ABERDEEN FESTIVAL Aberdeen, 7-9 June

ADDINGTON MANOR EC, Addington, Bucks, 8-9 June

AREA 14A Crooklands Cumbria, 9 June

AREA 43A Godshill, Isle of Wight, 9 June

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 4 June

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 3 June

BRAMHAM Bramham, Yorks, 8-9 June

EXETER EC Poltimore, Devon, 8-9 June

LAMBLEY HOUSE 9 June

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 4 June

MORETON STABLES Dorset, 8 June

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks 8-9 June

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 4 June

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 8-9 June

ROYAL CORNWALL Wadebridge, 6-9 June

SHROPSHIRE HORSE SHOW Bridgnorth, Shrops, 6 June

SUFFOLK COUNTY Ipswich, 6-7 June

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 5 June

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 8 June

WALES AND THE WEST Newport, Gwent, 7-9 June

WARRINGTON SHOW Daresbury, Cheshire, 3 June

WESTFIELD PARK EC Barnsley, W Yorks, 3-4 June

WIDMER EQUESTRIAN Lacey Green 5 June

WINDSOR PARK EQUESTRIAN CLUB, Windsor, Berkshire, 8 June

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 3 June

jnr sml open 1, Baby Bomber (E Birch); 2, Wayside It’s A Buzz (K Grimster); 3, Raps Dun Popper (E Akers). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Tollerhayes Bonxie (N Baker); 2, Irish Squibb’s Dream (C Graham); 3, Just Jinx (K Grimster). jnr members cup 1, Murty’s View (K Grimster); 2, Irish Angel Delight (A Measor). BEIB Jnr British Novice 1, Another Snowball (D Gittins); 2, Cappagh Splash (E Ashworth); 3, Misty Casino (C Rollinson). jnr starters 1, Another Snowball. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Frankly Determined (F de Giles); 2, Rapps Dun Popper; 3, Irish Rosebud (K Brooks). jnr intro 1, Sannan Valley Piccolo (M Townsend); 2, Three Dog Night (C de Verteuil). national 138cm 1 & 2, Bowhaylands Rockin Robin & Willbound (K Haines).

WARRINGTON SHOWDaresbury, Cheshire, 3 June

URL/Stable Express 1.25M 1, Waterford Lad (P Barker); 2, Northern Magic B (P Murphy); 3, Lakeland Gold Diamond (S Buckley). Martin Dawes IT 1, Ashdale Futuro (D Quigley); 2, Blue Chip Quinton (P Barker); 3, Arko (N Skelton). Chapel House Motors/Lord Daresbury Challenge A4 1, Pop Socks (S Gill); 2, Ashdale Early Bird (D Quigley); 3, Fabian (S Gill). Stable Express 1.15m 1, Just Chicane (E Tough); 2, Haddon House Two Step (N Ward); 3, Bentley Master (A Owens). Scope Jnr Novice 1, 10 tied. Scope Jnr Progressive 1, Zip Zap (L Hayes); 2, Kite (A Smith); 3, The Time Will Fly (K Hewitt). Scope Jnr Select 1, Master Collier (A Smith); 2, Blue Diamond Mist (J Needham); 3, Kite. DMS Novice 1, Bankole (J Davies); 2, Just Never Can Tell (A Smith); 3, Gollum (M Cliffe).

WESTFIELD PARK EC Barnsley, W Yorks, 3-4 June

Charles Owen British Novice 1, Ever The Lady (S Chadwick); 2, The Grey Goose (M Frazer);3, Dolphaz Harrier (J Baxter). Equimax Discovery 1, The Grey Goose; 2, Berenice (R Underwood); 3, Romeo (R Evans). Great Leighs Newcomers 1, Nicita J (L Henderson); 2, Take Time (K Fuller); 3, Simonside (S Cuthbert). Horse & Hound Foxhunter 1, Princes Wood Maestro (C Curtis); 2, Nicita J; 3, Randi’s Gold (C Curtis). Riverside Air Conditioning B&C 1 & 2, Romina &, Hazelden Hijack (R Barton); 3, Rafiki (C Curtis). URL/Stable Express Open 1, Ackworth Roxanne (B Johnson); 2, Sarah’s Pride (C Curtis); 3, Anastasia (R Robinson). Scope 1.35m 1, Nebel (A Bell); 2, Parcival Van Het Mheer (M Stubbs); 3, Nippon (P Wilson). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Silvano Van Texelbos (A Hamilton); 2, Castello (P Murphy); 3, Rafiki. Charles Owen British Novice 1, PJ Babu (P Crowther); 2, Peut Etre (J Doyle); 3, Aughton Willow (C Vaughan). Equimax Discovery 1, Quite Dutch (S Whitaker); 2, Romeo; 3, Berenice. Great Leighs Newcomers 1, It’s Dime (R Robinson); 2, Mytice Minding Time (P Barker); 3, Baileys Larigo (S Tobin). 1.30m 1, Raniro (J Whitaker); 2, Ackworth Roxanne; 3, Broken Rule (J Picken).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 4 June

Charles Owen British Novice 1, Keasden Blossom Time (R Garvey); 2, Country Heather (K Raine); 3, Country Rapide (C Pentry). Equimax Discovery 1, It’s Serious (J Martin); 2, Original Prankster (L Callon); 3, Touch Of Class (D Jenkinson). 1.05m 1, Handels Oriodante (C Richardson); 2, Rustic Gent (J Kaye); 3, Ryelands Sea Master (N Martin). Great Leighs Newcomers/1.20m 1, EMR Spellbound (R Jenkinson); 2, Calculator (D Richards); 3, Hotheral Celebrity (C Richardson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Miss Dominique (M Wood); 2 & 3, Kingston De Morzaine & Atlantic Clover (K Douglas).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 4 June

128/138cm 1, Pitmans Woodside Velvet (C Ransby); 2, Gemstone Jet (C Hanson). jnr sml open 1, Perrymans Impeccable (D Chapman); 2, Montana Mindy (D Ancient); 3, Dream Maker II (L Card). BEIB Jnr British Novice 1, The Original Nice Guy (R Smart); 2, Hot Shot (V Hillyard); 3, Classic Invasion (L Ratcliff). jnr 95cm 1, Hawkswood Havana (C Ransby); 2, Snowstorm (T Gosling); 3, Snow Mule (G Evans). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Carrbrook Special Edition (K Evans); 3, Buzzmatic (A Petts); 3, Woodlands Aaliyaii (D Gardiner). 1.05m jnr 1, Hawkswood Havana; 2, MVF Surprise (N Clark). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Oakfield Nightingale (A Rountree); 2, Carrbrook Special Edition.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 4 June

Charles Owen British Novice 1, Top Tiah (R Manning); 2, Destiny Unknown (B Wallace Stocks); 3, Hal Gold (C Jenks). Equimax Discovery 1, Solace (A Beeson); 2, Quirien Z; 3, William’s Rainbow. 1.05m 1 & 2, Morality C & Elegant C (J Mincher); 3, Lawless (T Ford). Great Leighs Newcomers 1, Tagore (P Miller); 2, Ridgewood Four Square (K Mason); 3, Penny III (D Nichols). 1.15m 1, Morality C; 2, Semi Sonic (L Parnham); 3, Castlebin Boy (B Martin). Horse & Hound Foxhunter 1, Tosselli Van De Zuuthoeve (J Mincher); 2, Renkum Latitude (J Hanley); 3, Grandioso Lad (E Hunter).

THORPE GRANGELincoln, Lincs 5 June

0.85 Open 1,Belinda Broomstick(G James); 2, Hidden Gem (J Corney).Charles Owen British Novice 1, CoupDe Ville (G Elliott); 2, Loxley (L Boardman).1m Open 1, Maori (L Pears); 2, HighlandChappie (A Rodgerson). Equimax Discovery1, Cannich (G Dresser); 2, Finstown (M Elliott)Great Leighs Newcomers1, Mocambo(M Moore). NDS Equine 1.10m1, MIG(A Nemeth).

WIDMER EQUESTRIAN Lacey Green 5 June

British Novice1, Gweeboralass (J Aston);2, Aspen 11 (A deVerteuil);3, Sobranie (A deVerteuil);4, Alana (L Walker);5, Tianma (J Aston).Discovery1, Max Power 11 (J Whinnett);2, Lilly’s Limelight (A deVerteuil).1m Open1, Odam (J Whinnett).

SHROPSHIRE HORSE SHOW Bridgnorth, Shrops, 6 June

Charles Owen British Novice 1, Norton Butterfly (R Carvel). Equimax Discovery 1, Carlisca (A Bywater). mini open 1, Longford Irmino (C Passey); 2, Strathmore Jashar (S Eveson). Great Leighs Newcomers 1, Uptown Girl II (D Sykes). BEIB Members Cup 1, Uptown Girl II; 2, Game On (C Passey). BEIB Jnr British Novice 1, Milk & Honey (Z Owen); 2, Cheyenne (S Goodall); 3, Secret Diamond (Z Owen). jnr mini open 1, Silver Blossom (S Davies); 2, Point Piper (K Williams); 3, Harlem Bay (A Preston). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Point Piper; 2, The Pieman (A Baker); 3, Orchard Blue Moon (T Hollins). jnr members cup 1, Meretown Martini (S Edenborough).

SUFFOLK COUNTY Ipswich, 6-7 June

Crossley Mackenzie Accumulator 1, Rex (M Armstrong); 2, Marleen (T Stockdale); 3, Lafitte (D Mcpherson). Bank Of Scotland Grand Prix 1, Jerome (P Charles); 2, Landed Gentry (T Stockdale); 3, Graf Gold (M Armstrong). SGR IT 1, Jerome; 2, Lord Liberty W (R Whitaker); 3, Athletico (D Mcpherson). MG Rover Ride & Drive 1, Mavis Davis (G Turner); 2, Greta (M Armstrong); 3, Douma (G Lovegrove). Charles Stanley TopScore 1, Marleen; 2, Russi Van De Zuuthoeve (T Davies). Horse & Hound Foxhunter 1, Double Oscar (C Bathe); 2, La Borboleta (L Abraham); 3, Lara Joy (Z Bates). Suffolk Life B &C 1, Sputnik (P Charles); 2, Narina (T Gredley); 3, La Borboleta.

ROYAL CORNWALL Wadebridge, 6-9 June

Baileys Horse Feeds Grade C 1, No Wisecracks (J Paull); 2, Jumanji II (C Jones); 3, Kilkenney Gold (L Atherton). HSBC Cornwall IT 1, Temple Voyager (J Renwick); 2, True Hero (R Bevis); 3, Two Mills Showtime (R Maguire). County 1.35m 1, Gentle Breeze (D Morton); 2, Watussi (J Renwick); 3, Debutante (L Edgar). Royal Cornwall Competition 1, Cortaflex Lucy May (A Saywell); 2, Stable Express Arturo (G Glazzard); 3, Carantina (G Cranton). Royal Cornwall Accumulator 1 & 2, Brookend Fuehrer & Millbrook (J Renwick); 3, Diamond Dealer (M McCourt). KCS Continuous West of England Jnr Open 1, Riversdale Clicquot (R Jinks); 2, Crosswinds Sunmist Condor (S J Coffin); 3, Wheal Buller Charlie (H Dunstan). Daewoo Grand Prix 1, Caprigode (C McCarthy); 2, Halifax (J Renwick); 3, Cortaflex Lucy May. Riders 1.30m 1, Brookend Fuehrer; 2, It’s Mine (D Morton); 3, Boadiceas Revenge (A Ellery).

ABERDEEN FESTIVAL Aberdeen, 7-9 June

URL/Stable Express 1.25m 1, Here’s Jack (D Duffin); 2, Kelso Billabong (L Jamieson); 3, Djidda II (L Scullion). 1.30m 1, Silvano Van Texelbos (A Hamilton); 2, Tannaghill (R McCrae); 3, Silver Sir (L Babes). B&C1, Lendall (S Neads); 2, Stainsby Sponeck (J Tanfield); 3, Champagne H (A Hamilton). 1.40m 1, Harlequin Sunset (A Craig); 2, Tylers Vivien (C Hall); 3, Silk (S Neads). Scope Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter 1, Crevagh Duca Diamond (D Collins); 2, Lowhill Bonjour (L Fleetwood); 3, Night Lux (R Brady). Dunglenn 148cm 1 & 2, Mystery Music & Top Knotch III (E Docherty); 3, Master Bill (L Hutt). 128/138cm 1, Duncrynes Jungle Bunny (J Drummond); 2, Stainsby Stardust (P Allen); 3, Loughnatousa Star (S Lithgow). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Weavers Legacy (T Shearer); 2, Colourwood Colando (D Harland); 3, C’s Surprise (C McNaughton). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Orkney Prince (D Harland); 2, WesternArmada (C McDonald); 3, Alllegro Non Trotto (W Melville Smith). 11 & under 1, Grey Guy (J Harland); 2, Midnight Gelegnite (H Haig); 3, Banoffee Bacchus (B Carruthers). Scope Jnr Progressive 1, This And That (D Harland); 2, Tshakani (W Melville Smith); 3, Western Armada. BEIB Jnr British Novice 1, Allegro Non Trotto; 2, Kingarths Magical Mist (L Clark); 3, Golden Grove Sunshine (W Melville Smith). Charles Owen British Novice 1, Cavallus (L Babes); 2, B Different (F Burgoyne); 3, Mr President (D Shaw). Equimax Discovery 1, Creevagh Charlie Brown (D Collins); 2, Ogo Pogo (S Harrison); 3, Midoori (T Nicholson). Great Leighs Newcomers 1, Mr Bizzy (A Bonelli Baird); 2, Mr Jam (M Arnott); 3, Lhama (L Buchan). 1.15m 1, Burn Frenchie (N Warwick); 2, First Clover (C Hall); 3, Regardless (J Innes). 8 Jun: Charles Owen British Novice 1, Cavallus; 2, Midoori; 3, Iceberg II (M Arnott). Equimax Discovery 1, Creevagh Charlie Brown; 2,Now Be Dazzled (J Cross); 3, Aqua Di Gio (C Blackburn). Great Leighs Newcomers 1, Creevagh Cavalier Diamond (D Collins); 2, Lios Mor (P Fraser); 3, Barochan Amy (G Russell). Viewmount Stud Young Horse 1, Amira (S Robertson); 2, Pendora(L Anderson); 3, Border Delta (D Wicks). Scope 1.35m 1, Abrisca (S Neads); 2, Travis Roma (L Johnstone); 3, I Believe (A Hamilton). Scottish Ladies’ ch 1, Stainsby Sponeck (J Tanfield); 2, Creevagh Duka Dori (D Collins); 3, Creevagh Duca Diamond. North West Scottish Jnr ch 1 & 2, Top Knotch III & Finbar McCoull (E Docherty); 3, Colourwood Colando. Scottish Gentlemans’ ch 1, Ludwig H (A Hamilton); 2 & 3, Tannaghill & Newcastle Brown II (R McCrae). Riverside Air Conditioning B&C 1, Burn Flight (N Warwick); 2, First Clover; 3, Highland Paganini (K Fitzgerald). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Orkney Prince (D Harland); 2, Hollyhocks (R Aird); 3, This And That. Scope Jnr Adventurer /1.10m jnr 1, Street Angel (J Kirk); 2, KC’s Challenger (K Connor); 3, Mr Rubix (L Thomson). national 128cm 1, Duncrynes Jungle Bunny; 2, Midnight Dynamite (M Baillie); 3, Silver Wonder (C Miller). national 138cm 1, Beechway Delight (A Johnstone); 2, Wizzadoras Dream (C McNaughton); 3, Lois Dubh (H Haig). BEIB Jnr British Novice 1, Rowanleas Mini Illusion (V Elmslie); 2, Jeannie Deans (A McQueen); 3, Allegro Non Trotto. Hazelden Saddlery Mighty Midgets 1, Smokeycot Windsor (A Motaghian); 2 & 3, Highland Star & Fantasia (L Lorimer). Paul Fabrications 128cm Debut 1, Gizmo The Gladiator (J Smith); 2, Little Bounce (A Kelly); 3, Silver Wonder. do, 138cm 1, Midnight Gelegnite; 2, Penny Farding (J Stirling); 3, Lois Dubh. 9 Jun: 1.30m 1, Tylers Vivienne; 2, Travis Roma; 3, Sanbucca Baby. jnr grand prix 1, Mystery Music; 2, Weavers Legacy (T Shearer); 3, Top Knotch III. grand prix 1, Townhead Karabundi (J Andrews); 2, Silvano Van Texel Bos; 3,True Braveheart (M Young). British novice grand prix 1, Cavallus; 2, Longfield Lady (H McGowan); 3, Sky Mist. discovery grand prix 1, Creevagh Charlie Brown; 2, Barochan Amy; 3, Light And Sassie (C Allen). B&C grand prix 1, Here’s Jack (D Duffin); 2, Exion (A Spalding); 3, Lendall.

WALES AND THE WEST Newport, Gwent, 7-9 June

Charles Owen British Novice 1, Dalgardens Facki (C Millard); 2, Mysterious Girl (V Clements); 3, Katie’s Son (G Smith). Equimax Discovery 1, Starlight Graphite (A Wildish); 2, Timeless Classic (A James); 3, Killowen Rocket (J Smith). Great Leighs Newcomers 1, Major van het Lindehof (T Burchmore); 2, Killowen Rocket; 3, Redcross Rainman (A Baker). Horse & Hound Foxhunter 1, Chime (E Eynon); 2, Madness (L Hales); 3, Gift Wrapped II (S Bowen). 1m 1, Lonora (J Whinnett); 2, Rodeo Star (J Peake); 3, Odam (J Whinnett). BEIB Members Cup 1, Spring Showers (J Price); 2, Claire’s Crusader (C Grossmith); 3, Temple Springer (K Watts). introductory Derby 1, Adams Marisco (C Baker); 2, Summerhouse Welton Athenee (H Gallop); 3, Cooking With Floyd (C Watts). Stable Express 1.15m 1, Montreux (M Edwards); 2, Roena (P Kelly); 3, Xplode (J Bowman). URL/Stable Express 1.25m 1, JGE Nenagh (P Kelly); 2, Boston (A Collins); 3, Minnowa (J Lea). 1.30m 1, Roena; 2, Ballin Teskin Tommo (E Eynon); 3, Lindsay 10 (G Plumley). jnr 1.05m 1, Coconut Creek (J Kington); 2, Rapps Dun Popper (E Akers); 3, Mr Meldrew II (L Clarke). Ballan Lad Sml Jnr Open 1, AJ’s Dibberford Irish (J Davis); 2, Desert Queen (L Whitehouse); 3, Heineken Hill (S Broome). Dunglenn 148cm 1, Batman II (L Whitehouse); 2, Desert Queen; 3, Trebo Willowbrook (J Davis). 8 Jun: Charles Owen British Novice 1, Barnaby Jones (R Mizen); 2, Mysterious Girl; 3, Bulldogs Clever Trevor (K-A Vanhinsburgh). Equimax Discovery 1, G-Kirk Club (M Edwards); 2,Rebecca Puddleduck (A Cavanagh); 3, Dalgardens Facki. Great Leighs Newcomers 1, Maerdy Vencha (C Noble); 2, Major van het Lindehof; 3, Touch of Clover (R Faulkner). Horse & Hound Foxhunter 1, Britney (M Broome); 2, Nanette B (A Thomas); 3, Forever Autumn (J Tomkins). 1m 1, Two Tone Classic (M Foley); 2, Country Collection (J Price); 3, Spring Showers. BEIB Members Cup 1, Ballinteskin Bunny Two (H Havard); 2, KE One More Time (K Bevan); 3, Brimleys Fedora (J Maslin). introductory Derby 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2, Stargazers Round The Corner (J Tilsley); 3, Alywin (T Pearson). Stable Express 1.15m 1, Fred IV (G Burchmore); 2, Business Girl (T Burchmore); 3, Hello Feliz (S Aston). URL/Stable Express 1.25m 1, Fred IV; 2, Kappa Flight (J Bowman); 3, Cynfig Showtime (E Eynon). 1.30m 1, Balllinteskin Tommo; 2, Yours Forever More (B Dunning); 3, Fleur De L’Etang (M Edgar). 128cm 1 & 2, Oakhills Flashpoint & Playmate Whizz (J Swambo); 3, Ballyclough Tess (H Thomas). Golden Bear Tiny Tots 1, 4 tied. jnr training 1, 8 tied. 138cm 1, Fortridge Napoleon (H Thomas). 128/138cm 1, Oakhills Flashpoint (J Swambo); 2, Tremenyn Flyaway (H Thomas). jnr 1.05m 1, Just Sheer Chance (L Clarke); 2, Coconut Creek; 3, Lady Ashfield (J Kington). Ballan Lad Sml Jnr Open 1, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver); 2, Spottie Dot Com (S Broome); 3, EMR Cateto (K Neath). Chocolate Stakes 1, Prize Lady (L Mantel); 2, Sorcerer’s Apprentice. BEIB Jnr British Novice 1, Opposition Narla (K Johnson); 2, Kansas Moondancer (H Aston); 3, Arthur Pendragon (H Webb). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Mr Meldrew II; 2, Zero To Hero (P Blosse);3, Silver Aspect (L Roberts). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Custom Cruiser (L Mantel); 2, Mr Meldrew II; 3, Wave Rebel (M Goddard). BEIB HOYS Grade C 1, She Is The Rose Of Tralee (M Edgar); 2, Spring Green (T Fletcher); 3, Blakeney Castle (P Kelly). 9 Jun: Charles Owen British Novice 1, Shortgrove Dan (L Southall); 2, Dalgardens Facki; 3, Traveller’s Rest (R Wottge). Equimax Discovery 1 & 2, Kilcluney & Hatsgood Holly (J Bowman); 3, Nobel Krasnee (M Mould). Great Leighs Newcomers 1, Voodoo Blue (R Kempster); 2, Clyde Cruiser (J Maslin); 3, The Nutcracker (L Goddard). Horse & Hound Foxhunter 1, Britney; 2, Chime; 3, Mistress Millie (A Valentine). 1m 1, Spring Showers; 2, Rodeo Time (J Peake); 3, Latimer’s Sunshine (C Dolan). BEIB Members Cup 1, Ballinteskin Bunny Two; 2, Spring Showers; 3, Dutch Magic (L Daniels). Stable Express 1.15m 1, Ballinteskin Timahoe (E Eynon); 2, Silvermoon Shadow (N Palmer); 3, Roena. 1.30m 1, Ballinteskin Tommo; 2, Cloud Nine (A Thomas); 3, Ouzzo (D Andrews). 128cm 1 & 2, Welsh Wonder & Miss Nancy (O Griffiths); 3, My Little Tinker (D Plumley). Golden Bear Tiny Tots 1, 4 tied. jnr training 1, Wish Master (L Roberts); 2, Mr D (K Shepherd). jnr 1m Derby 1, Lady Ashfield; 2, Sorcerer’s Apprentice; 3, Snorter (L Fishwick). 138cm 1, Mars Kyfe Jake (G Spence). 128/138cm 1, Ballyclough Tess; 2, Polly Flinders II (B Mantel); 3, Tremenyn Flyaway. jnr 1.05m 1, Polly Flinders II; 2, Coconut Creek; 3, Just Sheer Chance. Ballan Lad Sml Jnr Open 1, Willowpark Skywalker (L Mantel); 2, Coconut Creek; 3, Heineken Hill. Chocolate Stakes 1, Spottie Dot Com. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Butcher’s Boy (M Edwards); 2, Mr Meldrew II; 3, Zero To Hero. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Bobby Sparrow (J Dunn); 2, Wave Rebel.

MORETON STABLES Dorset, 8 June

Charles Owen BritishNovice 1,Miss Frolic (D Arnold-Jones); 2, Gulliver IV (R Freeman). Equimax Discovery 1, Golden Brown (K Shannon); 2, Miss Frolic. 1.05m Open. 1, Frogas No Problem (S Evans); 2, Mustang Sally II (W Foot) . 1.10m Members Cup 1, Frogas No Problem; 2, Miller at Bricky (R Freeman). 1.15m Open 1, My Zebedee (S Evans).

THORPE GRANGELincoln, Lincs 8 June

0.85 Open1, Hidden Gem (J Corney);2, Heyday Magna (J Corney).CharlesOwen British Novice 1, Lemar Regano(L Chilvers); 2, Waltons Sure Thing (M Smith);3, Fleetwood Just Diddy (L Chilvers). The DirectMarketing Support 1m Novice Q 1, Mr Budwiser (L Chilvers); 2, Waltons Sure Thing;3, Southern Scrumpy Jack (L Chilvers). EquimaxDiscovery 1, Mid Raya (A Nemeth); 2, ScarsdaleLad (J Welton). Great Leighs Newcomers 1, Inschallah Haze (F Aspinwall); 2, Tullamore Dew (N Way). NDS Equine 1.10m 1, Kalcavella(A Duncan); 2, Lucy Louis (M Vincent). Horse &Hound Foxhunter 1, Lucy Louis. 1.20m Open1, Heart & Soul (R Hill).

ADDINGTON MANOR EC, Addington, Bucks, 8-9 June

1.10m Open 1, Foxden Muscuidet (L Trinley); 2, Temple What a Flush (L Pinkett); 3, Test De Dnagers (C Browne). Disc 2nd Round 1, Original Way ( P Miller); 2, Light Space (J Dixon); 3, Miss Modena (J Norris). 6 & 7 years Championship 1, Galaxy II (W Florence); 2, Ile Blundle(C grime); 3, Otgue (P Miller). 1.15m Open 1, Kilamill Cruise (W Plunkett); 2, Lydimar (M Doryan); 3, Amolette (J Halim). 9 June: British Novice1, My Matilda (J Williams);2, Gweebari Lass (J Aston);3, Sizzling (P Coe).1mOpen1, Fallowfield Harliquin (R Collins);2, Tiler (I Cart);3, Streetwise Sienna (A Clarkson).Denge 4 yo S&P1, Very Versace (D Cornish);2, Bajam Blue (S Davies);3, O’Combo DeL’eau (D Cornish).Forlyce Curry 5 yo S&P1, Olivia II (J Davies);2, Puidanz (S Davies);3, Primeur (S Davies).Snr Newcomers1, Kamaria Bay (D Foster);2, Chaminoux (M Cartiney);3, Reddink (S Nicholson).1.20m Open1, Sky Star (S Nicholson);2, Kiss & Tell (H Tredwell);3, Hot Ice (M Gaitland).

BRAMHAM Bramham, Yorks, 8-9 June

Holroyd Construction Bramham Classic 1, Tornedo (M Whitaker); 2,Ashdale Futuro (D Quigley); 3, It’s Magic Max (K Shore). Harrogate Spa Water B&C 1, Princes Z (M Whitaker); 2, Bushill Mosaic (R Barton); 3, Carlsson (G Billington). Andrea Ubhi Dentistry Accumulator 1, Capello (T Newman); 2 & 3, Nicolette & Just Jerry (R Whitaker). Holroyd Construction Grand Prix 1, Landed Gentry (T Stockdale); 2 & 3, Quinten & Carina (R Whitaker).

EXETER EC Poltimore, Devon, 8-9 June

Charles Owen British Novice 1, Millwood Polly (A Miller); 2, Rapps Diamond Jack (K Johnson); 3, Strong Promise (L Rendall). Equimax Discovery 1, The Man (T Dunn); 2, Rapps Diamond Jack; 3, Cowgirl (L Phillips).1.05m 1, Black Cavalier (L Bonus); 2, Chatterbox (S Clotworthy); 3, Killmartin Jimmy (C Hobbs). BEIB Members Cup 1 & 2, Emerald Spirit & Sativa (S Rosewell); 3, Vague Impression (C Hobbs). 1.15m 1, Gianni (K Spiller); 2 & 3, Larichter & Kinetic (B Willmer). 9 Jun: Charles Owen British Novice 1, Miss House Mouse (H Bishop); 2, Out Of The Blue (J Blackburn); 3, Henry Himself (A Pitcher). Equimax Discovery 1, Contraband Ruler (A James); 2, Rigolotto (P Baber); 3, Fergal Keen (T Kuszek). 1.05m 1, O’Ryan Himself (J Blackburn); 2, Just Whispa (H Buffin); 3, Vague Impression. Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Sylvana (P Doran); 2, Poplar Present (M Hall). Horse & Hound Foxhunter/ 1.20m 1, Larichter; 2, It’s Fred The Red (J Blackburn). 1.25m 1, Larichter; 2, Emerald Spirit; 3, Gianni.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 8-9 June

128/138cm 1, 30 tied. Squibb & Davies HOYS 128cm 1, Just Cyber Space (M Sampson); 2, J’s Junior (L Saywell); 3, Welsh Wonder (O Griffiths). Squibb & Davies HOYS 138cm 1, Bugsy Malone (J Whitaker); 2, Miss Congeniality (M Sampson); 3, Celtic Wysteria (J Shackleton). 1.15m jnr 1, Bowes Gunsmoke (G Evans); 2, Spot The Lady (L Ferguson); 3, Okehurst Showman (E J Moore). Dunglenn 148cm 1, Colton Maelstrom (M Beaumont);2, Crocodile Dundee (G Plumley); 3, Loobeen Shamrock (K Shaw). 9 Jun: jnr open 1, Maxton Hi-Jack (R Prater); 2, Gems Pure Genius (V Thornley); 3, Townend Oliver (N Mady). Squibb & Davies Nat Jnr Foxhunter 2nd rnd 1, TJ’s Cosmic Gold (G Plumley); 2, The Triple Echo (L Fitch); 3, Scarlet Adventure (C Saunders). August Silk Jnr Restricted 1, Applejax Red Stripe (D Smith); 2, Harry Rag (J Burley); 3, Prince Khan (H Skelton). Kraiburg Jnr Show Jumper of the Year 1, Landown Three’s Are Wild (H Bohringer); 2 & 3, Batman & Gold Harvest (L Whitehouse).

WINDSOR PARK EQUESTRIAN CLUB, Windsor, Berkshire, 8-9 June

1m Open 1, Midnight Miracle (S Crwys-Williams); 2, Professional Playgirl (R Moss); 3, Derreen Rose (J Potter). Foxhunter 1, Cantonova (J Harris); 2, Raul Von Raphael (C Nash). Grades B/C Handicap 1, Waylands Playboy (R Prater); 2, Kadicchio (C Read) 3, Cool Bawn (G Lysaght). 1.25m Open 1, Lominard (J Davies); 2, Caola Du Domain (C Bracken); 3, Retreats Oakie Doakie (K Doyle). The JGE Commercials Ltd Bucks Beginners 1=, Manton Cuckoo (T White); 1=, Retreats Just Josh (K Doyle); 1=, Rosgan Avide (T Ross) Senior Newcomers 1, Retreats Just Josh (K Doyle); 2, Sandells Rockerfella (E Hinckley); 3, Nick Dundee (P Crago) 1.15m Open 1, Wayside Tiger Lily (K Grimster); 2, Prince Darco (C Read); 3, Baronet (L Millard). British novice 1, Constance S (TSmale); 2, Lets Go Dutch (J Davy); 3, Charterlands Teddy Edward (J Davies). Discovery 1, Dunammon (L Salisbury); 2, Simply Lottie (C Belson); 2, Claudia Z (M Sibley). 9 June: 1.15m Open 1, Positively Cavalier (N Charles); 2, RealDiamond (A Edwards); 3, Cuesta (A Edwards). Second round Newcomers 1, Quo Vadis (G Cashmore); 2, Cavallo (P Tuckwell); 3, Titus Van Everbrakke (G Williams). 1.35m Open 1, Kadicchio (C Read); 2, Caola Du Domaine (C Bracken); 3, Pandur (N Skelton). British novice 1, Rapkyns Echelon (N Pirie); 2, Aura (K Forrest); 3, Dinky Deno (B Smalldridge). 1m Open 1, Aim for the Top (N Boulter); 2, Ziggys Here (N Charles); 3, Fiddlers Grey (P Crago). Senior Newcomers 1, Sandi Monica BK (N Boulter); 2, McTaggart (R Neill); 3, Grey Storm (N Boulter). 1.15m Open 1, Flash Harry (D Walsh); 2, Positively Cavalier (N Charles); 3, Hope Street (J Holmes). Junior British novice 1, Mayfair (G Broughton-Pipkin); 2, Dancing Flame (S Campion); 2, Six Mile Dial (A McDermott). Junior Newcomers 1, My Queen Bee (V Dance); 2, Irish Rosebud (K Brooks); 3, Welton Jazz (C Barozzi). Junior Foxhunter 1, Simply Rosie (E Ashworth); 2, Irish Rosebud (K Brooks); 3, Tarquin’s Tarka (K Burden).

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks 8-9 June

11yrs and under1, Bay Street Blues (H McCaie);2, Something about Mary (S Green).Small Pony Open1, Royal Declan (A Valks);2, Bay Street Blues (H McCaie);3, Carra Lucky Stike (C Jackson).BEIB Jnr British Novice1, Quayside Candy (A Lumley);2, Chestnut Wonder (H McCAie);3, Quayside Clio (A Lumley).Jnr 95cm Open1, Carra Lucky Stike (C Jackson);2, Royal Declan (A Valks);3, Ginger Fizz II (J Cairns).BlueChip Jnr Newcomers1, Stainsby So What (R Tidd);2, Private Ryan (H Davies);3, My Cosmic Dust (B Valks),Squibb & Davies Jnr Foxhunter1, Kite (A Smith);2, Irish Freestyler (J Bell);3, Arjay (R Walker).Jnr 1.15m Members Cup1, Kite (A Smith).9 June: 1m Open1, Conrad IV (H Bennett);2, My Zig Zag (N Nelson);3, Mooredge Frankie (K Salkeld).Charles Owen British Novice1, Gamble On (S Russell);2, My Double H (P Denton);3, Roscoe’s Golarni (J Shaw).Great Leighs Newcomers1, Gaelic Vanilla (S Nurse);2, Double Diamond V (L Carrick);3, Grantbourne Landslide (J Little).NDS Equine 1.10m Members Cup1, Madmarston Wispa (K Leak);2, Mistrato (S Russell);3, Conrad IV (H Bennett).1.20 Open1, Lady Boss (K Leak);2, Hamilton Poppett (E Wright);3, King Leonarci’s (K Leak).

AREA 14A Crooklands Cumbria, 9 June

128/138cm 1, Kosmic Kate (E Bell). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Hillandale Areo (J Bowman); 2, Devlin (K Catton). JD/JC/JA 1, Blueberry Whirl (T Armstrong); 2, Barbarian Black Boy (R Cottam); 3, Devlin. Charles Owen British Novice 1, Cruising Around (A Hadwin); 2, Michigan (M Kendall); 3, Goldway (K Dunlop). Equimax Discovery 1, Fair Courage (J Clark); 2, Michigan; 3, Goldway. Great Leighs Newcomers 1 & 2, Ferguson Grey & J Vantin (L Alston). BEIB Members Cup 1 & 2, TL’s Gamble & TL’s M Reg (H Hool); 3, Ballyflame (M Kendall). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, TL’s Gamble & TL’s M Reg.

AREA 43A Godshill, Isle of Wight, 9 Junewarm up1, Flints Mirror Image (L Wickham);2, Mamhead Galaxy (H Furnell);3, Plasbach Cellan (S Green).Charles Owen British Novice1, MacGilly Cuddy’s Charm (J Stokes);2, Master Nadel (S Green);3, Lilo Lil III (P Price);4, Finocchio (D Webster);5, Mamhead Galaxy (H Furnell).Equimax Equine Discovery/1m Open1, Nutkin Feather Duster (K Begley).2, Ramiro Star (K Begley);3, Manhattan (SBegley);4, Master Nadel (S Green);5, MacGilly Cuddy’s Charm (J Stokes).

BEIB Jnr British Novice1, Longstone Choirmaster (L Tate).2, Teen Spirit (J Vaughn);3, Salty’s Grey Storm (P Green);4, Oakdene Midnight Arrival (J Bircham).Jnr Progress Stakes/Scope Jnr Novice1, Patchwork Warrior (H Webster);2, Teen Spirit (J Vaughn);3, Galloway Bay (S Ashwell);4, Oakdene Midnight Arrival (J Bircham).Blue Chip Jnr Newcomers1, Teen Spirit (J Vaughn);2, Sky High Sunday (K Hinds);3, Galloway Bay (S Ashwell). Jnr Members Cup/Squibb & Davies Jnr Foxhunter /Scope Jnr Adventurer1, Patchwork Warrior (H Webster);2, Bowhaylands Painted Lady (H Webster);3, Sky High Sunday (K Hinds).

LAMBLEY HOUSE 9 June

British Novice1, Hullnader (N Tinworth);2, My Laurel (L Brennan);3, Deep Pearl (M Davis).Discovery1, Sox Curtis (L Brennan);2, Spot on Jasper (M Fox);3, Flagmount Red Diamond (K Ferrier).1.10 Members Cup1, The Fox (A Brady);2, Retreats Go With The Flow (S Robertson);3, Quackers (T Davies).Newcomers1, General Gordon (S Dunnett);2, Mid Accord (N Tinworth);3, Coppice Sandpiper (E Cox).Foxhunter1, Flaretime (A Pacheco);2, Saffier (B Twomey);3, Newsflash (N Tinworth).1.25 Select Open1, Croft Little Doll (A Pacheco);2, Idle Wild (B Twomey);3, Tinkerbelle (M Jones).1.30 Open1, For The Best (M Watson);2, Coretto (A Pacheco);3, Classic Vision (A Smith).