{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

Show jumping results 27 November to 3 December

LORDSBRIDGE ARENA Barton, Cambs, 29 November

British Novice. – 1, Fallowfield Harlequin (R Collins); 2, Ronson (A Gingell). Discovery. – 1, Sly Harry (L King); 2, Miss Snips (L Shears). Newcomers. – 1, Reet Petite (NFiddes); 2, Blakes Seal (R Neill). Members Cup. – 1, Westgrove Diamond (H Gould); 2, Seringa (D Edmundson); 3, Ali Bubbah (N Dixon). Foxhunter/1.20m open. – 1, Sharp Opinion (D Edmundson); 2, Westgrove Diamond.

MEDSTEAD GRANGE EC Alton, Hants, 1-2 December

1.10m open. – 1, African Rival (L Pavitt); 2, Zerano III (A Samuels); 3, Due Diligence (M Etherington). Newcomers. – 1, Merrifields Star Struck (J Popely); 2, Clockwork III (K Cooper); 3, Retreats OakieDoakie (K Doyle). 1.20m open. – 1, African Rival; 2, Parkside Melton (P van den Hever); 3, Fino S (G Cashmore). Foxhunter. – 1, Gemini Deterlong (J Popely); 2, Franklins Lady (G Cashmore); 3, Retreats Oakie Doakie. B&C. – 1, Beau’sRetreat (P Crago); 2, The Coarse Builder (M Farmer); 3, Franklins Flyte (G Cashmore). 1.30m open. – 1, Carnival King (B Dunning); 2, Rodrigo (C Hanley); 3, Primma (D Powell). British Novice. – 1, Yogie (L Andrews); 2, Monosytes (A Foxley); 3, Springtime Peagle (S Attwood). Discovery. – 1, Monosytes; 2, Virtual Village Buffy (S Heap); 3, Yogie.

2 Dec: 1.05m open. – 1, Finns Flight (E Forrest); 2, Utopian Opposition (L Lodge); 3, Dirchsen (A Cullingham). Power. – 1, Clockwork III; 2, Cavello (P Tuckwell); 3, Madam Nick (G Relf). 1.15m open. – 1, My Lego Man (P Crago); 2, Famous (A Cove); 3, Simply Panache. Performance. – 1, Landmark Legacy (P Crago); 2, Bullands Dark Lady (N Boulter); 3, Weeny Chance (T Priest). B&C. – 1, Orchidee (R Willis); 2, Longdean Linguist (N Boulter); 3, RH Imagine (P Tuckwell). 1.30m open. – 1, Carnival King; 2, Woodlands Millvale (L Lodge).

ARENA UK Grantham, Notts, 1-3 December

British Novice. – 1, The Short Straw (N Smith); 2, Markham O’Sullivan (M Hayton); 3, Beaconfield Dance On Air (T Cottam). Novice. – 1, Larene (G Elliot); 2, Redhill Manta (A Bedford); 3, Home Time (R Pearson). Newcomers. – 1, Centa II Z (D Burnham); 2, Me O My (M Thompson); 3, Naldato (R Robinson). Members Cup. – 1, Waltzer (R Chatfield); 2, Easy Buck (R Markin); 3, Hopes For Guy (C Metcalfe). Foxhunter. – 1, Gitan (M Watson); 2, Any Time II (D Lampard); 3, Keltons Dolly (C Metcalfe). 1.20m open. – 1, Outer Limits Fly To You (M Watson); 2, Sullivan’s Way (R Holden); 3, Dunhil Du Cotil (K James). 1.25m open.– 1, Irish Town Party (M Watson); 2, It’s Twix (M Pyrah); 3, Keshi (S Neads).

2 Dec: British Novice. – 1, Rosalier (M Davies); 2, Veego Du Taillon (L Brennan); 3, Grandpa Jim (R Holden). Novice. – 1, Fountaindale (K Grant); 2, Market Force (R Robinson); 3, Veego Du Taillon. Newcomers. – 1 & 2, Polydor & Nakita (A Saywell); 3, Redhill Manta. Members Cup. – 1, Penny Market (J Whinnett); 2, Leidi (A Saywell); 3, Polydor. Foxhunter. – 1, Bellfield Lass (L Brennan); 2, Leidi; 3, Glenbrook Star (L Brennan). 1.20m open. – 1, Diablo Du Taillon (E Whitaker); 2, Skerne Skyetality (A Dunn); 3, Dalwhinnie II (A Bedford. 1.25m open. – 1, Irish Town Party; 2, Outer Limits Fly To You; 3, Skerne Skyetality. 3 Dec: Novice. – 1, Master Murphy (S Shimmons); 2, Redhill Manta; 3, Alicina (A Bedford). Novice. – 1, Flash Harry (J Reed-Stephenson); 2, Nixion (H van Heyningen; 3, Cavalier Angel (C Healey). Members Cup. – 1, The Fox (A Brady); 2, Easy Buck; 3, Retreats Walkabout (E Smallman). Foxhunter. – 1, Leo Z (C Frazer); 2, Killala Two K (A Duncan); 3, Gitan. 1.20m open. – 1, Equity (D Lampard); 2, Jelmar (S Brady); 3, Just Ferry (J Reed-Stephenson). 1.25m open. – 1, Outer Limits Fly To You; 2, Carneville (M Lanni); 3, Liberty V (S Neads).

10 Dec: jnr British novice. – 1, 7 tied. Jnr Newcomers. – 1, Gybe Monkey (S Strawson); 2, Tapello (E Illsley); 3, Thornton Ben (H Rimmer). jnr members cup. – 1, Robo Cop (S Strawson); 2, Sand Storm Tiger (A Strawson); 3, Littleborough (K Cosgrove). Jnr Foxhunter. – 1, Gybe Monkey; 2, Little Irish Amber (E Sherriffs); 3, Bally Frugal (K Cosgrove). jnr open. – 1, Sand Storm Tiger; 2, Garlands Cashman (S Upton); 3, Hi Ho (A Walker). jnr intermediate open. – 1, Robo Cop; 2, Garlands Cashman; 3, Not Smart Enough (S Strawson).

BSJA AREA 17 Blackpool, Lancs, 1-3 December

1.05m open,1, Sadlers Big Business (L Linford); 2, Its Able Mabel (A Leadbetter); 3, Mr Roberto (D Richards). Blue Chip Power.1, Its A Snip (D Morton); 2, SimbasPride (K Raine); 3, Diamond Lady II (N Bardusco). .Hartwood Elite 1.15m Open. 1, Destiny (T Davin); 2, Expressive (C Collins); 3, Surprise Package (N Coupe). Oakhill Veterinary Centre Blue Chip Performance.1, Maximum II (J McGlory); 2, Its A Snip; 3, Niagra B (D Morton). 1.30m open. 1, Its The Business (G Glazzard); 2, Libra K (C Collins); 3, JJ II (S Bowen).

2 Dec: R Mizon Jnr A4. 1, Applejax Glory Be (D Smith); 2, Bowes Firework (P Shaw); 3, Little Logic (A Mizon). P Gardner Jnr Novice ch. 1, Badago Boy (A Smith); 2, Layton Inspiration (P Sims); 3, Little Miss Milton (K Baggott). D Duggan Winter 128cm. 1 & 2, Corra Lass & Sisco Kid (C Mowbray); 3, Avonmore Silver (S Duggan). Northern Marine Underwriters Winter 138cm.1, Miss Moon (D Jolliffe); 2, Lakeland Little Cracker (R Cottam); 3, Strawberry Fair III (P Dobby). Squibb & Davies Jnr Foxhunter. 1, Crystal Magic (T Knox); 2, Applejax Sky Eye (D Smith); 3, Darra Express (K Baggott). small jnr open. 1, Timothy II (N Bampton); 2, Strawberry Fair III; 3, Minnie Me (P Dobby). Applejax Nightclub Winter JC. 1, Paleface (D Smith); 2, Badago Boy; 3, Lakeland Little Cracker (R Cottam). Grimwood & Di Jnr Open. 1, Timothy II; 2, Phearless Phantom (A Owens); 3, Mr Swampy (G Kay).

3 Dec: Charles Owen British Novice. 1, Dalton Imperator (M Powell); 2, Walmore Dignity (N Phillips); 3, Country Faith (H Willerby). Hadrian Equine Discovery. 1, Mr Moonraker (R Barnes); 2, Glendarius (K Phillipson); 3, Moonlight Heroin (R Kenyon). Manchester EC Novice ch1, Millrowes Alfie (D Ryder); 2, Miss Chit Chat (E Irving); 3, Trouble At Mill (K Scott). Hartwood Elite 1.15m A4. 1, Maximum II; 2 & 3, Razamatazz & Rana Rabbit (C Collins). grand prix. 1, Good Prospect (C Collins); 2, Gion (S Gibson); 3, JJ II.

COLLEGE EC Beds, Keysoe, 2 December

Junior British Novice – 1, Bonzomania (Hayley Craven); 2, Mulberry Twister (Holly Howsam). Blue Chip Junior Newcomers – 1, Shipleys Lad (Holly Howsam); 2, Maytime Springs (Joanne Norris). 1.05m Open – 1, Nobodys Blues But Mine (Laura King); 2, Fenland Fudge (H. Shepherd). Squibb & Davies Junior Foxhunter – 1, Dunamino (Rebecca Buckton); 2, Bendux Country Clare (Rebecca Buckton). Winter JC – 1, Remi Martell (Alice Carter); 2, Tioren (Claire Brown); 3, Little Irish Amber (Ellie Sherriffs); 4, Just Begun (Hanna Stanton); 5, The Goose (Michaela Gale). Junior Intermediate Open – 1, Nobody’s Blue But Mine (Laura King); 2, Patience (Michaela Gale). Small Pony Open – 1, Springleigh Switched On (Daniel Prater); 2, Cappagh Misty (James Reveley). Winter 128cms First Round – 1, Dynamite Dizzy (James Revley). Winter 138cms First Round – 1, Springleigh Switched On (Daniel Prater).

PRESCOTT EC Baschurch, Shropshire, 2 December

British Novice. – 1, Della’s Pride (C Hirst); 2, Silk Purse (N Jones); 3, Carrolls Touch (N Jones). Discovery. – 1, Della’s Pride; 2, Bally Bear (J Tulloch); 3, Tilton (C Rathmill). area 25 winter qual. – 1, Saddlers Big Business (L Lidford); 2, The Publisher (L Birke); 3, My Misty Diamond (A Preece). Newcomers. – 1, Royal Rock Star (K Jones); 2, Alanda (D Morton); 3, Lucy Lockett (S Gill). Members Cup. – 1, April Reflection (S Stokes); 2, The Publisher; 3, Bosley Boy (N Culshaw). Foxhunter. – 1, Edenside After Shock (J Billington); 2, Advent (N Marmont). 1.20m open. – 1, Agreto (G Glazzard); 2, Fabian II (S Gill); 3, Cashiered (J Matthews). select 1.25m. – 1, It’s The Business (G Glazzard); 2, Cashiered; 3, Zephelin (A Bywater).

LORDSBRIDGE ARENA Barton, Cambs, 2-3 December

Jnr Newcomers. – 1, Up And Up (P Neill); 2, Emerald Tiger (M Parkin); 3, This And That (S Ryan). Jnr Foxhunter. – 1, New York Skyline (L Pavitt); 2, Voodoo Magic (K Lister). JC. – 1, New York Skyline; 2, New York Blues (L Pavitt); 3, Lakeland Cartoon (J Clark). JC/JA. – 1, Bobby Bracken (L Pavitt); 2, Robo Cop (A Strawson); 3, Kahola Maestro (H Paul). jnr intermediate. – Robo Cop; 2, Bobby Bracken; 3, Mittenhill Classic (A Strawson. small pony open. – 1, Beechways Delight (L Fitch); 2, Little Bobby (H Arnold); 3, Thistledown Falcon (N Pavitt). 128cm. – 1, Duncrynes Jungle Bunny (J Ward); 2, HR Maverick (C Hanson); 3, Benjamin Buny (K Haines). 138cm. – 1, Little Bobby; 2, Lion King (O Loader); 3, Tyn-Y-Coed Boy (M A Parkin).

3 Dec: small pony open. – 1, Beechways Delight; 2, Wickenstone Fantasy (S Strawson); 3, J’s Junior (L Saywell). 128cm. – 1, Echo Wold (K Haines); 2, Benjamin Bunny; 3, J’s Junior. 138cm. – 1, Wickenstone Fantasy; 2, Team Captain (Z Kelly). jnr British novice. – 1, Ambers Moonlight Rocket (R Otway); 2, Loughnatousa Lilli (J Buxton); 3, Megan’s Jay (M Ross). Jnr Newcomers. – 1, Ickleton’s Hot Property (Z Kelly); 2, Gweebara Bay (C Holmes); 3, Emerald Tiger. Jnr Foxhunter. – 1, Little Irish Amber (E Sherrifs); 2, Right Said Fred (A Holly). JC. – 1, Tobleronix (A Charnley); 2, Not Smart Enough (S Strawson); 3, Up And Up. JC/JA. – 1, Robo Cop; 2, Chocs Away Ginger(R Cord); 3, Not Smart Enough. jnr intermediate open. – 1, Chocs Away Ginger; 2, Robo Cop.

COLLEGE EC Beds, Keysoe, 3 December

Discovery – 1, Toss Burns (F. Cardrick); 2, Dulargy William (M. McConechy); 3, Land Agent (F. Cardrick); 4, Kiss & Tell II (H. Tredwell); 5, Shulamyth (P. Walton). 1.05m Open – 1, West Leda (K. Buckland); 2, Georgefields Amber Diamond (F. Christain); 3, Sucre Dorge (C. Gibbs); 4, Theydon Snowflake (K. Mullins); 5, Marlborough Of Haynes (C. Berger). Badminton HF Newcomers – 1, Tiller (N. Johnson); 2, Vager (S. Northwood); 3, Irco Lhee (H. Tredwell). BEIB 1.10m Members Cup – 1, West Leda (K. Buckland); 2, Longmeads Desiny (C. Berger); 3, Rory II (I. Cart); 4, Georgefields Amber Diamond (F. Christain). Horse and Hound Foxhunter/1.20m Open – 1, Rory II (I. Cart); 2, Solitaire Sky (D. Harrison); 3, Little Touchdown (M. Buck); 4, Tiller (N. Johnson). National 1.30m – 1, Magique Du Chene (R. Barton); 2, Fiance (J. Billson); 3, D.J. Simpson (R. Barton).

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 3 December

1.10m warm-up. – 1, FI Lord Wellington (A Little); 2, Wisty Brannegan (R Moor); 3, Saxon Ben Noir (A Lewis). Performance. – 1, Wye Wally (M Haines); 2, Quina (R Doostdar); 3, Norlando (L Hales). B&C. – 1, Foxglen Bally Buffy (A Rees); 2, Bedford (T Campbell); 3, Cashflow II (R Tillson). British Novice. – 1, Disan Titania (S Russell); 2, Diamond Top Tack (M Mason); 3, Super Rupert (N Gilbert). Discovery. – 1, Diamond Top Tack; 2, Super Rupert; 3, Kennox Sannico (A Kent).

KINGSTON MAURWARD Dorchester, Dorset, 3 December

British Novice. – 1, Alana (H van Tuyll); 2, Two’s Company (D Jay); 3, CapitalCrimson (C Boumphrey). Discovery. – 1, Vernon Fern (F Hunter-Inglis); 2, The Joker Jest (M Lilley); 3, Mistress Millie (R Andrews). Members Cup. – 1, Highwood Renegade (N Olliffe); 2, Animation II (D Jay); 3, Slaney Imp (H Cockerell). Newcomers. – 1, Ghostbuster V (J Davies); 2, Spashdown II (S Finney); 3, Slaney Imp. Foxhunter/1.20m open. – 1, Lorenzo (C McCarthy); 2, Dignity (A Valentine); 3, Storm Cat (Z Trim). small open. – 1, Rolled Gold II (L Down); 2, Highwood Renegade.

LONGWOOD EC,Basildon, Essex, 3 December

.jnr small open.1, She’s A Cracker (L Clark); 2, Kristen’s Flower Power (L Louden); 3, Truemount Lady (O Loader). Kraiburg Jnr Sapphire. 1, Truemount Lady; 2, Cappella (H Aston); 3, Gemstone Jet (A Hanson). jnr small open. 1, Millenium Lady (H Aston); 2, Master Socks (D Garner); 3, Oakfield Nightingale (A Rountree). jnr British novice. 1, Reflex Ragtime (A Hanson); 2, Ms Morning Glory (N Pace); 3, Little Runpit (K Evans). jnr 1m open. 1, Just Jiggy (N Pavitt); 2, Montana Rio (M Russell); 3, Golden Celebration (K Butchart). jnr members cup. 1, Ballykissangel (L Pavitt); 2, Brooklands Bewitched (K McCarthy); 3, New York Skyline (L Pavitt).

MOORHOUSE EC Doncaster, Yorks, 3 December

Future Investment Jnr Nursery. – 1, Mr McGregor (M Sampson); 2, I’m On The Run (D Willett); 3, Chinook Jaguar (Z Wilson). small Pony Open. – 1, Moelgwyn Cavalier (M Elliott); 2, Tango’s Twist (S King); 3, Shredder (M Sampson). jnr British novice. – 1, Emmersbrook Dot Com (E Lavender); 2, Tommy Tee (A Tate); 3, Little Miss Solo (L Hudson). jnr discovery. – 1, Major Trooper (L Skidmore); 2, Little Running Girl (S King); 3, TheMuffin Miller (L Binnsman). Jnr Newcomers. – 1, Emmersbrook Dot Com; 2, Fox’s Spalton Bay (K Fox); 3, Whiskey Tipple (S Ward). Jnr Foxhunter. – 1, Emerald Reward (A Teal); 2, Tandergee Lad (K Fox). jnr members cup.– 1, Stainsby Hot Spot (E Denton); 2, It’s Wizz (K Schofield); 3, Air Force One (K Forsyth). jnr intermediate open. – 1 & 2, Ryan’s Touch & Raskelfs Mull Of Kintyre (K Allison).

OCKHAMPTON EC Berkeley, Glos, 3 December

intro 128cm. – 1, Icicle (S Williams); 2, Rosslara Boy (L Mantel); 3, Playmate Whizz (J Swambo). 128/138cm. – 1, Welsh Suprise (J Shakleton); 2, Pepsi Girl (L Mantel); 3, My Little Pumpkin (E Davies). jnr A4. – 1, Coconut Creek (J Kington); 2, Dunmore Lady (K Neath); 3, Welsh Surprise. Jnr Newcomers. – 1, Rosh Royal (J Marklove); 2, Alacrity Lad (S Hacker); 3, Jagmandik Evening (H Hammond). JD/JC/JA. – 1, Babog Dubh (G Spence); 2, Three Colours Red (L Wade); 3, Short Step (Z Phillips). Jnr Open qual. – 1, Coconut Creek; 2, Short Step; 3, Alacrity Lad.

STAINSBY GRANGE EC, Thornably, Cleveland, 3 December

1.10m open. 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Lingmoor (S Holland); 3, Seacroft Lad (C Hill). Blue Chip Power. 1, Silver Shadow X (L Brougham); 2, Delholme Duchess (S Cuthbert); 3, Delholme Little Earner (N Nunn). Blue Chip Performance.1, Buskhill Mosaic (R Barton); 2, Scarlett O’Hara III (R Wright); 3, Jazz V (S Buckley). 1.30m open. 1, DJA’s Soft Touch (D Mewse); 2, Crown Alliance (P McKeever); 3, Broken Rule (J Picken). Charles Owen British Novice.1, Gypsey Mae (J Wood); 2, Miss Sue (C Dennis); 3, Hassells Georgia Brown (R Shields). Hadrian Equine Discovery.1, Burdon Chatterbox (K Dent); 2, They Think It’s All Over (S Oakley); 3, Delholme Delight (S Cuthbert).

TALL TREES ARENA, Cornwall, Camelford, 3 December

Junior Warm-up. – 1, Fairlands Star (T Trendell); 2, Hells Angel (T Hutchins); 3, Shadlowlands(S Eames). Kraiburg Junior Coral. – 1, Hells Angel; 2, Little Cransley Kilifi (V Clements); 3, Painter Man (J Sharp). Junior British Novice. – 1, Little Cransley Kilifi; 2, Bowhaylands Painted Lady (K Bloomfield); 3, Hot Topic (H Finch). Junior Newcomers. – 1, Derry Gong (L Mares); 2, Sultan’s Flurry (E Rowland); 3, Make Peace ( H Wright). Junior Members Cup. – 1, Just Sheer Chance (S Norman); 2, Uncut Diamond (R Savill); 3, Bowhaylands Little Skylark (K Bloomfield). Winter JC (1st round). – 1, Hells Angel; 2, Fairland Star; 3, Just For Now (T Trendell).

NORTH WALES JUNIOR SHOWJUMPERS, Gwynedd, Bryn Derw, 3 December

jnr British novice. – 1, Hip Hop Harry (N Jones); 2, Brynteg Caramel Cream (T Chambers); 3, Fortunes Enigma (C Griffiths). Blue Chip jnr Newcomers. – 1, Knight Hawk (A Evans); 2, Bally Golden Girl (R Hughes); 3, Mac’s Mardi Gras (S Bream). 12 & under – 1, Knight Hawk ( A Evans); 2, Carnival Lady (D Hughes); 3, Fear Snatcher (S Owens). small pony open – 1, Brooklyns DunDreamin (S Owens); 2, Mac’s Mardi Gras (S Bream); 3,Carnival Lady (D Hughes). 1m jnr open – 1, Phearless Phantom ( A Owens); 2, Manderley Medley (V Thornley); 3, Buderi Boy (C Jamieson). Squibb and Davies jnr Foxhunter – 1, Connors Classic (V Thornley); 2, Eatonfield Cover Girl (A Owens); 3, Secret Stowaway (S Owens). jnr members cup – 1, Gems Pure Genius (V Thornley); 2, Absolute Comanche (N Jones); 3, Manderley Medley (V Thornley). intermediate jnr open – 1, Phearless Phantom (A Owens); 2, Galway Sidestep (H Lowry); 3, Gems Pure Genius (V Thornley).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 3-4 December

Charles Owen British Novice.– 1, London Derry (L Johnson); 2, Sir Bentley (A Paton); 3, Shaslan (L Osbourne). Hadrian Equine Discovery.– 1, Hawkesbury River (Z Gullett); 2, Cranswick Fantasia (K Short); 3, Chinnor Cariba (Z Gullett). 1.05m A4.– 1, Bodieve Spring Fever (L Phillips); 2, Diamante Brilliante (S Reeve-Young); 3, La Passadena (C White). BEIB Members Cup.– 1, Gloriant (S Reeve-Young); 2 & 3, Arouane & NEGD (L Burchmore). 1.20m open.– 1, NEGD; 2, Findon Innocence (L Phillips); 3, State Dilemma (J Piper).

4 Dec: Charles Owen British Novice.– 1, Faerly Sharp (L Hudson); 2, Occie (J Whinnett); 3, Strolling Waters (T Fabrello). Hadrian Equine Discovery.– 1, Troublesome (K de Graaff); 2, West End Fantasy (L Southall); 3, Diamante Brilliante. BHF Newcomers.– 1, Jacob’s Way (E Brook); 2, Reet Petite (N Fiddes); 3, Traxdata Ja De La Roche (P Spivey). Horse & Hound Foxhunter.– 1, Traxdata Kel De La Roche (P Spivey); 2, Quattrohm (R Willis); 3, Gennette Kervec (S Crippen). 1.20m A4.– 1& 2, Estranged & Exton Sea Lord (P Cornish); 3, Handley Barns Grandee (J Renwick). 1.30m open.– 1, Divine Des Cabanes (S Crippen); 2, Landini (M Wells); 3, Insider (J Renwick).

You may like...