{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

Unaffiliated dressage results July 2001

CROCKSTEAD PARK EC, Lewes, East Sussex 10 July

HALL PLACE EC, Tilehurst, Berks, 10 July

HILLCREST ARENA 15 July

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 14 July

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 29 July

HUNTINGDON & DIST RC Huntingdon, Cambs 8 July

LONGWOOD EC 3 July

LONGWOOD EC 8 July

LONGWOOD EC 26 July

MILFORT HOUSE Bristol, Glos 8 July

PATCHETTS EC Watford, Herts, 14 July

PATCHETTS EC, Watford, Herts, 22 July

PC AREA 8 DRESSAGE Orsett sgd, Essex 26July

SOUTH DEVON RC Newton Abbot, Devon 4 July

SOUTH DEVON RC Newton Abbot, Devon 18 July

SOUTH DEVON RC Newton Abbot, Devon 29 July

LONGWOOD EC 3 July

prelim 10 1, Loretta (T Gosling); 2, Just Fella (g, lengden); 3, Joie de Vivre (T Gosling). prelim 14 1, Magic Indian Flurry (K Bevan Jones) 2, Greentrees Top Man (J Cavanagh) 3=, Miss Marples/Coniston Classic (M Nicholas). novice 21 1, Magic Indian Flurry; 2, Coniston Classic; 3, Thoby’s Chance (J Van Assen).

SOUTH DEVON RC Newton Abbot, Devon 4 July

prelim 16 (S Bryan) 1, Hector (R Suarez); 2, Shortridge Mayday (R Gardener); 3, Wreybrook Bracken (J Ward); 4, Ghost (A Howard-Chappell); 5, Harvest Moon (T Budd); 6, Starlight Magictyme (Michaela Archer). Horse Trials B (E Sharman) 1, Maquarie Spring (R Gardener); 2, Diamond White (K Anderson); 3, Hobble (J Suarez); 4, Ayleston Limelight (S Dunkerley); 5, Wreybrook Bracken (J Ward); 6, Starlight Magictyme (M Archer). elem 44 (E McPherson) 1, Ayleston Limelight; 2, Lucky Chance (J Watts).

HUNTINGDON & DIST RC Huntingdon, Cambs 8 July

prelim 6 1, Aranalieu (R Robinson) 62.5; 2, McGinnty (L Wishart) 59; 3, Amber (L Brugha) 50. prelim 18 1, Sterling (J Oakley) 63.75; 2, Marsh Farmer (L Huzzey) 63; 3, Mr Woodford (J Barker) 61. nov 21 1, Wotfield Lapwing (J Longland) 64.5; 2, Mr Merrieman (S Morgan); 3, Just Bob (N Pitman). nov 32 1, Mr Merrieman 57.8; 2, Pleased as Punch (L Pitman) 57; 3, Jagger (B Onslow) 55.2. elem 44 =1, Mr Merriman 58; =1, Adonis (K Ginns); 3, Amber (D Marks).

LONGWOOD EC 8 July

prelim 6 1, Miss Marple (J Adams) 2, Skye Wilton (E Curtis) 3, Woodside All Gold (P Firman). prelim 10 1, Chloe (S Jones); 2, Woodside All Gold; 3, Miss Marples. novice 21 1, Fantasia’s Mystic Warrior (S Eaton) 2, Thoby’s Chance; 3, Chloe. novice 24 1, Fantasia’s Mystic Warrior.

MILFORT HOUSE Bristol, Glos 8 July

Prelim 18 (A Galley) 1, Storm (J Baker) 71.3; 2, Scottie (J Anthony) 68.3; 3,Southern Light (S Mole) 68.3. prelim 6 (B Box) 1, Scottie (J Anthony) 70.0; 2, Storm (J Baker) 69.5; 3, Conker (J Clarke). nov 32 (M Slight) 1, Southwick Silk (L Skinner) 73.5; 2, Rigsby (H Edwards) 73.0; 3, Lesley (T Randle) 70.0. nov 25 (S Hill) 1, Southill Domino (R Perry) 75.2; 2, Southwick Silk (L Skinner) 74.4; Lesley (T Randle) 73.7.

CROCKSTEAD PARK EC, Lewes, East Sussex 10 July

Prelim 14 (P Green) 1, Chirons Land Third Time Lucky (S-A McGarth) 142; 2, Lockland Muician (S-A McGarth) 137; 3, Humphrey (E Llewelyn) 136. Prelim 18 1, Ocean Dream (S-A McGarth) 165; 2, Grange Milo (S-A McGarth) 161; 3, Five Ashes Phoebe (S Rose) 156. Novice 30 1, Ocean Dream (S-A McGarth) 166; 2, Gaelic King (N Hicks) 156; 3, Grange Milo (S-A McGarth) 156.

HALL PLACE EC, Tilehurst, Berks, 10 July

Prelim 6 sec. A (Mrs A Fisher) 1, Jonesy (L Linden) 70; 2, The Gentleman (C Greenhalgh) 63; 3, Mintaka (K Lane) 60; Control Freak (D Sheppard) 59.5; 5, The Lady Kastania (N Dumelow) 58; 6, Galahad (D Miles) 57. Prelim 6 sec C (Mrs S Henson) 1, Nicodemus (S Francis) 61.5; 2, Dan (N Holehouse) 56; 3, Bright Star (C Heller) 55.5; 4, George (D Warnke) 55; 5, Fanfare (B Doubell) 51.5; 6, Persian Treat (J Webb) 48. Prelim 6 with SJ (Mrs A Fisher) 1, Gizmo (A Tong) 131; 2, Limerick City (C Hughes) 114. Prelim 18 (S Henson) sec A. 1, Jonesy (L Linden) 62.5; 2, Gizmo (A Tong) 60; 3, Poppy (S Neenan) 56.3; 4, Red Warning (L Black) 55; 5, Regency Gem (S Scott) 54.2; 6, Galahad (D Miles) 53.3. Prelim 18 sec B 1, Cassidy (S Black) 54.6. Prelim 18 sec C 1, Guideline (S Adams) 65.4; 2, Sparkling Rainbow (K James) 62.1; 3, Ranger (J Harvey) 60; 4, Dizzy Mind (S Colliver) 59.6; 5, Twiggy (K Small) 59.6; 6, Dan (N Holehouse). Prelim 18 with SJ (Mrs A Fisher) 1, Oakwood Rainbow (V Player) 173; 2, Goodyear (C Cornelius) 159; 3, Mintaka (K Lane) 156; 4, Control Freak (K Lane) 153; 5, George (D Warnke) 151; 6, Barney Rubble (S Millard) 151. Nov 21 (S Henson) sec A 1, Maverick (S Amos) 55; 2, Red Warning (L Black) 54; Poppy (S Neenan) 53.5. Nov 21 sec B 1, Cassidy (S Black) 53.3. Nov 21 sec C 1, Ranger (J Harvey) 61; 2, Dan (N Holehouse) 58.5; Sohio (C Doggett) 56. Nov 21 with SJ (Mrs A Fisher) 1, Rhyan (R Cane) 141; =2, Santa (M Hazell) & Just A Tilly (C Heath) 139; 4, Twiggy (K Small) 136; 5, Russet (S Penton) 117; 6, Dizzy Mind (E Green) 112.

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 14 July

Prelim 14 (Mrs C Harwood) 1, Carneval Tango (A Kaye) 78.7; 2, Sangari Rose (K Rapley) 77.4; 3, Chase (J Kemp) 77.0. jnr 1, Broken Melody (L Eaglestone) 76.5; 2,Trenley Pacific Adventure (O Sims) 64.8. nov 24 (Mrs S Bullen) 1, Birthday Night (J Alner) 70.0; 2, Sangari Rose 67.0; 3, Betty (D Burgess) 66.3. jnr 1, Trenley Pacific Adventure 54.8. elem 41 (Mrs S Bullen) 1, Diabolo (P Sarsfield-Hall) 67.6; 2, Scooby (A McKeowen) 67.2; 3, Betty 62.0. jnr1, Pancho (E Duck) 56.0.

PATCHETTS EC Watford, Herts, 14 July

Preliminary 14 Sec. A (M Cottrell) 1, Cirque Du Soleil (S Nelson) 67.83; =2, Montanna’s Harlequin (Y Edwards) 67.39; =2, Saffwrm Coch (P Hunn) 67.39; 4, Beach Diamond (K Smythe) 65.22; =5, Phoebe (P Hush) 64.78; =5, Harvey (E Peek) 64.78. Preliminary 14 Sec. B (K Skinner) 1, Excessive Devotion (O Morgan-Knight) 63.91; 2, Ostara (C Phillips) 63.91; 3, Bambie (D Guilfoyle) 62.61; 4, Jasper (M Whitakker) 59.13; =5, Harry (J Wright) 57.83; =5, Conna (J Marusic) 57.83. Preliminary 18 Sec. A (N McHugh)1, (V Everett0 Wetherbrook 70; 2, (S Nelson) Cirque Du Soleil 70; 3, (E Atkinson) Louis 67.08; 4, (N Hunn) Hudnall Red October 66.25; 5, (E Izzard) Lodewijk 64.58; 6, (E Guyton) Time For Crime 62.92. Preliminary 18 Sec. B (K Skinner) 1, Ostara (C Phillips) 65; 2, Excessive Devotion (O Morgan-Knight) 64.17; 3, Whistling Jack (M Williams) 63.75; 4, Driftwood St Peters (D Peters) 60.83; 5, High Hopes (L Smart) 60.42; =6, Five Card Trick (C Watters) 58.33; =6, Ami (P Pearce) 58.33. Novice 24 (R Tipping) 1, Churizo (A Singh) 69.63; 2, Berry (S Morley) 69.63; 3, William Fishacre (E Hobbs) 67.41; 4, Princess (C Ross-Taylor) 67.04; 5, Fleetwater Sandpiper (H Widdowson) 65.19; 6, Domina Fortis (E Huskinson) 64.44. Novice 27 / Elementary 44 / Medium 64 (A Scott) 1, William Fishacre (E Hobbs) 70; =2, Berry (S Morley) 67.50; =2, Domina Fortis (E Huskinson) 67.50; 4, Champ (J Chapman) 66.25; 5, Princess (C Ross-Taylor) 65.60; 6, Boysie (S McLoughlin) 64.17.

HILLCREST ARENA 15 July

Prelim 6 Jnr (J Winn) 1, O’Ryan (R Fairley) 62.5; 2, Morning Star (A Tannerhill) 61.5; 3, Alice (L Kane); 4, Billy Whiz (K Moiser) 67.5. Prelim 6 Snr (J Winn) 1, Questis Flame (E Wray) 66; 2, Basil (R Carrick) 62; 3, Jimmy (L Key) 59.5; 4, Warrens Hill Charmer (A Waistell) 62. Prelim 18 Jnr (J Winn) 1, Jinny (J Little) 70.4; 2, Grant (J Little) 70; 3, Shadow (N New) 66.6. Prelim 18 Snr (J Winn) 1, Bulgone Springs (A Thompson) 68.3; 2, Gideon’s Gold (C Bowden) 65.8; 3, Questis Flame (E.Wray) 65.4; 4, Burlington Bertie(L Shinn) 64.1. Novice 21 Jnr (J Goudie) Grant (J Little) 87.5; 2, Jinny (J Little) 79.5; 3, Shadow (N New) 74.5. Novice 21 Snr (J Goudie) 1, Burlington Bertie (L Shinn) 77.5; 2, French Connection (C Brewis) 71; 3, Floral Dance (M Datta) 69.5; 4, Gideon’s Gold (C. Bowden) 64.5.

SOUTH DEVON RC Newton Abbot, Devon 18 July

prelim 6 (C Toothill) 1, Liam (A Howard-Chappell); 2, Starlight Magictyme (M Archer); 3, Rosie (D Mumford); 4, Le Shanti (B Sharp); 5, Spinway Crest (N Coffin); 6, Boris (S Andrew). nov 32 (J Ellis) 1, Hobble (J Suarez) 2, Ayleston Limelight (S Dunkerley); 3, Le Shanti (B Sharp); 4, Boris (S Andrews); 5, Hector (R Suarez). elem 41 (C Toothill) 1, Ayleston Limelight; 2, Hobble; 3, Hector.

PATCHETTS EC, Watford, Herts, 22 July

Prelim 6 (J Black) 1, Saffwrm Coch (P Hunn) 69.50; 2, Hudnall Red October (N Hunn) 68.50; 3, Mickey (S Walker) 65.50; 4, Henry (A Ross) 62.50;5, Tazz (A Bryant) 62.50; 6, Royal Wave (L Keys) 62.00. Prelim 14 Sec. A (L Saunders) 1, Legbourne Oliver (S Cuss) 73.04; 2, Royal Wave (L Keys) 71.74; 3, Henry (A Ross) 71.30; 4, Phoebe (P Hush) 65.65; 5, Bruno (R Osmond) 65.65; =6, Hudnall Red October (N Hunn) 64.78; =6, The Full Monty (N Langley) 64.78. Prelim 14 Sec. B (R Tipping) 1, Saffwrm Coch (P Hunn) 73.04; 2, King Kasper (J Lee) 70; 3, Nenneke (F Roques) 68.26; 4, Kass (D Fleming) 67.39; 5, Cirque Du Soleil (S Nelson) 66.09; 6, Just Jo (L Sunner) 65.65. Novice 21 (N McHugh) 1, Nenneke (F Roques) 70.50; 2, Dorcas (R Yates) 67; =3, Just A Tic (S Young) 66; =3, Driftwood St James (D Peters) 66; =5, Crimes Court Jester (L Crouchman) 65; =5, Cat Dancing (P Perkins) 65. Novice 27 (M Cottrell) 1, Chezzie (S Harrington) 65.83; 2, Bruno (R Ormerod) 65; 3, Legbourne Oliver (S Cuss) 64.17; 4, Beach Diamond (K Smythe) 63.75; 5, Hayford Stowaway (H Priest) 63.33; 6, Paddyawack (A Scott) 62.92. Prix Caprilli (S Harrington) 1, Lily (C Gregory) 73.57; 2, Mystic Marble (S Coleridge Smith) 70.71; 3, Mickey Finn (S Hartley) 69.29; 4, Pheasant’s Flight (H Boardman) 67.86.

LONGWOOD EC 26 July

prelim 10 1, Evening Performance (G Wilkinson); 2, Carnalw Bobby (C Bolton); 3, Warbourne of Bellhouse (H Gillard). prelim 14 1, Kyle Hero (L Ansell); 2, Warbourne of Bellhouse; 3, Diamond Chip (S Scarlett). novice 21 1, Diamond Chip; 2, Kyle Hero; 3, Carnalw Bobby (N Bolton).

PC AREA 8 DRESSAGE Orsett sgd, Essex 26 July

Area teams 1, Suffolk Hunt PC (Rivendell Wilby, S Unwin/Ghadyar, J Perkins/Glen Millar, L Cox/Travel Again, F Gordon Lennox); 2, Essex Hunt North PC (Mittenoski, C Andrews/ Pepsi Max, L Appleton/Gwaelod Mefin Ap Brew, S Burke/Mi-Amica L De Rienzo); 3, Essex Union Hunt PC (Woe Be Tied, E Kaylor/Once in a Lifetime, S Bloomfield/City Slicker, S Hyde/Master Atlas, S Emery). area individuals: arena A (N Williams) 1, S Eversman; 2, J Perkins; 3, L Frost; 4, E France; 5, A Harris; 6, S Burke; best jnr, L Manna. Area B (C A Birch) 1, S Hyde; 2, L De Rienzo; 3, J Masterson; 4, E Day; 5 & best jnr, P Sanders; 6, E Barrel. Arena C (C Thurston) 1, F Gordon Lennox; 2, C Andrews; 3, L Harris; 4, L Schrivener; 5, S Emery; 6, R Baldwin; best jnr, P Tucker. Arena D (J Williams) 1, L Appleton; 2, S Unwin; 3, J Brown; 4, A Newton; 5, G Jewell; 6, G Rodwell; best jnr, C Godkill. Novice teams 1, North Norflok Hunt A (Kaiser, B Allen/Jester, A Bruce-Lockhart/Snapshot, F Hurst); 2, Cambridgeshire Hunt (Irish Kate, L Newsum/Clover Hill King, S Magill/Flight, E Grian); 3, Essex Hunt North A (Lynwood Lady, A Stevenson/Pebbly Sandmartin, C Wisbey/Secret Gold II, S Stile). novice individuals: arena E (E Saunders) 1 & best jnr, K Brown; 2, N Fulcher; 3, S Martin; =4, L Edwards & L Newsum; 6, W De Rienzo. arena F (A Graham) 1 & best jnr, B Allen; =2, P Percy & P Castro; =4, C Still & L Charlton; 6, S Barnelut. arena G (S Hollingsworth) 1, C Wisbey; 2 & best jnr, E Grain; =3, V Maestrani & J Howell; 5, M Edmundson; 6, S Moton. prelim 18: arena H 1 & best jnr, B Allen; 2, P Castro; 3, P Percy; 4, K Brown; 5, A Carr; 6, L Newsum. arena I 1, C Wisbey; =2 & best jnr, F Fulcher; =2, M Edmundson; 4, S Moton; 5, R Baldwin; 6, S Henderson. arena G (S Appleton) =1 & best jnr, E Grain; =1, S Martin; 3, J Howell; 4, S Gualtieri; 5, C Still; 6, A Martin. nov 24: arenaJ (L Burling) 1, E Barrel; 2, L De Rienzo; 3, I Barclay; 4, S Emery; 5, G Jewell; =6, J Perkins & S Unwin; best jnr, E Hart. arena K (W Filtness) 1, J Masterson; =2, S Gibson & E France; 4 & best jnr, P Tucker; 5, S Monks; 6, L Martin. Arena D (D Jiggins) 1, S Hyde; =2, L Harris & F Gordon-Lennox; 4, S Burke; 5, F Sands; 6, L Appleton; best jnr, P Sanders.

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 29 July

prelim 14 (Mrs R FitzGerald) 1, Shortie (DBurgess) 70.4; 2, Sangari Rose (K Rapley) 67.8; =3, Nibeley Graffiti (L Gillespie) 67.0; =3, Just Jack (N Dove) 67.0. jnr. 1, Broken Melody (L Eaglestone) 69.1; 2, Colours (S Neville) 60.4; 3, Moorhouse Rocket (I Sinclair) 59.6. nov 24 (Mrs M Robley). 1, Kentchurch Dynasty (P Sarsfield-Hall) 68.5; 2, Sangari Rose 67.4; 3, Shortie 65.6. jnr1, Pancho (E Duck) 64.4; 2, Broken Melody 61.5; 3, Colours 60.4. elem 41 (Mrs M Robley)1, Magic Moment (R FitzGerald) 70.8; 2, Sangari Rose 65.4; Minero (R Jacobson) 64.0.

SOUTH DEVON RC, Ipplepen, Newton Abbot 29 July

prelim 14 1, Autumn Trail (C Bedell); 2, Starlight Magictyme (M Archer); 3, Ollie (J Vamvoukakis); 4, Westwood Natasha (T Matthews); 5, Buckskin (S Spackman); 6, Daisy (S Beeston). prelim 18 Sec. A 1, Lucy (S Armstrong); 2, Belvoir (R Holdsworth); 3, Sporting Print (C Cane); 4, Spot (L Pinsent); 5, Sovereign (A Redman) 6, Ollie. prelim 18 Sec. B 1, Charlie Chequers Blue (H Gilmour); 2, Bohemian Spice (C Smith); 3, Mendip Mercury (K Fey); 4, Wreybrook Braken (J Ward); 5, Double Dutch (J Dempsey); 6, Bellini III (L Bashford). nov 21 1, Sorrell (A King); 2, Miss Rufus Fox (L Baker); 3, Belvoir; 4, Charlie Chequers Blue; 5, Bohemian Spice; 6, Double Dutch. nov 27 1, Kellybrooke Jubilate (L Tucker); 2, Sorrell; 3, Chocolate Orange (L Banks); 4, Kellybrooke Spirit-in-the-Sky (L Tucker); 5, Glendale (L Baker); 6, Painted Wizard (J Tucker). elem 41 1, Kellybrooke Jubilate; 2, Sorrell; 3, Wreybrook Braken; 4, Kellybrooke Spirit-in-the-Sky; 5, Painted Wizard; 6, Kruggerand (L Banks).

You may like...