DIEST CSIPA Belgium, 25-28 April

GOTHENBURG CSIW Sweden, 4-7 April

FONTAINBLEAU CSIP-A France, 19-21 April

MOORSELE CSI-B Belgium, 19-21 April

MONTE CARLO CSI-A , Monaco 25-27 April

LE MANS CSI-B , France, 25-28 April

WELKENRAEDT CSIYJ Belgium, 12-14 April

GOTHENBURG CSIW Sweden, 4-7 April

1.40m 2-phase.– 1, H&M Tamina (M Baryard), SWE; 2, First Samuel (M Whitaker), GB; 3, Luckas (E Wester), SWE; 14, Golisco Louviere (R Davenport), GB. 1.45m speed.– 1, For Pleasure (M Ehning), GER; 2, Banboula Du Thot (O Guillon), FRA; 3, Mobilcom Goldika (T Hassmann), GER; 4, Landfurst FCS (M Whitaker). 1.50m jump-off.– 1, Grandilot (O Becker), GER; 2, Welten Z Enemaerke (S Kjaergard), DEN; 3, Enjoleuse De L’Eaugrenee (R Davenport); 9, Lactic 2 (J Whitaker), GB. 1.40m 2-phase.– 1, Paramo K (F Sloothaak), GER; 2, Banboula Du Thot; 3, Graal (L Bratt-Fredricson), SWE. 1.40m speed.– 1, First Samuel; 2, Bianca D’Amaury (R Pessoa), BRA; 3, Cinderella (M Gretzer), SWE; 4, Lactic 2. World Cup pre-qualifier.– 1, Baloubet Du Rouet (R Pessoa); 2, Dobel’s Cento (O Becker); 3, Isovlas Pialotta (R-G Bengtsson), SWE; 8, Grand Marnier (R Davenport). topscore.– 1, Hilton (G Gulliksen), NOR; 2, Opstalan’s Medline (R-G Bengtsson); 3, Mobilcom It’s Christiane (T Hassman); 4, Haddon House Carlson (M Whitaker); 11, Francesco Di Giorgio (J Whitaker). accumulator.– 1, Rakker (M Sundberg), SWE; 2, Haddon House Carlson; 3, Banboula Du Thot. 1.50m jump-off.– 1, D’Artagnan (L Bratt-Fredricson); 2, Landstreicher Mobilcom (T Hassmann); 3, Jasmijn (O Guillon). World Cup qual.– 1, Equest Carnute (T Velin), DEN; 2, Jamiro (J Smit), ITA; 3, Grande Dame (J Tops), HOL; 12eq, Grand Marnier. 1.45m jump-off.– 1, Frontline (M Fuchs), SUI; 2, Quinten (J Whitaker); 3, Mobilcom It’s Christiane; 4, First Samuel. grand prix.– 1, Mobilcom Goldika; 2, Baladine Du Mesnil (O Guillon); 3, For Pleasure; 6, Landfurst FCS; 8, Enjoleuse De L’Eaugrenee.

WELKENRAEDT CSIYJ Belgium, 12-14 April

speed.– 1, Dear Love (K Rie Truelsen), DEN; 2, Gyprtys Des Isles (K Cox), BEL; 3, Merlyn (S Kramer), HOL; 7, Toy Time (P Howard), GB; 10, Ballinteskin What A Girl (S John); GB; 11,Rainbow Girl (S Pharo), GB. jump-off.– 1, Domino De Fel (N Bruynseels), BEL; 2, Polydox (K Cox); 3, Glen Ross (P Veniss), BRA; 6, Together Time (S Jack), GB. table C.– 1, Nikita (J Martens), HOL; 2, Unique (P Veniss); 3, Oteusi (L Berghauser Pont), HOL. 2-phase.– 1, X Files (K Cox); 2. Kuntakinte (T Leemans), BEL; 3, Guepona Des Brumes (P Veniss); 10, Toy Time; 15, Konselier (G Strutton), GB. 2-phase.– 1, Paddy (N Motmans), BEL; 2, Sunrise (N Bruynseels); 3, Ballinteskin What A Girl. Langeweg Grand Prix.– 1, Glenn Ross; 2, Granini (T Leemans); 3, Babouchka Du Hil (J Dehez), BEL.

FONTAINBLEAU CSIP-A France, 19-21 April

speed 1, Top Golden Carmen (PZuger), SUI; 2, Sligo Lady (L Stott), DEN; 3, Romantico (P van der Schans), HOL; 9, Ballyfinn Clover (H Bohringer), GB. speed 1, Caline De La Ferme (E George), FRA; 2, Gazelle Des Thelliers (C Roblin), FRA; 3, Cuffsgrange (O Sheehan), IRE. table C 1, Zinzani (A Ryan), IRE; 2, Tiptop W (S Tobler), SUI; 3, Citadelle Du Buhot (E George); 6, Ballyfinn Clover; 10, Westside Chelomar Marchaise (M Gale), GB. Nations Cup 1, GB (The Goose/M Gale: 8+4; Short Step/Z Phillips: 0+4; CJ’s Kemosabi/A Mizon: 0+0; Landown Threes Are Wild/H Bohringer: 0+NP) team total 8; 2, FRA (Caline De La Ferme: 0+0; Gazelle Des Thelliers: 8+0; Ulma Du Latou/N Porte: 8+4; Fricotin/A Alexandre: 0+4) = 12; 3, SPA (Lowther Piper/P Amilibia: 0+4; Herminia/E Goyoaga: 0+4; Golden Forth/C Aresu: 26+E; Caparroso/A Carandell: 8+4) = 20. jump-off 1, Paing (D Greeve), HOL; 2, El Mara De Toeufles (W Vlemmix), BEL; 3, Hamlet Victor (P Devos), BEL; 7, Westside Chelomar Marchaise. grand prix 1, Short Step; 2, Machno Carwyn (J Schoch), SUI; 3, Gazelle D’Equistar (L Bolcato), FRA; 6, Landown Threes Are Wild.

MOORSELE CSI-B Belgium 19-21 April

Zilveren Spoor Summer Challenge1.30m Small Tour 1, Ivoor (F Mathy Jr) BEL; 2, Lucifer (J Laseur) NED; 3, Kalikumba (F Ramos Guinato) BRA; 4, Kupido (M Cave) IRL. Qualifier for Grand Prix 1.40m 1, Verelst Krisia (M Van Dijck) BEL; 2, Korina (C Kappler) USA; 3, Orfee (R Hemeryck) BEL; 16, Gelvin Clover (C McMahon) IRL. Zilveren Spoor Summer Challenge 1.35m 1, Hilton Clover (C McMahon) IRL; 2, Breemeersen Parcival (F Cattebeke) BEL; 3, Filou Des Mesnils (M Van Dijck) BEL.

MONTE CARLO CSI-A , Monaco, 25-27 April

1.40m two-phase 1, BB Nithard (W Melliger), SUI; 2, Verelst Lambada (M van Dijck), BEL; 3, Limbo V (A Davies), GB. 1.50m jump-off 1, Bianca D’Amaury (R Pessoa), BRA; 2, Vicomte Du Mesnil (T Shirai), JAP; 3, Malwine (T Muhlbauer), GER; 9, Prince Of Wales FC (M Whitaker), GB. 1.50m speed 1, LB Scutt (W Melliger); 2, Santorin (T Hoster), GER; 3, Samir (H Knorr), GER. 1.40m table C 1, Killosery (S Carey), IRE; 2, Brustor J’Aime La Vie (K Cleeren), BEL; 3, Captain Wellington (A Davies). masters 1, Taylor Made (R Pessoa); 2, Insolene (P Rozier), FRA; 3, LB Pompidou (B Mandli), SUI; 4eq, Pion (M Whitaker). 1.40m topscore 1, Killosery; 2, Lapeti (P Wylde), US; 3, Verelst Krisia (M van Dijck). grand prix 1, Bianca D’Amaury; 2, Grand Coeur D’Elle (P Wylde); 3, Hay Guy (C Huis In’T Veld), HOL; 9, Pion.

LE MANS CSIB France, 25-28 April

speed 1, Etornella (F Angot), FRA; 2, Equateur Du Meix (R Breul), FRA; 3, Gentiana (K Monahan Prudent), FRA; 4, Halifax (C Collins), GB. jump-off 1, Fidji D’Evordes (R Breul); 2, Cincaba Rouge (A Gautier), FRA; 3, Galliant Dream (P van Broekhoven), BEL. 2-phase 1, Galant De La Maine (L Le Vot), FRA; 2, Fernaud De Tivoli (G Doerr), FRA; 3, Emeraude Minotiere (F Angot); 7, Hunter’s Level (C Collins). table C 1, Enio Des Moke (P Levy), FRA; 2, Dark Flight (C McMahon), IRE; 3, Dream Point Clover (D Coakley), IRE. jump-off 1,Etoile De Merze (J-M Martinot), FRA; 2, Gold Du Talus (R-G Bentsson), SWE; 3, Zypria (C Rather), US. speed 1, Filou De Cardi (R Bruel); 2, Garamante (L Leygue), FRA; 3, Harlay L’Echenau (R Angot), FRA. jump-off 1, Equateur Du Meix; 2, Gesanum Du Tourney (P Delaveau), FRA; 3, Gypsy De Bacon (C Hanley), IRE; 7, Jamaica La Silla (J Davenport), GB. speed 1, Etornella; 2, Hunter’s Level; 3, Garamante. grand prix 1, Blue Blanc Rouge II (G Doerr); 2, Cincaba Rouge; 3, Dollar De La Pierre (R Angot).

DIEST CSIPA Belgium, 25-28 April

table A 1, Dandy (C van den Berg), HOL; 2, Picolbello’s Chip (J Ruant), BEL; 3, Desert Queen (L Whitehouse), GB. 2-phase 1, Colton Maelstrom (M Beaumont), GB; 2, Ballybin (J Ruant); 3, Fifi (J Vlemmix), BEL; 6, Meadowcroft Minstrel (M Beaumont); 12, Bowes Gunsmoke (G Evans), GB; 14, Girl’s Knight (Z Kelly), GB; 16, Gold Harvest (L Whitehouse). jump-off 1 & 2, Poco Loco Girl &Shackey (J Lammers), HOL; 3, Comte Chablis (D Kruse Larsen), DEN. table C 1, Kinkie (J Anselms), HOL; 2 & 3, Colton Maelstrom & Meadowcroft Minstrel; 9, Kahola Maestro (H Paul), GB; 12, Bowes Gunsmoke. relay 1, Extie (W Vlemmix), BEL& Hamlet’s Viktor (P Devos), BEL; 2, Radieuse (J Vlemmix) & Elmara (W Vlemmix); 3, Celebrated (L Vetker), HOL & Poco Loco Girl; 4, Ballyconnelly (M Beaumont) & Chester II (N Sewell), GB; 7, Master Manoeuvre (A Bravington), GB & Classical Ways (L Stott), DEN. Nations Cup 1, BEL (Ballybin: 0+0; Cote D’Or/P Devos: 0+0; Alibaba Z/J Melchior: 4+4; My Mystic Lad/C Heymans: 0+0) team total 0 in 218.13sec; 2, GB (Mister Amontilano/H Paul: 0+0; Hero’s Son/A Bravington: 0+0; Okehurst Showman/E-JMoore: 0+0; Gold Harvest: 4+8) = 0 in 232.58; 3, HOL (Kinkie: 4+0; Matsuru Springtime/R van Rijswijk: 4+0; Mississipi/M Vetker: 0+0; King Kong/C Poels: 0+NP) = 0 in 239/07. sml grand prix 1, Desert Queen; 2, Hamlet’s Viktor; 3, Matsuru Vicky De La Haye (R van Rijswijk); 7, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 8, Chester II; 15, Airforce One (P Dobby), GB; 19, Meadowcroft Minstrel; 20, Kahola Maestro. Zangersheide Grand Prix 1, Cote D’Or; 2, Mister Amontilano; 3, My Mystic Lad; 5, Caramel II (P Dobby); 6, Colton Maelstrom; 7, Bowes Gunsmoke; 8, Gold Harvest. leading rider: M Beaumont.