{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 12-14 July

AREA 35 JUNIORS Ponderosa EC, Wales, 14 July

ARENA UK Grantham, Lincs, 12-14 July

ASHBY Swadlincote, Derbys, 14 July

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 13-14 July

BOLD HEATH EC Warrington, Cheshire, 14 July

BSJA Area 14 Greenlands, Cumbria, 14 July

BSJA AREA 48 Taunton, Somerset, 13-14 July

BURTON CONSTABLE, Nr Hull, 14 July

CHAMPIONS OF SCOTLAND Edinburgh, 13-15 July

DEAN VALLEY FARM Woodford, Cheshire, 14 July

DURHAM COUNTY Durham, 13-14 July

ESSEX CSIC Great Leighs, 14-16 July

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 12 July

INKBERROW Inkberrow, Worcs, 13 July

LANGFORD FARM Southampton, Hants, 14 July

LISKEARD Merrymeet, Cornwall, 13 July

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks, 13-14 July

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 13-14 July

PONDEROSA EC Newport, Gwent, 14 July

TENDRING HUNDRED SHOWLawford Park, Manningtree, Essex 13 July

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 12 July

Charles Owen British Novice. –1, Zante (C Lewis); 2 , Arletts Chance (J Plater); 3, Caw Blimey (F Cardrick).Hadrian Equine Discovery.- 1, Comely Star Walk (G Tattersall); 2, Sergent Troy (G Tattersall); 3, Belldams Harry (D Man). Gardiner Newcomers.- 1, Chamrock (F Cardrick); 2, Battlecruiser (J Patty); 3, Midsummer Pokey (F Cardrick). 1.10m Open.- 1, Mamora (M Dorgan); 2, Jetaway (C Lewis). eQuest Midway Open.- 1,Jetaway; 2, Page Boy (C Lewis); 3, Jack Curtis (F Cardrick).

ARENA UK Grantham, Lincs, 12-14 July

1.25m 1, Abaloine Cracker (M Kyle); 2, Temple Guess What (J Russell); 3, Gitan D’Incoville (H van Heyningen). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Rafiki (C Curtis); 2, Okehurst High Life (K Doyle); 3, Newman (D Ryder). 1.30m 1, Angelene (L Brennan); 2, Cortaflex Lucy May (A Saywell); 3, In the Black (T Stockdale). ladies 1, Graceful (C Webley); 2, Priamos (A Bedford); 3, Fleuron De St Gil (S Lynch). Charles Owen British novice 1, Escape II (M Lanni); 2 & 3, Truly Rural & Appleyard Splash (M Smith). Equimax Discovery 1, Grey Suede (N Grayson); 2, President Utopia (M Lanni); 3, Milton Echo (S Cawkwell). Great Leighs Newcomers 1, Its Dime (M Pyrah); 2, Lemar Paris Spa (C Toombes); 3, Polleke (G Turner). NDS 1.10m Members Cup 1, Limburg (A Pacheco); 2, Uptons Ghost (C Toombes); 3, Elmside Orlando (M J Crawford). Horse & Hound Foxhunter 1, Temple Ryefield (J Russell); 2, Portofino (M Lanni); 3, Young Gun (J Reed Stephenson). 1.20m members cup 1, Killavil Cruise (W Plunkett); 2, Don’t Cry (A Saywell); 3, Hello Tosh (J Cassan). 13 Jul: 1.25m 1, Romina (D Clarkson); 2, Ross Towner (P Colgate); 3, Temple Guess What. Milton 5-y-o/Olympic star spotters 6-y-o 1, 16 tied. 1.30m open 1, Lotse (E Whitaker); 2, Temple Another What (J Russell); 3, Hula Hoop (C Frazer). ladies 1, Angelene; 2, Archies Dream (R Tillson); 3, Temple Piccolo (J Cassan). Charles Owen British Novice 1, Conrhenny Isabella (S Corlett); 2, Truly Rural; 3, Escape II. Equimax Discovery 1, Kellymoss (C Philips); 2, Temple Francesco Di Giorgio (J Russell); 3, Braunston Udarco (M Williams). Great Leighs Newcomers 1, Limburg; 2, President Utopia (M Lanni); 3, Baileys Larigo (S Tobin). NDS 1.10m Members Cup 1 & 3, Castle Rock & Biras Creek (V Phillipps); 2, Catch a Cloud (R Walker). Horse & Hound Foxhunter 1, Grand Classe (J Daly); 2, Montero (H Jennings); 3,Retreats Go With The Flow (L Newman). 1.20m members cup 1, Conrhenny Courage; 2, Killavil Cruise (W Plunkett); 3, Bellvue Haypence (K Grant). 14 Jul: 1.25m 1, Red Mustard (D Morton); 2, Bally Rose (P Daly); 3, Temple Piccolo. Great Leighs Newcomers 2nd round 1, Mr George (C Curtis); 2, Petite Du Taillon (K Brown); 3, Fred Curtis (L Brennan). Milton 5-y-o/ Olympic star spotters 6-y-o 1, 6 tied. 1.30m 1, Temple Another What; 2, Paddock Sportsline (L Drown); 3, Landwind 19 (S Smith). Charles Owen British Novice 1, Square Form Lad (G Turner); 2, Priamos (K Hufton); 3, Harrison Curtis (L Brennan). Equimax Discovery 1, Corline Z (E Whitaker); 2, Dario Storm (A Strawson); 3, Lillyof the Valley (A Whatton). NDS 1.10m Members Cup 1, Nikita II (K Grant); 2, One More Time (A Scott); 3, I’m A Lady (E Pears). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Elmside Orlando (M J Crawford); 2, Arazona (C Webley); 3, Bonnatti (J Burns).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 13-14 July

Charles Owen British Novice 1, Concord Chaval (E Tough); 2, QT II (A Ashcroft); 3, Class View (H Clough). Equimax Discovery 1, QT II; 2, Wise Guy (N Coupe); 3, Miss Poppins (R Kenyon). 1.05m 1, Princess Mystique (N Bampton); 2, Magna Dee (N Martin); 3, Rosina Royal (J Martin). Great Leighs Newcomers 1, Uskie K (P Lamb); 2, Ronaldo (N Pilkington). 1.10m 1, Colando Gold (E Tough); 2, Eugenie (T Newman); 3, Crown Alliance (P McKeever). Horse & Hound Foxhunter 1, Fair Actress (C Al Redha); 2, Treasures Calder Mill (I Wynne). 1.20m 1, Boraye II (C Al Redha); 2, Valentino R (T Newman); 3, Ryelands Sea Master (N Martin). 1.25m 1, Europe K (N Coupe); 2, Way To Cool (N Bampton). 14 Jul: A Bolton Sport Horses Novice Derby 1, Its Billy The Kid (E Tough); 2, Westfield Umbrillo (R Nichol); 3, Snittles JDS (E Tough). D Murray Horseboxes 1m Derby 1, Archers Valentino (T Baker); 2, Desmond Million (C Kenyon); 3, Out In The Open (M Jagger). 1.15m Derby 1, JJ II (S Lowther); 2, Irish Ruby (L Tough); 3, Gazette (T Newman). BEC Open Derby 1, Capitalize (A Walker); 2, Huntingtown (N Martin); 3, Mr Marnix (N Coupe). Mr & Mrs Tough, Manchester EC & Mr & Mrs Douglas Speed Derby 1, Sublime (N Coupe); 2, Out In The Open; 3, TJ William (C Wainwright). Barton Grange Leading Rider E Tough.

BSJA AREA 48 Taunton, Somerset, 13-14 July

Cirect Marketing Support Novice/1m 1, Dragon Kiss (A Edwards); 2, Brimleys Night Owl (J Maslin); 2, Mysterious Girl (V Clemants). 1.05m Derby 1, Rodeo Star (J Peake); 2, Benrose Beau (K Hobbs); 3, Wildmoor Gemini (E Oldham). NDS Members Cup 1, Quiz’s Son (J Peake); 2, Killarney Lough (A Brake); 3, Cuesta (A Edwards). 1.20m 1, Kartouch (B Ford); 2, Opal Princess (L Down). Horse & Hound Foxhunter 1, Cuesta; 2, Another Mayday (H Bishop); 3, Haarlem Knight (H Vallender). Charles Owen British Novice 1, Temple Fantasia (M Marino); 2, Rocky V (T Trendall); 3, Biggle Of Corregan. Equimax Discovery 1, Benrose Beau (K Hobbs); 2, Magoury Star (L Trendall); 3, Brimleys Night Owl. Great Leighs Newcomers 1, Clyde Crusader (J Maslin); 2, Garrison Scout (K Martin); 3, Foxhill III (J Tuff). Stable Express 1.15m 1, Saintly Scholar (M Orzazewska); 2, Belsford Spirit (J Tuff); 3, Mid Nicole (J Harper). 1.25m 1, Kinetic (B Wilmer); 2, Pipperdora (M Orzazewska); 3, Vic Du Port Brehay (J Tuff). jnr progressive 1, Toy Story (V Cox); 2, Cappagh Mhor (E Nuttal); 3, Seasons Hycharm (F C Ellis). jnr 1.05m Derby 1, Lady Ashfield (J Kington); 2, Hell’s Angel (T Hutchins); 3, Just William (J Pascoe). jnr 1.05m open 1, Frankiss Ace (A Cole); 2, Bushmills Venture (E Wells); 3, Knockmurray Cloud (E Nuttall). jnr A4 1, Polly Flinders (B Mantel); 2, Snorter (L Fishwick); 3, Kandahar II (R Beecroft). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Highfield Sir Hugo (G Evans); 2 & 3, Little Ruby Red & Orlando King (L Pavitt). jnr 1.15m 1, Floating Change (L Wade); 2 & 3, Cuffs Grange Dignity & Diamond Calypso (S Heaven).

DURHAM COUNTY Durham, 13-14 July

Charles Owen British Novice 1, Holy Diamond (S Cuthbert); 2, Highling Masquerade (R Wray); 3, Darraks Marco (J Taylor). Scope 1.15m 1, Alpine Marc (D Lillie); 2, Gibside Sarleen (A Mills); 3, Another Ambition (S Walker). Festival 1.20m Members Cup 1, Gibside Sarleen; 2, Meadowcroft Midget (A Mills); 3, Decieved To Platter (D Carcary). Scope 1.05m adventurer 1, Seacroft Sapphire (C Hill); 2, Pirol (L Gill); 3, Penshaw Easy Make It (P Cronin). Great Leighs Newcomers 1, Seacroft Sapphire; 2, Micawber (S Cuthbert); 3, No If Or Buts (D Carcary). 14 Jul: Charles Owen British Novice 1,Sam Shark (S Cuthbert); 2, Holy diamonds; 3, Meadowcroft Gemstone (H Easby). speed 1, Gibside Sarleen; 2, Questus Inca (L Glendenning); 3, Alpine Marc. Hadrian Equine Open 1, Gibside Sarleen; 2, Meadowcroft Midget; 3, Alpine Marc. Area 12A 1.05m novice 1, Sam Shark; 2, Kepwick Junior (E Denton); 3, Delholme Delight (S Cuthbert). Great Leighs Newcomers 1, Simons Side (S Cuthbert); 2, Rocktops Greanni (A Lines); 3, Kepwick Junior.

CHAMPIONS OF SCOTLAND Edinburgh, 13-15 July

1.20m 1, Renzerin VD Rampaarden (J Billington); 2, I Believe (A Hamilton); 3, Hisopanie (N Warwick). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Midtime (R Bevis); 2, Carlsson (G Billingon); 3, Andersons Free Spirit (A Owens). Scottish 128cms ch 1, Midnight Dynamite (M Baillie); 2, Corralass (E Bell); 3, Little Bounce (A Kelly). Scottish JC ch 1, C’s Surprise (C McNaughton); 2, Kale Cathay (E Galbraith); 3, Knockberry Westberry; (S Babes). 1.30m 1, Sanbucca Baby (A Craig); 2, Tannaghill (R McCrea); 3, Touchwood III (V Jeffries). 1.40m 1, Ludwig H (A Hamilton); 2, Lochlaiden (J McGeoch); 3, Abrisca (S Neads). Charles Owen British Novice 1, Cavallus (R Fife); 2, Clover Diamond (K Ritchie); 3, Navaho IV (A Grant). Equimax Discovery 1, King Cobbler (K Bowman); 2, Gemini Bay (J Irving); 3, Mr Jam (M Arnott). 1.10m 1, Count Belair (S Jeffries); 2, Gozo (S Brash); 3, Anique Duty Calls (A Bonelli Baird). Horse & Hound Foxhunter 1, Mr Bizzy (A Bonelli Baird); 2, Carionobienez (S Ryan); 3, Pall Mall (A Hamilton). 128/138cm 1, Colour Code (C Mowbray); 2 & 3, Just Cyber Space & Shredder (M Sampson). Caledonian 138cm 1, Simpatico (M Sampson); 2, Tasmin Archer (S Ward); 3, Tathshug Savoy (M Sampson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Highling Flash Of Fortune (E Galbraith); 2, Brownhills Eurostar (J Raeside); 3, Kale Cathay. jnr open 1, Little Irish Lad (S Robinson); 2, Air Force One (P Dobby); 3, Woodlands JF (D Gardner). Great Leighs Newcomers 1, Mr Zig Zag (N Nelson); 2, Mr Bizzy; 3, Midnight Dancer (J Aird). Mighty Midgets 10 & under 1, Gizmo The Gladiator (J Smith); 2, Highland Star (L Lorimer); 3, Paint Ball (A Kelly). jnr open 1, Tshakanni (W Melville Smith); 2, Kale Cathay; 3, Highling Flash Of Fortune. BEIB Jnr British Novice 1, Desert Breeze II (A Laing); 2 & 3, Golden Girl & Master George (E Proudfoot). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Jeannie Deans (A MCQueen); 2, The Shady Lady (N Dingwall); 3, Orphan Abbie (N Devlin). Paul Fabrications 138cm Debut 1, Wizzadoras Dream (C McNaughton); 2, GS Hot Gossip (A Lumley); 3, Help Ma Bob (S Proudfoot). do, 128cm 1, Gizmo The Gladiator; 2, Fantasia (L Lorimer); 3, Banoffa Bacchus (B Carruthers). 14 Jul: 1.30m 1, Renzerin VD Rampaarden; 2, Kelso Billabong (L Jamieson); 3, Ashdale Spirit (DQuigley). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Lakeland Little Wonder (R Cottam); 2, C’s Surprise; 3, Dooley (H Arnold). Scottish 138cm ch 1, Little Bobby (H Arnold); 2, Lois Dubh (H Haig); 3, Beechway Delight (A Johnstone). Scottish South-East ch 1, Be Nimble II (S Gibson); 2, Carlsson; 3, It’s Cool (R Maguire). YR 1, Houpy Du Torte (N Phillips); 2, Renzerin VD Rampaarden; 3, Silver Sir (L Babes). 1.30m 1, Alpha Romeo (C Richardson); 2, Largus (G Billington); 3, Aminimo (S Russell). Charles Owen British Novice 1, Midoori (T Nicholson); 2, George The First (S Mayberry); 3, Tasmanian Star (S Jardine). Equimax Discovery 1, Our Charlie Brown (K Low); 2, Oberge (S Low Mitchell); 3, Rosies Double (F Muirhead). Great Leighs Newcomers 1, Pall Mall II (A Hamilton); 2, Never Never (S Ryan); 3, Silvano Eagle (C Richardson). Horse & Hound Foxhunter 1, Mr Bizzy; 2, Lhanna (L Buchan); 3, Carinobienesz. jnr 1.05m 1, Snittles Just Jim (W Melville Smith); 2, GS Hot Gossip; 3, Dooley. 10 & under 1, Gizmo The Gladiator; 2, Shredder; 3, Little Joy (A Kelly). 128/138cm 1, Beechways Delight; 2, Midnight Gentleman (H Haig); 3, Willow The Wisp (J Smith). national/Caledonian 128cm 1, Just Cyber Space; 2, Corralass; 3, Little Bounce (A Kelly). 1.20m 1, Croft First Impression (M Marsh); 2, Nethertouwn Kiss (G Knox); 3, Moonraker III (L Johnstone). jnr open 1 & 2, Mystery Music & Top Knotch (E Doherty); 3, The Irish Lad (S Robinson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Irish Freestyler (J Bell); 2, Myrah Kilgobben Rebel (J Bell); 3, Royal Flash (L Thomson). jnr 1.10m 1, Three In One (S Adams); 2, Keeley Rozy(M Gale); 3, Rose Of Sligo (A McDonald). 1.20m A4 1, I Believe; 2, Randal (A Ashman); 3, Salie Van Corde (R Hopkinson). Horse & Hound Foxhunter 1, Classic Golden Wave (J Billington); 2, Burnflite (N Warwick); 3, Casyopaya (J Billington). BEIB HOYS Grade C 1, Quinto 111 (D Quigley); 2, Clover Highlight (R Maguire); 3, Marnix G (D Quigley). 1.40m grand prix 1, True Braveheart (M Young); 2, Abrisca; 3, Ludwig H. Scottish Branch JA ch 1, Top Knotch; 2, Air Force One (P Dobby); 3, Mystery Music. Charles Owen British Novice 1, Cavallus; 2, Just Dale (C Matchett); 3, Gold Spice (L Hiddleston). 128/138cm 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Midnight Gelegnite (H Haig); 3, It’s Lulu II (P Dobby). do 1, Just Cyber Space; 2, Corralass; 3, Midnight Dynamite. national 138cm 1, Colour Code; 2, Little Bobby; 3, It’s Lulu II. Mighty Midgets 10 & under 1, Little Joy; 2, Paint Ball; 3, Shreddar. 90cm jnr 1, Scooby Doo (M Williams); 2, Overnight Sensation (K Scott); 3, Alllegro Non Trotto (W Smith). BEIB Jnr British Novice 1, Jacaranda Prince (K Scott); 2, Allegro Non Trotto; 3, Treasure Cookie (A McDonald).

INKBERROW Inkberrow, Worcs, 13 July

Charles Owen British Novice 1, Furisto’s Friday Feeling (M C Pederson); 2, New Lizard (K Lindner); 3, Une D’Espair (M Braithwaite). Equimax Discovery 1, Brooklands Tia Maria (C Brown); 2, Bodicea (H Hool); 3, Le Grand Orange (P Mason). Great Leighs Newcomers 1, Catch (L Cook); 2, My Boy (S Hooper); 3, Le Grand Orange. NDS Members Cup 1, My Forever Katie (D Austin); 2, TL’s M Reg (H Hool); 3, In The Black (B Levett). scurry 1, Bartles (R Moule).

LISKEARD Merrymeet, Cornwall, 13 July

sml jnr open 1, Flaxlands Buffy (H Howse); 2, Herr Varagnac (C Harlow); 3, Woodhouse Captain (V Hann). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Showtime II (T Hutchins); 2, Woodhouse Captain; 3, Bombay Mix (A Williams). jnr open 1, Frankies Ace (A Cole); 2, Cavendish (G Hann); 3, Dawn (A Cole). Cornish Farriers 1.15m 1, Lanarth Lass (B Facey); 2, Stromboli (F Jones); 3, Flash For Cash (K Bloomfield). open 1, Rise High (B Facey); 2, Lanarth Lass; 3, Riviera Reg (C Rushworth). accumulator 1, Rise High; 2, Foxy Arnie (B Facey); 3, It’s Fred The Red (J Blackburn). Great Leighs Newcomers 1, Parkmore Coleen (M Farnworth); 2, Kernick (B Facey); 3, Benneton Boy (S Gilmore). Horse & Hound Foxhunter 1, Parkmore Coleen; 2, Kermit’s Lover (B Facey); 3, Kieghton (T Kneen).

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks 13-14 July

11 yrs and under – 1, Chestnut Wonder (H McCaie); 2, Echo World (Z Wilson); 3, Mystic Starlight (G Whitaker).Small Pony Open – 1, Bowes Spring Book (T Whitaker); 2, Bugsy Malone (J Whitaker); 3, Thornycroft Misty Blue (C Smith).Jnr British Novice – 1, Mystical Murphy (A Holdsworth); 2, Little Shamrock (J Cairns); 3, Solan’s Choice (J Thompson).Jnr 95cm Open – 1,Oldshot Autumn (J Cairns); 2, My Cosmic Dust (B Valks); 3, Timothy II (C Smith).Blue Chip Jnr Newcomers – 1, Chestnut Wonder (H McCaie); 2, September Lady (R Atkinson); 3,Cat Blue (H Usher).Jnr Foxhunter/1.20m Open – 1, Rainbow Times (W Whitaker); 2, Top Gun (J Reveley); 3, Papadacus (J Newnham).Jnr 1.15m Members Cup – 1, Rainbow Times (W Whitaker); 2, Papadacus (J Newnham); 3, Bletchendon Fanfare (D Merson).14 July: Charles Owen British Novice – 1, Ring of Gold (S Davison); 2, Action Abbey (B Evans); 3, Quayside Castle (J Dixon).Senior Discovery – 1, Scoutbush (G McPherson); 2, Strathclyde (F Chapman); 3, Action Abbey (B Evans).1.05m Open – 1, Kalypso Katie (J Lishman); 2, Gravure de la Mare (R Towers).Great Leighs Newcomers – 1, Elysee Paolo S (A Bell); 2, Scoutbush (G McPherson); 3, Magic Blue (C Hill).1.10m Members Cup – 1, Gravure de la Mare (R Towers); 2, Double Up II (C Dennis); 3, Broadlaw (S Holland).Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open Combined – 1, Lady Boss (K Leak); 2, Crosby (C Dennis).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 13-14 July

90cm 1, Calypso Crazy (A Cooker); 2, Technic (M Keen); 3, Ipanema (A Charnley). 1m 1, Madam Zazo (N Boorman); 2, Negd (L Burchmore); 3, Diamante Brillante (K Norton). 1.05m 1, Apple Pip Jack (M Russell); 2, Lemar (S Reeve-Young); 3, Major Tom II (T Hemmings). 1.10m 1, Irish Town Party (l McGarry); 2, Cooperfield (E Rowe); 3, Chief Trooper (S Reeve-Young). 14 Jul: Charles Owen British Novice 1, Shortgrove Ben (I McGarry); 2, Ryan (K Coppen); 3, Shoby Joe (G Howitt). Equimax Discovery 1, Last Of An Era (T Viol); 2, Java De Besnevitte (K Buck); 3, Lucky Man (A Rollins). 1.05m 1, TheBig Chocolate Smartie (S Sayers); 2, Carminay (J Smith); 3, Royal Flush (S Mercer). 1.15m 1, Major Tom II (E Rowe); 2, Osjo (S Mercer); 3, She’s Magic (J Jarvis). 1.25m 1 & 2, Beau’s Retreat & Katlain (P Crago); 3, Cooperfield.

TENDRING HUNDRED SHOW Lawford Park, Manningtree, Essex 13 July

Charles Owen Senior Bristish Novice – First Round 1, Kirby Klein Harlequin (T Wicks); 2, Shepherd Boy (I Locke); 3, Island Mist (J Williams); 4, Wee Wonder (T Clarke); 5, Bean Sprung (B Brasted-Watts).Equimax Equine Senior Discovery – First Round 1, Kirby Klein Harlequin (T Wicks); 2, Butlers Boy (M Wickham); 3, Mater Jacob (L Merritt); 4, Regal Velvet (S Haxell); 5, Fleugano (N Clark).Great Leighs Newcomers First Round 1, Cousin Hendrick (B Skeet); 2, Mater Jacob (L Merritt); 3, King Sam (H Noton); 4, Ground Control II (M Foxon); 5, Just Selected (M Lamb).Collier & Catchpole 1.10m Members Cup 1, Ballin Rose (S Cooper); 2, Labyrinth (L Robinson); 3, Pepe V (T Wicks); 4, Lightwood Alpha (L Robinson); 5, Inish Kirri (S Thelwall).Causeway Tractors 1.15m Open 1, Thomas Curtis (M Milner-Moore); 2, Just Selected (M Lamb); 3, Mississippi B (K Sims);4, Maygrey (L Merritt); 5, Willow Park Fantasy (A Brannon).Arana National 1.25 Select Open 1, Mississippi B (K Sims); 2, Maygrey (L Merritt); 3, Harbour Lites (L Wrigley); 4, Abbeyoaks Otto (S Cooper); 5, Thomas Curtis (M Milner-Moore).

AREA 35 JUNIORS Ponderosa EC, Wales, 14 July

Golden Bear Tiny Tots =1, Toffee Twist (M Brierley Barton); =1, Icicle (J Williams); =1, Tremenyn Tommy Red (H Thomas); =1, Ballyclough Tess (H Thomas). Smiths of Whiteinch Primary Q 2002 =1, Toffee Twist (M Brierley Barton); =1, Icicle (J Williams); =1, Tremenyn Tommy Red (H Thomas); =1, Tremenyn Flyaway (H Thomas).BEIB Junior British Novice & Scope Festival 2002 Qualifier 1, Midnight Moonlight (H Thomas).Junior 1M Open Inc Blue Chip Junior Newcomers 1st Round 1, Ballyclough Tess (H Thomas); 2, Fortridge Napoleon (H Thomas); 3, Riversdale Widget (C Hacker); 4, Tremenyn Flyaway (H Thomas).Squibb & Davies Junior Foxhunter Inc Scope Festival 2002 Junior Adventurer1, Fortridge Napoleon (H Thomas); 2, Tremenyn Flyaway (H Thomas). Junior Members Cup 1, Fortridge Napoleon (H Thomas); 2, Darraks Tonto (E Davies); 3, See & See (E Davies); 4, Midland Boy (E Davies).

ASHBY Swadlincote, Derbys, 14 July

Charles Owen British Novice 1, Moondust (S Beale); 2, Errigal Bay (J Arthers), 3, Oakwood Georgia (L Eggleston). Equimax Discovery 1, Athena T (M Thompson); 2, A Bit More Magic (I Marklew); 3, Fairview Charlie Brown (J Ross). Ken Beeston Intermediate Novice 1, Landown Native New Yorker (A Hunter); 2, Leopold II (M Thompson); 3, Athena T. NDS Members Cup 1, Leopold II; 2, Arabba (A Hunter); 3, Stella Girl (S Crespin). 1.25m 1 & 2, Hargate Cavalier & Master Harley (A Hunter); 3, Dale Park Jongleur (S Pountain).

BOLD HEATH EC Warrington, Cheshire, 14 July

Charles Owen British Novice 1, Posh Fox (H Parry); 2, Little Interactive (F Twist); 3, Pik Polo (K Salkeld). Scope Novice 1, Haizum Firecracker (K Pinnington); 2, Posh Fox; 3, National Bill (N Riley). DMS Adventurer 1, Mooredge Frankie (K Salkeld); 2, Rambo’s Total Eclipse (E Blackburn); 3, Haizum Firecracker. Great Leighs Newcomers 1, FI Groom De Sissi (G Bartley-Forsyth); 2, Ghurka (G Davison); 3, Kentucky Kid (L Davies). NDS Members Cup 1, Labito (M Daniels); 2, It’s Ocean Blue (K Tsang); 3, Kentucky Kid (L Davies). open 1, Suntory (K Tsang); 2, Labito. mighty midgets 1, Just Revel (R Massarella); 2, Miss Moon (C Jollif); 3, Goltro Golden Dream (R Connor). jnr members cup 1, Lynwood Gem (A Darbyshire); 2, Necta Peebles (J Davison); 3, Major Wood (A Darbyshire). Paul Fabrications 128cm Debut 1, Goltro Golden Dream; 2, Meadowhead Foxtrot (R Connor); 3, Kindergarten Kid (S Kelsey). do, 138cm 1, Again And Again (S Needham); 2 & 3, Cosmo & Bowes Nutcracker (J Thompson). jnr open 1, Bobby Sparrow Blue (N Slater); 2, Ryans Touch (P Shaw); 3, Necta Peebles. Scope Jnr Novice 1, 7 tied. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, La Tania (G Williamson); 2, Millenium Crossword (K Griffiths); 3, Miss Wobbegong (S Twist). Scope Jnr Progressive 1, 4 tied. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Forest Gump (D Humphries); 2, Brockbay Rufus (S Crompton); 3, Overton Magic Lady (R Young).

BSJA Area 14 Greenlands, Cumbria, 14 July

128/138cm 1, Super Star Touch Above (L Ferguson); 2, Spot The Joker (E Sayer); 3, Merrygo Zeta (L Ferguson). Blue Chip Newcomers 1, Declan (K Chevin); 2, Mister Simpson (B Valks); 3, Keltic Rebel (T Cassells). Squibb & Davies Foxhunter/1.10m 1, Woodside Way (K Chevin); 2, Keltic Rebel; 3, Total Chaos (K Smith). JC/JA 1, Idealist (L Thomlinson); 2, Ernies Keep (M Heath); 3, Double M (B Valks). Charles Owen British Novice 1, Blackford Gladiator (L Creighton); 2, Say So; 3, Shady Bayou. BEIB 1.10m Members Cup 1, Ballyflame (M Kendall); 2, Blackford Cavalier; 3, Fergusson Grey (L Alston). open 1, Ballyflame; 2, Hampton Court (A Hadwin); 3, Kellys Romany Princess (K Shaw).

BURTON CONSTABLE, Nr Hull, 14 July

Charles Owen Senior British Novice – 1, Blackwoods Maximus (J Lazenby); 2, West Park CA Sam SO (S Dobeck); 3, Whetstone Crackerjack (ANettleship); 4, True Love (L Russell); 5, Diamond Playboy (R Fairburn).Equimax Discovery Championship First Round – 1, Blackwoods Maximus (J Lazenby); 2, Sherwoods Liberty (B Sutcliffe); 3, Just Macauley (R Williams); 4, Negotiator (R Williams).Great Leighs Senior Newcomers First Round – 1, Hawkhills Red Flame (J Lazenby); 2, Dixiland Dinah (S Kinghorn); 3, My Double H (P Denton); 4, Carrick Dale Reef (H Lemke); 5, Stan Brown (J Dodsworth).A4 Open – 1, Conrad IV (H Bennett); 2, Intercell (E Snowden); 3, Oppus Three (P Raw); 4, Esperence (R Williams); 5, Sunny Side Up (H Bennett).Horse and Hound Foxhunter First Round – 1, St David (J Shaw); 2, Love Train (E Snowden); 3, Carrick Dale Reef(H Lemke).

DEAN VALLEY FARM Woodford, Cheshire, 14 July

1m open 1, Midnight Money Penny (K Phillips); 2, Revitalised (D Richards); 3, Celtic It’s Mischief (J Gough-Roberts). Charles Owen British Novice 2nd round 1, Black Pearl (J Powell); 2, Clover Classic (E Fletcher); 3, Birthday Girl (J Gough-Roberts). Great Leighs Newcomers 1, Mr Moonraker (R Barnes); 2, Chan Tilly (T Barker); 3, It’s Wendy (D Richards). Scope 1.15m 1, Revitalised; 2, Miss Nikita (L Redfern); 3, Panama Franco (A O’Neill). Horse & Hound Foxhunter 1, Our Blue Boy (J Powell); 2, Millthyme Cappucino (L Miller); 3, Leonardo (J Powell).

ESSEX CSIC Great Leighs, 14-16 July

international: 14 Jul: Chelmer Stales 1.30m 1, Tom Boy (K Brown), GB; 2, Melton (G Luckett), GB; 3, Gold Horizon (A Lewis), GB; 4, Decoded (M Watson), GB; 5, Randi (J Whitaker), GB; 6, Marleen (T Stockdale), GB; 7, Stable Express Barry Bug (G Glazzard), GB; 8, O’Harry (J Renwick), GB; 9, Rex (M Armstrong), GB; 10, Celtic Manor Euphoria (G Cranton), GB; 13, Karina (R Whitaker), GB; 14, Caloma Z (J Davenport), GB; 15, Lucky Sky (R Smith), GB; 16, Eliska De River (J Hill),GB; 17, Go (A Austin), GB; 18, Sunboy (P Barker), GB. Great Leighs Gamble 1.40m 1, Luidam (J Popely), GB; 2, Lancelott 5 (D Charles), GB; 3, Idle Dice (J Fisher), GB; 4, Graf Gold (M Armstrong); 7, Bullands Sensation (T Priest), GB; 8, Arko III (N Skelton), GB; 9, Zerano (L Williams), GB; 10, Wiston Bridget (T Stockdale), GB; 11, Debutante (L Edgar), GB; 13, Quinten II (R Whitaker). 15 Jul: Pavilion Premier 1.30m 1, Pakko (H Marshall), IRE; 2, Coriama (P Charles), IRE; 3, First Lady D’Elle (H Smolders), HOL; 4, Granada (L Williams), GB; 5, Debutante; 6, Cortaflex Kristel (W Funnell), GB; 7, Shearwater Digity (J Popely); 8, Rodac (S Rust), GB; 10, Piquet La Silla (D McPherson), GB; 11, Pandur (N Skelton); 14, Buddy Bunn (C Bunn), GB; 15, Primma (D Powell), GB; 17, Knave Of Diamonds (M Cartmell), GB. Classic 1.40m 1, Cecilia (P Charles); 2, Karina; 3, Anastasia III (B Twomey), IRE; 4, Eldorado (V Whitaker), GB; 5, Cortaflex Mondriaan (S Franks), GB; 6,Marius Claudius (R Smith); 7, Canter D’Lodon (D Charles); 8, Hopes Are High (M Broome), GB; 9, Ocior (B Maher), GB; 10, Cortaflex Machiavelli (W Funnell), GB; 11, Valhalla (G Barton), GB; 12, Zerano. 16 Jul: Golden Jubilee 1.40m Consolation1, Mercurius (B Maher); 2, Spring Green (T Fletcher), GB; 3, Cuba (S Davies), GB; 4, Gramena (R Ockendon-Day), GB; 5, Ashworth (G Fletcher), GB; 7,8, Rinaldo II (A Lewis). sml grand prix 1, Karina; 2, Pakko; 3, Marleen; 4, Randi; 5, Piquet La Silla; 6, Canter De Lodon; 7, Tom Boy; 8, Sunboy; 10, Lucky Sky. Great Leighs Grand Prix 1, Luidam; 2, Quinten II; 3, Arko III; 4, Miss Sante (D Inglis), GB; 5, Laura’s Choice (G Fletcher); 7, Marius Claudius; 8, Lafite (D McPherson); 9, Hopes Are High; 10, Wiston Bridget. national: 14 Jul: IT 1, Mr Springfield (R Smith); 2, Elise (M Armstrong); 3, Douma (G Lovegrove). 1.25m 1, Simpson (V Eklov); 2, Racal B (D Charles); 3, Abalone Cracker (M Kyle). 6/7-y-o 1, Normand (H Smolders); 2, Stainsby Sponeck (J Tanfield); 3, Platinum (K Brown). Horse & Hound Foxhunter 1, Killifi Imp (T Priest); 2, Othello’s Retreat (V Lynden); 3, Orissa (G Luckett). Great Leighs Newcomers 1, Tiran (M Watson); 2, Quel Mendio (M Rocher); 3, Noblesse Oblige (T Priest). 1.20m 1, Marble (P Spivey); 2, Dagobery (E Brook); 3, Reet Petite (N Fiddes). 15 Jul: Thomas Bates Seven-Year-Old 1, 9 tied. 1.20m 1, Dawn Cracker (M Kyle); 2, Artic Cruise (A Clutterbuck); 3, Toy (L McLachlan). Horse & Hound Foxhunter 1, Thesaura Van Het Lindenhof (M Armstrong); 2, Carnival Pleasure (P Charles); 3, Othello’s Retreat. 1.25m 1, Abalone Cracker; 2, Pipit (B Dunning); 3, Simpson. Great Leighs Newcomers 1, Rapkyns Echelon (N Pirie); 2, Thesaura Van Het Lindenhof; 3, Swansea Van Het Groenhof (H Denutte). B&C 1, Going To America (R Hook); 2, Skip Two Ramiro (J Clee); 3, Spring Green. accumulator 1, Racal B; 2, Decoded; 3, Miss Fifi (K Brown). 16 Jul: AON Six-Year-Old 1, 11 tied. 1.20m 1, Singitta (P Spivey); 2, Quel Monsieur (H Turrell); 3, Ballygowan (V Mallin). B&C 1 & 2, Sorry Van Het Lindenhoff & Rapier Van’t Shuurke (C Rossetti); 3, Retreats Okey Dokey (K Shore). 1.30m 1, Franklins Promise (G Cashmore); 2, Jewel Pierreville (J Neal); 3, Primeur (S Davies). Horse & Hound Foxhunter 1, Sputnik (P Charles); 2, Findon Four Leaf (J Bunyan); 3, Carnival Pleasure.

LANGFORD FARM Southampton, Hants, 14 July

jnr sml open 1, Major Sharp (G Talbot); 2, Paddys Last Chance (D Dunne); 3, Baby Bomber (S Birch). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Grovelyes Slam Dunkin (D Dunne); 2, Mountain High (L Bunn); 3, The Irish Pistolman (C Meins). BEIB Jnr British Novice 1, Miss Spritely Spirit (E Pell); 2, Chirk Fandango (W Kemp); 3, Koolmilyun Sangeeta (H Mousley). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Okehurst Wild Shamrock (C Whyld); 2, Heathercombes Last Chance (S Birch); 3, Maytime Springs (A Carter). jnr members cup 1, Paddys Last Chance; 2, Woodsides Millennium Dollar (C A Chapman). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/sml open 1, Remi Martel (A Carter).

PONDEROSA EC Newport, Gwent, 14 July

Golden Bear Tiny Tots 1eq, Toffee Twist (M Brierley Barton), Icicle (J Williams), Tremenyn Tommy Red & Ballyclough Tess (H Thomas). Smiths of Whiteinch Primary 1eq, Toffee Twist, Icicle, Tremenyn Tommy Red & Tremenyn Flyaway (H Thomas). BEIB Jnr British Novice 1, Midnight Moonlight (H Thomas). Blue Chip Jnr Newcomers/jnr 1m 1, Ballyclough Tess; 2, Fortridge Napoleon (H Thomas);3, Riversdale Widget (C Hacker). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/Scope Jnr Adventurer 1, Fortridge Napoleon; 2, Tremenyn Flyaway. jnr members cup 1, Fortridge Napoleon; 2 & 3, Darraks Tonto & See & See (E Davies).

You may like...