NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 27 July

British novice 1, The Golden Bear II (J Egan); 2, Another Jacob (W Taylor); 3, Temple Trine Legend (B Dove). Equissage Discovery 1, Rebels Pride (K Steward); 2, Dales Line (C Woodcock); 3, Eire Monsoon (S Pollard). 1.05m 1, Ridgewood Four Square (K Mason); 2, Ace Korral (A Adams); 3, Shannondale Showman (S Cronin). newcomers 1, Vodka (S Dean); 2, Fairhand Lady (L Renwick); 3, Another Jackson (W Taylor). 1.15m A4 1, Ridgewood Four Square; 2, Yabbadabbadoo (L Renwick); 3, Rebellious II (H Penny). Horse & Hound Foxhunter 1, Rebellious II; 2, Shalom Sonnetti (N Murphy). 1.25m 1, Yabbadabbadoo. 31 Jul: British novice 1, Simply Mason (N Homer); 2, Prospect Lad (R Kairis); 3, Kashmirs Rogan Josh (R Hasemore). 1m 1, Applepip Jack (M Russell); 2, McEvoy (J Pyke); 3, Claydons Jason (M Holden). Equissage Discovery 1, Arctic Storm (H Clarke); 2, Sogat H (A Lewis); 3, Astral 53 (G Williams). 1.10m members cup 1, McEvoy; 2, Crystal Breeze (K Coombs); 3, Kinetic (K Lister). 3 Aug: British novice 1 & 2, Profitable Gamble & The Midnight Sun (T Davies); 3, Deben Zodiac (K Coombs). Equissage Discovery 1, Salome II (T Davies); 2, Breeoque Prince (J Foley); 3, Executive Decision II (S Goding). newcomers 1, Rusus (S Dean); 2, Fairhand Lady; 3, Sanna (S Atkins). 1.10m 1, Russi Van De Zuuthoeve (T Davies); 2, Connie V (J Slade); 3, Temple Niandra (M Lockhart). Horse & Hound Foxhunter 1, Ferndale Ballyheen (J Chipperfield); 2, Pokussion (C Hamilton). 1.25m 1, Oakhill Supreme (J Renwick); 2, Big Mystery (M Fursedonn). under-21 1, Daninos (N Pavitt); 2, Big Mystery.

ROYAL LANCASHIRE Salesbury, Lancs, 27-29 July

national ladies’ ch 1, Fleuron De St Gil (S Lynch); 2, Henri De Here (E Whitaker); 3, Onarco (M Marsh). ladies’ speed 1, Estranged (P Cornish); 2, Capello IV (T Newman); 3, AK Eleusis De Breve (E Whitaker). Royal Lancashire open ch 1, Salopian Inchalla (W Clarke); 2, Ludwig H (A Hamilton). A/B/C 1, High Level (P Murphy); 2, Ottage (P Cornish); 3, Grazie (P Murphy). Senator International Grand Prix 1, Jalisco (R Robinson); 2, Fleuron De St Gil; 3, Whinnie Jackson (B Twomey). speed 1, Temple Guess What (P Barker); 2, Onarco; 3, Lottie (B Twomey). open 1, Charming Touch (P Cornish); 2, Vahagn De Lozana (D Burnham); 3, Mabanera (N Coupe). Horse & Hound Foxhunter 1, Midlands (D Burnham); 2, Nobel (S Gibson); 3, Applejax Amigo ( D Smith). 1.20m 1, Asrael (L Ferguson); 2, Deinhard (J Whittingham); 3, Amber Gold (S Bowen).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 28 July

British Novice 1, Special Que (R Patty); 2, Rincoola Kate
(S Walker); 3, Gaelic Cinnibar (S Walker). Equissage Discovery 1, Darco One (G Talbot); 2, Limelight (S Taylor); 3, Cruising Lucy (E Hughes). 1.05m Open 1, La Rochelle (L Long); 2, Exclusief (C Oakley); 3, Venus De Mylo (T Crisp). Newcomers/1.10m Open 1, Jetaway (C Lewis); 2, Battlecruiser (J Patty); 3, Exclusief (C Oakley). The Horse and Hound Foxhunter/eQuest 1.20m Open 1, Carnivella (J Patty); 2, Wizards Canyon (A Winter); 3, Royal Pardon (T Crisp).

HARGATE ARENA 28 July

British Novice 1 Classy Chassis (S Pountain); 2, More Joy Generosity (M Thompson); 3, All Bright (M Thompson). Discovery 1, Simply Flash II (C Healey); 2, Orleine (E Tidswell); 3, Perle D’or (V Coburn). Newcomers 1, Mississippi (J Hassell); 2, Gold Finger (M Thompson); 3, Errigal Bay (P Arthers). 1.10 Open 1, Arabba (A Hunter); 2, Havana Royal (T Davison). Foxhunter 1, Antoinette II (J Richardson); 2, Wiliams Promise (M Potter); 3, Egano Star (T Davison).

NORTH LONSDALE Bardsea, Cumbria, 28 July

newcomers 1, Keasden Bonanza (G Parker); 2, Babylon Star (K Higgs); 3, Nearly A Million (E Fletcher). members cup 1, Kelly’s Romany Princess (K Shaw); 2, Stone Flight (J Fletcher); 3, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood). open 1, Snickers (E Fletcher); 2, Stone Flight; 3, Frasers Boy (S Skelton). 2-fence challenge 1, Frasers Boy; 2, Tinirota (C Richardson); 3, Rex Van Westland (R Crack). jnr open 1, Saxon (F Elwood); 2, Whinfield Red Penny (G Turner).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 28 July

NEWCOMERS 1, Walesca de Loupe (L Junak); 2, Elina (P Miller); 3, Waikiki (P Miller). 1.10m OPEN 1, Chief Trooper (S Reeve-Young); 2, Peter IV (S Reeve-Young); 3, Qudos (F Hedges). SENIOR FOXHUNTER 1, Elmdale Extrovert (C Sadler); 2, Grenoble (C Platt); 3, Limelight de Breue (L Renwick). 1.25m OPEN 1, Yabbadabbadoo (L Renwick); 2, Templetrine’s Lady (L Renwick); 3, Lanique (C Platt). 1.30m OPEN 1, Rinaldo II (A Lewis); 2, Nobu II (C Platt); 3, First Love (S Davies). BRITISH NOVICE 1, Marco’s Destiny (C Ambrose); 2, Maid From Ireland (G Sayers); 3, Rufus (S Symons). DISCOVERY 1, Tullibards Finnigan (G Sayers); 2, Papillion (T Arnold); 3, It’s Oliver (G Byrne).

SYKEHOUSE ARENA 28 July

BRITISH NOVICE 1, Ballanvilla Guy (R Shannon); 2, The Carrot King (I Bennett); 3, DC’s Classic Lady (D Clark). EQUISSAGE DISCOVERY 1, Zugspitze (A Bedford); 2, DC’s Miss Molly (D Clark); 3, Irish Gold Rush (F Fisher-Atack). 1.0M OPEN 1, Jolly Flair (J Shaw); 2, Porlinus (E Tuff); 3, Odelia II (R Howell). NEWCOMERS/1.10M OPEN 1, Oscar M (S Jimmison); 2, Cavallo Z (A Bedford); 3, Callowa (S Butler). FOXHUNTER/1.20M OPEN 1, Ginellie II (A Bedford); 2, Handel’s Largo (A Bedford).

CITY OF ABERDEEN Loanhead, 30 July-1 August

High Offley Stud 1.25m 1, Cavalier Angel (L Hutt); 2, Exion (N Ferguson); 3, Risolde (M Arnott). 1.35m 1, True Braveheart (M Young); 2, Waylands Playboy (M Arnott); 3, Uber (A Spalding). newcomers 1, Lancelot (L Buchan); 2, Evita IV (S Main); 3, Rangitiki (J Blair). 1.10m 1, Country Herb (J Raeside); 2, It’s Fitz (L Craigie); 3, City High (A Christie). Smarter Builders 1.15m 1, Hunter’s Level (J Brogan); 2, Hughie (J Davidson); 3, It’s Leah (F McDonald). Quicksplash 1.05m Adventurer 1, Aka Potcheen (C Buchan); 2, Ranking Pia Z (R Donaldson); 3, Charakter (A Barr). jnr buzz round 1, Mobula Magic (R Laing); 2, Bishopston Second Eclipse (Y Geddie); 3, Dalgan Express (K Spalding). 128/138cm 1, Dalgan Express; 2, Springleigh Switched On (Y Geddie); 3, Midnight Candy Bar (T Drummond). BEIB Jnr British Novice 1, The Mighty Quinn (A Laing); 2, Dundaun Funtime (N Webster); 3, Tantika (C Timmins). Blue Chip Jnr Newcomers 1, D’s Rock DJ (D Susans); 2, Keltique Silver Mist (S Wilson); 3, Highland Affair (R Boulton). 1m jnr 1, Forever Reunited (H Haig); 2, Springleigh Switched On; 3, Highling Flash Of Fortune (C Craig). jnr 1.15m 1, Forever Reunited; 2, Maxton Hijack (M Russell); 3, J’s Dream (Y Geddie). British novice 1, Fenwicks Boy (A McDonald); 2, Paradise Found (L Craigie); 3, Viper (S Robertson). 31 Jul: Horse & Hound Foxhunter 1, Risolde; 2, Cartino (A Barr); 3, Vendetta D’Aulline (J Raeside). 1.20m 1, Legato (A Bonnelli-Baird); 2, Highie (J Davidson); 3, Country Herb. Scottish B&C ch 1, Exion; 2, Legato; 3, Never Never (L Johnston). YR ch 1, Mississippi B (L Hutt); 2, Marika II (A Barr); 3, Together Time (S Hutt). 1.40m 1, Waylands Playboy; 2, True Braveheart; 3, Meadowhead Diamond (A Bonnelli-Baird). British novice 1, Fenriggs Boy (A McDonald); 2, Aniques Clover Dream (A Bonnelli-Baird); 3, Zakarius (J Burnett). Equissage Discovery 1, Tonis (W Melville-Smith); 2, Aniques Clover Dream; 3, Ricco (A Bonnelli-Baird). Courtney Group Jnr Adventurer/1.10m jnr 1, Smart Sam II (H Haig); 2, Mr Nice Guy (J Thomson); 3, Highling Flash Of Fortune. NS Scotland jnr ch 1, Brackmont Billy (J Spence); 2, Forever Reunited; 3, Colour Waves (L Beattie). jnr buzz round 1 & 2, Garrowowen & Brooklands Done Dreamin (M Baillie); 3, Outrath Hero (L Beattie). 128cm 1, Lara Jane (M Haynes); 2, Dalgan Express. 138cm 1, Brooklands Done Dreamin; 2, Arkensfield (N Webster); 3, Garrowowen. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Keltique Silver Mist (S Wilson); 2, Mr Spot Me (D Susans); 3, Dream Of Diva (K Spalding). 1m jnr 1, Ratina (C Timmins); 2, Maxton Hijak; 3, Treasure Cookie (R Meiklejohn). newcomers/1.10m 1, Biaggi (S Coull); 2, Newcastle Brown II (R Duncan); 3, Okey Cokey (S Coull). British novice 1, Fenriggs Boy; 2, Playstation (J Gollnick); 3, Whisper Van Het Jijverbos (A Spalding). Equissage Discovery 1, Anique Clovers Dream; 2, Evita IV (S Main); 3, Ricco (A Bonnelli-Baird). 1.20m 1, Universal (M Young); 2, Hunter’s Level; 3, Sea Lion (S Main). grand prix 1, True Braveheart; 2, Uber; 3, Waylands Playboy. mini grand prix 1, It’s Leah (F McDonald); 2, Apache Spurs (S Forsyth); 3, Highland Connection (S Bain). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Maxton Hijack; 2, Keltique Silver Mist (S Wilson); 3, Ratina. Scottish JC ch 1, Dream Of Diva; 2, Rosmuk Rebel (J Spence); 3, Smart Sam II (H Haig). jnr grand prix 1, J’s Dream; 2, Flying Chance (L Beattie); 3, Mr Nice Guy. jnr buzz round 1, Garrorowen; 2, Outrath Hero; 3, Brooklands Done Dreamin. 128cm 1 & 2, Highland Star & Bishopston Total Eclipse (L Lorimer); 3, Dalgan Express. 138cm 1, Ink Spot (L Lorimer); 2, Garrowowen; 3, Brooklands Done Dreamin. jnr mini grand prix 1, Springleigh Switched On; 2, Keltique Silver Mist; 3, Midnight Candy Boy (T Drummond).

WALES AND THE WEST Crick, Monmouthshire, 30 July-1 August

Pavo UK Young Horse Classic 1, Victor (M Broome); 2, Temple What’s New (J Egmore); 3, Romanov II (P Spivey). Sportsman 1.25m 1, Born To Boogie (M Gilmour); 2, Genius (P Spivey); 3, Quel Monsieur (H Turrell). Golden Bear 1.35m 1, Orlando (M Edgar); 2, Udally van Overis (K Jackaman); 3, Norlando (L Hales). B&C 1, Lars Knight (M Watson); 2, Lhanna (T Stockdale); 3, First Knight (M Watson). British novice 1, French (S Stevenson); 2, Jarsa (J Bowman); 3, Champagne Cocktail (M Edwards). Equissage Discovery 1, Playboy’s Jewel (S Hooper); 2, Libberty (E Harding); 3, Scotch Mist (J Randall). newcomers 1, Jaloot (M Edwards); 2, Ivana (E Warsaw); 3, Panama PC (B Moult). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Paris Prince & Our Darco (H Turrell); 3, Home From Home (G Paternoster). Dodson & Horrell 1m 1, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver); 2, Irish Town Party (R Pearson); 3, Lord Of Maykey (K Keen). NAF 1.05m 1, Sorcerer’s Apprentice; 2, Irish Town Party; 3, Lola Cruiso (J Randall). Jump4Joy 1.15m 1, Castletown Flight (A Parry-Jones); 2, Canimo D (H Rees); 3, Zacharias John (M Butcher). 31 Jul: 5-y-o 1, Unbreakable (E Eynon); 2, Sandokan (S Davies); 3, Playmate (L Edgar). 1.25m 1, JGE Nenagh (G Burchmore); 2, Spring Showers (J Price); 3, My Lego Man (L Whitehouse). Aon 6-y-o 1, 24 tied. Royston 7-y-o 1, 10 tied. Golden Bear 1.35m 1, Fresh Direct Brisante (T Stockdale); 2, Opus Van T’Eikhof (L Newman); 3, Opportunity B (H Tredwell). B&C 1, Lars Knight; 2, Dream On (L Edgar); 3, Rockburren (A Thomas). Jump4Joy 1.15m 1, Spring Showers; 2, Knave Of Diamonds (H Tredwell); 3, Ominous (S Low-Mitchell). Dodson & Horrell 1m 1, Sorcerer’s Apprentice; 2, No Fear (C Gibbs); 3, Irish Town Party. NAF 1.05m 1, Narc (T Pearson); 2, First Edition VI (K Osmond-Smith); 3, Starbrook (F Garrett). British novice 1, Pencarder Moriarty (H Rees); 2, Major Attitude (J Hobbs); 3, Kwiz (S-A Burchmore). Equissage Discovery 1, Jarso; 2, Liberty; 3, Major Attitude. newcomers 1, Session (S Aston); 2, Falcon Equine Little Miss Easee (K Grimster); 3, Panama PC. Horse & Hound Foxhunter 1, Paris Prince; 2, Olympus F (N Fiddes); 3, Hi Colour Of Money (C Morgan). 1 Aug: Sportsman 1.25m 1, Cynfig Showtime (E Eynon); 2, Ballinteskin Tommo (M Butcher); 3, Rockburren. Cavan Classic 6/7-y-o 1, Rockefella (L Newman); 2, Cisco (H Turrell); 3, Little Lafanie (M Watson). Welsh 5-y-o ch 1, Funder (J Neal); 2, Playmate; 3, San Francisco (P Nisbett). Toggi 1.40m Grand Prix 1, Gitan D’Incoville (M Watson); 2, Opportunity B; 3, Power Boy (P Spivey). British novice 1, Vermouth (C Graham); 2, She’s All That (B Diamond); 3, Eminem (A Hardie). Equissage Discovery 1, Manor D (L Hastings); 2, Jarsa; 3, Torlando (H Webb). newcomers 1, Panama PC; 2, Positana (E Eynon); 3, Obsession (S Aston). Horse & Hound Foxhunter 1, Watts Middlemarch (J Bailey); 2, Paris Prince; 3, Our Darco. Dodson & Horrell 1m 1, DMS Classic (P Knight); 2, No Fear; 3, Sorcerer’s Apprentice. Jump4Joy 1.15m 1, Canimo D; 2, Cognac Mury Marais Z (M Edgar); 3, Temple Whatever (C Keeling). NAF 1.05m 1, Narc; 2, Sorcerer’s Apprentice; 3, Kent Panache (N Page).

LORDSBRIDGE EC Barton, Cambs, 31 July – 1 Aug

95cm jnr 1, Return Of The Jedi (M Mikosz); 2, Colourwood Colando (A Pownall); 3, Leory (M Edmundson). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Saucy Shenanigans (H Broad); 2, Kimbar Classic (M Sapsford); 3, Heath Cuckoo (C Atkins). jnr 1.10m 1, Softee Supa Nova (Z Adams); 2, Mr Polo Bear (A Valks); 3, Custom Cruiser (L Mantel). jnr 1.20m 1, Mr Polo Bear; 2, Tick Tock Two Tone (E Stoker); 3, Loobeen Shamrock (A Mizon). 11 & under 1, 10 tied. 128/138cm 1 & 2, Ballyclough Brisco & Bowes Ricochet (D Willett); 3, Silver Wonder (P Allen). 128cm 1, Get Ready Freddie (R Gunn); 2, Silver Wonder. 138cm 1 & 2, Grange Sandy & Royal Declan (A Pownall); 3, Ashbrook Lad (Z Adams). 1 Aug: 1m jnr 1, Willowpark Skywalker (B Mantel); 2, Little Yoyo (E Akers); 3, Hawkswood Madrid (K Evans). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Solo Artist (C Kemp); 2, VIP Tixylix (E Akers); 3, Kenmore Owen (K Castle). sml pony 1, Jackanory II (A Primm); 2, Dovecote Delight (S Gunn); 3, J’s Junior (T Willett). 11— & under grand prix 1, 12 tied. 128cm grand prix 1, Get Ready Freddie; 2 & 3, Midnight Dynamite & Silver Wonder (P Allen). 138cm grand prix 1, Grange Sandy; 2, Golden Fortune (A Valks); 3, Moyralla King (M Lovett). jnr 1.15m 1, Zero To Hero (P-A Blosse); 2, Flame Of Tara (J Reveley); 3, Wave Rebel (M Goddard). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 2nd round 1, Summit Assault (M Thompson); 2, Tick Tock Two Tone; 3, Irish Chocobloc (H Berryman). 148cm grand prix 1, CJ’s Kemosabi (L Saywell); 2, Loobeen Shamrock; 3, MVF Surprise (C Bailey).

STRATHCLYDE Strathaven, Lanarkshire, 31 July-1 August

British novice 1, Nikolas II (M King); 2, Roundknow Solitaire (D Shaw); 3, Big Mac (R Leonard). Equissage Discovery 1, Summanus (A Hamilton); 2, Roundknowe Solitaire; 3, Victors Quest (P Williams). newcomers 1, Suir Knight (M Irving); 2, Cavella (V Stewart); 3, Furistino (A Henderson). 1.15m 1, Street Magic (I Warnock); 2, Shakira II (R Leonard); 3, Lynn Hill (L Power). 1 Aug: British novice 1, Scoubidou (M Irving); 2, Big Mac; 3, JD Ariana (J Duffy). Equissage Discovery 1, Piroc (J Aird); 2, Aprils Gold (P Williams); 3, Big Mac. newcomers 1, Victors Quest (P Williams); 2, Aprils Gold; 3, Celebrity Z (D Shaw). RHS Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Antrim Sunshine & Quinten Tarantino (M Irving); 3, Victors Quest. Gillespie RHS B&C 1eq, Heathcliff II (D Duffin) & Ballynock Lad (J McGeoch); 3, Tonka A III (C Lindsay Brown). 1.30m 1, Silly Van Het Vijerbos (L Morton); 2, Light N Sassy (K Fitzgerald); 3, Meadowhead Cavalier (J King).

BICESTER & FINMERE Bicester, Oxon, 1 August

BEIB HOYS Grade C 1, Fresh Direct Percolando M (T Stockdale); 2, Peppermill (S Harvey); 3, Ackworth Eclipse (A Bradley). Oxfordshire IT 1, AK Quinten (E Whitaker); 2, Monline (L Bevan); 3, Laura’s Choice (G Fletcher). accumulator with joker 1, Marleen (G Luckett); 2 O’Dooley (J Pay); 3, Nulisina 54 (S Harvey). 1.25m 1, Felin Du Joret (C Robins); 2, Callad (T Davin); 3, Madner Retto (R Hill). young show jumper award 1, Rosgan Irco Dora (J Crippen); 2, Lanique (C Platt); 3, Klipper (R Prater). newcomers 1, Retreats Watch This (K Doyle); 2, Rhythm Divine (H O’Rourke); 3, Uppy De Widjnendale (P Howard). Horse & Hound Foxhunter 1, Tarco (S Crippen); 2, Krishna De Sisse (S Whitaker); 3, Udo Van Der Rinkeraker (P Miller). BEIB Jnr British Novice 1 & 3, Lemon Jest & Diamond Doris (C de Verteuil); 2, Blade Russian II (B Jones). Blue Chip Jnr Newcomers 1 & 3, Peaches With Cream & Fitzwarren (F de Giles); 2, Kerry Grey (R King). 1m jnr 1, Ozzy Bear (H Jenkins); 2, Three Dog Night (E Sear); 3, Bally Hampton (C de Verteuil). Squibb & Davies jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Peaches With Cream; 2, It’s Domino (E Ashworth). British novice 1 & 3, Grace Lighting & Natasha’s Sun (H Partridge); 2, Wizard III (E Slater). Equissage Discovery 1, Wizard III; 2, Carnaval Delight (R Hook); 3, Another Elmero (M Furs edonn).

STOURHEAD Mere, Wilts, 1 August

British novice 1, Just An Illusion II (M Brake); 2, Archer’s Bay (N Carter); 3, Martleaves Image (K Saker). 1.10m 1, Cooking With Floyd (C Watts); 2, Just Whispa (H Buffin); 3, Murgatroid (J Webb). Equissage Discovery 1, Two Bob Finn (J Storie); 2, Prince of Thieves V (R Bowles); 3, Black Market (C Lee). Horse & Hound Foxhunter 1, The Magoo (M Dorgan); 2, Didi’s Ragtime (K Pike); 3, Victor Van Eipekom (M Marino). newcomers 1, Santos III (Z Trim); 2eq, Roco III (M Orzazewska) & Victor Van Eipekom. Equissage Discovery 2nd round 1, Vodka (S Dean); 2, Donna Carrera (C Reed); 3, Cassiopeia (J Francis). 1.10m members cup 1, Murgatroyd; 2, Farah De Jassy (A Collins); 3, L’Amour (Z Trim). 1.25m 1, Lydmar (M Dorgan); 2, Dutch Whisper (P Baber); 3, Farah De Jassy. 1.30m 1, Lydmar; 2, Ronzo Van De Herkkant (A Collins); 3, Caola Du Domain (S Reeves).