LEICESTERSHIRE SHOW Dishley Grange Farm, Loughborough, 1 May

ride & drive (Miss A Clayton) 1, R James’s Apache Warrior; 2, S Braybrook’s Lucifer; 3, L Byard’s Broomstone Soloman. fun 1, G Russell’s Woolscott Plum Pie; 2, E Howell’s Pepsi & Max; 3, Lucifer. non-Hackney 1, C Sadler’s Gellihaf Heulfryn; 2, H Cox’s Hardy Dillon; 3, Mr & Mrs Mills’s Oakvale Rowan. open Hackney 1, R Chapman’s Vienna Charm; 2, Mr & Mrs Edmonds’s Baldwins First Impression; 3, G Marks’ Neneside Sir Benson. light trade 1, R Sherfield’s Whitehorns Prince William; 2, S Bone’s Brookfield Budweiser; 3, B Price’s Melody. concours d’elegance 1, Baldwins First Impression; 2eq, 4 tied.

BRIGHTON Stanmer Park, Sussex, 6-8 May

nov horse 1, N Petch 138.23; 2, J Crockford 150.88. nov pony 1, L Bennett 116.06; 2, E Kingsbury 134.55; 3, D Emmerson 138.80. pony pairs 1, J Rennison 115.47; 2, R Stevens 140.59; 3, A Stroud 144.56. pony teams 1, S Cook 151.97; 2, U Hirschberg 165.53; 3, J Liles 184.94. horse tandems 1, R Schoop 179.02; 2, D Taylor 190.11. pony tandems 1, D Twitchen 136.48; 2, S Mayes 166.03; 3, A Budge 173.71. open pony 1, S Denny 109.15; 2, S Howe 111.78; 3, F McQuat 114.04. open horse 1, D Matthews Jnr 93.25; 2, D Hayes 103.01; 3, P Chambers 126.10. horse pairs 1, B Capstick 117.73; 2, D Lane 120.68; 3, S Garnett 121.34. horse teams 1, B Exell 130.43; 2, K Bassett 144.98; 3, G Bowman 160.60.

DALMENY West Lothian, 7-8 May

single pony 1, M Kusin 80.39; 2, A Barron 102.69; 3, C Smith 105.39. single horse 1, J Martin 97.91; 2, A Smith 99; 3, H Blair-Imrie 104.71. pairs 1, B Paterson 98.02; 2, P Gregory 99.73; 3, D Ferguson 132.66. multiples 1, A Mylius 148.19; 2, C Boswell 149.18; 3, F Szczuka 193.5. sml pony 1, B Hodgson 130.51; 2, P White 148.9; 3, S McGregor 169.5. newcomers 1, J Simpson 101.78; 2, L McCutcheon 120.65; 3, M Hewat 141.18. jnrs 1, C James 99.31; 2, A Spence 113.23; 3, M Graham 124.51.

HEREFORD DDG SPRING SHOW Allensmore, Herefordshire, 8 May

nov private driving (C Haydon) 1, W Isaac’s Stapleford Harry; 2, res & res sup, C Bunn’s Electra; 3, R Hutchinson’s Atlowsprings Good Friday. private driving 13.2hh & under 1, N Blandin’s Oldmere Jester; 2, E Gill’s Sunbeam Fantasia; 3, J Wedgebury’s Peewee. over 13,2hh 1, ch & sup, A Hamilton-Rhodes’s Brookeborough Duke; 2, J Bulmer’s Monnington Verdi & Rockridge Gambit; 3, C Everton’s Brookeborough Rose. prvate driving reg Welsh 1, L Dagge’s Angelbank; 2, G Jones’s Gwarchod Y Meseia; 3, M Kesans’s Clements First Edition. professional coachman 1, M Kesans’s Tarlis & Bramble; 2, P Bown’s Prince & Comet; 3, P Holder’s Star & Gem. Hackney show wagon 1, J Wenham’s Private Dancer; 2, S Barraclough’s Atlowspring Rhapsody; 3, M Pittaway’s Bentham Grenadier. connoisseur 1, Brookeborough Duke; 2, P Baker’s Baldwins Dandy Boy; 3, Monnington Verdi & Rockridge Gambit. concours d’elegance 1, Sunbeam Fantasia. nove horse (M Salter) 1, M Reddock’s Mosshill Benjamin; 2, C Snow’s Rhydowell Tywysog; 3, A Townsend’s Tyr Pentre Daffydd Ddu. ride & drive 1, Mosshill Benjamin; 2, S Kesans’s Playboy; 3, B Smith’s Harray Of Forglen. honey, I shrunk the horse 1, Peewee; 2, E Archer’s Kerswell Martini; 3, A Bannister’s Archie. disabled whip 1, N Jones’s Danny; 2, A Gardener’s George; 3, E Cox’s Elmer. whip & groom 1, L & R Greer’s; 2, S Darling & E Botham; 3, M & E Reddock. exercise vehicles 13.2hh & under 1 & res, Rhydowell Tywysog; 2, L Greer’s Tippin; 3, Elmer. in-hand driving equine (J Marson) 1, S Ripp’s Lynard Rocket; 2, A Stables’s Max; 3, C M Hilton’s Fayre Justin. nov whip 1, V Guy’s Angelbank Pebel; 2, C Cox’s Elmer; 3, G Robert’s Pentyrch Nottawasaga. veteran horse 1, Sunbeam Fantasia; 2, P Marris’s Max; 3, J Cowles’s Casandra. veteran whip 1, E Gill; 2, P Marris; 3, J Cowles. jnr whip 1, E Reddock; 2, A Stables; 3, A Bannister. world breeds 1, A Connor-Bulmer’s Charlestown Supersonic; 2, M Reid’s Poiker; 3, K Jones’s Ikke. exercise vehicle over 13.2hh 1 & ch, Mosshill Benjamin; 2, Harray Of Forglen; 3, Poiker.

LAND ROVER DRIVING GRAND PRIX CAIA/CAIPA Royal Windsor, Berks, 12-15 May

horse fours 1, F Brasseur BEL 134.06; 2, B Exell AUS 138.24; 3, Y Chardon 140.84; 6, K Bassett GBR 162.47; 9, G Bowman GBR 189.18; 11, D Lane GBR 194.25; 13, P Bassett 205.91; 14, P Bennett GBR 209.42; 15, W Bowman-Ripley GBR 216.5. horse pairs 1, B Capstick IRE 137.98; 2, R Zweegers NED 145.83; 3, F Pendlebury GBR 150.03; 9, M Mills GBR 177.47; 10, M Hawkins GBR 184.5; 11, J Jeffrey GBR 193.88. horse singles 1, D Lauterbach GER 122.76; 2, D Matthews GBR 130.17; 3, J De Groot NED 143.88; 5, C Gaynor GBR 152.23; 6, C Johnson GBR 153.03. horse tandem 1, R Schoop GBR 234.28. pony four-in-hand 1, A Van Der Kamp NED 162.65; 2, S J Cook GBR 172.58; 3, A Grayston GBR 179.22; 5, Prince Phillip GBR 199.46; 6, C Allen GBR 230.58. pony pairs 1, J Rennison GBR 140.84; 2, R Stevens GBR 155.05; 3, F-J Dinkoff GER 156.97; 4, C Nash GBR 193.16; 5, T McGregor GBR 208.46. pony singles 1, S Denny GBR 125.97; 2, E Burge GBR 127.95; 3, S Corlett GBR 138.9; 7, J Hilditch GBR 163.92. pony tandems 1, D Twitchen GBR 162.85; 2, S Mayes GBR 194.76; 3, E Greensmith GBR 202.8.

ROYAL WINDSOR Hackneys Windsor, Berks, 12 May

nov Hackney pony (P Burgess) 1, E Peters’s Brookfield Showtime (P Peters); 2, F Fitzpatrick’s Stapleford Pocket Rocket (G Turner); 3, A Ward’s Sunbeam Minuet (B Ward). nov Hackney horse 1, J Wenham’s Forewood Braveheart; 2, R Bass’s Plains Black Satin; 3, F Wadhams’s Baldwins Aldaniti (B Harrington). open Hackney pony 1, J Chicken’s Stapleford Little Bonfire (G Turner); 2 & res, B Bass’s Stapleford Black Jack (R Bass); 3, R Carter & L Pittaway’s Hurstwood Comet (R Carter). open Hackney horse 1 & ch, Mr & Mrs Turner’s Brookeborough Flash Jack (G Turner); 2, J & A Sparrowhawk’s Highmor Little Jon (A Sparrowhawk); 3, D Breaker’s Plains Vagabond (R Breaker).

AYR Auchincruive, Ayrshire, 14-15 May

driving (H Davies) concours d’elegance 1, K Pearson’s JDS El Diablo; 2, A Hambly’s Sgwdyreira Tywysog; 3, Meadow View Carriages’ Wilstrop Crackerjack. private driving (H Davies) 1 & ch, K Pearson’s JDS El Diablo; 2 & res, A Hambly’s Sgwdyreira Tywysog; 3, C Watson’s Briary Sparkle of Gribton.

NEWARK & NOTTS Newark sgd, Notts, 14-15 May

private driving (H Noad) single under 13.2hh 1 & res, Mr & Mrs Salter’s Thistledown Eric (N Salter); 2, H Cox’s Hardys Dillon; 3, D Crosier’s Parkton Nimrod. over 13.2hh 1 & ch, R Chapman’s Vienna Charm; 2, J Taylor’s Lexus; 3, J Walker’s Goytre Firefly. pair 1, Sealmasters Fire, Draught & Weatherseals’ Fantasia & Waverney Cabaletta (D Baker); 2, Thankyou Ovation & Thankyou Oh Wow (T Reeves). Donkey in harness (J Staveley & C Moss-Blundell) best whip 1, D Street’s Rosencrantz & Guildenstern; 2, P Clark’s Barley; 3, Mackenzie & Peel’s Maude. single/pair 1, Barley. trade 1, D Capp’s Jeeves; 2, Maude; 3, P Hill’s Peppercorn Mr Copperfield.

NEWNHAM PARK Plympton, Plymouth, 20-22 May

novice pony 1, J Broome 141.46; 2, T Luxton 184.05; C Willis 195.35. single pony 1, S Denney 121.09; 2, S Howe 121.81; 3, J Camm 127.14. single horse 1, D Hayes 165.03; 2, D Mayes 168.20; 3, G Palmer 171.16. pony pair 1, J Rennison 139.64; 2, R Stevens 141.90; 3, R Moyse 154. horse pair 1, S Garnett 157.13; 2, M Peace 178.90. pony tandem 1, S Mayes 181.21; 2, B Mellstrom 203.38. horse tandem 1, D Gulley 263.51. pony fours 1, S J Cook 166.28; 2, U Hirschberg 176.48; 3, A Grayston 177.55. horse fours 1, G Woods 260.64; 2, G Frith 264.94; 3, M Broadbent 274.54.

EAST ANGLIAN BDS AREA SHOW Suffolk Showground, Ipswich 22 May

ride & drive (G Carter) 1, W Wybrew’s Tilston Cardinal; 2, C Curran’s Dolly; 3, N Snow’s Bureside Ringo. nov pony 13.2hh & under 1, R Neale’s Ruckham Chester; 2, M Fox’s Brysmith Achilles Spirit; 3, L Kirby’s Just William. nov horse over 13.2hh (M Scott) 1, Osborne Refrigerators’s Brookeborough High Flyer (G Docking); 2, D Peacock’s Cwmmevdwy Sparklin Comet; 3, N Winney’s Nobacs Black Jack. private driving non-Hackney singles 13.2hh & under (G Carter) 1, S Wootton’s Ellarslea Hallmark; 2, J Vyse’s Tyssul Iseman (R Creasy); 3, W Wybrew’s Parrock Thatchers Tuppenny Bit (A Winn). private driving non-Hackney singles over 13.2hh 1, C Varle’s Rudolf Van Westacar; 2, Nobacs Black Jack. mountain & moorland 1, E Snowdon’s Geometra Halyard & Elson (J Snowdon); 2, A Mann’s Treapwood Vanguard & Sygate Snowman; 3, A Martin’s Bobbie. young driver 12 yrs & under (M Scott) 1, S Webb; 2, C Murray. over 12 yrs (G Carter) 1, V Varle; 2, M Vyse; 3, K Moreau. pleasure driving 13.2hh & under (M Scott) 1, Mr & Mrs Snow’s Bureside Ringo (C Snow); 2, V Francis’s Caramel (R Perrin); 3, J Thomas’s Archie. over 13.2hh 1, Mr & Mrs Moyes’s Wheelwright William Rufus (H Moyes); 2, M Howman’s Steffan Sammy Jo; 3, C Curran’s Dolly. light trade 1, J Lawes’s Knavesgreen Flashman; 2, S Brown’s Drumbo Great Expectations; 3, M Edmonds’s Weylands Orchid. country turnout (G Carter) 1, L Swain’s Maesllwch Rosina; 2, P Mill’s Toobie & Dice; 3, E Snowdon’s Gometra Hallyard & Rex of Larkrise (J Snowdon). reg Welsh A/B/C 1, Tilston Cardinal; 2, Maesllwch Rosina; 3, S Wootton’s Ellarslea Hallmark. sec D 1, G Blake’s Glanvyrnwy Prince of Wales; 2, Nobacs Black Jack. private driving Hackney 1 & res, J Vyse’s Glenshane Playboy; 2, J Clayden’s Glenshane Prince. private driving multiples 1 & ch, J Bulmer’s Monnington Verdi & Rockridge Gambit; 2, Osborne Refrigerators’s Pendley Replica & Pendley Sculpture (J Osborne); 3, P Mill’s Toobie & Dice.

HOPETOUN South Queensferry, Scotland, 27-29 May

single pony 1, J Wetzel 136.73; 2, J Tomasik 144.15; 3, J Niblock. pony pairs 1, S Clough 171.97; 2, B Patterson 172.48; 3, E Ingram 173.94. pony fours 1, Prince Phillip 189.49; 2, F Szcuka 194.85. pony tandems 1, E Greensmith 175.53; 2, A Budge 175.71; 3, A Mylius 180.68. nov pony 1, J Jeffrey 167.64; 2, J Pilling 172.70; 3, Z Kirk 177.86. single horse 1, C Gaynor 116.58; 2, S Clingham 123.01; 3, E Bryson 140.02. horse pairs 1, D Lane 132.96; 2, J Attenborough 135.05; 3, F Pendlebury 143.51. horse fours 1, G Bowman 186.2; 2, P Bennet 201.68; 3, R Bowman 376.08. horse tandems 1, J Robson 180.6; 2, P Cooper 191.75; 3, C Boswell 261.65. nov horse 1, M Howard 181.38; 2, L Brown 198.47; 3, L Tyas 206.69.

HERTS COUNTY Herts Co sgd, Herts, 28-29 May

over 13.2hh 1, T Reeves’s Sealmasters Fantasia & Waveney Cabaletta (D Baker); 2, C Alexander’s Gelderlander pair. under 13.2hh 1 & ch, J Vyse’s Glenshane Playboy (M Vyse); 2 & res, Mssrs M & N Fuller’s Trehewyd Brenin Arthur; 3, J Steed’s Lagonda George. light trade 1 & ch, S Harris’s Knight & Major (P Gibson); 2 & res, Mr & Mrs Edmonds’s Maylands Orchid; 3, J Vyse’s George (G Docking).

BASILDON EC Basildon, Essex, 29 May

style & perf (P Barnes) 1, M Howman’s Steffan Sammy Jo; 2, L Nuckley’s Coach Black Jack. in-hand horse to make a suitable driving animal 1, D Jones’s Ragar Shon; 2, D Veaney-Hiner’s Maylyn Princess Charlotte; 3, T Merritt’s Spartan Sundance. ride & Drive 1, Coach Black Jack; 2, C Curran’s Dolly; 3, H Biner’s Forestgate Triumph. exercise vehicles 1, M Saunders’s Rocking Rolo; 2, P Howell’s Cefn Shades; 3, B Billson & D Bartlett’s Castellan Crusader. long-reining 1, L price’s Dan; 2, C Newbury’s McGrath Richard The Lionheart; 3, Dolly. Welsh breeds in show wagons lge 1 & ch, B Brazier’s Bennetts Castle Thomas; 2 & res, D Thursting & C Meads’s Cyffig Cymro Du; 3, P Howell’s Danaway Dempsey. sml 1, M Howell’s Churchwood Mascot. Hackneys in wagons under 14hh 1, A Onsley’s Cowstead Little Gem; 2, M Lines’s Agadar Something Different; 3, C Browne’s Costed Surprise. over 14hh 1, C Wadhams & A Sparrowhawk’s Baldwins Splash; 2, A Browne’s Atherton Charles; 3, J Wenham’s Private Dancer. private driving 1, J Howeel’s Leyeswick Benross; 2, A Burke’s Bailey. jnr whip 1, Artherton Charles; 2, E Snooks’s Slippy; 3, Costed Surprise. light trade 1, M Burgess’s Elmaway Glen; 2, J Todd’s Navestock Henry; 3, K Searle’s Abbeylodge Alfie.

CADNAM Terry’s Lawn, Hants, 29 May

nov private driving (T F C Barrett) 1, E Dow’s Hurstwood Cadence (L Forrester). amateurs traditional vehicles 1 & ch, Mr & Mrs Beale’s Redwing Richenda (C Beale); 2, Hurstwood Cadance. non-traditional vehicles 1, B Foster’s Thumper; 2, Mr & Mrs Hawkins’s Grayswood Eliezer (D Hawkins); 3, H & S Dovey’s Burley Rumour (P Black). jnr whip 1 & res, S Adkins’s Fizz (E Moorhouse); 2, Thumper (E Foster); 3, K Aburrow’s Cappela. best nov whip 1, Fizz; 2, C Willis’s Saffron; 3, J A Dyer’s Drizzle. concourse d’elegance (Mrs Ellis-Jones) over 13.2hh 1 & ch, Redwing Richenda; 2, J Halnan-Blackwell’s Soan-Ge-Taha (V Neal); 3, B Goodsell’s Caedelyn Cynydogs Image. under 13.2hh 1, Hurstwood Cadance; 2, M Honeybourne’s Rushmoor Dark Way. turnout best suited to forest driving 1 & res, Grayswood Eliezer; 2, Cappela; 3, Fizz. nov horse/pony (T F C Barrett) 1, M Winn’s JJ; 2, C Willis’s Saffron. pleasure driving 1 & ch, Grayswood Eliezer; 2, Cappela; 3, J Shiers’s Pictionbach Jack & Baddesley Cavalier. long reining 1, A Dymoot’s Huntsmuir Lewis (L Robinson); 2 & res, W Hoskins’s Henry. Hackney/Hacknye-type (A Sinclair) 1 & ch, Redwing Richenda. private driving native type 1, Burley Rumour. country cart 1, Soan-Ge-Taha. private driving over 13.2hh 1 & res, Mr & Mrs Beale’s Bally Supreme (H Beale); 2, J Lewis’s Pentrefelin Madigan; 3, Caedelyn Cymydogs Image. under 13.2hh 1, Rushmoor Dark Way. ride & drive 1, Redwing Richenda; 2, Pentrefelin Madigan; 3, Thumper. in-hand best driving type under 13.2hh (Mr Ellis-Jones) 1 & ch, Huntsmuir Lewis; 2, C Goulding’s Reggie; 3, JJ. over 13.2hh 1 & res, S Johnstone’s Molly; 2, Henry. exercise carts (A Sinclair) 1 & ch, Grayswood Eliezer; 2, Cappela; 3, J McFadyen’s Briar Rose. veteran horse/pony over 15 years old 1 & res, C Sheerman’s Navestock Marksman. turnout best suited to forest driving 1, Cappela; 2, Pictionbach & Baddesley Cavalier; 3, Grayswood Eliezer.

STOCKWOOD PARK Luton, Bedfordshire, 30 May

exercise vehicles under 13.2hh 1, R Neale’s Ruckham Chester; 2, A Howe’s Murthwaite Perky; 3, J Martlew-Stone’s Miss Maisie May. 13.2hh & over 1, Smith Bros’ Garston’s Hot Property; 2, R Howitt’s Thorndon Park Telynor; 3, T Thomas’s Sunbeam The Guvnor. style & performance 1, P Mills’s Toobie & Dice; 2, R Howitt’s Thorndon Park Telynor; 3, E Hopton’s Thoby. young drivers 1, L Smith’s Vogie Star; 2, C Green’s Verrefawr Starlight; 3, A Howe’s Murthwaite Perky. private driving under 13.2hh 1, W Wybrew’s Parrock Thatchers Tupenny Royal & Parrock Thatchers Tupenny Bit; 2, M Corby’s Gunthwaite Tail Race; 3, E Mills’ Oakvale Rowan. over 13.2hh 1, ch & res sup, M Corby’s Lady Tara; 2, Toobie & Dice; 3, G Marks’s Neneside Sir Benson. light trade two wheels 1, ch & sup, E Edmonds’s Parkton Unique; 2, M Edmonds’s Maylands Orchid; 3, T Burgess’s Cranfield Park Dark Destroyer. four wheels 1, C Fountain’s Regency Rocky Boy; 2, Smith Bros’ Garstons Lord George; 3, S Brown’s Drumbo Great Expectations. concours d’elegance (J Henderson) 1, Lady Tara; 2, E Mills’s Oakvale Rowan; 3, S Wootton’s Ellarslea Hallmark. nov whip 1, R Howitt’s Thorndon Park Telynor; 2, C Green’s Verdrefawr Starlight; 3, A Keep’s Roblin Murphy.