BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 1-2 June

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 29 May

CAMPSIE Glasgow, Lanarkshire, 1 June

CENTRAL & WEST FIFE Fife, 1 June

CITY OF SWANSEA Singleton Park, 1-3 June

CROCKSTEAD EC Halland, Sussex, 1-4 June

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 29 May

GORSE FARM ARENA Aldridge, W Midlands, 1-3 June

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 2 June

HAMBLETON Carlton Husthwaite, Yorks, 2 June

KENYON EQUESTRIAN Warrington, Cheshire, 2 June

LORDSBRIDGE EC Barton, Cambs, 1-3June

NORTHUMBERLAND COUNTY Corbridge, 2 June

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 28 May

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 29 May

ROYAL BATH & WEST Shepton Mallet,Somerset, 28 May-1 June

SWINGFIELD & ACRISE SHOW Hawkinge, Kent, 2 June

TEMENOS RICHMOND HORSE SHOW Richmond, Surrey, 1-4 June

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 28 May

Charles Owen British Novice 1, Glucksrosa (A Gardiner); 2, William’s Rainbow (P Stevens); 3, Talinis Bellini. Equimax Discovery 1, The Procrastinator (T Western); 2 & 3, Original Way & Quirien Z (P Miller). 1.05m 1, Fleurione (J Renwick); 2, Call My Bluff (P Miller); 3, El Capricho Z (P Miller). Great Leighs Newcomers 1, Orlando (D Curley); 2, Westport Ryan (I Aguado); 3, Touch Me (M Gilmour). 1.15m 1, 2 & 3, Colorado VI, Mr Quigley & Temple What A Flash (J Renwick). Horse & Hound Foxhunter 1, Urasco (j Burgess); 2, Temple Niandra (M Lockhart); 3, Leagun Cruise (J Cox). 1.25m 1, Quartz (T Davies); 2, Cutlers Jewel (T Davies); 3, Russi Van De Zuuthoeve (T Davies).

ROYAL BATH & WEST Shepton Mallet, Somerset, 28 May-1 June

Young Star of the Future 1, Hopes Are High (M Broome); 2, True Grit (G Paternoster); 3, Celtic Manor Euphoria USA (G Cranton). GWP Publishing Open 1, Diamond Dealer (M McCourt); 2, Arko III (N Skelton); 3, Stable Express Arturo (G Glazzard). Daewoo Grand Prix/IT 1, Quinten II (R Whitaker); 2, Caprigode (C McCarthy); 3, Laura’s Choice (G Fletcher). speed 1, Karina (R Whitaker); 2, Halifax (J Renwick); 3, Carantina (G Cranton).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 29 May

mini grade C/Charles Owen British Novice 1, Gifted Rock (C Whickham); 2, December Calmead (J Halim); 3, Tiber (F Craig). Equimax Discovery/DMS Novice 1, Gifted Rock; 2, Lily’s Limelight (A de Verteuil); 3, Mr Sidewinder (F Craig). Great Leighs Newcomers 1, Ille Blanche (C Grime); 2 & 3, Tequilla De Meia IVA & Promis (A Thompson). BEIB Members Cup 1, Kiss And Tellll (H Tredwell); 2, One Way (J Loffet); 3, Little Teddy (N Browne). 1.20m 1, Lucky Girl (A Thompson); 2, Spring Green (T Fletcher). Horse & Hound Foxhunter 1, Le Grand Alezan (T Fletcher); 2, Hinton Harry (H Ronaldson); 3, Kantara VH(H Tredwell). 1.30m 1, Liber-ace (A Thompson); 2, Spring Green.

GOLDEN CROSS ECGolden Cross, E.Sx, 29 May

Charles Owen British Novice1, The Con Man (K Steele); 2 , Beechdown (K Evans); 3, White Easter (H Morris)Discovery 1, Nouveau (L Le Vescone)2, Chapel Green (A Marshall); 3, Sargeant Troy (G Tattersall). Gardiner Newcomers 1, European Echo(T Robus); 2, The Handsome Prince (T Reeves); 3, Blue Coat Boy(S Ekfeldt). Small Open 1, Alfred Bull (F Cardrick);2, Basil Masterpiece (M Green); 3, Brindisi (H Morris)eQuest Midway Open 1, Brindi; 2, Red House Ellie (P Colegate).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 29 May

1m1, Lonora (J Whinnett); 2, Technic (M Keen); 3, Phoenix Flight (S Livsey). Great Leighs Newcomers 1, Ofelia (S Livsey); 2, Claydon’s Wizzard (S Harvey); 3, Princess Pearl (C Ross Taylor). 1.10m 1 & 2, Jitterbug & Little Voice (P Spivey); 3, Aida (F Bergendorff). Horse & Hound Foxhunter 1, SFS Otto (G Luckett); 2, Charming Touch (P Cornish); 3, Bandolean (B Menzies). 1.25m 1, Golden Pele (P Spivey); 2, Melton (G Luckett); 3, Reet Petite (N Fiddes). 1.30m 1 & 2, Temple Voyager & Mr Quigley (J Renwick); 3, Laramy II (F Bergendorff).

CAMPSIE Glasgow, Lanarkshire, 1 June

Charles Owen British Novice 1, Double Standard (G Muirhead); 2, Rosco Red (J Bott); 3, Millichens Golden Girl (N Johnston). Equimax Discovery 1, Ghofar (J Lamont); 2, Middlebank Inquisitive Rose (C Pearson); 3, Royal Flush (L Scullion). Great Leighs Newcomers 1, Chanoeka Z (L Scullion); 2, Middlebank Hindsight (C Pearson); 3, AquaDi Gio (C Blackburn). 1.10m 1, Balmacassie (S Main); 2, Meadowhead (M King); 3, Summerhill Let’s Dance (S Linford). Central Scotland Open ch 1, Ludwig H (A Hamilton); 2 & 3, Harlequin Sunset & Sanbucca Baby (A Craig). Juke Box Challenge 1, Silver Sir (L Babes); 2, Sanbucca Baby; 3, Mega Chance (I Warnock). Horse & Hound Foxhunter 1, Hairshaw Glaswegian (A Hamilton); 2, Simply Cider (I McGeoch); 3, Ben Loyal (J McGeoch).

CENTRAL & WEST FIFE Fife, 1 June

Equimax Apprentice Stakes 1, It’s Another Dollar (D Shaw); 2, Ideal Prospect (D Duffin); 3, That’s a Promise (M Nunnelly). Equistro UK 1.10m Members Cup 1, Distinctly Different (S Gilzean); 2, First Clover (R McCrea); 3, Ogo Pogo (S Harrison). AON 1.30m 1, Tannaghill (R McCrea); 2, Tylers Vivienne (C Hall); 3, B Dynamic (R Brady). Ace Security Management Grade C 1, Anique Deluca (A Bonelli Baird); 2, Night Lux (R Brady); 3, Mr Bizzy (A BonelliBaird). Ceramic Tile Warehouse Be Quick and Careful 1, Temple Flash Harry (D Duffin); 2, Wish For A Chance (L Jamieson); 3, Airdrie Silver King (R Brady).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 1-2 June

sml pony 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Magic Shadow (O Hilliard); 3, Thorneycroft Misty Blue (C Smith). national 128cm 1, Magic Shadow; 2, Corralass (E Bell); 3, Echo Wold (Z Wilson). national 138cm 1, Mystic Starlight Express (W Whitaker); 2, Applejax Glory Be (A Derbyshire). 90cm jnr 1, Rainbow Times (W Whitaker); 2, Lynwood Gem (A Derbyshire); 3, Timothy II (C Smith). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Orkney Prince (D Harland); 2, Arjay (R Walker); 3, Total Chaos (K Smith). 1m jnr 1, Barbarian Black Boy (R Cottam); 2, Rainbow Times. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 2, Arjay; 3, Lakeland Little Classic (R Cottam). 1.10m jnr 1, Barbarian Black Boy; 2, Lakeland Little Wonder (R Cottam); 3, Foxmill Montona (N Bampton). 2 Jun: BEIB Jnr British Novice 1, Brownedge Bolty (S Needham); 2, Wilcy Wizard (N Elithorn); 3, Whinfield Red Penny (G Turner). sml pony 1, Grey Guy (J Harland); 2, Bay Street Blues (H McCaie); 3, Thorneycroft Misty Blue. 90cm jnr 1, Timothy II; 2, Mystic Starlight Express; 3, This And That (D Harland). Blue Chip Jnr Newcomers 1, This And That; 2, Hillandale Aero (J Bowman); 3, Lakeland Little Classic. 1m jnr 1, Rainbow Times; 2, Zeemax (J Garside); 3, Applejax Red Stripe (D Smith). do 1, Blue Diamond Mist (J Needham); 2, Applejax Mr Ed (D Smith); 3, Bobby Sparrow Blue ( Slater). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Bay Breeze (D Humphries); 2, Applejax Solitaire (D Smith). jnr open 1, Applejax Mr Ed; 2, Lynwood Gem; 3, Rainbow Times.

CITY OF SWANSEA Singleton Park, 1-3 June

1.25m 1 & 2, Gentle Breeze & Stable Express Sunorra’s Son (D Morton); 3, Rock Burren (A Thomas). 1.40m 1, Cash Back (D Morton); 2, Ballinteskin Tommo (E Eynon); 3, Archies Dream (R Tilson). 5/6-y-o 1, Dear Dolly (L Hales); 2 & 3, Ballinteskin Minstrel & Call Me Ellie (S John). B&C 1, Miss Opal (D Morton); 2, Oneida Alley Cat (A Davies); 3, Bitteswell Be Magic (R Tilson). 1.30m 1, Gentle Breeze; 2, Diamond Dealer (M McCourt); 3, Chain Reaction (D Morton). Branwyn Stakes 1 & 2, Stable Express Barry Bug & Arturo (G Glazzard); 3, My Enigma (S Hedges). power & speed 1 & 2, City Guy & Mr Whoppitt (A Davies); 3, Laughton James (S Arkell). jnr novice 1, Butchers Boy (M Edwards); 2, Mickey Finn (P Bailey); 3, Small-land Canderella (L Gartham). Blue Chip JnrNewcomers 1, Desperate Measures (J Thomas); 2, Cwm Du Cockney Rebel (L Blissmire); 3, Small-land Canderella. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Greylands Contrary Mary (R Thomas); 2, Jungle Jim (M Edwards); 3, Seasons Hy Charm (F Camielle-Ellis). jnr open 1, Jungle Jim; 2, Beau Parc Byron (J Thomas). novice 1, Abl’s Eternal Flame (C Morris); 2, Hot Rumour (R Tilson); 3, Angus Bay (P Evans). Great Leighs Newcomers 1, Nanette B (A Thomas); 2, Dear Dolly; 3, Braunston Luanda (S Hedges). Horse & Hound Foxhunter 1, Cool Contrast (P Evans); 2, Snap Happy (C Baker); 3, Millstreet Sir (C Morris). 1.20m members cup 1, Montro (M Edwards); 2, Zacharias John (M Butcher); 3, Bitteswell Be Magic. B&C 1, Bitteswell Be Magic; 2, Knightsford Diamond (H Rees); 3, Who’s Dilemma (M Broome). Scope 1.35m 1, Gentle Breeze; 2 & 3, Oneida Alley Cat & Gamble (A Davies). IT 1, Stable Express Arturo; 2, Ballinteskin Tommo; 3, My Enigma (S Hedges). novice 1, Wil Arnie (N Court); 2, Shear Power (J Smith); 3, Phoenix Leccre (L Williams). BEIB Members Cup 1, Dakota Royale (A Davies); 2, Braunceston Luando; 3, Springbank (J Smith). Great Leighs Newcomers 1, Killowen Rocket (J Smith); 2, Braunceston Luando; 3, Golan Logan (D Clapp). 1.25m 1, Zaccharius John; 2, Montreux; 3, Lorenz (S Hedges). Horse & Hound Foxhunter 1, Talking Tonto (C Morgan); 2, Leonardo (S Hedges); 3, Del Boy (H Jones). Horse & Hound Foxhunter 1, Madness (A Sharman); 2, Miss Opal; 3, Bitteswell Be Magic.

GORSE FARM ARENA Aldridge, W Midlands, 1-3 June

1m 1 & 2, Ash Dun & Compass Point (N Proffitt); 3, Late Night Out (P Harris). Horse & Hound Foxhunter 1, Olita II (J Gate); 2, Glenaward (J Blakeway); 3, Molanda B (E Saxton). B&C 1, Miss D (C Healey); 2, Attorney General (C Webley); 3, Master Harley (A Hunter). 1.25m 1, Hargate Cavalier (A Hunter); 2, Barrister QC (C Webley); 3, Western Diamond (V Douglas-Jones). Charles Owen British Novice 1, Aztecca Gold (J Antlibb); 2, Kingsway Fennel (W Thorpe); 3, Ziggy (S Shaw). Equimax Discovery 1, Sir Rumpole (A Dawes); 2, Strathmore (A Hunter); 3, Orinda (G Davison). Great Leighs Newcomers 1, Silvia (J Dixon); 2, Sir Graditz (S Gee); 3, Orinda. 2 Jun: 1m grade C 1, Mid Nadini (C Trogisch); 2, Chloe (N Emery); 3, Oztentatious (C Trogisch). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2,O Lucky Jim & Star Of Fortuna (S Pountain); 3, Mid Nadini. 1.25m 1, Dry Icicle (E White); 2, Sky Star (S Nicholson); 3, Graceful (C Webley). B&C 1, Crown Rhodonite (E Shaw); 2, Look Sharp (S Nicholson). Charles Owen British Novice 1, Bream Celtic Mist (A Dawes); 2, Oxison (J Jones); 3, Snuffles (N Emery). Equimax Discovery 1, Oztentatious; 2, Sir Rumpole; 3, High Teck (A Berry). Great Leighs Newcomers 1, Slyguff Gold (E Shaw); 2, Van Demon (D Legard). 3 Jun: 1m 1, Portobello Belle (P Harris); 2, Ash Dun; 3, Western Diamond. Charles Owen British Novice 2nd round 1, Tendress (M Rowles); 2, Ravel Z II (T Coppola); 3, Treasure Of Calder Mill (I Wynne). Charles Owen British Novice 1 & 2,Fleur D’Etoile & Retreats Orion (L Newman); 3, Hillcrest Wagner (N Morrell). Equimax Discovery 1, Fantasie (A Bratt); 2, Solario (N Meakin); 3, High Teck. B&C 1, Doubtfire (A Porter); 2, Maculata (L Newman). 1.25m 1, Kilavil Cruise (W Plunkett); 2, Impact III (A Porter).

LORDSBRIDGE ECBarton, Cambs, 1-3 June

BEIB Jnr British Novice 1, Bowes Ricochet (D Willett); 2, Cosmic Cuffi Town (L Saywell). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Sannan Valley Top Tier (M Townsend); 2, It’s Chelsea (K Smith); 3, Brooklands Flash Dancer (M Gale). 1m jnr 1, MacNogge (M Sampson); 2, Miss Tiger Lily (P Neill). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, It’s Sky (P Neill); 2, Dooley (H Arnold); 3, Keeley Rock (M Gale). 1.10m jnr open 1, Golden Celebration (S Butchart); 2, The Katapult (L Louden); 3, Homer J (H Gillott). jnr members cup 1, CJ’s Kemosabi (A Mizon); 2, RS Blackjack (H Arnold); 3, Darraks Tonto (E Davies). 1.15m jnr open 1, Kahola Maestro (H Paul); 2, Airforce One (P Dobby); 3, Whisky Tipple (S Ward). jnr intermediate 1, CJ’s Kemosabi; 2, Kelly’s Magical Mist (C Ellis); 3, Island Greengrass (H Paul). 85cm jnr 1, Simpatico (M Sampson); 2, Micklow Rapidash (D Neilson). 11 & under 1, Ballyglass Rose (S Charley); 2, Get Ready Freddie (O Liley); 3, My Little Trooper (D Willett). 128/138cm 1, Sligo Lucky (D Neilson); 2, Foxy Basil Brush (K Smith); 3, Shreddar (M Sampson). national 128cm 1, Just Cyber Space (M Sampson); 2, J’s Junior (L Saywell). national 138cm 1, Foxy Basil Brush; 2, Guinness Special (D Neilson); 3, Beejay Blackjack (P Neill). 2 Jun: jnr open 1, The Goose (M Gale); 2, Maxton Hi-Jack (R Prater); 3, Little Irish Clover (J Clark). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 2nd round 1, Mulberry Big Ben (R Prater); 2, Homer J; 3, MVF Surprise (N Clark). jnr members cup 1, CJ’s Kemosabi ; 2, RS Blackjack (H Arnold). jnr 1.15m 1, Justa Nuther Fred (A Mizon); 2, Airforce One. jnr intermediate 1, Airforce One; 2, RS Blackjack; 3, Kelly’s Magical Mist. 85cm jnr 1, Much Too Much (D Willett); 2, Simpatico; 3, EJ’s Flanagan (K Grimster). 11 & under 1 & 2, My Little Trooper & Hollyoaks (D Willett); 3, Creden Tio Pepe (D Whittaker). 128/138cm 1, Shreddar; 2, Hollyoaks; 3, Tiger Tim (J Whittaker). national 138cm 1, Mr Blue (A Mizon); 2, In The Dark (E Snape); 3, Little Bobby (H Arnold). 3 June: BEIB Jnr British Novice 1, Bowes Ricochet (D Willett); 2, Cosmic Cuffi; 3, Naughty But Nice (J Craven). Blue Chip Jnr Newcomers 1, One To One (K Faragher); 2, Its Chelsea (K Smith); 3, Brooklands Flash Dancer (M Gale). jnr 1m 1, Miss Tiger Lily (P Neill); 2, Keeling’s Tess (C Keeling). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Keeley Rock (M Gale); 2, See & See (E Davies); 3, Mucklow Madness (C Jackson). 1.10m jnr 1, African Gnu (L Wade); 2, Cool N Calm (L Louden). jnr members cup 1, Harry Rag (J Burley); 2, Derwen Red Lion (Z Kelly); 3, Miss China Black (L Louden). jnr open 1, Kelly’s Magical Mist; 2, Whisky Tipple; 3, CJ’s Kemosabi. jnr intermediate 1, CJ’s Kemosabi; 2, Airforce One; 3, Kelly’s Magical Mist. 85cm jnr 1, Tin City Too (A Cowley); 2, Peasdown Perfect Puzzle (R Howse); 3, One To One (K Faragher). 11 & under 1 & 3, Hollyoaks & My Little Trooper; 2, Grovely’s Just Marmite (D Maybin). 128/138cm 1, In The Dark (E Snape); 2, Foxy Basil Brush; 3, Hollyoaks. national 128cm 1, Just Cyber Space (M Sampson); 2, Sligo Lucky; 3, Proud Flyer (J Whittaker). national 138cm 1, Fieldens Tamarind (P Neill); 2, Mr Blue; 3, Cara’s Lucky Strike (G Jackson).

CROCKSTEAD EC Halland, Sussex, 1-4 June

Equine Affairs Ltd Jnr 85cm 1, PJ Picachue (EJ Moore); 2, Loxley’s Golden Flame (A Morris); 3, Rowfantina Heart Throb (C Rees). 11 & under/golden Bear Tiny Tots 1, Topcard (J Butler Smith); 2, Crookbank Firebird (A Plowman); 3, Rapkins Marius (A Palmer). 1.05m jnr 1, Rainbow Monarch (F Patty); 2, Siverlea Rozen Cavalier (EJ Moore); 3, Pippit II (M Cawley). 138cm 1, Rakewood Goldsmith (B Doodstar); 2, Magical Miss (T Wratten); 3, Ashbrook Lad (Z Adams). Blue Chip Jnr Newcomers/Scope Progressive 1, Fielden’s Mystic Prophet (B Stevenson); 2, Sunkist Lad (K Stewart); 3, Merton Eros (G Elson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/Adventurer 1, Scarlet Adventure (C Saunders); 2, Okehurst Showman (EJ Moore); 3, Starlan Pride (K Stewart). JC/JA 1 & 2, She’s Elastic & Street Angel (J Kirk); 3, Another Dollar (S Ballard). jnr open 1, Okehurst Showman; 2, Red Of Haynes (C Saunders); 3, She’s Elastic. D Waygood Animal Aromatherapy 90cm Jnr 1, Emerald Evening Star (A Flemming); 2, PJ Picachue; 3, Remi Martel (A Carter). Holley’s Woodshaving’s & Feed Specialist Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, For A Few Dollars More (H Berryman); 2, Smudge (S Ballard); 3, Blue Amber (H Penny). Kiln Stables 1.05m 1, Remi Martel; 2, Magical Miss (T Wratten); 3, Seaborough Tristar (L Pheasant). 128cm 1, Metric (H Smallwood); 2, Ballyclough Tess (H Thomas); 3, Silverlea Rozen Cavalier. Kiln Stables Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Dancing Dollar (L Maybin); 2, PJ Barcelona (EJ Moore). JC/JA 1, Okehurst Showman; 2, Red Of Haynes. jnr open 1, Red OfHaynes; 2, Oakhurst Showman; 3, She’s Elastic. Equine Affair’s/L Emblem Jnr 90cm 1, PJ Picachue; 2, Ballyclough Tess; 3, Little Drummer. Tagg Clothing Paul Fabrication Debut 128/138cm 1, Magic Monkey (Z Adams); 2, Starborough Tristar; 3, Midnight Moonlight (H Thomas). 128cm 1, Magic Monkey; 2, Metric. 138cm 1, Silverlea Rozen Cavalier; 2, Rakewood Goldsmith. jnr 90cm 1, PJ Picachue; 2 & 3, Indian Boy & Raffles (K Ford). Hazelden Saddlery/Gordon Tranter Mighty Midget’s 1eq, Metric, Raffles & Campus (Z Adams). 128/138cm 1, Metric; 2, Campus. 128cm grand prix 1, Ballyclough Tess; 2, Magic Monkey; 3, Trefennen Tommy Red (H Thomas). Holley’s 138cm grand prix 1, Ashbrook Lad; 2, Silverlea Rozen Cavalier; 3, Magical Miss. jnr A4 1, Okehurst Showman; 2, Street Angel; 3, Extra Bound (J Kirk). 148cm grand prix 1, Red Of Haynes; 2, Street Angel; 3, Rakewood Goldsmith.

TEMENOS RICHMOND HORSE SHOW Richmond, Surrey, 1-4 June

URL 1.25m 1, Jerome III (P Charles); 2, Shearwater Don’t Cry (D McPherson); 3, Rebel Rex (L Williams). Temenos Ladies ch 1, Make Haste (L Pavitt); 2, Cobretti (L van Heyningen); 3, Debutante (L Edgar). Temenos Gentlemen’s ch 1, Anastasia (B Twomey); 2, Corrada (P Charles); 3, Miss Sante (D Inglis). Horse & Hound Foxhunter 1, Lord Rudi (G Cashmore); 2, Olimpus II (T Allin); 3, Kojak (J Clee). Scope 1.35m 1, Decoded (M Watson); 2, What A Business (A Trickett); 3, Lord Cromwell (M Watson). BEIB HOYS Grade C 1, Titus Van Healebrake (G Williams); 2 & 3, Volannus & Lexus (J Phillips). Great Leighs Newcomers 1, Kilifi Imp (T Priest); 2, Armani Z (J Phillips); 3, Laurel II (J O’Sullivan). DMS Adventurer 1, La Rochelle (G Williams); 2, G Boy (D Wise); 3, Willows Mate (P Adams). DMS 1m 1, Applepip Jack (J Russell); 2, Fallowfields Mr Plod (R Collins); 3, Lonora (J Whinnett). Scope 1.15m Select 1, Bluebell Merlin (L Cabanne); 2 & 3, Lady Calypso & Jazzed Up (E-J Slater). 2 Jun: URL 1.25m 1, Zerro (M Russell); 2, Golden Pele (P Spivey); 3, Ducati (P Colgate). Motorway A4 1, Cuba (M Campbell); 2, Prinses Z (M Whitaker);3, Debutante. Temenos IT 1, Haddon House Carlson (M Whitaker): 2, Idle Dice (J Fisher); 3, Athletico (D McPherson). Horse & Hound Foxhunter 1, Am I (P Charles); 2, Nevada (R Hill); 3, Temple Phoenix (J Russell). Riverside B&C 1, Gold Crown (R Corkery); 2, Fleur De l’Etang (M Edgar); 3, Blacklands Romulus (C McAuley). Young SJ Award 1, Matador (R Hill); 2 & 3, Caloma II & Horsbord Des Isles (J Davenport). DMS Adventurer 1, Fallowfield Mr Plod; 2, Temple Springer (K Watts); 3, Grandioso Lad (E Hunter). Great Leighs Newcomers 1, Kalifi Imp; 2, Bally De Guevora (E Parkes); 3, Lord Artisan (C Moyce). Scope 1m Novice 1, Temple Manatee (M Russell); 2, Angel Face (A Austin); 3, Hope & Pray (C Dougal). Scope 1.15m Select 1, Ridout Rose (S Frankland); 2, Castlequin Clover (D Baker); 3, Emnetts Animos (A Marsh). 3 Jun: Accenture YR 1, Tattoo (J Davenport); 2, Athena XV (R Hill); 3, Lindsay (G Plumley). jnr grand prix 1, New York Spritzer (L Pavitt); 2, Belfly (G Plumley); 3, Mister Amontilano (H Paul). Horse Health Novice 1, Quo Vadis II (G Cashmore); 2, Ocolado (N Channing-Williams); 3, Aspen Gold (J Hill). Test & Speed Table C 1, What A Business; 2 & 3, Rinaldo & Gold Horizon (A Lewis). jnr 1.20m 1, Landown Three’s Are Wild (H Bohringer); 2 & 3, Batman II & Desert Queen (L Whitehouse). Horse & Hound Foxhunter 1, Marmora (M Dorgan); 2, Santa Cruz (V Gosling); 3, Temple Phoenix. URL 1.25m 1, Marlene (T Stockdale); 2, Tudor Diamond (T Mallin); 3, Sky High Opposition (M Farmer). 1m 1, Applepip Jack; 2, Lady Claypso; 3, Lonora. DMS Adventurer 1, Jazzed Up; 2, Little Carnival (P Spivey); 3, SGC Misteeq (K Abbott). Great Leighs Newcomers 1, Temple Francheska Di Giorgio (J Russell); 2, Didi Festival (D Baker); 3, El Conc (J Neal). Scope 1.15m Select 1, Marble (P Spivey); 2, Seacat (C Foreman); 3, Positively Cavalier (N Charles). 4 Jun: 1.35m Classic 1, Hennessy (R Smith); 2, Celine (D McPherson); 3, Prinses Z. Temenos Grand Prix 1, Limbo (A Davies); 2, Jerome III; 3, Captain Wellington (A Davies). Horse & Hound Foxhunter 1, Downtown Jazz (J Clee); 2, Temple Phoenix; 3, Lexus. URL 1.25m 1, Temple Navigator (J Russell); 2, Bullands Ladalco (T Stockdale); 3, Volannus. Charles Owen British Novice 1, Triple B (N Diplock); 2, Lady Ellesse (L Carpenter); 3, Halebop (C Relf). Equimax Discovery 1, Nouveau (L Le Vesconte); 2, Ridgeside Montana (E-J Slater); 3, Lady Furisto (J Billson). Great Leighs Newcomers 1, Armani Z (J Phillips); 2, Mal Maison (P Bursby); 3, Ruxton Pascha (E Slater). Scope 1.15m Select 1, Daninos (L Pavitt);2, Dagobert (E Brook); 3, Finn’s Flight (L Pavitt). Freeway Amateur ch 1, Chaka III (J Hawkins); 2, Castlequinn Clover; 3, Opposition GB (S Butchart).

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 2 June

sml pony open 1, The Pie Man (A Baker); 2, Miss McCauley (L Roberts); 3, Three Dog Night (C de Verteuill). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, The Irish Rocket Man (S Heathcote); 2, Bally Glass Munchie (S Charley); 3, Rocks Tough Cookie (J Davison). Scope Jnr Novice 1, Fleetwater Falcon (C Blakiston); 2, FI Mariella (S Brumpton); 3, Sane Gait Rein (A Williams). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Village Gossip (E Stone); 2, Silver Aspect (L Roberts); 3, West Flight (J Day). Squibb &Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, West Flight; 2, Rathsallagh Flash (M Thompson); 3, Necta Peebles (J Davison).

HAMBLETON Carlton Husthwaite, Yorks, 2 June

Charles Owen British Novice 1, Layton Senator (J Parnell); 2, Ruby Royal (K Hotham); 3, Arnie (B Thompson). Equimax Discovery 1, William VIII (L Halpin); 2, Yes Clover (R Blane); 3, Gamble On (S Russell). 1m 1, No Ifs Or Buts (D Carcary); 2, Mistrato (S Russell); 3, Swincliffe Elle (A Bell). Great Leighs Newcomers 1, Presto M (A Bell); 2, Waste Warrior (M Richardson); 3, Elysee Palol’s (A Bell). BEIB Members Cup 1, Deceive To Flatter (D Carcary); 2, Double Dare II (L Carrick); 3, Mistrato.

KENYON EQUESTRIAN Warrington, Cheshire, 2 June

Charles Owen British Novice 1, Impulse (M Marsh); 2, Dovecote Sweetie (H Adamson); 3, Volmar (M Marsh). Equimax Discovery 1, Garney Lass (R Barnes); 2, Quick Du Domaine (M Marsh); 3, Jackson 22 (L Henderson). Great Leighs Newcomers 1, Croft Tinkers Lad (M Marsh); 2 & 3, Mr Moonraker & Garney Lass (R Barnes). Horse & Hound Foxhunter 1, Cordier (J Billington); 2, Impulsive (R Jones); 3, Just Top Cat (T French). 1.25m 1, It’s Cool (R Maguire); 2, Bean A Lad (D Quigley); 3, Connaught (J McGlory).

NORTHUMBERLAND COUNTY Corbridge, 2 June

Blue Chip Jnr Newcomers 1, Mr Greengrass (C Straker); 2, Quayside Ciro (A Lumley); 3, Private Ryan (H Davies). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, My Cosmic Dust (A Valks); 2, Private Ryan; 3, Mr Greengrass. jnr open 1, Forge Freeway (J Pringle); 2, My Cosmic Dust; 3, GS Hot Gossip (A Lumley). Charles Owen British Novice 1, Ring Of Gold (K McVittie); 2, Penny Rouge (D Mewse); 3, Pandemonium (S Nurse). Great Leighs Newcomers 1, Foxmill Nevada (L Fox); 2, Ricktops Greearni (A Lines); 3, Dovecote Jenny (J Cowan). Horse & Hound Foxhunter 1, Crievestone (J Brannan); 2, Walthwaite Firecracker (C Straker); 3, Westbourne Everytime (R Shields). BEIB Members Cup 1, Another Ambition (S Walker); 2, Meadowcroft Midget (A Mills); 3, Westbourne Everytime. TYOL 1, Legal Jaguar(S Nurse); 2, Crievestone; 3, Gibside Sarleen (A Mills).

SWINGFIELD & ACRISE SHOW Hawkinge, Kent, 2 June

Charles Owen British Novice 1, Goodtimes Missteeq (M Berry-Robinson); 2, Mohill Moon (L Morrisey); 3, Soho Bobby (S Hart). 1m 1, Country Minstrel (N Tinworth); 2, Hopwood Mudlark (S Wicken); 3, Quarryback Silver (K Jewell). Equimax Discovery 1, Starlight Graphite (A Wildish); 2, Urban Hymn (J Fulcher); 3, Viceroys (J Carpenter). Great Leighs Newcomers 1, Cosa Nostra Z (G Williams); 2, Romantis (Z Causer); 3, Quarryback Silver. 1.10m 1, Country Minstrel; 2, Chat Balou (L Evans); 3, Sir Michael III (M Berry-Robinson). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, De Niro (KJackaman); 2, Loganlea Eden (T Fraser); 3, Summerfield Spritzer (B Dalton). 1.25m 1 & 2, Almaz & Blackstuff Clover Story (G Williams); 3, Loganlea Eden.