PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 17 February

Charles Owen British Novice 1 & 2, Ridgeside Mayday & Ridgeside Dancer (E-J Slater); 3, Take The Chance (K Norton). Equimax Discovery 1, Ridgeside Dancer; 2, Elle (M Dorgan); 3, Royal Rose (M Dye). Great Leighs Newcomers 1, Grand Centaur (P Miller); 2, Royal Rose; 3, Otti Jambo M (J Rothstein). 1.10m 1, Colorado ((J Renwick); 2, Pouchka’s Knight (J Crippen); 3, Happiness (K Green). Horse & Hound Foxhunter 1, Udo Van De Rinkrakker (P Miller); 2, Lola Cruiso (J Randall); 3, Primeur (S Davies). 1.25m 1, Colorado; 2, Quartz (T Davies); 3, Southerns Major (M Dorgan). 1.30m 1, Coeur (S Reeve-Young); 2, Noble House III (H Bohringer); 3, Think Pink II (S Allen).

TALK OF THE NORTH OVERSEAS CHALLENGERochdale, Lancs, 17-19 February

Accenture 1.10m 1, Thornbank Hannah (T Newman); 2, Revitalised (D Richards); 3, Parola (L Phillips). jnr/YR challenge 1, Panama Springbok (R Morrison), AUS; 2, Woodentop Valentine (E Portas); 3, Jessica Du Watchet (L Phillips). 1.20m A4 1, Temple Guess What (P Barker); 2, Crown Rhodonite (E Shaw); 3, Princess Jade (A Owens). 1.25m 1, Royal Recruut (G Strutton); 2, My Little Soldier (S Buckley); 3, San Bonito (M Davin). 1.30m 1, Parade V (P Morris); 2, Comme Ci Comme Ca (S Harvey); 3, Cynfig Showtime (E Eynon). Great Leighs Newcomers 1, Veneur (C Curtis); 2, Intuition (L Stephenson); 3, Una Van Berkenbroek (J Garton-Pope). 1.10m 1, The Fox (A Brady); 2, Panama Franco (A O’Neill); 3, Clover Highlight (R Maguire). Accenture YR Grand Prix 1, Hallo Mossy (A Edwards); 2, Teds Way (D Harland); 3, Gazette (J Kermond), AUS. B&C 1, Hula Hoop (C Frazer); 2, Roscoes Excell (T Newman); 3, Son Of A Gun (J Knox). 1.25m 1, Capello IV (T Newman); 2, Arielka (A Saywell); 3, Mylegoman (Z Phillips). Accenture 1.30m 1, Timbuckto (G Billington); 2, Onarco (M Marsh); 3, My Little Soldier. 1.20m 1, The Fox; 2 & 3, Panama Springbok & Lowhill Bonjour (R Morrison) AUS. Accenture Team 1, England (Crown Rhodonite; Adamo America/M Davin; Landini/V Mallin; Houpy Du Torte/N Phillips; Audi’s Magic/T Knox); 2, Wales (Witches Touch Of Fleur De Lys/C Frazer; Mylegoman/Z Phillips; Call My Bluff/S Broome; First Edition/A John; Bentley Master/A Owens); 3, Scotland (Aventurine/S Babes; Stainsby Carlos/L Hutt; Tylers Vivien/K Connor; CB Rapide/S Hutt; Valencia/L Babes). 1.20m 1, Daninos (L Pavitt); 2, Lacanda (L Williams); 3, Cellway (S Buckley). Accenture 1.30m 1, Faraway Hills (P Barker); 2, Hors La Loire (M Whitaker); 3, Mr George (C Curtis).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 18 February

95cm 1, Sienna Renkum Shauna (A Clarkson); 2, Jays Mystique (D Perry); 3, Paris Turn (K McGladdery). 1.05m 1, Monarchs Last Dancer (S Longshaw); 2, High Extreme (A Ayris); 3, Jays Mystique. 1.15m 1, Easton Promise (K Partrick); 2, Reine Du Chene (D Rhodes); 3, Bally Bit More (M Kyle). Horse & Hound Foxhunter/ 1.20m 1 & 2, French Gypsy & Red Card (M Kyle).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 18 February

Charles Owen British Novice 1, Whirley Bird Too (S Sadler); 2, Mirco II (S Atkins); 3, Val Dur De Muze (J Mincher). Equimax Discovery 1, Boy C (J Bosley); 2, Nark (R Hooper); 3, Val Dur De Muze. 1.05m 1, Kingsclere Diamond Lady (J Mincher); 2, Phoenix Ostrov (G Barton); 3, Living Colour (B Dove). Great Leighs Newcomers 1, Westpoint Ryan (I Aguado); 2, Magic Blue (J Mincher); 3, Mulloughdrin Diamond (S Lane). 1.15m 1, Reflex Diamond King (J Wilkins); 2, La Clochette (L Abraham); 3, Opposition GB (L Louden). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, La Clochette; 2, Nikita J (G Evans); 3, Watussi (J Biddle).

ROYAL LEISURE Henfield, Sussex, 18 February

Charles Owen British Novice 1, Rosier Tobias (D van Nes); 2, Speciality (J Clee); 3, Maximus II (M Tomlinson). 1m 1, Just A Rose (C Riley); 2, Lady Aimee (B Sexton); 3, Marmora (B Pobjoy). 1.05m 1, Just A Rose; 2, Lord Concorde (A Boyce); 3, Eurogold (K Pheasant). Great Leighs Newcomers 1, Balinderry Lion (C Hacking); 2, Irish Darco (C Ellis). 1.15m 1 & 2, Lydmar & Southerns Major (M Dorgan); 3, Daytona Bay (R Gardiner). 1.25m 1, Nastara (C Ellis); 2, Harmony Dawn (J Martina);3, Sandalls Rockerfella (J Annett).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 19 February

Charles Owen British Novice 1, Four Leaf Clover (S Page); 2, Serabi (R Hall); 3, Bleu Rose (B Goddard). Equimax Discovery 1, Snowleaf (A de Verteuil); 2, AC April Faire (V Ashworth); 3, December Calmead (H Lewis). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Kiss & Tell (H Tredwell); 2, Headley Kingdom (C Chamberlayne); 3, Fleethouse Zacaria (G Bray).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 19 February

128/138cm 1, Precious Cargo (S Campion). BEIB Jnr British Novice 1, Mockbeggar Drifter (S Abbot); 2, Cathedine Marvel (G Slater); 3, Pembroke Girl (T James). jnr discovery 1, Mockbeggar Drifter; 2, Fifth Avenue (L Cookson); 3, Luccra Boy (C Tetlow). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Merlins Secret (T Baillie); 2, Mockbeggar Drifter; 3, Millhouse Little Girl (P Neil). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Rathsallagh Flash (I Thompson); 2, Okehurst Charlie Chaplin (L Sims). jnr 1.15m 1, Okehurst Charlie Chaplin.

WELSH JNR SJC Haverfordwest, Pembs, 19 February

80cm jnr restricted 1, Waterstone Star (A Davies); 2, Flying Princess (S Jenkins); 3, Fairywood Royalist (B Evans). 128.138cm 1, I’m A Firestarter (C Roworth); 2, Waterstone Star; 3, Sweeny High Flyer (H Riseborough). 11 & under 1, Sweeny High Flyer; 2, Flying Princess; 3, Cambrian Girl (H Riseborough). 90cm jnr restricted 1, Misty Jazz (C Roworth); 2, Penmorfa Farm Lara (L Bettinson); 3, Devil’s Dancer (J Roworth). 128/138cm 1, Welsh Wonder (H Griffiths); 2 & 3, Tremenyn Flyaway & Ballyclough Tess (H Thomas). national 128/138cm 1, Tremenyn Flyaway; 2, I’m A Firestarter; 3, Ballyclough Tess. 85cm jnr 1, Tremenyn Flyaway; 2, Just Chester (L Bettinson); 3, Penmorfa Farm Lara. BEIB Jnr British Novice 1, Don’t Matter (V White); 2, Mockley May Melody (K-J Davies); 3, Waterston Wizzard (A Prettyman). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Airborne Gunner (J Griffiths); 2, Folly Jos Mr Chips (L Bettinson); 3, Greenvale Dreamweaver (V Best). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Airborne Gunner; 2, African Gnu (A-C Graves); 3, Fortridge Napoleon (J Thomas). jnr members cup 1, Langarth Caroline (J Griffiths); 2, What’s The Story (S Evans); 3, Mountain Ghost (H Thomas). jnr intermediate 1, Current Ruella (R Griffiths); 2, Mountain Ghost; 3, What’s The Story. Charles Owen British Novice 1, Waterston Widget (A Prettyman); 2, Pentyparc Hannah (L Kennedy); 3, Ballinteskin Diamond (S Williams). Equimax Discovery 1, Waterston Widget; 2, Astro Express (G Evans); 3, Ballinteskin Diamond. 1m 1, Deeper In Debt (A Prettyman); 2, Pentyparc Jacques Kerouac (P Griffiths); 3, Zacharias John (M Butcher). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Hampton (G Evans); 2, Kensi (H Evans); 3, Caladoro (D Clapp).

FOREST EDGE EC Swaffham, Norfolk 21 February

Charles Owen British Novice1, Lady Karlien (C Rumens);2, Primadonna (S Gardner);3, Denton Talisman (L Barber).Equimax Discovery1, Hallo Duncan (T Davies);2, Montezooma (G Manchester);3, Himself (L Hawkins).1.05m Open1, Starbrook (K Garrett);2, My Irish Fella (K Johnson);3, Harvey’s Courage (H Heaton).1.10m Members/Newcomers 1, Tankers Town (S Hunt);2, Monsignor (S Feeke);3, Harry Hedgehog (A Mackenzie).Foxhunter/1.20m Open1, Sidney Ruff Diamond (S Feeke).

ROYAL LEISURE JUNIOR PREMIER Henfield, Sussex, 21-23 February

jnr open 1, Maxton Hijack (R Prater); 2, Another Dollar (N Pavitt); 3, Bobby Bracken (L Sims). AK Horseboxes JA Winter Classic 1, Floating Change (L Wade); 2, Another Dollar; 3, Batman II (L Whitehouse). 128/138/148cm 1, Polly Flinders II (B Mantel); 2 & 3, Ballybin & Street Angel (J Kirk). winter JC 2nd round 1, Highfields Sir Hugo (L Whitehouse); 2, Bobby Sparrow (J Dunn); 3, T Adh Leis (S Ballard). winter 128cm 1, My Little Tinker (D Plumley); 2, Benjamin Bunny (Z Wilson); 3, Metric (H Smallwood). winter 138cm 1, Midnight Man (G Horsley); 2, Wanda Bewitched (S Frost); 3, Dawn Flame (Z Adams). JA 1eq, Garlands Cashman & Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 3, Loobeen Shamrock (A Mizon). 128/138cm 1 Strawberry Fair (M Sampson); 2, Waterman’s Cartier (J Emblem); 3, Foxy Basil Brush (K Smith). winter 128cm 2nd round 1, My Little Tinker; 2eq, Micklow Rapidash (M Brierley-Barton) & Ballyclough Tess (H Thomas). winter 138cm 2nd round 1, Strawberry Fair (M Sampson); 2, Dawn Flame; 3, Midnight Man (G Horsley). jnr open 1, Radient Kismet (A Morris); 2, Street Angel; 3, Blue Amber (H Penny). jnr restricted 1, Knockbeg Westbury (L Pheasant); 2, Radient Kismet; 3, Major Angel (C Graham).

TALK OF THE NORTH SENIOR PREMIER Milnrow, Lancs, 21-23 February

1.15m 1, Panama Springbok (R Morrison); 2, Tampa Bay (C Swail); 3, Fair Actress (A Long). Horse & Hound Foxhunter 1, Chanoeka Z (L Scullion); 2, Paradis (T Newman); 3, Pamone (L Whitaker). B&C 1, Croft Little Doll (A Pacheco); 2, Roscoes Excell (T Newman); 3, Centa II Z (C Rossetti). 1.25m 1, My Little Soldier (S Buckley); 2, Mister Woppitt (E Rodney); 3, Bally Rose (J Daly). 1.30m 1, Wales Whisper (M Whitaker); 2, Royal Dane (A Pacheco); 3, Calibra (L Williams). Blue Chip Dynamic 1, Croft Little Doll; 2, Alcina (A Bedford); 3, Prince Termie (A Pacheco). 1.25m 1, Temple Another What (P Barker); 2, Kanderosa (M McCourt); 3, Franklins Aqua (G Strutton). YR 1.30m 1, Casyopeya (J Billington); 2, Granada 232 (L Williams); 3, Frederick (J Billington). 1.40m 1, Silvano Van Texel Bos (A Hamilton); 2, Barry Bug (J Billington); 3, San Bonito (T Davin). Blue Chip Performance 1, Temple Polly (J Russell); 2, Haddon House Cool Flo (J Reed-Stephenson); 3, Gambada (G Pollard). Osborne Refrigerators Winter Grade C 1, Roscoes Skip On (L Babes); 2, Witches Touch Of Fleur De Lys (D Lampard); 3, Flare Time (A Pacheco). YR grand prix 1, Frederick; 2, My Little Soldier; 3, Sensation (M Beaumont). winter A&B grand prix 1, Abbervail Dream (D Lampard); 2, Blue Chip Kildalton Lad (P Barker); 3, It’s Magic Max (K Shore).

GREENLANDS Carlisle, Cumbria, 22 February

Charles Owen British Novice 1, Caledonian Twist (E Carroll); 2, Northern Legend (C Chappelhow); 3, Ardgainean Lass (M Kendall). Equimax Discovery 1, Northern Legend; 2, Caledonian Legend; 3, Tinker’s Boy (N Springer). Great Leighs Newcomers 1, Sea Cat Sally (E Carroll); 2, Rikinesta (N Springer); 3, Oldlands Calypso (L Creighton). NDS Members Cup 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Quayside Castle Mistique (A Duncan). 1.15m 1, Shady Canadian (M Mason); 2, Blexlee (L Creighton); 3, Ally Bear (N Whittam). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Krekor (K Bowman); 2, Blexlee; 3, Lakota Lady (J Cross). 1.30m 1, Krekor (N Springer); 2, Fraser’s Boy (S Skelton).

THE HAND EC Clevedon, Avon, 22 February

Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1 & 2, Ballinteskin Timahoe & Chime (E Eynon); 3, JR Black Magic (C Morris). 1.25m 1, Cynfig Showtime (E Eynon); 2, Cloud Nine (A Thomas); 3, Danger Mouse (E Eynon). 1.30m 1, Cynfig Showtime; 2, Laughton James (C Baker); 3, Hallo Mossy (A Edwards). Charles Owen British Novice 1 & 2, Dusty Royale & Can It (E Eynon); 3, Capital J (N Jordan). 1m 1, Moorhill Granite (J Hobbs); 2, Shimmering Ice (C Edwards); 3, Only Wishes (L Chapman). 1.10m 1 & 2, Windmill Lady & Dragon Kiss (A Edwards); 3, Shimmering Ice.

DEVON LEISURE Fishcross, Alloa, 22-23 February

Charles Owen British Novice 1, Rado (J Raeside); 2, Vesuvio (J Brogan); 3, Connelly (D Shaw). Equimax Discovery 1, Vesuvio; 2, Bob The Cob (D Duffin); 3, My Lulu (N Robb). Great Leighs Newcomers 1, Freedom Spirit; 2, Dallymore (S Houlden); 3, Tamart Van De Elshoeve (P Argo). 1.10m 1, Airdrie Silver King (R Brady); 2, Linnhill (L Power); 3, Orkellos Limited Edition (V Logan). Horse & Hound Foxhunter 1, Bushfire (R McCrae); 2, Universal (M Young); 3, Meadowhead (M King). 1.25m 1, Shelley Beach (M Young); 2, B Dynamic (R Brady); 3, She’s Our Mare (D Duffin). 23 Feb: Charles Owen British Novice 1, Cinnamon (J Thomson); 2, Ballyragget Boy II (J Lamont); 3, Eulora (D Shaw). Equimax Discovery 1, Robot Cob (S Tothill); 2, Toyboy Town (L Cecchini); 3, Rado. Blue Chip Power/Great Leighs Newcomers 1, Raymond II (D Duffin); 2, Jaybird (S Tothill); 3, The Eulogy (C Lindsay). 1.10m 1, Mr Bizzy (A Bonelli Baird); 2, Hunter’s Level (J Brogan); 3, The Auctioneer (C Lindsay). 1.20m 1, Just A Tick (S Lennox); 2, Solo Flight II (S Brash); 3, Arden Joe (C Allen). Horse & Hound Foxhunter 1, My Lulu; 2, Pendora (A Wilson); 3, Lynford (S Neads). 1.30m 1, Lendel; 2, B Dynamic; 3, Travis Roma (L Johnstone).

LIMES FARM EC Hawkinge, Kent, 22-23 February

Charles Owen British Novice 1, Grand Clover (S Hatton); 2, Rejcha (C Moyce); 3, Goodtimes Misteeq (J Eastwood). Equimax Discovery 1, Boy C (J Bosley); 2, Only Joking (M Williams); 3, Rejcha. 1.05m 1, Kingsclere Diamond Lady (J Mincher); 2, Foxglove Just Do It (D Roud); 3, Harry’s Dream (J Eastwood). NDS Members Cup 1, Kingsclere Diamond Lady; 2, Melson G (B Dove); 3, Sir Saigon (M Berry-Robinson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Olimore (S Hatton); 2, Magic Blue (J Mincher);3, Jalisco III (J Price). 23 Feb: Charles Owen British Novice 1 & 2, Glamour Girl & Goodtimes Misteeq (J Eastwood); 3, Picasso IV (J Fulcher). Equimax Discovery 1, Boy C; 2, Caroico Lodge (C Addington); 3, Picasso IV. 1.05m 1, Kate’s Chancer (D Roud); 2, Kingsclere Diamond Lady; 3, Starlight Royal Mission (A Wildish). Blue Chip Power/Great Leighs Newcomers 1, Magic Blue (J Mincher); 2, Reflection II (M Bellinger); 3, Lord Cadre Noir Z (H Luck). 1.15m 1, Kingsclere Diamond Lady; 2, Melson G; 3, Lord (P Nisbett). 1.25m 1, Pjort (C Moyce); 2, Harlem (C Foreman); 3, Miss Saffie (C Moyce).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 22-23 February

BEIB Jnr British Novice 1, Layton Bits & Pieces (J Few); 2, Simply Flash (J Mitchell); 3, Irish Crest (B Fleming). jnr discovery 1, It’s Crystal Clear (A Woodham); 2, Little Tiggy Winkle (H Pearson); 3, Classic Invasion (L Ratcliffe). Blue Chip Jnr Newcomers1, It’s Crystal Clear; 2, Amberleigh (L White); 3, My Destiny (C Chapman). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1 & 2, Ballyfinn Clover & Montana Mindy (M Sapsford); 3, Short Step (H Arnold). jnr members cup 1, Short Step. 10 &under 1, 5 tied. 128cm 1, Tom The Bomb (J Whittaker); 2, Banana Daiquiri (J Emblen); 3, Hollyoaks (D Willett). sml pony 1, Tiger Tim (J Whittaker); 2, Spring Disney (O Lilley); 3, Tom The Bomb. 138cm 1, Mr Blue (J Sawyer); 2, Just Be OK (A Pownall). 23 Feb: BEIB Jnr British Novice 1, Buzzmatic (A Petts); 2, Boblands Five Winds (H Arnold). jnr discovery 1, Another Shady Lady (E Kelly); 2, Top That Now (L Card); 3, Prince Kasim (A Jones). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Willoway Dreamer (S Frost); 2, April Star (A Stafford); 3, Baltic Prince (J Burley). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, MVF Supreme (S Frost); 2, Baltic Prince; 3, Snatch (N Sewell). 1.10m jnr 1, Ballyfinn Clover; 2, Katmandu (C Keeling); 3, Telstar Snapshot (L Stonestreet). jnr members cup 1, Meadowcroft Minstrel (N Sewell); 2 & 3, Keelings Phoenix & Katmandu. 10 & under 1, 4 tied. 128cm 1, Forever Penny (R Gunn); 2, Little April Showers (J Craven). sml pony 1, Bowes Ricochet (D Willett); 2, Pitlands Woodside Velvet (K Evans); 3, Spring Disney. 138cm 1, Bowes Ricochet; 2, Go For Broke II (M James).

AREA 43A Brickfields EC, Isle of Wight, 23 February

Warm-up 1, Khan II (A Wright); 2, Carnival Daydream (J Hayles); 3, Delysia Day (S Payne); 4, White Lane Bacchus (E Booth); 5, Sky High Sunday (K Hinds). British Novice 1, Text Message (A Blanch); 2, Dutch Fortune (L Allman); 3, T. Savana (F Hinds); 4, Carnival Cloud (L Hunt); 5, Khan II (A Wright). Equimax Equine Discovery 1, Tyas Luttle Star (L Vale); 2, Carnival Daydream (J Hayles); 3, Carnival Cloud (L Hunt); 4, Carnival Spell (R Penn). 1.0m Open 1, Duncaring (A Henderson); 2, My Lady Louise (S Begley). 1.05m Open 1, En Vogue (R Booth); 2, Carnival Spell (R Penn); 3, Niels (J Warrick); 4, Alogo (N Price); 5, My Lady Louise (S Begley). Member’s Cup 1.10m/Great Leighs Newcomers 1, Alogo (N Price); 2, Niels (J Warrick); 3, Carnival Spell (R Penn); 4, Riverwood (R Booth); 5, Lucky Girl II (S Begley). 1.20m Select Open 1, Riverwood (R Booth). Jnr British Novice 1, Green Links Litle Nell (L Wade); 2, Longstone Choir Master (L Tate); 3, My Best Buddy (L Tate); 4, Oakdene Midnight Arrival (J Bircham); 5, Caemeo Midnight Eclipse (T Hughes). Jnr Progress Stakes 1, Kangaroo Angel (H Webster); 2, Mr Magic (L Tate); 3, Longstone Choir Master; 4, Teen Spirit (J Vaughn); 5, Oakdene Midnight Arrival. Jnr Newcomers 1, Teen Spirit; 2, My Best Buddy; 3, Green Links Litle Nell. Jnr Foxhunter/1.10m Open 1, Patchwork Warrior (H Webster).

ARENA UK Grantham, Lincs, 23 February

Charles Owen British Novice 1, Bandul (R Howell); 2, Romario II (M Lanni); 3, Stonefield Highway Man (E Hartshorn). Equimax Discovery 1, Mr Bogus (A Allen); 2, Beacon Abbi (H Dooley); 3, Irish Wispa Gold (J Currah). ArenaNovice 1, Santana Pa Ti (R Hill); 2, Chloe P (A Brady); 3, Utah Van Het Westleven (M Lanni). Great Leighs Newcomers 1, My Laurel (L Brennan); 2, Portofino II (M Lanni); 3, Kildalton XJS (R Walker). NDS Members Cup 1, Darius D (M Stubbs); 2, Desert Queen (S Upton); 3, Ashgroves Laughton’s Pet (S Shaw). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, The Fox (A Brady); 2, Jamel (L Brennan); 3, Lamaree (S Jack). 1.25m 1 & 3, Abalone Cracker & Princess Cleo (M Kyle); 2, Just Jerry (S Brady).

BADGWORTH ARENA Axbridge, Somerset, 23 February

Charles Owen British Novice 1, Dexys Irish Mist (S Dexter); 2, Push and Shove (J Gunn); 3, Bramble (K Richards); 4, Grey Flier (K Hart); 5, Mrs Doubtfire (B Watt); 6, Sand Piper II (A Edwards). DMS 1m Novice 1, Push and Shove (J Gunn); 2, Consus (M Marino); 3, Murphy’s Girl (C Boardman); 4, Norton Taboo (K Pearce); 5, Baribal (L Wesbroom); 6, Spartacus (H Buffin). Equimax Discovery 1, Consus (M Marino); 2, Musafa (M Marino); 3, Master Wassel (M Marino); 4, Another Treat (B Burbidge). 1.05m Open 1, Moorhill Granite (J Hobbs); 2, The Grey Horse (P Baber); 3, Penbridge Pascal (M Marino); 4, Just Wispa (H Buffin). Great Leighs Newcomers 1, Vouvray (L Bevan); 2, Maximum Deal (H Marsh); 3, Dragon Kiss (A Edwards). NDS Equine 1.10m Members Cup 1, Fiddlers Grey (P Baber); 2, Magoury Star (L Trendell). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Dragon Kiss (A Edwards).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 23 February

sml pony 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Jim’s Jet (K Walker); 3, Powtan (R Connor). 90cm jnr 1, Colour Code; 2, Kitsmill Galaxy (B Valks); 3, Powtan. Kitt Jnr Novice 1, Rotherleigh Tuppence (K Cubley); 2, Aklah Dark Princess (C Lowther); 3, Greenacres Hilarity (H McKenna). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Rotherleigh Tuppence; 2, Watson & Thornton Emerson (P Thornton); 3, Parkgate Snowstorm (K Clarkson). 1m jnr 1, Lynwood Gem (A Darbyshire); 2, Kitsmill Galaxy; 3, Forever Katie (S Locker). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Devlin (K Chevin); 2, Parkgate Snowstorm; 3, RS Sky High (R Walker). 1.10m jnr 1,Bilko Lad (A Derbyshire); 2, Zeemax (J Garside); 3, Meretown Martini (A Baker). jnr members cup 1, Bilko Lad; 2, Softee Supa Nova (S Needham); 3, Meretown Martini. jnr open 1, Softee Super Nova; 2, Woodside Way (K Chevin); 3, Arjay (R Walker).

BLEWBURY EC Didcot, Oxon, 23 February

Kitt Jnr Novice 1, Merlin’s Secret (T Baillie); 2, Roan A Friend (R Hendry); 3, La Fontempo (R Willoughby). jnr discovery/1m jnr 1 & 2, Blaen-y-Fan Jubilee & My Godfather (J Reynolds); 3, Smart Colours (C Grimster). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Mr Bojangles (E Harris); 2, Mount Cayhill Delta (H Luck); 3, Backstreet Bay (C Lockhart). jnr open 1, Blaen-y-Fan Jubilee; 2, Sorcerer’s Apprentice III (S Oliver); 3, African Mist (C de Verteuil). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Rapps Dun Popper (E Akers); 2, Simply Rosie (E Ashworth). 1.10m jnr 1, Emerson Bay (K Tudge); 2, Sorcerer’s Apprentice III; 3, Coconut Creek (J Swambo). jnr members cup 1, Ashfield Rhonda (L Ticehurst); 2 & 3, Zero To Hero & The Triple Echo (P A Blosse).

EXETER EC Poltimore, Devon, 23 February

BEIB Jnr British Novice 1, Coconut Crazy (K Sheldrake); 2, Gaelic Prince (P Wonnacot); 3, Springtime Pops (C Mills). jnr 85cm 1, Cavendish (G Hann); 2, Fairlands Star (C Mills); 3, Denis The Menace (G Hann). jnr progressive 1, Machu Pichu (J Shears); 2, Tyson II (J Arnold-Jones); 3, Memphis Tennessee (L Corey). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/jnr 1.10m 1 & 2, LJ’s Virtual Reality & Bowcastle Mendip (L-J Dale); 3, Glentimon (L Gorney). jnr members cup 1, Maple Syrup (H Wells); 2, Bowcastle Mendip.

KINGSTON MAURWARD Dorset, 23 February

Charles Owen British Novice 1, Just Henry II (J Case); 2, Springdale (R Dixon); 3, Makushla (A Ward). Equimax Discovery 1, Carnaval De Houley (L Faletto); 2, Minuette III (S Harrington); 3, Meri Ryme (S Batten). NDS Equine Members Cup 1, Noble Max (L Pinney); 2, Rolled Gold II (L Down); 3, Snow Bunting (S Evans). 1.15m 1, Darcline (T Dunn); 2, Rolled Gold II (L Down); 3, Skipping Cloud (L Greenwood). West of England Grade C Qualifier 1, Noble Max (L Pinney); 2, Makita II (M Lilley); 3, Patries (T Dunn).

LOANHEAD EC Aberdeen, 23 February

60cm tinkerbell 1, Flying Angel (K James); 2, Share A Dream (L Watson); 3, Eyarth Amigo (J Buchan). 75cm future star 1, Mabula Magic (A Laing); 2, Desert Breeze II (A Laing); 3, KE Partly Cloudy (l Little). BEIB Jnr British Novice 1, Milton Kingfisher (H Guild); 2, Auchterflow Myfanwy (L Guild); 3, Barmekin Mist (l Barclay). 12 & under 1, Auchterflow Myfanwy; 2, Help Ma Bob (E Proudfoot); 3, Dalgan Express (K Spalding). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Fair Chiffon (T Baird); 2, Marocco (A McDonald); 3, Milton Kingfisher. 1m jnr 1,Help Ma Bob; 2, Emerald Crystal Clear (L Bradford); 3, Snittles Just Jim (W Melville-Smith). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, J’s Dream (Y Geddie); 2 & 3, Dream Flight & Live Sparks (E Proudfoot). Scottish Indoor JC ch 1, Treasure Cookie (A McDonald). jnr intermediate 1, Treasure Cookie; 2, Bishopston No Limit (Y Geddie).

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 23 February

Charles Owen British Novice 1, Tom Thumb (K Magennis); 2, Hawthorn Flash (M Gray); 3, How Do You Do (M Cooper). Equimax Discovery 1, Intuition (C Shepherd); 2, Cool Impression (M Bampton); 3, Macita (E Blackburn). Great Leighs Newcomers 1, For Business Or Pleasure (W Halliday); 2, Blade (WClarke); 3, Westwood Red Fox (E Tough). 1m 1, Redcott Hit The Spot (D McNulty); 2 & 3, Revitalize & Jinski Blues (D Richards). NDS Members Cup 1, Kelly’s Romany Princess (K Shaw); 2, Crack Malone (K Phillips); 3, It’s Ocean Blue (K Tsang). 1.25m 1, Kelly’s Romany Prince; 2, Moorhey Millbrook (C Richardson); 3, Summer Breeze (N Coupe).

RICHMOND EC Brough, North Yorks, 23 February

Charles Owen British Novice 1, Vader (S Metcalfe); 2,Sydney Sheldon (A Atkinson); 3, Lynwood Warrior (M Cairns). Equimax Discovery 1, Halebop (S Russell); 2, Valhous Van De Lindenhof (T Holder); 3, Bowes Revolution (N Pow). 1.05m 1, Ferndale Summer Breeze (S Blakey); 2, Ferndale Cleo (A Wall); 3, Gravure De La Mere (R Shields). Stable Express 1.15m 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Seacroft Lad (D Harland); 3, Ferndale Summer Breeze. Scope B&C 1, Seacroft Lad; 2, Westbourne Everytime (E Wright); 3, Scarlet O’Hara (N Sheard)). Great Leighs Newcomers 1, Patricia II (K Leake); 2, Wonderful Life (D Mewse); 3, Charleigh (J Atkinson). 1.10m 1, Ferndale Cleo; 2, Ferndale Summer Breeze. URL/Stable Express 1.25m 1, Aminimo (S Russell); 2, Ted’s Way (D Harland); 3, Toodjay (S Russell).

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S Yorks, 23 February

11 Years & Under 1, Tom The Bomb (J Whittaker); 2 & 3, Mystic Starlite Express & Emmersbrook Rosella (G Whitaker). Scope Primary Q 1, 11 Tied. National 128cms 1, Tom the Bomb. National 138cms 1, Glencoes Trick or Treat (J Reevely); 2, Little Logic (W Whitaker); 3, Mystic Starlite Express. Scope Jnr Novice Q 1, 4 Tied. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Cool Oss (S Jimmison); 2, Western Andy (H Davies); 3, Royal Flush (R Holder). 1m Open 1, Cider Sue (L Saywell); 2, Rainbow Times (W Whitaker); 3, Kings Pyon (M Kent). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Rainbow Times; 2, Kings Pyon; 3, Malnor Misty Lad (W Whitaker).