LONGWOOD EC 24 February

12 Yrs & Under =1, Gravelys Just Marmite (D Maybin); =1, Fair Surprise (R Hensler). British Novice 1, Wkd Blue (J Mears); 2, Kimbar Classic. Newcomers/1.00 Open 1, Blue Skyliner; 2, Ravens Quest (K Evans); 3, Kimbar Classic. Foxhunter/1.10 Open 1, Finnegans Fancy Fred; 2, Ravens Quest; 3, Reflex Rashell.

NORTON HEATH Blackmore, Essex, 24 February

British novice 1, Amorous (M Lewis); 2, Inca Daisy (K McGladdery); 3, Sogat H (A Lewis). discovery 1, Zero Flight (P Brooks); 2, Brockley Sheriff (D Guilfoyle); 3, Trueman (R Hooper). 1.05m 1, Carnival Bell (J Mincher); 2, Miss Kiss (J Bradley); 3, Euro Queen (K Andrews). newcomers 1, Billys Gin Sling (M West); 2 & 3, Robin & Uppy-De-Wijnendale (P Howard). 1.10m 1, Annetty (J Slade); 2, Carnival Bell); 3, Duel (J Freeman). Foxhunter/1.20m 1, Billys Gin Sling; 2, Uppy-De-Wijnendale; 3, Argentina III (L Abraham). 27 Feb: 128cm 1 & 2, Midnight Dynamite & Silver Wonder (P Allen). 138cm 1, Ballyclough Brisco (D Willett); 2, Campus (Z Adams); 3, Bowes Ricochet (D Willett). 148cm 1, Landown Three’s Are Wild (Z Adams); 2, Applejax Mr Ed (D Willett); 3, T-Adh-Leis (N Pavitt). 128/138cm 1, Polly Flinders II (B Mantel); 2, Bowes Ricochet; 3, Polly Flinders II (B Mantel). winter 128cm 2nd round 1, Silver Wonder; 2, HR’s Maverick (R Offord); 3, Just Cyber Space (J Emblem). winter 138cm 2nd round 1, Take Your Time (L Saywell); 2, Bowes Ricochet; 3, Polly Flinders II. 1.15m jnr 1, Air Force One (P Dobbie); 2, T-Adh-Leis; 3, Applejax Red Stripe (P Dobbie). winter JC 2nd round 1, Night And Day (L Pheasant); 2, Diego Flow (E Palmer); 3, League Of His Own (A Kariagianis). 1.25m jnr 1, King Pyon (M Kent); 2, Colton Maelstrom (N Sewell); 3, Applejax Mr Ed (D Willett). 29 Feb: 1.15,/1.25m jnr 1, Finnigans Fancy Fred (T Page); 2, Walmore Diamond Quest (E Davies); 3, Gold Harvest (D Willett). JA Classic 1, Mister Amontilano (H Paul); 2, Okehurst Showman (P Neil); 3, Another Dollar (N Pavitt). jnr restricted 1, Highlife (D Willett); 2, Rathsallagh Flash (M Thompson); 3, Zero To Hero (P-A Blosse). 128/138cm 1, Campus; 2, Ballyclough Brisco; 3, Tommy Tee (N Clements). 128cm 1, Tommy Tee. 138cm 1, Bowes Ricochet; 2, Walmore Ricochet (S Sutton); 3, Finnigans Fancy Fred (M Sapsford).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 24 February

1.25m1 & 2, Roscoes Skip On & Valencia (L Babes); 3, Caspian (N Warwick). 1.40m1, Valencia; 2, Adventurine (S Babes); 3, Roscoes Skip On. British novice1, Mr Brown (A McCartney); 2, Little Moby (A Craig); 3, Saint Cyr Z (S Babes). discovery1, Burn Queso (K Holt); 2, Saint Cyr Z (S Babes); 3, Mr Brown. newcomers/1.10m1, Lochridge Sapphire (V Sneddon); 2, Copperfield Elite (L Anderson). 3, Glenmard Girl (R Fyfe). 2 Mar: Foxhunter/1.20m1, Roscoes Skip On; 2, Kanderosa (G Billington); 3, Street Magic (I Warnock). 1.30m 1, Roscoes Skip On; 2, Aventurine (L Babes); 3, Pedro VI (G Billington). British novice 1, Vicky Van De Zuuthoeve (R Fyfe); 2, Beckers Turn (S Thom); 3, Carahue Diamond (C Simpson). discovery 1, Silk Cut (R Roddam); 2, Phoenix Gold Quest (D Pattison); 3, Ramera B (V Christie). newcomers/1.10m 1, It’s Hogmanay (I Warnock); 2, Nistrea (L Babes); 3, Saint Cyr Z (S Babes).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 25 February

British Novice 1, Top Gun II (L Kearney); 2, Rustic Gold (A Stevenson); 3, Dan The Pie Man (J Chandler). Equimax Discovery 1, Orkney Bay (W Plunkett); 2, Ayida (L Langhorn); 3, Elegant Dancer (H Field). Horse Health 1.05m Open Qualifier 1, Ozatown (L Long); 2, Ridout Rose (S Frankland); 3, Aroldo (E Harrison). Newcomers/1.10m Open 1, Black Number (L Long); 2, Anderida Anika (R Keevil); 3, Exclisief (C Oakley). The eQuest Midway Open Qualifier 1, Anderida Anika (R Keevil); 2, Jessabel De La Londe (J Smart ); 3, Ridout Rose (S Frankland).

THORPE GRANGE LINCOLN, Lincs 25 February

0.85m Open 1, Jiff Jaff (J Flear-Charlton); 2, Uxia Van
De Kerkakkers (K Fox). British Novice 1, Ghthlac Mist (L
Halder); 2, Penny Black VI (C Elliott); 3, Vodka Toffee (K Hillman). 1m Open 1, Bloomhill Girl (A Hunt); 2, J’s Saluki (A Cole); 3, Monarchs Jewel (J Holland). Equissage Discovery 1, Penny Black VI; 2, Innish More Mine (M Smith). Newcomers/1.10 Members 1, Monarchs Jewel; 2, Linden Hall (J Coleman).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 27-29 February

27/2 – 1.15m Open inc Smarter Builders Championship Scope Qualifier 1, King Murphy (G Burchmore); 2, Knock Nacarry (J Clark); 3, Magic Man (S Aston). Horse & Hound Foxhunter Scope Blue Riband Championship Qualifier 1, Ping Pong II (E Bjorkman); 2, Our Darco (W Funnell); 3, Juanita II (S Crippen). High Offley Stud 1.25m Open Scope Championship Qualifier 1, Mercurius (B Maher); 2, Unbelievable Darco (S Brash); 3, Lucky (H Paul). Scope Festival 1.35m Open Championship Qualifier inc Riverside Ladies & Gents Masters 1, Cosmic Lady (L Ashe); 2, Fleuron de St Gil (S Lynch); 3, Lavinda (S Lynch). 28/2 – Blue Chip Performance Qual/Horse & Hound Foxhunter First Round 1, Olympic (K Butchart); 2, Lucky Lady Van Steinhof (C Moyce); 3, Vahagn de Lozana (P Cornish). Accurate Solutions 1.25m Open 1, Mercurius (B Maher); 2, King Murphy (G Burchmore); 3, Magic Man (S Aston). Blue Chip Dynamic B&C Qualifier 1, Maybeline (G Luckett); 2, E. S. Baccara z (B Maher); 3, Tinkerbell (M Jones). 1.35m Open 1, Opportunity (H Tredwell); 2, Cosmic Lady (L Ashe); 3, Quo Vadis (L Pavitt). 29/2 – 1.25m Open 1, King Murphy (G Burchmore); 2, Knightly Mist (N Charles); 3, Petite Jolie (T Gredley). Osborne Refrigerators Winter Grade C Qualifier 1,Rosgan Irco Dora (J Crippen); 2, Muskateer (N Benterman); 3, Wave (H Maudley). Winter Grades A&B Grand Prix 1, Vento (B Maher); 2, Lacanda (L Williams); 3, Sandika (M Whitaker).

EXETER EC Devon, 28-29 February

British novice 1, Joli Daydream (L Hamlett); 2, Horgans Martha (S Best). Equissage Discovery 1, Moonlight Silver Shadow (G Wonnacott); 2, Mahout (B Gawler); 3, Castle Tallagh Royale (G Wonnacott). 1m 1, Dibberford PC Bob (J Gregory); 2, Grey Foal (K Spiller); 3, Carnival Fever (K Johnson). 1.10m members cup 1, Scottish Monarch (H Webb); 2, Storm Stay (A Millar); 3, Vague Impression (K Spiller). 1.20m 1, Gianni (K Spiller). 29 Feb: British novice 1, Gogland George (S Wolfendale); 2, Something Different (L Lane); 3, Major Blue (N Gascombe). Equissage Discovery 1, Primmores Promise (J Lee); 2, Gogland George (S Wolfendale); 3, Influential (K Spiller). 1.05m 1, Loughneagh Cruise (A Williams); 2, Garrison Scout (K Martyn); 3, Just Dan (K Bisson). newcomers 1, Rubinette (M Hall); 2, First Newton (L Rendle); 3, Cullan (J Storrie). 1.10m 1, Just Dan; 2, Shalom Zara (A Williams); 3, Dragon Kiss (A Edwards). 1.20m/Bath & West Grade C 1, Dragon Kiss; 2, Wryly (J Tuff); 3, Penny Market (J Douglas). Royal Bath & West Open 1, Lady Sapphire (A Edwards); 2, Wryly; 3, Gianni.

FOREST OF DEAN EC Yorkley, Glos, 28 February

British novice1, Rulenska (L Yeomans); 2, Impact Remy Martin (E Wilton); 3, Titania (E Trew). discovery1, Happy Finnigan (S Smith); 2, Mr Wizard (L Pickering); 3, Mata Hari (G Smith). A41, Jaloop (E Barker); 2, Greylands Vijay (R Thomas); 3, Rulenska (L Yeomans). newcomers/1.10m 1, Irish Change (V Keith); 2, Jaloop; 3, Ugly Bug (T Balzey). Foxhunter/1.20m 1, Nalida (V Keith); 2, Tarr City Pride (P Miles).

MYERSCOUGH COLLEGE 28-29 February

28/2 – British Novice 1, Goldborough (R Magleave); 2, Kez the Cat (M Mason); 3, Bett on Babe (S Jaggar). Discovery 1, Aquine Bo Dandy (E Blackburn); 2, Croft Sunset (M Marsh); 3, Bett on Babe (S Jaggar). 1.05m Open 1, Royal Nadine (B Thompson) 2, Marbury Classic (C Shepherd); 3, J’Ippie (N Martin). Newcomers / 1.10m Open 1, Charlie’s Law (B Kenyon); 2, Shelagh (J Lea); 3, Freigraf (D Smith). Open 1, Now B Dazzled (J Cross); 2, Pinocchio II (L Clibburn); 3, Kelly’s Romany (K Shaw). Foxhunter / 1.20m Open 1, Rolita (J Davenport); 2, Two Thyme (R Friend); 3, Highwell Raconteur (D Andrews). Open 1, Ouzzo (D Andrews); 2, Way Too Cool (N Bampton); 3, Alpha Romeo (C Richardson). National 1.30m Open 1, It’s Billy the Kid (A O’Neill); 2, My Leading Lady (J Davenport); 3, Two Thyme (R Friend). 29/2 – 90cms Open 1, Johnty’s Lad (J Spence); 2, Spancel Hill Expresss (X Gill); 3, Beyond Belief (L Ferguson). 128/138cms Handicap 1, Franky’s Gold (S Andrews); 2, Black Fancy (D Hughes); 3, Beyond Belief (L Ferguson). Junior British Novice 1, Whistewood Warrior (C Moreton); 2, Mighty Sam (S Duggan); 3, Lincourt Desperado (S Borthwick) Junior Newcomers / 1m Open 1, Robe Ranger (J Clayton); 2, Reigill Little Gem (E Woodburn); 3, Mega Time Mill (D Hughes). Open 1, Johnty’s Lad (J Spence); 2, Irish Frost (A Derbyshire); 3, Jazz Time Caprice (S Duggan). Junior Foxhunt5er / 1.10m Open 1, Field House Maverick (J Clayton); 2, Irish Splash of Colour (J Gracie); 3, Tinker Too (S Duggan). Open 1, Lakeland Little Classic (T Cassells); 2, Irish Frost (A Derbyshire); 3, Lynwood Gem (A Derbyshire). Junior Members Cup 1, Lynwood Gem (A Derbyshire); 2, Darraks Babe (S Ward); 3, Field House Maverick (J Clayton). 1.20m Open 1, Brackmont Billy (J Spence); 2, Kale Kathy (T Cassells); 3, Lakeland Little Atlas (A Derbyshire).

ARENA UK Grantham, Lincs, 29 February

British novice1, Sapphire (S Whitney); 2, Tie Breaker (A Staley); 3, Never Before (S Ward). discovery1, Uppercut (M Williams); 2, Vista Grande (M Potter); 3, Fenton (S Robertson). newcomers1 & 2, Eastern Promise & Milikas Jazzman (N Oliver); 3, Pathea (S Robertson). 1.10m members cup1, Chime (R Underwood); 2, Portofino II (M Lanni); 3, Polleke (G Turner). 1.20m1, Utah Van Het Westleven (M Lanni); 2, Heart & Soul (R Hill); 3, Oakwood Georgia (L Eggleston). Foxhunter1 & 2, Rabella & Retreats O’Lady (C Robertson); 3, Allround (A Rogerson). 1.25m1 & 3, Angelene & Holwell Lodge William (L Brennan); 2, Heart & Soul.

CROCKSTEAD EC Halland, East Sussex 29 February

Gustavii Stud Starter Open 1, Red Lightning (A O’Neill-China); 2, Apache’s Choice (L Wheeler); 3, Ardfert Crusader (J Coulter). Junior British Novice 1, Top Star Surprise (L Wheeler); 2, Irish Two Tone (K Loftus); 3, My Favourite (B Howell). Intermediate Open 1, Gables High Flying Filco (C McKee); 2, Danny Diamond (J Butler-Smith); 3, Willy Wonka III (R Marston). Junior Newcomers/1.0m Open 1, Kitty’s Hero (C Grimster); 2, Gables High Flying Filco (C McKee); 3, Danny Diamond (J Butler-Smith). 1.05m Open 1, Hells Angel (S Hollett); 2, Castleigh Lass (J Watling). Junior Foxhunter/1.10m Open 1, Hells Angel (S Hollett); 2, Castleigh Lass (J Watling).

HOLLINGWORTH LEISURE Milnrow, Lancs, 29 February

British novice1, Lasio BV (D Richards); 2, Mackeson Black Magic (D Warburton); 3, Ziggy II (C Collinson). novice1, Lucky Touch (L Redfearn); 2, Millthyme Lambrini (J Shaw); 3, Sandford Chiam (S Jackson). adventurer1eq, Diamond White IV (M Cooper) & Lucky Touch; 3, Ushuaia Van Het Korenhof (L Manning). newcomers1, Merrick (D Carroll); 2, Croft Camptra (M Marsh); 3, Vivaldi De Reve (D Birtwistle). 1.10m1, John Land (D Birtwistle); 2, Revitalised (D Richards); 3, Blue Beauty (C Miller). Foxhunter/1.20m1, Mysterio (T Newman); 2, HS Rebound (M Bryceland); 3, Orfus De L’Eau (D Richards).

KINGSTON MAURWARD Dorset, 29 February

Brit Nov 1, Rubric (A Winter); 2, Filur (B Harrison); 3, Giselle (L Tosunlar). Equissage Disc 1, Patrickswell (A Winter); 2, Southgate Miss Moneypenny (J Patterson); 3, The Flying Kiwi (H James). 1.10 M Cup 1, Just Tommy (S Norman); 2, Tattinger Bay (N Olliffe); 3, Bentley Rhythm Ace (M Hoskins). Bath & West Reg J Nov Q 1, Mr Willoughby (T Dunn); 2, Carnaval De Houley (L Faletto); 3, Bonne Idee (J Rosewell). Fox/1.20 Open 1, Just Tommy (S Norman); 2, Mr Willoughby (T Dunn); 2, Bonne Idee (J Rosewell).

STAINSBY GRANGE EC Thornaby, Cleveland, 29 February

tiny tots 1, 7 tied. Scope Jnr Primary 1, Golden Fortune (A Valks); 2, Midnight Dynamite (P Allen); 3, Go Mandingo (F Moiser). 128cm 1, Midnight Dynamite; 2, Metric (H Smallwood); 3, Golden Bonito (M Richardson). 138cm 1, Golden Fortune; 2, Guinness Special (C Miller); 3, Alpental Crystal Canyon (A McCullagh). BEIB Jnr British Novice 1, Magic Potion (L Parkinson); 2, Dinky Diva (S McNicholas); 3, Irish Platinum Pleasure (K Porter). Blue Chip Jnr Newcomers 1, More Than Milton (J Smith); 2, Highling Masquerade (J Morton); 3, Dinky Diva. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Mystic Dame (L Mellor); 2, Mr Polo Bear (A Valks); 3, Blueberry Twirl (T Armstrong).

SYKEHOUSE ARENA Nr Doncaster 29 February

British Novice 1st Round 1, Classic Act IV (T Brown); 2, Flint (F Randall); 3, Manny (T Hodgson). Equissage Discovery 1, Strawberry Fool (P Lawn); 2, Stanhope Crackerjack (S Hirst). 1.10m Open 1, Matlock (T McDonald); 2, Alpine Marc (D Lillie). Newcomers1st Round/1.10m Members Cup 1, Matta Dora (P Warmouth); 2, Radikal (J Askew); 3, Bandol (R Howell). 1.20m Open 1, Ngoron Gora (J Askew); 2, JC Prinz Amor (T Meager).