{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 29 August – 4 September ’05


EASIBED SCOPE/BSJA FESTIVAL Stafford, 29 August-4 September

Easibed Grand Prix prelim 1 1, Bob’s Diamond (D McPherson); 2, Elegant C (K Shore); 3, Ublesco (R Whitaker). prelim 2 1, First Love (J Renwick); 2, Oleander V (G Williams); 3, Elegant C. ch 1, Ronaldo (R Smith); 2, Nico (B Maher); 3, Cosmic Lady (L Murphy). consolation 1, Lavinda (S Lynch); 2, Cassabachus (G Billington); 3, Pure Shores (C Collins). Show Jumping Supporters Club 1.30m Amateur prelim 1 1, Pino (L Newman); 2, Aurina (C Williams); 3, Pedro VI (G Billington). prelim 2 1, Cassiano Z (O Lazarus); 2, Ballinteskin Tommo (M Butcher); 3, Jools Holland (J Kenny). ch 1, Cassi Go (M Marsh); 2, Ballinteskin Tommo; 3, Jools Holland (J Kenny). High Offley Stud 1.25m prelim 1 1, Ballinteskin Tommo; 2 & 3, Perfect & Otto (G Williams). prelim 2 1, Perfect; 2, Jouvencelle De Thurin (J Popely); 3, Regents Bounty (C Webley). ch 1, Perfect; 2, Ballinteskin Tommo; 3, Candle Queen (S Quigley). consolation 1, Ferndale Summer Breeze (A Wall); 2, Grand Classe (K Shore); 3, Go (A Trickett). Smarter Builder 1.15m prelim 1a 1, Emerald Spirit (H Mousley); 2, Maverna (S Edenborough); 3, Penshaws Parsons Advocate (A Mills). prelim 1b 1, Blue Chip Kildalton Lad (J Russell); 2, Uttah Van Het Indihof (E Slater); 3, Go With The Flow (S Evans). prelim 2a 1, Chantelle (C Foreman); 2, TL’s Gamble (H Hool); 3, Broadstone Destiny (I Wynne). prelim 2b 1, Lady Sapphire (A Edwards); 2, Keep Ticking (C Bolam); 3, My Molly Malone (M Goddard). ch 1, Blue Chip Kildalton Lad; 2, Cemtavo (A Walker); 3, Hot Two Step (N Tinworth). consolation 1, Ferndale Summer Breeze; 2, Finbar II (F Davison); 3, Secret Smile (P Linning). Midlands Equestrian 6-y-o Olympic Starspotters/Jobswithhorses 7-y-o Mattie Brown prelim 1 1, Caretino Glory (G Williams); 2, Waldman D’Oo (J Billington); 3, Limelight De Breve (L Renwick). prelim 2 1, Mister White Z (J Charlesworth); 2, Santhos (K Neath); 3, Correlli (J Billington). 6-y-o ch 1, Sylvana II (T Mallin); 2, Stryker (L Newman); 3, Sonybanta. 7-y-o ch 1, Allround; 2, Valblanc Van Het Panishof; 3, Ocombo De L’Eau (P Cornish). 6/7-y-o consolation 1, Soliegette (V Tulloch); 2, Sebastian III (R Healey); 3, Intertoy Z (S Brash). Equiport & Pro-Sportive 5-y-o Milton prelim 1 1, 13 tied. prelim 2 1, 22 tied. ch 1, Amaryllis II; 2, Concas (N Skelton); 3, Tygris (N Pavitt). consolation 1, Enrico (R Barton); 2, Miss America II (H Tredwell); 3, Tiandra (K Willard). Leonardo Collection 4-y-o prelim 1 1, Carl Z (D Ryder); 2, U2 (J Davies); 3, Utah II (S Livesey). prelim 2 1, Lucky Blue Eye (C Freeman); 2, Caetana (A Bradley); 3, Poppet (T Fowles). ch 1, Carl Z; 2, Ugola B (T Meager); 3, Wixstone Classic (A Botham). consolation 1, 11 tied. Oneida Viviers B&C prelim 1 1, Taifun (A Mizon); 2, Allround (L Newman); 3, Chatain (L Williams). prelim 2 1, Just Teasing (A Trickett); 2, Nobel (S Gibson); 3, Vesuvio (S Brash). grade C ch 1, Molly Ashe (D Duffin); 2, Odilia (M McCourt); 3, Royal Rose II (J Streeter). grade B ch 1, Rolette (A Saywell); 2, Keltic Fantasy (E Carroll); 3, Surcouf (T Coppola). Sport Horse Classic Blue Riband prelim 1 1, Limelight De Breve; 2, Valblanc Van Het Panishof (L Pavitt); 3, Sonybanta (P Barker). prelim 2 1, Maestro De Rend Peine (N Pavitt); 2, Cantaro (S McKie); 3, Vista Grande (M Potter). ch 1, Limelight De Breve; 2, Temple Sandor Z (P Barker); 3, Shalom Valentino (P Blosse). consolation 1 & 2, Can It & Picton Clare Grannus (E Eynon); 3, Temple Whatever (C Keeling). Horse & Hound Foxhunter Masters 1, Hello Popsie (J Tuff); 2, Little Emir (L Williams); 3, Cottage Prince (N Coupe). Equissage Discovery prelim 1 1, Conrhenny Proto (M Williams); 2, Sometimes II (A Edwards); 3, Apollo Q (D Ockenden). prelim 2B 1, Santhos (K Neath); 2, Little Miss Evee (K Grimster); 3, Perpetual Motion (M Edwards). ch 1, Perpetual Motion; 2, Longfield Leeloo (N Scholfield); 3, Pace (T Dunn). consolation 1, Dexters Lot (M Edwards); 2, Midnight Serenade II (J Helm); 3, Porto H (J Lishman). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice prelim 1 1, Alexander (G Elliot); 2, Taz Mania II (A Edwards); 3, Patty B (T Dunn). prelim 2 1, Polito Van Het Robinshof (E Slater); 2, Annan VHB (R Healy); 3, Classic Kerry (J Sizer). ch 1, Annan VHB; 2, Pace; 3, Zeus Valentino (K Ashley). consolation 1, Sometimes II; 2, Ruby VU (L Hayes); 3, Zinidan (E-J Slater). Norton Heath Newcomers Masters 1, Limelight De Breve; 2, Dottie Z (G Luckett); 3, Amaryllis II. Riverside Air Conditioning National Ladies’ ch 1, Ballinar (J Pay); 2, Lucky (H Paul); 3, Opportunity B (H Tredwell). Unex Corporation National Gentlemen’s ch 1, Unbelievable Darco (G Williams); 2, Fabriana (T Gredley); 3, Jerry Maguire (R Smith). Whittaker Coachbuilders Senior Riders’ prelim 1 1, Myrddin (M Edwards); 2, Quando Blue (R Barton); 3, Montreux (M Edwards). prelim 2 1, Dale Park Jongleur (S Pountain); 2, Quando Blue; 3, Pauldarys Majenta. ch 1, Quando Blue; 2, Black Prince (R Tillson); 3, Amoray (B Ford). Cats & Pipes Pairs Challenge 1, TL’s Gamble & Una II (B Maher); 2, Lady Sapphire & Temple Guess What (P Barker); 3, Maverna & Ballinteskin What A Girl (M Butcher). George Babes YR B&C prelim 1 1, Keltic Fantasy; 2, Shalom Valentino; 3, Verbena VZ (L Whitehouse). prelim 2 1, Chatain; 2, Maestro De Rend Peine; 3, Pedro VIII (H Webster). ch 1, Little Emir; 2, Complott (L Whitehouse); 3, Power Boy III (P Dobby). Essengroup Under-21 prelim 1 1, Oscar (P Howard); 2, Rebel Rex (L Pavitt); 3, Hotline (J Whitaker). prelim 2 1, Cassiano Z; 2, Linaro 18 (L Williams); 3, Power Boy III. ch 1, Lucky; 2, Linaro 18; 3, Nulisina 54 (T Gredley). Credit & Business Services National Under-18 ch 1, Nouska (H Paul); 2, Special Diamond (A Mizon); 3, Lanique (P Dobby). Smith of Whiteinch Under-16 prelim 1 1, Lagavulin (J Payne); 2, Havana Royal (D Moseley); 3, Landmine (J Payne). prelim 2 1 & 2, Templetrines Lady & Nescio J (M Sampson); 3, Sanita (F Harper). ch 1, Perpetual Motion (M Edwards); 2, Templetrines Lady; 3, Orlof Wisbecq (D Farnsworth). Amdega Conservatories Dunglenn 148cm prelim 11, Midwest Star (C Bailey); 2, Tigerwood (H Thomas); 3, Spot The Lady (J Ward). prelim 2 1, CJ’s Kemosabi (L Saywell); 2, Micklow Madness (D Neilson); 3, Ringo Star (W Whitaker). ch 1, Walmore Diamond Quest (E Davies); 2, The Irish Builder (L Saywell); 3, Lakeland Little Wonder (M Sampson). Vendormark Jnr Starspotters prelim 1 1, Simply Charlie (M Sampson); 2, Aida (L Mantel); 3, Tick Tock Two Tone (E Stoker). prelim 2 1, Bella Star (J Clayton); 2, Peron III (S Needham); 3, Rapkins Diego Flow (J Drea). ch 1, Simply Charlie; 2, Edsilia (J Whittaker); 3, Tick Tock Two Tone. consolation 1, The Cobra (B-J White); 2, Dixieland Jazz (A Monks); 3, Toleman Five Star (S Harthill-Winkle). Mandy Hall Sport Horses Jnr Members Cup prelim 1 1, The Goose (M Sampson); 2, Edsilia; 3, Colourwood Colando (A Pownall). prelim 2 1, Park Rebel (W Whitaker); 2, Floating Change (O Hilliard); 3, Ringo Starr (W Whitaker). ch 1, Ringo Star; 2, Rockin Robin III (R Haynes); 3, Kadia Mouche (L Saywell). consolation 1, Mister D (N Meakin); 2, Trefilan Talisman (F McCartney); 3, Terris Bonnie (R Chinery). Squibb & Davies Jnr Foxhunter Masters 1, Little Ryan II (W Whitaker); 2, Field House Maverick (J Clayton); 3, VIP Tixylix (Z Adams). Vendormark Jnr Adventurer prelim 1 1, Witham Way (M Sampson); 2, Sir Morholt (C Fellows); 3, They Think It’s All Over (E Belcher). prelim 2 1, Boost (D Farnsworth); 2, Stainsby Style (M Sampson); 3, Sir Morholt. ch 1, Killyfassey Freddie (S Sutton); 2, Boost; 3, Paddy Power (O Evans). consolation 1, Beechfields Bacardi Breezer (E Froelich); 2, Flinders Fonzie (N Green); 3, Independence Day (A Valks). Lithgow Contractors Jnr Progressive Novice prelim 1 1, McFly III (H West); 2, Authentic II (E Snape); 3, A Bit Of Blarney (J Atherton). prelim 1, Tatty Keel (L Wingrove); 2, An Buachail Liath Bertie (L Osbourne); 3, Eva’s Will (T Restorick). ch 1, McFly; 2, Sweet Dreams (J Davies); 3, Onetime Westwood (A Valks). consolation 1, Flinders Fonzie; 2, Adam Abou (R Bayliss); 3, Triple Gold (A Lumley). Blue Chip Feed Balancer Jnr Newcomers Masters 1, Stainsby Style; 2, Paddy Power; 3, Witham Way. BEIB Jnr British Novice prelim 1 1, Dylassau Derior (S Gunn); 2, Fortunes Calimere (N Schofield); 3, Spring On Meg (S Broadley). prelim 2 1, Vision (L-D Jackson); 2, Double Time (J Clayton); 3, Fortunes Calimere. ch 1, Baby Cakes (K Brennan); 2, Sir Morholt; 3, Onetime Westwood. consolation 1, Page Boy II (R King); 2, Triple Gold; 3, Muriel’s Magic (S Costello). Smith of Whiteinch Primary 128/138cm prelim 1 1eq, Get Ready Freddie (R Gunn) & More Than Milton (J Smith); 3, Mr Blue (P Goddard). prelim 2 1, More Than Milton; 2, Fountain Ranger (J Smith); 3, Playmate Whizz (R Gunn). 138cm ch 1, Mr Blue; 2, Creative Dancer II (S Roe); 3, Little Bobby (S Babes). 128cm ch 1, Dourough Pebbles (P Goddard); 2, Pendini (A Green); 3, Charleys Angel (J Mendoza). consolation 1, Brookhill Glimpse (A Dobson); 2, Ballyclough Brisco (P Goddard); 3, It’s Lulu II (C Golledge). Pownell 138cm prelim 1 1, Fountain Ranger; 2, Grey Palace ( D Whitaker); 3, Flash De Valmont (R Roe). prelim 2 1, More Than Milton; 2, Fountain Ranger; 3, Typentre Anwen (B McCaul). ch 1, Golden Fortune (S Babes); 2, Mr Blue ; 3, Try To Hit Me (D Willett). Mike Willett 128cm prelim 1 1, Get Ready Freddie; 2, Dooneen Abby (S Gunn); 3, Skibbereen Girl (O Wells). prelim 2 1 & 2, Charleys Angel & Mosstowns Action Man (J Mendoza); 3, Dovecote Delight (S Gunn). ch 1, Silver Wonder (P Allen); 2, Dourough Pebbles; 3, Proud Flyer (D Whitaker). Golden Bear Tiny Tots prelim 1 1, Dynamite Diggy; 2, Dovecote Delight (R Gunn); 3, Go Mandingo (H Mosier). prelim 2 1, Dynamite Diggy; 2 & 3, Dooneen Abby & Playmate Whizz (R Gunn). ch 1, Duncrynes Jungle Bunny (Y Tanfield); 2, Hollyoaks (T Willett); 3, Beesons Champ (C Beeson). consolation 1, Mister Boots (R Thompson); 2, Arthen Rinzing (C Beeson); 3, Little Suzie II (C Pritchard).

AMATEUR INTER-NATIONS Balcormo, Fife, 2-4 September

SAIS Welcome Stakes 1, Flagmount Valentine (S Low-Mitchell); 2, Miss Fifi (L McCafferty); 3, Dee Dee Vale (S Dale). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Bluey Green (L McCafferty); 2, Soistara (S Low-Mitchell); 3, Midnight Dancer (J Aird). 1.30m 1, Ryan Air II (R Donaldson); 2, Carlson 17 (S Low-Mitchell); 3, Bluey Green. 2-fence challenge 1eq, Hectique (L McCafferty) & Carlson 17; 3, Ngaurahoe (E Meuleman). Equissage Discovery 1, Montgomery (S Shield); 2, Beechcourt Tiger (S Dale); 3, Allure II (J Gollnick). Norton Heath Newcomers 1, Walkie Talkie II (N Sim); 2, Darco Desire (F Burgoyne); 3, Taikwando (S Low-Mitchell). Bailey’s Feed Last Gasp qual 1, Jeffrey (D Shaw); 2, New Beginning (A Gunn); 3, Tjesco (R Donaldson). 1m 1, Beechcourt Tiger; 2, Shannon Lad (C Caldwell); 3, Agincourt II (M Livingston). novice grand prix 1, Dee Dee Vale; 2, Leonadis (R Schottblomm); 3, Taikwando. grand prix 1, Carlson 17; 2, Plutonnik Gasse (A Craig); 3, Ryan Air II. SAIS Grand Prix 1, Sitesse (R Donaldson); 2, Statesman (N Ferguson); 3, Dilwys Northern Echo (K Murdoch). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Neat Equilibrium (A Wilson); 2, Twister (R Peacock); 3, Lady Geraldine (S Shield). Equissage Discovery 1, Le Fout D’amour (E Smith); 2, Special Reserve (J Aird); 3, Silver Granite (A McDonald). Norton Heath Newcomers 1, Wilton Flight (J Aird); 2, Walkie Talkie II; 3, Uptown Girl (A Small). 1.10m 1, Miss Fifi; 2 & 3, Akoestiek Van Landyuyse & Irish Darco (R Leonard). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Irish Darco; 2, Gavinson (L Power); 3, Wilton Flight (J Aird). 1.25m/KY qual 1 & 2, Ara & Lynford (S Neads); 3, Queens Tigua (H Haig). 1.05m/KY qual 1, Miss Fifi; 2, Statesman; 3, Stina (S Neads). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Ifs And Buts (L Todd); 2, Adanti Gold (F Costello); 3, Twister. Equissage Discovery 1, Silver Hill Clover (R Leonard); 2, The Nightmare (J Jeffrey); 3, Cash Z (S Neads). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Ballyragget Boy (J Lamont); 2, Carrera Z II (D Ockenden); 3, Wilton Flight. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Akoestiek Van Landyhuyse; 2, Geelong (D Ockenden); 3, Soistara.

DUCKHURST FARM Staplehurst, Kent, 3 September

11 & under 1eq, Diamonds & Daisies (P Salter) & My Mercedes (D Hughes). sml pony 1, Tykoeds Kite (G Hughes); 2, Total Eclipse V (T Charlesworth). BEIB Jnr British Novice 1, Tykoeds Kite; 2, Rosshill Lad (M Wildish); 3, Shadow Boxer (V Lawrence). sml jnr open 1, Suttonwoods Fancy That (S Stevens); 2, On Red Bull (P Newman). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Suttonwoods Fancy That; 2, Queen Of Hearts (A Adams). jnr 1.05m 1, On Red Bull. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Devon Ladies Man (R Edmead); 2, Zigzag Little Rascal (S Wicken); 3, Taru (B Dalton). Equissage Discovery 1, Mr Blobby (R Marston); 2, Rainman (C O’Brien); 3, Unise (H Hensler). 1.05m 1, Sidney Pink (D Sharp); 2, Happy As A Samboy (L Peacock); 3, Cruaghs Choreographer (S Anthony). Norton Heath Newcomers 1, Exercising Decorum (A Davidson); 2, Sabina II (L Bailey); 3, Mr Blobby. 1.10m 1 & 2, Boy C & Madam Zaza (N Boorman); 3, Runaway (K McMahon). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Nightshift II (C Baines); 2, Mary Vos (E Hailey); 3, Confoe D (L Peacock).

WINDSOR PARK EC Windsor, Berks, 3-4 September

1.05m 1, Galleny De Puits (C Flack); 2, Mr Schnitzel (M Butter); 3, Ritmique (S Crippen). Norton Heath Newcomers 1, Punch De Sohan (K Doyle); 2, True Love (C Flack); 3, Okehurst Quicksilver (B Drea). Horse & Hound Foxhunter 1, Tjelke L (S Crippen); 2, Sassy (C Andrews); 3, Punch De Sohan. B&C 1 & 2, Nastase & Celano (A Austin); 3, No Nonsense T (C Andrews). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Ronni (S Moulder); 2, Merlin XIV (L Bell); 3, Lord Salvador (G Hall). 1m 1, White Star II (S Mercer); 2, Two D Frost (P Adams); 3, One Lady R (M Aitkin). Equissage Discovery 1, Lord Salvador (G Hall); 2, Sign Of The Times (J Rowney); 3, Nethan Virtual Reality (R Moss). 1.15m 1, Master Dominic (A Soloman); 2, Ewerby’s Rio (S Bardell); 3, Denver Sky (V Spanswick). 4 Sep: 1.05m 1, Cavalcade III (H Copley); 2, Dextrous (J Kochman); 3, Ridgeside Casanova (K Millman). Norton Heath Newcomers 1, Cimmaron (C Parker); 2, Andeceta (J Crippen); 3, Low River Queen (J Fisher). 1.10m 1, For a Smile (A Austin); 2, Dextrous; 3, Galloway De Puis (C Flack). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Celano; 2, Punch De Sohan; 3, Romy III (P Crago). 1.30m 1, Olivier (K Doyle); 2, No Nonsense T; 3, Nastase. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Big Brown Bear (R Walker); 2, Silver Sorrow (C Meins); 3, Argent Reef (T Mills). 1m 1, Sherwin (S Northwood); 2, White Star II (S Mercer); 3, Argent Reef (T Mills). 1m 1, Sherwin (S Northwood); 2, White Star II; 3, Romeo VIII (M Butter). Equissage Discovery 1, Lozano (R Horrocks); 2, Rapkyns Punch (L Maybury); 3, Punchline (K Mikasson). BEIB Jnr British Novice 1, Joyful (J Dathan); 2, Wexford Rebel (A Clegg); 3, Just Hooley (E Dyer). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Ossie Bear (H Jenkins); 2, Ashby’s Surprise (G Wheeler); 3, Dunlewley Jake (A Haynes). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Ossie Bear; 2, Ashby’s Surprise.

COOMBE PARK EC Totnes, Devon, 4 September

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, D’Artagnan’s Dream (K Jones); 2, Upatinalkos (S Gilmore); 3, QS Bouncing Bubble (K Perring). Equissage Discovery 1 & 2, He’s A Knockout & D’Artagnan’s Return (T Hutchins); 3, Poacher Mick (A Walker). Paint Centre 1.05m 1, Broomford Brazen (S Rosewell); 2, Purple Mengo (F Chesterton); 3, Prince Farn (V Done). Norton Heath Newcomers 1, Mister Pink (J Davis); 2, Purple Mengo; 3, Hamilton Magic (P Done). Horse & Hound Foxhunter 1eq, Ile Blanche (J Harper) & Hamilton Magic; 3, Mister Pink.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 4 September

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Quin Flight (C Simkins); 2, Celtic Sienna (S Toogood); 3, O’Boy O’Boy (H Munro). 1m 1, Chocolate Girl (C Brown); 2, Bakeburn Silver Nymph (N Homer); 3, Nice N Easy (E Carvey). Equissage Discovery 1, Millie Monday (C Taylor); 2, Mirage IV (A Carter); 3, United (G Slater). Norton Heath Newcomers 1, Mirage IV; 2, Ginger Red (F Semon). 1.10m 1, Confoe D (L Peacock); 2, Ferndale Chatterbox (D Thompson); 3, Landlord V (K Watts). 6 Sep: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Tiny Dancer (J Bradley); 2, Blondie (K Barrett); 3, GDH Colletta (V Boys). Equissage Discovery 1 & 2, Eurobase Law & Sassy Rose (T Davies); 3, The Exhibitionist (C Warren). 1.05m 1, First Date (D Scott-Garrett); 2, Picco Colour (J Cocksedge); 3, Pico (L Squibb). Norton Heath Newcomers 1, Sassy Rose; 2, My Romeo (M Lewis); 3, Prima Donna’s Extra (H Bohringer). 1.15m A4 1, Lorca De Caryan (A Clutterbuck); 2, Pride X (D Everett). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Claydons Phoenix (Z Warren); 2, Joy De Gamet (S Pellon Maison).

WOLSINGHAM & WEAR VALLEY Co Durham, 4 September

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Superstar Beau (A Curry); 2, Take Control (D Smith); 3, Didgery Doo (E Jowsey). Equissage Discovery 1, Farm Hand (J Brannan); 2, Jive Talking (D Smith); 3, Loughnatousa Rose (K Gaines). Norton Heath Newcomers 1, Crossfell Eurydice (T Armstrong); 2, Donnas Clover (M Kendall). 1.10m 1, Paymaster (D Smith); 2, Wee Jem (S Skelton). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Goulton Exclusive (S Cuthbert); 2, Crievestone (J Brannen); 3, Maserati (S Cuthbert). 1.25m 1, Goulton Exclusive; 2, Fraser’s Boy (S Skelton); 3, Crievestone.

You may like...