{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 14-20 January

ABERDEEN SJC Loanhead, Aberdeen, 19 Jan

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 19-20 Jan

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon 20 Jan

COLLEGE EC PREMIER, Keysoe, Beds, 18-20 Jan

EXETER EC Poltimore, Devon, 19-20 Jan

FIELD HOUSE Marchington, Staffs, 19-20 Jan

GLENEAGLES Auchterarder, Perthshire, 20 Jan

HARTPURY COLLEGE Hartpury, Glos, 20 Jan

HOLMSIDE PARK Co Durham, 19-20 Jan

KINGSTON MAURWARD COLLEGE Dorchester, Dorset, 20 Jan

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 17 Jan

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 20 Jan

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 15 Jan

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 19-20 Jan

PENCOED COLLEGE Pencoed, Glamorgan, 19-20 Jan

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 14 Jan

PRESCOTT EC Shropshire, 20 Jan

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, Sussex, 19-20 Jan

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 20 Jan

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 16 Jan

WARWICKSHIRE COLLEGE Moreton Morrell, 19 Jan

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S. Yorks 16 Jan

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S. Yorks 19 Jan

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 14 Jan

Charles Owen British Novice 1, Binary Consul Flame (L Junak); 2, Flush Harry (C Cawdron); 3, Merry Cruise (N Pirie). discovery 1, Little Bear (L Williams); 2, If I Can Dream (F Semon); 3,Rosgan Amara (J Hanley). Newcomers 1, Merano (E Good); 2, Dextrous (J Kochman); 3, Kiss The Clover (K Newstead). 1.10m 1, No Doubt (J Crippen); 2 & 3 Carlow & Derry II (J Whinnett). Foxhunter 1, Cushty (J Renwick); 2, Coeur (SReeve-Young); 3, Vida Loca (N Price). 1.20m 1 & 2, Temple What A Flash & Watussi (J Renwick); 3, Rhetoric (M Farmer. 1.30m 1, Hortense (L Junak); 2, Millbrook (J Renwick); 3, Notalotalight (J Crippen).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 15 Jan

British novice 1, Micky Rabbit (A Parker); 2 & 3, The FX Image & Delirious (A Adair Springett). discovery 1, Won’t Forget Me (M Haggerty); 2, Reflexion (S Mitchell); 3, Claydons Antonio (A Clutterbuck). 1.05m 1 & 2, Brookend Raphael’s Boy & Robin Hood II (J Renwick); 3, Je Suis RG (M Evans). newcomers 1, Won’t Forget Me; 2, HES Joalamo (L King); 3, Bobby Joe. 1.15m A4 1, Vetiver De Gamet (E Hunt); 2, Temple What A Flash (J Renwick). Foxhunter/1.20m 1, Mississipi B (C Sims); 2, Temple What A Flash.

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 16 Jan

0.80M Open 1, It’s Topical (T Cottam); 2, Heyday Magna (J Corney); 3, JessopLady Sophia (L Parker). Charles Owen British Novice 1, Jessop Mr Big (L Parker); 2, The Ink Thief (L Peach); 3, Irish Spice(H Townsend). 1M Open 1,It’s Only Village Rumours (M Smith); 2, Jessop Mr Big (L Parker); 3, Sweeping Satement (P Wingham). Discovery 1, Wexford Bits & Bobs (F Down); 2, The Ink Thief (L Peach); 3, Chloe P (M Smith). Great Leighs Newcomers 1, Wexford Bits & Bobs (F Down); 2, Farriers Folly (A Postolowsky). 1.10M Members 1, MIG (A Nemeth); 2, Nocturnal (Z Day).

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S. Yorks 16 Jan

1.15m Schooling Open 1, My Leading Lady (T Janion); 2, Koridon (J Reed-Stephenson); 3, Margaret Rose (J Womersley). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Koridon; 2, Murphy Obugu (T Blackburn); 3, Corela Paddy (R Bennion). 1.25m Open 1, Corlea Paddy; 2, Selectra (E Whitaker); 3, Carnival Henry (S Whitaker). Charles Owen & Co British Novice 1, Molly Moo(M Smith); 2, Elysee Paolo – S (A Bell); 3, Miss Debutante (L Redfern). Discovery 1 & 2, Presto M, Elysee Paolo – S (A Bell); 3, Miy Tia (E Portas). 1m Open 1, Mid Opal (E Portas); 2, Scot Jack (M Gee).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 17 Jan

mini grade C 1, Queen Of The Desert (K Partrick); 2, Forever Grace (J Moult); 3, Eastern Promise (K Partrick). Great Leighs Newcomers 1, On Top Of The World (C Robinson); 2, Chamonix (M Gray de Castro); 3, Stella Girl (S Crispin). 1.15m 1, Larius (G Dickens); 2, Coeur De Lion (C Smith). open 1, Baileys Pion (M Whitaker); 2 & 3, Clinton & Bullands Ladalco (T Stockdale).

THE COLLEGE EC PREMIER, Keysoe, Beds, 18-20 Jan

Newcomers 1, Baron Graphite (B Dunning); 2, Temple Ryfield (J Russell); 3, Shaytan (M Jones). 5/6-y-o 1, 6 tied. Blue Chip Performance 1, Blackstuff Clover Story (G Williams); 2, Ouzzo (J Andrews); 3, Springtime (K Tropp). Scope 1.25m 1, Thornavon’s Microlite (N Tinworth); 2, Going To America (R Hook); 3, Jubilant (D Andrews). 1.30m 1, Sarah’s Pride (C Curtis); 2, Anastasia III (B Twomey); 3, Suma’s Oscar (H Tredwell). 19 Jan: 5/6-y-o 1, 4 tied. Horse & Hound Foxhunter 1, Ouzzo; 2, La Rochelle (G Williams); 3, Comme Ci Comme Ca II (S Harvey). Scope 1.25m 1, Vinnie (J Egmore); 2, Insider (G Williams); 3, Temple Another What (J Russell). Blue Chip Dynamic 1, Blackstuff Clover Story; 2, Scarlett II (R Hill); 3, Radiant C (J Mincher). 1.40m 1, Larius (G Dickens); 2, Sky Fly (R Hill); 3, Insider. 20 Jan: Scope 1.25m 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Golden Pele (P Spivey); 3, Temple Another What. Winter Grade C 1, Spring Green (T Fletcher); 2, Retreats Uppercut (C Robertson); 3, Macepark Velsk (G Barton). winter A&B grand prix 1, Amber Du Montois (W Funnell); 2, Jerome III (C Hanley); 3, EMA (N Boulter). 5/6-y-o 1, 4 tied. Foxhunter 1, Koridon (J Reed-Stephenson); 2, Narina (T Gredley); 3, Another Mayday (C Robertson).

ABERDEEN SJC Loanhead, Aberdeen, 19 Jan

Charles Owen British Novice 1, Big Bird (S Lindop); 2, Sports Scrumpy (L Flavell); 3, Pendle Warlord (C Andrews). discovery 1, Esmir (L Ross); 2, Colourville Distant Drums (S Cooper); 3, Ticket Chic De Heers (M Bee). 1m 1, Jessops Maximum Effect (M Maher); 2, What’s New (J Golnick); 3, Steps Brae (V Parry). Great Leighs Newcomers 1, Maximum Mollius (L Craigie); 2, Kelly’s Eye (L Ross); 3, Annie Oakley (S Sinclair). BEIB Members Cup 1, Rascal S (S Sinclair); 2, Eangelo (S Hamilton); 3, Kamima (D Taylor). Horse& Hound Foxhunter/1.20m 1, Fly Free (K McGhee); 2, Eangelo; 3, Gazette Manciase (D Taylor). 1.25m 1, Lamall (N Slater); 2, Gazette Manciase; 3, Rebel Run (C Nicol).

WARWICKSHIRE COLLEGE Moreton Morrell, 19 Jan

BEIB Jnr British Novice 1, Just Like Dolly (H Cobley); 2, Silver Blossom (S Davies); 3, Bascote Bumble Bee (E Hunter). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Carlotta (S Powell-Bret); 2, Jasperoo (G Morrissey); 3, Errigal Blaze (M Costello). Charles Owen British Novice 1, Bascote Bruce (J Hiatt); 2, Houdini Special FX (C Blunsden); 3, Eze Duz It (M Carpenter). discovery 1, Bitteswell Beefran (A Irwin); 2, Smarty Party (J Andrew); 3, Brickfield Boy (M Watson). Great Leighs Newcomers 1, Tirano (M Watson); 2, Phoenix Dawn (S Tichardson); 3, Ossalot (L Kirkpatrick). 1.15m 1, Lucky Girl (A Thompson); 2, Matt A Dora (P Warmoth); 3, Nixion (M Watson). 1.15m 1, Liber-Ace (A Thompson); 2, Archies Dream (P Warmoth); 3, Fritz Luke (J Helm).

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S. Yorks 19 Jan

Charles Owen & Co British Novice 1, Ocean Mist ( S Morley); 2, Peut Etre (S Sullivan); 3, Jumeirah (R Howell). Discovery 1&2, Mrs Guiness & Royal Nadine (B Thompson); 3, Spot on Jasper (M Fox). 1m Open 1, Miss Elle (C Curtis); 2&3, Free Spirit of Moorside & B Smart (A Garner). Great Leighs Newcomers 1, Adantie (C Curtis); 2, Utah (P Barker); 3, Talk of the Village (A Garner). Horse & Hound Foxhunter 1, Desiderata (J Doyle). 1.20m Open 1, Blue Chip Quinton (P Barker); 2, Querelle (J Whitaker); 3, Sunny Top II (L Whitaker). 1.25m Open 1, Quinten II (J Whitaker); 2, Romina (D Clarkson); 3, Feria d’Eteclin (P Barker).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 19-20 Jan

Charles Owen British Novice 1, CC’s Bridget (L Cliburn); 2, Cool Dude (D Rowan); 3, Black Pearl (J Powell). discovery1, Pretty Woman (G Catlow); 2, Amber Gold (S Lowther); 3, Minstrel Jewel (D Haynes). 1.05m 1, Mister Macadamia (N Martin); 2, Border Delta (D Wicks); 3, Hephaistos (J Powell). Great Leighs Newcomers 1, Mr Bobby Sox (R Friend);2, Two Mills Royale, (M Jones); 3, Laconda (L Williams). Horse & Hound Foxhunter 1, Rarissimie De La Couer (N Martin); 2, Lanbado (L Williams); 3, Diamond Keady Of Mourne (T Knox). 1.20m 1, San Benito (T Davin); 2, Salopian Inschallah (L Tough); 3, Exclusive Splash (T Knox). 1.30m 1, Capello IV (T Newman); 2, It’s Show Business (C Kenyon); 3, San Benito. 20 Jan: Charles Owen British Novice 1, Pegasus Million (C Kenyon); 2, Tristan (S Barnes); 3, Coverfield II (J Martin). discovery 1, Pretty Woman; 2, Saphire (R Shannon); 3, Oleander III (V Jefferies). 1.05m 1, Princess Mystique (N Bampton); 2, Adamo America (T Davin); 3, High Flyer II (S Barnes). Great Leighs Newcomers 1, Kings Temple (P Murphy); 2, Rimke (N Martin); 3, Amaretto (K Litherland). 1.10m 1, Mister Macadamia; 2, Miss Dominique (M Woods); 3, DMS Classic (M Jones). Horse & Hound Foxhunter 1, Rarissimie De La Cour; 2, Nasti Girl (T Newman); 3, Pacific Quest (D McNulty).1.20m 1, It’s Show Business; 2, Highland Skyboy (J Mustoe); 3, Surprise Package (N Coupe). 1.25m 1, Highland Skyboy; 2, San Benito; 3, Diamond Keady Of Mourne.

EXETER EC Poltimore, Devon, 19-20 Jan

Charles Owen British Novice 1, Foxdon O’Rafferty (L Wiegersma); 2, Rustic Dancer (H West); 3, Isalady (S Sherpert). discovery 1, Kellybrook Spirit In The Sky (L Tucker); 2, Devon Flagship (S Rogers); 3, Dibberford Reggie (E Mitchell). 1.05m 1, Mayrose Emerald Isle (N Francis); 2, Princess Butterfly (V Clements); 3, Its Just Kit (A Oldham). Great Leighs Newcomers 1, Stormhill Barndance (S Ratcliff); 2, Kellybrook Jubilate (L Tucker); 3, Mistral Force Ten (J Tuff). BEIB Members Cup 1, Elle Va (J Maslin); 2, Gotlib (J Webb); 3, Pipperdora (M Orzazewska). Horse & Hound Foxhunter 1, Marco V (M Orzazewska); 2, Llando (E Oakley); 3, Killycoonah (L Tucker). 1.20m 1, Grannex (M Wells); 2, Penny Market (J Douglas); 3, Kinetic (B Willmer). 20 Jan: Charles Owen British Novice 1, Ricky Ticky Tarvy (C Hobson); 2, Millwood Miss Ballistic (A Miller); 3, Shortage Mayday (R Gardener). discovery 1, Okiro (M Wells); 2, Rapps Diamond Jack (K Jonnson); 3, Foxhill III (J Tuff). 1.05m 1, Medium Rare (S Jarman); 2, Montrose Moomin (T Eames); 3, Marquarie Spring (R Gardener). BEIB Members Cup 1, De Beers Dominic (C Wilson); 2, JD Breakpoint (A Ellery); 3, Al Capone’s Bandits (CJones). 1.15m 1, Animation II (J Rosewell); 2, Simpson (V Eklov); 3, Gianni (K Spiller).

FIELD HOUSE Marchington, Staffs, 19-20 Jan

jnr A4 1, New York Skyline (L Pavitt); 2, Mystery Music (E Doherty); 3, Master Bill (L Hutt). winter JA classic 1, New York Spritzer (L Pavitt); 2, Foxmill Montana (N Bampton); 3, Hero’s Son (A-J Bravington). jnr intermediate 1, Quincy De La Ferme Rose (L Pavitt); 2, Royal Appeal (E Whitaker); 3, MrAmontilano (H Paul). jnr members cup 1, Eskimo Prince (M Gale); 2, Applejax Mr Ed (D Smith); 3, The Evacuee (S Heathcote). 20 Jan: jnr British novice 1, Blue Moon (T Hollins); 2, Birchills Little Smiler (A Goodwin); 3, Dragon Fly (S Hyde). sml jnr open 1, Necta Peebles (J Davison); 2, Foxlynch Buckaroo (J Wingrove); 3, Summershill Murray Mint (E Ford). Kraiburg Jnr Discovery 1, Midnight Joker (L Wingrove); 2, Little Miss Twig (A Baker); 3, The Irish Rocket Man (S Heathcote). Kraiburg Jnr Sapphire 1, McCoist Cowboy (J Wingrove); 2, Brooklands Flash Dancer (M Gale); 3, Basking Ilex (K Forsyth). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Forget Me Not (R Beecroft); 2, Jasperoo (G Morrisey). jnr members cup/winter JC 1, Necta Peebles; 2 & 3, Titamour & Kandahar II (R Beecroft).

HOLMSIDE PARK Co Durham, 19-20 Jan

90cm jnr 1, Diego III (A Valks); 2, Cornsay Sam (A Smales); 3, Highling Rockhopper (L Raw). Kraiburg Jnr Coral 1, Lakeland Little Wonder (R Cottam); 2, Little Irish Frost (R Walker); 3, Esselle (A Valks). BEIB Jnr British Novice 1, Cinderella Rockerfella (S Goodings); 2, Euroflash (D Smith); 3, Bowes Sleeping Beauty (J Flannagan). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Forge Freeway (J Pringle); 2, Cinderella Rockerfella; 3, Keltic Rebel (T Cassells). Golden Bear Tiny Tots 1eq, Bowes Jack In A Box (H Tennett), Go Mandingo (F Moiser) & Micklow Rapidash (L Nielson). smlpony 1, Diego III. Scope Primary 1, Metric (H Smallwood); 2, Royal Declan (A Valks). 20 Jan: 1m 1, Deceive To Flatter (D Carcary); 2, Windsor Blue (S Davison); 3, Westbourne Easy Does It (A Cana). Equiline Horseboxes Novice 1, Ginger Connors (C Horne); 2, Vandermere (P Dodds); 3, McCartney (K McVitie). discovery 1, Presto M (A Bell); 2, Oakleas Diamond Blaze (E Brown); 3, Tick Or Trim (L Turnbull). Great Leighs Newcomers 1, Just Flint (R Shields); 2, WolronSpring (A Smales); 3, Newhouse Falco (C Foley). BEIB Members Cup 1, Lingmoor (S Holland); 2, Alpine Marc (D Lillie); 3, Another Ambition (S Walker). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Crown Alliance (P McKeever); 2, King Leonarcis (K Leak); 3, Quayside Counter Attack (J Dixon). ULR Stable Express 1.25m 1, Crown Alliance; 2, Meadowcroft Midget (A Mills); 3, Gio Panache (B Anderson).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 19-20 Jan

jnr jovice 1, Bubbles Galore (J Pinchen); 2, Tullibards Magic Trick (Y Pinchen); 3, Dynamite Doggy (J Pinchen). jnr British novice 1, Midnight Imp (S Frost); 2, Bobby Pacino (N Murphy); 3, The Irish Pistol Man (C Meins). jnr sml open 1, BobbyBracken (L Sims); 2, Morgan Jermeiah (K Lister); 3, Highfields Royale (C Ellis). jnr discovery 1, MVF Supreme (L Clark); 2, Ixos Midnight Madness (R Denton); 3, Bally-Sid (L Louden). 11 & under 1 & 2, J’s Junior & Crookbank Firebird (LSaywell); 3, Hollyoaks (D Willett). 128/138cm 1, My Godfather (L Mantel); 2, Little Bobby (H Arnold); 3, Foxy Basil Brush (K Smith). winter 128cm 1, 2 & 3, J’s Junior, Just Queenie & Skibereen Girl (L Saywell). winter 138cm 1,Fieldens Tamerind (P Neil); 2, Little Bobby; 3, Step In Time II (P Neil). 20 Jan: 11 & inder 1, J’s Junior; 2, Just Cyberspace (O Liley); 3, Hollyoaks. 128/138cm 1, Little Bobby; 2, Wickenstone Fantasy (S Butchart); 3, My Gizmo (N Pavitt). winter 128cm 1, My Gizmo; 2, Little Bobby; 3, Ashbrook Lad (H Arnold). jnr British novice 1, Nyton Master Valet (S Ellis); 2, La Questionaire (S Frost); 3, Little Miss Chiff (C Eigenheer). jnr newcomers 1, Midnight Imp; 2, Millersford Hugo (B Mantel); 3, The Triple Echo (L Fitch). winter JC 1, Cherokee Chief (K McCarthy); 2, Bally-Sid; 3, The Triple Echo. jnr members cup 1, Cherokee Chief; 2, Another Dollar (S Ballard); 3, Willowpark Skywalker (L Mantel). jnr 1.15m 1, The Katapult (L Louden); 2, Bowes Gunsmoke (G Evans); 3, MVF Surprise (N Clark).

PENCOED COLLEGE Pencoed, Glamorgan, 19-20 Jan

jnr starter 1, Shady Fox (K Cox); 2, Claronville (B Griffiths); 3, Don’t Matter (R George). jnr British novice 1, Shady Fox; 2, Just Bubbles (C Rowarth); 3, Duke Of Cillan Pepperpot (H Liddiard). jnr newcomers 1, Cwm Du Cockney Rebel (L Bissmire); 2, Dallaglio (S Heaven); 3, Miss McCauley (L Roberts). jnr Foxhunter 1, Miss McCauley; 2, Dallaglio. jnr members cup 1, Short Step (Z Phillips); 2, Gleneasky Flight (S Heaven). JC/JA 1, Canteeny (Z Phillips); 2, Gleneasky Flight. British novice 1, Oneida O’Connor (H Moore); 2, Cruise Master (P Taylor); 3, Just Pheobe (J Smith). discovery 1, It’s Not Lucy (Y Turrell); 2, Cruise Master; 3, Amantico (C Williams). open 1 & 2, Chili Hi Fly & Pokemon (G Allen); 3, Dryscoed Dominator (P Parker). 1.20m 1, Jurius (S Heaven); 2, Oneida Imp (B Moore); 3, JSJ’s Banks Lass (S Arkell). Blue Chip Performance 1, Knightsford Diamond (H Rees); 2, Pen-Y-Bryn Diamond (C Morris); 3, Kishmet (R Hewitt). 1.25m 1, Pen-Y-Bryn Girl (C Morris); 2,Jurius; 3, Ballin Teskin Tommo (E Eynon). members cup 1, Caladora (D Clapp); 2, Del Bay (H Jones). British novice 1, Ruzen (M Edwards); 2, Amantico; 3, Everso Irish (S Bassett). discovery 1, Notting Hill (A John); 2, MaximillionMustique (C Morris); 3, Tarrow (P Miles). newcomers 1, Aeron Panda Bear (C Morris); 2, Bonny’s Boy (J Harris).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, Sussex, 19-20 Jan

Charles Owen British Novice 1, Radestsky (N Tinworth); 2, Manton Cuckoo (T White); 3, It’s Royal Showtime (B Scutt). discovery 1, Phoenix Joy (M Barrett); 2, Non-Stop Royale (B Johnson); 3, Sandalls Mr Mac (E Hinkley). 1.05m 1, Lucky Step (J Whibley); 2, Don’t Tosh With A Tango (B Lear); 3, Rivendell Kavaliet (K Willard). Great Leigh Newcomers 1, Quidaire (N Tinworth); 2 & 3, Hamilton Magic & Quidam Panache (C Ellis). 1.15m 1, Brindisi (H Morris); 2, Concordedor (B Johnson); 3, Olympic Dream (S Coughlan). 1.25m 1, Petite Heur (R Baker); 2, Shambala (S Coughlan). 20 Jan: Charles Owen British Novice 1, Oakhurst Jezebel (H Broad); 2, Oceander (A Nelson); 3, Mazaic (S Davidson). discovery 1, Bumbles (H Knowles); 2, Parklands Field Imp (K Preston); 3, Bid For Honors (S Duke). 1.05m 1, Gatton Monarch (J Ford); 2 & 3, Master Finnigan & Lydmar (M Dorgan). Great Leigh Newcomers 1, Gatton Monarch; 2, Quidaire. 1.15m 1, Southerns Major (M Dorgan); 2, Shambala (S Coughlan); 3, Gordon Goodtime (J Whibley). 1.25m 1, The Megabyte (C Baker); 2, Brindisi; 3, Castlequinn Clover (D Baker).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon 20 Jan

Charles Owen British Novice 1, I’mHaving Her (A Storr); 2, Willy Wonka (K Davis); 3, Ridgeside Generous (R Wollerton). discovery 1, Miss Modena (J Norris); 2, Zim Zam Saddam (J Fernstroem); 3, Another Sale Agreed (A de Verteuil). Oxon mini open 1, Ridgeside Destiny (E J Slater); 2, Le Bon Esprit (A de Verteuil); 3, Dr Francis ( L Hutton). Great Leighs Newcomers 1, Irco Lhee (H Tredwell); 2, Edenside Cavalcado (V Ashworth); 3, Fleethouse Zakara (C Bray). BEIB Members Cup 1, Ridgeside Destiny; 2, Lady Calypso (E J Slater); 3, Happiness (K Green). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Lady Calypso; 2, Kantara VH (H Tredwell); 3, Kindred Spirit (S Lewis).

GLENEAGLES Auchterarder, Perthshire, 20 Jan

British novice 1, Highland Paganini (T Carruthers); 2, Smart Performer (A James); 3, Fahills Bonnie Lass (T Nicholson). discovery 1, Pengelly Sudini (H Forster); 2, Keltic Eyre (C Cousar); 3, Tulamond (A Hamilton). newcomers/futurity classic 1, Dumbreck Lad (A Hamilton); 2, Fahills Ace Of Hearts (J Brogan);3, Lomondside Geronimo (C Cousar). 1.15m 1, Travis Roma (L Johnstone); 2, Silver Tip (A Craig); 3, Airdrie Silver King (R Brady). Foxhunter/Braveheart 1, Spinola Creek (D Duffin); 2, City High (A Christie); 3, Castlehill Reiver (L Brash). 1.25m 1, Airdrie Silver King; 2, Silvano Van Texel Bos (A Hamilton); 3, Travis Roma.

HARTPURY COLLEGE Hartpury, Glos, 20 Jan

BEIBJnr British Novice 1, KE Partly Cloud (C Parsons); 2, Mexicano Tango (J Sorrell). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Wild Wild West (J Kington); 2, Forever Red Rosie (H Cartwright); 3, Miss Liddington (C Mills). jnr open 1, Forever Red Rosie; 2, Lady Ashfield (J Kington); 3, R Joe (A Hammond). Charles Owen British Novice 1, Silver Moomin (C Bond); 2, Ballinslo Fair Biddy (A Hammond); 3, In Business (S Atkins). discovery 1, Deception (V Tuff); 2, Toby Two Tone (S Bayliss); 3, Twilight Tracker (K Blandford). 1m 1, Manyana (J Fry); 2, KE One More Time (K Bevan); 3, Even Rebel (J Ross). Great Leighs Newcomers 1, Toby Two Tone (S Bayliss); 2, Leonardo (S Hedges); 3, Cousin Timothy (N Jones). open 1 & 2, Lorenz & Voodoo Man (S Hedges); 3, Bardino Fold (A Dawes).

KINGSTON MAURWARD COLLEGE Dorchester, Dorset, 20 Jan

Charles Owen British Novice 1, Binghams Light Infantry (A Gillman); 2, Greenwood Nellie (D Singleton); 3, Doctor Gee (C Colfox). discovery 1, Posi Primo (A Valentine); 2, Sandibelle (A Gillman); 3, Patrickswell III (A Winter). 1.10m 1, Killarney Loch (A Brake); 2, Mainbeam (S Evans); 3, Rapps Fair Deal (A Brake). Great Leighs Newcomers 1, Noble Max (L Pinney); 2, Woodcote Chief Witness (N Wood); 3, Westhill Flashman (A Tupman). Bath & West Novice 1, Noble Max; 2, Killarney Loch; 3, Gina G (M Brake).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 20 Jan

Charles Owen British Novice 1, Otley Emma Louise (C Bosley); 2, Meant To Be (T Halliwell); 3, Bradmore Busy Stroke Bee (L Cand). mini grade C 1, Lister’s Boy (D Whitehead); 2, Smart Deal (J Hassall); 3, Nashville (P Bevan). Great Leighs Newcomers 1, Classic Caffreys (E Guest); 2, Stella Girl (S Crispin); 3, Pitmeddon Tequila (J Hassall). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1 & 2, Leandro & Locarno (P Bevan); 3, Prospect Hill (L Poxon).

PRESCOTT EC Shropshire, 20 Jan

Charles Owen British Novice 1, Simoca (B Wilkinson); 2, Sheba Blue (M Bostock); 3, Ali G (T Coppola). discovery 1, Sioux (G Hurst); 2, Compass Point (N Profit); 3, Regency Beau (N Shipp). area 25 qual 1, Leap Frog (T Coppola); 2, Treasures Calder Mill (K Pugh); 3, La Boheme (D Morton). Great Leighs Newcomers 1, Lucy Lockett (S Gill); 2, Painted Lady (O Durham); 3, Treasues Calder Mill. BEIB Members Cup 1, Pimpernel (S Morgensen); 2, Beetle Juice (J Jones); 3, Business Dilemma (K Bird). Horse & Hound Foxhunter 1, Yours & Mine (D Morton); 2, Yoshin (K Bosworth); 3, Ballygowan (T Mallin). 1.20m 1, Dieu Donnez (J Durham); 2, Stable Express Niagra B (D Morton); 3, Miss Mulberry Hill (I Wynne). 1.25m 1, Stable Express Sunorra’s Son (D Morton); 2, Cashiered (J Matthews); 3, Stable Express Arturo (G Glazzard).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 20 Jan

1m jnr 1, Little Irish Lad (S Robinson); 2, Little Miss Baileys (J Newnham); 3, Kosmic King (S Adams). Kraiburg Jnr Sapphire 1, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 2, Mister Shortie (H Stevenson); 3, Tick Tock Tiger (J Newnham). Scope Jnr Adventurer 1, Brooklands Done Dreamin (J Ward); 2, Mister Shortie; 3, Tick Tock Tiger. jnr 1.15m 1, Colourwood Colando (D Harland); 2, Little Irish Lad; 3, Kilkenny (E Whitaker). Golden Bear Tiny Tots 1, 9 tied. Scope Primary 1, 23 tied. winter 128cm 1, Spring Disney (J Whittaker); 2, Ultimate Challenge (J Harland); 3, Proud Flyer (J Whittaker). winter 138cm 1, Royal Declan (A Valks); 2 & 3, Double Dominic & Spirit Of Boadicea (J Reveley).

You may like...