THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 4 March

95cm 1, Happy Daze (H Heaton); 2, Iron Brew (N Turner); 3, Jedois Des Parts (J Adams). 1.05m 1, Royal Servant (N Turner); 2,Boy Bruno (F Berry); 3, Vita Young (T Boon). 1.15m 1, Royal Servant; 2, Reine Du Chene (D Rhodes); 3, Some Day Soon (L Kemplay). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Reine Du Chene; 2, Life Is Life II (G Slater).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 4 March

Charles Owen British Novice 1, Mr Frosty II (J Horton); 2, Joy De Gamet (Z Warren); 3, Simon Bontje (G Barton). Equimax Discovery 1, It’s My Little Madam (C Fenn); 2, It’s Mega Bux (L Samuels); 3, Mirco II (H Hensler). 1.05m 1, Manhatten Skyline (C Williams); 2, Country Minstrel (H Adams); 3, Thornbank Flip (C Waters). Great Leighs Newcomers 1, Mulloughdrin Diamond (S Lane); 2, The Fantasy Image (F Adair Hill); 3, Dream City (J Chipperfield). 1.15m 1, Thornbank Flip; 2, Hi Society Party (L Fitch); 3, Pik Junior (K Andrews). Horse & Hound Foxhunter/1/20m 1, Phoenix Ostrov (G Barton); 2, Pandour (S Rawding); 3, Brookend Raphael’s Boy (J Biddle).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 5 March

Charles Owen British Novice 1, Coogans White Witch (L Cambell); 2 , Woodfalls Maple (S Jennings); 3, Rallisca (J Mincher). Hadrian Equine Discovery 1, Magical Molly (S Berry); 2, Woodfalls Sonley (S Jennings); 3, Boy C (J Bosley). Gardiner 1.10m M’Cup 1, Just a Face (J Patty); 2, Jetaway (C Lewis); 3, My True Blue. Newcomers 1, Starblazer (C Ripley); 2, Pandora III (J Mincher); 3, Boy C.EQuest Midway Open 1, Battlecruiser (J Patty); 2, Pandora III; 3, Caparetto (S Gosling).

SYKEHOUSE ARENA Sykehouse, S Yorks, 5 March

Charles Owen British Novice 1, B Special (L Redfern); 2, Mullingan Man (M May); 3, Play School (L Howard). Equimax Discovery 1, M.A.S. Mitch (A Garner); 2, Avril (A Bedford); 3, Enough Done (C Dealy). 1m Open 1, Blarney Bandit (K Ward); 2, B Smart (L Redfern); 3, Mickey Finn IV (J Kemp). Great Leighs Newcomers 1, Oporto (A Bell); 2, Reconee (P Lawn); 3, Glen Clovas Angel (J Kemp).

ADDINGTON MANOR EC Addington, Bucks, 6 March

British novice 1, Ridgeside Dancer (E Slater); 2, Citerswood Senator (L Salisbury); 3, Global Pearl (J Buckley). Discovery 1, Tswalu (P Spivey); 2, Global Pearl (J Buckley); 3, Just Maybe (H Wright). 1m Open 1, Jazzed Up (E Slater); 2, Altesse Du Moulin II (E Slater); 3, My Matilida (J Williams). Newcomers 1, Floribunda (R Gilsenan); 2, Peebles Bronwen (A Derbyshire); 3, Lavinia F (L Halswell). Horse & Hound Foxhunter 1, Chamonix (M Cartmell); 2, Qudos (P Cornish); 3, Crispbred (C Cawdron). 1.20m Open 1, Kantara VH (H Tredwell); 2,Singita (P Spivey); 3, Bullands Sensation (M Beaumont). 1.30m Open 1, Fresh Direct Arya (T Stockdale); 2, Java (J Hogg); 3, Quick De Daren (L King).

FOREST EDGE EC Swaffham, Norfolk, 7 March

Charles Owen British Novice 1, Dutch Thunder (H Clarke); 2, Curvet (K Nunn); 3, Toby Two (J Ward). Equimax Discovery 1, Felbricks Emma’s Oakley (L Crook); 2, Party Wings (E Lochore); 3, Peaches and Cream (C Jones). 1.05m Open 1, Always Oscar (K Smith); 2, Party Wings (E Lochore); 3, Montyzooma (G Manchester). 1.10m Members/Newcomers 1, Glenwyllin (J Fleming); 2, Nippon (K Nunn); 3, Montyzooma (G Manchester). Foxhunter/1.20m Open 1, Sidney Ruff Diamond (S Feeke).

HURSTBOURNE SENIOR PREMIER Hants, 7-9 March

Great Leighs Newcomers 1, Octapus (D Inglis); 2, Hamilton Tropics (J Clee); 3, Let’s Go (A Austin). Horse & Hound Foxhunter 1, Knightly Belle (N Boulter); 2, Mondriaan (B Dunning); 3, Non Stop Royale (J Clee). 1.25m 1, Granada (L Williams); 2, Danger Mouse (E Eynon); 3, Landini (T Mallin). B&C 1, Jaspaire (J Clee); 2, Key Defendant (R Beecroft); 3, Alona (B Dunning). 1.30m 1, Grannus Lady (G Lovegrove); 2 & 3, Mulligan & Orange Juice (P Charles). 1.25m 1, Finns Flight (L Pavitt); 2, Laughton James (C Baker); 3, Cavello (C Luyckx). 1.30m 1, Quartz (T Davis); 2, Nova Du Montois (A Austin); 3, Rebel Rex (P Colgate). 1.40m 1, Make Haste (L Pavitt); 2, Ramiro B (E Doyle); 3, Gramento Z (L Pavitt). Blue Chip Performance 1, Chime (E Eynon); 2, Raoul Von Raphael (A Austin); 3, Cevin Z (W Funnell). Blue Chip Dynamic B&C1, Miss Ireland (E Eynon); 2, Business Like (J Marshall); 3, Hastings (A Austin). 1.30m 1, Daninos; 2, Euphoria USA (G Cranton); 3, Zerro (M Russell). winter A&B grand prix 1, Mulligan; 2, Carantina (G Cranton); 3, St Honore’s Liquido (D Charles). 1.25m 1, Thornavon Microlight (N Tinworth); 2, Finns Flight; 3, Carason (L King). Osborne Refrigerators Winter Grade C 1, Lord Rudi (G Cashmore; 2, Mondriaan; 3, Penny Apples (S Crippen).

STAINSBY GRANGE JNR PREMIER Thornaby, Cleveland, 7-9 March

128/138cm 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Guinness Special (D Neilson); 3, Polly Flinders II (B Mantel). welcome stakes 1, Colour Code; 2, Kiltsmill Galaxy (B Valks); 3, Polly Flinders II. sml jnr open 1, Loobeen Shamrock (A Mizon); 2, Spot The Lady (J Ward); 3, Street Angel (J Kirk). 8 Mar: 128/138cm 1, Bugsy Malone (J Whittaker); 2, Royal Declan (A Valks); 3, Colour Code. winter 128cm 2nd round 1 & 2, Proud Flyer & Just Talk Atlanta (J Whittaker); 3, Pepsi Girl (B Mantel). national 138cm 1, Grey Guy (J Harland); 2, Bugsy Malone; 3, Diego III (S Needham). 148cm 1 & 2, Walmores Diamond Quest & Garlands Cashman (L Whitehouse); 3, Justa Nuther Fred (A Mizon). August Silk Jnr Restricted 1, Saving Grace (D Moseley); 2, Spottie Dot Com (S Broome); 3, Weaver’s Legacy (J Ward). JA 1, Walmores Diamond Quest; 2, Batman (L Whitehouse); 3, Kerrymount (S Broome). 9 Mar: 128/138cm 1, Royal Declan;2eq, Metric (H Smallwood) & Polly Flinders II. national 128cm 1, Metric; 2, Just Talk Atlanta; 3, Benjamin Bunny (Z Wilson). winter 138cm 2nd round 1, Spirit Of Boadicea (J Reveley); 2, Golden Fortune (A Valks); 3, It’s Lulu (L Saywell). 148cm 1, Foxhill Montana (W Whitaker); 2, Lakleand Little Wonder (R Cottam); 3, Red Hot Basil (M Sampson). AK Horseboxes Winter JA 1, Justa Nuther Fred; 2, Spot The Lady; 3, Spottie Dot Con. winter JC 2nd round 1, Saving Grace; 2, Baskin Ilex (S Adams); 3, Forge Freeway (J Pringle).

ABERDEEN SJC Loanhead, Aberdeen, 8 March

early riser 1, Harry (S Ashworth); 2, Moutou (M McColl); 3, Simba (A Spalding). British novice 1, Caledonian Twist (E Gilbert); 2, Knockando (P Fearn); 3, Wilton Maximillion (T Hyno). discovery 1, Wilton Maximillion; 2 & 3, Prospect Hill II & Maria (C Cumming). 1m 1, Half A Diamond (L Mitchell); 2, Biaggi (S Coull); 3, Rare Bid (F Quenell). newcomers 1, Runaway (A Spalding); 2, Flagmount Valentine (A Davidson); 3, Uber (A Spalding). members cup 1, Highland Cruise (B Stephen); 2, Winwood Masterclass (H Ross); 3, Annie Oakley (S Sinclair). Foxhunter/1.20m 1,Exion (A Spalding); 2, Winwood Masterclass; 3, SH Amillion (A Spalding).

DEVON LEISURE CENTRE Fishcross, Alloa, 8 March

British novice 1, Kirkton Hugo (D Duffin); 2, Fortune Night (C Powell); 3, Karaya (V Forrest). discovery 1, WS Star Touch (E Carroll); 2, Vesuvio (J Brogan); 3, Robot Cob (S Tothill). newcomers 1, Lakota Lady (J Cross); 2, Remote Control (S Linford); 3, Dallamore (S Houlden). 1.10m 1, Balou (S Hislop); 2, ForrestHills (I Warnock); 3, No Telling (F Burgoyne). Foxhunter 1, The Eulogy (C Lindsay); 2, It’s Hogmanay (I Warnock); 3, Meadowhead Cavalier (J King). 1.25m 1, Tylers Vivien (K Connor); 2, Highland Paganini (K Fitzgerald); 3, Summerhill Let’s Dance.

EXETER EC Poltimore, Devon, 8 March

jnr British novice 1, Follyfoot Snow Leopard (F Sherry); 2, O’hill Princess (M Freeman); 3, Springtime Popsy (C Mills). 85cm jnr 1 & 2, Fairlands Star & Woodlands Charisma (C Mills); 3, Skybourne II (M Grose). jnr novice 1, Northern Bay (W Greenslade) & Coconut Crazy (K Sheldrake). jnr newcomers/1m jnr 1, Heiniken Hill (J Davis); 2 & 3, Midlands Boy & Vulcaun Eddie (E Davies). jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Topline Lad (J Shears); 2, AJ’s Dibberford Irish (J Davis); 3, Bowcastle Mendip (L-J Dale).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 8 March

95cm 1, Harper Chance (J Oliver); 2, Lord Timothy (P Tozer); 3, Streetwise Sienna (A Clarkson). 1.05m 1, Meadows Nelson (P Tozer); 2, Sucre D’Orge II (C Gibbs); 3, Harper Chance. Great Leighs Newcomers 1, Temple Queenie (K Harman); 2, Randaletto M (N Fiddes); 3, Lummel (A Heath). Horse & Hound Foxhunter 1, Pele II (N Fiddes); 2, Oriental II (A Heath); 3, Temple Queenie. B&C 1, Pele II. 13 Apr: Charles Owen British Novice 1, Granogaunt (P McMahon); 2, Applecroft Skyline (J Day); 3, Don’t Be Shy (J Cockerham). Equimax Discovery 1, Alme Rosso (L Huzzey); 2, Don’t Be Shy; 3, Remillion. 1.05m 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 2, Foxglove Funsize (R Barton); 3, Georgefields Amber Diamond (F Christian). 1.15m 1, Sin City (R Simpson); 2, Easter (D Perry). East of England Grade C 1, Foxglove Funsize; 2, Madame Butterfly (N Fiddes); 3, Pele II.

HAND EC Clevedon, Avon, 8-9 March

British novice 1, Push & Shove (J Gunn); 2, Highland Joker (H Woodgate); 3, Rakismore (J Lewis). discovery 1, Its Quiz Time (R Dimbylow); 2, Irona (J Telen); 3, Just Jilly (C Hole). 1.05m 1, Symetric (J Hobbs); 2, Geometric (D Crossman); 3, McQue (A Jones). 1.10m 1, Toscogo (Z Trim);2, The Grey Horse (P Baber); 3, Catherston Sorcinite (R Moor). newcomers 1, Een Twee Luckee (M Marino); 2, Geometric; 3, Mandra (B Verning). novice 1, JR Black Magic (C Morris); 2, The Grey Horse; 3, Gina G (M Brake). 1.20m/Foxhunter 1 & 2, Darcline & Patries (T Dunn).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 8-9 March

12yrs & under 1, My Godfather (J Reynolds); 2, Blaenyfan Jubilee (J Reynolds); 3, Ivy Croft Original (P Street). Small Pony 85cms Open 1, My Godfather; 2, Fizz Pop Bang (C Hanson); 3, Something About Mary (S Green). Smiths Of Whiteinch Primary Handicap 1, Carrbrook Special Edition (K Evans); 2, Mini Madam (H Windsor); 3, Wanda Bewitched (S Frost). 85cms Open 1, Princess Kya (A Adams); 2, Perrymans Impeccable (C A Chapman); 3, Mister Jump (A Adams). BEIB British Novice 1, Wensum Parsley (L Underhill); 2, Little April Showers (J Craven); 3, Simply Flash (J Mitchell). 90cms Open 1, Perrymans Impeccable; 2, Carrbrook Special Edition; 3, Something About Mary. Newcomers 1, Its Dynamo Digby (J L Mears); 2, Night & Day (L Pheasant); 3, Princess Kya. 9 Mar: Golden Bear Tiny Tots 1, five tied. 85cms Open 1, Something About Mary; 2, Jordy My Destiny (E Belcher); 3, Tobleronix (J Mitchell). BEIB British Novice 1, Barracree Glen (S Green); 2, Girl Talk (H Coulson); 3, Kimba Lad (C Ambrose). 90cms Open 1, Pitlands Woodside Velvet (K Evans); 2, Young Highland Robbie (C Bailey); 3, Carrbrook Special Edition. Blue Chip Newcomers 1, Lily Linska (A Woodham); 2, Its Crystal Clear (A Woodham); 3, Abacus Flamingo (K Evans). 105cms Open 1, She Devil (G Tippett); 2, Clew Bay Pearl (E Belcher); 3, Mini Madam. Jnr Foxhunter/1.10m Open 1, Mini Madam; 2, Ballyfin Clover (M Sapsford); 3, Vuitton (S Parsons).

ROYAL LEISURE Henfield, Sussex, 8-9 March

Charles Owen British Novice 1 & 3, DutchTreat & Bugsy (J Clee); 2, Little Earthquakes (C Robinson). Equimax Discovery 1, Oharmeta (J Annett); 2, Valkor (E Sender); 3, Pokussion (H Adams). 1.05m 1 & 2, The Beacon Horse & Cosima Seventy Nine (D Clarke); 3, Colorado Countdown(J Annett). Great Leighs Newcomers 1, Carnaval Character (T Fletcher); 2, Rolex (H Luck); 3, Kuatro (J Annett). 1.15m 1, Brindisi (H Morris); 2 & 3, Concordedor & Riaan (K Willard). 1.25m 1, Frogshill (J Piper); 2, Renkum L’Attitude (J Annett); 3, Yorky Park (J Cox). 9 Mar: Charles Owen British Novice 1, Hornhurst Little John (K Seymour); 2, Fire Cracker (J Martina); 3, Just For Luck (L Harkett). Equimax Discovery 1, Wild Imagination (G Talbot); 2, Lady In Red(M Dorgan); 3, By George It’s Good (E Connor). Horse Health 1.05m 1, Baywood Black Magic (V Forwood); 2 & 3, Ace Korrac & Walton Bombardier (L Long). Great Leighs Newcomers 1, Starblazer (C Ripley); 2, Elle II (M Dorgan); 3, Rolex (HLucy). 1.15m 1, Southerns Major (M Dorgan); 2, Lara P (C Marsh); 3, Business As Usual (A Meredith). 1.25m 1, Gambit VII (J Burger); 2 & 3, Southerns Major & Lydmar (M Dorgan).

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 8-9 March

novice 1, Spartan Sure (C Bossons); 2, Sultan Van Het Voorhof (A Broster); 3, Rasputin (D Hayes). newcomers 1, CB Rhapsody (D Quigley); 2, Mini Adventure ( V Davies); 3, Mr Sinatra (G Billington). Foxhunter 1, DMS Classic (M Jones); 2, Slyguf Gold (K Shaw); 3, Heart Throb (S Scott). 1.15m 1, Diamond Dealer (M McCourt); 2, Magic Life (C Collins); 3, DMS Classic. 1.25m 1, True Hero (R Bevis); 2, Newman (D Ryder); 3, Anastasia (B Twomey). novice 1, La Finesse (K Shore); 2, Two Mills Cover Girl (J Hartley); 3, Beechwood Bianca (K Shannon). adventurer 1, Overtons Rhondas Pride (K Shore); 2, Helsinki Diamond (C Shepherd); 3, Top Secret GT (J Jones). 1.05m 1, It’sShowgirl (G Williamson); 2, Polyphonic (L Birke); 3, Chessie’s Chintz (A Kennerley). newcomers 1, Vrynwy Marmite (S Stokes); 2, Leonardo Van De Helle (K Shore); 3, Tomopolitan (S Lane). 1.15m 1, Hampton Court (N Proffitt); 2, Killea (CSpencer); 3, Lowhill Jester (A Horan).

BLEWBURY CENTRE Blewbury Oxon, 9 March

grass roots intro 1, Diberford Ridemore (A Measor); 2, Super Charge (E Baillie); 3, Lady Elvina (A Sunthanker). mini/maxi 1, Kiss & Tell (H Tredwell); 2, Test De Langers (N Browne); 3, Edenside Cavalcado (V Ashworth). 1.05m 1, Wild Fire (K Pullen); 2, Rondoo (S Sayer); 3, November Hope (H Lewis). 1.15m 1, Hennessy (C Grime); 2, Woodlands Millvale (J Cassan); 3, Le Bon Esprit (A de Verteuil).

DABBS EC Giffordtown, Fife, 9 March

80cm jnr 1 & 2, Jazzy Lady & Chester Copper Pot (R Haynes); 3, Panama Golden Splash (E Proudfoot). jnr British novice 1, Brackmont Billy (J Spence); 2, Mabula Magic (A Laing); 3, Silver Shadow Of Lesmahagow (J McHattie). jnr newcomers 1, Live Sparks (E Proudfoot); 2, Picadero (J Spy); 3, Just Meg (A Johnstone). 10 & under 1eq, Bishopston Total Eclipse & Fantasia (L Lorimer). national 128cm 1, Lara Jane (R Haynes); 2, Bishopston Total Eclipse. 1m jnr 1, Jazzy Lady; 2, Help Ma Bob (E Proudfoot); 3, Midnight Cady Boy (T Drummond). national 138cm 1, Help Ma Bob; 2, Beechway Delight (A Johnstone). jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, It’s Showtime (J Raeside); 2, Treasure Cookie (A McDonald); 3, Tshakanni (W Melville-Smith). 1.20m jnr 1, It’s Showtime; 2, Treasure Cookie.

FARAWAY RC Aberdeen, 9 March

early riser 1, That’s My Boy (K Donald); 2, TC Lovetoy (S Forsyth); 3, Dan (L Morrison). British novice 1, Polo 6 (K Baird); 2, Just Luna (K Harper); 3, Feenagh (J Adkin). discovery 1, Willie Heartbeat (A Heasman); 2, Ticket Chic De Heers (M Bee); 3, Flagmount Cliff (M Maher). 1.05m/amateur qual 1, It’s Another (V Winter); 2, Craigmancie Gold (A Craigie); 3, Colombin CH (M Maher). newcomers/1.10m 1, Uber (A Spalding); 2, It’s Another; 3, Runaway (ASpalding). 1.15m 1, Gazette Manciase (D Taylor); 2, Flagmount Valentine. Foxhunter 1, Exion (A Spalding); 2, Uber.

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks, 9 March

Charles Owen British Novice 1, Broughty Castle (K Richardson); 2, Ozzy Osbourne (R Collinson); 3, Libertino II (D Mewse). Equimax Discovery 1, Halebop (S Russell); 2, Double Luck (C Dennis); 3, Hatheral Celebraty (N Robinson). 1m Open 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Ferndale Summer (S Blakey). Great Leighs Newcomers 1, Crosby (C Dennis); 2, Valleur Van Het (T Holder); 3, Opporto (A Bell). 1.10m Open 1, Lingmoor (S Holland); 2, Storm Alert (J Cowan); 3, Dovecote Jenny (J Cowan). Horse and HoundFoxhunter/1.20m 1, Waterford Lad (P Barker); 2, Temple Another What (J Russell); 3, Ferndale Summer (S Blakey).

ROCKHAMPTON EC Berkeley, Glos, 9 March

l0 and Under 1, 7 tied. 128/138 H/C 1, Forever Penny (R Gunn); 2, Ballyglass Rose (S Charley); 3, Rockfield Charm. 128/138 1, Ballyglass Rose; 2, Roseview Little Love; 3, Rockfield Charm. A4 Open 1, Roseview Little Love; 2, Animated Star; 3, Rossfort Principal Boy Jnr Newcomers/1m open 1, Rapps Dun Popper; 2, Grovelys Slam Dunkin (D Dunne); 3, Noble Springbok (L Collett). Thurlestone Hotel Jnr Open 1, Coconut Creek; 2, Noble Springbok; 3, Birdwood Brannigan (J Rowland). 1.15m Select 1, Coconut Creek; 2, Emerson Bay (K Tudge); 3, Kerry On (H Nuttall).

SYKEHOUSE ARENA Sykehouse, S Yorks, 9 March

Charles Owen British Novice 1, Welalgo (J Paton); =2, Andesian Dawn (L Evans); =2, Remington Red (J Milner). Equimax Discovery 1, Hague Flight Way (J Richardson); 2, Welalgo (J Paton); 3, Bandol (R Howell). 1m Open 1, Ackworth Melody (B Johnson); 2, Latimore (C Thorpe); 3, Cloud Walk (R Underwood). Great Leighs Newcomers/NDS Equine 1.10m Members Cup 1, Blarney Bandit (K Ward); 2, Kilorgan Boue (J Roberts); 3, Veneur (C Curtis). Horse & Hound Foxhunter 1, Amadeus (A Bedford).

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs, 9 March

Charles Owen British Novice 1, Mr Bud Wiser (L Chilvers); 2, Monty O’Shea (H Thompson); 3, Latest Heiress (L Pears). 1m Open 1, Heyday Magna (J Corney); 2, Sucre D’Orge (C Gibbs); 3, Kenokens Boy (A Garner). Equimax Discovery 1, Beacon Heights (M Smith); 2, Hesters Choice (C Bowler); 3, Latest Heiress. Great Leighs Newcomers 1, Escalator (M Potter); 2, Little Temptress (J Burns); 3, General Gordon (S Dunnett). NDS Equine 1.10M 1, Salie Van Corde (I Hofschroer); 2, Kalena 57 (M Boddy);3, Almo (A Saywell). Horse & Hound Foxhunter/1.20M Open 1, Arielka (A Saywell); 2, Majic Darko (A. Saywell); 3, Derry II (G Trundle).