliffe) Oakley Coachbuilders Winter 128cm ch 1, Duncrynes Jungle Bunny (J Ward); 2, Corralass (C Mowbray); 3, Miss Nancy (O Griffiths) Coyle Hamilton 2-phase 1, Kristel (W Funnell); 2, Glasgow (N Dello Joio); 3, Miss Sante (D Inglis). 1.40m 1, Pleasure (S Rust); 2, Abalone Cracker (M Kyle); 3, Peace Train (N Dello Joio) Studbook Zangersheide 1.30m 1, Into The Dark (P Crago); 2, Candy Lupe (C Edwards); 3, Be Precise (G Williams) YR 1, Virtual Village Royal Deer (L Whitaker); 2, Millstreet Ruby (H O’Callaghan); 3, EBGB (G Barton) freshmens sec 1 1, Enfant Terrible; 2, SS Hollywood Star (K McCarthy); 3, Qui Vive (J Draper). do, sec 2 1, Yippety Skippety (T Liddle); 2, Graf Special (G Gulliksen); 3, Halcion Tonic (G MacSweeney). jnr open 1, Hero’s Son (A Bravington); 2, B For Beatrix (C Platt); 3, Copper Shell (A Walker). 128cm 1, Stainsby Starburst (J Reveley); 2, Willow The Wisp (L Pheasant); 3, Rockfield Charm (J Loader). 138cm 1, Rakewood Goldsmith (J Ward); 2, Foxlynch Buckeroo (D Dunne); 3, Malt Street Special (L Bunn). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Merry Go Zeta; 2, Miss Congeniality (L Bunn); 3, Tomadachi II (G Strutton). Horse & Hound Foxhunter 1, High Extream; 2, Wansford (J Roberts); 3, Singita. 26 Jul: Accenture YR ch 1, Millstreet Ruby; 2, Filibustier Du Val (R Walker); 3, Macepark Valhalla. Virtual Village Chase 1, Virtual Village First Samuel (M Whitaker), GB; 2, Honnie (R Power), IRE; 3, Parcival (T Stockdale), GB; 4, Virtual Village Joyride (G Billington), GB; 7, Kristel; 8, Quick Flash (J Fisher); 12, Virtual Village Diamond Cliff (R Whitaker), GB Virtual Village British Grand Prix 1, Carling King (K Babington), IRE; 2, Stiegelmaier’s Radiator (R Tebbel), GER; 3, Carnavelly (P Charles), IRE; 6, Virtual Village Calvaro FCS (J Whitaker), GB; 7, Wiston Bridget (T Stockdale) Cowfold Speed 1, Pomone De Couzeix (P LeJeune), BEL; 2, Elu De La Hardiere (C King), US; 3, Brookend Fuehrer (J Renwick), GB; 4, Machiavelli II (D Charles), GB; 6, Olysa (M Armstrong), GB; 7, Temple Guess What (R Whitaker); 9, Virtual Village Royal Deer; 11, Idle Dice (J Fisher); 12, Virtual Village First Samuel. 1.40m 1, Lavinda (S Lynch); 2, Audi’s Jilou (E Hendrix); 3, Cobretti (L van Heyningen). Studbook Zangersheide 1.30m 1, Cottage (J Dennis); 2, Almaz II (G Williams); 3, Divine Des Cabanes (S Crippen). freshmens sec1 1, High Extream; 2, Kia Royale (H Lea); 3, Blue Dice (G Williams) do, sec 2 1, Iggins (J Mead); 2, High Expectations (M Kyle); 3, Rodenberg’s LA (M Rodenberg). YR 1, Nightshift II (G Barton); 2, Claydons Cilla (K McVean); 3, Vetiver De Gamet (E Hunt). Horse & Hound Foxhunter 1, Almaz II; 2, Enfant Terrible; 3, High Extream jnr cup 1, Hero’s Son; 2, Ocean Colour Scene (D Smith); 3, B For Beatrix. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Scarlet Adventure (C Saunders); 2 & 3, Ginger Fox II & What Complaint (D Moseley). 138cm 1, Lakeland Little Cracker; 2, Strawberry Fair III (P Dobby); 3, Campus (C Saunders). 128cm 1, Ultimate Challenge (J Harland); 2, Major Sharpe (G Talbot); 3, Metric. 27 Jul: Studbook Zangersheide 1.30m ch 1, Olysa; 2, Cottage; 3, The Riddler II. Osborne Refrigerators Stakes 1, Virtual Village First Samuel; 2, Parcival; 3, Potsdam (H-W Johannsmann), GER; 6, Virtual Village Welham (J Whitaker); 12, Nova Du Montois (AAustin), GB Samsung Nations Cup 1, IRE (Corrada/P Charles: 0+4; Waterford Crystal/C O’Connor: 4+8; Carling King: 16+0; Liscalgot/D Lennon: 4+0) team total = 12; 2, GER (Aperio/A Pollman-Schweckhorst: 8+4; Gralshuter/H-W Johannsmann: 0+0; Lando/O Becker: 12+8; Stiegelmaier’s Radiator: 0+4) = 16; 3, HOL (Audi’s Finesse/E Hendrix: 8+4; Hascal/A Hoorn: 0+4; Top’s Charly/K Olsmeijer: 12+16; Heartbreaker/P Geerink: 0+8) = 24 in 254 64sec; 4, USA = 24 in 263 62sec; 5, GB (Abbervail Dream/D Lampard: 12+20; Elise/M Armstrong: 8+4; Cabri D¨Elle/S Smith: 4+8; Virtual Village Prince Of Wales/M Whitaker: 12+0) = 36; 6, ITA; 7, BEL Sussex Speed Stakes 1, Garronturton Lady (D Lennon); 2, Huntingtown (B Twomey), IRE; 3, Virtual Village Hunter’s Level (J Whitaker); 5, Idle Dice; 6, Temple Guess What; 8, Glenwood Springs (T Stockdale); 9, Nebel (A Bell), GB; 12, Golden Pele (P Spivey), GB B&C 1, TW (C Hamilton); 2, Blacklands Remus; 3, Genette Kervac (S Crippen). 1.40m 1, Watussi (P Wylde); 2, Pamella (G Goosen); 3, Connaught (J Draper). Osborne Refrigerators Grade C prelim 1, Temple Croesus (J Whitaker); 2, Kelly De La Roche (P Spivey); 3, Franklins On Air (G Cashmore). 128cm 1, Duncrynes Jungle Bunny; 2, Metric; 3, Cappagh Misty. 138cm 1, Strawberry Fair III; 2, Grey Guy (D Harland); 3, Rakewood Goldsmith. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Scarlet Adventure; 2, Baywood Matchstick Man (D Milton); 3, Floating Change (B Penny). jnr open 1, Landown Three¨s Are Wild (H Bohringer); 2, Crystal Storm (A Bravington); 3, Oakhurst Showman (E Moore). novice stakes 1, Little Miss Alice (C Ward); 2, The Surrealist (R Neill); 3, Qui Vive. 28 Jul: Osborne Refrigerators Winter Grade C ch 1, Corleon II (V Young); 2, Temple Croesus; 3, Going To America (G Burchmore). Refco Speed Grand Prix 1, Garronturton Lady; 2, Virtual Village First Samuel; 3, Job (P Wylde), US; 5, Sagrat (G Goosen), GB; 8, Senator Mr Springfield (R Smith), GB; 9, Idle Dice. Blue Chip Jnr Speed Grand Prix 1, Not Smart Enough (N Clark); 2, Hero’s Son; 3, Mister Speck (M Russell). Twineham International Stakes 1, Gigolo (G Gulliksen), NOR; 2, Audi’s Kathja (E Hendrix), HOL; 3, Larino (P Geerink), HOL; 4, Quick Flash; 5, Eperlan Du Fouquet (D Lampard); 8, Warren (M Armstrong); 10, Ziggy (G Goosen). 1. 40m 1, Pamina (G Goosen); 2, Abalone Cracker; 3, High Five (V Young). Horse & Hound Foxhunter 1, Houpy Du Torte (N Phillips); 2,High Extream; 3, Qui Vive. freshmens sec 1 1, High Extream; 2, C The Bird (C Edwards); 3, Opportunity B (H Turrell). do, sec 2 1, High Expectations; 2, Nakie (C Warren); 3, Yippety Skippety. Studbook Zangersheide 1.30m 1, Be Precise; 2, Dawn Cracker; 3, Millstreet Ruby. 29 Jul: Hasser”der Queen Elizabeth II Cup 1, Elu De La Hardiere; 2, Malacoff (V Gosling), GB; 3, Hascal; 4, Pipakie (J Annett), GB; 5, Macepark Valhalla; 6, High Five; 7, Abbervail Dream; 8, Eldorado (V Whitaker), GB; 9, Lugana Beach (S Wild), GB; 10, Primma (D Powell), GB. Refco King George V Gold Cup 1, Glasgow; 2, Gralshuter; 3, Audi’s Finesse; 6, Elise; 10, Senator Athos Du Vallot (R Smith).

PATCHETTS EC Watford,Herts 25 July

British novice 1, Vida Loca (N Price); 2, Lucky Man (A Rollins); 3, Gold Market (C Randall) discovery 1eq, Carlton Dynamite (J Brown) & Diamonds Are A Girls Best Friend (J Climo); 3, Steadnall Amethyst (E Bolton) newcomers 1, Mabriela Knight (J Crippen); 2, Ipanema (S Davies); 3, Cross Flight (S Reeve-Young) 1. 10m open 1 & 2, Edward & Question Me (D Mattock); 3, In Tune (C Nash) Foxhunter 1, Sky High Opposition (M Farmer); 2, Delta (P Miller); 3, Diamond Time (J Crippen). 1. 20 A4 open 1, Masterlock (P Miller); 2, Reet Petite (N Fiddes); 3, Chief Trooper (S Reeve-Young). 1. 30m open 1 & 2, Capitalise & Grisby Du Hounier (J Renwick); 3, Chief Trooper

ARENA UK Grantham, Lincs, 25-26 July

British novice 1, PJs Black Jack (J Sizer); 2, It’s Dime (M Pyrah); 3, Palermo II (S Watson). discovery 1, Musketeer II (G Turner); 2, Oreo II (E Chandler); 3, Oakhill (J Lamin). newcomers 1, Bitteswell B Magic (G Turner); 2, Nimroy (R Hopkinson); 3, Oreo II. members cup 1, Bridgestone (E Chandler); 2, Easy Buck (R Markin); 3, My Swish (N Pyrah). Foxhunter/1.20m 1, Carneville (M Lanni); 2, Dunhil Du Cotil (K James);3, Just So II (G Parsonage). 1.30m 1, Anastasia (R Robinson); 2, Keshi (L Poxon). 26 Jul: British novice 1, Valentine Delight (J Clark); 2, PJs Black Jack; 3, Its Dime. discovery 1, Retreats First Class (C Robertson); 2, Almero Promise (C Farnsworth); 3, Matt A Dora (P Warmoth). newcomers 1, Retreats First Class; 2, PJs Black Jack; 3, Warren Mischief (M Potter). members cup 1, Retreats No Mercy (C Robertson); 2, Bold Reality (J Sizer); 3, My Swish. Foxhunter/1.20m 1, Retreats Hanky Panky (C Robertson); 2, Here We Go (R Robinson); 3, Keshi. 1.30m 1, Anastasia; 2, Prospect Hill (L Poxon).

EXETER EC Poltimore, Exeter, 26 July

Richard Ash jnr ch 1, Crosswords Sunmist Condor (S J Coffin); 2, Vikings Irish Taggy (T Dunn); 3, Megans Gift (T Hammond). jnr accumulator 1, Cosmic Bubbles (L Fishwick); 2, The Ginger Bug (J Davis); 3, My Toffee Crisp (R Wrey). jnr British novice 1, Captain Nemo (L Dale);2, Just Billy (J Rudge); 3, Woodhouse Captain (U Hann). jnr newcomers 1, Rockdragon (K Bloomfield); 2, Rhinefield Impulse (H Nuttall); 3, Master Wilf (H Brown). jnr 1m 1, LJ Virtual Reality (L Dale); 2, Mr Softee (J Dunn); 3, Dryscoed Dutch Dream (R Wrey).

LLANDUDNO North Wales, 26 July

discovery 1, Corofin Rocket (K Mold); 2, Celtic Dawn (J Gough-Roberts); 3, Corkhill Shannon (C Jones-Griffiths). adventurer 1, Gaelic Rebel (N Pritchard); 2, Celtic Dawn. newcomers 1 & 2, Cymran Sands & Simpson Too (C Carnall); 3, Noble Rosina (S McLean). Foxhunter 1, Just A Wise Girl (I Lewis); 2, Doohat Molly (S McLean); 3, Sweetberry Swirl (S Myatt). 1.15m 1, Game On (C Passey); 2, Just A Wise Girl; 3, Sweetberry Swirl.

CHAMPIONS OF SCOTLAND Loanhead, Aberdeen, 27-29 July

1.20m 1, HS Jack In The Box (H McGowan); 2, Effective (P Deasy); 3, Lanza (R Bothwell). star of the future 1, Savanou Texel Boss (M Ashe); 2, Jubilant (D Andrews), 3, Kelso Billabong (L Jamieson). Young Show Jumper Award 1, Giro Tiller (J Storrie); 2, Wales Whisper (J Raneda); 3, Here’s Jack (D Duffin). be quick & careful 1, Mavis Davis (G Turner); 2, B Dynamic (R Brady); 3, Touchwood II (V Jeffries). British novice 1, Wisconsin (R Lumley); 2, Cara Tannask (G Ulke); 3, Hacuna Matata (D Rorison). jnr 80cm 1, Spotted Fever (J Bell); 2, Sparks Can Fly (H Swailes); 3, Beechwood Pepsi (A Lumley). 10 & under 1 & 2, Little Joy & Little Bounce (A Kelly); 3, Tattletale (S Ward). jnr 1.10m 1, Black Bob (K Connor); 2 & 3, Bowes Cemtex & Bowes Smoke Signal (H Swailes). jnr Foxhunter 1, Herbies Way (J Bullock); 2, Jacko Boy (R Gair); 3, Irish Freestyler (N Slater). jnr members cup 1, Cider Sue (C Graham); 2, Black Bob; 3, KC’S Challenger (K Connor). jnr newcomers 1, Jacko Boy; 2, Irish Freestyle; 3, KC’S Superstar (K Connor). jnr open 1, Master Manoeuvre (H Hensler); 2, Cider Sue; 3, Alternate Jazz (S Jeffries). August Silk Star of the Future 1, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver); 2, Weavers Legacy (T Shearer); 3, The Goose (M Gale). jnr starter 1, Clodaghs Dream (L Lorimer); 2, Little Joy; 3, Kosmic Kate. 1.10m buzz around 1, Dusty Road (E Darnbrough); 2, Bowes Cemtex; 3, Blue Diamond Mist (V Callaghan). 28 Jul: British novice 1, Cara Tannask; 2, Rothwell (E Darnbrough); 3, Meadowhead Pride (T Nicholson). discovery 1, Loudon Unique (C McMaster); 2, Street Magic; 3, Rothwell. newcomers 1, Jurado (V Stewart); 2, Papita S (J Taylor); 3, Ngauruhoe (S Low Mitchell). Foxhunter/1.20m 1 & 2, Okey Fanokey & Okey Cokey (S Coull); 3, Castlehill Reiver (L Brash).1.20m members cup 1, Count Bellair (V Jeffries); 2, Calando Gold (M Ashe); 3, Mozart II (M Stewart). 1.05m 2-phase 1, De Beers Destiny (M Nairn); 2, Checkmate (S Proudfoot); 3, Exion (A Spalding). British novice 2nd round 1, Kelly’sEye (L Ross); 2, Let’s Talk (F Malcolm); 3, Maximum Mollious (L Craigie). be quick & careful 1, B Dynamic; 2, Tumbleweed Manx (M Stewart); 3, Junie Girl (J Greenwood). HOYS grade C 1, Be Nimble (S Gibson); 2, Forest Ridge (L Johnston); 3, Monsigenor (G Turner). open 1, Lochlaiden (J McGeoch); 2, Touchwood II; 3, Ludwig H (A Hamilton). 1.10m buzz around 1, Bowes Cemtex; 2, Bowes Charlie Brown (L Hutt); 3, Polar Eclipse (A McQueen). jnr newcomers 2nd round 1, Harry Rag (J Burley); 2, Mirah Samson (H Hensler); 3, Willow Park Skywalker (E Darnbrough). jnr 90cm 1, Midnight Dynamite (H Haig); 2, Bowes Cemtex; 3, Atomic Kitten (S Lithgow). 128cm debutante 1, Drysgoed Timmie (H Haig); 2, Atomic Kitten; 3, Little Bounce (A Kelly). Scottish JC ch1, Major Angel (C Graham); 2, Bowes Smoke Signal; 3, Weavers Legacy. Scottish JA ch 1, Ocean Colour Scene (D Smith); 2, CJ’S Kemosabi (S Jeffries); 3, Cavalcade (K Bowman). 138cm debutante 1, Hazel The Nut (S Babes); 2, Red Wharf Bobby (L Thompson); 3, Bowes King Edward (S Lincoln). JC 1, Doveka (S Oliver); 2, Breamish Sunburst (R Towers); 3, Milano (J Ogg). jnr open 1, Ratina (L Morton); 2, Stainsby Top That (J Raeside); 3, Etoile Du Fort (K Bowman). 128cm 1, Dickens (A Kelly); 2, Midnight Dynamite; 3, Another Chance III (N Dingwall). 138cm 1, Guinness Special (J Kirk); 2, Bowes King Edward; 3, Wizzard’s Dream (C McNaughton). 29 Jul: jnr 2?phase1, Trebo Willowbrook (S Ryan); 2, Patience (M Gayle); 3, Street Angel (J Kirk). jnr Foxhunter 2nd round 1, Harry Rag; 2, Mirah Samson; 3, Little Babushka (R Towers). buzz around 1, Bowes Charlie Brown; 2, Applejax Mr Ed (D Smith); 3, Artus (L Hutt). mighty midgets 1, Another Chance II (N Dingwall); 2 & 3, Little Bounce & Little Joy (A Kelly). British novice 1, Beyond Belief (J Bowman); 2, Have You Got A Minute (S Duggan); 3, Fabulous Fred (N Malcolm). jnr Foxhunter 1, Miss Abi (S Jeffries); 2, Herbies Way; 3, Irish Freestyler. Scottish 128cm ch 1, Midnight Dynamite; 2, Dickens; 3, Little Bounce. Scottish 138cm ch 1, Guinness Special; 2, Hazel The Nut (S Babes); 3, GS Hot Gossip (S Lumley). Paul Fabrications Junior Show Jumper 1, CJ’S Kemosabi; 2, Mystery Music (E Docherty); 3, Ryans Touch (K Allison). British novice 1, Cara Tannask; 2, Solstice DC (J Andrews); 3, Irish Freestyler. discovery 1, Hughie (J Davidson); 2, Lomond High Flyer (J Lyon); 3, Silver Rhapsody (P Smith). newcomers 1, Regardless (J Innes); 2, Tricklesam (A Johnston); 3, Elmwood JFK (J Dawson). 1.20m 1, Father Ted II (A Hamilton); 2, Tumbleweed Manx; 3, Last Kiss (M Stewart). newcomers 2nd round 1, Ashdale Futura (D Quigley); 2, Lakeland Gold Diamond (S Buckley); 3, Hidden Agenda II (A Hamilton). North East Open ch 1, Harlequin Sunset (A Craig), 2, Ludwig H; 3, Wales Whisper. ladies’ 1, Stainsby Sponek (J Tanfield); 2, Last Kiss. 3, More Than Life (L Johnston). be quick & careful 1, Kelso Billabong (L Jamieson); 2, Silvo (S Low?Mitchell); 3, Kaltaire (I McGeoch).

DORSET AREA West Stour, Dorset, 27-29 July

1.25m. 1, Whatever You Want (K Doyle); 2, Beau’s Retreat (P Crago); 3, Clockwork III (K Cooper). Foxhunter 2nd round. 1, Marnix G (D Wilson); 2, Spring Green (T Fletcher); 3, Clockwork III. 1.30m. 1 & 2, Kelzelma De Lambray & Some Touch (R Willis); 3, Sandro’s Whisker (D Morton). British novice. 1, Irrepressible (L Down); 2, Blue Gray Nobility (M Raymond); 3, Key Defendant (K Morris). discovery. 1, Pympton Tacks Lightning (L Rendle); 2, Chilli Hi Fli (G Allen); 3, Key Defendant. members. 1, Bravo Z Zero(L Langlands); 2, Rydam De Revel (M Orzazewska); 3, Fiddler Grey (Z Trim). 1.15m. 1, Pippadora (M Orzazewska); 2, Comic Appeal (S Raymond); 3, Cornish Crusader (A Ward). 1m. 1, Mayrose Emerald Isle (N Francis); 2, Khakan Fox (R Everett); 3, Just Whisper (H Buffin). British novice 2nd round. 1, Garrison Scout (K Martyn); 2, E’s A Dude (K Newbery); 3, Normen V (D Wilson). Derby trial. 1, Cornish Crusader; 2, Monarch Of The Glen (D Rosewell); 3, Just Sparky (S Bowen). British novice. 1, Saxty’s Buck O’Neil (K Smith); 2, Rapps Fair Deal (A Brake); 3, Figur (S Harrison). discovery. 1, Saxty’s Buck O’Neil; 2, Charizard (L Sperring); 3, Rapps Fair Deal. members cup. 1, Get A Grip (J Rosewell); 2, Rolled Gold II (L Down); 3, Comic Appeal (S Bannister). 1.15m. 1, Blue Sovereign (J Harper); 2, Carnival Fever (K Johnson); 3, Arctic Deal (R Collett). 1.15m. 1, Bentley Rhythm Ace (M Hoskins); 2, My Darling (A Furlong); 3, Kartouche (A Edwards). 1.20m members. 1, Rolled Gold II; 2, Darcline (T Dunn); 3, Blue Sovereign. 1.25m. 1, What A Chance (P Crago); 2, Mistress Millie (A Valentine); 3, Darcline. novice Derby trial. 1, Fiddler’s Grey (Z Trim); 2, Temple Springer (K Watts); 3, Monarch Of The Glen.

ROYAL LANCASHIRE Chorley, Lancs, 27-29 July

Equinn International Ladies’ ch 1, Debutante (L Edgar); 2, My Enigma (S Hedges); 3, Puerto Rico (T Newman). speed stakes 1, Voodoo Man (SHedges); 2, Mr Marnix (D Ryder); 3, Heart & Soul (S Hedges). IT 1, Grandas (C Collins); 2, Dacardo (N Coupe); 3, Lotto (T Newman). topscore 1, It’s Chico (P Murphy); 2, Vert De Gris (K Shore); 3, Provincial Broker (J Daly). grand prix 1, Leonardo (P Murphy); 2, Vert De Gris ; 3, Donna Bonita (G Billington).

CHARM PARK Wykeham, Yorks, 28 July

British novice 1, Milebush Maverick (S Vermont); 2, Beau Beau (J Tierney); 3, Ash Winston (L Salmon). discovery 1, Milebush Maverick; 2, Amber Boy (H Webb); 3, Ash Winston. 1m 1, Monarch Gold Star (R Marley); 2, Tiger Ella (H Bennett). members cup 1, Truella & Royal Jamboree (H Bennett). 1.20m Foxhunter 1, Truella.

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 28 July

jnr A4 1, The Night Hawk (S Evans); 2, Lynwood Gem (A Derbyshire); 3, Lawley Shady Lady (L Thomas). jnr newcomers 1, Lakeland Little Cracker (R Cottam); 2, HolywellHumble Pie (K Shaw); 3, Tioren (C Brown). Ken Beeston ch 1, Its Billie (C Miller); 2, All Ablaze (J Ball); 3eq, Star Of Fortune (S Pountain) & Maesmynach Pride (M Jones). newcomers 1 & 3, Cruise Along & Oh Lucky Jim (S Pountain); 2, Smart Deal (J Hassall). Foxhunter 1, Stipe Giganter (C Smith); 2, Summertime Molly (A Thompson); 3, Master Harley (A Hunter). 1.20m 1, Ash Dun (N Proffitt); 2 & 3, Locarno & Leandro II (P Bevan). British novice 1, Kismet (N Proffitt); 2, Diamond Playboy (S Pountain); 3, Optimism (J Nicholson). discovery 1, Cresswellshawe Funster (S Barratt); 2, Lottie (C Healey); 3, Man Of Aran (C Stirling). jnr 1m 1, Designers Too Hot To Handle (A Carter); 2, KE Kalibra (K Downes); 3, HomerJ (H Gillott). jnr newcomers 1, Smudge (S Ballard); 2, Pauldarys Tigers Flight (C Platt); 3, Newtown Tommy (G Hilton). jnr Foxhunter 1, Cloud Number Nine (S Upton); 2, Spot The Lady (L Ferguson); 3, Desert Secret (S Upton). 128/138cm 1, Woodstock Second Chance (G Teal); 2, Robin B (O Evans); 3, Hilltop Jasper (A Soar). jnr 1.15m 1, Lynwood Gem; 2, Orlando King (C Neath).

AREA 35 Landow, Glamorgan, 28-29 July

British novice 1, TudorRomance (P Cooper); 2, County Kerry (C Morris); 3, Sannan Valley Top Tier (J Yates). discovery 1, Lady Lord (H Rees); 2, Autumn Streak (M Evans); 3, Archers Tipple (A John). 1.15m 1 & 3, Montreaux & All Alone (M Edwards); 2, Bartonfield Duet (J Price). jnr 1.15m 1, Padioco (L Lewis); 2, Short Step (Z Phillips); 3, Camouflage (K Pike). jnr open 1, Short Step; 2, Padioco; 3, Claronville (G Griffiths). 128cm 1 & 3, Muhammed & Criban R Bright Eyes (M Edwards); 2, Bwlffa Bonny (E Farr). jnr British novice 1, Kilcannon Wonder (D Kenny); 2, Cwdu Cockney Rebel (L Bissmire); 3, Mali Beau (K Yeo). jnr newcomers 1, Menna Fach (D Parsons); 2, Mister Lister (Z Phillips); 3, Jungle Him (M Edwards). British novice 1, Ballinteskin Tara Flight (E Eynon); 2, Sock It To Me (L Temple); 3 , Good Egg (A Biltcliffe). discovery 1, Dragon Spirit (A Roberts); 2, Millstreet Sir (C Morris); 3, Ballinteskin Tara Flight. newcomers 1, Oakdale Lady III (G Griffiths); 2 & 3, Can’t Touch This & Ballinteskin Diamond Serpent (E Eynon). 1.15m 1, Hampton (G Evans); 2, Onieda Ball Promise (H Evans); 3, Claires Crusader (C Grossmith). Foxhunter 1, Cloud Nine (A Thomas); 2, Beech Mouse (C Morgan); 3, Ballinteskin Timahoc (S John). B&C 1, Cynfig Showtime (E Eynon); 2, Who’s Dilemma (M Broome); 3, Silver Moonshadow (N Palmer). 1.25m 1, Rockburren (A Thomas); 2, Ballinteskin Tommo (E Eynon); 3, Charles The Bold (M Edwards). 1.35m 1 & 3, Magic Carpet & Ballinteskin Tommo (E Eynon); 2, Rockburren.

TALL TREES, Camelford, Cornwall 28-29 July

Junior British Novice 1, Teddy Rivers (L Mares); 2, Chequiddon Montana; 3,Captain Nemo (L Dale). Small Open 1, Derrygong (L Mares); 2, Kerry On (HNuttall); 3, Kashmir Blue (D Gynn). Blue Chip Junior Newcomers 1, Derrygong;2, Peasdown Sparkling Perry (V Clements); 3, Master Wilf (M Brown). 1.05 Open1, Boss Boy (S J Coffin); 2, Jasper of Gew (H Pascoe); 3, Master Wilf. Junior1.10 Members Cup 1, Bowhaylands Skylark (K Bloomfield); 2, Master Wilf; 3,Boss Boy. Charles Owen Senior British Novice 1, Broadstone December (CRushworth); 2, Gill Valley Gretchen (H Paddy); 3, Troubled Times (H Bishop).Hadrian Equine Senior Discovery 1, California Moor (A Ellery); 2, BroadstoneDecember; 3, Phone A Friend (C Rushworth). Small Open 1, The Lawyer (KStockdale); 2, Kiethan (T Kneen); 3, Carwarthen Katie (S Wooding). Newcomers1, Kestor (M Scarr); 2, Broadstone Balmoral (K Deithrick); 3, Bennetton Boy (BFacey). 1.10 Members Cup 1, Rise High (B Facey); 2, Lanarth Lass (B Facey); 3,Broadstone Balmoral.

PATCHETTSEC Aldenham, Herts, 28-29 July

Newcomers 1, Ipanema (S Davies); 2, Cross Flight (S Reeve-Young); 3, Marlborough of Haynes (C Berger). 1.15m Speed Open 1, Well Bay (N Price); 2, Chief Trooper (S Reeve-Young); 3, Lemar (S Reeve-Young). 1.10m Memb’s Cup 2nd Rnd 1, Arouane (L Burchmore); 2, Longmeads Destiny (C Berger); 3, Miss Millenium (N Denton). Foxhunter 1, Reflex Diamond King (T Englefield); 2, Corodino K (S Reeve-Young); 3, Sir Clinton (J Potter). 1.25mOpen 1, Marleen (G Luckett); 2, Exemple (S Aston); 3, Magic Man (. Aston). 1.35m Open =1, Edward (D Mattock); =1, Columbin CH (A Hardie; 3, Shellman Simon (G Luckett). 29 July: 90cm jnr Open 1, Bonzomania (H Craven); 2, Patchwork Warrior (H Webster); 3, Cappa (E Ashworth). Jnr British Novice 2nd Rnd 1, For A Few Dollars More (H Berryman); 2, Pauldary?s Foxy Tiger (C Platt); 3, The Little Devil (K Wingrove). 115cm jnr Open 1, Kool n Kalm (L Louden); 2, Kahola Maestro(H Paul); 3, The Katapult (L Louden). 148cm Champs 1, Bowes Gunsmoke (G.Evans); 2, The Katapult.

PENSHAW EC Co Durham, 28-29 July

tiny tots 1, 8 tied. sml pony 1, Coco Can (J Thompson); 2, Cappa Lucky Strike (K Hampton); 3, Picture This (R Cana). jnr novice 1, 13 tied. progressive 1, Royal Declan (A Valks); 2, Private Ryan (H Davies); 3, New Inn Hotshot (K Douglas). adventurer 1, Royal Declan; 2, Esselle (S Martin); 3, Northmoor Mayday Bell (L Haymer). jnr members cup 1, Chocs Away Ginger (B Valks); 2, Stainsby Hotspot (E Denton); 3, Milligan Hill (S Cana). jnr 1.15m 1, Stainsby Hotspot; 2, Little Irish Lad (S Robinson); 3, Chocs Away Ginger. 29 Jul: British novice 1, Jade Briar Flyer & Pluma Briar Flyer (K Jefferson); 3, McCartney (K McVitie). DMS novice 1, Jean Genie (J Dixon); 2, Ally Bear (N Whittam); 3, Downtown Lad (S Cuthbert). adventurer 1, Kings Cavalier (S Smith); 2, Crievestone(J Brannan); 3, River Dipper (S Cuthbert). 1.10m members cup 1, Lingmoor (S Holland); 2, Gibside Sarleen (A Mills); 3, Silver Shadow (L Brougham). 1.15m 1, Dovecote Jilly (A Cowan); 2, Gibside Sarleen; 3, Crown Surity (P McKeever). Foxhunter/1.20m 1, Dovecote Jilly; 2, Crown Alliance (P McKeever); 3, Meadowcroft Midget (A Mills).

BURNHAM MARKET SJ CLUB, 29 July

Charles Owen British Novice 1, Bay Laurel (I Heaton) 2, Starbrook (F Garrett) 3, Baybrook (L Holmes). Hadrian Equine Discovery 1, What a Bonus (D Bloyce) 2, Baybrook (L Holmes) 3, Roy`s Oscar (M Webb) Sussex Farm Small Open 1, fair Courage II (A Vaughan-Jones) 2, Cotts Stepping Stone (S Wathen) 3, Papa Echo (K Beales) Great Leighs Newcomers 1, Creevagh High Flyer (L Crook) 2, Sweet Africa (S Cox) 3, Roy`s Oscar (M Webb) BEIB 1.10m Members` Cup 1, By Jupiter (L Barber) 2, Highvan (C Taylor) 3, Rusedski (L Newson) Sussex Barn Open 1, Highvan (C Taylor) 2, Schumacher (L Newson) 3, By Jupiter (L Barber).

CELT N GAEL CENTRE Anglesey, 29 July

open. 1, Buderi Boy (C Jamison); 2, Ashton Cearia (L Smith); 3, Hayley Bop (J Lowry). jnr British novice 2ndround. 1, Buderi Boy; 2, Timothy Bear (S Graham); 3, Ashton Cearia. jnr newcomers. 1, Timothy Bear; 2, Hayley Boy; 3, Cassie Blue Lady (R Evans). members. 1, What A Knight (A Evans); 2, Erin; 3, Absolute Commanche (J Jones). jnr select. 1, What A Knight; 2, Mrs Boot (K Bailey); 3, Bally Monsanta (E Williams). British novice. 1, Beltane (A Evans); 2, Bally Full Monty (E Williams); 3, Game Princess (L Smith). adventurer. 1, Gaelic Rebel (N Pritchard); 2, Bally Full Monty; 3, Game Princess. newcomers. 1, Corofin Rocket (K Mould); 2, Show Me The Money (T Pritchard); 3, Odins Legal Precedent (O Robinson). 1.10m members cup. 1, Just A Wise Girl (I Lewis); 2, Corofin Rocket; 3, Red Wharf Tulla (L Stabbins). Foxhunter. 1, Cashiered (J Mathews); 2, Show Me The Money; 3, Into The Fire (J Mathews).

HECKINGTON Sleaford, Lincs, 29 July

IT 1, Millbrook (J Renwick); 2, Just Jerry (J Reed-Stephenson); 3, CelticManor Euphoria (G Cranton). A4 1, Nethertown Kiss (P Barker); 2, Carneville (M Lanni); 3, Grisby Du Hounier (J Renwick). B&C 1, Piquet (P Barker); 2, Rafiki (C Curtis); 3, Nethertown Kiss.

LIMES FARM EC, Hawkinge, Kent 29 July

British Novice 1, Fantaccini (D Thompson); 2, Expressive 2 Tone (T Green). Discovery 1, Citrus Sunset (J Fulcher); 2, Foxford Fly (J Kelvie). 105m Open 1, White Shadow (A Vincent); 2, Mary Vos (S Walker); 3, Celtic Dance in the Dark (S Harrison). Newcomers 1, Date’s Chancer (D Roud); 2, Hedelunds Falkner (J Kirby). 1.10m Mem’s Cup Expressive Keanu (T Green); 2, Expressive Kaynan (T Green); 3, Summerfield Spritzer (B Dalton). 1.15m/1.20m Handicap 1, Master Rob (K Howell); 2, Mary Vos (S Walker).

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 29 July

newcomers 1, Randi’s Gold (C Patterson); 2, Double Diamond IV (L Carrick); 3, Guilthwaite Jessica (P Tate). 1.20m members cup 1, The Fox (A Brady); 2, Samarra (L Redfern); 3, Look Up (M Collin). 1.25m 1, The Fox; 2, Rubis Van De Zuuthoeve (S Brady); 3, My Little Soldier (J Shaw). 1.30m 1, Jelmar (S Brady); 2, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs); 3, Skerne Skytality (A Dunn). British novice 1, Rio Savannah (V Thresh); 2, Montavani (M Smith); 3, Diamond Dazzler (V Thresh). discovery 1, It’s Taio (S Cawkwell); 2, Distinctly Brave (S Stone); 3, Bramhope Field Of Dreams (F Hargate). 1m 1, Falco’s Girl (G Kersey); 2, Bad As I Wanna B (L Whyke); 3, Chole P (M Smith). A4 1, My Leading Lady (T Janion); 2, Bold Reality (J Hook); 3, Westbourne East Does It (A Cana). British novice semi-final 1, River Dipper (S Cuthbert); 2, Nocona Shaimar (K Raine); 3, Revitalised (D Richards). newcomers 1, Dovecote Jenny (J Cowan); 2, Adanti (C Knowles); 3, Sandra Shark (S Russell). Foxhunter/1.20m 1, Milton Nevernfee (S Cawkwell); 2, Corleen Paddy (R Bennion); 3,Colando (S Russell).

You may like...