HEYTHROP
Dunthrop, Sunday, 22 January (Good to Soft)

59. Hunt Members’, 12st5lb

1 Moscow Court (IRE) (Moscow Society (USA)) (Celia Plunkett), fav I Howe
2 Eastern Apple (Fran Marriott), 7a Miss C Hart
3 Tom Putt (Howard Pauling), 1ow M Bluck

Also: Brazil (IRE) (f), Colombe d’Or (pu), Golders Green (f), Tappingthecoffin (pu). 7 ran. 11?4fncs, 20l. 7min 9.2s. SP: 4-9. (Heythrop).

60. Confined, 12st

1 My Best Buddy (Vital Season) (Caroline Bailey), 5x, fav R Cope
2 Which Pocket (IRE) (Alan Peachey) P Cowley
3 Rockcliffe Gossip (Robert Biddlecombe) Mrs G Biddlecombe

Also: Finder Keeps (USA) (4), Love At Dawn (5), 3x, Astley Gold (IRE) (6), Goldbricker (pu), Rathbawn Prince (IRE) (ro), 7x. 8 ran. 20l, 3?4l, 8l, 5l, 25l. 7min 6.0s. SP: 2-1. (Pytchley).

61 Ladies’ Open, 3m5f70y 11st

1 Mrs Be (IRE) (Be My Native (USA)) (Ollie Cann), 7a, fav Miss P Gundry
2 Coral Island (Bernice Stronge) Miss R Green
3 Bally Blue (Monique Pike) Miss T Cave

Also: Jarode (4), Mustang Molly (5), 7a, A Few Bob Back (IRE) (f), v, Caldamus (pu), Haut Cercy (FR) (pu), Stand Easy (IRE) (pu). 9 ran. 6l, 7l, 8l, 25l. 8min 11.3s. SP: 4-6. (Taunton Vale Foxhounds).

62 Men’s Open (Lord Ashton of Hyde’s Cup), 4m 12st5lb

1 County Derry (Derrylin) (Jeremy Scott), fav N Harris
2 Swincombe (IRE) (Sara Hickman) A Hickman
3 Wings of Hope (IRE) (James Richardson) D Jones

Also: Fontaine Again (IRE) (pu), Mazamet (USA) (pu), v, Young Cuthbert (pu). 6 ran. nk, 30l. 8min 46.7s. SP: 5-4. (Dulverton Farmers).

63 Intermediate, 12st

1 Itzacliche (IRE) (Classic Cliche (IRE)) (Ben Tulloch) P Mason
2 Lord Kilpatrick (IRE) (Harriet Houghton) T Edwards
3 Kingfisher Niamh (Paul Cowley), 7a, fav P Cowley

Also: Raka King (4), Penlet Too (5), Jolly Jake (6), Scallyweld (7), Midnight Arrival (8), 7a, Take The Odds (IRE) (9), Kingscourt Lad (IRE) (pu), Montys Tan (IRE) (pu), River Ground (IRE) (pu). 12 ran. 4l, 8l, 1l, 12l, 7l, 1l, 6l, 12l. 7min 13.0s. SP: 3-1. (V.W.H.).

64 Open Maiden (Div 1) 6yo+, 12st

1 Egypt Point (IRE) (Jurado (USA)) (Sarah Waugh), fav Miss A Goschen
2 Bydemill Boy (Jonathan De Giles) Felix de Giles
3 Brown Flyer (Caroline Walker) N Oliver

Also: Alston House (4), Cullen Road (IRE) (5), Sadler’s Rock (IRE) (6), Which Moscow (IRE) (7), bl, Malt Max (IRE) (8), Cho Polu (IRE) (pu), Dream On Then (pu), 7a, Little Apple Bay (ur), 7a, On Ya Go (IRE) (f), Suntos (pu), 7a, Teeton Cavalier (pu), The Good Faerie (pu), 7a, Treacy’s Dot Com (IRE) (pu), Well Said Sam (pu). 17 ran. s.h, 4l, 4l, 20l, 12l, 3?4l, 2l. 7min 17.0s. SP: 2-1. (Avon Vale).

65 Open Maiden (Div 2) 6yo+, 12st

1 Who Else Knew (IRE) (Broken Hearted) (John Dufosee), fav J Snowden
2 Sigma Three Gee (IRE) (Rosemary Gasson) J Newbold
3 Outlaw Express (IRE) (Charles Horton) J Horton

Also: Butcher Bayes (IRE) (4), Dun Aengus (5), bl, Kinda Crazy (6), Wellfield Lad (7), Juicy Lucy (8), 7a, Blade of Luck (pu), Charly Bomber (f), Court Napping (pu), Doneraile’s Choice (IRE) (pu), Letsgeton (pu), 7a, Madame Bavarde (ur), bl, 7a, Master Jubb (pu). 15 ran. 1l, 5l, 7l, 20l, hd, 5l, 6l. 7min 15.0s. SP: 4-7. (Blackmore & Sparkford Vale).

66 Open Maiden (Div 1) 56&7yo, 2m4f 12st

1 Touch of Velvet (Accondy (IRE)) (Julie Marles), 7a M Wall
2 Silver Ghost (Mrs C Bevan), fav Julian Pritchard
3 Ghost Buster (Margaret Stephens) Miss I Tompsett

Also: Rustic John (4), Bertie Boy (pu), Breeze To The Top (IRE) (pu), 7a, Catzybaby (IRE) (pu), 14a, Mr Mogul (pu). 8 ran. nk, 20l, 25l. 5min 21.0s. SP: 10-1. (Warwickshire).

67 Open Maiden (Div 2) 56&7yo, 2m4f 12st

1 Nailed On (Factual (USA)) (Andrew Martin) A Martin
2 Cappacurry (IRE) (Mark Jones) J Benfield
3 Charlie Chapel (Anthony Honeyball) Miss R Green

Also: La Folichonne (FR) (4), 7a, Strugglin Man (5), Frenni Girl (IRE) (6), 7a, Red Karinga (7), 14a, fav, Just In Front (IRE) (pu), 7a, Lord of The Sea (IRE) (f), 7a. 9 ran. 4l, 6l, 8l, 15l, 20l, 1l. 5min 20.0s. SP: 3-1. (Heythrop).