{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 29 Jan-3 Feb

ARENA UK PREMIER Grantham, Lincs, 1-4 Feb

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 3 Feb

EXETER EC, Poltimore, Devon, 2-3 Feb

FARAWAY RC, Rothienorman, Aberdeen, 3 Feb

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 30 Jan

KINGSTON MAURWARD, Dorchester, Dorset, 3 Feb

LORDSBRIDGE PREMIER Barton, Cambs, 1-3 Feb

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 31 Jan

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 3 Feb

MEDSTEAD GRANGE EC Alton, Hants, 1-2 Feb

MUIRMILL, Kilmarnick, Ayrshire, 3 Feb

NORTON HEATH EC, Blackmore, Essex, 29 Jan

ROWALLAN AC, Fenwick, Ayrshire, 1-3 Feb

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, W Sussex, 3 Feb

SOUTH WALES EC Mid-Glamorgan, 2-3 Feb

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 3 Feb

TALL TREES ARENA Camelford, Cornwall, 3 Feb

YORKSHIRE RC, Markington, Yorks, 3 Feb

NORTON HEATH EC, Blackmore, Essex, 29 Jan

British Novice 1, Lady Smokey (P Brooks); 2, Thomasina (S Boys); 3, Hello Again (N Ward). discovery 1, Sporting Option (P Davies); 2, Habsburgs Othello (V Shaverien); 3, Temple Passoa (J Russell). 1.05m 1, Ima Sambo (D Scott-Garrett); 2, Robin Hood II (J Renwick);3, Temple Springer (K Watts). Newcomers 1 & 2, Idle Wild & Born To Boogie (J Lister); 3, Macepark Ovita (G Barton). A4 1, Robin Hood II; 2, Findon Innocence (L Phillips); 3, Artic Cruise (A Clutterbuck). open 1, Temple What A Flash (J Renwick); 2, Macepark Ostrov (G Barton); 3, Handley Barns Bambee (K Phillips).

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 30 Jan

Charles Owen British Novice 1, Bentley Beau (A Brabham); 2, Man On the Run (S Sangster); 3, Predileto (S Sangster). Wrens Hoseboxes Discovery 1, Midsummer Pokey (F Cardrick); 2, Man On the Run; 3, Mr Felix ( Murphy). Gardiner 1.10m M’Cup 1, Jeraboam (G Tattersall); 2, Wild Buck (K Rockcliffe); 3, Conrad VI (F Cardrick). eQuest Midway Open 1,Wild Buck; 2, Oklahoma City (F Cardrick); 3, Conrad VI.

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 31 Jan

mini grade C 1, Just Reward (J Ward); 2, Icon (R Ferry); 3, Issus De Champes (M Williams). Great Leighs Newcomers 1, Newsflash (A Saywell); 2, The Master’s Lady (S Cutteridge); 3, Hippolyte (A Brown). 1.15m 1, The River Lady (S Cutteridge); 2, Celine (M Edgar); 3, The Wexford Lady (S Cutteridge). Horse & Hound Foxhunter/open 1, The River Lady; 2, Lord Cromwell; 3, Dry Icicle (E White).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 3 Feb

jnr British novice 1, White Rum (S Chapman); 2, Stanton’s Jeddy Teddy (H Bates); 3, Just Jimmy (S Brampton). jnr newcomers 1, Coosheen Sea Breeze (S Jones); 2, Indian Thread (L Stubbs); 3, Hedgefield River Dancer (D Markham). jnr Foxhunter 1, Kale Burn (H Rayner); 2, The Evacuee (S Heathcote); 3, Meretown Maestro (A Hughes). jnr members cup 1, Sandstorm Tiger (S Strawson); 2 & 3, Air Force One & Park Larry (K Forsyth). JC/JA 1 & 2, Spottie Dot Com & Kerrymount (S Broome); 3, HR Owen (W Newton). jnr intermediate open 1, Loobeen Shamrock (K Shaw); 2, Exquisite (M Eilberg); 3, Garlands Cashman (M Gale).

MEDSTEAD GRANGE EC Alton, Hants, 1-2 Feb

discovery 1, Majeste II (C Millard); 2, Coral IV (D Powell); 3, Billingdar Ugly Duckling (R Bennett). 1.10m 1, Whatever You Want (K Doyle). Great Leighs Newcomers 1, Wyckhams Fancy (H Knowles); 2, Magnum III (J Harris); 3, Pauldarys Tiger Flight (C Platt). 1.20m 1, RH Imagine; 2, Stage Coach (C Platt); 3, Captain Bigwig (J Halim). Horse & Hound Foxhunter 1, Cariotta (A Young); 2, Dextross (J Kachman); 3, Caliteia (F Atkins). Blue Chip Dynamic 1, Greta (M Armstrong); 2, X Files (R Willis); 3, High Life (K Doyle). open 1 & 2, Watch Me & Olysa (M Armstrong); 3, Mulligan (S Crippen). 2 Feb: 1.10m 1, Obleem (B Penny); 2, Brian Son II (C Grime); 3, Due Diligence (M Etherington). Easibed Winter Novice 1, Catherston Liberator; 2, Nabab Forever (C Ellis); 3, Xplode (J Bowman). 1.10m 1, Springfield Neolet (J Streeter); 2, Orton Rigg (T Hammond); 3, Magnum III (S Bardell). discovery 1, Tattinger Bay (S Evans); 2, Broadstone Dutch Power (L Leete); 3, Time For A Gin (M Reid). Charles Owen British Novice 1, Bennie Cliff(C Harris); 2, Woody (C Clague-Reading); 3, Eagle Dancer (J Meyer).

LORDSBRIDGE PREMIER Barton, Cambs, 1-3 Feb

1m jnr 1, Loughnatousa Star (S Lithgow); 2, It’s Lulu (P Dobby); 3, Torwood Amarige (M Sampson). 1.05m jnr 1, Justa Nuther Fred (A Mizon); 2, Strawberry Fair III (P Dobby); 3, Torwood Amarige. jnr open 1 & 2, Caramel II & Tiger Wood (P Dobby); 3, Step In Time II (P Neill). sml pony 1, Strawberry Fair III; 2, C’est La Vie (L Sims); 3, Wickenstone Fantasy (S Butchart). winter 128cm 2nd round 1, J’s Junior (L aywell); 2, Spring Disney (J Whittaker); 3, Loughnatousa Star. jnr open 1, CJ’s Kemosabi (A Mizon); 2, Kandahar II (R Beecroft); 3, Kelly’s MagicalMist (C Ellis). winter JC 2nd round 1, Tiger Wood; 2, Blue Amber (H Penny); 3, C’s Surprise (C McNaughton). jnr restricted 1, Forever Rosie (P Sims); 2, Applejax Mr Ed (D Smith); 3, Spot The Lady (L Ferguson). 148cm 1, Mid West Star (H Penny); 2, New York Skyline (L Pavitt); 3, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver). jnr intermediate 1, New York Spritzer (L Pavitt); 2, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver); 3, Red Of Haynes (C Saunders). JA Winter Classic 1, New York Skyline; 2, Landown Three’s Are Wild (H Bohringer); 3, Mid West Star. sml pony 1, Little Davy (H Arnold); 2, WSP Oh Boy (O Griffiths); 3, It’s Lulu II. winter 138cm 2nd round 1, Strawberry Fair III; 2, A Step In Time II; 3, Necta Peebles (J Davison). jnr open 1, R Joe (A Hammond); 2, Miss Movie Star (R Prater); 3, Caramel II. Blue Chip Sparkle 1, R Joe; 2, Papadacas (J Newnham); 3, Ladymead Coeur De Lion (H Morgan).

ROWALLAN AC, Fenwick, Ayrshire, 1-3 Feb

discovery 1, Rose’s Double (F Muirhead); 2, Dunreigh (A Malcolm); 3, Storm Ahead (A Brown). Newcomers 1, Burn Flight (N Warwick); 2, Mondana Star (O Haddow); 3, Arakai (A Malcolm). 1.20m Foxhunter 1, Highland Princess (A Craig); 2, Kanderosa (S Dinning); 3, Hisopanie (N Warwick). 2 Feb: Charles Owen British Novice 1, Orianna (E Smith); 2, Shannon Lad (C Caldwell); 3, Apasha (A Easdon). discovery 1, Highland Paganini (T Carruthers); 2, September Secret (S Lennox); 3, Imperial Wizard (I Drummond). SAIS qual 1, Irelander (S Hutt); 2, Master Lovett (M Nairn); 3, Mister Hutch (C O’Hagan). Newcomers 1, Irelander; 2, Diamond Deal (S McKie); 3, FS Fairground Attraction (A Craig). Foxhunter 1, Burn Flight; 2, City High (A Christie); 3, Donna Z (J Dawson). 1.20m 1, Travis Roma (L Johnstone); 2, Gold Island (I Warnock); 3, Ataura (N Gillespie). RHS B&C 1, True Cavalier (M Young); 2, Linton Lavado (L Brash); 3, Business Link (A Craig). 1.25m 1, Harlequin Sunset (A Craig); 2, MC Diamond (I Warnock); 3, Newcastle Brown II (A Craig). 3 Feb: British Novice 1, Cassie (J Higgins); 2, Orianna; 3, It’s Pink Floyd (M Hendry). discovery 1, Lucy Loo (G Babes); 2, Cassie; 3, Robocob (S Tothill). Newcomers 1, Forest Hills (I Warnock); 2, Drumbreck Lad (A Hamilton); 3, Edenside Renoir (F Burgoyne). 1.10m 1, Gavinson (L Power); 2, Dun Olaf (M Young); 3, Burn Frenchie (N Warwick). Foxhunter 1, JSJ Millands Grey (S Brash); 2, Castlehill Reiver (L Brash); 3, Burn Flight. 1.20m 1, Deinhard (L Scullion); 2, Easy Touch (H McGowan); 3, Shelley Beach (M Young). 1.30m 1, Kaltaire (N Frame); 2, Lendall (G Gillespie); 3, Temple Flash Harry (D Duffin).

ARENA UK PREMIER Grantham, Lincs, 1-4 Feb

newcomers 1, Newflash A Saywell); 2, Coronet King (L Hughes); 3, Mid Com (A Saywell). 5/6-y-o 1, 13 tied. Foxhunter 1, Largus (G Billington); 2, Reflex Diamond King (J Edgmore); 3, Alcini (A Bedford). 1.25m 1 & 2, Brookend Fuehrer & Watussi (J Renwick); 3, Claydons Phoenix (C Hanley). 1.30m 1, Carlucci (D Lampard); 2, Cosmic Lady (L Murphy);3, Different Class (S Neads). 2 Feb: 5/6-y-o 1, 18 tied. Blue Chip Performance 1, Young Gun (J Reed-Stephenson); 2, Play On (C Wembley); 3, Catch a Cloud (G Walker). 1.25m 1, Nethertown Kiss (P Barker); 2, Abalone Cracker (M Kyle); 3, Foxdens Muscadet (R Walker). Blue Chip Dynamic 1, Temple Croesus (R Whitaker); 2, Gitan D’Incoville (M Watson); 3, Prospect Hill (L Poxon). 1.40m 1, Lord Liberty (R Whitaker); 2, Ballinar (J Pay); 3, Sarah’s Pride (C Curtis). 3 Feb: 1.25m 1, Decoded (M Watson); 2, Thornavons Microlite (G Williams); 3, Foxdens Muscadet. winter grade C 1, Market Force (R Robinson); 2, Qutie (T Davies); 3, Mr Naughty (R Robinson). winter A&B Grand Prix 1, Landed Gentry (T Stockdale); 2, True Hero (R Bevis); 3, Sarah’s Pride. 5&6-y-o 1, 8 tied. Foxhunter 1, Lord Winthrop (M Boddy); 2, Jo Burg (R Underwood); 3, Fred Curtis (L Brennan).

EXETER EC, Poltimore, Devon, 2-3 Feb

British Novice 1, Toyd Cinnamon (S Rowcliffe); 2, Grand Tour (J Spiller); 3, Thybault (S Elford). novice 1, Roger Superstar (D Lane); 2, Maquarie Spring (R Gardner); 3, Thibault. 1.05m 1, Stormhill Barndance (S Ratcliffe); 2,Maquarie Spring; 3, Princess Butterfly (V Clements). Newcomers 1, Marco V (M Orzazewska); 2, Stormhill Barndance; 3, Glenncarrick (R Kempe). 1.10m 1 & 3, Emerald Spirit & Sativa (S Rosewell); 2, De Beers Duchess (T Cheffings). 1.15m 1, Get A Grip (J Rosewell); 2, Take Note (S Oakley); 3, Glenkarma (R Kempe). 3 Feb Newcomers 1, Copper Chip (M Wells); 2, Brimleys Fedor (J Maslin); 3, Kestor (M Scarr). 1.10m 1 & 2, Emerald Spirit & Sativa; 3, Princess Butterfly. novice 1, Brimleys Fedora; 2, Hasty Arrival (S Reeves); 3, Its Icarus (M Marino). 1.15m 1, Carnival Chance (S Elford); 2, Animation II (J Rosewell); 3, Drayford Mithras (S Elford). Foxhunter/1.20m 1, Hallo Mossy (A Edwards); 2,Grannex (M Wells); 3, Blue Sovereign (J Harper). British Novice 1, Mr Burlington Burtie (E Gawler); 2, Havana IV (H Harris); 3, Alberich Princess (M Marino). discovery 1, Millwood Miss Balistic (A Miller); 2, Ballycastle (R Ball); 3,Mr Burlington Bertie.

SOUTH WALES EC Mid-Glamorgan, 2-3 Feb

warm-up 1, Diamond Hill (C Anstee); 2, Flying Star (W Jenkins); 3, Campino (G Allen). Charles Owen British Novice 1, Keltic Belle (C Morris); 2, Flying Star (W Jenkins); 3, Ruzen (M Edwards). discovery 1, Bonny’s Boy (J Harris); 2, Keltic Belle; 3, Pembrey Reveille (C Morris). 1m 1, Aprilis Starlight (M Edwards); 2, Captain Ieaun (H Jones); 3, Lord Gilbee (D Clapp). Great Leighs Newcomers 1, Chilli Hi Fly (G Allen); 2, Nanette B (A Thomas); 3, Aeron Panda Bear (C Morris). members cup 1, Lord Gilabee; 2, Rockburren (H Thomas); 3, TS Bonfire (T Hill). 1.20m 1, Tarconara (S Arkell); 2, Lamiro (G Allen); 3, Banks Lass (S Arkell). 1.25m 1, Cloud Nine (A Thomas); 2, Pen-Y-Bryn Girl (C Morris); 3, Rockburren (A Thomas). 3 Feb: 128cm 1, Bwllfa Pie (E Farr); 2, Indian Luck (B Gardner); 3, Charlies Angel (V White). 148cm 1, Greylands Contrary Mary (R Thomas); 2, Alacrity Lad (C Hacker); 3, Byrgwm Alice (G Joynson). 128cm discovery 1, Indian Luck; 2, Daylight Dancer (E Farr); 3, Criban R Bright Eyes (L Edwards). 128/138cm 1 & 2, Ballyclough Tess & Tremenyn Sky High (H Thomas); 3, Indian Luck. BEIB Jnr British Novice 1, Tremenyn Sky High; 2, Brygwm Rebecca; 3, Treebo Lady (J Allen). jnr starter 1, Cwmdu Cockney Rebel (L Bissmire); 2, Glanwern Guiness (L Yeo); 3, Daylight Dancer. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Broadway Bandit (J Tilley); 2, Jungle Jim (M Edwards); 3, Glanwern Guiness. jnr members cup 1, Tremenyn Flyaway; 2, Jungle Jim; 3, Greylands Contrary Mary. jnr 1.10m 1, Greylands Contrary Mary; 2, Tremenyn Flyaway; 3, Ballyclough Tess. warm-up 1, Llwyncelyn Daydream (S Langford); 2, Campino; 3, Slystepper (L Thomas). Charles Owen British Novice 1, Another Quest (M Edwards); 2, Just Candy (C Morris); 3, Ruzen. discovery 1, Another Quest.1m 1, Chilli Hi Fly; 2, TS Bonfire; 3, Caladorra (D Clapp). members cup 1, Lord Gilabee; 2, Chilli Hi Fly; 3, Pokemon (G Allen).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 3 Feb

Charles Owen British Novice 1, Brookmeade Maisie (C Bennett); 2 & 3, Papillion Noir & Rosita ll (C Hawker). mini grade C Chloe’s Dream (K Pullen); 2, Mr Bailey’s Irish Dream (P Harris); 3, I’m Having Her (A Storr). Oxon mini/maxi 1, Belton Clair De Lune (C Hawker); 2, Le Bon Esprit (A de Verteuil); 3, Test De Langers (N Browne). Oxon mini open 1, Minka lll (R Willis); 2, Libro (H Tredwell); 3, Magic Man (S Aston). Oxon maxi open 1, Flashdance II (R Willis); 2, Magic Man; 3, Kantara VH (HTredwell).

FARAWAY RC, Rothienorman, Aberdeen, 3 Feb

early riser 1, Shady Lady (K Donald); 2, Craigmancie April (J Johnston); 3, Molly Malone (L Barclay). British Novice 1, Willie Heartbeat (A Heasman); 2, Balhagan Mister Fox (C McKinnon); 3, Flying Pheonix (L Ferguson). discovery 1, Regent S (S Sinclair); 2, Newparks Connoisseur (A Field); 3, Annie Oakley (S Sinclair). 1.05m 1, Kamima (D Taylor); 2, Border Chief (S Still); 3, Jessops Maximum Effect (M Maher). Newcomers 1 & 2, Kelly’s Eye & Esmir (L Ross); 3, Annie Oakley (S Sinclair). Members Cup 1, Rascal S (S Sinclair); 2, Blue Siam (C McKinnon); 3, Gazette Manciase (D Taylor). 1.20m Foxhunter 1, Le Monopoly (S Hamilton); 2, Lamall (N Slater); 3, Far Away Pizazz (A Craigie). A/B/C 1, Lamall; 2, Kelly’s Eye; 3, Le Monopoly.

KINGSTON MAURWARD, Dorchester, Dorset, 3 Feb

90cm Open 1, Grovelys Slam Dunkin (D Dunne); 2, Sola Extreme (T Hutchins); 3, Grovelys Never Say Dai (D Dunne). Kraiburg Jr Discovery 1, Grovelys Slam Dunkin; 2, Sola Extreme; 3, Bitofabuzz (C Barber). KMC Small Open 1, The Ginger Bug (J Davis); 2, Foxlynch With a Splash (D Dunne); 3, Patchwork Warrior (H Webster). Squibb & Davis Jnr Foxhunter 1, Bobby Sparrow (J Dunn); 2, Its Jonjo (T Hutchins). Jnr Members Cup 1, Patchwork Warrior (H Webster); 2, Vikings Irsh Taggy (J Dunn); 3, AJ’s Dibberford Irish (J Davis).

MUIRMILL, Kilmarnick, Ayrshire, 3 Feb

new recruits 1, 11 tied. 90cm jnr 1, Sobranie Cocktail (R Imrie); 2, Puddle Dub Welsh Witch ( H Hunter); 3, Sparkling Santa Fe (R Imrie). 10 & under 1, 5 tied. national 128cm 1, Another Chance (J Drummond). national 138cm 1, Penny Farding (J Stirling); 2, Jim’s Jet (N Dingwall); 3, Captain Flipper (H Haig). Jnr Newcomers 1, Jeremy Fisher (R Ogilvie); 2, Miss Inferno (T Shearer); 3, Miss Jones (J Stirling). JC 1, Wickenstone Classic Touch (J Kirk); 2, Kale Kathy (E Galbraith); 3, Orkney Prince (A Drummond) Jnr Foxhunter 1, Kale Kathy; 2, Miss Inferno; 3, Extra Round (J Stirling). jnr open 1 &2, Mystery Music & Top Knotch (E Docherty); 3, Weavers Legacy (T Shearer).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, W Sussex, 3 Feb

British Novice 1, De Ja Vu VIII (S Eldred); 2, Lord Timothy (P Tozier); 3, MayfieldBabylon Blue (M Gibbs). Discovery 1, Quintrix (A Clover); 2, Bismarck (V Linfield); 3, Hillcrest Clover (F Landmaid). 1.05m Open 1, Conrad IV (F Cardrick); 2, Wrens Skyrocket (S Moss); 3, Lockrea (A Cameron). Newcomers 1, Hamiltons Magic (C Ellis); 2, Whats The Joke (C Baldwin); 3, Tamara Vander Bommer (F Langmaid). 1.15m Open 1, Kancellier (G Strutton); 2, Wrens Skyrocket (S Moss); 3, Brindisi (H Morris). Stevenson Jewellers Qualifer 1, Nastara (C Ellis); 2, Omiro (B Johnson); 3, Lucky Mexico (C Ellis). 1.25m Open 1, Kancellier (G Strutton); 2, Downtown James (B Johnson); 3, Royal Recruit (B Johnson).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 3 Feb

1.10m A4 1, Educated Risk (S Wright); 2, Heritage Pontos (S Cuthbert); 3, Another Ambition (S Walker). BEIB Star 1, Lord Bertram (E Armstrong); 2, King Leonarcis (K Leak); 3, Howecote Psammite (J Robinson). 1.25m 1, Townhead Karribundi (J Andrews); 2, Stainsby Don Edwardo (J Tanfield); 3, Toodjay (S Russell). DMS Novice 1, Foxmill Nevada (L Fox); 2, Thinford Boomerang (A Thompson); 3, Nellie Brown (A Clenets). DMS Adventurer 1, Goulton Zeyla (N Robinson); 2, Creggan Dan (ACowan); 3, Rosshais Black Tango (J Sizer). Great Leighs Newcomers 1, Dovecote Jenny (J Cowan); 2, Dovecote Balivor (A Cowan); 3, Creggan Dan.

TALL TREES ARENA Camelford, Cornwall, 3 Feb

Charles Owen British Novice 1, Painter Man (A Trewin); 2, Izzy Bell (K Pike); 3, Parkmore Coleen (M Farnworth). discovery 1, Chinook Lucerne (S Peck); 2, Broadstone December (C Rushworth); 3, Izzy Bell (K Pike). 1.05m 1, Follyfoot Lindisfarne Lad (SJobson-Scott); 2, The Millman (S Tregidgo); 3, Le Samouri (E Gaunt). Blue Chip Power 1 & 2, Mistral Force 10 & Hope II (J Tuff); 3, Glencarrick (R Kempe). 1.15m 1, Saintly Scholar (M Orzazewska); 2, Bodiceas Revenge (A Ellery); 3, Glenkarma (R Kempe). Scope Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter 1, Wildmoor Gemini (E Oldham); 2, By Design (B Monk). West of England Bath & West Grade C 1, Wildmoor Gemini; 2, Bodiceas Revenge; 3, Glencarrick.

YORKSHIRE RC, Markington, Yorks, 3 Feb

British Novice 1, The Happy Rambler (E Colley); 2, Tilly Trotter (J Fuller). discovery 1, Anyas Atrraction (E-L Clark); 2, Happy Rambler. 1m 1 & 2, Tia For Two & Solid State (C Thackray). Newcomers 1, Deeside Downpour (S Sutton); 2, Miss Lily (S Havenhand). Members Cup 1, La Voselle (D Birtwhistle); 2, John Laing (A Jones).

You may like...