BUCKS AREA BSJA Asheridge, Bucks, 30 May

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Romeo VIII (E Butler); 2, Judgement (S Northwood); 3, Mannin More (R King). Equissage Discovery 1, Speed Limit (V Emery); 2 & 3, Votum & RGS Gamble (T Hedges). Norton Heath Newcomers 1, Zinidan (E J Slater); 2, Indigo Gold (J Crippen); 3, Lady Bess (S Lundh). 1.10m 1, Spirit Of Kilkee (C Nicholl); 2, McEvoy (L Hadley); 3, Erinite (S Reeve-Young). Smarter Builders 1.15m Members Cup 1, Peter IV (E J Slater); 2, Primeur (M Farmer); 3, JGE Nenagh (S A Burchmore). Horse & Hound Foxhunter 1, Erinite; 2, Kampher (S Reeve-Young); 3, Indigo Gold. 1.25m 1, Utah Van Het Indihof (E J Slater); 2, Storming Ahead (J Crippen); 3, Capuccino18 (S Reeve Young).

DABBS EC Giffordtown, Fife, 30 May

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Millstone William (F Thompson); 2, Keltic Clover Z (D Susans); 3, Tierania (C Lindsay Brown). Equissage Discovery 1, Attraction (E Meuleman); 2, Keltic Clover Z; 3, Freddie Joe (D Ockenden). Norton Heath Newcomers 1, Apollo Q (D Ockenden); 2, Titi D’Oase (A Spalding); 3, Song Bird II (D Duffin). 1.10m 1, Inistina (H Haig); 2, Molly Ashe (S Hutt); 3, Knave Of Diamonds II (J McLelland). 1.15m 1 & 2, Nethertowns Kiss & Hi Regard (D Duffin); 3, Together Time (S Hutt). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Hi Regard (T Page); 2, Uber (A Spalding); 3, CB Rapide (S Hutt). 1.30m/amateur 1, Heathcliff II (T Page); 2, Light N Sassy (K Fitzgerald); 3, CB Rapide.

WARRINGTON Daresbury, Cheshire, 30 May

jnr progressive 1, Morningside Joe (R Thomason); 2, Master Brightside (V Darbyshire); 3, Foryd Celt (J Cowley). jnr adventurer 1, Hicon (C Roberts); 2, Bridget Jones (C Ashforth); 3, Melena Morgan (A Harris). jnr members cup 1, Milk ‘N’Honey (V Crank); 2, Bridget Jones; 3, Delta Delight (L Pritchard). 1.25m 1, Jalisco (S Smith); 2, Dun Surprise (P Sims); 3, Cashiered (J Matthews). BEIB Jnr British Novice 1, Morningside Joe; 2, Jamiraqai (S Borthwick); 3, Colclough Minstrel (M Ford). Toptack International HOYS Grade C 1, Wixstone Raymond (J Reed-Stephenson); 2, First Knight (H van Heyningen); 3, Zyprius (W Clarke). AT 1, Ashdale Futuro (D Quigley); 2, Querido Van Het Costerveldt (K Shore); 3, Ludwig H (A Hamilton). Norton Heath Newcomers 1, Senalor (J Parrott); 2, Judge Jeffrey (R Ford); 3, Two Mills Senator (G Billington). 1.25m speed 1, Pakko (K Shore); 2, Cashiered; 3, Cassyopaya (S Babes). 1.15m members cup 1, Handels Oriodante (K Astall); 2, Chicane (S Martin); 3, Leonie (K Clarkson).

WESTON LAWNS Bulkington, Warks, 30 May

BEIB Jnr British Novice 1, Mr Cosmopolitan; 2, Dylason Derrior (S Gunn); 3, Game Boy II (R King). jnr 90cm 1, Jasperoo (S Charley); 2, Emma Rose (S McLean); 3, HR Owen (A Prime). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Templedruid Anastasia (L Forrester); 2, Westfield Jake (J Atherton); 3, Kool Kat (N Colclough). 138cm 1, Thorneycroft Misty Blue (N Colclough); 2, Solcum Donatella (D Griffin); 3, Dylason Derrior. 1.05m 1, Jasperoo; 2, Boden Lady (S Roe); 3, Sunkist Lad (L Wingrove). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/ 1, Irish Storm In A Teacup (L Wingrove); 2, Sam Whiskers (S Charley); 3, Dublin Four (L Wingrave). jnr members cup 1, Sannan Valley Top Tier (M Townsend); 2, Ossie Bear (H Jenkins); 3, Jacks Fortune (A Platt). 2 Jun: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Cashmere Mist (D Wingrove); 2, Sport Ding (S Gregory); 3, Watson By Design (B Davidson). 1.05m 1, Wulston Rock On (L Shearer); 2, Vicky Van De Leudom (J Wingrove); 3, Rock Me Amadeus (A Taylor). Norton Heath Newcomers 1, Touchdown Blackjack (G Turnbull); 2, Watina (N Price); 3, Tango De Luna (E Paxton). 1.15m 1, Stanhopes Little Man (B Upton); 2, Cornelius (C Nicol); 3, Panama PC (B Moult). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Pionier (C Nicol); 2, Black Magic (J-P Sheffield); 3, Billy The Fish (J Grainger).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 31 May

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Rapina (S Rippon); 2, Aloysia (M Gilmour); 3, Florestans Song (M Zaruban). Equissage Discovery 1, Silly Jilly (W Sheridan); 2, Profitable Gamble (T Davies); 3, Thunderbird (S Atkins). sml open 1, Lola Cruiso (J Randall); 2, Miss Emily Grey (T Wilkinson); 3, Argentina (L Abraham). Norton Heath Newcomers 1, Tornado IV (J Charlesworth); 2, Samantha W (L Abraham); 3, That’s Me EB (J Randall). 1.15m 1, Yabbadabbadoo (N Tinworth); 2, Llertta’s Cher Delight (J Attrell); 3, Argentina. Horse & Hound Foxhunter 1, Oharmeta (R Keevil); 2, Tangled Up In Blue (C Foreman); 3, Tops Rainbow Lady (J Slade). 1.25m 1, Beltons Papillon Noir (J Renwick); 2, Quinten Van’t Spieveld (I Camargo); 3, Robin Hood W (L Abraham). 5 Jun: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Slippers Super Trooper (A Faldo); 2, Necybelle Chabaudiere (B Fleming); 3, Up To Date III (S Mitchell). sml open 1, Royal Connection (R Deblasi); 2, Doctor Jazz II (D Palmer); 3, Chicago Lad (S Mehmet). Equissage Discovery 1, Croften Hall (P Brewer); 2, Saros NW (C Milbank); 3, Shy Caeseur (P Brewer). 1.05m 1, Georgefields Amber Diamond (F Christian); 2, Reflex Diamond Clover (S Hunter); 3, True Saying (S Cooper). Norton Heath Newcomers 1, Raterma (P Brewer); 2, Sogat H (A Lewis); 3, Another Elmero (M Fursedonn). 1.10m 1, Concordville (A Lewis); 2, Lady Graaf (C Milbank); 3, Monsigenor (K Harris). 7 Jun: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, O’Shaugnessy (J Horton); 2, Necybelle Chabaudiere (B Fleming); 3, Jim N Tonic (K Woods). Equissage Discovery 1, Boogie On Down (M Gilmour); 2, Patriesstara (F Johnstone); 3, Profitable Gamble. 1.05m 1, Pico (V Jefferies); 2, Lydia III (S Allen); 3, Primoverdi (V Jefferies). Norton Heath Newcomers 1, Loughnatousa Diamond (G Burchmore); 2, Darwin II (S Hunt); 3, Lydia III. 1.15m A4 1, Touchwood III (V Jefferies); 2, Yabbadabbadoo; 3, Corlano HS (K Tropp). Horse & Hound Foxhunter 1, Killupan Lassie (G Burchmore); 2, Samantha W; 3, Royal Cruising (L Squibb). 1.25m 1, Patine (K Tropp); 2, Two Star (J Cassan).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 31 May

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Tilano V (L Tinto); 2, Quick Van Het Blokehof (S Morton); 3, Blue Moon Of Phingask (V Cleghorn). Equissage Discovery 1, Blue Moon Of Phingask; 2, Absolute Pride (E Chilton). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Sticky Fingers Too (L Babes); 2, Opus Van Het Eikhof (G Coia); 3, Allround (L Newman). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Allround; 2, Sticky Fingers Too; 3, Radancer (W Rennie). 5 Jun: jnr starter 1, Red Wharf Bobby (N Modlin); 2, Bellfield Irish Blue (N Williams); 3, Redmans Devil (C Ridley). 90cm jnr 1, Redmans Devil; 2 & 3, Arjay & Vo Tran (L Templeton). sml 128cm 1, Forever Penny (L Smith); 2, Spinnelli (H Rankine); 3, Bally Deep In Disguise (R Modlin). 128/138cm 1, Fountain Ranger (J Smith); 2, Forever Penny; 3, Rare And Dandy (L Stewart). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Beechways Delight (L Smith); 2, She’s B’Witched (H Donaldson); 3, Barochan Steele Delight (J Stephen). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m/ 1, Just A Dash (J Thomson); 2, Barochan Steele Delight; 3, Gildens Vital Spark (D Gilmour). jnr members cup 1, Mr Nice Guy (J Thomson); 2, Highly Flammable (F Tague); 3, Just A Dash. jnr open 1, Blue Icicle (J Stephen); 2eq, Gems Pure Genius (M Baillie) & Mr Nice Guy.

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 31 May

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Heckler P7 (S Osbourne); 2, Broadstone Amerique (S Hazel); 3, Sudden Impulse (T Milne). Equissage Discovery 1, Loubar Showman (L Davies); 2, Night Jar II (M Orzazewska); 3, Jubla (J Halim). 1.05m 1, Bit Of A Barney (L Skelton); 2, Loubar Showman; 3, Findon Impala (S Bassett). Norton Heath Newcomers 1, Bit of A Barney; 2, Loubar Showman; 3, Liberty M (A Kent). 1.10m 1, General Maximus (J Hobbs); 2, Chorley’s Limited Edition (A Dawes). 1.15m 1, General Maximus; 2, Chattie (A Kent); 3, Chorley’s Limited Edition. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Who’s Dilemma (J Wembridge); 2, Clandeboye (A Backhouse). BEIB Jnr British Novice 1, Farley Madrigal (R Ryan); 2, Time Sequence (T Goodwin); 3, Caeser (J Hall). Blue Chip Jnr Newcomers 1, No Comment (J Fletcher); 2, Time Sequence. 1.05m jnr 1, Temple Druid Anastasia (E Forrester); 2, Machu Pichu (J Shears). 1.10m jnr 1, Machu Pichu.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 1 June

Norton Heath Newcomers 1, Sogat H (A Lewis); 2, Quinquela (T Priest); 3, Amarylis (N Pavitt). 1.10m 1, Thingamybob (J Chipperfield); 2, Mauritius (A Samuels); 3, Two Star (J Cassan). Horse & Hound Foxhunter 1, Vapital (J Davy); 2, Amarylis (N Pavitt); 3, Lavitto (S Harvey). 1.25m 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Chalice II (P Spivey); 3, Rebel Rex (L Pavitt). 1.30m 1, Super Girl (S Mercer); 2, Rebel Rex; 3, Jouvencelle De Thurin (J Popely). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Gabbana II (J Clark); 2, Sky’s The Limit (N Biggs); 3, Nuclear De Montsec (A Clutterbuck). 1m 1, Ridgeside Destiny (E-J Slater); 2, Miss Chievous (A de Bearn); 3, Perdina II (R Payne).

ROYAL BATH AND WEST Shepton Mallet, Somerset, 1-4 June

easybed 1.40m 1, Continue B (G Plumley); 2, Connery (R Bevis); 3, Gershwin De Revere (A Austin). High Offley Stud 1.25m 1, Tarina (M Bunting); 2, Angelique (K Doyle); 3, Red Fire Thorn (J Francis). Bath & West A&B Challenge 1, Continue B; 2, Olivier (K Doyle); 3, Oksana W (A Thompson). accumulator 1, Penisular Cherubin (D Burnham); 2, Qui Vive (R Bevis); 3, Rebecca (M Bunting). AT 1, Opportunity B (H Tredwell); 2, Laura’s Choice (G Fletcher); 3, Britney (M Broome). Royal Bank of Scotland Open ch 1, Retro (J Tuff); 2, Sandpiper II (A Edwards); 3, Prince Farn (J Tuff). Renault Modus Supreme ch 1, Katlain (P Crago); 2, Retreats Just Josh (K Doyle); 3, First Love (J Renwick). novice ch 1, Moonshine Billy (M Brake); 2, Regina Lyng (J Humphrey); 3, Reval (S Goddard). grade C ch 1, My Molly Malone (S Goddard); 2, Clyde Cruiser (H Aird); 3, Jumbo Van Het Provahof (J Francis). Thurlestone Hotel JC 1, Nyton Mr Mistofolos (Z Kennedy-Hughes); 2, Rosewell Mr Softee (T Restorick); 3, Fieldings Mystic Prophet (G Ward). Thurlestone Hotel Jnr Open ch 1, Frere Jacques (B Gardiner); 2, Nyton Mr Mistofolos; 3, Micado (L Clark).

SUFFOLK COUNTY Ipswich, 1-2 June

accumulator 1, Pjort (G Luckett); 2, Andersons Free Spirit (K Shore); 3, Onyx (G Williams). Fred Olsen Cruise Lines Grand Prix 1, Fabriana (T Gredley); 2, Franklins Flyte (G Cashmore); 3, Rock Star (P Charles). ride & drive 1, Mysteron (G Williams); 2, Marleen (G Luckett); 3, Temple Guess What (P Barker). Horse & Hound Foxhunter 1, Qusop (T Davies); 2, Lilly White Lilly Jack (S Pellon-Maison); 3, Potsdam Junior (T Davies). IT 1, Idle Dice (J Fisher); 2, Temple Croesus (P Barker); 3, Franklins Flyte. fences & football 1, Pjort; 2 & 3, Temple Ryefield & Temple Guess What (P Barker).

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 1 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1 & 2, Cyruscems Hero & Revel Amor (H Tomlinson); 3, Mossbrook Lara (T Smith). Equissage Discovery 1, Kingsthorn (M Cooper); 2, No Can Do (D Clay); 3, Vasco Van De Rostal (B Gahegan). 1.05m 1 & 2, Irolette & J’S Saluki (A Cole); 3, Chancellor (A Measures).

WALES AND THE WEST Crick, Monmouthshire, 3-5 June

D&H Amateur 1m 1, The War Lord (J Hinton); 2, Tender Moment (R Pearson); 3, Eire Monsoon (S Pollard). NAF 1.05m 1, No Fear (C Gibbs); 2, Spring Storms (J Price); 3, I’m Back (R Pearson). Keith Price Garages 1.10m 1, Spring Storms; 2, Bally Che Guevara (E Portas); 3, Larius (G Dickens). Smith of Whiteinch 1.15m 1, Spring Showers (J Price); 2, Mr Murdock (P Newman); 3, Lukas Falco (C Biddle). Champion Hats 1.20m 1, Go With The Flow II (B Hooker); 2, Cocoon (D Mattock); 3, Darco Special (A Boyce). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Harvey Moon III (L Milne); 2, Alfie Boy (G Dickens); 3, Half Pint (R Drewitt). Equissage Discovery 1, Alfie Boy; 2, Moonlight Molly (K Blandford); 3, Maguire (R Lowe). Norton Heath Newcomers 1, Fabiana (L Bevan); 2, Maerdy Lady (C Noble); 3, Irish Nutcracker (K Grimster). 4 Jun: D&H Amateur 1m 1, Rodeo Star (J Peake); 2, I’m Back; 3, Brockley’s Sheriff (D Guilfoyle). NAF 1.05m 1, Feins Girl (D Fudge); 2, Snowstorm (T Gosling); 3, Bally Che Guevara. Keith Price Garages 1.10m 1, Twilight Tracker (K Blandford); 3, Kushty (L Hyett); 3, First Edition VI (C Millard). Smith of Whiteinch 1.15m 1, Mr Murdock; 2, Lamall (P Taylor); 3, First Edition VI. Champion Hats 1.20m 1, Chorley’s Limited Edition (A Dawes); 2, Darco Special; 3, Silhouet (J Britten). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 2nd round 1, Andorra M (F Harper); 2, Irish Nutcracker; 3, Respect (L Rendle). Equissage Discovery 1, Patsy’s Pint (N Merritt); 2, T’olando 2 (E Dillon); 3, Angel II (J Llewellyn). Norton Heath Newcomers 1, Awesome Again (E-J Rodney); 2, Olympic II (L Elkins); 3, Kilarney King (A Barratt). Jump4Joy Jnr 75cm 1 & 2, Mickey Finn II & Yoyo II (H Frost); 3, Bowes King Edward (J Pearson). Jump4Joy Jnr 85cm 1, Irish Cream (H Cobley); 2, Mickey Finn II; 3, Lord Llew (E Moorcroft). Jump4Joy Jnr 1m 1, Just Cyberspace (M James); 2, Wednesday (R Willetts); 23, Lion King (K Bennett). Jump4Joy Jnr 1.05m 1, Clair De La Lune (S Telling); 2, Sauce HP (H Frost); 3, Golden Celebration (H Lacey). Jump4Joy Jnr 1.10m 1, Orlando King (N Baker); 2, Summerhouse Irish (R Gallop); 3, It’s Lulu (C Golledge). 5 Jun: D&H Amateur 1m 1, I’m Back; 2, Brockley’s Sheriff; 3, Mystic Spot The Dot (R Lowe). NAF 1.05m 1, Feins Girl; 2, Larius; 3, Bally Che Guevara. Keith Price Garages 1.10m 1, Spring Storms; 2, Larius; 3, Bally Che Guevara. Smith of Whiteinch 1.15m 1, Woodentop Valentine (E Portas); 2, Spring Showers; 3, Twilight Tracker. Champion Hats 1.20m 1, Woodentop Valentine; 2, Go With The Flow II; 3, Lukas Falco. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Quizzal (J Peake); 2, Taz Mania (A Edwards); 3, Mr Bojangles (E-J Rodney). Equissage Discovery 1, Taz Mania; 2, Gilbert (K Yeo); 3, Wish Me Luck (D Corbett). Norton Heath Newcomers 1, Delboy’s Diamond (E-J Rodney); 2, Rieu (A Baker); 3, Awesome Again. Jump4Joy Jnr 75cm 1, Magic Choice (M James); 2, Diamonds Moonlight (J Locke); 3, Miffy Boy (E Moorcroft). Jump4Joy Jnr 85cm 1, Magic Choice; 2, Icicle (C Aston); 3, Yoyo II. Jump4Joy Jnr 1m 1, My Destinee (S Embley); 2, Clair De La Lune; 3, Just Cyberspace. Jump4Joy Jnr 1.05m 1, My Destinee; 2, Orlando King; 3, Golden Celebration. Jump4Joy 1.10m 1, Pure Angel (M James); 2, Night And Day (H Frost); 3, Knockrowe Gypsy (L Martin). Johnseys Jnr 1.20m 1, Caramel 2 (S Jenkins); 2, Belfly (D Plumley); 3, Sauce HP.

ADDINGTON EC Winslow, Bucks, 4 June

warm-up 1, Fervour (J Charlesworth); 2, Orka C (A Stevens); 3, Triple Match (S Brocklebank). Equissage Discovery 2nd round 1, X Factor II (V Ashworth); 2, Lexaco (B Moult); 3, Murante (V Sadler). Norton Heath Newcomers 1, Miss America (H Tredwell); 2, Dottie (C Beecroft); 3, Sapri M (S Nicholson). 1.10m 1, One Way (J Loffet); 2, Vicki Van Der Z (J Wingrove); 3, Waikiki (C Heynemann). 5-y-o style & performance 1 & 2eq, Je T’Aime Flamenco, Talan & Twister II (P Miller). do, 4-y-o 1, Utah II (S Livesey); 2, Ursula II (E Staveley); 3, Sundance (P Spivey).

BSJA AREA 12A Houghall, Co Durham, 4-5 June

tiny tots 1eq, Corralass (M Allen) & Goulton Peppercorn (L Robinson). 128/138cm 1, Colourcode (R Massarella); 2, Go Mandingo (F Moiser); 3, Tantassaig Sandie (L Neilson). 128cm 1, Go Mandingo. 138cm 1, Tantassaig Sandie; 2, Bowes Charlie Brown (M Gair); 3, In The Dark (F Moiser). BEIB Jnr British Novice 1, Go Caprice Go (K Moiser); 2, The Honey Bear (R Ellman); 3, Highling Magnus (B Tate). Blue Chip Jnr Newcomers/progressive 1, One Time Westwood (A Valks); 2, Dinki Diva (A McCullagh); 3, Coveville Mandy (A Valks). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/adventurer 1, One Time Westwood; 2, Destiny Lady (D Neilson). jnr members cup 1, Power Up Cristal (M Gair); 2, Mr Polar Bear (A Valks). jnr open 1, Micklow Madness (D Neilson); 2, Mr Polo Bear. 5 Jun: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Cat D’eum (A Wall); 2, Montgomery (S Shields); 3, Stainsby Free Spirit (H Stevenson). area 12 novice ch 1, Wily Fox (H Stevenson); 2, Maserati (S Cuthbert); 3, Phoenix Nights (M Glendenning). Norton Heath Newcomers 1, Rocktop Isobel (A Lines); 2, Serina B (C Jackson); 3, Irish Rhythm (E Wright). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Ferndale Summer Breeze (A Wall); 2, Faraway Hills (P Barker); 3, Crievestone (J Brannen). 1.25m 1, Paola II (H Mousley); 2, Penshaws Parsons Advocate (A Mills); 3, Sony Banter (P Barker).

ISLE OF WIGHT BSJA Godshill, 4 June

warm-up 1, Miss Possible (K Begley); 2, Kilcoole Rock (T Furnell); 3, Savannah (F Hinds). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Miss Possible; 2, Kilcoole Rock; 3, Mamhead Galaxy (H Furnell). Equissage Discovery/1m 1, Galloway Bay (K Begley); 2, Mamhead Galaxy; 3, Broadstone Leona (L Vale). 1.05m 1, Maximillian Mirage (R Booth); 2, Galloway Bay; 3, Trinity Force (E Bissell). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Manhattan (S Begley); 2, What A Spark (N Price); 3, Maximillian Mirage. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, What A Spark. BEIB Jnr British Novice 1, Ballynacally Lad (P Green); 2, Howen Blue Whisper (K Read). jnr progress 1, My Mr Mercury (J Bircham); 2, Salty’s Top Cat (P Green); 3, Bomber (K Read). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, My Mr Mercury; 2, Bomber; 3, Ballynacally Lad. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Salty’s Top Cat; 2, Patchwork Warrior (K Read); 3, My Mr Mercury.

KINGSWOOD EC Albrighton, Staffs, 4-5 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Vicky (T Coppola); 2, Suzie Bell (S Scott); 3, Don Douglas (I Wynne). Equissage Discovery 1, Beach Babe II (M Watson); 2, Macho Man (D Price); 3, Mirabella (I Wynne). Norton Heath Newcomers 1, Artiste (T Mallin); 2, Sea View Stars (S Stokes); 3, Tinkerbell (D Morton). 1.10m 1, Trinity Sunday (N Proffitt); 2, Kishmet (P-A Blosse); 3, Fro Frou D’Anchin (C Freeman). Horse & Hound Foxhunter 1, Bon Amour (M Watson); 2, Sultan Van Het Voorhof (A Broster); 3, Supergirl (J Andrews). 1.20m 1, Gunstone As If (P Harris); 2, Proude Toltein (J Andrews); 3, Gianni (K Spiller). 1.25m 1, Go (A Trickett); 2, Narla (T Mallin); 3, Good Friday II (P Shaw). 5 Jun: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Arkan (R North); 2, Serendipity Jess (K McCreath); 3, Rixion (N Rose). Equissage Discovery 1, Sunny Force G (M McCourt); 2, Angie Future (M Harrison); 3, Round The Block (S Hedges). 1.05m 1, Change Of Heart (N Proffitt); 2, Stargazers Round The Corner (J Tilsley); 3, Libero II (C Membury). Norton Heath Newcomers 1 & 2, Kill Cruise & Cruise Master (M Grobelny); 3, Golden Oak (I Smith). 1.10m 1, Gunstone As If; 2, Kildemock (S Cadwallader); 3, Elite III (P Harris). Smarter Builders 1.15m Members Cup 1, Bellfield Lass (M Foley); 2, Coronet King (A Hammond); 3, Zapzarap (J Barker).

LANCASHIRE SJC Croston, Lancs, 4-5 June

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Leviosa (C Gleave); 2, Royal Castlewern (Y Usher); 3, Easy Touch (G Priestley). Equissage Discovery 1, Theodore (C Greenhow); 3, Tornado (E Blackburn). 1.05m 1, Lauracella Diamond Rose (C Richardson); 2, Dragon Du Valon (C Shepherd); 3, Magna Dee (C Dobson). Norton Heath Newcomers 1, Space Hopper (J Garton Pope); 2, Mr Dexter (G Crook); 3, Macka (T Barker). 1.15m members cup 1, Jazzee (T Barker); 2, April Affair (J Powell); 3, Amanda Lear (S Stafford). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Eddystone (A Derbyshire); 2, Celine II (K Shore); 3, Bally Rose (J Daly). mini jnr 1, 6 tied. 128/138cm 1, Whistlewood Warrior (C Moreton); 2, Thorneycroft Misty Blue (N Colclough); 3, Beyond Belief (R Connor). sml pony 1, Layton Inspiration (N Colclough); 2, Thorneycroft Misty Blue. BEIB Jnr British Novice 1, Oceans Eleven (R Connor); 2, Bewitched The Irish (K Hawks); 3, Share Option II (S Needham). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Wellington Hijack (E Froehlich); 2, Share Option II; 3, B Minor (J Clayton). 1m jnr 1, Capelli II (N Colclough); 2, Vivachi Hip Hop (Z Gill). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, He’s Just Jasper (E Mollart); 2, Beechfield Bacardi Breezer (E Froelich). 1.10m jnr 1, Lynwood Gem (R Connor); 2, Peron III (S Needham); 3, Hock I (S Farrell). 5 Jun: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Mackeson Black Magic (D Warburton); 2, Quereuleur Da Sienuer (W Storey); 3, Seppie (C Dickinson). Equissage Discovery 1, Leviosa; 2, Ianto (L Mansfield); 3, Metropolitan (A Paley). 1.05m 1, Abbys Accolade (D McNulty); 2, Lauracella Diamond Rose; 3, Royal III (R Kenyon). Norton Heath Newcomers 1, Avalons Oyster (C Richardson); 2, Vermouth (A Fisher); 3, Boost II (J Cairns). Horse & Hound Foxhunter 1, Red Recitano (J Davenport); 2, Equifever Hot Shot (J Shaw); 3, Isotonic. 1.20m 1, Rolita (J Davenport); 2, Vivaldi Van Het Digenshof (M Marsh); 3, Alfa Romeo (C Richardson). 1.25m 1, Way Too Cool (N Bampton); 2, Newman (D Ryder); 3, Cottage Prince (N Coupe). mini jnr 1, 8 tied. 128/138cm 1, Thorneycroft Misty Blue; 2, Beyond Belief; 3, Twice As Nice (K Gill). sml pony 1, Beyond Belief; 2, Thorneycroft Misty Blue. BEIB Jnr British Novice 1, Morningside Joe (R Thomas); 2, Yazzee (L Mitchell); 3, Shady Business (E Woodburn). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Loughville Royal (S Needham); 2, Miss Riot (C Shaw); 3, Gucci Rush II (E Mollart). 1m jnr 1, Capelli; 2, Betty Bug (C Salkeld); 3, Spancel Hill Express (X Gill). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, It’s Funtime Frankie (J Buxton); 2, B Minor. 1.10m jnr 1, Bella Star (J Clayton); 2, Rash Decision (S Needham); 3, It’s Logic (V Darbyshire). JC/JA 1, Hot Shot II (X Gill).

LIMES FARM EC Hawkinge, Kent, 4-5 June

1m 1, Kashmirs Rogan Josh (R Hasmore); 2, Clover’s Mave (M Gilmour); 3, Gaelic Cinnabar (J Price). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 2nd round 1 & 2, Dreamtime Diamond & Berwick St James (L Long); 3, Arran Isle (J Draper). Norton Heath Newcomers 1, Solita GP (M Bellinger); 2, Panietta (I Listbrain); 3, Amor Van Het Lindenhof (C Moyce). 1.10m 1, Mysteron (G Williams); 2, Billy’s Gin Sling (D Clarke); 3, Madam Zaza (N Boorman). 1.15m 1, Mysteron; 2, Keelings Skippy (L Long); 3, Caress Z (M Berry-Robinson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Mysteron; 2, Chico PS (D Pearson-Smith); 3, Sitadena S (C Moyce). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Davidor (S Clutterbuck); 2, Wiepke (J Rix); 3, Bushmeadows Amadeus (J Harber). Equissage Discovery 1, Rebutto (K Walker); 2, Classical Dancer (J Bradley); 3, Eastside II (A Harris). 1.05m grand prix 1, Country Minstrel (H Adams); 2, The Riddler II (T Knott); 3, Billy’s Gin Sling, 11 & under 1, 4 tied. jnr open 1 & 2, Flying Angel & Little Drummer (G Mears); 3, Roseacres Smitty (S Ledger). BEIB Jnr British Novice 1, Timahoe Aladdin (D Maybin); 2, Queen Of Hearts (A Adams); 3, Langshore Country Boy (Y Brown). Blue Chip Jnr Newcomers 1 & 2, Golden Nugget & Kimba Lad (R Sutton); 3, Okehurst Blackjack (S Ponton). 1.05m 1, Wild Buck (L Long); 2, Fervour (J Charlesworth); 3, Jaysali Optimist (A Wicken). Equissage Discovery 2nd round 1, Dreamtime Diamond; 2, Tygris (N Pavitt); 3, Simon Hailey Adams. jnr 90cm 1, Woody’s Express (E Bushe); 2, Mr Murphy (K Sellick); 3, Leo’s Cream Cracker (A Jous). BEIB Jnr British Novice 1, Parkour (C Mourkogiannis); 2, Galways Silver Trim (B Davidson); 3, Jumping Johnny (L Gardiner). jnr 1.05m 1, Riverdale Master Blaster (H Windsor); 2, Pic N Mix (J Conway); 3, Gables High Flying Filco (L Simmons). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Southdown Shadow (L Long); 2, Wallis II (H Adams); 3, Helix Z (R Walker). 1m grand prix 1, County Minstrel; 2, Kate’s Chancer (D Roud); 3, Claudius (P Redman). 1.05m 1, Urban Hymn (D Connock); 2, Ballin Fella (R Hayes). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Winnardo (R Kilkowski); 2, Rochelle (D Connock); 3, Cruising By Night (G Solomon). 1.10m 1, Goodtimes Lady (M Berry-Robinson); 2, Helix Z; 3, Carresse Z. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Retreats She’s A Lady (L Louden); 2, Cruising By Night; 3, Cartino 2 (M Bellinger). 1.25m 1, Mysteron; 2, Retreats She’s A Lady; 3, Perfect (A Harris).

GRACELANDS Droitwich, Worcs, 5 June

jnr warm-up 1, Colour Waves (L Beattie); 2, Jasperoo (S Charley); 3, Micado (L Clarke). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Paddy Power (O Evans); 2, Willoway Applejack (F Berry); 3, Westfield Jake (J Atherton). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Spring On Meg (S Broadley); 2, Sweet Chariot (A Tate); 3, It’s My Charisma (L Clarke). jnr open 1, Crazy Bargain (S Cornwell); 2, Half Star (S Platt); 3, Soulbury Otters Star (G Wright). BEIB Jnr British Novice 1, King Of The Gypsies (O Evans); 2, Miss T (E Seal); 3, Wolferlow Indiana (R Boutas).

MIDLAND COUNTIES Uttoxeter, Staffs, 5 June

A4 1, Bellona (G Goodwin); 2, Freia P (T Wright); 3, Gift Of Gold (R Oliver). Equissage Discovery 2nd round 1, Nupilia (R Tillson); 2, Sjoni (A Duncan); 3, Zacorde (V Douglas-Jones). Horse & Hound Foxhunter 1, Love Me (C Collins); 2, Colooney (C Healey); 3, Rio Porto (S Upton). 1.20m 1, Lake Cruise (M Thompson); 2, Lavaletto (M Mac); 3, Wee Welsh Lady (E Shore). 1.25m 1, Lake Cruise; 2, Pure Shores (C Collins); 3, Victorio (T Fowles). Norton Heath Newcomers 1, Tinkerbelle (D Morton); 2, Tuigje (C Freeman); 3, O’Fleur (G Goodwin). 1.10m 1, Leonie (K Clarkson); 2, Rainbow High (C Deeley); 3, Craigmanchie (C Barber).

RUTLAND COUNTY Oakham, Rutland, 5 June

Equissage Discovery 1, Classic Kerry (J Sizer); 2, Waldo Van Hisslehoff (M Williams); 3, Kandi (M Lanni). Norton Heath Newcomers 1, Steel Blazer (A Beaumont): 2, Guns Ablazin’ (J Reed-Stephenson); 3, Mon Cherie (A Davies). Horse & Hound Foxhunter 1, Ginellie II (M Lanni); 2, Winchester III (C Raynard); 3, Just Imelda (M Bunting). 1.25m 1, City Slick (J Ward); 2, Utah Van Het Westhaven (M Lanni); 3, Udo Van De Rinkerrakker (D Burnham). Polly Phillipps Memorial A/B/C 1, Rolette (A Saywell); 2, Peninsula Cherubin 8 (D Burnham); 3, Nindoctro (M Williams).