NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 21 October

British novice 1, Rusty (M Lockhart); 2, Ballintober (R Lord); 3, Florida (B Martin). Equissage Discovery 1, Rapidash (K Roberts); 2, Rusty; 3, Amber Rose II (S Hunter). 1.05m 1 & 2, Eastminster Hi-Light & First Date (D Scott-Garrett); 3, Narc (M Gilmour). newcomers 1, First Date; 2, Master Royale (B Dove); 3, Palermo V (S Newton). 1.10m 1 & 2, Braveheart & La Borboletta (L Abraham); 3, Llertta’s Cher Delight (J Attrell). Horse & Hound Foxhunter 1, Ukinda (J Burgess); 2, Palermo V (S Newton); 3, Kanel De Garred (M Gilmour). 1.20m 1, La Borboletta; 2, Atlanta Z (H Bohringer). 25 Oct: BEIB Jnr British Novice 1, Moonblade (L Bunker); 2, Red Moon (E Davies); 3, Ravens Quest (K Evans). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Tipperary Tic Toc (N Frisby); 2, Reflex Rashall (C Ransby); 3, Mr Dynamite (S Simon). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Joely (K Brummitt); 2, Snow Storm (T Gosling); 3, Mr Dynamite. 1.10m jnr 1, MVF Surprise (C Batley); 2, Mr Polo (O Loader); 3, It’s Chelsea (K Smith). winter JC 1, Willoway Dreamer (S Frost); 2, Ballinamult Raindrop (H Arnold); 3, Little Craft (D Stanbridge). jnr members cup 1, Prince Khan (M Sapsford); 2, Shirt Step (H Arnold); 3, Finnegan’s Fancy Fred (T Page). 128cm 1 & 2, Pepsi Girl & Watermans Cartier (J Emblem); 3, Magic Shadow (C Evans). winter 128cm 1, Hollyoaks (D Willett); 2, Watermans Cartier; 3, J’s Junior (D Willett). 138cm 1, Campus (Z Adams); 2, Royal Declan (D Willett); 3, Mr Blue (J Sawyer). winter 138cm 1, Mr Blue; 2, Take Your Time (E Stoker); 3, Grange Sandy (D Willett). 26 Oct: BEIB Jnr British Novice 1, Miniature Hero (L Goldsmith); 2, Raven’s Quest (K Evans); 3, Telynan James (H Weedon). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Tequila Three Shots (H Barrell); 2, Earl’s Park Cram Cracker (N Frisby); 3, Ashby Surprise (C Pullen). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Tequilla Three Shots; 2, Abacus Flamingo (K Evans); 3, Reflex Rashell. 1.10m jnr 1, 2 & 3, Meadowcroft Minstrel, Quaysider & Indien De Here (N Sewell). winter JC 1, Tick Tock Two Tone (E Stoker); 2, Heritage Shamal (E Kelly); 3, Dun Enough (S Parry). jnr intermediate 1, Meadowcroft Minstrel; 2, Quincy De La Ferme Rose (N Mady); 3, Short Step. 128cm 1, Groveley’s Just Marmite (D Maybin); 2, Hollyoaks; 3, Dourough Pebbles (P Goddard). winter 128cm 1, Flinor Songbird (E Willett); 2, Groveley’s Just Marmite; 3, Just Cyberspace (J Emblem).138cm 1, Carrsbrook Special Edition (K Evans); 2, Finnegan’s Fancy Fred; 3, Again & Again (C Bailey). winter 138cm 1, Dawn Flame (Z Adams); 2 7 3, Amber Tiara & Walmore Ricochet (S Sutton). 28 Oct: British novice 1, Florida; 2, Kimberley Star (T Mason); 3, Gaelic Blues (D Lloyd). Equissage Discovery 1, Rukis (M Watson); 2, Pennyhill Park (A Clutterbuck); 3, Tifcrum French (M Gilmour). 1.05m 1, G Boy (D Wise); 2, Odine (R Hooper); 3, Mountain Maid (L Edwards). newcomers/1.10m 1, Rebellious II (H Penny); 2, Castlebin Boy (B Martin); 3, The Fantasy Image (F Adair Hill). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Rebellious II.

WEST WILTS EC 21 October

Charles Owen British Novice 1, Knight Outl (K Grimster); 2, Woadhill
Starspotter (S Gantlett); 3, Chapalowe Bee A Star (L Webster). Discovery 1, Annis Lucky Deal (B Ford); 2, Quickstep (K Grimster); 3, Woadhill Starspotter (S Gantlett). Great Leighs Newcomers/ 1.10m Members Cup 1, Townhead Gambado (L Lodge); 2, Simply Ali (K Grimster). 1.15m Open 1, Bentley Rhythm Ace (M Hoskins); 2, Duhonw Rhys (W Miflin).

COOMBE PARK Totnes, Devon 22 October

Charles Owen British Novice 1, Blue Mountain (E Baker); 2, Scintillare (C Booker); 3, Land of Cotton (S Farrer). Equimax Discovery 1, Blue Mountain (E Baker); 2, Cool and Luke (C Booker); 3, Scintillare (C Booker). Paint Centre 105cm Open 1, Devon Flagship (S Rogers); 2, Benetton Boy (St Elford); 3, Ani Alme (A Andrews). Newcomers / 110cm Open 1, Butterfly (C Jones); 2, Voltaire Surprise (J Headford); 3, Law Abider (T Kneen). Horse & Hound Foxhunter / 120cm Open 1, Butterly (C Jones); 2, Prince Farn (V Done); 3, Mistral Force Ten (J Tuff).

LIMES FARM INTER NATIONS CUP Folkestone, Kent 24-26 October

1.10m speed 1 & 2, Ever & Petula (J Beirens), BEL; 3, Which Way Now (L Woodcock), GB; 4, Romantis (Z Causer), GB; 5, Orasa (B Dalton), GB. 1.20m speed 1, Neander (M Al Kumaiti), UAE; 2, Madame Zaza (N Boorman), GB; 3, Titan (M Royer), BEL; 5, Caparetto (S Gosling), GB; 6, Roman Numeral (L Evans), GB. 1.10m team 1, Kalifi Imp (R Watling), GB; 2, Mr Mac II (V Attwood), GB; 3, Gypsy De Monceaux (S Pavey), GB; 5, Steffie (B Dalton); 6, Wunathose Daze (C Bailes), GB. 1.20m team qual 1, Neander; 2, Urielle Van De Leeuwerk (J Es), BEL; 4, Madame Zaza; 5, Cedria (S Pavey); 6, Sir Saigon (A Porter), GB. 25 Oct: 1.10m 1, Which Way Now; 2, Ever; 3, Steffie; 4, Southey Express (S Nickels), GB; 6, Morgan De Toi (A Porter). 1.20m 1, Titan; 2, Madame Zaza; 3 & 5, Cyrano & Downtown B (T Priest), GB. 1.10m team 1, GB A (Kalifi Imp; Mr Mac II; Gypsy De Monceaux; Steffie); 2, BEL A (Wilster/E Peters; Ever; Prima Z/V Feskens; Pachats Legacy/E Feskins); 3, BEL B (Hebdo/A Uyttenhoeve; Monotype/N Dedestere; Vagabond/L Morley; Petula. 1.20m team 1, BEL (Titan; Queenie Van De Gavers/E Feskens; Urielle Van De Leeuwerk; Naomi U/L Morley); 2, GB A (Madame Zaza; Cedria; Sir Saigon; Connie V/J Slade); 3, UAE (Borane III/C Al Reda; Pablo St George/Fahad Al Houmoudi; Patsy’s Dream/A Homaid; Neander. 26 Oct: 1.10m grand prix 1, Ever; 2, Gypsy De Monceaux; 3, Mr Mac II. 1.20m grand prix 1, Urielle Van De Leeuwerk; 2, Kashmira (S Elliott), GB; 3, Connie V; 4, Madame Zaza. 1.10m speed 1, Monotype; 2eq, Romantis & Which Way Now; 4 & 6, Orasa & Steffie. 1.20m speed 1, Neander; 2 & 3, Morgan De Toi & Sir Saigon; 4, Roman Numeral; 5, Caparetto; 6, Madame Zaza.

SCOTTISH JUNIOR SPONSORS Rowallan, Ayrshire, 24-26 October

jnr 90m 1, Bronwyns Bright Idea (H Haig); 2, Mr Spot Me (D Susans); 3, Ashes Cool Dude (C Miller). 128/138cm 1, Lakeland Little Cracker (C Mowbray); 2 & 3, Golden Grove Sunshine & Sligo Lucky (H Haig). 1.10m 1, Snittles Just Jim (W Melville Smith); 2, Zeemax (C Mowbray); 3, Forever Reunited (M McDonald). jnr open 1, Zeemax; 2, Arjay (R Walker); 3, Weavers Legacy (W Melville Smith). 25 Oct: 128/138cm 1, Lakeland Little Cracker; 2, Help Ma Bob (E Proudfoot); 3, Cheeky Chester (J Smith). winter 128cm 1, Sligo Lucky; 2, Dickens (J Martin); 3, Cheeky Chester. winter 138cm 1, Help Ma Bob; 2, Willbound (J Drummond); 3, Lakeland Little Cracker. 1m jnr 1, Forever Reunited; 2, Sparkling Special Edition (L Hutt); 3, Red Wharf Bobby (G Mitchell). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Lac Leman (M Heath); 2, My Special Effect (K Vayro); 3, Silver Thunder (J McCallum). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/Kitt Jnr Coral 1, Silver Thunder; 2, Picadero (J Kirk); 3, Brackmount Billy (J Spence). 1.10m 1, Lakeland Little Wonder (R Cottam); 2, Zeemax; 3, Forever Reunited. jnr open 1, Lakeland Little Wonder; 2, Stainsby Top That (R Cottam); 3, Beechway Delight (A Johnstone). 2-fence challenge 1eq Western Andy (H Davies), Mirah Kilgobben Rebel (J Bell), Arjay & Lakeland Little Wonder. 26 Oct: new recruits 1, 11 tied. 11 & under 1, 14 tied. jnr 90cm 1, Red Wharf Bobby (G Mitchell); 2, Jazzy Tazzy (G Mitchell); 3, Rickey (D Thompson). BEIB Jnr British Novice/Kitt Jnr Novice 1, RB Spot On (H Haig); 2, Shimmering South Pacific (R Imrie); 3, Kutuzov (V Murdoch). Kitt Jnr Discovery 1, RB Spot On; 2, Shimmering South Pacific; 3, Penshaws Party Time (K Vayro). 90cm jnr 1, Tshakanni (W Melville Smith); 2, Red Wharf Bobby (G Mitchell); 3, Miss Trouble (L Kennedy). Blue Chip Jnr Newcomers/Kitt Jnr Sapphire 1, Penshaws Party Time; 2, Silver Thunder; 3, Little Mayhem (K Smith). 128/138cm 1, Lakeland Little Cracker; 2, The Night Hawk (O Evans); 3, Beechway Delight. 128cm grand prix 1, Sligo Lucky (J Smith); 2 & 3, Highland Star & Bishopston Total Eclipse (L Lorimer). 138cm grand prix 1, Lakeland Little Cracker; 2, Willbound; 3, Beechway Delight. Blue Chip Pro Sparkle JC/JA 1, Lakeland Little Wonder; 2, Highling Flash of Fortune (C Craig); 3, Lakeland Little Classic. 148cm grand prix 1, Lakeland Little Wonder; 2, Master Bill (L Hutt); 3, Highling Flash of Fortune. new recruits grand prix 1, 10 tied. sml pony grand prix 1, RB Spot On; 2, The Man from Clare (E Bell); 3, Ginger Nut Jester (L Beattie). 90cm grand prix 1, Bronwyns Bright Idea; 2, Red Wharf Bobby; 3, Shimmering South Pacific. 1.05m grand prix 1, Flying Chance (L Beattie); 2, Go Large (R Evans); 3, Slipknot (V Murdoch). 1.15m grand prix 1, Sparkling Special Edition (L Hutt); 2, Lakeland Little Classic; 3, Brackmount Billy.

BARTON EC Preston, Lancs, 25-26 October

British novice 1, Dark Shadow (M Almond); 2, Midsummer Ruby Tuesday (J Fountain); 3, The Waffler. Equissage Discovery 1, Dark Shadow; 2, Mrs Royal (S James); 3, Country Squire Ii (B Rogers). pro/am 1, Advent (N Marmont); 2, Lexus Ohio (N Coupe). newcomers/1.10m 1, Vino (L Tough); 2, Lucky Luciano (N Coupe). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Jippe (N Martin); 2, The Mrs (N Crompton). 1.25m 1, Solitaire Sky (N Coupe); 2, Rarrissime De La Cour (N Martin). 1.05m 1, Lakeland Romanda (N Rigby); 2, Knights In White Satin (J Fountain); 3, Midsummer Ruby Tuesday. pro/am 1, Gambarda (G Pollard); 2, Thibaldi (S Rhodes); 3, Advent. 105m amateur 1, Jolly Girl (J Kirby); 2, Mahala (H Connolly); 3, Gozo (G Pollard). newcomers/1.10m 1 & 2, Ready Steady Go & Mrs Magic (E Grassby). 1.20m amateur 1, Jolly Girl; 2, Gozo.

FESTIVAL OF EQUINE SPORTS Ingliston House, Scotland 25-26 October

Scottish Elite Sports Horse ch 1, Solerno (A Rogerson); 2, Aiden Que (A Wilson); 3, Lancelot (L Buchan). 1.40m A4 1, Hunter’s Level (A Craig); 2, Noblesse (R Bevis); 3, Two Mills Showtime (R Maguire). Gillespie Brothers 1.40m ch 1, Candy Lupe (R Bevis); 2, Addy The Eagle (J Billington); 3, Two Mills Showtime. 26 Oct: newcomers 1, Toyboy Town (L Cecchini); 2, Galway Boy II (T Nicholson); 3, Arakai (N Malcolm). 1.10m 1, Miniature Freeflow (L Morton); 2, True Cavalier (M Young); 3, Aqua Di Gio (L Thomson). Horse & Hound Foxhunter 1, Ritmique (S Low Mitchell); 2, It’s Cruise the Blues (C Richardson); 3, Little Miss Bridget (A Craig). 1.20m 1, Light N Sassy (K Fitzgerald); 2, Stainsby Carlos (L Frame); 3, Gavinson (L Power). 1.40m 1, Noblesse; 2, Hunter’s Level; 3, Atlantis II (P Murphy). 1.25m 1, Volano (A Craig); 2, Stainsby Carlos; 3, Sandros Whisker (G Billington).

FOREST EDGE EC Drymere, Norfolk 25-26 October

British novice 1, Maximum Impact II (A Lee); 2, Luck Of Irish (D Glazebrook); 3, Swift Miss Curtis (L McKenzie). Equissage Discovery 1, Fantasia’s Folly (R Webb); 2, Victory Supreme (J Carmichael); 3, Urostar (L Trundley). 1.05m 1, DJ’s Jazzy Bitz (M Self); 2, Simply Syra (L Gray); 3, Total Phoenix (L Trundley). 1.10m members cup 1, Charming (S Strawson); 2, Eisenhower (S Gardner); 3, Claydons Rachel (C Woodcock). newcomers/1.10m 1, Foxdens Muscadet (R Walker); 2, Moniq (S Gardner); 3, Ferndale Wax Lyrical (R Walker). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Lucky Moon 2 (P Howard); 2, Charming; 3, Moniq. 26 Oct: British novice 1, Luv Me Later (S Piggin); 2, Pleydell Jackdaw (S Lang); 3, Porto H (Z Burkett). Equissage Discovery 1, Upward Trend (T Bancroft); 2, Realism (S Strawson); 3, Claydons Jason (M Holden). 1.05m 1, Dutch Thunder (H Clarke); 2, Eisenhower; 3, Magic Decision (J Smith). 1.10m members cup 1, Chime (S Strawson); 2, Sasso (A Hanson); 3, Dennington (M Holden). newcomers 1, Dutch Thunder; 2, Harry Hedgehog (A McKenzie). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Temple Slipway (L Newson); 2, Charming; 3, Heros Way (L Newson). 1.25m 1, Calme Z (C Owen); 2, Temple Slipway. 31 Oct: British novice 1, Arizona Dreamin (L Declerk); 2, Ranja II (R Bond); 3, Diamond Willow (T Conyers). Equissage Discovery 1, Big Deal Burt (J Colley); 2, Blenhein Tsing Song (T Conyers); 3, Just Romeo (J Colley). 1.05m 1, Claydons Jason; 2, Dutch Tornado (H Clarke); 3, Gymcrack Fortune (S Hunt). 1.10m members cup/newcomers 1, Sydney Ruff Diamond (S Feeke); 2, Claydons Rachel; 3, Oscar IX (P Howard). Horse & Hound Foxhunter 1, Just Romeo (J Calley); 2 & 3, Oscar IX & Uptons Jillburga (P Howard).

ROYAL LEISURE Henfield, West Sussex 25-26 October

British novice 1, One Easy Tiger (C Packham); 2, Chesil Beach (J Eastwood); 3, Sky Hawk (S Butchard). Equissage Discovery 1, Artic Cruise (J Cullip); 2, Empire Supreme (C Cole); 3, Sky Hawk. 1.05m 1, Ace Korral (A Adams); 2, Walton Bombadier (L Long); 3, Kinvara (S Butchard). newcomers/1.10m 1, Nicky Lord (M Shirley); 2, Irish Darco (E Sender); 3, Puk Balia (G Strutton). YR 1, On A Mission (H Adams); 2, Favorite (G Talbot); 3, Tipperary King (J Price). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Ukinda (J Burgess); 2, Anderida Polydora (L Keevil). 26 Oct: British novice 1, Sir Flynn (G Briance); 2, Maximus II (M Tomlinson); 3, Little Polywhirl (M Brooks). Equissage Discovery 1, Flash Brigade (G Elson); 2, Querida De La Couer (B Al Omran); 3, Confo D. Horse Health 1.05m 1, China Drum (S Forbes); 2, Shine On Floyd (A Dunne); 3, Lucky Step (J Whibley). newcomers 1, Flash Brigade; 2, Mou Tou (J Lloreda). Horse Health 1.15m 1, Concordedor (K Willard); 2, Brindisi (H Morris); 3, Mou Tou. 1.25m 1, Krakatoa (S Marsh); 2, Riaan (K Willard).

FARAWAY RIDING CENTRE Aberdeen, 26 October

early riser 1, Dalesman (S Ravenshear); 2, Joe II (J Gourlay); 3, Duke of Earl (L Walker). British novice 1, Its Just Jeremy (A Madden); 2, Nuska (J Connelly); 3, Blind Fury (D McChesney). Equissage Discovery 1, Atlanta V (J Gourley); 2, Ridinghill Gold (H Guild); 3, Apache Spurs (S Forsyth). 1.05m 1, First Clover (C Hall); 2, Ticket Chic De Heers (M Bee); 3, Highland Connection (S Bain). newcomers 1, Solitaire (R McCrea); 2, Ticket Chic De Heers; 3, Rebel Without A Cause (M Mitchell). 1.10m 1, Border Chief (A Macdonald); 2, Newcastle Brown II (R McCrea). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Newpark Gerani S (A Field); 2, Ridinghill Gold. 1.25m 1, Le Monopoly (S Hamilton).

LONGWOOD EC 26 October

British Novice 1, Smoked Crystal(K Coombs); 2, Too Chic (K Coombs); 3, Mexico Way II (D Davis). Discovery 1, Downsoak Vincent (J Early); 2, Tee Jau (N Wood); 3, Dhina II (K Watts). 1m Open 1, Applepip Jack (M Russell); 2, Rockford Lady (K Wilson); 3, Crystal Breeze (K Coombs). Newcomers 1, Miss Altitude (M Harris); 2, Landlord V (K Watts). 1.10 Members Cup 1, Kates Chancer (S Gorham); 2, Semi Sonic (L Pamham); 3, Simply Airborn (L Harris). Foxhunter/1.20m Open 1, Ridgewood 4 Square; 2, Semi Sonic.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 26-27 October

1.05m 1, King Murphy (G Burchmore); 2, Data Dunit (A Cullingham); 3, Fallowfield Mr Plod (R Collins). RIHS Winter Nov 1, Crown Tungsten (R Prater); 2, Bajan Blue (C Platt); 3, Nonius (A Cullingham). 1.25m 1, Kwendy (C Platt); 2, Carnaval Dance (L Renwick); 3, Gauguin De Tarsy (S Reeve-Young). 27 Oct: newcomers 1, Bon Homme (S Reeve-Young); 2, Obsession (S Aston); 3, Lowland Z (R Snaddon). 1.10m 1, Rowena (P Kelly); 2, Lonora (J Whinnett); 3, Cloverstone (R Singleton). Horse & Hound Foxhunter 1, Orlando IV (C Platt); 2, Udo Van De Rinkerakker (P Miller); 3, Retreats This Time (D Venn). Wavecrest 1.25m 1, Onyx (G Williams); 2, Port Royal (D Morton); 3, Mercurius (B Maher). Wavecrest 1.35m 1, Onyx; 2, Concordville (A Lewis); 3, Port Royal. British novice 1 &2 , Azure & Mill River (E Warshaw); 3, Another Jacob (W Taylor). Equissage Discovery 1, Dancing Ben (S Sayers); 2, Tullibards Finnegan (G Sayers); 3, Springsteen VDL (C Platt).

ROCKHAMPTON EC 26 October

128/138 Intro 1, Polly Flinders II; 2, My Daughter (J Goulding); 3, Playmate Buzz (S Drinkwater). 128/138 Open 1, Polly Flinders; 2, Roseview Little Love (C Golledge); 3, Rockfield Charm (C Golledge). A4 Open 1, Polly Flinders; 2, Roseview Little Love; 3, Fontmell Rasputin. Junior Newcomers/l.00 Open 1, Going Places (B Mantel); 2, Silver Sands (C Meacham). JD/JC/JA Handicap 1, O’Hill Princess (M Freeman); 2, Silver Sands; 3, Port Wine (S Baker). Junior Fox/ 1.10 Open 1, Going Places.

SOUTH WALES EC Heol-Y-Cyw 26 October

80cm Open 1, Miss Moondance (S Jenkins); 2, Show Me Heaven (S Jenkins); 3, Donatis Comet (L Williams). 128/138 Handicap 1, Dont Matter (Victoria White); 2, Mr Sanco (E Farr); 3, Bwllfa Pie (E Farr). Winter 138 1, Fortridge Napoleon (H Thomas); 2, Tremenyn Flyaway (H Thomas); 3, Mr Sanco (E Farr). Winter 128 1, Show Me Heaven (S Jenkins); 2, Bwllfa Pie (E Farr). 90cm Open 1, I,M A Firestarter (C Roworth); 2, Mavericks Chance (J Thomas); 3, Glanwern Guiness (K Yeo). Junior British Novice 1, Donatis Comet (L Williams); 2, Black Mystery (J Allen); 3, Perky Perkins (M Thomas). Junior Newcomers/1m Open 1, Mavericks Chance; 2, Tremenyn Flyaway; 3, Glanwern Guinness. Junior Foxhunter/1.10m Open 1, Louie 2 (E Farr); 2, Pentyparc Sir Galahad (K Bushen); 3, Ausdan Clavy (M Edwards). Winter Jc 1, Pentyparc Sir Galahad; 2, Louie 2; 3, Ausden Clavy.