CAMBRIDGESHIRE WITH ENFIELD CHACE
Horseheath, Saturday, 4 February (Good to Firm)

109. Horseheath Hunts Club Members, 12st

1 Montys Tag (IRE) (Montelimar (USA)) (Simon Andrews) N Bloom
2 Rob Mine (IRE) (Christopher Sporborg), fav A Braithwaite
3 Gallant Glen (IRE) (Perry Harding-Jones) M Mackley

Also: Filou du Bois (FR) (4), Good Vintage (IRE) (5), 7x, Taskmaster (pu). 6 ran. 5l, 25l, hd, 1?2l. 6min 25.0s. SP: 2-1. (Cambridgeshire with Enfield Chace).

110. Open Maiden 56&7yo, 12st

1 Punta Cana (IRE) (Moonax (IRE)) (Wilf Tolhurst) A Merriam
2 Meldrum Meg (Gordon Markham), 7a H Kinchin
3 Hasty Boris (Caroline Bailey) R Barrett

Also: Lightningconductor (IRE) (4), fav, Catch A Tartar (pu), Corkscrew King (f), Lanicene (FR) (ur), Leasebourne (pu), 7a, Lewis du Montceau (FR) (pu), Sheriffsgun (IRE) (pu), Something’s Up (f). 11 ran. nk, 1l, 30l. 6min 23.0s. SP: 7-2. (Essex & Suffolk).

111. Dodson & Horrell PPORA Club Members Conditions, 12st

1 Palmers Peak (IRE) (Arctic Lord) (Martin Keighley), fav R Burton
2 Persian Hero (IRE) (Caroline Bailey) J Russell
3 Westfield John (Joe Turner), bl J Owen

Also: Colonel Conca (4), Tupgill Turbo (5), Ardkilly Warrior (IRE) (pu), Hail Stone (IRE) (pu), Joye des Iles (FR) (pu), Teeton Fizz (pu), 5x, 7a. 9 ran. 11?4l, 20l, 20l, 10l. 6min 11.0s. SP: 6-4. (North Cotswold).

112. Mens Open, 12st

1 Cantarinho (Alderbrook) (David Kemp), 7x, fav D Kemp
2 Harapour (FR) (Caroline Bailey), 7x R Hunnisett
3 Lord Euro (IRE) (Di Grissell) A Merriam

Also: Dunmanus Bay (IRE) (4), 7x, Daretobedifferent (IRE) (5), 7x, Teeton Priceless (6), 7a, Philson-Warrior (IRE) (pu), 7x. 7 ran. 3l, 4l, 4l, 20l, 15l. 6min 17.0s. SP: 5-4. (Suffolk).

113. Ladies Open, 11st

1 Little Brown Bear (IRE) (Strong Gale) (Diana Williams), 7x, fav Miss J Williams
2 Bush Hill Bandit (IRE) (Anne-Marie Hays), 7x Miss L Allan
3 Make Haste Slowly (Caroline Bailey), 7x Miss A Stennett

Also: Fair Exchange (4), Runningwiththemoon (5), Left Bank (IRE) (6), Damp Course (IRE) (pu), bl. 7 ran. 5l, 15l, 15l, nk, 20l. 6min 13.0s. SP: 4-7. (Albrighton Woodland).

114. Restricted, 12st

1 Brass Razoo (Ra Nova) (Joan Johnston) S Morris
2 Airmark (IRE) (Thomas Ellis), fav T Ellis
3 Coppeen Sam (IRE) (Max Johnson), 1ow M Johnson

Also: Twist of Faith (IRE) (4), Baron Halebop (pu), Blown Away (IRE) (pu), Hoplite (pu), John The Mole (IRE) (ur), Northall Lad (f), Rocja (IRE) (pu). 10 ran. nk, 3l, hd. 6min 24.0s. SP: 8-1. (Farmers Bloodhounds (Drag)).

115. Open Maiden 8yo+, 12st

1 Nottoladylike (Primitive Rising (USA)) (Henry Hill), 7a G Dyne
2 Mr Auchterlonie (IRE) (Kim Smyly), fav E Cookson
3 Young Lord (IRE) (David Kemp) D Kemp

Also: Here Comes Choosey (IRE) (4), Master Jubb (5), Combe Castle (pu), Homeleigh Meadow (pu), Mr Ambassador (IRE) (pu). 8 ran. 31/2l, 10l, 20l, 5l. 6min 23.0s. SP: 3-1. (Granta Harriers/Cambridge Univ).