WEST PERCY
Alnwick, Sunday, 22 January (Good to Soft)
68. Hunt Members’, 12st

1 Granoski Gala (Petoski) (Morag Herdman), 3x, 7a Miss R Davidson
2 Knock Davron (IRE) (Victor Thompson) M Thompson

Also: Anshan Spirit (IRE) (f), 4x, 7a, fav, Be A Better Boy (ur), 3x, Cool Skier (IRE) (pu), Floritchel (FR) (ur), 3x. 6 ran. 15l. 6min 44.0s. SP: 4-1. (West Percy).

69. Restricted (Div 1), 12st5lb

1 Kiora Bay (Karinga Bay) (Timothy Sharpe) D Thomas
2 Boardsmill Rambler (IRE) (Victor Thompson) M Thompson
3 River Bandit (Colin Hall) B Hall

Also: St Bee (4), Anniejo (re), 7a, Classic Echo (f), 7a, Crackadee (pu), fav, Glenmorren (pu), Master Kris (IRE) (f), My Rock (pu), Stray Raven (pu), ts, The Five Stangs (pu). 12 ran. nk, runin, 4l. 6min 41.0s. SP: 4-1. (York & Ainsty South).

70 Restricted (Div 2), 12st5lb

1 Benny Boy (IRE) (Beneficial) (Simon Waugh) A Waugh
2 Steviebill (IRE) (Sarah Barker) M Seston
3 Westie (Jackie Williamson), 7a T Davidson

Also: Dark Mandate (IRE) (4), 7a, Clever Nora (IRE) (5), 7a, Little Blackie (6), 7a, Musical Socks (7), ts, 7a, Shining Tyne (8), ts, Broomley Max (pu), fav, Jimmy Blues (pu), Oaklands Ted (ur), The Devils Lapful (f), 7a. 12 ran. nk, 4l, 8l, 10l, 12l, runin, runin. 6min 43.0s. SP: 7-2. (Morpeth).

71 Ladies’ Open, 11st

1 Web Master (FR) (Arctic Tern (USA)) (Sandra Smith) Miss P Robson
2 Gudasmum (J P Elliot), 7a, fav Miss R Davidson
3 Jacksonville (FR) (Victoria Simpson) Miss V Simpson

Also: Del Trotter (IRE) (4), Lively Dessert (IRE) (5), Dun Distinctly (IRE) (6), bl, Aelred (7), Rose of The Hill (IRE) (8), Arthurs Kingdom (IRE) (9), Knockholt (0), Over The Beck (IRE) (0), Bally Leader (IRE) (ur), Ciacole (pu), 14a, Man Murphy (IRE) (ur), Starbuck (ur). 15 ran. 4l, 5l, 25l, 6l, 10l, 10l, 8l, 3l, 4l, 2l. 6min 31.0s. SP: 6-1. (West Percy).

72 Men’s Open, 12st

1 Sikander A Azam (Arctic Lord) (David Easterby), 7x O Greenall
2 Old Rolla (IRE) (Clive Storey), fav C Storey
3 Birkwood (Ian Stark) R Brown

Also: Just Barney Boy (4), 4x, Coomakista (5), 7x, 7a, fav, Cmewin (IRE) (6), Lisdante (IRE) (7), Ben From Ketton (pu), 7x, Chaos Theory (ur), 4x, Finest of Men (f), 4x, Intersky Native (IRE) (pu), Just Whiskey (IRE) (pu), bl, Max’s Micro (IRE) (pu), Plutocrat (pu), 7x, Stand Up Fred (pu), Wild Edgar (IRE) (pu). 16 ran. 6l, 4l, 1?2l, 5l, 8l, 2fncs. 6min 46.0s. SP: 3-1. (Middleton).

73 Confined, 12st

1 A Boy Named Sioux (IRE) (Little Bighorn) (Emma Reed) Miss R Davidson
2 Mays Delight (IRE) (Simon Waugh), 3x, 7a, fav A Waugh
3 Kilcaskin Gold (IRE) (Russell Ross), 5x A Findlay

Also: Jupiter’s Fancy (4), 7a, Royal Beluga (USA) (5), Suetsu (IRE) (6), 7a, Albatros (FR) (7), Hasper (8), Decent Bond (IRE) (pu), Garden Feature (pu), 7a, Last Spruce (USA) (pu), 7a. 11 ran. 3l, 8l, 2l, 3l, 4l, 2l, 1l. 6min 50.0s. SP: 9-2. (Tynedale).

74 Open Maiden (Div 1) 56&7yo, 2m4f 12st5lb

1 Freds Heir (IRE) (Woods of Windsor (USA)) (Louise Stevely), 7a M Seston
2 Coole Presence (IRE) (Fiona Thompson), 7a A Findlay
3 Beeches Dream (IRE) (Russell Ross), 7a Miss C Metcalfe

Also: Hardy Oliver (IRE) (4), Aztec Prince (IRE) (5), Fair Doo (IRE) (6), fav, Luke Lively (IRE) (7), 7a, Firion King (IRE) (f), Keppel (pu), Lady Phoenix (IRE) (pu), 7a, Minnigaff (IRE) (pu), Mirabad (pu), My Countess (pu), 14a, Nothing Yet (IRE) (pu), Raisby Rebel (pu), Shapani (IRE) (pu). 16 ran. 2l, nk, 8l, 3l, 5l, hd. 5min 40.0s. SP: 6-1. (Sinnington).

75 Open Maiden (Div 2) 56&7yo, 2m4f 12st5lb

1 Charlies Memory (Blushing Flame (USA)) (Cherry Coward) Miss J Coward
2 The Babe Magnet (John Richardson) A Richardson
3 Old Noddy (IRE) (John Aynsley) C Gillon

Also: Master Jackson (4), fav, Mitey Perk (IRE) (5), Senora Moss (6), 7a, Astral Dram (7), 7a, Almenara (ur), 7a, Arctic Breeze (IRE) (pu), Fifth Column (USA) (co), 7a, Gerry Sur (IRE) (pu), Red Campion (pu), 7a, She’s No Lady (pu), 7a, The Black Bee (pu), 7a, Tongariro Crossing (IRE) (pu). 15 ran. 1l, 1l, 2l, 15l, 10l, 8l. 5min 50.0s. SP: 8-1. (Middleton).