ASPLEY GUISE DRC Winslow, Bucks, 21 Oct

ETTRICK FOREST Selkirk, Borders, 20 Oct

HUNTERS EC Cirencester, Glos, 18 Oct

KINGSTON MAURWARD Dorset, Dorchester, 21 Oct

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 21-22 Oct

RADWAY DRESSAGE Radway, Warks, 15 Oct

WING DG Addington Manor, Bucks 18 Oct

RADWAY DRESSAGE Radway, Warks, 15 Oct

med 63 (J Carter) 1, Dingaan (L Seal) 64.1; 2, Endeavour (P Friday) 63.4; 3, Fulsome (E Hawley) 62.8. rest 1, Tullamore (E Every) 63.4; 2, Red Square (D Scott-Skinner) 62.8. med 72Q (C Porterfield) 1, Spinway Sea Harvest (S Lidsey) 66.2; 2, Endeavour 65.9; 3, Fulsome. rest 1, Franzi (E Austin) 64.1; 2, Tullamore 60; 3, Red Square 59.1. adv. med. 98 (J Carter) 1, Indecision 11 (J Beaven) 64.2; 2, Buckingham Julian (J Harris) 59.7; 3, Spinway Sea Harvest 58.7. adv. 100 (R Herbert) 1, Gerhart (J Bird) 64.7; 2, Winchester (P Friday) 64.1; 3, Buckingham Julian 59.4.

HUNTERS EC Cirencester, Glos, 18 Oct

nov 23 1eq, Limiro (P Woof) & Orlando JB (R Bird) 65.8; 3, F I Pleasure (K Atlee) 62.7. rest 1, Conversation Piece (E O’Mahoney) 61.9. novQ 1, Limiro 69.7; 2, Pro-Set (N Milner) 68.9; 3, Orlando JB 68.6. rest 1, From The North (C Gittins) 61.7. elem 46 1, Standen Just Finnegan (F Meier) 63.7; 2, Highander V (L Farrer) 62.9. rest 1, Monarch Primadonna (K Holmer) 62.3. elem 56Q 1, Highlander 67; 2, Norrtje (L C Seal) 66.7. rest 1, Monarch Primadonna 64.7; 2, Dutch Conquest (A Cox) 60.

WING DG Addington Manor, Bucks 18 Oct

nov 33 1eq, Hello Harvey (S Wrennall) & Dawning Hopes (D Greenwood) 70; 3, Toledo Van’t Heike (K Farrer) 69.6. rest 1, A Right Herbert (N Tollafield) 69.3; 2, Timeshare (F Aspland-Robinson) 68.2; 3, Harl Ballinvella (L Towers) 64.1. nov 31 1, Don’t Forget JR (A Birch) 66.4; 2, Dawning Hopes 66.1; 3, Seymours Shadow (C Alston) 65.8. rest 1, High Hopes III (L Smart) 66.7; 2, Steelers Texarkana (J Timms) 66.1; 3, Harl Ballinvella 64.8. elem 52 1, Bavard (D Greenwood) 66.5; 2, Classic Nikita (R Patmore) 64.8; 3eq, First Dance (M Benson) & Red Baron III (P Sanderson) 63.4. rest 1, Tiamo (N Kohl) 65.7; 2, Pearl Fisherman (J Fletcher) 59.1; 3, Red Spot (T White) 58.2. elem 46 1, Bavard 66. rest 1, Tiamo 60.5; 2eq, Red Spot & Hello Harvey 60.29. med 74 1, Monsanto (E Theilgaard) 71.1; 2, Lanetto (C Robson) 70; 3, Pancroft Bakula (K Hicks) 62.5. rest 1, The Kingfisher (P McCann) 61.1; 2,Jarwin (H Fisher) 60.5; 3, First Class (L Coleridge) 59.4. med 65 1, Monsanto 73.3; 2, Lanetto 70.3; 3, Pancroft Bakula 61.8. rest 1, Balzac (V Randall) 63.7; 2, Figaro X (M Day) 60.7; 3, Jarwin 60.3. adv med 89 1, Korenbloem Lothar(S Millis) 68.5; 2, Callow Trader (B Lambie) 64.7; 3, Ballinamore MS (G Wilson) 63.5. adv med 98 1, Drabant (S Moore) 66.5; 2, Longdean Westminster (H Lowe) 66.3; 3, Korenbloem Lothar 65.5. PSG 1, Santas (P Hodges) 65.7 2, Tannenbaum (J Whitbread) 63.5 3, Ludo II (S Millis) 63. inter I 1, Henry Hiccup (P Fisher) 66.2; 2, Ludo II 65.5; 3, Daedalus (C Bennitt) 64.5.

ETTRICK FOREST Selkirk, Borders, 20 Oct

prelim 2 1, General Jack II (S Jobson) 72.1; 2, Sydserff Sonnet (L Marshall) 69.1; 3, Celtic Warrior (J Mathison). nov 31 1, Islamore (C Barry) 71.3; 2, Just Bertie (J Aglen) 66.4; 3, Ben Tudor III (P Baird) 65.8. rest 1, General Jack II 67.1; 2, Sydserff Sonnet 65.8; 3, Celtic Warrior 65.4. elem 52 rest 1, Islamore 64; 2, Penboyr Geraint (S Morton) 60.2; 3, Ben Tudor III 59.7.

ASPLEY GUISE DRC Winslow, Bucks, 21 Octprelim 18 1, Chester Boy (K Eves) 72.08; 2, The Peppermint Pig (S Broadribb) 68.33; 3, Demi Donnella (S Marshall) 65. nov 33 1, Stagsden Adonis (K Ginns) 65.52; 2, Seymour’s Shadow (C Alston) 63.79; 3, Palmer’s Garth (M Houchin) 58.28. rest 1, Krackerjack Knightstar (E Seale) 69.66; 2, Denchworth Moon Willow (D Maundnell) 65.86; 3, Bowling Green (C Gaskin) 62.07. elem 56 1, Edmund (C Bennitt) 65.6; 2, Latent (P Rich) 62.67; 3, Sambertino (A Stanley) 61.3. rest 1, Krackerjack Knightstar 65.33; 2, Stagsden Adonis 59.33; 3, Star Appeal lll (J North) 54. med 75 1, My Hero (A Cardone) 67.03; 2, Happy Lady (A Garvie) 63.24; 3, Edmund 60.27. rest 1, Holme Grove Dubonnet (V Holtshauser) 62.16; 2, Jarwin (A Ross) 61.62; 3, Origami (W Hoare)61.62. adv med 95 1, Andante X (C Bennitt) 66.88; 2, Sponeck (L Cassidy) 65.31; 3, Franzi (E Austin) 63.13. psg 2000 1, Andante X 65; 2, Olympus Orlando (A Wood) 64.25; 3eq, I’m Clever Cloggs (S Grieson) & Elitgee (D Steans) 56.75. freestyle to music 1, Latent 68.33; 2, Seymour’s Shadow 68.33; 3, Talland Camilla (S Fisher) 66.67.

KINGSTON MAURWARD Dorset, Dorchester, 21 Oct

nov 23 1, Matfield (C Keevil) 62.69; 2, Suspended Animation (K Palmer) 61.54; 3, Bluey Gal (N Bone) 60.77. rest 1, Golden Brown (K Shannon) 65.38; 2, Penchester Annabel (M Cundy) 64.23; 3, Ilkhan (S Martel) 62.69. nov 33Q 1, Matfield 66.9; 2, Suspended Animation 65.17; 3, Finish The Job (M Northwood) 64.14. rest 1, Early Willow(K McCarthy) 61.38; 2, Tinkers Tale (J Cobb) 60.69; 3, Ilkhan 60.34. elem 50 1, Puchinni (S Brown) 73.33; 2, LJ (D Simpson Price) 68.52; 3, Broadstone Winters Tale (J Maude) 67.78. rest 1, Lecaro (J Bastiani) 64.44; 2 & 3, Aqua Sulis 61.85& Diva (L Chatting) 61.48. elem 58 Q 1, LJ 72.08; 2, Puchinni 70.83; 3, Knightbridge Galahad (A Harris) 68.75. rest 1, Galviston (C Way) 63.75; 2, Aqua Sulis 63.33; 3, Augermanns Polar Princess (K Green) 62.92.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 21-22 Oct

prelim 16 sec A 1, Deuce (C Barr); 2, Legbourne Oliver (S Cuss); 3, Headmore Hearsay (J Lethbridge). sec B 1, Xade (H Graeves); 2, Ronita (P Scull); 3, Jasper (L Charles). nov 21 1, Que Harry Hotspur (J Bishop); 2, Piatea (J Turner); 3, High Fashion (A Reher). rest 1, Amazons Legacy (G Afonso); 2, Society Supremo (L Griffith); 3, Headmore Hearsay. nov 23 1, Piatea; 2, Clonown Hero (K Hill); 3, Royal Wave (A Bettle). rest 1, Legbourne Oliver; 2, Seal Of Approval (S Huskinson); 3, Onslow III (J Bilcock). nov 32 1, Royal Wave; 2, Clonown Hero; 3eq, Royal Heir (A Bettle) & Fleetwater Sandpiper (H Widdowson). rest 1, Legbourne Oliver; 2, Amazons Legacy; 3eq, Oby McGuigan (D Driver) & Diamond Sacrifice (G Wickham). 22 Oct: nov 24 1, Carribean Dream (C Knowles); 2, The Bees Knees (A Benge); 3eq, Temple Rose (L Davies) & Mega Master (L Tarrant). rest 1, Sir Hadrian (S Lynn); 2, Lady Of Lorien (J Osbourne); 3, Bally Mac Lad (R Skeffington). nov 35 1, Glenarn Top Of The Morning (J Bailey); 2, Temple Rose; 3, Mega Master. rest 1, Sir Hadrian; 2, Croft Persephone (S Gualtieri); 3, Lady Of Lorien. elem 41 1, Zillis Fiorella(G Hoult); 2, Cameron (S Hamilton); 3eq Medbourn Long Romance (J Nissen) & Azur (E Pearce). rest 1, Gullet Steensguard (H Greaves); 2, Three Times Tara (K McArdle); 3, Red Marshall (F Bull). elem 48 1, Zillis Fiorella; 2, Cameron; 3, Azur.rest 1, Gullet Steensguard; 2, Red Marshall; 3, Marquess (C Dalkin).