INDIO CSI-W USA 29 January – 2 February

Grand Prix 1, Casanova (A Firestone) USA; 2, Millennium (J French) USA; 3, El Campeons Ado Annie (W Simpson) USA.

ZURICH CSI Switzerland, 30 Jan-2 Feb

speed 1, Noble Savage H (M Ehning), GER; 2, Ginger Watt (D Lennon), IRE; 3, Gelha’s Junior (M Ehning); 5 & 8, Fresh Direct Glenwood Springs & Fresh Direct Marleen (T Stockdale), GB. Credit Suisse Grand Prix 1, Mr Springfield (R Smith), GB; 2, Goldfever (L Beerbaum), GER; 3, Paavo N (J Kurten), IRE; 7, Fresh Direct Parcival (T Stockdale); 15, Landfurst FC (M Whitaker), GB. 2-phase 1, Adlantus AS (L Nieberg), GER; 2, Figaro’s Boy (L Beerbaum); 3, Zixten (M Gretzer), SWE; 8, Handel II (M Whitaker), GB; 10, Fresh Direct Glenwood Springs. table C 1, Gandini Bianca D’Amaury (R Pessoa); 2, Edza De St Denis (M Fuchs), SUI; 3, Robijn VDBH Z (P Lejeune), BEL; 9, Haddon House Carlson (M Whitaker). Mercedes Swiss Masters 1, Champion Du Lys (L Beerbaum); 2, Makie (P Lejeune); 3, Marius Claudius (R Smith); 5, Fresh Direct Parcival. accumulater 1, Gandini Bianca D’Amaury; 2, LB Pompidu (B Mandli), SUI; 3, Figaro’s Boy; 4, Marius Claudius. champions’ challenge 1, J Dubbeldam, HOL; 2eq, L Beerbaum & O Becker. knock-out 1, Faro De La Treille (P Freimuller), SUI; 2, Verelst ROI (L Philippaerts), BEL; 3eq, Loriot XI (C Barbeau), SUI & Koncorde (W Muff), SUI; 5eq, Lactic 2 (J Whitaker), GB. pair relay 1, Kalusha (R Smith) & Fresh Direct Glenwood Springs; 2, Figaro’s Boy & Noble Savage; 3, Quifilio (F Sloothaak), GER & Feliciano (M Gretzer), SWE. classic 1, Maike; 2, Cumano BD (J Lansink), BEL; 3, Lord Z (J Whitaker), GB; 12, Mr Springfield. Jump & Drive 1, Koncorde (W Muff) SUI; 2, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale) GBR; 3, Coolman (S Guerdat) SUI. table A 1, Andini Bianca D’Amoury (R Pessoa) BRA; 2, L.B. Pompidu (B Mandli) SUI; 3, Figaro’s Boy (L Beerbaum) GER.

PONTEDERA CSI** Italy 31 January – 2 February

Grand Prix 1, Landru Faults (M Giunti) ITA; 2, Djakarta Vandrin (K Staut) FRA; 3, Firmament II (S Benvenuti) FRA.

BORDEAUX CSIW France, 7-9 February

7/8-y-o stallion 1, Marius Claudius (R Smith), GB; 2, Tauber VH Kapelhof (L Philippaerts), BEL; 3, Conterno-Grande (L Beerbaum), GER. World Cup pre-qual 1, Granie (M Fuchs), SUI; 2, Eve Des Etisses (H Bourdy), FRA; 3, Controe (M Kutscher), GER; 9, Landfurst 6 FC (M Whitaker), GB. table C 1, Edza De St Denis (M Fuchs); 2, Balkan (E Couperie), FRA; 3, Brokers Caramia (E Johannessen), NOR. jump-off 1, Gelha’s Junior (M Ehining), GER; 2, Bainca (R Pessoa), BRA; 3, Olympia (M Robert), FRA.World Cup qual 1, Grande Dame (J Tops), HOL; 2, Coster (C Ahlmann), GER; 3, Granie. speed 1, Verelst Quebec (L Philippaerts); 2, Kalusha (R Smith); 3, Brokers Caramia. grand prix 1, AK Zandor Z (J Lansink), BEL; 2, Quilano De Kalvarie (M Hecart), FRA; 3, Mr Springfield (R Smith). World Cup 1, Grande Dame (J Tops) NED; 2, Coster (C Ahlmann) GER; 3, Granie (M Fuchs) SUI.1.45m jump off 1, Gelha’s Junior (M Ehning) GER; 2, Bianca (R Pessoa) BRA; 3, Olympia (M Robert) FRA. 1.50m speed 1, Granie (M Fuchs) SUI; 2, Eve Des Etisses (H Bourdy) FRA; 3, Controe (M Kutscher) GER. 1.40m 2 phase 1, Olympia (M Robert) FRA; 2, Burning Fedor (H Bourdy) FRA; 3, Haddon House Carlson (M Whitaker) GBR.

SPANISH SUNSHINE TOUR (SHOW 1) Vejer de la Frontera, Spain, 11-16 February

5-y-o 1, 16 tied, inc Kilcoltrim Rose (C Jones), GB, Koi D’Herbourg (S Whitaker), GB & Krishna De Sisse (E Whitaker), GB. 6-y-o 1, 19 tied, inc Canarias, Quite Dutch & Corline Z (E Whitaker), Ublesco (R Whitaker), GB & Pandoer (M Broome), GB. 7-y-o 1, 30 tied, inc Miss Opal (D Morton), GB, Ogicky (R Whitaker), Charriol (E Whitaker), Revival (K Mead), Britney (M Broome) & Locarno (S Whitaker).5-y-o 2-phase 1, Krishna De Sisse; 2, Koi D’Herbourg; 3, Checco De Cerden (L Lopez), SPS; 4, Rachmaninov (S Whitaker). 6-y-o 2-phase 1, Canarias; 2, Platins (U Raag), EST; 3, Jour GI (G Arroyo), VEN; 8, Corline Z; 10, Quite Dutch. 7-y-o 2-phase 1, Charriol; 2, Miss Opal; 3, Mickey (T Couve), CHI; 6, Locarno; 10, Revival. 5-y-o jump-off 1, Libero Boy (N Talbot), IRE; 2, Yakarta (L Lopez); 3, Top Pepe Pimpinela (A Garcia), SPA. 6-y-o jump-off 1, Pathos M (E Berentsen), NOR; 2, Platins; 3, Ukkepuk Hof Den Dries (J Guerra), MEX; 4, Quite Dutch; 8, Corline Z (S Whitaker). 7-y-o jump-off 1, Chanell (M Marschall), GER; 2, Britney; 3, Incognito De Glatigny (L Lopez); 5, Revival; 11, Locarno. sml tour 2-phase 1, Ketchup Du Rezidal (J Pierrin), BEL; 2, Poker (M de Rozas), SPA; 3, Diella (J Warzecha), GER; 4, Middlebank Inquisitive (C Pearson), GB. sml tour jump-off 1, Everest’s First (N Andersin), FIN; 2, Quotidien (G Dreyfuss), SUI; 3, Helvetia Du Camp (A del Villar), ITA. sml tour speed 1, Lathello (M Garcia), SPA; 2, La Perla Cyclone (H Ramirez), SPA; 3, La Perla Yellow (A Fredricks), SPA. big tour 2-phase 1, Diamond Carat (N Talbot); 2, It’s Mine (D Morton); 3, Ringwood LA (J Torres), SPA; 9, Candlelight Too (M Broome). big tour speed 1, Watch Me II (M Armstrong), GB; 2, Indecis De 6 Senses (D Meech), NZ; 3, Foudroyant (G Arroyo), VEN; 8, Caprigode (C McCarthy), GB. big tour jump-off 1, Odine (C Mota), BRA; 2, LB Activ (B Mandli), SUI; 3, Al Riyadh (K Al Eid), KSA; 10, Graf Gold (M Armstrong). big tour jump-off 1, Gandini Stardust (R Pessoa), BRA; 2, Elise (M Armstrong); 3, Norman Wells (T Hansen), NOR; 4, Eldorado (V Whitaker), GB.sml tour jump-off 1, Kapriool (C Palmerini), ITA; 2, Gustafsson (J Blotz), GER; 3, Losita (A Sousa), POR. sml tour relay 1, Furstenquell D (S Merkel), GER & Royal Beach (A Engisch), SUI; 2, Zaubermaus (G Dreyfuss) & Duc Rochelais (M Dabbah), SUI; 3, La Brunetta (J Galet), FRA & Pasina (J Blasco), SPA. sml tour 2-phase 1, La Perla Etna (H Ramirez); 2, Wilma (J Warzecha); 3, Dizzy De Forcil (A Carrassi), ITA. big tour table C 1, It’s Mine; 2, Diamond Carat; 3, Abrevador (A Rodriguez), VEN. big tour 2-phase 1, Ninety Nine (K Al Eid); 2, LB Costa Rico (B Mandli); 3, Italia (B Alves), BRA; 4, Watch Me II. big tour jump-off 1, Careful (K Weder), SUI; 3, Ramiro (K Al Eid); 3, Harry Potter (K Pessoa), BRA; 4, Caprigode; 6, Peanuts (K Mead); 10, Graf Gold; 11, Chain Reaction III (D Morton). big tour 2-phase 1, Et Royal Volo (T Hansen); 2, Elise; 3, Vila Vita Gedeon (F Rocha), POR. sml tour 2-phase 1, Middlebank Hindsight (C Pearson); 2, Fashion Girl (J Blotz); 3, Suimanga (G Dreyfuss); 4, Middlebank Inquisitive. sml tour speed 1, Quotidien; 2, Wilma; 3, Borrower (M Guerrero), SPA. sml tour grand prix 1, Losita; 2, Zaubermaus; 3, Dizzy De Forcil. big tour speed 1, Herle Sitte (L Cervera), SPA; 2, It’s Mine; 3, Paloma (U Raag), EST; 8, Thesaura (M Armstrong). sml grand prix 1, Flash D’Arros (A Rodriguez), VEN; 2, Aziza; 3, Et Royal Volo; 5, Graf Gold. grand prix 1, Oberon (B Alves); 2, Seven Up (O Krasyukk), UKR; 3, Qualite (R Whitaker); 8, Elise; 10, Eldorado.

HITS OCALA WINTER CIRCUIT, OCALA, FLORIDA, USA 13 February

Grand Prix 1, Libera (K Babington) IRL; 2, Lavendel (A Thieme) GER; 3, Carling King (K Babington) IRL.

NEUMUNSTER CSIA Germany, 13-16 February

7/8-y-o speed 1, Sinclaire 5 (C Ahlman), GER; 2, Kymba 2 (T Nagel), GER; 3, Leroy Brown (H Wulschner), GER. speed 1, Gambe (M Merschformann), GER; 2, Cliff (T Nagel); 3, Tinello Corona (A Voorn), HOL. jump-off 1, Cyrenaika FRH (T Hassmann), GER; 2, Hildon Fleche Rouge (S McIntosh), BUL; 3, Grandilot (O Becker), GER; 9, Abbervail Dream (D Lampard), GB. 7/8-y-o speed 1, Cinderella (T Hassmann); 2, Carry (L Bak Andersen), DEN; 3, Cantate (H Luther), GER. speed 1, Charlottenhof’s Charisma (S von Ronne), GER; 2, Preishammer (J Kurten), IRE; 3, Javelin (H Wenz), GER. 7/8-y-o grand prix 1, Arry (R Tebbel), GER; 2, Cordina (O Becker); 3, Cantate. jump-off 1, Elwood (C Nagel), GER; 2, Fighting Alpha (L Nieberg), GER; 3, Marome (G-J Bruggink), HOL. 2-phase 1, Gralshutter (H-W Johannsmann), GER; 2, Harry Potter (P Wylde), US; 3, Abbervail Dream. knockout 1, Denver (R Tebbel); 2, Graziana (T Hassmann); 3eq, Chandor (U Kirchhoff), GER & Freya (H-T Ruder), GER. grand prix 1, Fighting Alpha; 2, Preishammer; 3, Hildon Fleche Rouge.

VIGO CSIW Spain, 14-16 February

2-phase 1, Ivoor (F Mathy jnr), BEL; 2, Edza De St Denis (M Fuchs), SUI; 3, Kati CG (A Alvarino), SPA; 13, Carmen (J Whitaker), GB. World Cup pre-qual 1, Mr Springfield (R Smith), GB; 2, Champion Du Lys (L Beerbaum), GER; 3, Granie (M Fuchs). masters 1, Lucky Boy (M Ehning), GER; 2, La Toya (M Fuchs); 3, Olympia (M Robert), FRA; 5, Haddon House Carlson (M Whitaker), GB. speed 1, Verelst Quebec (L Philippaerts), BEL; 2, Springfield Ohio (R Splaine), IRE; 3, Prins Aydin (B Garez), FRA. World Cupqual 1, Granie; 2, Parco (L Philippaerts); 3, Pro Pilot II (E Couperie), FRA; 10eq, Limbo V (A Davies), GB & Mr Springfield. knockout 1, Etoile De Chateau (R Breul), FRA; 2, Hamilton De St Druon (S Lambre), MEX; 3eq, Edza De St Denis & Ivoor. accumulator 1, Mulligan (P Charles), IRE; 2, Lactic 2 (J Whitaker); 3, Broere Newton (W-J van der Schans), HOL. grand prix 1, Adolf D (F Sloothaak), GER; 2, Eve Des Etisses (H Bourdy), FRA; 3, For De La Hardiere (E Couperie).

SPANISH SUNSHINE TOUR (SHOW 2)Jerez de la Frontera, 18-23 February

5-y-o 1, 15 tied inc Rocco (M Broome), GB, Romance (C McCarthy), GB, Krishna De Sisse (E Whitaker), GB, & Koi D’Herbourg (S Whitaker), GB. 6-y-o 1, 20 tied, inc Quite Dutch & Canarias (E Whitaker) & Pandoer (M Broome). 7-y-o 1, 20 tied, inc Miss Opal (D Morton), GB, Britney (M Broome) & Locarno (E Whitaker). 19 Feb: 5-y-o 2-phase 1, LB La Polydor (M Marschall), GER; 2, Koi D’Herbourg; 3eq, Olympic (A Davies), GB & Krishna De Sisse. 6-y-o 2-phase 1, Ukkepuk Hof Den Dreis (J Guerra), MEX; 2, Bongo (D Porres), SPA; 3, Pinot Grigio 22 (J Hellstrom), SWE; 7, Ublesco (R Whitaker), GB. 7-y-o 1, Erina (K Al Eid), KSA; 2, FlowerLady (L Astolfi), SPA; 3, Inconnuie De Glatigny (P Cordon), SPA. 20 Feb: 5-y-o jump-off 1, Olympic; 2, Libero Boy (N Talbot), IRE; 3, Kingfield (P McCarthy), IRE; 4, Koi D’Herbourg; 8, Krishna De Sisse. 6-y-o jump-off 1, Jour GI (G Arroyo), VEN; 2, Liquidator Z (A Kloepper), GER; 3, Bongo; 4, Corline Z (S Whitaker); 6, Quite Dutch. 7-y-o jump-off 1, Atlantica (P Veniss), BRA; 2, Shira (E Berentsen), NOR; 3, Incognito De Glatigny (J Rojo), ARG; 10, Notting Hill (A Davies). sml tour 2-phase 1, Kim (F da Costa), POR; 2, Diamante Del Treja (C Palmerini), ITA; 3, Lacoste II (S Girrbach), GER; 6, Divine Comedy (C Jones), GB. sml tour jump-off 1, Losita (A Costa), POR; 2, Uptons Iranda (C Raaholt), NOR; 3, Quinientos Uno (M Giron), SPA; 6, Meadowhead Athlete (M Irving), GB. sml tour speed 1, La Perla Cyclone (H Ramirez), SPA; 2, Meadowhead McGann (M Irving); 3, Quotidien (G Dreyfuss), SUI. big tour 2-phase 1, Diamond Carat (N Talbot), IRE; 2, Ringwood LA (J Torres), SPA; 3, Tio Pepe Mr Nice Guy (A Garcia), SPA; 4, It’s Mine (D Morton), GB; 10, Candlelight Too (M Broome), GB. big tour speed 1, Watch Me II (M Armstrong), GB; 2, Melina (K Pessoa), BRA; 3, Histoire Vesquerie (T Couve), CHI; 4, Nicolette II (R Whitaker), GB; 12eq, Socks (J Fisher), GB. big tour 2-phase 1, Italia (B Alves), BRA; 2, Gamble (A Davies); 3, Qualite (R Whitaker). big tour jump-off 1, LB Activ (B Mandli), SUI; 2, Norman Wells (T Hansen), NOR; 3, Mas De Caballos (L Cervera), SPA. sml tour jump-off 1, Looging S (A Stenius), FIN; 2, Kim; 3, La Roche (L Broberg), SWE; 8, Middlebank Inquisitive (C Pearson), GB. sml tour 2-phase 1, Hoteles Zenit King (A Escassi), SPA; 2,Show Me How (H Kameda), JAP; 3, Felicia Ask (S Girrbach). big tour speed 1, Aster (F Mathy jnr), BEL; 2, Ringwood LA; 3, Rajonas (L Raaholt), NOR; 5, Thesaura (M Armstrong); 10, It’s Mine; 11, City Guy (A Davies). big tour 2-phase 1, Gamble; 2, Ninety Nine (K Al Eid), KSA; 3, Watch Me; 10, El Caprichio Atormentado Z (V Whitaker), GB. big tour jump-off 1, Hesperis D’Ariel (O Guillon), FRA; 2, Indecis Des 6 Censes (D Meech), NZ; 3, Wasabi (J Guerra), MEX; 5, Graf Gold (M Armstrong); 7, Cash Back (D Morton); 14, Celine II (A Davies). big tour 2-phase 1, Gandini Stardust (R Pessoa), BRA; 2, Elise (M Armstrong); 3, Et Royal Volo (T Hasen); 5, Chain Reaction III (D Morton); 7, Eldorado (V Whitaker). sml tour 2-phase 1, Middlebank Inquisitive; 2, Gustafsson (J Blotz), GER; 3, Or De Laubray (M Dabbah), SUI; 5, Divine Comedy; 9, Golden Cruise (M Irving). sml tour speed 1, Hoteles Zenit King; 2, Quotidien; 3, Looging S. sml tour GP 1, Royal Beach Lenoire (A Engisch), SUI; 2, Losita; 3, Dizzy De Forcil (A del Villar), POR. big tour 2-phase 1, Herle Sitte (L Cervera); 2, Brokers Animal (T Hansen); 3, Ringwood LA; 9, Thesaura. sml GP 1, Gamble; 2, Nicolette II; 3, Cash Back; 5, Watch Me. big tour 2-phase 1, Elisca Galante (J-M Nicolas), FRA; 2, Socks; 3, Celine II; 9, Karina (R Whitaker); 10, Tropicana (V Whitaker). GP 1, Cool Man (S Guerdat), SUI; 2, JPC Modesto (J-M Nicolas); 3, Ninety Nine; 13, Idle Dice (J Fisher); 14, Peanuts (K Mead), GB.

VILAMOURA TOUR (SHOW 1) Portugal, 17-23 February

5-y-o 1, 5 tied; 6eq, Java Kandahar (J Whinnett), GB. 6-y-o speed 1, Jivaro Achuara (A Ledermann), FRA; 2, Little Dandy (N Nanning),HOL; 3, Obelix (A Knippling), GER; 5, Dean Dally (L Hales), GB. 7-y-o speed 1, Obelix (J Munsterhuis), HOL; 2, Tornado (L Phiippaerts), BEL; 3, Royal Vialli (G Cashmore), NZ. 18 Feb: 5-y-o 2-phase 1, Union Cruiser (A Harari), MEX; 2, Du Nobel (M Hughes), IRE; 3, Vainquer (L Gonzalves), POR; 6eq, Adare Gamble (J Whinnett). 6-y-o jump-off 1, Little Dandy; 2, Sao Paulo (M Bravo), POR; 3, Liberace (A Harari); 9, Dean Dally. 7-y-o 2-phase 1, Tabora VH Kapelhof (H Smolders), HOL; 2, I Am Sure (A Ledermann); 3, Obelix. 19 Feb: 5-y-o speed 1, Du Nobel; 2, Valentin (M Viana), POR; 3, Rodesia (A Carneiro), POR; 7, Adare Gamble. 6-y-o 2-phase 1, Jan Willem (H Smolders); 2, Echo Beach (M Hughes); 3, Franklins Promise (G Cashmore); 7, Dean Dally. 1.15m 2-phase 1, Lonora (J Whinnett); 2, Vyrnwy Bovril (E Wheeler), GB; 3, Kira Bell (V Capellmann), GER. 1.25m speed 1, Eros De Cachy (L Rebelo), POR; 2, Donzela (B de Rocha Azevedo), BRA; 3, Lelina (T Hagglund), FIN; 5, She’s Magic (J Jarvis), GB. 1.15m speed 1, Old Gringo (M Lopes), POR; 2, Little Miss Carnival (J Whinnett); 3, Jade (G Texeira Queiroz), POR. 1.15m speed 1, Gotcha (D Mello), POR; 2, Biarritz (R Gil Santos), POR; 3, She’s Magic. 1.15m speed 1, Little Miss Carnival; 2, Old Gringo; 3, Texan II (A Santos), POR; 11, Vyrnwy Bovril. 1.25m speed 1, Aramis De Dombasle (A Mello), POR; 2, Elliot Du Plant (R d’Orey), POR; 3, Moreno (J Mello), POR. 1.30m jump-off 1, Propaganda (F Jansson), SWE; 2, Vilamoura Sijikita Van De Bree (F Moura), POR; 3, Glenn Ross (S van Paesschen), Bel; 15 & 16, Ruby Lodge & Norlando (L Hales); 18, Primma (D Powell), GB. 1.35m 2-phase 1, Risque Tout (J Mota), POR; 2, Keaton (M Everse), HOL; 3, Filou De Carpont (A Ledermann). 1.45m speed 1, Coronation (J-C Vangeenberghe), BEL; 2, Gagnah De Gravoto (S Moreno), MEX; 3, Finer Point (J Chuva), POR; 6, Cajou (E Rust), GB. 1.30m 2-phase 1, Lelie (H Smolders), HOL; 2, Glenn Ross; 3, Calibre (M Viana), POR; 9, Norlando; 13, Quinto II (E Rust). 1.35m jump-off 1, Que Sera (J-C Vangeenberghe); 2, Mil Amores (S Moreno); 3, Heritage Transmission (M Hughes). 1.45m speed 1, Elfi (LDiniz), BRA; 2, Coronation; 3, Goldstar (L Diniz). 1.30m speed 1, Othello (J Munsterhuis), HOL; 2, Sir Major De La Cour (J-C Vangeenberghe); 5, Rodac (S Rust), GB; 6, Ruby Lodge; 7, Quinto III; 15, My Lord (E Rust). 1.35m speed 1, Que Sera; 2, Jumpilot (E Smits), HOL; 3, Rodan (S van Paesschen); 5, Meruna (E Rust); 13, Norlando. grand prix 1, Coronation; 2, Heritage Fortunas (M Bravo), POR; 3, Bornocoola (G Flynn), IRE.

ZWOLLE STALLION SHOW Holland, 20-23 February

5-y-o 1, Blom’s Orient De L’Esp (J Neefs), HOL; 2, Kipper (D Jobertie), FRA; 3, HBC Regilio (M Houtzager), HOL; 13, Ramzes (D Johnson), GB; 19, Mersley Mon Capatain (B Dunning), GB. 6-y-o 1, Broere VDL Pacific (W-J van der Schans), HOL; 2, Patrick (L Berghauser Pont), HOL; 3, Primas (T van der Brink), HOL; 23, Pelgrim K (J Egmore), GB. 1.30m 1, Mazzelltoff (J Klomp), HOL; 2, No Limit (M van Asten), HOL; 3, Niagra (R Vos), HOL; 13, The Magabyte (C Baker), GB. 1.40m 1, Eurocommerce Napels (G Schroder), HOL; 2, Jacomar (M Houtzager); 3, Nagano (N Vrins), HOL. 1.30m 1, VDL Orame (J Vrieling), HOL; 2, VDL Hold Up Premier (W-J van der Schans); 3, Nassau (J Dubbeldam), HL; 14, The Megabyte. 1.40m1, Clinton (D Demeersman), HOL; 2, Jacomar; 3, Eurocommerce Napels. 1.10m ch 1, Rocco (E Brinkmann), HOL; 2, Ouche De Muze (D Jobertie); 3, Rash R (M Dijkstra), HOL; 18, Mersley Mon Capatain; 22, Ramzes. 1.20m ch 1, Pouwer (N Vrins), HOL; 2, Broere VDL Pacific; 3, Larenco (U Kirchhof), GER; 15, Pelgrim K. grand prix 1, Clinton; 2, Eurocommerce Napels; 3, Broere Maroon Z (W-J van der Schans).

SPANISH SUNSHINE TOUR (SHOW 3)Vejer de la Frontera, 25 February-2 March

5-y-o 1, 14 tied, inc Koi D’Herbourg (S Whitaker), GB & Rocco (A Davies), GB. 6-y-o 1, 24 tied, inc Canarias (S Whitaker), Ublesco (R Whitaker), GB, & Quite Dutch (E Whitaker), GB. 7-y-o 1, 21 tied, inc Notting Hill (A Davies), Britney (M Broome), GB, Miss Opal (D Morton), GB, & Locarno (E Whitaker). 5-y-o 2-phase 1, Koi D’Herbourg; 2, Yakarta (L Espinosa), COL; 3, Tio Pepe Berlin II (A Guttierez), SPA; 5, Rachmaninov (E Whitaker). 6-y-o 2-phase 1, JoalDe Madame (J-M Nicolas), FRA; 2, Ubis Van De Halhoeve (J Guerra), MEX; 3, Quite Dutch; 11, Ublesco. 7-y-o 2-phase 1, Typhoon Du Trichon (P Veniss), BRA; 2, Irlandaise (L Astolfi), SPA; 3, Power Point (J Guerra); 5, Britney. 5-y-o jump-off 1, Koi D’Herbourg; 2, Tio Pepe Berlin II; 3, Vasco Da Gama (L Astolfi). 6-y-o jump-off 1, Ubis Van De Halhoeve (J Guerra); 2, Joal De Madame; 3, Quite Dutch. 7-y-o jump-off 1, Taro (I Rojo), ARG; 2, Longford (J Vleugels), BEL; 3, Britney; 5, Notting Hill; 8, Locarno; 12, Ogicky (R Whitaker). sml tour 2-phase 1, Middlebank Inquisitive (C Pearson), GB; 2, Divine Comedy (C Jones), GB; 3, Artic Clover (A Engisch), SUI. sml tour jump-off 1, Hoteles Zenit Lord (A Munoz), SPA; 2, Dublin (J de Torres), SPA; 3, Miss Saigon (S Bergersen), NOR; 11, Middlebank Hindsight (C Pearson). sml tour speed 1, Grafin 8 (J Blotz), GER; 2, La Perla Yellow (A Fredricks), SPA; 3, La Perla Etna (H Ramirez), SPA; 7, Primma (DPowell), GB. big tour 2-phase 1, Its Mine (D Morton); 2, Diamond Carat (N Talbot), IRE; 3, City Guy (A Davies); 12, Candlelight Too (M Broome). big tour speed 1, Aster (F Mathy jnr), BEL; 2, Guepard De Brekka (F da Costa), POR; 3, Hugode Challois (B Mandli), SUI. big tour 2-phase 1, Ivoor (F Mathy jnr); 2, Gazelle De Madame (J-M Nicolas); 3, Hamilton De St Druion (S Lambre), MEX; 4, Gamble XI (A Davies); 10, Socks (J Fisher), GB; 12, Graf Gold (M Armstrong), GB; 17, Halypsa (K Mead), GB. big tour jump-off 1, Nicolette II (J Whitaker), GB; 2, Qualite (R Whitaker); 3, Norman Wells (A Hansen), NOR; 7, Elise (M Armstrong); 11, Idle Dice (J Fisher). sml tour jump-off 1, Royal Class (C Raaholt), NOR; 2, Song(N Talbot); 3, Jalta (K Kruse), US; 9, Middlebank Inquisitive. sml tour speed 1, Hoteles Zenit (A Munoz); 2, Eclatan (A Guttierez), SPA; 3, Uptons Iranda (C Raaholt), NOR. sml tour 2-phase 1, La Perla Etna; 2, Borrower (M Guerrero), SPA; 3, Hoteles Zenit Lord; 4, Primma; 8, Meadowhead McGann (M Irving), GB. big tour jump-off 1, Actor’s Leap (E Alvarez), SPA; 2, Optibors Shalom Red (S Ogland), NOR; 3, Hugo De Challois; 7, It’s Mine. big tour 2-phase 1, Gamble XI; 2,Overtime (S Lambre); 3, Ramiro (K Al Eid), KSA. big tour jump-off 1, Coorcorran Cool Diamond (R Splaine), IRE; 2, Karina (R Whitaker); 3, ET Royal Volo (T Hansen); 7, Graf Gold. big tour 6-bar 1, Floris Du Masou (S Alvarez), SPA; 2eq, Cosmos Star (E Torjman), FRA & Quasimodo VB (C Moto), BRA; 9eq, Limbo V (A Davies). sml tour 2-phase 1, Middlebank Inquisitive; 2, Ketchup Du Rezidal (J Pierrin), BEL; 3, Leandra (S Merkel), GER; 5, Divine Comedy. sml tour speed 1 & 2, Surco & Agamemnon (J de Torres); 3, Hoteles Zenit Lord. sml tour GP 1, La Perla Etna; 2, Kim (F da Costa), POR; 3, Primma. big tour speed 1, Watch Me II (M Armstrong); 2, Ulior Des Isles (A Manero), SPA; 3, Vila Vito Pacino (F Rocha),POR; 11, Candlelight Too. sml GP 1, Gamble XI; 2, Ecu De Mieukestelt (E Johanessen), NOR; 3, Karina. big tour speed 1, Ninety Nine (K Al Eid); 2, Hamilton De St Druion; 3, Polymiro (D Meech), NZ; 5, Chain Reaction III (D Morton); 8, Celine II (A Davies); 9, El Capricho Atormentado Z (V Whitaker), GB. GP 1, Wasabi (J Guerra); 2, Idle Dice; 3, Seven Up (O Krasyukk), UKR; 4, Qualite; 5, Elise.

VILAMOURA TOUR (SHOW 2) Portugal, 24 February-2 March

5-y-o 1, 5 tied. 6-y-o speed 1, Jan Willem (H Smolders), HOL; 2, Echo Beach (M Hughes), IRE; 3, Cnoc Na Seimre (G Flynn), IRE; 4, Dean Dally (L Hales), GB. 1.30m speed 1, Fianca Des Cabanes (S Moreno), MEX; 2, Othello (J Munsterhuis), HOL; 3,Nathalita (E Smits), HOL. 1.35m speed 1, Lelie (H Smolders); 2, Anthem (S Moreno); 3, It’s Chico (N Nanning), HOL; 13, Meruna (E Rust), GB; 14, Norlando (L Hales); 16, Quinto III (E Rust). 1.45m 2-phase 1, Quidame vd Wolfsakker (S Vangeenberghe), BEL; 2, Ramadan Z (E de Almeida), POR; 3, Coronation (J-C Vangeenberghe), BEL. 1.30m 2-phase 1, Fianca Des Cabanes; 2, Clover Lights (F Guedes), POR; 3, Sander (P Jansson); 5, Ruby Lodge (L Hales). 1.35m jump-off 1, RisqueTout (J Mota), POR; 2, Gagnah De Gravoto (S Moreno); 3, Russel (N Skelton), GB; 10, Norlando. 1.45m speed 1, Filou Du Carpont (A Ledermann), FRA; 2, Silberkranich (H Carvalho), POR; 3, Goldstar (L Diniz), BRA; 5, Quinto III. 1.30m speed 1, Lansonique (G Barradas); 2, Donzela (I Camargo); BRA; 3, Que Sera (J-C Vangeenberghe); 7, Ruby Lodge. 1.35m speed 1, Anthem; 2, Clover Lights; 3, Laurienta (N Nanning); 8, Norlando; 11, My Lord (E Rust). grand prix 1, Ballycumber(S Carey), IRE; 2, Lassergut Contour (S van Paesschen), BEL; 3, Gredo La Daviere (L Gonzalves), POR; 10, Kezeeta (S Rust). 1.15m speed 1, Lonora (J Whinnett), GB; 2, Quickstern (G Moura), POR; 3, Cybelle De Nuit (M Oliviera), POR. 1.25m speed 1, Gotcha (D Mello), POR; 2, Nora (V Capellmann), GER; 3, Glorietta (R Ruah), POR. 1.15m 2-phase 1, Cybelle De Nuit; 2, Old Gringo (M Lopes); POR; 3, Boris (C Pereira), POR; 11, Lonora. 1.25m speed 1, Eros De Cachy (L Rebello), POR; 2, Jessie Wren (R de Simone), BEL; 3, Duke (M Seabra), POR. 1.15m speed 1, Jade (G Teixeira), POR; 2, Lonora; 3, Ballybur Easterhill (B Moniz), POR. sml tour GP 1, Honneur Des Saules (G Moura), POR; 2, Halme (M Mello), POR; 3, Duke.