BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 1 June

sml open 1, Le Bon Esprit (A de Verteuil); 2, Edenside Cavalcado (N Browne); 3, Davina (T Martin). Charles Owen British Novice 2nd round 1, Val D’Or De Muze (J Mincher); 2, Kerplunk (L Burchell); 3, Gothic Storm (R Wollerton). Great Leighs Newcomers/NDS Members Cup 1, Felin Du Jouret (C Robins); 2, Snowleaf (A Measor); 3, Pimpernel (AAustin).

BUCKS AREA 39 Ashotts Farm, Asheridge, Nr. Chesham, Bucks, 1 June

Charles Owen British Novice 1, Corporate Image (B Bradley); 2, Ugabe Vant Greenhof (J Mould); 3, Fleetwater Exclusive (J Crippen). JGE Commercials Bucks Beginners =1, Corporate Image (B Bradley); =1, Nuiw Holland (A Frances Jones); =1, Hamilton Star (M McClelland). Great Leighs Senior Newcomers 1, Jungle Drum (M Tye); 2, Genesis II (S Crippen); 3, Hamilton Star (M McClelland). 1.10 Members Cup 1, Landlord II (C Green); 2, Happiness (C Green); 3, Kavalier Light (J Crippen). Horse & Hound Foxhunter 1, Rosgan Irco Dora (J Crippen); 2, Genesis II (S Crippen); 3, Caha Sting (J Crippen). 1.20 MetreOpen 1, JGE Nenagh (G Burchmore); 2, King Murphy (G Burchmore); 3, She’s Magic (J Jarvis). 1.25 Metre Open 1, JGE Nenagh (G Burchmore); 2, Suma’s Oscar (H Tredwell); 3, Mera III (M Gatland).

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 1 June

1.05m jnr 1, Sannan Valley Piccolo (M Townsend); 2, Wyre Valley Brandy Snap (S Oliver); 3, Ceefax (C McNaughton). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Ceefax; 2, Sharp Rebecca (K Parker); 3, Bulcan Eddie (E Davis). 1m jnr 1, Princetown Lad (J Payne); 2, Seaborough Tristar (L Eilberg); 3, Gilbert’s Domain (H Patchitt). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Brynore Lass (A Harding); 2, Essay; 3, Wyre Hill Brandy Snap. jnr open 1, KM Bronze (C Mitchell); 2, Willowpark Diplomat (S Owen); 3, My Toffee Crisp (C Mitchell). BEIB Jnr British Novice 1, Chicadora (J King); 2, Shady’s Domain (H Patchitt); 3, Nat’s Lass (N Colclough).

JUMPS EC Carluke, Lanarkshire, 1 June

Charles Owen British Novice 1, Cruising Mickey Finn (H Aird); 2, Eulara (D Shaw); 3, Royal Star (J Cloggie). Equimax Discovery 1, Ellen II (J Cloggie); 2, Cruising Mickey Finn; 3, Navarro IV (A Grant). Great Leighs Newcomers 1, Titan Clover (I Cultie); 2, Bugs Boy (S Laird); 3, Robocob (S Tothill). 1.10m 1, Stina (N Gillespie); 2, Nethermuir Anastasia (M Irvine); 3, Tiptronic (C Lithgow). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Street Magic & It’s Hogmanay (I Warnock); 3, Tandetto D (C Lithgow). 1.25m 1 & 2, Meadowhead Meghan & Meadowhead Athlete (M Irving); 3, Dynasty GN (S Laird).

LIMES FARM EC Hawkinge, Kent, 1 June

Charles Owen British Novice 1, Bumble Boy (M Draper); 2, Comme Ci Comme Ca (L Finch); 3, Rain Dance III (L Maybin). Equimax Discovery 1, Macrea Highlight (H Chandle); 2, Pantini (D Wanstall); 3, Ungaro Jolyo (S Rowe). DMS Adventuer/1m 1, Limes Play It Again (H Broad); 2, Skip Jack (D Connock); 3, Goodtimes Boy (J Rix). Great Leighs Newcomers 1, Viceroys (J Carpenter); 2, Findon Fresco (T Frazer); 3, Highfield Badger (A Parker). Scope 1.15m 1, Lord Cadre Noir 2 (H Luck); 2, Liberty X (N Jones); 3, Naked Ambition (J Evans). Scope 1.25m 1, Gammas Rolex (S Gorham). 12 & under 1, 9 tied. sml pony 1 & 2, Groveley Just Marmite & Cleopatra IV (D Maybin); 3, Youngs Highland Robbie (C Bailey). BEIB Jnr British Novice 1, My Fair Lady (G Edwards); 2, Duniston Dillon (J Hawkes); 3, Sutton Woods Fancy (S Stevens). jnr sml open 1, New Inn Summertime (A Inceman); 2, Perrymans Impeccable (C Chapman); 3, Donough Pebbles (P Goddard). Blue Chip Jnr Newcomers/Scope Jnr Progressive 1, MVF Surprise (C Bailey); 2, Five Oak Crackshot (K Norman); 3, Melody (A Davidson). jnr midway 1 & 2, Perrymans Impeccable & MVF Surprise; 3, New Inn Summertime.

LOUGH FARM Carlisle, Cumbria, 1 June

Quayside Showjumpers Charles Owen British Novice 1, Mister Macauley (H Beattie); 2, Midtown Milton (L Creighton); 3, Pennington Star (A Wardrope). AW Jenkinson Equimax Discovery 1, Rihique (S Low-Mitchell); 2, Midtown Milton; 3, More Magic (A Duncan). Penrith Body Repairs 1.30m 1, Oakadee (N Springer); 2, Mister Woppit (J Gate); 3, Harlequin Sunset (A Craig). 1.20m 1, Sea Saga (K Bowman); 2, Kelly’s Romany Princess (K Shaw); 3, Ballyflame (M Kendall). George Fox Great Leighs Newcomers 1, Dolphaz Ruby (K Bowman); 2, Rosetta II (K Shaw); 3, Jeeves (I McGeoch). NDS Members Cup 1, Border Delta (D Wicks); 2, Lakeland Masquerade (S Fox); 3, Kalcavella (A Duncan). Shawstown RC Lough Farm Shining Star 1, Blackford Cavalier (L Creighton); 2, Ingrid (S Fox); 3, Little Ryan (L Cottam).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 1 June

90cm jnr 1, Corralass (E Bell); 2, Western Armada (M McDonald); 3, Stone Park Heather (F Tague). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Picadero (J Spy); 2, Ashes Cool Dude (H Haig); 3, Miss Trouble (L Kennedy). jnr 1m 1, Lois Dubh (H Haig); 2, Roundknowes Pop Diva (L McCrea); 3, Western Armada. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Slip Knot (V Murdoch); 2, Miss Trouble (L Kennedy); 3, Mirah Kilgobben Rebel (J Bell). Scope 1.15m Select 1, Irish Freestyler (J Bell); 2, Papadacus (S Babes); 3, Weavers Legacy (W Melville Smith). Scottish Junior Central ch 1, Honey Honey (S Babes); 2, She’s Elastic (G Kirk); 3, Papadacus. New Recruits 1, 9 tied. BEIB Jnr British Novice 1, Edenside Milano (J Spence); 2, Tullavilla Lad (M Stonehouse); 3, Daydream Believer III (E McFarlane). Golden Bear Tiny Tots 1, 5 tied. Scope Jnr Novice 4 tied. Paul Fabrications 138cm Debut 1, Captain Flipper (A Cormack); 2, Ashes Cool Dude (H Haig); 3, Sparkling Santa Fe (N Modlin). do, 138cm 1, Cheeky Chester (J Smith); 2, Green Darrow Gossamer (E McIntosh); 3, Major Yates (M McCarr). Scope Jnr Progressive 1, Edenside Milano; 2, The Idealist II (S Martin); 3, Lochridge Jack Flash (J Spy). Scope Jnr Adventurer 1, Brackmount Billy (JSpence); 2, Chesapeake Paddy (J Spy); 3, The Partnership Pony (W Melville Smith).

SMUGGLERS RUN Crumlin, Gwent, 1 June

Charles Owen British Novice 1, Happy Flanigan (S Smith); 2, Dildalton K (H George). Equimax Discovery 1, Red Devil (M Edwards); 2, Rockhill Princess (C Simpson); 3, Smugglers Run (J Williams). 1m 1, Smugglers Run; 2, FI Molly May (K Peates); 3, Koko Pelli (K Bevan). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Montreux (M Edwards); 2, Call My Bluff (S Broome); 3, Lord Wellington (J Williams). 1.25m 1, Who’s Dilemma (M Broom); 2, KE One More Time (K Bevan); 3, Myrddin (M Edwards).