{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 21 – 27 June ’04


CHESHIRE COUNTY Knutsford, Cheshire, 22-23 June

1.10m members cup 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2, Handels Oriodante (K Astall); 3, Leonardo (J Powell). Bateson Trailers 1.25m 1, Capello 1V (T Newman); 2, Grand Classe K Shore); 3, Will E Squeak (K Bosworth). 1.40m 1, Andersons Free Spirit (K Shore); 2, Harpoon Lugana Beach (S Quigley); 3, Pamone (L Whitaker). B&C 1, Newman (D Ryder); 2, Lar Chin G (L Whitaker); 3, Tannique (C Shepherd). 1.10m members cup 1, Domingo (M Marsh); 2, Handels Oriodante; 3, Just Chicane (S Martin). newcomers 1, Glendevon (J Davenport); 2, Cruising Clover (A Millin); 3, Rutkilly (J Davenport). Horse & Hound Foxhunter 1, Castle Point (L Henderson); 2, Picador Del Follee (T Fowles); 3, Abbeys Accolade (S Martin). Toyota A4 1, Crossways Leonard (P Sims); 2, Pure Shores (C Collins); 3, Una Van Berkenbroek (J Garton-Pope).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 22 June

British novice 1, Gemset (C Jenks); 2, Signed & Sealed (F McAllen); 3, Korando (K Hemmings). Equissage Discovery 1, What’s This II (J Biddle); 2, Astral Enigma (H Coulson); 3, Little Echo (K Hemmings). 1.15m 1, Ridgewood Four Square (K Mason); 2, Lola Cruiso (J Randall); 3, Euro Queen (K Andrews). newcomers 1, Fairhand Lady (L Renwick); 2, Another Jackson (W Taylor); 3, Limelight De Breve (L Renwick). 1.15m A4 1, Pride X (D Everett); 2, Yabbadabbadoo (L Renwick). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Lily III (L van Heyningen). 25 Jun: 128cm 1, Tommy Tee (N Clements); 2eq, Flinor Songbird (E Stoker) & Pendini (A Green). 138cm 1, Ballyclough Brisco (D Willett); 2, Shady Nook II (M Sampson). 148cm 1, Clover Dash (M Sampson); 2, Softee Supa Nova (Z Adams); 3, Devlin (W Whitaker). 26 June: 1.15m jnr 1, Clover Dash; 2, Quaysider (N Sewell); 3, Airforce One (P Dobby). jnr restricted 1, Custom Cruiser (L Mantel); 2, Flashback Q (M Sampson); 3, Trelifan Talisman (F McCarthy). jnr introductory 1, Walmore Diamond Quest (E Davies); 2, Emerald Reward (W Whitaker); 3, Airforce One. 128/138cm 1, Finnegan’s Fancy Fred (M Sampson); 2, Grey Palace (J Whittaker); 3, Ashbrook Lad (Z Adams). HOYS 128cm 1, Flinor Songbird; 2, Magic Shadow (C Evans); 3, Proud Flyer (D Whittaker). 138cm 1, Royal Declan (A Pownall); 2, Finnegans Fancy Fred. 27 Jun: 1.15m/1.25m jnr 1, Quaysider; 2, Rhapsody Lad (S Needham); 3, Spot The Lady (J Ward). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 2nd round 1, Flashback Q; 2, Woodside Way (A Derbyshire); 3, Snatch (A Mizon). Kraiburg Jnr Showjumper of the Year 1, CJ’s Kemosabi (L Saywell); 2, Girl’s Knight (H Webster); 3, Floating Change (N Pavitt). 128/138cm 1, Finnegan’s Fancy Fred; 2, Walmore Ricochet (J Whittaker); 3, Shady Nook II. HOYS 138cm 1, Grey Palace; 2, Drysgoed Daybreak (L Neilson); 3, Finnegan’s Fancy Fred. 128cm 1 & 2, Tiger Tim & Proud Flyer (D Whittaker); 3, Magic Shadow.

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 23 June

British novice 1, Ramino Mouse (J Halim); 2, Just Ben (S Williams); 3, Bonnie Flight (C Hawkins). Oxfordshire Mini Grade C 1 & 2, Snowleaf & Brevity (A de Verteuil); 3, Kingswell OBismark (A Svensson). Equissage Discovery 1, Ramino Mouse (J Halim); 2, Tiger Flynn (P Tapner); 3, Oriane (V Ashworth). newcomers/1.10m Members cup 1, Le Bon Esprit (A de Verteuil); 2, Tiger Flynn (P Tapner); 3, High Temper (V Ashworth). Horse & Hound Foxhunter 1, Little Stuart (J Halim). 1.20m 1, Knave Of Diamonds (H Tredwell); 2, Lanarro (N Browne); 3, Hinton Harry (H Ronaldson).

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 23 June

Ken Beeston int nov 1, Rocking Ringo (M Thompson); 2, Silver Ray (G Goodwin); 3, Mr Simpson II (N Barry). Equissage Discovery 1, Rocking Ringo; 2, Grey Cloud II (C Healey); 3, Sheryl Van De Rietvenne (L Newman). British novice 1, Correlli (C Healey); 2, Raheenwood Puissance (T Hicken); 3, Renzo (M Mainiero).

LINCOLN COUNTY Lincs, 23-24 June

star of the future 1, Brickfield Boy (M Watson); 2, Nepo Van Limbo (J Whitaker); 3, Olivier (K Doyle). Masons Jewellers Trophy Stakes 1, Exploit Du Roulard (J Whitaker); 2 & 3, Blue Chip Quinton & Temple Croesus (P Barker). 24 Jun: Langleys A4 1 & 2, Retreats Just Josh & Angelique (K Doyle); 3, President Utopia (M Lanni). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Ublesco (R Whitaker); 2, Master Cruise (D Lampard); 3, Temple Cenarcos Z (P Barker). IT 1, Fleur (M Whitaker); 2, Blue Chip Quinton; 3, Temple Croesus.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 23 June

SENIOR NEWCOMERS 1, Gold Storm (J Crippen); 2, Izadora Gold (J Crippen); 3, Sydney (C Platt). 1.10m OPEN 1, Crossways Sylvester (L Street); 2, Carnival Chance (C Wilson); 3, Oriental (F Semon). HORSE & HOUND FOXHUNTER 1, Royal Pilot (C Platt); 2, Grenoble (C Platt); 3, Promise R (S Davies). 1.25m OPEN 1, Sky Fly (R Hill); 2, Enigma Fly You (J Rothstein); 3, Oluelli (T Gredley). 1.35m OPEN 1, Charming Touch (P Cornish); 2, Oakhill Supreme (P Miller); 3, Grandas (A Watkins). BRITISH NOVICE 1, Red A Lot (J Chapman); 2. Skylo (S Burchmore); 3, Je T’aime Flamenco (P Miller). EQUISSAGE DISCOVERY 1, Tarola (S Livsey); 2. Je T’aime Flamenco (P Miller); 3, Tullibards Finnigan (G Sayers).

BSJA AREA 35 Llandow, South Glamorgan, 25-27 June

Equissage Discovery 1, Picton Clare Grannus (E Eynon); 2, My Little Gangster (S John); 3, Brilliancy (C Hoffman). newcomers 1, Emerald Isle (E Eynon); 2, Roman VDL (P Scandrett); 3, Comeragh Lad (E Eynon). Horse & Hound Foxhunter 1, Ballinean (C Morgan); 2, Coldbrook Tigger (A Brown); 3, Roman VDL. B&C 1, My Miss Saigon (A Thomas); 2, Perth (S Arkell); 3, Victor (M Broome). 1.25m 1, Rockburren (A Thomas); 2, Bourien (L Whitehouse); 3, JSJ’s Lux Bay (S Arkell). 1.35m 1, Cloud Nine (A Thomas); 2, Grandtest Du Theil (L Whitehouse); 3, JSJs Forest Fire (S Arkell). novice 1, Alvescot Pogo (M Edwards); 2, Little Red Dazzler (G Evans); 3, Picton Clare Grannus. 1m 1, Hampton (G Evans); 2, The JW Red Hot Chilli Pepper (S Bassett); 3, Maerdy Swoppit (K Davey). 1.10m members cup 1, Spring Showers (J Price); 2, Petite Papoose (H Griffiths); 3, Maerdy Swoppit. 1.20m 1, Bartonfield Duet (J Price); 2, Millstreet Sir (G Evans); 3, Petite Papoose. jnr warm-up 1 & 2, Louie III & Malt Street Special (E Farr); 3, Next Miami (H Thomas). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Mountain High (H Thomas); 2, Brynore Lass (A Harding); 3, Flying Cobra (A Parkin). 128/138cm 1, Again And Again (H Thomas); 2, Malt Street Special; 3, Bonny Duchess (J Davies). Jnr intermediate 1, Master Collier (A Cole); 2 & 3, Kerrymount & Rusty Rock (K Haines). accumulator 1 & 2, Myrddin & Montreaux (M Edwards); 3, Hilton (E Eynon). 1.25m 1, Cynfig Showtime (E Eynon); 2 & 3, Montreaux & Myrddin. 1.10m 1, Ballin Teskin Timaho (E Eynon); 2 & 3, Caladora & Lord Gilabee (D Clapp). newcomers 1, Captain Dapper (E Eynon); 2, Picton Quest (G Watkins); 3, Balboa (J Watts). Equissage Discovery 1 & 3, Flying Kite III & Mamma Mia (M Edwards); 2, Triple X (G Allen). novice 1, Alvescot Pogo (M Edwards); 2, Louella Girl (J Tilley); 3, Luna Cilvaro (S Ranson). BEIB Jnr British Novice 1, Princess Jamiriqui (M Edwards); 2, No Comment (J Fletcher); 3, Cambrian Star (H Riseborough). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Mavericks Chance (H Thomas); 2, The Whispers Touch (A Cole); 3, Butchers Boy (M Edwards). Blue Chip Jnr Newcomers 1, No Comment; 2, Wacko Jacko (B Evans); 3, Pen Y Cwm Lad (L Bettinson). jnr warm-up 1, Malt Street Special; 2, Glanwern Guiness (L Yeo); 3, Clarenville (B Griffiths). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Black Mystery (M Edwards); 2 & 3, The Whisper’s Touch & Marshall Cherry Pie (A Cole). jnr members cup 1, Louie II; 2, Arthur Camet (S Jenkins); 3, Master Collier (A Cole). 1.40m 1, Hopes Are High (M Broome); 2, Bourien (L Whitehouse); 3, Cloud Nine. 1.25m 1, JSJs Jonekey (S Arkell); 2, Chakatay (E Eynon); 3, Britney (M Broome). 1.10m 1 & 3, Tresign Trev & Ballinean (M Edwards); 2, Ballinteskin Timahoe (E Eynon). Horse & Hound Foxhunter 1, Hi Colour Of Money (C Morgan); 2, Emerald Mile (E Eynon); 3, Mighty Murph (A Parry-Jones). 1.20m 1, Spring Showers; 2, Magic Light (M Edwards); 3, Lord Gilabee (D Clapp). novice 1, Dann D (H Smith); 2, Alvescot Pogo (M Edwards); 3, Carnival Royale (J Bailey). Equissage Discovery 1, Little Red Dazzler; 2, Mamma Mia; 3, Flying Kite (A Barnaby). newcomers 1, Roman VDL; 2, Comeragn Lad; 3, Lukas Falco (C Biddle). sml 128cm 1, Dynamite Diggy (J Mendoza); 2, Charleys Angel (K Williams); 3, Magic Trick (D Perry). 128/138cm 1, Dynamite Diggy; 2, Spooky Lucy (S Jenkins); 3, Another Polly (C Scudamore). BEIB Jnr British Novice 1, Whitewater (L Bullock); 2, Pentres Little Gem (K Williams); 3, Sequest II (D Parsons). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Whitewater; 2, Another Polly; 3, Party Life (A Thompson).

LORDSBRIDGE ARENA Barton, Cambs, 25-27 June

1.25m A4 1 & 2, Napardie & Raja II (H Stennett); 3, Carnaval Dance (L Renwick). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Ocombo De L’Eau (P Cornish); 2, Una II (M Williams); 3, Retreats O’Lady (C Robertson). 1.40m 1, Nulisina 54 (S Harvey); 2, Oscar IX (P Howard); 3, Utah Girl (M Lanni). 1.10m 1, Temple More What (J Egmore); 2, Eisenhower (S Gardner); 3, Business As Usual II (A Meredith). newcomers 1, Waikiki (P Miller); 2, TZ Zueukuch (V Young); 3, Starmette (S Harvey). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Rosgan Irco Dora (J Crippen); 2, Ulisina (B Menzies); 3, Liandros (M Eilberg). 26 Jun: 6/7-y-o 1, Guidam Unique (M Barratt); 2, Temple What’s New (J Egmore); 3, Frankie Goes To Hollywood (M Bellinger). B&C 1, Frankie Goes To Hollywood; 2, Guidam Unique; 3, Lucky Moon 2 (P Howard). 1.30m 1, La Borboletta (L Abraham); 2, Zaboi (M Eilberg); 3, La Clochette (L Abraham). British novice 1, Ristara (B Menzies); 2, Cavalco (H Craven); 3, Ramone (B Menzies). 1.05m 1, Eisenhower; 2, Corlano HS (K Tropp); 3, La Tinka (H Heaton). newcomers /1.10m 1, Georgefields Amber Diamond (F Christian); 2, Jessabel De La Lande (J Smart); 3, Kapriol V (E Porcari). 1.15m 1, Fleurione (H Craven); 2, Omar (M Russell). 27 Jun: 1.20m A4 1, Knave Of Diamonds (H Tredwell); 2, Orka C (J Charlesworth); 3, Foxdens Muscadet (R Walker). newcomers 2nd round 1, Rumona 52 (G Turner); 2, Corona (T Priest); 3, Leandros. A/B/C 1, Lucky Moon 2; 2, Napardie; 3, Oscar IX. British novice 1, Ferndale Bainbridge (S Cox); 2, Dairen (R Bond); 3, Sitting Pretty (J White). 1.05m 1, Georgefields Amber Diamond; 2, Neolyne (J Williams); 3, Robert 4 (T Priest). newcomers 1, Uppy De Wjendak (P Howard); 2, Qusop (T Davies); 3, McGarveys Choice (S Gardner). 1.10m 1, Manhattan Skyline (C Williams); 2, Foxdens Muscadet; 3, Aurima (C Williams). 1.15m 1, Extra Dreamtime (S Crippen); 2, Manhattan Skyline.

ROYAL HIGHLAND SHOW Ingliston, Edinburgh, 25-27 June

IT 1, Sky News (K Shore); 2, Renzerin VD Rampaarden (J Billington); 3, Roscoes Skip On (L Babes). RHS Grade A ch 1, Grand Classe (K Shore); 2, Ludwig H (A Hamilton); 3, Qui Vive II (R Bevis). Aon 6-y-o 1, 6 tied. 26 Jun: Danny Snacks A&B 1, Castlehill Reiver (S Brash); 2, Skerne Skyetality (D Morton); 3, Oak A Dee (N Springer). Aon Grand Prix 1, Lucy May (A Saywell); 2, Pall Mall H (A Hamilton); 3, Mr Cawley (R McGuire). Jean Gillespie B&C 1, Oldlands Calypso (L Creighton); 2, Iver (K Argo); 3, Austin Q (R McCrea). 27 Jun: Scottish Equi Complex JC ch 1, Highly Flammable (F Tague); 2, Snow Foxy (L Crocket); 3, Muirsland Heather Belle (G Anderson). RHS Foxhunter ch 1, Heathcliff II (D Duffin); 2, Nistria (L Babes); 3, Diamant II (G Hutton). Royal Highland Show A&B 1, Two Mills Showtime (R McGuire); 2, Andersons Free Spirit (K Shore); 3, Renzerin VD Rampaarden. Deebees Rosettes Grade C ch 1, L’Etoile (R Bothwell); 2 & 3, Jeeves II & Ballyknock Lad (J McGeoch). JA ch 1, Up And Coming (C Mowbray); 2, She’s Elastic (J Kirk); 3, Bishopston No Limit (Y Geddie). SJSS 128cm ch 1, Get Ready Freddie (R Gunn); 2, Sligo Lucky (J Smith); 3, Grange Dynamite (L Lorimer). SJSS 138cm 1, 5 tied.

BSJA AREA 38 Newbury, Berks, 26-27 June

1.30m 1, Hollywood (C Nicol); 2, Brunoleschi (N Channing-Williams); 3, Capitola (G Plumley). Premier Prospects IT 1, Primma (M Armstrong); 2, Bob’s Diamond (P Crago); 3, Medrano (B Maher). B&C 1, Pjort (G Luckett); 2 Renkum L’Attitude (J Annett); 3, Primeur (L Pavitt). 1m 1, Williams Rainbow (P Stephens); 2, Gloire (V Eklov); 3, Calvada Z (H Tredwell). 4-y-o style & performance 1, Talan (P Cornish); 2, Andiamo (P Miller); 3, Arlette II (M Bunting). do, 5-y-o 1, Safarie (B Maher); 2, Worlds Fair (P Spivey); 3, Sylvester (M Shirley). newcomers 1, Celtic Tiger (P Adams); 2, Hillfoot’s Charlies Angel (T Hempell); 3, Watch This (K Doyle). Horse & Hound Foxhunter 1, Kalorie (R Tillson); 2, Mirage (D Inglis); 3, Mersley Mon Capataine (B Dunning). 1.25m 1, Ema (N Boulter); 2 & 3, Zacharias Johns & Balin Teskin What A Girl (M Butcher). British novice 1, Ramiro Mouse (C Halim); 2, Road Star (R Lamb); 3, Tala (L Elkins). Equissage Discovery 1, Carnival Rio (N Boulter); 2, The Irish Nutcracker (K Grimster); 3, Pablo VI (J Annett). 1m 1, Zacharias Johns; 2, Positively Cavalier (N Channing-Williams); 3, Jance (J Whibley). BEIB Jnr British Novice 1, Millhouse Star (C Grimster); 2, Oliver Larkin (A Dance); 3, Brendon Power (P Mason). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Maximus Gladiator (C Selchon); 2, Little Camanchi (A Tagoe); 3, Who Dun Dare (F Berry). jnr open 1, Bally Hampton (C de Verteuil); 2, Its Domino (E Ashworth); 3, Its Crystal Clear (A Woodham). 27 Jun: open 1, Emigrent (L King); 2, Brunoleschi; 3, Scarlett II (R Hill). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Jersey ({P Charles); 2 & 3, Jouvencelle De Thurin & Moschino V (J Popely). Premier Prospects Grand Prix 1, Primma; 2, Poet 59 (D McPherson); 3, Retreats Uppercut (C Robertson). ladies’ ch 1, Felin Du Joret (C Robins); 2, Spring Green (T Fletcher); 3, Osiris (G Paternoster). 1.10m members cup 1, Kartouch (B Ford); 2, Nalida (V Keith); 3, Oyster Hill (K Harding). newcomers 1, Watch This; 2, Welton Spice Girl (M L Thomas); 3, Springbok II (D Dick). Horse & Hound Foxhunter 1, Mrs Springer (S Evans); 2, Quidam Panache (C Ellis); 3, Cullan (J Storrie). 1.25m 1, Nightsford Diamond (R Tillson); 2, Business Like (L Stonestreet); 3, Mr Moretto (R Hill). British novice 1, Romeiro Mouse; 2, Murphy III (A Westcott Allen); 3, FI Tasotti (R Tillson). Equissage Discovery 1, Platoon (J Annett); 2, Miami Madness (Z Perkins); 3, Tiger Cat (K Ashe). 1m 1, Zacharias Johns; 2, Bobby Bracken (L Samuels); 3, Hastings II (J Annett). open 1, Lidia V (J Wilson); 2, Othello V (S Oxland); 3 Midlands Van Het (J Southerton).

COOMBE PARK EC Totnes Devon 26 June

90cm Open 1, Voltaire Surprise (J Headford); 2, High Lee (K Edwards). 100cm Open 1, Karum Bazaar (B Harris); 2, Golden Boy (B Tuff); 3, Wildwind Trump (A Turner). 105cm Open 1, Church Hill Vine (J Vamvoukakis); 2, Direct Aspect (K Soper); 3, Golden Boy (B Tuff). 100cm Open Derby 1, Purple Mengo (F Chesterton); 2, Just Whisper (H Buffin).

GATE INN RC Coleshill, Warks, 26-27 June

British novice 1, Faraday (T Halliwell); 2, Shadowbrook (S Edwards). Equissage Discovery 1, Janniro (I Preece); 2, Nupilia (M Munt). mini grade C 1, Jobea (R North). newcomers 1, Ryecroft Intrigue (L Ireland). members cup 1, Flash Biker (R Dearden). 27 Jun: jnr open 1, Sannan Valley Piccolo (M Townsend); 2, Jasperoo (S Charley); 3, Greylands Independent Trader (C Mills). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Irish Wisp of Panache (R Selwood); 2, Ashwoods Miss Dynamite (T Meakin); 3, Silver Supreme (N Bamford). BEIB Jnr British Novice 1, My Icicle (P Mallender); 2, Robber Red (S Platts); 3, Puff Daddy (D Wells). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Sareen Donatella (J Cotton); 2, Tatty Keel (S Charley); 3, Nyton Mister Mystophelies (Z Hughes). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Magic Moments (H Potts); 2, Sam Whiskers (S Charley). jnr intermediate 1, Sannan Valley Top Tier (M Townsend).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, Sussex, 26-27 June

Eastbourne Financial Services 1m 1, Nirathosta (T Knight); 2, Beechlands Jumping Jack Flash (H Smith); 3, Colour Of Magic (C Hamlett). Track Right Sml Derby 1, Sidney Pink (D Sharpe); 2, Jarretts GT (T Goodall); 3, Downtown Dreamer (J Patty). eQuest Midway 1, Walton Bombadier (L Long); 2, Oakhurst Piemarks (B Drae) 3, Filour De Lucci (L Fisher). eQuest Midway ch 1, Calvalac (K Willard); 2, Oakhurst Piemarks (B Drae); 3, Anderida Anika (R Keevil). Team Willard/Ashdown Forest Riding Centre 1.25m 1, Lara P (C Marsh); 2, Henry Macanry (M Dorgan); 3, Count Alaric (P Nisbett). WHB Supplies British Novice 1, Oakhurst Little Bow-Wow (B Drae); 2, Secrets Revenge (E Kennett); 3, Hucknall (C Franks). Gunbanks Farm Scope 1m 1, Hucknall (C Franks); 2, Clonloo Castle (A Hanson); 3, Beemish Bear (S Champney-Warrener). Horse Health Scope 1.05m 1, Ricard (B Lear); 2, The Magoo (F Plowman); 3, Serdodie (B Comb). Levade Systems Newcomers/1.10m 1, Ace Korral (A Adams); 2, Orkney Bay (W Plunkett); 3, Orassa (C Hamilton). WHB Supplies 1m 1, Royal Connection (R De Elasi); 2, Zanimo (P Knight); 3, Quarry Hack Silver (K Jewell). Equissage Discovery 2nd round 1, Utah Van Het Indihof (E J Slater); 2, Celtic Tiger (P Adam); 3, Oakhurst Deal Lady (G Talbot). Collison Construction 1.05m Derby 1, Welton Bombadier (L Long); 2, Moonlite Raider (H Watchorn); 3,Mari Vos (E Hailey). Mercedes-Benz Of Eastbourne 1.25m 1, Calvalac; 2, Tops Tiger (F Whittington); 3, The Gevara (C Marsh). Stevenson Jewellers Eventers v Show Jumpers Challenge 1, Greenbanks Harlequin (P Sangster); 2, Ardal Boy (N Braidwood); 3, Welton Vivat (E Baldwin). Rumary British Novice 1, Verenko (K Willard); 2, Darco One (G Talbot); 3, Saros NW (C Millbank). Budgen Equissage Discovery 1, Just A Benu (K Jewell); 2, Cruising By Night (G Soloman); 3, Hubble Bubble (S Garry). GA Commercials Handicap 1, Battlecruiser (J Patty); 2, Solitaire Diamond (S Hutton); 3, Exclusief (C Oakley). Watsons Newcomers 1, Royal Pardon (T Crisp); 2, Prince Charming (E Lovett); 3, Vicomte Van De Donkhouve (A Martin). Watsons 1.10m 1, Omiro (S Davidson); 2, Coerde Fohr (V Attwood); 3, Largo II (C Chapman). Horse & Hound Foxhunter/Mobility Plus 1.20m/Scope Blue Riband 1, Zero Wattage (T Pearson); 2, Orkney Bay (W Plunkett); 3, Mr Mac II (V Attwood).

LANCASHIRE SJC Croston, Lancs, 26-27 June

1.05m 1, Renaissance (J Ainsworth); 2, Aquine Bo Daway (E Blackburn); 3, Gozo (G Pollard). newcomers 1, Renaissance; 2, Macka (T Barker); 3, Ramon T (E Blackburn). 1.10m 1, Jazzee (T Barker); 2, Croft Gloriosa (J Garton-Pope). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, JC Prinz Amor (J Bell); 2, Market Force (N Coupe); 3, Croft Gloriosa. Britih novice 1, Paddy Perfect (R Edgington); 2 & 3, Moonlight Black Diamond & Tannersmith Princess Malibu (D McNulty). Equissage Discovery 1, Millbrook Magic (D McNulty); 2, Irish Grenadier (M Grant). mini jnr 1, 5 tied. sml pony 1, My Girls Over The Moon (R Connor); 2, The Man From Clare (E Bell). BEIB Jnr British Novice 1, Montana Dawn (R Connor); 2, Kanga Man (Z Pennington); 3, Cleopatra (S Smith). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Birchfield Bacardi Breezer (E Froehlich); 2, Mighty Sam (S Duggan); 3, Master Bright Spark (V Derbyshire). 27 Jun: 128/138cm 1, Whistlewood Minkey (G Moreton); 2, Lady Eleanor (F Hutchings); 3, My Girl’s Over The Moon. sml pony 1, The Highwayman (R Connor). BEIB Jnr British Novice 1, Montana Dawn; 2, Kanga Man; 3, Lady Eleanor. Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Jazztime Caprice (S Duggan); 2, Vivachi Hip Hop (X Gill); 3, He’s Just Jasper (E Mollart). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Kingfisher Tarantella (J Clayton); 2, Spancel Hill Express (X Gill); 3, Pleasington Harry (Y Edwards). jnr members cup 1, Fieldhouse Maverick (J Clayton); 2, Funtime Frankie (J Buxton); 3, Untouchable II (D Harland). British novice 1, Rilenie (M Powell); 2, Tia Time (S Walkden); 3, Santime (N Bampton). Equissage Discovery 1, Ryamber Long Tall Sally (J Parrott); 2, Moonlight Black Diamond; 3, Rossanna III (R Kenyon). 1.05m 1, Safir (C Kenyon); 2, Greenbank Dessie Dee (C Gleave); 3, Knights In White Satin (J Fountain). newcomers 1, Senalor (J Parrott); 2 & 3, Applejax Amigo & Freigraf (D Smith). 1.10m 1, LS Assai (R Cottam); 2, Deinhard (J Whittingham); 3, Magic Life (R Baxter). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Senator Feuerland (J Mustoe); 2, Gambarda (G Pollard); 3, Cool Impression (N Bampton). 1.25m 1, Fabrizio (D Smith); 2, Way Too Cool (N Bampton); 3, Azrael (L Ferguson).

SHROPSHIRE & WEST MIDLANDS Shrewsbury, Shropshire, 26-27 June

jnr 90cm 1, Double Dash Dot (J Pearson); 2, Brierley Hill Fenin (L Johnson); 3, Little Miss Splash (R Foster). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Coolmore Vagabond (A Cuthbert); 2, Spider V (M Clarke); 3, Brierley Hill Fenin. 25 Alive Jnr ch 1, Irish Misty Weather (L Apperley); 2 & 3, Watson & Thornton Shrewsbury & Watson & Thornton Emerson (P Thornton). Watson & Thornton Jnr Members Cup 1, The Panther (P-A Blosse); 2 & 3, Watson & Thorntons Emerson & Watson & Thorntons Shrewsbury. 27 Jun: 1.05m 1, Shalom Juliet (V Thornley); 2, Merville Van Het Vynehob (C Roberts); 3, Advent (N Marmont). Scope 1.15m 1, DTM (N Marmont); 2, Red Wharf Roly (K Grant); 3, Merville Van Het Vynehob. warm-up 1, Secret Smile (P Linning); 2, Stargazers Red Comet (J Tildesley); 3, Cuddly Connor (S Sargeant). Charles Owen British Novice 2nd round 1, Jaydee (N Cadman); 2, Helm’s Tolu (J Helm); 3, Good Evening (M Braithwaite). newcomers 1, Miss Emily Grey (T Wilkins); 2, Parkway Saving Grace (I Smith); 3, Minna’s Gift (J Tulloch). members cup 1, Elite III (P Harris); 2, Secret Smile; 3, Miss Mulberry Hill (I Wynne). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Mill Lauragh (K Bosworth); 2, Take Five (S Russell); 3, Yours And Mine (S Randall). High Offley Stud 1.25m ch 1, Dymara (C Freeman); 2, Will E Squeak (K Bosworth); 3, Voodoo Man (S Hedges).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 26 June

British novice 1, Val D’Aosta (A Strawson); 2, It’ll Do (S Northwood); 3, Grandees Goldrush (A Mahaffey). Scope Novice 1, Pallacho (J Alcock); 2, Diamond Mist II (V Henderson); 3, Grandees Goldrush (A Mahaffey). 1.05m 1, Oakleys Ace (G Dickens); 2, Ridgewood Four Square (K Mason); 3, Mytice Minding Time (E Gray). Scope Adventurer 1, let’s Go Again (D Foster); 2, Paisley B (C Instrall); 3, Whiskeytown (J Leonard). newcomers 1, Lagavillin (J Payne); 2, Keysoniam French Acorn (M Reeves). 1.15m 1, Mytice Minding Time; 2, Retreats Simone (D Foster); 3, Topspin Van der Velden (S Strawson). Scope Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter 1, Cottage Prince (D Harrison); 2, Mister Inquisitive (K Smith); 3, Midlands Parodia (R Burr). 30 Jun: British novice 1, Beau De Revel (S Washer); 2, Killycarney Diamond (H Heaton); 3, Oceane Du Saussois (J Mould). 95cm 1, Shipleys Lad (H Howsam); 2, Derrygolands Hero (J Boyce); 3, Warmington Harrier (H Eaton). Equissage Discovery 1, Sir Ivor (L Vinton); 2, Elina (S Hedges); 3, Good Knight (R Lawson). 1.05m 1, Broadstone Ladybird (N Lightfoot); 2, Georgefields Amber Diamond (F Christian); 3, Jeroen (R Dearden). newcomers/members cup 1, Broadstone Ladybird; 2, Georgefields Amber Diamond; 3, Get In The Pink (D Rhodes).

WICK HOUSE Wick St Lawrence, Somerset 26 June

B E I B Junior British Novice 1, Irish Mahogany Madness (H Anderson); 2, Lady Indiana (F Bentley); 3, Sky Dancer Apollo (H Anderson). 90cm Junior Open 1, Tequila Sunset (H Anderson); 2, Timberhill Flame (C Bacon); 3, Artus (A Leadbetter). Blue Chip Feed Balancer Junior Newcomers/Open 1, Fairlands Star (K Mills); 2, Graylands Independent Traders (K Mills); 3, Lunalite (C Bacon). 1.05 Open Derby 1, Fairlands Star (K Mills); 2, Lunalite (C Bacon); 3, Greylands Independent Trader (K Mills). Junior Foxhunter/Open 1, Lunalite (C Bacon); 2, Greylands Independent Trader (K Mills); 3, Lough Tousa Carlos (N Scholfield).

DERBY COUNTY Derby, 27 June

British novice 1, Jameson IV (C Dealey); 2, Hedgefield Jellico (D Markham); 3, On The Cruise (S Ratcliffe). Ken Beeston Novice 1, Ransom B (S Pountain); 2, Totally Committed (N Butterworth); 3, Silver Grange (E Tideswell). newcomers 1 & 2, Rockin Ringo & Lake Cruise (M Thompson); 3, Lyddon Hall (J Coleman). Horse & Hound Foxhunter 1, Curragh Curtis (C Dealey); 2, Rebecca (M Bunting); 3, Gael Force (V Phillipps). 1.20m 1, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs); 2, Sublime (M Bunting); 3, Mr Ed’s Challenge (M Hawkins). 1.25m 1, Cuddly Coachman (S Pountain); 2, Parcival Van Het Mheer; 3, Coral Cove (V Phillipps).

DUCHY COLLEGE Stoke Climsland, Cornwall, 27 June

warm-up 1, Maple Syrup (H Wells); 2, Connie IV (T Hutchins); 3, Dutch Jazz (C Phillips). British novice 2nd round 1, Rock On Tommy (H Ponting); 2, Lock Neagh Cruise (A Williams); 3, Persoa (B Verning). newcomers/1.10m 1, Miss Nativio (A Bean); 2, Un Diamant (A James); 3, Natja B (E Robson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Shalom Zara (A Williams); 2, Hi Jinge (C Gwennap); 3, Leo Z (T Kneen). 1.25m 1, Flash For Cash (K Bloomfield); 2, Lambada KZ (B Willmer); 3, Tully Lane (T Hutchins).

HAMPSHIRE HORSE SHOWS Botley, Hants, 27 June

British novice 1, Petra’s In The Red (H Gray); 2, Island Farm Lettie (D Stanton); 3, Tiggerific (S Pryke). Equissage Discovery 1, Petra’s In The Red; 2, Dreamscape Jafeica (E Page); 3, Pauldary’s Titania (J Birch). 1.05m 1, Diamond Dalmation (S Brotherton); 2, Hilton Magic (E Dewey); 3, Roulette (C Harris). newcomers/1.10m members cup 1, Gion (C Osmond-Smith); 2, Just Tommy (S Norman); 3, King Of The Castle (V Pannizon). 1.15m 1, Beau’s Retreat (J Rosewell); 2, Galaxy II (S Waters); 3, Fable Promise (C Osmond-Smith). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Royal Pageant (V Coath); 2, Pauldary’s Romeo (P Filer); 3, Beau’s Retreat.

LAMBLEY HOUSE Woodborough, Notts, 27 June

British novice 1, Alice Springs (M Potter); 2, Peggy Sue (J Steels); 3, Boherdeal Premier (L Brennan). Equissage Discovery 1, Grey Cloud (C Healey); 2, Phoenix Dream (S Crispin); 3, Simply Flash (C Healey). newcomers 1, Collooney (C Healey); 2, Vista Grande (M Potter); 3, Citrus Spring (J Renwick). Horse & Hound Foxhunter 1, Oprah (N Benterman); 2, Carnival Path (A Pacheco); 3, Ralma (M Pyrah). 1.25m 1, Mickey (S Whitaker); 2, Elegant C (S Clarke); 3, It’s Mine (D Morton). 1.30m 1, Cushty (J Renwick); 2, Crown Rhodonite (E Shaw); 3, Paradis (T Newman). IT 1, Fleur (M Whitaker); 2, Jalisco (R Robinson); 3, O’Harry (J Renwick).

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 27 June

British novice 1, My Sure Thing (K Bingham); 2, Royal Clover (T Redfern); 3, Tonto (R Greenhow). Scope Novice 1, Trish Penny (H Hawker); 2, Midsomer Knight (C Hatchman); 3, Major Taz (G Sugden). 1m 1, Vodka Toffee (M Smith); 2, Major Impression (R Ward); 3, Swallow (K Rimmer). Scope Adventurer 1, JC Jimmy (C Needler); 2, Delaxan (S Jimmison); 3, Rimilithius (V Coburn). newcomers 1, Odilia II (R Howell); 2, Cavallo Z (A Bedford); 3, Delexan. 1.10m 1, Oscar M (S Jimmison); 2, Montyzooma (G Manchester); 3, Scarlet O’Hara (N Sheard). Horse & Hound Foxhunter/Scope Blue Riband 1, Handels Largo (A Bedford); 2, Chloe P (M Smith); 3, Silvano (J Sizer).

You may like...