{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 17-22 July 2001

AREA 12 Syke Hill, Northumberland, 21-22 July

AREA 18 Woodford, Cheshire, 21-22

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 21-22 July

CHELTENHAM Cheltenham, Glos, 21 July

CHEQUER FARM STABLES Elvington, York, 21-22 July

COLLEGE EC Keysoe, Beds 21-22 July

DABBS EC Giffordtown, Fife, 19-22 July

EXETER EC Poltimore, Exeter, 21-22 July

GATE INN RC Coleshill, Warks, 21 July

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 18 July

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 22 July

HARGATE ARENA Hilton, Derbys,19 July

LONGWOOD EQUESTRIAN CENTRE, 22 July

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 17 July

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 20 July

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs,22 July

WIDMER FARM Lacey Green, Bucks, 18 July

WIDMER EC Lacey Green, Bucks, 22 July

WALES AND THE WEST Crick, Gwent, 18-22 July

NORTON HEATH ECBlackmore, Essex, 17 July

British novice 1, Master Jacob (L Merrett); 2, Maximum Effort (L Watson); 3, Loganlea Diamond Imp (T Fraser). discovery 1, Sister Bing (A Holson); 2, Coeur (S Reeve-Young); 3, Oprah (P van den Heever). 1.05m 1, Opportunity B (H Turrell); 2, Lemar (S Reeve-Young); 3, Towns Talk (A McGlynn). newcomers 1, Otage (P Cornish); 2, Hollywood (C Nichol); 3, Crossflight (S Reeve-Young). 1.15m A4 1, Exton Sea Lord (P Cornish); 2, Adams Chantonney (C Brayshaw); 3, Lemar (S Reeve-Young). Foxhunter 1, Beachfield Dancing West (A McGlynn); 2, Neander (C Nicol). 1.25m 1 & 2, Brookend Raphael’s Boy & Brookend Raphaella (J Biddle).

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 18 July

British Novice 1, Bertie B II (S Sangster); 2, Farrington Saffron (S Griffiths); 3, Pediletto (S Sangster). 1.05m Open 1, Ottaff (A Winter); 2, Charlies Gaelic Gamble (M Barratt); 3, Off the Latch (K Mathers). 1.10mM’Cup 1, Hang On Sally (C Gentles); 2, Spartacus (E Hinkley); 3, The Contreau Challenge (S Pemble). Open 1,Dazzling Effects (S Pemble); 2, Braxton Bragg (B Lear); 3, O’Lara (H Coulstock). Foxhunter/1.20m Open 1, Dazzling Effects (S Pemble); 2, Cadwallan Chase (H Coulstock); 3, Saxon Gold (R Stevenson).

WIDMER FARM Lacey Green, Bucks, 18 July

British novice. 1, Z For Zar (R Cove); 2, Hillsway Tango (N Buxton); 3, Chancelot (N Stoker). discovery. 1, If Only (V Ashworth); 2, Iridima Time Is Tight (J Davies); 3, Carlton Dynamite (J Brown). 1.10m. 1, Laydon Du Beaumont (T East). newcomers. 1, Tullabeg Prince (P Arnold). 1m. 1, Dexter IV (R Gilsenen); 2, Its Mighty Fine (V Ashworth).

WALES AND THE WEST Crick, Gwent, 18-22 July

1m. 1, Rodeo Star (J Peake); 2, Sannan Valley Spotlight (T Yate); 3, Just For Chance (L Lodge). 1.15m. 1, Rodeo Star; 2, Overtime (L Lodge); 3, Ashroe Clover (N Palmer). 138cm. 1, Willowpark Riff Raff (J Newnham); 2, Dreamtime Outlaw (G Spence); 3, Campus (C Saunders). amateur 1.10m. 1, Mr Go (J Yate); 2, Take That One (N Tabor); 3, Another Time (D Skelton). B&C. 1, Who’s Dilemma (M Broome); 2, The Coarse Builder (M Farmer); 3, Gift Wrapped II (S Bowen). jnr starter. 1, 12 tied. sml jnr open. 1, EMR Cateto (K Neath); 2, Robocop A Strawson); 3, Master Bill (J Marshall). 128/ 138cm. 1, Storm Affair II (H Davies); 2 & 3, Ballyclough Brisco & Magic Choice (D Kenny). 128cm. 1, My Little Pumpkin (E Davies); 2, Rockfield Charm (J Loader); 3, Metric (G Horsely). 148cm. 1, Up And Coming (G Plumley); 2, B For Beatrix (C Platt); 3, Forever Rosie (S Ryan). Jnr British novice. 1, Yogi Bear (S Babes); 2, Golden Grove Forest (Z Owen); 3, Hillandale Aero (K Bowman). British novice. 1, Call Me Ellie (M Edwards); 2, Dibberford Seamus (J Gregory); 3, Autumn Streak (M Evans). discovery. 1, Ace Is High (L Conlon); 2, Sannan Valley Hello (J Yate); 3, Summerhills Let’s Dance (A Botham). Foxhunter. 1, Hermes De Bruyers (P Spivey); 2, Ilus (N Gauntlett); 3, Animation (B Dunning). 1m. 1, Guileen Flight (J Crapp); 2, Rosebud (G Wannacott); 3, Just For Chance. amateur 1.10m. 1, Imperial Flight (N Hughes); 2, Shaab Moor (B Barrett); 3, Georgefields Amber Diamond (F Christian). 1.15m. 1, Quiz’s Son (J Peake); 2, Odam (N Price); 3, Mandingo X (R Hook). 1.25m. 1,Agretto (D Morton); 2, Celine (M Edgar); 3, Barrister QC (D Austin). jnr starter. 1, 15 tied. 128/ 138cm., 1, My Godfather (L Mantel); 2, Marskyfe Jake (G Spence); 3, Double Dominic (R Cottam). 128cm grand prix. 1, Fontmel Rasputin (H Skelton); 2, Corralass (C Mowbray); 3, My Little Tinker (D Plumley). 138cm grand prix. 1, Lakeland Little Cracker (R Cottam); 2, Ballyclough Brisco; 3, Gwaun Benjamin (R Hilliard). jnr intro Derby. 1, The Ginger Bug (J Davies); 2, Crystal Storm (A Bravington); 3, Ocean Colour Scene (D Smith). jnr Derby trial. 1, Master Roscoe (E Doherty); 2, Island Greengrass (H Paul); 3, Spilbo (E-J Rodney). jnr newcomers. 1, Peasdown Sparkling Perry (V Clements); 2, AJ’s Dibberford Irish (J Davies); 3, KE Commanchero (S Heaven). jnr Foxhunter. 1, AJ’s Dibberford Irish; 2, Princetown Lad (S Payne); 3, Spotty Dot Com (S Broome). sml jnr open. 1, The Katapult (L Louden); 2, EMR Cateto; 3, Forever Rosie. newcomers. 1, Luciano (M Edgar); 2, Miss Opal (D Morton); 3, Standby (V Morris). jnr Foxhunter 2nd round. 1, Kandahar II (R Beecroft); 2, Pauldary’s Tiger Flight (C Platt); 3, Dara Express (K Baggott). Chocolate Stakes. 1, Cavalcade (K Bowman); 2, Robocop; 3, Master Bill. amateur Nations Cup 1, England A (T Dunn/Darcline; B Barrett/Shaab: Moo; F Christian/ Georgefields Amber Diamond; N Hughes/ Imperial Flight); 2, England B (J Smart/Laroque; G Wannacott/ Rosebud; T Fletcher/Pauldary’s Loony Tunes; D Skelton/Lindsay); 3, Wales A (G Allen/Pokemon; J Yate/Mr Go; H Harvard/Ballin Teskin Bunny Two; N Palmer/Silver Moon Shadow). British novice. 1, Dibberford Seamus (J Gregory); 2, Mandan (L Fitch); 3, Otto’s Pay Back (J Crapp). newcomers. 1, Anarmie (T Burchmore); 2, HL Hugo (S Dart); 3, Pembley Poser (A Willis). Foxhunter. 1, Taylor’s Boy (P Sadler); 2, Black Cavalier (L Bonas); 3, Waterman’s Hench (N Dawson). intro Derby. 1, Holly Hill Hanson (K Kennedy); 2 & 3, O’Ryan Himself &It’s Fred The Red (J Blackburn). 1.15m. 1, Tender Touch (M Lynch); 2, Attorney General (D Austin); 3, Cynfig Showtime (E Eynon). 1.25m. 1, Stable Express Sunorra’s Son (D Morton); 2, Toy (L McLachlan); 3, Pimpernel (D Morton). B&C. 1, Agretto; 2, Rodrigo (C Hanley); 3, Chain Reaction (D Morton). 138cm. 1, Corralass; 2, Willow The Wisp (L Pheasant); 3, Wanda Bewitched (S Frost). 128/ 138cm. 1, Dapper Dee (S Evans); 2, Show Me Heaven (D Plumley); 3, Icicle (J Williams). jnr adventurer. 1, Dara Express; 2, Greenfield Heights (T O’Brien); 3, Little Cransley Kilifi (V Clements). Chocolate Stakes 1, Cavalcade; 2, The Katapult; 3, Applejax Mr Ed (D Smith). jnr British novice., 1, Yogi Bear; 2, Mali Beau (K Yeo); 3, Golden Grove Forest. jnr newcomers. 1, Coch-Y-Bonddu (O Roberts); 2, Colebridge Arabian Gold (H Howse); 3, Dara Express. jnr members cup. 1, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver); 2, The Katapult; 3, Cosmic Bubbles (L Fishwick). 128cmteam. 1, Wales (J Loader/Rockfield Charm; M Sampson/Miss Wizzy Wig; O Hilliard/Magic Shadow; My Little Tinker ); 2, England (L Mantel/Pepsi Girl; H Skelton/Welsh Wonder: Metric; My Little Pumpkin); 3, Scotland (A Kelly/Dickens; N Dingwall/Another Chance III; A Ferguson/Sligo Chance; H Haig/ Midnight Dynamite). 138cm team. 1, Ireland (C Saunders/ Campus; D O’Brien/ Rosie Duncan; Willowpark Riff Raff; Ballyclough Brisco); 2, England (L Fitch/ Beechway Delight; E Davies/Dawn Flame; Gwaun Benjami; Dreamtime Outlaw); 3, Wales (K Haines/ Glencoes Trick Or Treat; O Loader/ Lion King; L Sims/Forever Katie; S Broome/Pedrog Barton Lad). 148cm. 1, Wales (Forever Rosie; Z Phillips/Short Step; S Broome/ Kerrymount; G Plumley/Quayside Caution); 2, England (Master Bill R Prater/Maxton Hijack; G Paternoster/Another Dollar; Robocop; 3, Scotland (S Brash/ Woodlands Grasshopper; J Kirk/ Street Angel; L Morton/Ratina; E Doherty/Mystery Music). British novice. 1, Pennon Dolphy (A Jones); 2, Oneida Surprise (B Moore); 3, Call Me Harry (R Cole). discovery 1, Maple Lodge (A England); 2, Dibberford Seamus; 3, Chatter On (J Britten). newcomers. 1, Sonieke (S Lane); 2, Lyfords Lydia (P Filer); 3, Trinity General (D Austin). Foxhunter. 1, RJ Double Eclipse (A Austin); 2, Gew Vela (M Gadsdon); 3, Traxdata Singita (P Spivey). 1m final. 1, Guilleen Flight; 2, The Family Man (E Smith); 3, Ballin Teskin Bunny Two. amateur 1.10m. 1, Another Time; 2, Quiz’s Son; 3, Penny Market (J Douglas). 1.15m grand prix. 1, Imperial Flight; 2, Ped Cross Rainman (M Wells); 3, Darcline. 1.25m. 1 & 2, Agretto & Stable Express Sunorra’s Son (D Morton); 3, Oneida Alleycat (B Moore). 128cm. 1, Midnight Dynamite; 2, Fontmel Rasputin; 3, Corralass. jnr intro Derby. 1, The Ginger Bug; 2, Ratina; 3, Scott’s Gambler (S Strawson). jnr Derby. 1, Island Greengrass; 2, Quayside Caution; 3, Cavalcade. jnr British novice. 1, Atomic Kitten (S Lithgow); 2, Mali Beau; 3, Sweet Like Candy (K Harrison). jnr newcomers. 1, AJ’s Dibberford Irish; 2, Marlais Rhydian (L Williams); 3, Somerset Blue (G Armstrong). jnr members cup. 1, Ratina; 2, Majestic Moments (L Maybin); 3, Menumenum (S Heaven). 1.40m. 1, Tomboy (K Brown); 2, Hopes Are High (M Broome); 3, Captain Wellington (A Davies). 128/138cm. 1, Mr Softee (J Dunn); 2, Malt Street Special (L Bunn); 3, Marskyfe Jake. sml jnr open. 1 & 2, King’s Quartet & Greenfield Heights (T O’Brien); 3, Stainsby Top That (J Raeside). 138cm. 1, Bowhaylands Rockin Robin (K Haines); 2, Guinness Special (J Kirk); 3, Lion King. amateur 1.10m grand prix. 1, Lindsay; 2, Imperial Flight; 3, Laroque. jnr open. 1, Kahola Maestro (H Paul); 2, Crocodile Dundee (G Plumley); 3, Kerrymount. 128/ 138cm. 1, Mena Fach (D Parsons); 2, Much Too Much; 3, Show Me Heaven. Foxhunter. 1, Montreux (M Edwards); 2 & 3, Traxdata Singita & Hermes De Bruyers. 128cm. 1, Corralass; 2, My Little Tinker; 3, Sisco Kid (C Mowbray). jnr British novice. 1, Kilcannon Wonder (D Kenny); 2, No Angel (D Parsons); 3, Hedgefield Riverdance (D Markham). 138cm. 1, Lakeland Little Cracker; 2, Glencoes Trick Or Treat; 3, Forever Katie.British novice. 1, My Little Madam (E Heap); 2, Perfect Scoundrel (J Kemp); 3, Mill Street Sir (A Willis). B&C. 1, It’s Mine (D Morton); 2, Cynfig Showtime; 3, Krugers’ Diamond (H Rees). sml jnr open. 1, Jack’s Game (K Bloomfield); 2, Up And Coming; 3, EMR Cateto. grand prix. 1, Traxdata Mulligan (P Charles); 2, Just Jerry (J Reed-Stephenson); 3, Debutante (L Edgar). 1.10m members cup. 1, Clover Image (N Palmer); 2, Flash Biker (R Dearden); 3, KE One More Time (K Bevan). jnr newcomers. 1, AJ’s Dibberford Showtime (J Davies); 2, Somerset Blue; 3, Peasdown Sparkling Perry. jnr members cup. 1, Mavericks Chance (J Bailey); 2, Menumenum; 3, Street Angel. discovery. 1, Mill Street Sir; 2, Just Tommy (J Rogers); 3, Jorrocks (S Culvin). newcomers. 1, Luciano; 2, JB Casino (J Britten); 3, Hello Ballistic (D Price). speed & power. 1, Some Touch (R Willis); 2, Toy; 3, Andora (J Pay). 1m. 1, KE First Diamond (K Bevan); 2, Waterman’s Hench; 3, Mid Nardini (M Boddy).

HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 19 July

British novice 1, Another Mayday (R Burr); 2, Just Blossom (R Swanson); 3, Dealer (C Thornton). discovery 1, Ember III (P Arthers); 2, Coast To Coast (C Hoeg-Mudd); 3, Pitmedden Tequila (J Hassall). newcomers 1, Coast To Coast; 2, Sterling Mac (A Collins); 3, Ambers Talisman (A Garner). Foxhunter 1, Lexikon (S Gee); 2, Bradmoor Silk (M Thompson); 3, Market Maker (C Hoeg-Mudd). 1.20m 1, Jelmar (A Brady); 2, Native Diamond (A Hunter). 1.30m/breeders cup 1, Coral Cove (V Phillipps); 2, Hargate Cavalier (A Hunter).

DABBS EC Giffordtown, Fife, 19-22 July

British novice 1, Lenamore For Sure (S Johnstone); 2, It’s Another (V Winter); 3, Ballinkirk Bushman (J Storrie). adventurer 1, Peggy Sioux (S Murray); 2, Nebraska (S Low-Mitchell); 3, Clover River (L Johnstone). newcomers 1, Sheldrake II (D Duffin); 2, Iris Du Boulanger (A Bonelli Baird); 3, Kinsman III (C Doonan). 1.30m 1, Harlequin Sunset (A Craig); 2, Dauntless Prince (D Duffin); 3, B Dynamic (R Brady). 1.20m speed 1, Meadowhead Megan (M Irving); 2, More Than Life (L Johnstone); 3, Islander (M Ashe). 20 Jul: novice grand prix 1, Spinola Creek (D Duffin); 2, Mayo Magic (J Raeside); 3, Little Rowan (C Lithgow). breeders cup 1, Meadowhead Megan; 2, B Dynamic; 3, Forest Ridge (L Johnstone). newcomers 1, Madmarston Whispa (K Leak); 2, Lios Mor (P Fraser); 3, Lenamore for Sure. topscore 1, Gion (S Gibson); 2, Meadowhead Athlete (M Irving); 3, Gold Island (I Warnock). 1.20m members cup 1, Piccolo (L Johnstone); 2, Boy Lucky (V Christie); 3, Nethermuir Anastasia (M Irving). Cavan 6/7yo 1, Anique Deluca (A Bonelli Baird); 2, Abrisca (G Gillespie); 3, Silvo (S Low-Mitchell). British novice 1, Jakatta (I Warnock); 2, Chantarel (L Bonthrone); 3, Varis Mini (J Davidson). discovery 1, Havro (S Johnstone); 2, Cala Senna (H Bilsland); 3, Hughie (J Davidson). Foxhunter 1, Hisopanie (T Fitzgibbon); 2, Rumpole No Longer (A Miller); 3, Volano (F McDonald). 21 Jul: British novice 1, Hughie; 2, Burngrove Silver Shadow (C Webster); 3, Forest Hills (S McLellan). discovery 1, Hughie; 2, Drumerick Queen (J Young); 3, Whatever (M Kilmurry). AES Milton 1eq, Border Delta (D Wicks) & Red Heather (L Cuthbertson); 3, Galantus (G Gillespie). newcomers 1, Miss Sharina (H Dawson); 2, Whatever; 3, Ominous (S Low-Mitchell). Foxhunter 1, Ngauruhoe (S Low-Mitchell); 2, Diamond Hills (R Gilchrist); 3, Ludo FCS (G Gillespie). speed Derby 1, TL’S M Reg (H Dawson); 2, Red Rock Double Touch (C Simpson); 3, Coral Gold (J Aird). grade C Derby 1, Hidden Agenda (A Hamilton); 2, Hastings Fox (S Lindop); 3, TL’S Gamble (H Dawson). Derby 1, Meadowhead McGann; 2, Kelso Billabong (L Jamieson); 3, More Than Life. novice Derby 1, Goulton Crack On (K Leak); 2, Here’s Harvey (J Beith); 3, Let’s Talk (F Malcolm). 22 Jul: Cushionride Apprentice Stakes 1, Spinola Creek; 2, Marchburn Illusion (A Hamilton); 3, Magic Moments (M Greaves). Members Cup 1, Gold Island; 2, Bertie Boo (M Irving); 3, Burn Triple Crown (T Fitzgibbon). AON 1.30m 1, B Dynamic; 2, Dauntless Prince; 3, Hectique (S Low-Mitchell). grade C 1, Silvo; 2, Islander (A Hamilton); 3, Hisopanie. be quick & careful 1, Gion; 2, Simbasoul (A Black); 3, Kelso Billabong. B&C 1, Silver Tip (A Craig); 2, TL’S M Reg; 3, Be Nimble (S Gibson). Cavan 5yo 1, Teddy Bear II (A Craig); 2, Ominous; 3, Great Northern Otis (R Shields). 1m 1, Miss Sharina; 2, Burngrove Silver Shadow; 3, Porthill DJ (M Livingston). adventurer 1, Hassals Ever Ready (R Shields); 2, Jakatta; 3, Highland Chablis (A Craig).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 20 July

1.20m 1, Against The Odds (G Williams); 2, Capitalize (J Renwick); 3, Exton Sea Lord. newcomers 2nd round 1, Hombline De L’Etang (R Power); 2, Retreats Uppercut (C Robertson); 3, Laureat D’Amour (M Williams). 1.25m/13.0m 1, Capitalise; 2, Vinnie (A Lewis); 3, For The Best (J Merriman). discovery 1, Whitehall (J Renwick); 2, Noblesse Oblige (T Priest); 3, Chescaden (B Menzies). newcomers 1, Perdix Wesley (J Partridge); 2, Mieka (J Renwick); 3, Blakeney Castle (G Burchmore). Foxhunter 1, Charming Touch (P Cornish); 2, Perdix Wesley; 3, Qutie(T Davies). B&C 1, Robin Hood II (J Renwick); 2, Sunboy (P Barker); 3, Qutie. AES Milton 1, 9 tied. AON 6yo 1, 14 tied. Thomas Bates 7yo 1, 9 tied. 1.40m 1, For The Best; 2, Sensation (T Priest); 3, Lavinda (S Lynch). 1.10m 1 & 2, Temple What A Flash & Brookend Fuehrer (J Renwick); 3, Fred IV (G Burchmore). 1.20m 1 & 2, Brookend Fuehrer & Temple What A Flash; 3, Satan (T Priest). 1.25m 1, Temple What A Flash; 2, Satan; 3, Hot Two Step (N Tinworth). 1.30m 1, Capitalize; 2, Sensation. 1.25m 1, Equity (C Frazer); 2, Retreats She’s A Lady (V Young); 3, Capitalize. Foxhunter 2nd round 1, Vinnie; 2, Jarva (D Charles); 3, Going To America (G Burchmore). table C 1, The Showgirl (V Young); 2, Brookend Fuehrer; 3, Gold Horizon (A Lewis). newcomers 1, Mieka; 2, Blakeney Castle; 3, Feona (P Kelly). Foxhunter 1, Temple Ratina (K Harris); 2, Mieka; 3, Macepark Velsk (G Barton). 1.30m 1eq, Capitalize & Concordeville (M Lipman).

CHELTENHAM Cheltenham, Glos, 21 July

Foxhunter 1, Oakhurst Highlife (K Doyle); 2, Market Mover (S Meyerding); 3, Beechfield Dancing West (A McGlynn). 1.20m members cup 1, I’m A Driver (R Tilson); 2, I Can (L Glendinning); 3, Oakhurst High Life. Derby 1, The Aviator II (M McCourt); 2, Kilkenny Diamond (P Taylor); 3, Desert Prince (T Fletcher). 1.25m 1, Karina (M McCourt); 2, I’m A Driver; 3, Hello Tosh (J Cassan). 1.40m 1, Laura’s Choice (G Fletcher); 2, My Enigma (S Hedges); 3, Move On (R Fernyhough). members cup 1, FI Lucky Lips (A Brown); 2, Paddock Mainline (A Charley); 3, Akquire (K Hinton). British novice 1, Aconberry (K Lidner); 2, Huckleberry Hill (H Anderson); 3, Sir Runpole (A Dawes). discovery 1, Hera IV (B Smith); 2, Dundrum II (A Backhouse); 3, Foxhall Merrie Man (A Bates). newcomers 1, Arazona (C Webley); 2, Diamond Lady (R Fernyhough); 3, Damsell Dash (M Jones). jnr Britishnovice 1, Ketchup The Other (F de Giles); 2, Sturtmore Pride (J Kilbey); 3, KM Bronze (C Mitchell). jnr newcomers 1, Ketchup The Other; 2, Rhinefield Impulse (E Nuttall); 3, Forever Rosie Red (H Cartwright). 128cm 1, Playmate Whizz (J Swambo). 138cm 1, Miss Moon (D Joliffe). jnr members cup 1, Lucky Foxy Lady (T Waldron); 2, The Great Houdini (J Wingrove); 3, Pipers Lad (A Jenkins). jnr 1.20m 1, Spancil Hill Express (B Mason).

GATE INN RC Coleshill, Warks, 21 July

British novice 1, Lone Star (I Marklew); 2, To Tango (J Helm); 3, Pembroke Special Edition (N Proffitt). discovery 1, Lone Star; 2, Lord Marmion (K Ricketts); 3, Reflex IV (J Helm). mini grade C 1, Dutch Countess (C Boardman); 2, Supersonic Soz (C Foley); 3, Beulah Belle (J Helm). 1.10m members cup 1, Fritz Luke (J Helm); 2, Ashdun (N Proffitt); 3, Beetlejuice (J Jones). Area 30 Novice Showjumper of the Year 1, Dutch Countess; 2,Blakeney Cowboy (B Upton); 3, Chloe (N Emery). do, open 1, Fritz Luke.

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 21-22 July

British novice 1, Rosina Royal (J Martin); 2, Poogar (N Coupe); 3, Orchard House Dazzle (J Andrews). discovery 1, Keerbergen Rock (L Creighton); 2, Artino (J Andrews); 3, Bug A Boo (M Mullins). 1.05m 1 & 2, Its Eric & Surprise Package (N Coupe); 3, Mousafa (S Rudge). newcomers 1, Artino; 2, Diamond Lady (N Bardusco); 2,Slinky Boy (S Bolton). Foxhunter 1, Dark Legend II (K Drysdale); 2, Knaptons Pride (R Jones); 3, Harbour Guardian (C Gleave). 1.15m 1 & 2, Mister Macadamia & Cruising Tom (N Martin); 3, Sandraph (J Andrews). 1.30m 1, Jubilant (D Andrews); 2, Way Too Cool (N Bampton). small pony Derby 1, Mr Blue (A Mizon); 2, The Man From Clare (J Bell); 3, Shady Nook II (A Mizon). novice Derby 1, Little Toppa (T Cassells); 2, Emerson (S Walton); 3, Mr Blue (C Smith). 1m Derby 1, Spot The Lady (L Ferguson); 2, The Man From Clare; 3, Gaelic Gold Coin (C Berry). jnr open Derby 1, CJ’s Kemosabi (S Jefferies); 2, Kay’s Fancy (K Forsyth); 3, Willowpark Skywalker (E Darnbrough). speed Derby 1, Willowpark Skywalker; 2, CJ’s Kemosabi; 3, Air Force One (K Forsyth). British novice 1, Riverside Touchwood (A Mizon); 2 & 3, Bowes Mr Frisk & Dazzle Me Silver (L Ho). 138cm 1, Mystic Starlight Express (W Whitaker); 2, Clonross Little Chip (T Davies). 90cm 1,Spotted Fever (J Bell); 2, Lynwood Gem (A Derbyshire); 3, Bowes King Edward (S Lincoln). newcomers 1, Highmoor Wishwash (A Derbyshire); 2, Little Irish Mist (R Walker); 3, Dazzle Me Silver. int open 1, Justa Nuther Fred (A Mizon); 2, TwiceAs Ice (M Davin); 3, Alternate Jazz (S Lincoln). jnr open 1, Foxmill Montana (N Bampton); 2, Ashton Bachelor Boy (M Davin). novice Derby 1, Archers Valentino (T Baker); 2, Rosina Royal; 3, Wonderful One (A Pilling). 1m Derby 1, Ballyflame (M Kendall); 2, Fergus Grey (L Alston); 3, Count Belair (V Jefferies). 1.15m Derby 1, Surprise Package; 2, Knaptons Pride; 3eq, Count Belair & Carnival Clover (C Conlon). open Derby 1, JJ II (M Bunting); 2, Mr Marnix (D Ryder); 3, Jubilant. speed Derby 1, Touchwood II (V Jefferies); 2, Cruising Tom; 3, Mr Marnix.

CHEQUER FARM STABLES Elvington, York, 21-22 July

British Novice 1, Southern Time (P Mellor); 2, Two Mile Boris (N Sheard); 3, Welalgo (J.Patton). Discovery. 1, Dovecote Ballivor (A Cowan); 2, Cheep To Keep (V Baker); 3, Snopye (R Marley). Newcomers. 1, Othello Moor (N Kayal); 2, Stainton Dale (P Mellor); 3, Waste Warrior (M Richardson). 1.10 Members Cup. 1, Solid State (R Wottge); 2, Holbridge Ballydare (M Bainbridge). Foxhunter. Winchester Bullet (R Woolhouse); 2, Holbridge Ballydare (M Bainbridge). 1.25m Open. 1, Dovecote Jilly (A Cowan); 2, Contiki (R Evison). 1.30m Open. 1, Contiki (R Evison); 2, Dovecote Martine (S.Wright). 22 July: British Novice. 1, Clonky (A Osborne); 2, Miquire Esquire (S Osborne); 3, Scott Jack (J Coward). Discovery. 1, Cheeky Half (L Stephenson); 2, Gin Berry (N Hartle); 3, Irish Ruby (HWood). Newcomers. 1, Moonraker IIII (A Bell); 2, Regulardo (A Atkinson); 3, Desiderata (J Doyle). Small Open. 1, Far Hills (N Hartle); 2, Sribo (A Atkinson); 3, Magic Prince (A Brandy). B&C Handicap. 1, Toodjay (S Russell); 2, Zendry (N Hartle); 3, My Leading Lady (H Janion). 1.25m Open. 1, Contiki (R Evison); 2, Jalmer (S Brandy). 1.30m Open. 1, Jalmer (S Brandy).

COLLEGE EC Keysoe, Beds 21-22 July

Jnr British Novice1, Perfectly Pickled (S Hammer);2, Caffrey (M Reeves);3, Just Joshi (S Farrant);4, Rhapsody Lady (M Townshend).JD/JC Handicap1, Gaelic Strom (R Otway);2, Midlands Boy (M Parkin);3, Goldern Piper (W Newton);4, Sannan Valley Picolo (M Townshend);Jnr 1.05 Open1, Conors Classic (V Thornley);2, Fantom Folly (H Hensler);3, Our Cassiopeia (H Atkinson);4, Gems Pure Genius (V Thornley);5, Homer J (H Gillott).Jnr Foxhunter1, Homer J (H Gillott);2, Dancing Dolly II (H Hensler);3, Lakeland Cartoon (J Clarke);4, Irish Free Styler (N Slater).Scope 128/138cms1, Celtic Wysteria (J Shackleton);2, Spirtit of Bodecia (J Reveley);3, Stainsby Starburst (J Reveley);4, Sannan Valley Picolo (M Townshend).National 128cms1, Cappagh Misty (J Reveley);2, Stainsby Starburst (J Reveley);3, Major Sharpe (G Talbot).National 138cms1, Celtic Wysteria (J Shackleton);2, Spirt of Bodecia (J Reveley);3, Miss Moon (D Jolliffe).Jnr 1.05M Open1, My Godfather (L Mantel);2, Nobodys Blue But Mine (L King);3, Fenland Fudge (Laura King);4, Nire Valley (J Wingrove);5, Tioren (Clare Brown);6, 0ur Cassiopeia (H Atkinson).Jnr Newcomers 2nd Rd1, Little Irish Clover (J Clark);2, Birchgrove Lad (R Prater);3, Irish Free Styler (N Slater);4, Its Lulu II (P Dobby);5, Dara Express (K Baggott);6, Tioren (C Brown).Jnr Memb’s Cup1, R Joe (A Hammond);2, Bowes Gunsmoke (G Evans);3, Nobodys Blue But Mine (L King);4, Just Jupiter Esq (G Brooks);5, Mr Checkmate (M Eilberg);6, Harry Rag (J Burley).Dunglenn 148cms1, Garlands Cashman (S Upton);2, Gems Pure Genius (V Thornley);3, Desert Queen (S Upton).128/138cms Primary1, Shreddar (M Sampson);2, Celtic Wysteria (J Shackleton);3, Miss Whizzy Wigg (M Sampson);4, Snittles Rolo (R Burgoyne);5, Rio Recardoe (J Whittaker);6, Miss Moon (D Joliffe)National 128cms1, Shreddar (M Sampson).National 138cms1, Snittles Rolo (R Burgoyne);2, Sunnyside Its In (R Holder);3, Celtic Wysteria (J Shackleton);4, Renegade Master (E Moore).

EXETER EC Poltimore, Exeter, 21-22 July

British novice 1, Saxtys Buck O Neil (K Smith); 2, Foxdon Just So (C Wilson); 3, Ultimate Abigail (T Kuszek). discovery 1, The Millman (S Tregido); 2, Rapps Fair Deal (A Brake); 3, Plymptons Tack Lightning (L Rendle). 1.05m 1, Flicuna (S Jarman); 2, Killarney Lough (A Brake); 3, Saxtys Buck O Neil. 1.15m 1, Fading Gray (S Wakeham); 2, Carnival Fever (K Johnson); 3, Kestor (M Scarr). Bath & West Nov ch 1, Cavallo (P Tuckwell); 2, Sativa (S Rosewell); 3, Tully Lane (J Hoskins). 22 Jul: Bath & West Grade C ch 1, Get A Grip (J Rosewell); 2, Pippadora (M Orzazewska); 3, Little Ego (R Monk). do, open 1, Gotlib (J Webb); 2, Gianni (J Rosewell); 3, Riviera Reg (C Rushworth). British novice 1, Saxtys Buck O Neil; 2, Clint (K Crook); 3, Hillwood Miss Ballastic (A Miller). discovery 1, Lydeard Doubtfire (D Kingscote); 2, Saxtys Buck O Neil; 3, Miss Mapp (R Kingscote). 1.10m 1, Moon Eclipse (A Ellery); 2, Brightness (C Hayes); 3, Saxtys Buck O Neil.

LONGWOOD EQUESTRIAN CENTRE, 22 July

128/138 1, Carningli Duke (P A Blosse); 2, Sweet Like Chocolate (C Hanson) small open 1, Spinnybrook Cinnamon (M Sapsford) 2, Unique Lady (V Hillyard); 3, Tysilio Dewey (N Outen). british novice 1, Little Rumpit (K Evans); 2, Pitlands Woodside Velvet (C Ramsby); 3, Bally Sid (D Everett); open 1, Caspars Revenge (P A Blosse); 2, Sweet Like Chocolate. newcomers 1, Cherokee Chief (K McCarthy); 2, Badgers Silver Drift (C Reynolds) 3, Bally Sid.

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs, 22 July

British Novice 1,Vivacious Buddy (F Cerrio); 2, Alway’s in the Red (C Dobson); 3, Irish Spice (H Townsend). 1 Metre Challenge 1, What a One (J Schofield); 2, Beckside Sylvana (C. Pearson); 3, Alway’s in the Red (C Dobson). Discovery 1, Tally Ho Magna (C Pearson); 2, Carmarros Dan (J Partridge); 3, Markham Seaquest (M Hayton). Newcomers 1, King Clover (L Hughes); 2, Tally Ho Magna (C Pearson). Mem’s Cup 1, Irish Braken (N Hawker); 2, City West (L Chorlton); 3, Been a Gent (L Chorlton). 1.20 Open 1, Irish Braken (N. Hawker); 2, Veneur (D Foster).

AREA 12 Syke Hill, Northumberland, 21-22 July

sml jnr open 1, Bowes Semtex (H Swailes); 2, Simply Elegant (B Valks); 3, Stainsby Hotspot (E Denton) jnr members cup semi-final 1, Phoenix Inquisitive (C Bowlam); 2, Zeemax (S Martin); 3, Little Irish Lad (S Robinson) jnr star of the future 1, Darraks Babe (J Taylor); 2, Foredance Rosie (R Whitford); 3, Golden Fortune (R Farmer) 10 & under 1, Third World Eclipse (N Cairns) jnr novice 1, Mister Shortie (H Stevenson); 2, Duke Box (G Morrison); 3, Forge Freeway (J Pringle) jnr newcomers 1, Simply Elegant; 2, Royal Declan (B Valks); 3, Bowes Peter Pan (H Swailes) Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Esselle (S Martin); 2, Oldshot Autumn Moonbeam (J Cairns); 3, Pick N Mix (S Clifford) 22 Jul: newcomers 1, Lord Bertram (E Armstrong); 2, Looks Familiar (D Herron); 3, Delholme Delight (S Cuthbert) Foxhunter/1 20m 1, Mistrato (A Cowin); 2, Penshaws Parsons Advocate (K Fletcher) 1 20m members cup 1, Meadowcroft Midget (A Mills); 2, Lord Bertram; 3, Crown Surity (P McKeever) 1 25m 1, Crown Alliance (P McKeever); 2, Meadowcroft Midget; 3, Lingmoor (S Holland) British novice 1, Rocktops Greami (A Lines); 2, Friday Feeling II (Y Gibson); 3, Puma Briar Flyer (K Jefferson) discovery 1, Crievestone (J Brannan); 2, Cheap To Keep (L Baker); 3, Penshaw Premier Choice (K Fletcher) 1. 10m members cup 1, Spring Emerald (F Kerry); 2, Lingmoor; 3, Regal Bingo (K Meek)

AREA 18 Woodford, Cheshire, 21-22 July

1.15m 1, 2 & 3, Razzmataz, Amelia & Bujans (C Collins) 1.25m 1, Leonardo (P Murphy); 2, Kilkenny Diamond (A Pilling); 3, Lighta (A Ashman) Young Show Jumper Award 1, Cavalier Belle (N Jennings); 2, Mr Marnix (D Ryder); 3, Rambo (S Price) newcomers 1, Santez (T Davin); 2, Memphis (C Collins); 3, Classic Golden Wave (M Marsh) Horse & Hound Foxhunter 1, Andersons Song Of Norway (G Jones); 2, Carlsson (G Billington); 3, Ben De Lisi (A Millin) British novice 1, Emerald Silver Mint (M Cliffe); 2, Slim Shady (C Collins); 3, Rudatha (A Owens) discovery 1, Croft Tinkers Lad (M Marsh); 2, What For (C Wainwright); 3, Slim Shady members cup 1, Reesh (C Membury); 2 & 3, Out In The Open & Thornbank Hannah (M Jagger). 1.15m select 1, Show Business (N Gleave); 2, Bentley Master (A Owens); 3, Provincial Broker (C Shore). newcomers 1, Lakeland Gold Diamond (S Buckley); 2, Just A Nightmare (S Dawson); 3, Polyphonic (L Birke). novice ch 1, Kings Temple (P Murphy); 2, Newington (C Richardson); 3, Croft Euphoria (M Marsh). 1.25m 1, ETM Ricochet Rex (G Billington); 2, Capello (T Newman); 3, Fegus Boots (S Gee). 1.35m 1, Princess Jade (C Collins); 2, Puerto Rico (T Newman); 3, Connaught (J McGlory). British novice 1, Night Cruiser (C Collins); 2, Spartan Clover (C Bossons); 3, Emerald Silver Mist (M Cliffe). discovery 1, Just Sally (E Barrett); 2, It’s Billy (C Miller); 3, Fantasy Island (M Holland). 1.05m 1, Out In The Open (M Jagger); 2, Provincial Broker (C Shore); 3, Classic Prince (C Smith). 1.15m 1, Windermere Teidi (A Ashman); 2, Andersons Song Of Norway; 3, Provincial Broker. Foxhunter 1, Croft Romulus (M Marsh); 2, Ben De Lisi (A Millin); 3, Renome Z (E Staveley).

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 22 July

warm up 1, Diamond Girl (S Russell); 2, The Main Man(P Linning); 3, Two Steps Farhans Clover Spirit (E Shaw). British novice semi-final 1, The Bees Knees (E Shaw); 2, Cool Deal (A Dudley); 3, Trinity Sunday (D Austin).

WIDMER EC Lacey Green, Bucks, 22 July

British novice 1 & 2, Pele III (D Moore) & Rea (D Moore); 3, Bow & Arrow (T Hawker). 1m 1, Lady Calypso (EJ Slater); 2, Cavello Nero (M Smith); 3, Vager (S Northwood). beginners 1, 4 tied. newcomers 1, Rosgan Fine Echo (J Crippen); 2, Fallowfield Harlequin (R Collins); 3, Rosgan Irco Dora (S Crippen). 1.10m 1, Lady Calypso; 2, Vager.

You may like...