TREDEGAR FARMERS
Rhydygwern, Saturday, 6 May (Firm)

1270. Hunt Members, 12st

1 Vanilla Man (IRE) (Buckskin (FR)) (Deborah Faulkner) Miss R Athay
2 Coal Queen (Abbi Vaughan), 7a, fav T Vaughan

. 2 ran. 15l. 7min 07.5s. SP: 2-1. (Tredegar Farmers).

1271. Restricted (Div 1), 12st

1 Valjean (IRE) (Alzao (USA)) (Myfanwy Miles) A Hanly
2 Mountain Singer (IRE) (Martin Wilesmith), fav M Wilesmith
3 Satco Prince (IRE) (James Isaac) Mrs K Christopher

Also: Idaho Fall’s (USA) (4), Felix (IRE) (5), bl, Boyne Shadow (IRE) (pu), Hawaadej (IRE) (pu), Lord Gg (IRE) (pu), Shannon Lodge (IRE) (pu), bl, Shining Knight (IRE) (f). 10 ran. runin, 21/2l, 20l, 3l. 6min 14.3s. SP: 12-1. (Ystrad Taf Fechan).

1272. Restricted (Div 2), 12st

1 Blakeney Hill (Baron Blakeney) (Melanie Ward), 7a James Price
2 Weallwayswillbeone (IRE) (Michael Hammond) Mrs Z Hammond
3 Wiston Wizo (Jean Llewellyn) K Yates

Also: Crafty Monkey (IRE) (4), Coal Port (su), 14a, Cotton On (pu), Gumlayloy (f), fav, Kerry Zulu Warrior (pu), Laura’s Pride (IRE) (pu), Rescindo (IRE) (pu), Walman (IRE) (ur). 11 ran. 3/4l, 10l, 5l. 6min 20.6s. SP: 10-1. (Curre & Llangibby).

1273. Ladies Open, 11st

1 Classi Maureen (Among Men (USA)) (Stephen Hughes), 4x, 7a, fav Mrs L Rowsell
2 Magalina (IRE) (Jelly O’Brien), 7x, 7a Miss C Stewart
3 Indian Trix (IRE) (Myfanwy Miles), 7a Miss J Hughes

Also: Wend’s Day (IRE) (4), Tam O’Shanter (5), 7x, Lord Castle (IRE) (f), Pete The Painter (IRE) (pu), bl. 7 ran. 12l, nk, 3l, runin. 6min 05.5s. SP: 8-13. (Llangeinor).

1274. Volkswagen Touareg Mens Open, 12st

1 Khatani (IRE) (Kahyasi) (Robert Rowsell), 4x, fav James Tudor
2 Chesnut Wood (Hannah Roberts) P Sheldrake
3 Moon Tiger (D R Thomas), 4x D Jones

Also: Amari (IRE) (4), Seef (5), Welburn Boy (6), bl, Ball In The Net (7), 4x, Rag Week (IRE) (8), 7x, Velmez (9), bl, Ezz Elkheil (re), bl, Special Agenda (IRE) (ro). 11 ran. 3/4l, 3l, 12l, 8l, 5l, 11/2l, 11/2l, runin. 6min 10.3s. SP: 7-4. (Pentyrch).

1275. PPORA Club Members (Nov Rdrs), 12st

1 Like The Buzz (IRE) (Lord Americo) (Wyn Morris), 7a K Yates
2 St Helier (David Stephens), 4x, 7a, fav J Stephens
3 Bankersdraft (Robert Rowsell) Miss C Evans

Also: Ello Ollie (IRE) (4), bl. 4 ran. 8l, 20l, 11/2fncs. 6min 17.8s. SP: 3-1. (Pembrokeshire).

1276. Open Maiden (Div 1), 12st

1 Kinallen (Environment Friend) (Joe Shute) H Kinchin
2 Withington (IRE) (Tim Underwood), fav T Underwood
3 St Palais (Jason Warner), 7a C Holman

Also: Start It Up (4), Sir Frank Gibson (5), v, 7a, Blackstones Bridge (IRE) (pu), Cathy’s Idol (IRE) (f), Indian Beat (f), Nathan Detroit (pu), Pebble Cottage (IRE) (pu), 7a, Waterline Spirit (pu). 11 ran. 2l, 1/2l, 3l, 7l. 6min 23.4s. SP: 25-1. (Berkeley).

1277. Open Maiden (Div 2), 12st

1 Murdinga (Emperor Jones (USA)) (Melanie Heaven), v Mrs L Rowsell
2 Mr Fisher (IRE) (Karen Williams), jfav R Hughes
3 Geralds Request (Gareth Perkins) G Perkins

Also: Calamint (4), bl, Bronco Style (IRE) (f), Little Dove (ur), 14a, Millicent Fairways (IRE) (pu), jfav, Reggie Byrne (bd), Sharp Hand (f). 9 ran. 8l, 15l, 4l. 6min 26.4s. SP: 6-1. (Curre & Llangibby).