RADNOR & WEST HEREFORD
Cold Harbour, 29-30 April (Firm Good to Firm in places)

1139. Hunt Members, 12st

1 Mister Falcon (FR) (Passing Sale (FR)) (Jane Lloyd) Miss I Pickard
2 Ela Agapi Mou (USA) (Dawn Ball), bl Miss D Ball
3 Brown Flyer (Caroline Walker), fav N Oliver

Also: Rockford (IRE) (4), Rightun (pu). 5 ran. 21/2l, 11/2l, 7l. 6min 27.9s. SP: 7-1. (Radnor & West Hereford).

1140. Confined, 12st

1 Coole Venture (IRE) (Satco (FR)) (Christine Banks), 8x Miss J Banks
2 Shuil Monty (IRE) (Andy Hobbs), 3x, fav A Wintle
3 Hi Tech Man (IRE) (Michael Hammond) Miss A Smith-Maxwell

Also: New Era (IRE) (4), Arctic Sky (IRE) (pu), Ashgar (USA) (pu), Rodolfo (pu), School Fields (pu), 7a, Sir Sharif (IRE) (ur), Spilaw (FR) (ur). 10 ran. hd, 3l, 20l. 6min 09.1s. SP: 3-1. (Worcestershire).

1141. Mens Open, 12st

1 Magicien (FR) (Muroto) (Steve Isaac), 4x Adrian Brown
2 Sharlom (IRE) (Theresa McCurrich) M Harris
3 Jemaro (IRE) (Caroline Robinson), 7x, fav R Burton

Also: Epic Duel (IRE) (4), Elliot’s Choice (IRE) (pu), 7a, Eternal Night (FR) (ro), Philtre (IRE) (ur). 7 ran. 12l, 4l, 25l. 6min 02.2s. SP: 5-1. (Teme Valley).

1142. Ladies Open, 11st

1 Watchyourback (NZ) (Watchman (NZ)) (Dick Baimbridge), v, fav Miss C Allen
2 Joris de Vonnas (FR) (Robert Hodges) Miss R Reynolds
3 Stormhill Stag (Stephen Griffiths) Miss K Cooper

Also: Snowtre (IRE) (pu). 4 ran. 4l, 11/2fncs. 6min 07.9s. SP: 2-5. (Berkeley).

1143. Open Mares Maiden, 11st7lb

1 First Partner (IRE) (Accordion) (John Needham), fav A Hanly
2 Time For Perks (IRE) (Katie Baimbridge) Julian Pritchard

Also: Crow’s Choice (pu), 7a, Milljaz (f), Patchpiece Tango (su), Regal Applause (pu), Steponthebandit (pu), 4ow. 7 ran. 31/2l. 6min 28.6s. SP: 5-4. (Ludlow).

1144. Open Maiden, 12st

1 Tiger Ted (Le Moss) (Pat Kerby) M Carter
2 Goodnight Tom (Marilyn Scudamore) J Mahot
3 Nocash (IRE) (Charles Morris) M Harris

Also: Prickly Green (4), Jasu (5), 7a, Hop Pocket (pu), fav, Little Dove (pu), 14a, Twocheckcharlie (pu). 8 ran. 3l, 10l, 12l, 11/2fncs. 6min 25.2s. SP: 6-1. (Ludlow).

Sun 30 April: 1166. Restricted (Div 1), 12st

1 One Dawn (IRE) (Spanish Place (USA)) (James Jones) J Jones
2 Ban Dubh (Marcella Bayliss), 7a D Mansell
3 Snitton Salvo (Geoff Evans), bl M Wall

Also: Lathyrus (FR) (pu), fav, Spicey Case (pu), 7a. 5 ran. 10l, 15l. 6min 09.2s. SP: 7-1. (Ledbury).

1167. Restricted (Div 2), 12st

1 Fresh Love (IRE) (Fresh Breeze (USA)) (John Groucott), fav W Hill
2 Striking Distance (IRE) (Sarah Gorse) Miss S Gorse
3 Jukebox (IRE) (Nicky Sheppard) R Jenkins

Also: Slave’s Adventure (4), 7a. 4 ran. 4l, 5l, 4l. 6min 20.5s. SP: 4-6. (South Shropshire).

1168. PPORA Club Members (Nov Rdrs), 12st

1 Fiesty Frosty (IRE) (Glacial Storm (USA)) (Marilyn Scudamore), 7a, fav M Scudamore
2 Guard A Dream (IRE) (Sally Walker) H Kinchin
3 River Pirate (IRE) (Andy Hobbs), 7x Adam Brown

. 3 ran. 1l, 3l. 6min 22.8s. SP: 1-2. (South Herefordshire).

1169. Mens Open, 4m 12st

1 Samuel Wilderspin (Henbit (USA)) (Kerry Lee), fav Julian Pritchard
2 Rusty Fellow (Roy Shail) R Hodges
3 Ron Miel (IRE) (Paul Senter) A Phillips

Also: Woodenbridge Natif (IRE) (pu). 4 ran. 7l, 30l. 8min 28.7s. SP: 1-2. (Radnor & West Hereford).

1170. Intermediate, 12st

1 Clever Dickie (Rakaposhi King) (Geoff Evans) M Wall
2 Selassie (Marilyn Scudamore) C Wallis
3 All Eyez On Me (IRE) (Michael Hammond) Julian Pritchard

Also: Barton Dream (IRE) (4), Huntersway (IRE) (pu), The Unamed Man (pu), fav, Therealbat (IRE) (pu), bl. 7 ran. 3l, 20l, 4l. 6min 04.4s. SP: 4-1. (Ludlow).

1171. Open Maiden (Div 1) 456&7yo, 2m4f 12st

1 Lord Ashfordly (Alflora (IRE)) (Caroline Walker), fav N Oliver
2 Tarkeez (USA) (Theresa McCurrich), 7a M Harris
3 Barrels Pal (IRE) (Phillip York) P York

Also: Brave Lad (IRE) (4), 7a, Geller (re), 7a. 5 ran. 1l, 4l, 11/2fncs. 5min 22.6s. SP: 11-8. (Radnor & West Hereford).

1172. Open Maiden (Div 2) 456&7yo, 2m4f 12st

1 Rafteryshill (IRE) (Accordion) (Martin Oliver), fav P York
2 Layasar (John Groucott) D Sherlock
3 Pillar To Post (Michael Rollett) M Wall

Also: Island Fortress (4), 7a, Boozin Boris (IRE) (pu), 7a, Get The Vet (pu), Katesellie (f), 7a, Legion of Honour (IRE) (pu). 8 ran. 1l, 21/2l, 11/2fncs. 5min 15.5s. SP: 9-4. (Worcester & West Farmers Drag).

1173. Open Maiden (Div 3) 456&7yo, 2m4f 12st

1 Frazers Fortune (Environment Friend) (Charles Cox) W Telfer
2 The Lady Would (IRE) (Joanne Paddock), 7a M Wall

Also: Eastern Leader (IRE) (pu), fav. 3 ran. 15l. 5min 23.9s. SP: 7-4. (Cotswold Vale Farmers).

1174. Open Maiden 8yo+, 12st

1 Polar Summit (IRE) (Top of The World) (Marcella Bayliss), bl D Mansell
2 Gunsmoke (Caroline Walker), fav N Oliver
3 A Proper Charlie (Tim Stephenson) T Stephenson

Also: Dun Aengus (4), bl, Reynolds Orchard (pu), World Famous (IRE) (pu). 6 ran. 30l, 10l, 12l. 6min 16.3s. SP: 2-1. (Cotswold).