{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 10-15 July 2001

AREA 33 Droitwich, Worcs, 15 July

AREA 42 Larkhill, Wilts, 14-15 July

ARENA UK Grantham, Lincs, 12-14 July

BLACKDYKE FARM Blackford, Cumbria, 15 July

BLEWBURY Blewbury, Oxon, 11 July

CHARM PARK Wykeham, Yorks, 15 July

CHEQUER FARM STABLES Elvington, York, 12 July

CHURCH FARM ARENA Bishops Wood, Staffs, 13-15 July

COLLEGE EC, Keysoe, Bedford 10 July

CROCKSTEAD EC Halland, Sussex, 12 July

DEVON LEISURE Alloa, Clackmannanshire, 13 -15 July

FROGPOOL, GWENNAP & DIST Scorrier, Redruth 14 July

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 11 July

KENT COUNTY Maidstone, Kent, 12-14 July

NORTON HEATH Blackmore, Essex, 10 July

NORTON HEATH Blackmore, Essex, 13-15 July

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts 11 July

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 14-15 July

TALL TREES ARENA, Camelford, Cornwall 15 July

WESTFIELD PARK EC, Barnsley 11 July

WESTFIELD PARK EC, Barnsley 15 July

COLLEGE EC, Keysoe, Bedford 10 July

Charles Owen British Novice 1, Alishas Attik (A Foley); 2, Diamond Favour (B Comb); 3, Granette (H Tredwell); 4, Rea (D Moore); 5, Ridgewood Four Square (T Mason). The College EC 95cms Open 1, Flash Biker (R Dearden) 2, Raise A Smile II (C Crwys Williams); 3, I’m Footperfect (K Farr); 4, Theydon Snow Flake (K Mullins); 5, Bluey Diamond (C Reid); 6, Sucre D’Orange (C Gibbs). Hadrian Equine Discovery 1, Sterling Mac (S Edmunds); 2, Kilgiven Way (T Brown); 3, Hippolyte II (T Brown); 4, Boycott Tonic (E Gredley); 5, Rea (D Moore); 6, Taronga Bay (T Brown). The College EC 1.05m Open 1, Hilton Fenland Mist (S Edmunds); 2, Kiss & Tell II (H Tredwell); 3, Master Otter (S Edmunds); 4, Torwyn (S Lagus); 5, Bellfield Lass (M Foley); Great Leighs Newcomers 1, Stearling Mac (S Edmunds); 2, Eardon Promise (K Partrick); 3, O T T Oscar (M Foley). 1.10 Members Cup 1, Hilton Fenland Mist (S Edmunds); 2, Barnys Rose Farm (S Edmunds).

NORTON HEATH Blackmore, Essex, 10 July

British novice. 1, Grannos Lad (S Cronin); 2, My Misty Dawn (J Williams); 3, Snowtime (E Bird). discovery. 1, Sister Bing (A Holson); 2, Hello Dolly (R Gradley); 3, Ray C (B Wright). 1.05m. 1, Robin Hood II; 2, Sabrina II (J Mincher); 3, Smart Move II (S Cavell). newcomers. 1, Reflex Diamond King; 2, Sister Bing; 3, Charming Touch (P Cornish). A4. 1, Shamu II (J Renwick); 2, Hot Two Step (N Tinworth); 3, Temple What A Flash (J Renwick). Foxhunter. 1, Robin Hood II (J Renwick); 2, Burgraafs Girl (R Ockendon-Day); 3, Delta (P Miller). 1.25m. 1 & 2, Temple What A Flash & Elmo (J Renwick); 3, Thornavon Microlite (N Tinworth).

BLEWBURY Blewbury, Oxon, 11 July

1.15m. 1, Red Fire Thorn (S Crippen); 2, Foxcomb Lad (P De La Haye); 3, Holy Knight (E Slater). 1.20m members cup. 1, Not A Lotta Light (J Crippen); 2, Cash & Carry (A Blackhouse); 3, McCoist (T Fletcher). star of the future. 1, Extra Dream Time (S Crippen); 2, Sumas Oscar (H Tredwell);3, Leonara (S Crippen). British novice. 1, Aspen IV (A De Verteuil); 2, Quantum Bound (C Quant); 3, Z For Zara (R Gove). discovery. 1, Quantum Bound; 2, Irco Lhee (H Tredwell); 3, Kingsley Charisma (T North). newcomers. 1, Samona (ADe Verteuill); 2, Desert Wind (B Smith); 3, Deception (P De La Haye).

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 11 July

British Novice 1, Scotswood (S Jago); 2 , Comery Star Walk (G Tattersall); 3, Lord Lucan (B Whittington). Discovery 1, Magical Molly (S Berry); 2, Midsummer Pokey (F Cardrick); 3, Notaruskie (F Cardrick). 1.10m M’Cup 1, Jetawau (C Lewis); 2, Charlies Gaelic Gamble (M Barratt); 3, La Belle (F Whittington). Open 1,Silent Sam (J Piper);2, Dianthus II (F Whittington); 3, Cadwallon Chase (H Coulstock).

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts 11 July

British Novice 1, Lucky Man (A.Rollins); 2, Rea (D. Moore); 3, Lomono Lassie (N Trinder). Discovery 1, Lord Protector (C. Cawdron); 2, Mardi Page Boy (L-J. Street); 3, Mr Jooster (N. Pirie). Newcomers 1, Cross Flight (S. Reeve-Young); 2, Otage (P. Cornish); 3, Oakka Valley (N. Price). 1.10m Open 1, What A Game (S. Aston); 2, Odam (N. Price); 3, Lemar (S. Reeve-Young). Foxhunter 1, Fleurione (J. Egmore); 2, Delta (P. Miller); 3, Otage (P. Cornish). 1.20m Open 1, Temple Hendrix (G. Luckett); 2, Magic Man (S. Aston); 3, Phoenix Prestige (J. Egmore). 1.30m Open 1, Colorado VI (J. Egmore); 2, Magic Man (S. Aston); 3, Reet Petite (N. Fiddes).

WESTFIELD PARK EC, Barnsley 11 July

1.15m Open1, Weep No More (J Byford);2, Westland Bay (C Paul);3, B Smart (A Garner).Foxhunter/1.20m Open1, Going To America (E Whitaker);2, Man Of Means (D Clarkson).1.25m Open1, Lottsey (J Whitaker);2, Great Love (E Whitaker).British Novice1, Falco’s Girl (G Kersey);2, Fengates Ruby Tuesday (S Williamson);3, Royd Flash (L Redfern).Discovery/1m Open1, Westland Diamond (C Paul);2, All The Best II (M Wright).

CHEQUER FARM STABLES Elvington, York, 12 July

British Novice 1, Last Call (R Marley); 2, Old Springfield Amber (M Cooper); 3, Irish Ruby (H Wood). Discovery 1, Saxon Castle (M Cooper); 2, Avengence (S Nichols); 3, Hague Forisoks (J Richardson). 1m Open 1, Temple Cloverii (L Stephenson); 2, Old Springfield Stravinsky (M Cooper). Newcomers 1, Saxon Castle (M Cooper); 2, Big Bertha (R Wottge). 1.10 Members Cup 1, Solid State (R.Wottge).

CROCKSTEAD EC Halland, Sussex, 12 July

tiny tots. 1, 4 tied. sml pony. 1, Fair Surprise (L Card); 2, Gamblers Fancy (C A Chapman). 138cm. 1, The Renegade Master (E J Moore). jnr newcomers. 1, Woodside Millenium Dollar (C A Blosse); 2, Wayside Its Buzz (K Grimster); 3, Dream Maker II (L Card). jnr intermediate. 1, Emerald Island Evening (A Flemming); 2, Okehurst Showman (E J Moore).

ARENA UK Grantham, Lincs, 12-14 July

1.25m. 1, Image (S Smith); 2, Waterford Lad (P Barker); 3, Stable Express Sunorras Son(D Morton). Thos Bates 7yo. 1, 11 tied. 1.30m. 1, Traxdata Mulligan (C Hanley); 2, Dazzal (R Whitaker); 3, Senator Athos Du Vallot (R Smith). ladies’. 1, Sky News (C Richardson); 2, Karel Utopia (G Billborough); 3, Angelene (L Brennan). 1.25m. 1, Ideal Exchange (G Cashmore); 2, Unlimited (K Shore); 3, Equity (C Frazer). British novice. 1, Scorpio Prince Of Darkness (M Kyle); 2, Valentine Delight (J Clark); 3, Rea (D Moore). discovery. 1, Shaytan (S Livesey); 2,No Nonsense (C Farnsworth); 3, Luciano (M Edgar). Foxhunter semi-final. 1, Franklins Flyte (G Cashmore); 2, Carlucci (D Lampard); 3, Amanda Lear (S Smith). 1.30m. 1, Colorado (J Egmore); 2, Different Class FC (B Twomey); 3, Townhead Karibundi (J Andrews). newcomers. 1, Iris Du Boulanger (A BonelliBaird); 2, Market Force (R Robinson); 3, Maesmynach Parade (A Bradley). 1.10m members cup. 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, King Eddie (G Hoare); 3, High Extreme (T Liddle). ladies’. 1, Angelene (L Brennan); 2, Celine (M Edgar); 3, Jaffeur (L Junak). 1.20m members cup. 1, Wales Wisper (J Raneda); 2, Dagobert (E Brook); 3, Anique Duty Calls (A Bonelli Baird). Foxhunter. 1, High Expectations (M Kyle); 2, Lienda (J Raneda); 3, Strandhills Sandy Villa (R Snaddon). 1.25m. 1, Agretto (D Morton); 2, Nethertowns Kiss (P Barker); 3, Ruby Lodge (L Hales). 1.10m members cup. 1, Smartie Sometimes (J Runiewicz); 2, Retreat’s Uppercut (C Robertson); 3, Ipanema (S Davies). AON 6-y-o 1, 14 tied. 1.20m members cup. 1, Jance (J Whibley); 2, Here We Go (R Robinson); 3, Portly Ford (S Ratcliffe). Foxhunter. 1, Croft Odiela (B Twomey); 2, Lethal Weapon (M Boddy); 3, Rbine De Hagen (S Buckley). ladies’. 1, Eperlan Du Fouquet (D Lampard); 2, Temple Navigator (J Russell); 3, Ballinar (J Pay). 10 & under. 1eq, Forever Penny (M Newall), Hollyoaks (D Willett) & Magic Monkey (Z Adams). 128cm debut. 1, Groveleys Just Marmite (LWingrove); 2, Little Pongo (Z Adams); 3, Jimmy Ruffin (H McCaie). 138cm. 1, Nire Valley (J Wingrove); 2, Shady Nook (A Mizon); 3. Snittles Rolo (R Burgoyne). 1.30m. 1 & 2, Temple Guess What & Dazzal (R Whitaker); 3, Liberty (S Neads). sml jnr open. 1, Mill Road Alex (J Whitaker); 2, Little Irish Lad (S Robinson); 3, Toleman Express (D Moseley). jnr star of the future. 1, Ginger Fox (D Moseley); 2, Toleman Express. Foxhunter. 1, Analyse (A Rees); 2, Moonraker (A Bell); 3 Flare Time (S Neads). 1.25m. 1, Enchanted Princess (S Pountain); 2, Golden Pele (P Spivey); 3, Abalone Cracker. 1.10m members cup. 1 & 2, My Harvest Gold & Magic Prince (A Brady); 3, Yippeety Skippety (T Liddle). 1.20m members cup. 1, My Little Soldier (J Shaw); 2, Another Time (D Skelton); 3, Evangelista (R Clark). jnr foxhunter semi-final. 1, Copper Shell (A Walker); 2, Applejax Mr Ed (D Smith); 3, Gleneaskey Flight (R Ash). newcomers semi-final. 1, Carlsson (G Billington); 2, Braunston Fandango (D Burnham); 3, Billy Orange (W Funnell). ladies’. 1, Nebel (A Bell); 2, Lavinda (S Lynch); 3, Retreat’s Hanky Panky (C Robertson). 1.30m. 1, Eperlan du Fouquet; 2, Diamond Cliff (R Whitaker); 3, Mavis Davis (G Turner). 10 & under. 1, 4 tied. jnr star of the future. 1, Toleman Express; 2, Phoenix Inquisitive (C Bolam); 3, Lady Millenium (D Smith). small jnr open. 1, Maxton Hijack; 2, Bowes Cemtex (H Swailes); 3, Dusty Road (E Darnborough).

KENT COUNTY Maidstone, Kent, 12-14 July

accumulator. 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Feeling Fine Too (A Austin); 3, Maritime Boy (A Clutterbuck). Kent Co ch/IT. 1 & 3, All Frosty & Miss Sante (D Inglis); 2, Braveheart (A Clutterbuck). Foxhunter. 1, Ban Diamond (J Annett); 2, Lara Joy (Z Bates); 3, Findon Fourleaf (T Fraser). B&C. 1, Almaz (G Williams); 2, Ban Diamond; 3, NFenomeen (P Nisbett). jump & drive. 1 & 2, Be Precise & Against The Odds (G Williams); 3, Ikana (J Annett). TYOL. 1, Gamble (A Davies); 2, The Riddler II (J Draper); 3, Roundstreet Charlie (J Renwick). 1.30m. 1, Capitalize (J Renwick); 2, Rinaldo II (A Lewis); 3, Ikana (J Annett). Detling Stakes. 1, Honnie (R Power); 2, Alaway (J Draper); 3, Nova du Montois (A Austin). grand prix. 1, Traxdata Quick Flash (J Fisher); 2, Captain Wellington (A Davies); 3, Laura’s Choice (G Fletcher).

CHURCH FARM ARENA Bishops Wood, Staffs, 13-15 July

jnr sml open. 1, Mystery Music (E Doherty); 2, Forever Rosie (S Ryan); 3, Foxhills Montana (N Bampton). JA. 1, New York Skyline (L Pavitt); 2, Desert Queen (S Upton); 3, Mystery Music. 128cm. 1, Welsh Wonder (H Skelton); 2, Proud Flyer (J Whittaker); 3, Fontmel Rasputin (H Skelton). 138cm. 1, Blonde Bombshell (P Sims); 2, The Great Houdini (J Wingrove); 3, Millroad Rusty (P Sims). jnr members cup. 1, Ballykissangel (LPavitt); 2, Maxton Hijack (R Prater); 3, Blue Diamond Mist (V Callaghan). jnr British novice. 1, Oakwood Emerald Fante (L Wingrove); 2, Golden Grove Foxtrot (Z Owen); 3, Khalimas Quest (L Hinton). jnr newcomers. 1, Meretown Maestro (K Shaw); 2, Cario Gold (W Whitaker); 3, Brookfield Simply Red (L Parry). jnr Foxhunter. 1, Whisky Tipple (S Ward); 2, Lucky Lady Jane (H Skelton); 3, Bowes Look Sharp (H Swailes). jnr starter. 1, Odd Job (J Whittaker); 2eq, Tasmin Archer (S Ward)& Rio Ricardo (J Whittaker). sml pony. 1 & 2, Dawn Flame & Finnigans Fancy Fred (E Davies); 3, Sannan Valley Piccolo (M Townsend). 14 July: jnr open. 1, Ballykissangel; 2, Sorcerer?s Apprentice (S Oliver); 3, Dusty Road (E Darnborough). jnr Foxhunter semi-final. 1, Spotty Dot Com (S Broome); 2, Holywell Humble Pie (K Shaw); 3, Pauldary’s Tiger Flight (C Platt). JA. 1, Woodlands Grasshopper (S Brash); 2, New York Skyline; 3, Landown Three’s Are Wild (H Bohringer). 128cm. 1, My Little Pumpkin (E Davies); 2, Proud Flyer; 3, Playmate Whizz (J Swambo). 138cm. 1, Lakeland Little Star (R Cottam); 2, Millroad Rusty; 3, Lakeland Little Cracker (R Cottam). jnr star of the future. 1, Willowpark Skywalker (E Darnborough); 2, Kentucky Blue (E Whitaker); 3, Ballykissangel. 11 & under Derby. 1, Mr McElroy (S Charley); 2, Playmate Buzz; 3, Ballyclass Rose (S Charley). jnr British novice. 1, Hillandale Aero (K Bowman); 2, The Irish Rocket Man (S Heathcote); 3, Impression (J Davison). jnr newcomers. 1, Playmate Buzz; 2, The Irish Rocket Man; 3, Desert Secret (S Upton). jnr Foxhunter. 1, Princetown Lad (S Payne); 2, Gybe Monkey (S Strawson); 3, Herbies Way (J Bullock). sml pony speed Derby. 1, Necta Peebles (J Davison); 2, It?s Lulu II (P Dobby); 3, Double Dominic (R Cottam). jnr speed Derby. 1, Robocop (A Strawson); 2, Topo Gigio (K Griffiths); 3, Scott?s Gambler (S Strawson). 15 Jul: JC Derby. 1, Gybe Monkey; 2, Moneygold Magic (M Eilberg); 3, Tiger Wood (P Dobby). 138cm Derby. 1, Dawn Flame (E Davies); 2, The Great Houdini; 3, Forever Katie (L Sims). JA Derby. 1, Another Dollar (G Paternoster); 2, Ryans Touch (K Allison); 3, Exquisite II (V Callaghan). 11 & under. 1, Necta Peebles; 2, Mr McElroy; 3, Playmate Buzz. 128cm. 1, Playmate Whizz; 2, Proud Flyer; 3, Bally Red Wharf (M Sampson). 138cm. 1, Strawberry Fair III (P Dobby); 2, Mystic Starlight Express (W Whitaker); 3, Minnie Me (P Dobby). jnr British novice. 1, Hillandale Aero; 2, Lucky D eal (M Sampson); 3, Golden Grove Foxtrot. jnr newcomers. 1, Playmate Buzz; 2, The Evacuee (S Heathcote); 3, Impression. jnr members cup. 1, Scott?s Gambler2, Necta Peebles; 3, Eastwood Echo (A Crockett).

DEVON LEISURE Alloa, Clackmannanshire, 13-15 July

British novice. 1, Lenamore For Sure (S Johnston); 2, DMN Mischief Maker (D Owen); 3, Imperial Wizard (I Drummond). discovery. 1, DMN Mischief Maker; 2, Lomondside Geronimo (C Cousar); 3, King Leonardis (K Leak). mini grand prix. 1, Spinola Creek (D Duffin); 2, Roses Double (F Muirhead); 3, Mister Hutch (C O?Hagan). Foxhunter. 1, Business Link (A Craig); 2, Diamond Hills (R Gilchrist); 3, Volano (F McDonald). 1.25m. 1, Kelso Billabong (L Jamieson); 2, Okey Fenokey (S Coull); 3, Cavalier Belle (N Jennings). sml open. 1, King Leonardis; 2, Orkellos Limited Edition (V Logan); 3, Magic Moments (M Greaves). discovery semi-final. 1, Hisopanie (N Warwick); 2, Bertie Boo (M Irving; 3, Double Gold, J Aird. novice grand prix. 1, Father Ted Too (A Hamilton); 2, Orkellos Limited Edition; 3, Marika II (A Barr). 1.20m. 1, MeadowheadMcGann (M Irving); 2, Zaldi Star (A Miller); 3, Burn Frenchie (N Warwick). 1.30m. 1, True Braveheart (M Young); 2, Cavalier Belle; 3, Meadowhead McGann. British novice. 1, Northern Prospect (P Ashburner); 2, Jakatte (I Warnock); 3, JarretsQuest (C Murphy). 1.05m. 1, Garth Joseph (A White); 2, Shelley Beach (M Young; 3, Miniature Free Flow (D Duffin). B&C. 1, Silver Tip (A Craig); 2, Cavalier Belle; 3, Abrisca (G Gillespie). 1.20m. 1, Hidden Agenda II (A Hamilton); 2,Solo Flight II (S McTaggart); 3, Nethermuir Anastasia (M Irving). grand prix. 1, Ludwig H (A Hamilton); 2, Temple Flash Harry (D Duffin); 3, Meadowhead McGann.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 13-15 July

128cm warm-up 1, Cappagh Misty (J Revely); 2, Duncrynes Jungle Bunny (J Ward); 3, Highling Hazelnut Twirl (J Reveley). 128cm 1, Stainsby Starburst (J Reveley); 2, Duncrynes Jungle Bunny; 3, Metric (G Horsley). 138cm warm-up 1, My Godfather (L Mantel); 2 & 3, Little Bobby & Ashbrook Lad (H Arnold). 138cm 1, The Renegade Master (E-J Moore); 2 & 3, Little Bobby & Ashbrook Lad. 1.10m jnr 1, Okehurst Showman (E-J Moore); 2, Matsurai Sensai (L Mantel). 14 Jul: 128cm warm-up 1, Cappagh Misty; 2, Duncrynes Jungle Bunny; 3, J’s Junior (L Saywell). 128cm 1, Duncrynes Jungle Bunny; 2, Cappagh Misty; 3, Metric. 138cm warm-up 1, Little Bobby; 2, My Godfather; 3, Morgan Jeremiah (K Lister). 138cm 1, Little Bobby; 2, Morgan Jeremiah; 3, Fieldens Tamarind (P Neil). jnr British novice 1, Copperfield Star Attraction (J Parker); 2, Just Jake III (C Ransby). jnr newcomers 1, Calverstone Candy Twist (J Bosley); 2, Voodoo Magic (K Lister); 3, Sunnyside It’s Up (A Heads). jnr Foxhunter 1, Little Irish Clover (J Clark); 2, Maybe Angel (L Saywell); 3, James Blond (M Russell). jnr members cup 1, Foxlynch Bay Rum (M Russell); 2, Okehurst Showman; 3, Foxlynch Nice & Easy (K Butchart). jnrintermediate 1, Okehurst Showman; 2, Phearless Phantom (R Hilliard). 15 Jul: 128cm warm-up 1, Cappagh Misty; 2, Stainsby Starburst; 3, My Jack Frost (H Smallwood). 128cm 1, Metric; 2, Stainsby Starburst; 3, Pepsi Girl (L Mantel). 138cm warm-up 1, Rakewood Goldsmith (J Ward); 2, Spirit Of Bodicea (J Reveley); 3, Maybe Angel (L Saywell). jnr British novice 1, Pitland Woodside Velvet (C Ransby); 2, Cooperfield Star Attraction (J Parker); 3, Tin City Too (A Cowley). jnr newcomers 1, Young Charisma (R Hilliard); 2, Lakeland Cartoon (J Clark); 3, Sandy Boy (S Ponton). jnr Foxhunter 1, James Blond (M Russell); 2, Culverstone Candy Twist (J Bosley); 3, Dream Maker II (L Card). jnr members cup 1, Foxlynch Bay Rum; 2, Snow Mule (G Evans); 3, Midland Boy (M-A Parkin). jnr intermediate open 1, Mr Speck (M Russell); 2, Kelly’s Magical Miss (C Ellis).

FROGPOOL, GWENNAP & DIST Scorrier, Redruth 14 July

British Novice. 1, Goonbell Million (K Faulkes); 2, Mary Trewern (A Steele); 3, Isle of Skye (C Vinnicombe). Discovery 1, Tregurtha Ping Pong (E Richards); 2, Tregurtha Cynon (E Richards); 3, MoneyPenny Dot Com (C Rushworth). Senior Newcomers. 1,The Lawyer (K Stockdale); 2, Treworgie Peanut (H Wright); 3, California Moor (A Ellery). 1.15 Open. 1, Rise High (B Facey); 2, Moss Eclipse (A Ellery); 3, Cornish Crusader (A Ward). National 1.25 Select Open.– 1, Foxy Arnie (B Facey); 2, Bodiceas Revenge (A Ellery); 3, Rise High. Cornish Junior Intro. eq 1, Damsyn Camellia (J Pascoe); 2, Hillside Cracker (J Lindfield); =3, Oh Tequila (H Dunstan); =3, Express Flyer (S Vincent). Junior Newcomers. 1, Riversdale Clicquot (R Jinks); 2, Hillside Drumer Boy; 3, Oh Tequila. Junior Members Cup. 1, Nankerris Boy (A Williams); 2, Treludderow Makepeace (H Wright); 3, Uncut Diamond (R Savill). JD/JC/JA Handicap 1, CR Operation Charlie (S J Coffin); 2, Uncut Diamond; 3, Nankerris Boy.

AREA 42 Larkhill, Wilts, 14-15 July

open. 1, Kallain (P Crago); 2, Penny Market (J Douglas); 3, Ghost Buster (J Davies). HOYS Grade C. 1, Hello Mossy (A Edwards); 2, Tropicana (V Whitaker); 3,Retreats Oke Doke (K Doyle). 1.30m. 1, Laughton James (C Baker); 2, True Grit (B Smith); 3, Kezelma De Laubrey (R Willis). 1m novice. 1, Carnival Moon (B Dunning); 2, Mr Fitz (H Webb); 3, Toller Hayes Robin Hood (R Watson). adventurer. 1, Maemosyne (A Foxley); 2, Pendarves Raffles (L Heywood); 3, Pouchka?s Knight (J Crippen). 1.15m. 1, Country Impression (J Dolling); 2, Just A Mirage (Z Hood); 3, Call Me Tom (C Keevil). Foxhunter/1.20m. 1, Savita (S Rosewell); 2, Rydam De Revel (M Orzazewska); 3, Little Jay (M Gatland). 1.20m. 1 & 2, Pipit & Dutch Whisper (P Crago); 3, Call Me Tom. 15 Jul: open. 1, Vague Impression (J Rosewall); 2, Rosebud (A Connor); 3, Overtime (L Lodge). discovery semi-final. 1, Kiss & Tell II (H Tredwell); 2, Battlecruiser (J Patty); 3, Edenside Cavalcado (T Hedges). 1.25m. 1, Barrister QC (D Austin); 2, Riaan (K Willard); 3, Sinatra (P Crago). 1m novice. 1 & 2, Royal Joker & Grey Trooper (A McKeown); 3, Rapps Fair Deal (A Brace). adventure. 1, Antarus (J Crippen); 2, Oakhurst High Life (K Doyle); 3, Stan The Man (L Hollick). newcomers. 1, Carlton Cowboy (R Woller); 2, Maemosyne; 3, Oakhurst High Life. members cup. 1, Riaan; 2, Oyster Hill(K Harding); 3, My Diana (L Fidler). 1.15m. 1, Gianni (J Rosewell); 2, Attorney General (D Austin); 3, My Diana.

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 14-15 July

jnr British novice. 1, Sir Jester II (S von Kuhne); 2, Cleopatra IV (L Hurst). JC/JD. 1, Dusty Brown (G Talbot); 2, JB Pegasus (J Birch). jnr newcomers. 1, Dylan Of Hook (R Watling). jnr intermediate. 1, Sweet Briar Rose (R McElroy). sml pony. 1, Major Hurry(L Bunn); 2, Curragh Camp (G Talbot). 10 & under. 1, Rockfield Charm (J Loader); 2, PJ Picachue (K-M Randall). 128cm. 1 & 2, Major Sharpe & Here Comes Hettie (G Talbot); 3, Rockfield Charm. 138cm. 1, Campus (C Saunders); 2, Maltstreet Special (L Bunn). jnr British novice. 1, Calypso Lass (H Leadbetter); 2, Mr Red Puff (S Webb); 3, Southgate Picachio (H Francis). JC/JD. 1, Dusty Brown; 2, Mr Red Puff; 3, Starlight Express (A Gear). jnr newcomers. 1, Tremenyn Flyaway (H Thomas); 2, Jaybee Pegasus (J Birch). jnr intermediate. 1, Oakhurst Showman (E-J Moore); 2, Tinkers Maid (R McElroy). sml pony. 1, Magical Mist (T Wratten); 2, Tremenyn Flyaway; 3, Caningli Duke (P-A Blosse). 10 & under. 1, OK Mick (H Thomas) & Tremenyn Dusky Bay (H Thomas); 3, Rockfield Charm. 128cm. 1, Willow The Wisp (L Pheasant). 138cm. 1, Fieldens Tamarind (P Neill); 2, Bracon Country Boy (H Thomas); 3, Malt Street Special. British novice. 1, Chamrock (F Cardrick); 2, Witches Canyon (B Scutt); 3, Tonto San Lemars (L Whalen). discovery. 1, He?s Grasshopper (C Baker); 2, Peter Principle (T McCracken); 3, Lady Tropics (L Thirlwell). 1.05m. 1, Walton Bombadier (L Long); 2, Kilcager (M Dorgan); 3, Norching (C Warren). newcomers. 1, Don?t Tosh With A Tango (B Lear); 2, Kilcager; 3, Swift Alliance (J Martin). members cup. 1, Aim For The Top (M Dorgan); 2, Brindisi (H Morris); 3, Olympic Dream (S Coughlan). 1.25m. 1, Racal B (N Charles); 2, Riaan (K Willard); 3, Dubai (N Charles). British novice. 1, Ace Camarthen (L Cackett); 2, Superted (P Cunnane); 3, Kings High Noon (R Benson). discovery. 1, Warlock?s Canyon (J Cochrane); 2, Anakin Skywalker (T Talbot);3, Dazzlers Muddle (D Gill). 1.05m. 1, Don?t Tosh With a Tango; 2, Walton Bombadier; 3, Sir Glide (P Purnell). newcomers. 1, Don?t Tosh With A Tango; 2, Calamzoo (N Ivory); 3, Night Star (J Phillips). members cup. 1, Harry Hopkins (R Baker); 2, Braxton Bragg (B Lear); 3, Nimmerdor Special (S Franks). 1.25m. 1, Gunners Magic (G Mooney); 2, Mountain Ember (J Cochrane); 3, Just Go On (M Aasen).

AREA 33 Droitwich, Worcs, 15 July

British novice. 1, Gaelic Legend (J Baker) 2; Oneida Clover Lass (R Tillson); 3, Alara (A Neville). discovery. 1, Birlingham Bertie (G Olden); 2, Nothing Serious (K Peates); 3, Gin Express (L Harborne). 1.05m. 1, Sir Riff Raff (S Billing); 2, Flash Biker (R Deardon); 3, Harewood Manor (S Minton). newcomers. 1, Mid Nadini (C Trogish); 2, Arazona (C Webley); 3, FI Larina. members cup. 1, Tiffcrum Lady (A Thompson); 2, Sir Riff Raff; 3, Jeroen (R Deardon).

BLACKDYKE FARM Blackford, Cumbria, 15 July

British novice. 1, Sky Record (J Kirk); 2, Blackford Gladiator (G Fox); 3, Ally Bear (N Whittam). discovery. 1, Haddon Ghostbuster (J Fletcher); 2, Blackford Cavalier (G Fox); 3, Lowther Glowbug (J Bowman). newcomers. 1, Dark Legend II (K Drysdale); 2, Crackenthorpe GTX (C Chappelhow); 3, Lowther Glowbug. grade C. 1, Stoneflight (J Fletcher); 2, Crackenthorpe Enterprise (C Chappelhow); 3, Another Zanzibar (W Dunlop). members cup. 1, Suzy?s First Choice (C Chappelhow); 2, Mount Lofty (W Dunlop); 3, Mistrato (A Cowin). Foxhunter/1.20m. 1, Lingmoor (S Holland); 2, Crackenthorpe Enterprise; 3, Suzy’s First Choice.

CHARM PARK Wykeham, Yorks, 15 July

British novice. 1, Granite (J Barnett); 2, Majestic (E Coates); 3, Black Hills Lad (E Taylor). newcomers. 1 & 2, Waunheaulog Rufus & Kings Pyon (M Kent); 3, Mrs Bucket (I Mellor). 1m. 1, Diana’s Memory & Wishbones Brownie (H Webb); 3, Northmoor Mayday Dell (L Haymer). Foxhunter. 1, Cottonwood Kid (S Osborne); 2, Northmoor Mayday Dell. members cup. 1, Diana’s Memory.

TALL TREES ARENA, Camelford, Cornwall 15 July

British Novice. 1, Phone a Friend (C Rushworth); 2, SparticusMaximus (G Harrop); 3, Bowjangle (J Retallack). Discovery 1, Eager Beaver (F Richards); 2, Elijay Beowulf (K Deithrick); 3, Four Leg Jive (S J Eva). 1.05 Open. 1, Follyfoot Trenawin Lillinor (S JobsonScott); 2, It’s Fred The Red (J Blackburn); 3, Little Ego (R Monk). 1.15 Open 1, Jaunty James (A Ward); 2, Wildmore Gemini (E Oldham); 3, It’s Fred The Red. Bath & West Grade C Qualifier. 1, Carnaval Chance (A Hutchins); 2, Litle Ego (R Monk); 3, Deli Sorella (S Gentle).

WESTFIELD PARK EC Barnsley 15 July

Nursery Stakes 1, Bay Street Blues (H McCaie);2, Dourough Pebbles (L Gee);3, Odd Socks II (L Gee).Small Pony Open1, Get Ready Freddie (T Whitaker);2, Bay Street Blues (H McCaie);3, Boltgate Irish Surprise (T Brown).Junior British Novice 1, Boltgate Irish Surprise (T Brown). Junior Discovery 1, Boltgate Irish Surprise (T Brown);2, Joeby Henry (K Elvin). Junior Newcomers 1, Linwood Misty Blue (S Jimmison);2, Royal Mint (M Adams);3, Kenokens Jailbird (F Davison).Junior Foxhunter 1, National Express (M Elliott);2, Kenokens Jailbird(F Davison);3, Linwood White Socks (S Jimmison).Junior Members Cup1, Tamar Flacon (M Elliott);2, Tittamore (A Walker).

You may like...