AREA 51 OWNERS & RIDERS, Tregembo Penzance, Cornwall, 2 June

BARTON EC, Preston, Lancs, 2 – 3 June

BLACKDYKE FARM, Blackford, Cumbria, 3 June

CHEQUER FARM STABLES, York, 31 May

THE COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 29 May

CROCKSTEAD PARK EC, Halland, Surrey, 30 May

EXETER EC, Exeter, Devon 2 – 3 June

GORSE FARM ARENA, Aldridge, W Mids, 1 – 3 June

HOLMSIDE PARK Co Durham, 2-3 June

LEICESTERSHIRE JUNIOR SHOW, Markfield EC, Leics, 3 June

LIMES FARM EC, Folkestone, Kent, 28 May

NORTON HEATH EC, Blackmore, Essex, 29 May

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 30 May

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 2 June

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 1-3 June

WEST WILTS EC, Holt, Wilts, 29 May

LIMES FARM EC, Folkestone, Kent 28 May

British Novice 1, Ivioli de l’Aerodrome (L Carpenter); 2, Pacco Rabann (D Wanstall); 3, Caparetto (S Gosling). 1m Open Giles Hopper Mem. Chall. Trophy 1, Ashlando (K Jackaman); 2, Toscogo (S Anthony); 3, Foxglove Just Do It (D Roud). 1.05m Open 1, Hooter (C Hamilton); 2, Toscogo (S Anthony); 3, Oakhurst Isabel (S Blight). Newcomers inc. YR 1, Almaz (GWilliams); 2, Blue Dice (G Williams); 3, Olimor (S Goreham). 1m/1.20m Open Handicap 1, Rohan (S Gorham); 2, Expressive Kaynan (T Green); 3, Starlight Royal Mission (D Wildish).

COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 29 May

Discovery 1, It’s Bumble Bee (E Gibbs); 2, Foolish Hero (N Maxted-Massey); 3, Astra Daisy (B Ensten). 1.05 M Open 1, Dexter IV (R Gilsenan); 2, Dexters Puzzle (R Gilsenan); 3, The Hilt (D Kemp). Newcomers 1, Master Otter (S Edmunds); 2, Baythorne Mouse (T Tsuchiya); 3, Iago Du Quesnoy (M Whitaker). 1.10 Members Cup 1, Miss Millenium (N Denton); 2, Veneur (D Foster); 3, Elveden First Edition (B Rippon). Foxhunter 1, Mon Cadeau (M Korenika); 2, Market Force (R Robinson). 1.20 Members Cup 1, Longmeads Destiny (C Berger); 2, Here We Go (R Robinson); 3, Ashgrove Laughtons Pet (S Shaw). B & C Handicap 1, Waylands Playboy (L Junak).

NORTON HEATH EC, Blackmore, Essex, 29 May

British novice 1, Fighting Fitz (K Fitzgerald); 2, Mainstream Madrid (H Wright); 3, The FX Image (A Adair Springett). discovery 1, Thingmybob (J Chipperfield); 2, Miss Wales (J Renwick); 3, Curlicue (J Chipperfield). 1.05m open 1 & 2, Grannus Lady & Dangermouse II (J Renwick); 3, Thingmybob. newcomers 1, Kyrklund (R Dabner); 2, Oliver IV (M Lockhart); 3, Cushty (J Renwick). 1.15m open 1 & 2, Grannus Lady & Temple What A Flash; 3, Move Closer (M Lockhart).Foxhunter 1, Handley Barns Bambee (K Phillips); 2, Oliver IV; 3, Orpa (M Lockhart). 1.25m select 1, Toy (L McLachlan); 2, Brookend Raphael’s Boy (J Biddle).

WEST WILTS EC, Holt, Wilts, 29 May

British novice 1, Komodo Dragon (A Bowman-Shaw); 2, Wollaston Woodside George (C Baker); 3, Z For Zara (R Gove). discovery 1, Mrs Miniver (C Roberts); 2 & 3, Odds On & Mulgrave Ferdinand (C Keevil). members cup 1, Woodlands Millvale (L Lodge); 2, Joli Baron (K Pearce); 3, Arctic Del (R Collet). 1.15m 1, Joli Baron; 2, Rolled Gold II (L Down).

CROCKSTEAD PARK EC, Halland, Surrey, 30 May

Charles Owen British Novice 1, Farrington Prima Donna (M Deacon); 2, Prince Concord (E Hinkley); 3, Kunetto (K. Johns). Hadrian Equine Discovery 1, Miss Maddie (R Holmes); 2, Obie (J Slade); 3, Prince Concord (E Hinkley). 1.05m Open 1, Sea Cat (C Foreman); 2, Saxon Gold (R Stevenson); 3, Coolie Bank (J Haney). Newcomers 1, Coolie Bank (J Haney); 2, Cavalo (B Lear); 3, Connie V (J Slade). 1.10m Open 1, Sea Cat (C Foreman); 2, Milton Phoenix (N Bedford); 3, Charlie Gaelic Gamble (B Lear). 1.25m Select Open/Open 1, Chasetta (H Coulstock); 2, Charlies Gaelic Gamble (B Lear); 3, Braxton Bragg (B Lear).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 30 May

Charles Owen British Novice. 1, Magic Dougal (A de Bearn); 2, King’s Holkham (Bdr R Walker); 3, Some Canary (T Stokes). Hadrian Equine Discovery. 1, Ridgeside Eclipse (N Whitehead); 2, Major Blue (G Davies); 3, Magic Dougal. newcomers. 1, Odam (N Price); 2, Corodino K (S Reeve-Young); 3, Carlow (L Southall). 1.10m open. 1, Inspiration II (J Egmore); 2, In Tune (C Nash); 3, Knowle Park (N Price). Horse & Hound Foxhunter. 1, Quattrahm (R Willis); 2, O’Leary (T Priest); 3, Quick De Darman (L King). 1.20m A4. 1, Spectrum Calypso Crazy (N Price); 2, Colombin CH (D Mattock); 3, Reet Petite (N Fiddes). 1.30m open. 1, Chief Trooper (S Reeve-Young); 2, Colorado VI (J Egmore); 3, Vetiver Du Gamet (E Hunt).

CHEQUER FARM STABLES, York, 31 May

Charles Owen British Novice 1, Clonky (A Osborne); 2, Royal Serpent (L Shuttleworth); 3, Master Frizzby (J Shaw). Hadrian Equine Discovery Great Northan Ottis (R Shields); 2, Othello Moor (N Kayal); 3, Fudge (R Evison). 1.00m Open 1, Cavalier Mist (H Lister); 2, No Mour Fooling (J Kerr); 3, Spring Emerald (F Kerry). BHF Newcomers 1, Hassels Ever Ready (R Shields); 2, Delholme Duchess (S Cuthbert); 3 Snopje (R Marley). 1.10m Members Cup 1, Hamilton Poppet (R Shields); 2, Jessica Jazz (R Olaney).

GORSE FARM ARENA, Aldridge, W Mids, 1 – 3 June

newcomers 1, Oklahoma Flight (M Thompson); 2, Prime Time Prudence (J Dixon); 3, CP Semi Sonic (S Nicholson). Foxhunter 1, Whinny Jackson (R Robinson); 2, It’s A Snip (D Morton); 3, Master Harley (A Hunter). B&C 1, Barrister QC (D Austin); 2, Doubtfire (A Porter); 3, TSJ’s Tarkonara (S Arkall). open 1, Graceful (C Webley); 2, Dry Icicle (E White). British novice 1, FI Shabloo (R Marshall); 2, Continental Dream (C Ward); 3, Donna II (C Taylor). discovery 1, Burnt Sherlock (A Davies); 2, Spark II (J Arthers); 3, My Forever Katie (D Austin). 1.10m open 1, Another Gucci (A Porter); 2, Attorney General (D Austin); 3, ImpactIII (A Porter). 2 Jun: newcomers 1, Alanda (D Morton); 2, Andersons Song Of Norway (E Jones); 3, Mascar (K Preston). Foxhunter 1, Rainbow High (C Dearly); 2, Michael Angelo (S Langley); 3, Jazzee (T Barker). 1.25m select 1, I’m A Driver (R Tillson); 2, Real Diamond (R Haines); 3, Cashback (D Morton). B&C 1, Move On (R Fernyhough); 2, Barrister QC; 3, Elah-de-Jynon (H Lister). open 1, Liber Ace (A Thompson); 2, Sky Star (S Nicholson). British novice 1, First Light II (K Brown); 2, Helolive (D Morton); 3, Kalrik (L Hyett). discovery 1, Cruise Along (S Pountain); 2, Landlord II (K Green); 3, Luxor II (J Whinnett). members cup 1, Attorney General; 2, Home Time II (R Pearson); 3, Dollar Bay (T Wright). 3 Jun: 1m open 1, 2 & 3, Kallie, Aylwin & Hometime II (R Pearson). British novice 2nd round 1 & 2, Me-O-My & Oklahoma Flight (M Thompson); 3, Midnight Cappilio (S-A Evans). 1.30m open 1, Chain Reaction (D Morton); 2, Voodoo Man (S Hedges); 3, Cashback (D Morton). British novice 1, Kismet (N Proffitt); 2, Dexter’s Z Male (V Eaton); 3, Oultons Starman (R Minton). discovery 1, Mr Bailey’s Irish Dream (P Harris); 2, Helolive; 3, Transvorm Lilago (E Shaw). newcomers 1, Kariba (S Caplan); 2, Luck Luckett (S Gill); 3, ZT’s Mr McCavity (B Talbot). B&C1, Doubtfire; 2, Cashflow (R Tillson); 3, Mannix G (D Wilson).

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 1 – 3 June

URL/Stable Express 1.25m Open. 1, Razzmataz (C Collins); 2, Waterford Lad (P Barker); 3, Meruna (E Rust). newcomers semi-final. 1, Renzeren VD Rampaarden (B Twomey); 2, Traxdata Kelly De La Roche (P Spivey); 3, Sunboy (P Barker). Ballaseyr B&C. 1,Hilton Clover (E Bjorkman); 2 & 3, Nethertown Kiss & Piquet La Silla (P Barker). 1.30m open. 1, Senator For The Best (R Smith); 2, Virtual Village Niko (J Billington); 3, Faraway Hills (P Barker). newcomers. 1, Hermes De Bruyer (P Spivey);2, Kia Royale (H Lea); 3, Neander (C Nichol). Horse & Hound Foxhunter. 1, Derreen Rose (G Billington); 2, Traxdata Kelly De La Roche; 3, Royal Game (C Curtis). 1.15m open. 1, Rosemaber Lad (A Fazakerley); 2, Ashdale Jackpot (E Staveley); 3, Dun Syre (L Whitaker). Ballaseyr Stables B&C. 1, Mauritius (L Williams); 2, Granchino (P Spivey); 3, Cruise Line (C Alredha). URL/Stable Express 1.25m Open. 1, Meadowhead Athlete (M Irving); 2, Sarah’s Pride (C Curtis); 3, Moorhay Millbrook (C Richardson). Horse & Hound Foxhunter semi-final. 1, Retreats She’s A Lady (V Young); 2, Rinette (A-M Clarke); 3, Corleon Two (V Young). IT. 1, Give Me Remus (B Twomey); 2, Senator For The Best; 3, Bit More Candy (C Edwards)

AREA 51 OWNERS & RIDERS, Tregembo Penzance, Cornwall, 2 June

British Novice 1, Bossanova Blues (J Wheal); 2, Polsue Brenna (W Wooding); 3, Cavalier Prince (S Williams). Discovery 1, Bobby G (O Gwennap); 2, This Time (M Hennah); 3, Moondice Pearl (S Cox). Newcomers 1, The Lawyer (K Stockdale); 2, Lanarth Lass (B Facey); 3, Kells Tinker (G Semmens). 1.15 Open 1, Rise High (B Facey); 2, Gew Vela (M Gadsdon); 3, Kilkenny Gold (L Atherton). 1.25 National Select Open 1. Morning Cloud (S Williams); 2, Diamonds Pride (A Richards); 3, Playboy V (B Facey). Junior Starter 1=. Jasper of Gew (L Pascoe); Godolphin Harvester (W Iliffe); Express Flyer (S Vincent); The Pirate (R Morrish); My LittleMiss Molly (J Sharp); Painter Man (J Sharp). Jnr British Novice 1, Treveglos Enchantment (K Davey); 2, Express Flyer; 3, Riversdale Clicquot (R Jinks). Jnr Small Open 1. Sir Watkin (H Gadsdon); 2, My Little Miss Molly (J Sharp); 3, Bobby’sOwen (A Glassonbury). Jnr Open 1.10m 1, Bobby’s Owen; 2, Flying Buttons (J Kirkby); 3, Jasper of Gew (H Pascoe).

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 2 June

Jnr British Novice 1, Kansa B (E Ashworth); 2, Quaysider (N Sewell); 3, Rocky B (E Ashworth). Jnr Newcomers 1, Sunnyside Is Up (A Heads); 2, Lakeland Cartoon (J Clark); 3, Fully Connected (L Boyle). Jnr Foxhunter 1, Okehurst Crackerjack (V Gower); 2, Blue Amber (H Penny); 3, Flashpoint(V Pepper). Jnr Members Cup 1, Little Yo-Yo (J Rothstein); 2, Right Said Freddie (A Holley); 3, Red of Haynes (V Pepper). Jnr Intermediate Open 1, Identity (H Paul); 2, Potcheen (A-J Bravington); 3, Little Yo-Yo (J Rothstein).

EXETER EC, Exeter, Devon 2 – 3 June

jnr British novice 1, Our Last Chance (C Green); 2 , Dibberford Midnight Moonraker (H Wells); 3, Dibberford Tiger (E Wells). jnr 85cm 1, Whitehalls PrinceRupert (J Horne); 2, Jack The Nipper (C Mills); 3, Mr Hot Shots (V Clements). Jnr Newcomers 1, Kashmir Blue (D Gynn); 2, Lets Take A Chance (L J Dale); 3, Claire De La Lune (S Telling). jnr 1m 1, Lilly The Pink (SJ Catterell); 2, The Gunger Bug (J Davis); 3, High & Mighty (P George). jnr 1.10/1.15m 1, Cosmic Bubbles (L Fishwck); 2, Little Tiger Lilly (S Norman); 3, Little Cransley Klifi (V Clemments). 3 Jun: British novice 1, Jody (A James); 2, Timeless Classic (A James); 3,Devon Flagship (S Rogers). discovery 1, Millwood Stardust (K Cobb); 2, Miss Rufus Fox (L Baker); 3, Hydon Cherobee (A Mills). 1.05m 1, Shaabmoor (B Barrett); 2, Fairisle Girl (J Maslin); 3, Its Fred The Red (J Blackburn). 1.10m 1 & 2, Emerald Spirit & Sative (S Rosewell); 3, Belsford Spirit (J Tuff). 1.20m/Foxhunter/Blue Riband 1, Sativa; 2, Desert Ruler (A James); 3, Carnival Chance.

HOLMSIDE PARK Co Durham, 2-3 June

Jnr Progressive. 1, Simply Elegant (B Valks); 2, Falconbridge Fair Lady (K Bennison); 3, Hassells Libra (L Orton). Jnr Adventurer. 1, Misabi (S Jefferies); 2, Cornsay Sam (A Smailes); 3, Bowes Dark Warrior (L Orton). Jnr 1.15m. 1, Silver Oyster (R Roberts); 2, Zeemax (S Martin); 3, Phoenix Inquisitive (C Bowlam). jnr novice ch. 1, Bowes Peter Pan (H Swailes); 2, Bowes Ice Maiden (N Pow); 3, Private Ryan (H Davies). jnr intermediate ch. 1, Bowes Smoke Signal (H Swailes); 2, Shelly’s Sandstorm (B Valks); 3, Bowes Braveheart (N Pow). jnr open ch. 1, Stainsby Hotspot (E Denton); 2, Phoenix Inquisitive; 3, Shelly’s Sandstorm. small pony open. 1, Royal Declan (A Valks); 2, Falconbridge Calypso (K Bennison). 3 Jun: British Novice. 1 & 2, Dovecote Ballivor & Jenny (A Cowan); 3, Ragtrade (C Dennis). Discovery. 1, Lord Bertram (E Armstrong); 2, King Gunner (S Smith); 3, Dovecote Ballivor. Adventurer. 1, Silver Shadow (L Brougham); 2, King Leonarcos (K Leak); 3,Lochspy (C Anderson). newcomers. 1, Legal Jaguar (S Nurse); 2, Educated Risk (S Wright); 3, King Leonarcos. 1.15m. 1, Toodjay (S Russell); 2, Touchwood (V Jefferies); 3, Educated Risk. Foxhunter. 1, Jessica Jazz (R O’Laney); 2, GreyStrong (V Jefferies); 3, Abbey Jack (J Thornton). 1.25m. 1eq, Stainsby Sponeck (J Tanfield) & Stainsby Don Edwardo (P Allen); 3, Count Bellair (V Jefferies). B&C/Ballaseyr YR. 1, Stainsby Don Edwardo; 2, Dovecote Martine (S Wright); 3, DJA’s Soft Touch (D Mewse).

BLACKDYKE FARM, Blackford, Cumbria, 3 June

Charles Owen British Novice 1, The Jungle Boy (G Smith); 2, Killarney Storm (J Fletcher); 3, Beyond Question (N Jennings). 0.90m open 1, Khamsin Mystic (J Dixon); 2, Suzy’s First Choice (C Chappelhow). Hadrian Equine Discovery 1, Toomyvara (D Wadge); 2, Quayside Counter Attack (J Dixon); 3, Loughnatousa Mickey (L Forty). newcomers 1, Lakeland Gold Diamond (S Buckley); 2, Loughnatousa Mickey; 3, Blackford Cavalier (G Fox). Blackdyke Farm Grade C 1, TL’s M Reg (H Dawson); 2, Crackenthorpe Enterprise (C Chappelhow); 3, EMR Spellbound (R Jenkinson). BEIB Members Cup 1, FS Fiddlers Boy (L Creighton); 2, Shirley Valentine (A Hadwin); 3, Mount Lofty (W Dunlop). Horse & Hound Foxhunter/1.20m open 1, Hampton Court II (S Buckley); 2, Lakeland Gold Diamond; 3, Tattoo (A Hadwin). WCF Country Centres British Novice/Discovery ch 1, Toomyvara; 2, The JungleBoy; 3, Biggles (C Garlick). WCF Country Centres Members Cup/Newcomers ch 1, Scarlet Rebel (S Brown); 2, Biggles; 3, Lars (P Bainbridge).

LEICESTERSHIRE JUNIOR SHOW, Markfield EC, Leicestershire, 3 June

Jnr. Open1, Milligan Hill (Sarah Cana); 2, Robo Cop(Sophie Strawson);3, Park Larry (Kirsty Forsyth).Jnr Members Cup 2nd round1, Foxylynch Nice N Easy (K Butchart);2, Babogdugh (C Spence);3, Robo Cop.August Silk Star of the Future1, Sorcerers Apprentice (Samantha Oliver);2,The Goose (M Gale);3, Myra Sampson (E Rodney).Blue Chip Jnr Newcomers1, Celtic Drum (C Bevan);2, Desert Secret (S Upton);3, This OL Do (Katie Conway).Junior Fox1, Tioren (C Brown);2, Gybe Monkey (A Strawson);3, Cloud No 9 (B Moult).Paul Fabrications Debut Qual. 128cm1, Playmate Wizz (J Swambo);2, Just Queenie (L Saywell);3, Micklow Rapidash (D Neilson).Paul Fabrications Debut Qual 128cm1, Flash G (H Gillot);2, Steady Freddy (L Saywell);3, Playmate Buzz (J Swambo).