BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 8 April

BLUE CHIP CHAMPS Solihull, Warks, 9-14 April

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 10 April

HILL HOUSE SPRING Osgodby, Lincs,13-14 April

LIMES FARM EC Hawkinge, Kent, 14 April

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 14 April

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 9 April

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 14 April

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 11 April

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 13-14 April

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 14 April

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 10 April

WARREN FARM Formby, Merseyside, 13 April

WESTFIELD PARK S Yorks. 14 April

WINDSOR PARK EC Windsor, Berks, 13-14 April

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 8 April

JGE Commercials 1.10m.– 1, Xplode (J Bowman); 2, Marble (P Spivey); 3, Home Time (S Burchmore). Horse & Hound Foxhunter.– 1, Mr Cawley (J Renwick); 2, Cindy (D McPherson); 3, Xplode. 1.25mselect– 1, What A Business (A Trickett); 2, Watussi (D McPherson); 3, Brookend Fuehrer (J Renwick). Supaflake B&C.– 1, Retreats She’s A Lady (V Young); 2, Rabanna (R Willis); 3, Kelly De La Roche (P Spivey). Kerridge Computers Grand Prix.– 1 & 2, Celine & Don’t Cry (D McPherson); 3, Halifax II (J Renwick).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 9 April

British novice 1, Elouise (A Clutterbuck); 2, Ukinka (J Burgess); 3, White Lady (J Randall). discovery 1, Graidy (A Lewis); 2, Barksway Boy (K Thurston); 3, Rickstones To Predict (L Agraham). 1.05m 1, Artic Cruise; 2, Clouded Over (W Aldred); 3, Cristie Kelly (S John). newcomers 1, Street Magic (N Western); 2, Graidy; 3, The Fantasy Image (F Adair Hill). 1.15m A4 1, Temple Voyager (J Renwick); 2, Vinnie (J Egmore); 3, Foxdens Muscadet (R Walker). 1.25m 1, Foxdens Muscadet; 2, Tomboy (K Brown); 3, Noble House (J Renwick).

BLUE CHIP CHAMPS Solihull, Warks, 9-14 April

Equiline Horseboxes Grade C.– 1, Tosselli Van De Zuuthoeve (J Mincher); 2, Temple Ryefield (J Russell); 3, Blonde Ambition II (R Hewitt). Equiline Horseboxes Novice ch.– 1, Lansdowne Enigma (L Cord); 2, Elegant C (J Mincher); 3, Beachline (L Huzzey). BEIB Grade C.– 1, Lady Calypso (E-J Slater); 2, Monty’s Star (H Goodby); 3, Kilavil Cruise (W Plunkett). BEIB Star Ch round 1.– 1, Temple Another What (J Russell); 2, Galina (H Stennett); 3, Sky Star (S Nicholson). 10 Apr: Equiline Horseboxes Grade C.– 1, Bitteswell Beefran (R Tillson); 2, Tosselli Van De Zuuthoeve; 3, Brooksides Ashill Diamond (S Jones). Equiline Horseboxes Discovery ch.– 1, Temple Phoenix (J Russell); 2, Kushdi (E-J Slater); 3, Ridgewood Four Square (K Mason). BEIB Star round 2.– 1, Major Impression (R Ward); 2, Arianna (J Barton); 3, My Life (T Conyers). BEIB A4.– 1, Larius (G Dickens); 2, Evangalista(S Atkin); 3, Kantara VH (H Tredwell). BEIB Star ch.– 1, Zerro II (M Russell); 2, My Life; 3, Temple Another What. 11 Apr: Blue Chip B&C.– 1, Lucky Girl II (A Thompson); 2, Miss Opal (D Morton); 3, Diamond Candy (R Friend). Blue Chip Power ch.– 1, Mr Cawley (J Renwick); 2, Lorenz (S Hedges); 3, Tinkerbelle (M Jones). Blue Chip Performance ch.– 1, Silvano Van Texelbos (A Hamilton); 2, Cavallo (P Tuckwell); 3, Kilorgsan Blue (A Fazakerley). Tredstep 1.25m Winter Classic.– 1, Larius; 2, Chain Reaction (D Morton); 3, Caerleon (V Young). Blue Chip Pro A&B.– 1, Libra K (C Collins); 2, Leidy (D McPherson); 3, Millbrook (J Renwick). 12 Apr: Blue Chip JC/JA.– 1, Maxton Hijack (R Prater); 2, Gem’s Pure Genius (V Thornley); 3, Short Step (Z Phillips). Blue Chip Sparkle ch.– 1, Meadowcroft Minstrel (M Beaumont); 2, Birchgrove Lad (R Prater); 3, Top Knotch III (E Doherty). Blue Chip Open.– 1, Golden Pele (P Spivey); 2, Bullands Sensation (T Priest); 3, Graceful (C Webley). Blue Chip Dynamic ch.– 1, Stable Express Niagra B (D Morton); 2, Hostres Des Chaines (R Bevis); 3, Leo Z (D Lampard). Blue Chip Grand Prix.– 1, Glenwood Springs (T Stockdale); 2, Quinten II (R Whitaker); 3, Baileys Pion (J Reed-Stephenson). 13 Apr: Kraiburg JC/JD.– 1, Mr McElroy (S Charley); 2, The Wolfman (K Wright); 3, Rhapsody Lady (D Wingrove). Kraiburg Jnr Novice ch.– 1, The Irish Rocket Man (S Heathcote); 2, Keelings Katmandu (C Keeling); 3, Zero To Hero (P-A Bloss). Kraiburg JC/JD.– 1, Wild Wild West (J Kington); 2, Scooby Doo (M Williams); 3, Perrymans Impeccable (C Chapman). Kraiburg Jnr Discovery ch.– 1, Ooh La La (S Parsons); 2, Forget Me Not V(R Beecroft); 3, Stambrook Miss Golightly (M Parkin). 14 Apr: Kraiburg JC/JD.– 1, Remi Martel (A Carter); 2, Mirah Samson (H Penny); 3, Silent Gun (C Chapman). Kraiburg Jnr Sapphire ch.– 1, Blue Amber (H Penny); 2, Highfields Sir Hugo (G Evans); 3, Lakeland Little Wonder (R Cottam). Kraiburg Jnr Sml Open.– 1, Maxton Hijack (R Prater); 2, Floating Change (L Wade); 3, Patchwork Warrior (H Webster). Kraiburg Jnr Coral ch.– 1, Sheridans Archangel (S Pirie); 2, Dibberford William (E Foot); 3, Blue Amber.

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 10 April

Charles Owen British Novice 1, Caw Blimey (F Cardrick); 2, Cool Cullen Belle (R Worcester); 3, So Pokey (P Hingston). Equimax Discovery 1, Larchin G (S Ekfeldt); 2, European Echo (T Robus); 3, Sevilla II (B Dalton). Gardiner Newcomers/1.10m 1, Diamond Chip (A Marshall); 2, Daytona Bay (R Gardiner); 3, Sevilla. eQuest Midway Open 1, Cadwallan Chase (H Coulstock); 2, Derrylavins Joy (C Lewis); 3, Happy Dreams (R Gardiner).

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 10 April

0.85M Open 1, My Laurel (L Brennan); 2, It’s Topical (T Cottam); 3,Ballyvella Tex (J Dickinson). Charles Owen British Novice 1, Fleetwood Just Diddy (L Chilvers); 2, Baron Von Richthoven (M Lewis); 3, You Go (S Thompson). 1M Open 1, Hidden Gem (J Corney); 2, Scotts Treasure (N Scott); 3, It’s Dream Girl (C Zehetmayr). Equimax Discovery 1, Rocking Red River (M Lewis); 2, Lismore Heights (N Morrell). Great LeighsNewcomers 1, Tullamore Dew (N Way).1.10M Members 1, Hidden Gem.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 11 April

1m 1, Wickham Fancy (H Knowles); 2, Streetwise Sienna (A Clarkson); 3, Lonora. newcomers 1eq, Postage Stamp (C Cawdron) & Jocunda Bay (M Dorgan); 3, Olivia (J Davies). Foxhunter 1, Oakhill Supreme (P Miller); 2, Comme Ci Comme Ca II (S Harvey); 3, Naomi (J Davies). 1.25m 1, Quick De Darmen (L King); 2, Delta (P Miller); 3, Booco. 1.30m 1, Clinton (T Stockdale); 2, Quick De Darmen; 3, Chief Trooper.

WARREN FARM Formby, Merseyside, 13 April

Charles Owen British Novice.– 1, Pinball Wizard (T Green); 2, Brookhouse Breezer (R Becconsall); 3, Ramsboston Eclipse (E Blackburn). 1m.– 1, It’s Showgirl (E Tough); 2, Rockhills Free Spirit (T Green); 3, Scatman (L Cliburn). Equimax Discovery.– 1, Pinball Wizard; 2, Magic Swap (K Shore); 3, Monty Don (P Borthwick). Great Leighs Newcomers.– 1, Just Chicane (E Tough); 2, Grand Classe (J Daley); 3, Ariel (G Brown). BEIB Members Cup.– 1, Rare Team (G Pollard); 2, Powleathon (T French); 3, Scatman. Horse & Hound Foxhunter.– 1, Grande Classe; 2, Ouzzo (D Andrews). 1.20m.– 1, Connaught (J McGlory); 2, Unlimited (K Shore); 3, Jubilant (D Andrews). 1.30m.– 1, Highland Skyboy (J Mustoe); 2, Way Too Cool (N Bampton); 3, Newman (D Ryder).

HILL HOUSE SPRING Osgodby, Lincs, 13-14 April

Grimsby College BEIB Members Cup 1, Bold Reality (J Sizer); 2, Robocop (S Strawson); 3, Mig (A Nemeth). Champion Scope 1.15m 1, Major Impression (R Ward); 2, Scarlet O’Hara (R Barton); 3, Scotch The Rumours (T Fairburn). copcreator.com Horse & Hound Foxhunter 1, Coronet King (L Hughes); 2, Idle Wild (B Twomey); 3, Jes Calvaro Z (T Meager). RBM 1.25m Select 1, Royal Dane (A Pachoe); 2, Princes Z (M Whitaker); 3, Junior (E Saywell). Sterling/ Craegmoor 1.40m 1, Quando Blue (R Barton); 2, Priamos (A Bedford); 3, Quatro (K Fuller). Tally-Ho Hill House Novice 1, Simba (M Kennedy); 2, Rebel’s Law (W-A Rose); 3, Cassini (S Laws). Chandlers Charles Owen British Novice 1, RG (R Louis); 2, Dubious Background (J Burns); 3, Eastern Promise (N Oliver). Park View Equimax Discovery 1, Janesky Blue (J-A Dobson); 2, Eastern Promise; 3, Jet Set Magna (B Stock). Allen & Page DMS 1m 1, Ballybeg Guy (K Williams); 2, Scarteen Bass (A Bewthan); 3, Cabwa (S Butler). RBM Agricultural DMS 1.05m 1, Mid Com (N Tinowrth); 2, Lucca (J Barton); 3, Jet SetMagna. Rase Great Leighs Newcomers 1, Bon Rani (T Campbell); 2, Hawthorn Sierra (T O’Hara); 3, Inca (S Whitney). 14 Apr: Rhoades BEIB Members Cup 1, Evangelista (S Atkin); 2, Linburg (A Pacheco); 3, Coral Cove (V Phillipps). Champion Scope 1.15m 1, Evangelista; 2, Sharp Order (A Garner); 3, Jelmer (S Brady). Renray David Baker Horse & Hound Foxhunter 1, Mountain Ember (J Cochrane); 2, Croft Little Doll (A Pacheco); 3, Pagena (B Twomey). Grimsby College 1.25m Select 1, Priamos; 2, Renzerin (A Pacheco); 3, The Fox (A Brady). Cregmoor Healthcare 1, Sarah’s Pride (C Curtis); 2, Dobels French Dachs (M Whitaker); 3, Codys Melody (R Hopkinson). Fonaby Charles Owen British Novice 1 & 2, Celtic Lady Katie & Foleyan Blue Boy (J Mountain); 3, Lemar Cruise (A Savage). Baillie’s Equimax Discovery 1 & 2, Little Miss Twinkle Toes & FI Danoso (A Bowtham); 3, Grace O’Malley (F Aspinwall). Tally-Ho DMS 1m 1, Molly Moo (M Smith); 2, Lemar Cruise; 3, FI Focus Z (H Well). Lincolnshire Echo Group DMS 1.05m 1, Riverside William (J Burns); 2, Wexford Bits & Bobs (F Down); 3, Miss Elle VII (C Curtis). Rase Great Leighs Newcomers 1, Optimistic Outlook (A McViegh); 2, Westpoint Farrell (T Blackburn).

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 13-14 April

South View Novice.– 1, Zinzibar Too (S James); 2, Betty’s Hot Shot (S Lane); 3, Kings Ride Diamond (V Swinnerton). Great Leighs Newcomers.– 1, Kings Ride Diamond; 2, Haughton Rupert (C Thompson); 3, Beechwood Sundance (K Shannon). Horse & Hound Foxhunter.– 1, Pure Shores (C Collins); 2, Painted Lady (J Dereham); 3, Madness (A Sharman). 1.15m.– 1, Pop Socks (S Gill); 2, Ruby Lodge (L Hales); 3, Mrs Magic (C Collins). 1.25m.– 1, Ashdale Early Bird (D Quigley); 2, Bambuk (C Collins); 3, Pop Socks. DMS Novice.– 1, Ravel Z (T Coppola); 2, Merllyns Rapheala (A Carpenter); 3, Unesco (T Coppola). DMS Adventurer.– 1 & 2, Tomkov Van Het Kouterhof & unlisted (T Coppola); 3, Hawthorn Lad (K Shore). 1.05m.– 1, Gaelic Gem (A Lamb); 2, Reesh (C Membury); 3, Treasurers Calder Mill (I Wynne). Great Leighs Newcomers.– 1, Kings RideDiamond; 2, Treasurers Calder Mill; 3, Lacanda (L Willliams). 1.15m.– 1, Jazzee (T Barker); 2, Dynamiek (K Shore); 3, Astella (L Williams).

WINDSOR PARK EC Windsor, Berks, 13-14 April

1m open 1, Creevagh George (A Lidstone); 2, Rondoo (S Sayers); 3, Willows Mate (P Adams). newcomers 1, Kuraeso De L’Heribus (N Collins); 2, Bingham’s Boy (M Elliott); 3, Pembridge Avocks Shannon (M Farmer). Foxhunter1, Laughtons Lad (K Doyle); 2, Kuraeso De L’Heribus (N Collins); 3, Coolbawn (G Lysaght). 1.25m open 1, What Ever You Want (K Doyle); 2, Kayola Du Domaine (C Bracken); 3, Dapple Prince II (J O’Sullivan). Bucks Beginners1= Opposition II (J Crippen); 1= Mr Bojangles (N Collins); 1=Shaslan (L Osborne); 1= Flood Water (A De Verteuil); 1= Brannagan Boy (C Ducker); 1= Mr Schnitzel (A Austin); 1= Rosgan Erca Dora (J Crippen); 1= Billingsbear Ugly Duckling (R Bennett); 1= Chiltern Gem Stone (J Dawson); 1= Universal ToyBoy (V Pepper); 1= Lady Star Gazer (C Sadler); 1= Tara Belle (J Merritt); 1= MacMiller (S Trayner); 1= Strolling Waters (T Fabrello); 1= Sandells Mr Mac (E Hinkley); 1= Snow Leap (A De Verteuil); 1= Bellamont (O Heywood). B/C handicap 1, Captain Bugwig (K Doyle); 2, Reet Petite (N Fiddes); 3, Princely (L Millard). British novice 1, Ciltern Gemstone (J Dawson); 2, Simply Tella (A Austin); 3, Lets Go Dutch. 1.05m adventurer 1, Rosgan Avide (T Ross). 14 April: 1.15m Open 1, Positively Cavalier (N Charles); 2, Colombinch (A Hardie); 3, Professional Playgirl (R Moss). Foxhunter 1, Kuraeso De L’Heribus; 2, Laughtons Lad; 3, One Way II (J Loffet). B and C Champ Q 1, Dagobert (E Brooke); 2, Captain Bigwig (K Doyle); 3, Market Mover (S Rickets). 1.25m open 1, Riaan (K Willard); 2, Lanson (E Brook); 3, Euphoria (D Mattock). British novice 1, Ziggys Here (N Charles); 2, Bubaday (D Mattock); 3, Grey Storm (N Charles). 1m novice 1, Clarissa’s Liquid Gold (J Monnington); 2, Hampden Bob (J Crippen); 3, Ziggys Here (N Charles). newcomers 1, Charming (N Charles); 2, Hampden Bob; 3, Nabucco (A Hoare). Jnr British novice 1, Six Mile Dial (A McDermott); 2, Rupert BearV (J Smith); 3, Snow (S Goding). Jnr newcomers 1, Welton Jazz (C Barozzi); 2, Snow (S Goding); 3, Tomadache II (D Milton). Jnr Foxhunter 1, Simply Coloured (C Grimster); 2, Snow (S Goding).

LIMES FARM EC Hawkinge, Kent, 14 April

Charles Owen British Novice 1, A Splash Of Beauty (J Hallinan); 2, Goodtimes Boy (J Rix); 3, Court Dancer (T Poynder). Equimax Discovery 1, A Splash Of Beauty; 2, Secret Surprise (K Ford); 3, The Mare From Millwaukee (A-M Benson). 1.05m 1, Foxglove Just Do It (D Roud); 2, Foxglove Velvet (S Anthony); 3, Madam Zaza (N Boorman). Great Leighs Newcomers 1, Hopwood Mudlark (S Wicken); 2, Tacho De Geer (C Moyce); 3, Findon Calibra (A Shepherd). 1.10m 1, Loganlea Eden (T Fraser); 2, Starlight Royal Mission (A Wildish); 3, Foxglove Velvet. Horse & Hound Foxhunter 1, Tacho De Geer; 2, Pjort (C Moyce). 1.20m 1, Thornavon Microlight (N Tinworth).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 14 April

128/138cm 1, Little Cherub (K Evans); 2, Indian Boy (K Ford); 3, Pitlands Woodside Velvet (C Ramsey). jnr sml open 1 , Montana Mindy (D Ancient); 2, Spinneybrook Cinnamon (M Sapsford); 3, Indian Boy. BEIB Jnr British Novice 1, War Dancer; 2, Kosmic Boom (C Bailey); 3, The Original Nice Guy (R Smart). jnr 95cm 1, Foxy Basil Brush (K Smith); 2, Youngs Highland Robbie (C Bailey); 3, Mystique (H Adams). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Pitlands Woodside Velvet; 2, Mystique; 3, Vuitton (L Maybin). 1.05m 1, Foxy Basil Brush; 2, Button Up (L Maybin). jnr members cup 1, Button Up.

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 14 April

Charles Owen British Novice.– 1, Vivachi Viva (N Garner); 2, Dutch Courage (K Robinson); 3, Mind Your Own Business (D Morris). Equimax Discovery.– 1, Just Chicane (E Tough); 2, Navajo (S Goodhall); 3, Carlton Spot The Difference (A Millin). Great Leighs Newcomers.– 1, Fair Actress (C Al-Rheda); 2, Tipski Z (J Rosetti); 3, Prins Pablo (D Ryder). 1m.– 1, Our Blue Boy (J Powell); 2, Dickie May (L Clark); 3, Pegasus II Million (C Kenyon). 1.10m.– 1, Omarco (P Grayson); 2, It’s Showgirl (E Tough); 3, Gold (C Al-Rheda). 1.20m.– 1, Eugenie (T Newman); 2, Sunnymore (R Moorhouse); 3, Salopian Inchalla (L Tough).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 14 April

11 & underch.– 1, Micklow Rapidash (L Nielson); 2, Cappagh Misty (P Allen); 3, Double Whammy (A McCullough). sml pony open.– 1, Spirit Of Boadicea (J Reveley); 2, Diego III (A Valks); 3, Double Dominic (J Reveley). 128cm ch.– 1, Shreddar (M Sampson); 2, Proud Flyer (J Whitaker); 3, J’s Junior (L Saywell). 138cm ch.– 1eq, Spirit Of Boadicea & Lakeland Little Cracker (C Mowbray); 3, Miss Congeniality (M Sampson). BEIB Jnr British Novice.– 1, Gale Storm Temptation (A McCullough); 2, It’s A Black Duke (C Watson); 3, This And That (J Harland). Blue Chip Jnr Newcomers.– 1, A Patch Of Colour (K Porter); 2, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 3, Dusky Brown Boy (E Taylor). Squibb & Davies Jnr Foxhunter.– 1, MicklowMadness (C Jackson); 2, Patch Of Colour; 3, Definitely DJ (N Stockhill). jnr members cup.– 1, Little Irish Lad (S Robinson); 2, Darraks Babe (S Ward); 3, Diana’s Memory (H Webb). jnr 1.15m select.– 1, Airforce One (P Dobby); 2, DarraksBabe; 3, Caramel II (P Dobby).

WESTFIELD PARK S Yorks. 14 April

British Novice 1, Miss Debutante (L Redfern); 2, October Breeze (H Lister); 3, Royd Flash (L Redfern). discovery 1, Hurry Henry (E Fox); 2, Cascade Z (E Whitaker); 3, Canarias (S Whitaker). 1m open 1, Disco (J Barton); 2, Diamond Bliss (L Thackray); 3, Lucca (J Barton). newcomers 1, Milton Opus (S Cawkwell); 2, Nureev (L Whitaker); 3, Cashel Tom (J Whitaker). Foxhunter/1.20m open 1& 2, Waterford Lad & Faraway Hills (P Barker); 3, Man of Means (D Clarkson). 1.25m open 1, Double (E Whitaker); 2, Ephesia (J Whitaker).