BDS NORTHERN IRELAND Newtownards, Co Down, 2 July

Welsh pony in-hand 13.2hh & under 1, J Cleland’s Croftvale King Flyer; 2, N McAuley’s Brancar Doodle Dandy; 3, J Brodie’s Rhesfair Black Magic. over 13.2hh 1, J Cleland’s Lord Norman; 2, J Curran’s Ballynacoy Keltic Warrior; 3, Niall Fitzsimmons’s Llanarth Lightning Jack. Hackney in-hand 1, J Boyd’s Sunbeam Venture. .novice 1 & res, E Glass’s Shelley; 2, A Presho’s Brookeborough Mary Lou; 3, J Cunningham’s Thorneyside Countess (L Skillen). exercise carts 13.2hh & under 1, B McAuley’s Exception; 2, E Dash’s Jake; 3, J Weir’s Milltown Boy. over 13.2hh 1, M Ward’s Fronarth Cardi Express (L Kelly); 2, L Rooney’s Fronarth Euros (S MacAnally); 3, R Alexander’s Rockie. non-Hackney single under 13.2hh 1, M Alexander’s Fronarth Sean (D Wilson). over 14.3hh 1 & ch, J Carduff’s Tarzan; 2, E Glass’ Shelly; 3, R Picken’s Purfleet Golden Crest. showman’s class 1, D Wilson; 2, L Kelly; 3, E Dash & L Hanna. country turnouts 1, G Bell’s Chissum; 2, R Picken’s Purfleet Golden Crest; 3, L Hanna’s Moreland King. Hackney-type 1, L Skillen’s Thorneyside Countess; 2, J Carduff’s Purfleet High Society. Shetland pony 1, D Taylor’s Magheradartin Jack in the Box; 2, J Newell’s New Mill Katie; 3, J Weir’s Darkie. Hackney horse to a show wagon 1, W McDowell’s Baldwins Queen of Hearts; 2, A Presho’s Brookeborough Flash Harry; 3, R Cadoo’s Brookefield Bold Lad (J Crothers). Hackney pony to a show wagon 1, D Boyd’s Stapleford Little Prince; 2, T Evans’s Stapleford Oliver; 3, A Presho’s Sparker. concours d’elegance & show drive 1, E Glass’s Shelly; 2, G Fawcett’s Friesians. jnr whip 1, J Mulholland’s Leroy; 2, C Newell’s New Mill Katie; 3, J Weir’s Milltown Boy. lady whip 1, R Picken’s Purfleet Golden Crest (S Knox); 2, M Alexander’s Fronarth Sean (L Kelly); 3, L Cosgrove’s Sparkler. light trade 1, J Carduff’s Purfleet High Society; 2, G Fawcett’s pair of Friesians; 3, B McAuley’s Brancar Doodle Dandy. pairs & tandems 1, G Fawcett’s pair of Friesians; 2, L Herron’s Ardhaus A & Ardhaus G.

ROYAL SHOW Stoneleigh Warks, 3-6 July

private driving (J Brightwell) non-Hackney single under 13.2hh 1, H Cox’s Hardy’s Dillon; 2, O Salter’s Thistledown Eric (N Salter); 3, W Wybrew’s Tilston Cardinal. over 13.2hh 1, J Dobson’s St Helens Regency Katie; 2, M Corby’s Lady Tara (J Manning); 3, P Power’s Bennets Castle Shogun. Hackney-type, singles, pairs, tandems 1 & ch, A Hamilton-Rhodes’s Brookeborough Duke; 2, Smith Bros’ Garstons Lord George; 3, Mr & Mrs Edmonds’s Baldwins First Impression. non-Hackney pairs, tandems, teams or unicorns under 14.2hh 1 & res, Sealmasters Fire, Draught & Weatherseals’ Sealmasters Fantasia & Waveney Cabaletta (D Baker); 2, G Coburn’s Heyburn Minuet & Heyburn Melody; 3, M Kesans’s Tarlis & Bramble. concours d’elegance 1, Brookeborough Duke. coaching teams 1 & ch M Broadbent; 2, P Nicholson; 3, J Roger. open multiples over 148cms 1, C Alexander’s Gelderlanders. Hackney driving (P Peters) 143cms & under 1, J Chicken’s Stapleford Little Bonfire (B Turner); 2, D Vyse’s Sunbeam Touch of Class; 3, J Apicella’s Pam’s Little Star. novice 143cm 1, Pam’s Little Star; 2, T Burrows’s Stevens Lucky Lad. over 143cm 1, G Dudley’s Forewood Sensation. amateur 143 cms & under 1, Touch of Class; 2, Pam’s little Star. over 143 cms 1, J Sparrowhawk’s Highmoor Little John; 2, D Vyse’s Plains Elegance.

BICESTER & FINMERE Bicester, Oxon 9 July

private driving (J Hendy) over 13.2hh 1, ch & res sup, M & E Edmonds’s Baldwins First Impression (E Edmonds); 2, D Peacock’s Sparkling Comet; 3, S Yarwood’s Sharflower Princess (J Ronane). 13.2hh & under 1 & res, J Vyse’s Glenshane Playboy (M Vyse); 2, L Swain’s Maeswllwch Rosina. style & perf 1, Glenshane Playboy; 2, Baldwins First Impression. concours d’elegance (F Ricketts) 1, Glenshane Playboy; 2, L Smith’s Vogie Star. light trade (J Hendy) 1 & sup, Smith Bros’s Garstons Lord George (E Smith); 2, B Parkins’s Langley Lady; 3, P Smith’s Bob.

BDS DEVON Crealy Adventure Park, Devon, 10 July

novice whip (T Barrett) 1 & res ch, T Ball’s Treolwn Magic Moments (S Fahey); 2, C Moore’s Fron Bach Comet; 3, G Saunders’s Davids Bunty. exercise vehicle 1 & ch, J Pitman’s Blueberry Bacardi Breezer; 2, A Jacobs’s Bess; 3, Treolwyn Magic Moments (T Ball). pleasure drive 1, P Hext’s Meg; 2, J Watts’s High Park Dominic; 3, Bess. light trade 1, N Donagher’s Welsh Pageant; 2, J Myles’s Major; 3, G Williamson’s Dee. ride & drive 1, L James’s Millbrookpark Myfanwy; 2, Bess; 3, David’s Bunty. Hackney/Hackney-type 1 & ch, C Everton’s Brookeborough Rose; 2, J Saville’s Sunbeam Squire. non-Hackney 13.2hh & under 1, A Shailer’s Welsh Pageant; 2, M Ryder-Gordon’s Jurston Veronica & Murphy; 3, Treolwyn Magic Moments. over 13.2hh 1 & res, Millbrookpark Myfanwy; 2, B Ball’s Jamieson Rosie; 3, B Colebrook-Clarke’s Havenwick Star of Magic. concours d’elegance 1, Brookeborough Rose. style & perf 1, Jurston Veronica & Murphy; 2, Millbrookpark Myfanwy; 3, Treolwyn Magic Moments. nov/jnr whip 1, S Fahey; 2, C Moore; 3, G Saunders.

BDS SURREY Horton Country Park, Surrey, 10 July

in hand (C Benford) 1, P Cuddon’s Sarval Artful Dodger; 2, M Saunders’s Rocking Rolo; 3, K Fennell’s Dennis The Menace. exercise carts 1, Rocking Rolo; 2, W Leslie’s Willow Heath Nymph; 3, T Annema’s Sheepcote Bright Spark. private driving Welsh A/B/C/D 1 & res, M Vyse’s Tyssul Iceman; 2, E Edmonds’s Parkton Unique; 3, J Todd’s Navestock Owen. light trade 1 & ch, Parkton Unique; 2, S Bone’s Brookfield Budweiser; 3, J Brown’s Simon & Louis (L Bonnell). area whip 1, K Pritchard; 2, G Brownrig; 3, C Fryer. private driving 13.2hh & under 1, Tyssul Iceman; 2, W Wybrew’s Parroch Thatchers Tuppeny Bit; 3, C Green’s Verdrefawr Starlight. pairs & tandems 1, J Brown’s Otto & Duke; 2, S Thompson’s Simon & Louis; 3, M Andrews’s Lager & Brandy. long reining (M Ford) 1, K Bashford’s Paint Your Wagon. young driver 1, A Pritchard; 2, K Aburrow; 3, E Lee. mountain & moorland 1, A Scott’s Capricho Dentons Design; 2, C Gunn’s Rosebarr Katie; 3, Toby. pleasure driving 1, Willow Heath Nymph (E Thompson); 2, K Aburrow’s Cappela; 3, C Fryer’s Bracken. private driving over 13.2hh 1, Navestock Owen; 2, D Peacock’s Cwmmeudwy Sparling Comet; 3, C Sheerman’s Navestock Marksman. concours d’elegance (P Reed) 1, Sarval Artful Dodger; 2, Verdrefawr Starlight; 3, Otto & Duke. cone driving (C Bennett) 1, Dennins the Menace; 2, Lager & Brandy (C Kalmanovitch); 3, M Humphries’s Rhydcledan Glyndwr & Bushmere Toledo.

GREAT YORKSHIRE Great Yorkshire sgd, N Yorks, 14 July

non Hackney-type singles 13.2hh & under 1, O Salter’s Thistledown Eric (N Salter); 2, C Overend’s Ashmeadow Marksman; 3, Mr & Mrs Gill’s Lacy Cadan. 13.2hh & over 1, J Dobson’s St Helens Regency Katie; 2, M Clarke’s Thorneyside the Foreman (G Docking); 3, T Jenkins’s Meiros Ronaldo. pairs, tandems, unicorns or teams 1, I Smith’s Paddy & Guiness. Hackney type singles 1 & ch, J Vyse’s Glenshane Playboy (M Vyse); 2 & res, J Clayden’s Glenshane Prince; 3, Mr & Mrs Wray’s Brookefield Steppin Out.

WORLD COMBINED PONY DRIVING CHAMPIONSHIPS Catton Hall, Derbyshire, 14-17 July

single pony 1, S Stafford, USA130.4; 2, D Van Bechoven, NED 131.14; 3, A-C Arvidsson, SWE 131.9; 4, S Denney, GBR 132.6; 9, S Howe, 151; 14, M Kusin, GBR 155.78; 15, S Corlett, GBR 156.91. pairs 1, S Abicht, GER 139.11; 2, R Ganhor, AUT 145.7; 3, L Dau, DEN 146.94; 6, J Rennison, GBR 148.31; 10, R Stevens, 156.18; 12, T McGregor, GBR 162.16; 19, J Sore, GBR 190.52; 21, R Moyse, GBR 215.43. fours 1, D Gerkens, GER 156.77; 2, T Bucker, GER 164.45; 3, A Van Der Kamp snr, NED 165.34; 10, U Hirschberg, GBR 186.98; 11, S-J Cook, GBR 192.88; 12, C Allen, GBR 200.49; 16, A Grayston, GBR 221.95; 17, Prince Philip, GBR 236.70. teams 1, Germany (S Broichhaus, F-J Lehmkuhl, S Abicht, P Borgmann, T Bucker, D Gerkens) 428.03; 2, Holland (D Van Beckhoven, Y De Reuter, J De Boer, E Boom, A Van Der Kamp snr, A Van Der Kamp jnr) 433.72; 3, Britain (S Denney, S Howe, J Rennison, R Stevens, S-J Cook, U Hirschberg) 455.53.

HEXTON MANOR Hexton, Beds, 17 July

best area turnout (D Capps) 1, L Anderson’s Whitethorns Tradesman; 2, A Howe & A Banks’s Murthwaite Perky (A Banks); 3, L Smith’s Vogie Star. private driving 1 & ch, Smith Bros’ Garstons Lord George (E Smith); 2, L Horton’s Bittlesford Lou-Lou. exercise vehicles 1, Murthwaite Perky (A Howe); 2, R Howitt’s Thorndon Park Telynor (R Webb); 3, Smith Bros’ Garstons Hot Property (E L Smith). young drivers 1, L Smith; 2, K Moreau; 3, M Clarke. light trade 1 & res, C Gregory’s Norman Stanley Fletcher; 2, C Gregory’s Spider (W Franklin). registered M&M 1, Thorndon Park Telynor; 2, Murthwaite Perky; 3, L Swain’s Maesllwch Rosina (M Hills). style and perf 1, Murthwaite Perky; 2, Thorndon Park Telynor.

ROYAL WELSH Builth Wells, Powys, 20-21 July

unicorns, pairs, tandems or four-in-hand 1 & res, M Kesans’s Tarlis & Bramble; 2, S Burrows’s Buttons & Smarties; 3, P Mander’s & K Griffiths’s Threapwood Madrigal & Arran. non-Hackney single 13.2hh & under 1, A Staniland’s Starlyte Little Trojan; 2, L Dagge’s Angelbank Pebel. over 13.2hh 1 & ch, M Clarke’s Thorneyside the Foreman (G Docking); 2, Mr & Mrs Edmonds’ Parkton Unique. concours d’elegance 1, J Vyse’s Glenshane Playboy (M Vyse). light trade 1, W Bryant’s & L Leeves’s Leyeswick Magician; 2, M Burgess’s Elmway Glen; 3, E Hopton’s Thoby.

HENBURY HALL Macclesfield, Cheshire, 22-24 July

nov horse 1, A Woodward 136.3; 2, M Howard 142.65; 3, G Kirby 161.52. novice pony 1, L Bennet 132.79; 2, D Tebbit 141.47; 3, G Ellis 145.72. open pony 1, J Hilditch 121.10; 2, S Corlett 121.97; 3, S Denney 138.80. pony pairs 1, R Stevens 119.49; 2, I Gilbert 162.48; 3, A Rutledge 168.69. pony tandem 1, P Romsey 156.01; 2, L Cox 156.29; 3, B Mellstrom 160.59. open horse 1, D Hayes 110.85; 2, D Matthews 114.47; 3, C Gaynor 123.58. horse tandems 1, R Schoop 167.09; 2, J Robson 173.49; 3, D Taylor 192.58. horse pairs 1, F Pendlebury 145.39; 2, W Bowman-Ripley 151.79; 3, J Jeffrey 153.55. pony fours 1, U Hirschberg 157.47; 2, HRH Duke of Edinburgh 166.50; 3, J Liles 168.64. horse fours 1, P Bassett 153.12; 2, P Bennett 155.64; 3, G Bowman 175.85.

NORTHERN HACKNEY HORSE CLUB SHOW Great Yorkshire sgd, Harrogate, 30-31 July

in-hand pony (P Peters) 1, res & 3, M Ongley’s Cowstead Meteor & Cowstead Little Gem; 2, D Boyd’s Sunbeam Venture. horse 1 & ch, J & A Sparrowhawk’s Highmoor Little Jon; 2, H McNiece’s Shadwell Lady Greensleeves; 3, S Wormald’s Atlowsprings Rhapsody. ridden Hackney or part-bred Hackney 1, A Presho’s Brookeborough Flash Harry; 2, J Clayton’s Gaytons Lady Luck; 3, M Brown’s Baldwin’s John Boy. amateur pony 1 & ch, B Bass’s Stapleford Black Jack (R Bass); 2 & res, D Vyse’s Sunbeam Touch of Class (M Vyse); 3, G MacDonald’s Gillcrest Sir James. horse 1, D Vyse’s Plains Elegance; 2, T Burrows’s Bronte Mayo (M Burrows); 3, Mr & Mrs Walsh’s Marylind Executive (F Walsh). amateur ladies’ pony 1 & ch, Gillcrest Sir James, 2, Sunbeam Touch of Class; 3, J Dudley’s Pam’s Little Star. horse 1 & res, M Brown’s Bally Holly (F Brown); 2, Marylind Executive (L Walsh). nov pony (J C van der Endt) 1, res & res, P Trimble’s Aghaderg Supreme Demonstrator (G Turner); 2, G Dudley’s Pams Little Star; 3, T Burrows’s Stevens Lucky Lad. horse 1 & ch, R Bass’s Plains Black Satin; 2 J Chicken’s Sheepcotes Flying Sparks (M Sparrowhawk); 3, Bronte Mayo. Hackney harness pony challenge class 1, ch & res sup, Stapleford Black Jack; 2, J Chicken’s Stapleford Little Bonfire (G Turner); 3, Sunbeam Touch of Class. horse 1, ch & sup, Mr & Mrs Turner’s Brookeborough Flash Jack (G Turner); 2 & res, Plains Elegance; 3, Highmoor Little John. showman’s class (B Brazier, G Dudley, P Peters) 1, A Hamilton-Rhodes’s Brookeborough Duke; 2, Clemlev Stud’s Ciffig Cymro Du (D Bursting); 3, L Giles’s Leyeswick The Hustler. Hackney-type private drive (J Clixby) 1 & ch, Brookeborough Duke; 2 & res, R Chapman’s Vienna Charm; 3, J Clayton’s Gaytons Lady Luck. non-Hackney private drive 1, M Clough’s Abe Van De Strubbenhof; 2, P & C Bassett’s Talvinn Na Dailad; 3, D Stopford’s Rock Lane Major. light trade 1, J Thomas’s Duke; 2, T Thomas Sunbeam The Guvnor; 3, Abe Van Strubbenhof. reg Welsh Sec C/D in hand (P Peters) 1, Ciffig Cymro Du; 2, J Stanley’s Monsworth Hurricane; 3, P Hetherington’s Tireve Dream Lady. sec C to a show wagon (G Schofield) 1, D Veness’s Venesses Action Man; 2, D Crosier’s Joyton Golden Dream; 3, A Watson’s Bryncarreg True Grit. sec D 1, Ciffig Cymro Du; 2, R Birkinshaw’s Sheepcotes Solitude; 3, I Attrell’s Llertta Channell. jnr whip (D Dunn) 1, A Brown; 2 F Brown; 3, O Conolly.