ADDINGTON MANOR EC, Addington, Bucks, 28 Oct

AREA 40 Braintree, Essex, 26-28 Oct

AREA 43A Brickfields EC, Isle of Wight 28 Oct

ARENA UK Grantham, Lincs 28 Oct

BLACKDYKE FARM Blackford, Cumbria, 28 Oct

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 28 Oct

CROCKSTEAD PARK EC Halland, Sussex, 24-25 Oct

EXETER EC Poltimore, Essex, 27 Oct

GATE INN Solihull, Warks, 28 Oct

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 25 Oct

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 28 Oct

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 25-27 Oct

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 28-29 Oct

RICHMOND EC Richmond, N Yorks, 28 Oct

ROCKINGHAMPTON EC 28 Oct

THORPE GRANGE EC Lincoln, Lincs, 24 Oct

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S. Yorks, 24 Oct

THORPE GRANGE EC Lincoln, Lincs, 24 Oct

0.80m Open 1, One Deering (K Rimmer); 2, Heyday Magna (J Corney); 3, Rufforth Keanu (A Postolowsky). Charles Owen British Novice 1, One Deering (K Rimmer); 2, It’s Only Village Gossip (M Smith); 3, Free Spirit of Moorside (A Garner). 1m Open 1, Santana Pa Ti (J Hill); 2, Eurythmic (L Pears); 3, Heyday Magna (J Corney). Hadrian Equine Discovery 1, It’s Only Village Rumours (M Smith); 2, Free Spirit of Moorside (A Garner); 3, Genuine Jack (L Pears). Great Leighs Newcomers 1, Lemar Paris Star (L Chilvers); 2, Genuine Jack (L Pears). 1.10 Members 1, Dutch Gunner (A Rodgerson); 2, Loch Morriston (R Dent).

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S. Yorks, 24 Oct

1.15m Open 1, Indigo Night (N Al’Egaily); 2, Pride of EHG (J Whitaker); 3, Equador (N Rowe). Foxhunter 1, Margaret Rose (J Womersley); 2, Larene (G Dimmock); 3, Moonraker IV (A Bell). 1.20m Open 1, The Fox (A Brady); 2, Pride of EHG (J Whitaker); 3, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs). 1.25m Open 1, Hotline (E Whitaker); 2 & 3, Darius D & Parcival Van Het Mheer (M Stubbs). British Novice 1, Brocklehurst (K Burley); 2, Chase Manhattan (R Dougherty); 3, It?s Only Oliver ( R Adams). Discovery 1, Virtual Village Utah (P Barker); 2, Langholme Paddy (J Staddon); 3, Temple Polly (L Whitaker). 1m Open 1, Gingerley Does It (L Redfern); 2, Emma’s Star (A Brady).

CROCKSTEAD PARK EC Halland, Sussex, 24-25 Oct

British novice 1, Bouran (J Bedford). 1m 1, Bouran. discovery 1, Sandalls Mister Mac (E Hinckley). 1.05m 1, Finns Flight (L Pavitt); 2, PJ King Fu (E J Moore); 3, Daninos (D Curley). newcomers 1 & 2, Tilla & Parameter (A Moore). 1.15m 1, Finns Flight; 2, Golden Pearl (A Evans). 25 Oct: 11 & under 1 & 2, Watermans Cartier & 2, Tullibards Finisk Aero (J Emblem). sml pony 1 & 2, Silverlea Rozencavalier & Maelog Warrior (E J Moore). jnr British novice 1, Little Tiggy Winkle (H Mason Pearson). jnr newcomers 1, Maelog Warrior; 2, Lexies Golden Flame (A Morris); 3, Just A Possibility (M West). JC 1, PJ Barcelona (E J Moore); 2, Freddit III (P Scott); 3, For A Few Dollars More (H Berryman). jnr Foxhunter 1, Tribal Dancer (L Stonestreet); 2, PJ Barcelona; 3, For A Few Dollars More. jnr open 1, Red Of Haynes (C Saunders).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 25 Oct

mini grade C 1, Descant (S Nicholson); 2, Princes Wood Maestro (N Morris); 3, No Nonsense (C Farnsworth). Great Leighs Newcomers 1, Retreats Go With The Flow (S Robertson); 2, Weston Bannerman (H Wells); 3, Cappucino (S Neads). 1.15m 1 & 2, Silver Sea & Sky Star (S Nicholson); 3, Strictly Ballroom (J Brotherton). Horse & HoundFoxhunter/open 1, Together Time (S Jack); 2, Different Class (S Neads); 3, Landwind 19 (S Smith).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 25-27 Oct

Under-10 1, Discovery (D Maybin); 2, Hollyoaks (D Willett); 3, Madame Missy (R Offord). 128/138cm 1 & 2, Stainsby Starburst & Cappagh Misty (J Reveley); 3, Magical Miss (T Wratten). 128cm 1 & 2, Cappagh Misty & Stainsby Starburst. 138cm 1, Rakewood Goldsmith (B Doostdar); 2, My Godfather (L Mantel). jnr British novice 1, Shinglehall Tinkerbelle (I Phillips); 2, Buzzmatic (A Petts); 3, Just Jinks (K Grimster). jnr newcomers 1, Keelings Phoenix (C Keeling); 2, Little Ruby Red (L Wade); 3, The Triple Echo (L Fitch). jnr Foxhunter 1, Culverstone Candy Twist (J Bosley); 2, Maybe Angel (L Saywell); 3, Dancing Dolly II (H Hensler). 1.10m jnr 1, Mr Speck (M Russell); 2, Blue Diamond Mist (V Callaghan); 3, Kool N Calm (L Louden). jnr intermediate 1, Blue Diamond Mist; 2, The Katapult (L Louden); 3, Midwest Star (H Penny). 26 Oct: 11 & under 1, Lion King (J Loader); 2, I’m On The Run (D Willett); 3, Campus (Z Adams). 128/138cm 1, Magical Miss; 2, Crookbank Firebird (L Saywell); 3, Spirit Of Bodecia (J Reveley). 128cm 1, Cappagh Misty; 2, Rockfield Charm (J Loader). 138cm 1, Spirit Of Bodecia; 2, Foxy Basil Brush (K Smith). jnr British novice 1, Sir Ashby (S Kemp); 2, My Little Blossom (J Nichols); 3, Brooklands Flash Dancer (M Gale). jnr newcomers 1, Keelings Phoenix (C Keeling); 2, Gambado (C Jones); 3, Brooklands Bobby Dazzler (C Brown). jnr Foxhunter 1, Maybe Angel; 2, Dancing Dolly II; 3, Tadh-Leis (S Ballard). 1.10m jnr 1 & 2, Miss China Black & The Katapult (L Louden); 3, Snow Mule (G Evans). jnr intermediate 1, Midwest Star; 2, Floating Change (l Wade); 3, Snow Mule. 27 Oct: 11 & under 1, Discovery; 2 & 3, Willowpark Riff Raff & Steady Freddie (L Saywell). 128/138cm 1, Crookbank Firebird; 2, Magical Miss (T Wratten); 3, Cappagh Misty. 128cm 1, Brillant Cut (S Butchart); 2, Cappagh Misty. 138cm 1, Celtic Wysteria (J Shackleton); 2, Seaborough Tristar (L Eilberg); 3, Willowpark Riff Raff. jnr British novice 1, Max Factor (L Maybin); 2, Radwell Meddler (F Loveman); 3, Caspers Lady (L Louden). jnr newcomers 1, Gambado; 2, MVF Supreme (N Clark); 3, Shores Mr Motivator (C Bailey). jnr Foxhunter 1, Culverstone Candy Twist; 2, The Triple Echo (L Fitch); 3, MVF Surprise. 1.10m jnr 1, Miss China Black; 2, Ladymead Coeur De Lion (H Morgan); 3, Moneygold Magic (M Eilberg). jnr intermediate 1, Harry Rag (J Burley); 2, Ladylead Coeur De Lion;3, The Katapult.

AREA 40 Braintree, Essex, 26-28 Oct

Great Leighs Newcomers 1, Unbelievable Darco (N Tinworth); 2, Apollo Thirteen (M Cobbald); 3, Business As Usual II (A Meredith). Horse & Hound Foxhunter 1, Concordedor (B Johnson); 2, Graduation (J Mould); 3, Cycan (L van Heyningen). B&C 1, Flora McDonald (J Renwick); 2, Cocoon II (D Mattock); 3, Just Cruising (J Russell). 1.25m 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Thornavon Microlite (N Tinworth); 3, Euphoria (D Mattock). 1.30m 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Brookend Fueher; 3, Thornavon Microlite. 27 Oct: 1.15m 1 & 2, Brookend Fuehrer & Temple What A Flash (J Renwick); 3, GI Jack (J Egmore). 1.25m 1,Rinaldo II (A Lewis); 2, Temple What A Flash; 3, Concordeville (M Lewis). 1.30m 1, Colorado (J Egmore); 2, Brookend Fuehrer; 3, Halifax (J Egmore). Charles Owen British Novice 1, Temple Ryfield (J Russell); 2, Ulysse (C Brayshaw); 3, Temple Pasoa (J Russell). Hadrian Equine Discovery 1, Whitehall (J Renwick); 2, Temple Pasoa; 3, Hideaway (B Dove). 1.05m 1, Apple Pip Jack (J Russell); 2, Question Me (D Mattock); 3, Otzivchevya (J Russell). 28 Oct: Charles Owen British Novice 1, Temple Phoenix (J Russell); 2, Phoenix Verushka (D Scott-Garrett); 3, Lavie (L Wrigley). Hadrian Equine Discovery 1, Twice As Nice (V Farr); 2, Crackerjack Poppy (V Sherry); 3, Lavie. 1.05m 1, Apple Pip Jack; 2, Mr Christian (D Scott-Garrett); 3, Semi Sonic (L Parnham). BEIB Members Cup 1, Twinings Melford Fandango (S Newton); 2, The Specialist (L Agastina); 3, Eastminster Hilight (D Scott-Garrett).

EXETER EC Poltimore, Essex,27 Oct

British novice 1, Captain Crimson (S Elford); 2, Brookside Ashill Diamond (S Jones); 3, Noble Max (L Pinney). discovery 1, Riverside Mr Christie (D Commins); 2, Tarr-A-Diddle (R Moorfoot); 3, Chips (B Ford). 1.05m1, Follyfoot Lindisfarne Lad (S Jobson Scott); 2, Ballycash (A Bean); 3, Fading Grey (S Wakeham). members cup 1, Swirlyjig (S Walker); 2, Fading Grey; 3, Toby Himself (A Verden Jones). 1.15m 1, Kartouch (B Ford). 0.85cm 1, OceanMystique (S Eames); 2, My Waltzing Matilda (B Skinner); 3, Montrose Moomin (S Eames). novice 1, Sweet William (R Neave); 2, William VI (J Cooper); 3, Gina G (M Brake). discovery 1, Dibberford Seamus (J Gregory); 2, Copper Graphic (K J Cooper); 3, Second Spirit (M Orzazewska). 1.05m 1, Just Dan (K Bisson); 2, Desert Ruler (A James); 3, General Le-vee (J Spiller). newcomers 1, Charlie Kimberlyte (C Wilson); 2, Kestor (M Scarr); 3, Questa (A Edwards). 1.10m 1, Saintly Scholar (M Orzazewska); 2, Chapel House Grace (C Presley); 3, HL Hugo (S Dart). 1.15m 1, Desert Ruler; 2, unlisted ; 3, Get A Grip (J Rosewell).

ADDINGTON MANOR EC, Addington, Bucks, 28 Oct

JD/JC Open 1, Grovelys Just Marmite (L Windgrove); 2, Nire Valley (J Windgrove); 3, Springleigh Switched On (D Prater). Kraiburg Jnr Coral Qual. 1, T-ADH-LEIS (S Ballard); 2, Top Line Lad (R Prater); 3, Syncro (J Shears). Jnr Itermediate Open 1, Maxton Hijack (V Prafter); 2, Kandhar II (R Beecroft); 3, EJ’s Flanagan (K Grimstek). Charles Owen British Novice 1, Jafeka (J Valentine); 2, Calypso Spice (K Harris); 3, Elvis (S Vella). Discovery 1, No Secret (K Green); 2, Lagner (S Butler); 3, Kingsey Charisma (T North). 1m Open 1, Fallowfield Harlequin (R Collins); 2, Repeat Elite (D McGlynn); 3, Ridgeside Destiny (E J Slater). Newcomers 1, Wayside Tiger Lily (C Belson); 2, If Only (V Ashworth); 3, Wagner (S Butler). 1.10m Members Cup 1, Repeat Elite (D McGlynn); 2, Kantara VH (H Treadwell); 3, Sydney Jive (J Baldwin).

AREA 43A Brickfields EC, Isle of Wight 28 Oct

warm up 1, Knock N Agree (S Begley); 2, Plasbach Cellan (S Green); 3, Ashford Rock (D Webster); 4, Whitelane Baccus (J Morris); 5, Mr. Gentleman Jim (K Begley). British Novice 1, Manhattan (J King); 2, Mirabelle (R Booth); 3, Nutkin Feather Duster (K Begley); 4, Bilbo Baggins(J King); 5, My Brother Hadley (H Betts). Discovery 1, Cool Cullen Coleen (A Eldridge); 2, Pie in the Sky (T Furnell-Keetch); 3, Bilbo Baggins (J King); 4, Manhattan (J King); 5, Fly Like a Bird (G Cockrell). 1m Open 1, Ramiro Star (K Begley); 2, Knock N Agree (S Begley); 3, Murphy (K Begley); 4, Ashford Rock (D Webster); 5, Wild Star (S Begley). 1.05m Novice Open 1, Olympus Aprils Quest (S Begley); 2, Slaney Imp (H Cockrell); 3, Chas Randall (J Warrick); 4, Riverwood (R Booth); 5, Ashford Rock (D Webster). 1.10m Member’s Cup/Newcomers 1, Key Defendant (K Morris); 2, Chas Randall (J Warrick); 3, Olympus Aprils Quest (S Begley); 4, Riverwood (R Booth); 5, Four Seasons II (K Begley). Senior Open/Foxhunter 1, Chas Randall (J Warrick). Jnr warm up 1, Salty’s Grey Storm (P Green); 2, Firtree Maverick (A Budd); 3, Oakdene Midnight Arrival (J Bircham); 4, Just Minka (E Hodges). Jnr British Novice 1, Sky High Sunday (K Hinds); 2, Salty’s Grey Storm (P Green); 3, Firtree Maverick (A Budd); 4, Equus Teen Spirit (J Vaughan); 5, Just Minka (E Hodges). Jnr Progress Stakes 1, African Gnu (N Price); 2, Mr. Magic (L Tate); 3, Irish Rose (A Miller); 4, Just Minka (E Hodges); 5, PatchworkWarrior (H Webster). Jnr Newcomers 1, Mr. Magic (L Tate); 2, Irish Rose (A Miller); 3, Sky High Sunday (K Hinds); 4, Galloway Bay (S Ashwell); 5, Kangaroo Angel (H Webster). Jnr Members Cup 1, African Gnu (N Price); 2, Little Ruby Red (L Wade); 3, Floating Chance (L Wade).

ARENA UK Grantham, Lincs 28 Oct

Jnr British Novice 1, Touch of Paradise (E Hartley); 2, Dunlass Dragon (V Nixon); 3, May B Lucky (S Strawson). Jnr Newcomers 1, Johns Choice II (D Cuomo); 2, Irish Bright Prince (D Cuomo); 3, Our Hercules (D Jenkinson). Jnr Meridian 1m Open 1, Bletchendon Fanfare (D Megson); 2, Townend Oliver (N Morrell); 3, Glybe Monkey (S Strawson). Jnr Members Cup 1, FaganBay (S Strawson); 2, Townend Oliver (N Morrell); 3, Just Jupiter (G Brooks). Jnr Intermediate Open 1, Kellys Magical Mist (C Ellis); 2, Sandstorm Tiger (S Strawson).

BLACKDYKE FARM Blackford, Cumbria, 28 Oct

90cm warm-up 1, Killarney Storm (J Fletcher); 2, Blackford Gladiator (S Chadfield); 3, Gemini Bay (J Irving). novice 1, Simon (J Peart); 2, Gemini Bay; 3, In Spectre (D Wadge). discovery 1, Blackford Cavalier (S Chadfield);2, Beyond Question (N Jennings); 3, In Spectre. newcomers 1, Great Northern Ottis (R Shields); 2, Sea Saga (K Bowman); 3, Shining Pupil (R Friend). grade C 1, Educated Risk (S Wright); 2, Sea Saga: 3, Shining Pupil. members cup 1, Dovecote Jilly (A Cowan); 2, Simply Murphy (L Creighton); 3, Suzy’s First Choice (C Chappelhow). Foxhunter/1.20m 1, Lady Boss (K Leak); 2, Dovecote Jilly; 3, Suzy’s First Choice.

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 28 Oct

jnr British novice 1, Coloured Boy (K Grimster); 2, Oakmeadow Bethan (E Ashworth); 3, Jigsaw (K Brooks). jnr discovery 1, Jack O Spades (E Akers); 2, Jack (N Hemmings); 3, Sparkling Opposition (K Johnston). jnr newcomers 1, Man Of The Match (T Hempell); 2, Tammy Girl (V Dance) 3, Rappsdun Popper (E Akers). sml jnr open 1, Dom’s Choice (E Akers) 2, Tea Cosy (K Baxter); 3, My Queen B (K Baxter). jnr members cup 1, Dom’s Choice; 2, Spancel Hill Express (B Mason) 3, Okehurst Crackerjack (V Gower). jnr Foxhunter 1, Irish Angel Delight (A Measor); 2, Wave Rebel (M Goddard). jnr intermediate 1, Finbar McCoul (V Gower); 2, Okehurst Crackerjack.

GATE INNSolihull, Warks, 28 Oct

Charles Owen British Novice 1, Merry N (J Hayward); 2, Houdini The Showman (H Blunsden); 3, Lord Of The Dance II (C Bennett). Hadrian Equine Discovery 1, Motaneo (J Helm); 2, Grand Curvee (N McCleod); 3,Fleethouse Zacharia (C Bray). Youngs Mini Grade C 1, Supersonic Soz (C Foley); 2, Wistanswick Kerrygold (C Rathmill); 3, FLB Antigon (H Kane). Great Leighs Newcomers 1, Skylark (E Boyd); 2, Wiseguy IV (A Cooner); 3, Lovely Jumping Girl(P Johnson). members cup 1, Sir Michael III (D Wilson); 2, Fermanagh II (A Bradley); 3, Another Time (D Skelton).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 28 Oct

Charles Owen British Novice 1, My Lass (L Deakin); 2, Uptimissum (J Nicholson); 3, Retreats Another My Day (L Robertson). mini grade C 1, The Rock (C Hemoy); 2, Retreats Another My Day; 3, Stella Girl (S Crispin). Great Leighs Newcomers 1, Smart Deal (J Hassell); 2, Cow Cruise (S Botterill); 3, Tia Fun (S Neads). Horse & Hound Foxhunter/open 1, Together Time (S Jack); 2, Royal Dane III (A Perthelo); 3, Keishi (L Poxon).

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 28-29 Oct

1.05m open 1, Thameside Pinup (N Saunders); 2, Irish Town Party (J Whinnett); 3, The Model (J Price). Winter Novice Champ. Qual. 1, Little Miss Carnival (P Spivey); 2, Rabanna (R Willis); 3, Marlborough of Haynes (C Berger). 1.20 Open 1, Chief Trooper (S Reeve Young); 2, Magic Man (S Aston); 3, Waylands Playboy (L Junak). 29 Oct: British Novice 1, Ridgeside Gomez (E-J Slater); 2, Mnenosyne (A Papadakis); 3, Calypso Twist (N Laming). Discovery 1, Clarisse (S Cubitt); 2, Calypso Bay (C Harris); 3, Sporting Option (P Davies). Newcomers 1, Pouka’s Knight (J Crippen); 2, To Be Frank (J Clark); 3, Derry II (J Whinett). 1.10m open 1, Irish Town Party; 2, Retreats Walkabout (E Smallman); 3, Carlow (J Whinnett). Foxhunter 1, Naomi (J Davies); 2, Cosima 79 (S McTaggart); 3, Hot Ice (M Gatland). 1.20m open 1, Lawyer (L Fitch); 2, Magic Man; 3, Upsala (M de Castro). 1.30 open 1, Alona (B Dunning); 2, Bullands La Dalco (T Stockdale); 3, Knave Of Diamond (M Cartmell).

RICHMOND EC Richmond, N Yorks, 28 Oct

jnr novice 1, Falconbridge Fair Lady (K Bernnison); 2, Galileo (L Hutchinson); 3, Arjay (R Walker). jnr newcomers 1, Lynwood Misty Blue (SJimmison); 2, Forge Freeway (J Pringle); 3, Splashdown (K Hardisty). 1m jnr 1, Esselle (S Martin); 2, Royal Declan (A Valks); 3, Cool Dawn (O Mellor). winter 138cm 1, HR Owen (J Ward); 2, Flyaway Peter (D Smith). jnr members cup1, Little Irish Lad (S Robinson); 2, Northern Hilight (S Charlton); 3, Alternate Jazz (S Lincoln). jnr 1.20m 1, Little Irish Lad; 2, Little Babuska (R Towers).

ROCKINGHAMPTON EC 28 Oct

128/138 1, Playmate Whizz (J Swambo); 2, Dreamtime Outlaw (G Spence); 3, Oakhills Flashpoint (J Swambo). W128 1, Oakhills Flashpoint; 2, Magic Shadow (O Hilliard); 3, Forever Penny (D Newall). W138 1, Marshkyfe Jake (G Spence); 2, Dreamtime Outlaw; 3, Glencoes Trick or Treat (K Haines). Jnr A4 Open 1, Coconut Creek (J Kington); 2, My Daughter (J Kington); 3, Foxlynch Jig Saw (D Dunne). Jnr Newcomers 1, Grovely Catalyst (N Roskowski); 2, Rosie Royal (J Marklove); 3, Delallo (S Heaven). Jnr Small Open 1, Coconut Creek; 2, Lady Ashfield (J Kington); 3, EMR Catato (K Neath). Jnr 1.15m Open 1, Riverside Dream (S Heaven); 2, Skybourne II (C Spence).