NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 29 June

British novice 1, Doctor Jazz II (D Palmer); 2, Sam Finnegan (J Horton); 3, Refuse To Lose II (B Collins). Equissage Discovery 1, What’s This II (J Biddle); 2, Diplomatic Donna (C Shepherd); 3, Sequoia (K Butchart). 1.05m 1, Ridgewood Four Square (K Mason); 2, Castlebin Boy (M Gilmour); 3, Lolo Cruiso (J Randall). newcomers 1, Odile (C Gleeson); 2, Vedette (J Biddle); 3, Samanta (L Phillips). 1.15m A4 1, Pride Of EHG (K Butchart); 2, Parola (L Phillips); 3, Imperial Flight (A Hanson). Horse & Hound Foxhunter 1, Robin Hood W (L Abraham). 1.25m 1, Parola; 2, TW (T Fraser). 3 Jul: YR/veteran 1, Zaninio (P Knight); 2, Beltons Clair De Lune (A Inceman); 3, Nickersina Knot (E Kelly). newcomers 1, Blackstuff Artic Pride (L Renwick); 2, Olympus-S (N Fiddes); 3, Chibley Double Time (T Lewis). 1.30m/under-21 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Temple Navigator (M Russell); 3, Carnaval Dance (L Renwick). Horse & Hound Foxhunter/Scope Blue Riband 1, Blackstuff Artic Pride; 2, Hunters Pride (I Aguado); 3, Ramosa (K Vernon). Oneida Viviers B&C 1, Phoenix Joy (A Lewis); 2, TW (T Fraser); 3, La Borboletta (L Abraham). High Offley Stud 1.25m 1, Bullands Sensation (M Beaumont); 2, Retreats She’s A Lady (L Louden); 3, Carnaval Dance. 1.35m 1, Qui-Vive (J Draper); 2, Rinaldo III (A Lewis); 3, La Borboletta. 4 Jul: British novice 1, Sneeki Too (S Mathias); 2, Ruby’s Elite (J Dare); 3, Refuse To Lose II (B Collins). Scope Novice 1, Prince III (B Dove); 2, Williams Rainbow (P Stephens); 3, Korando (K Hemmings). Equissage Discovery 1, Another Elmero (M Fursedonn); 2, Ladantus (J Harris); 3, Little Echo (K Hemmings). Scope Adventurer 1, Lavers Mega (H Chamberlain); 2, Mitchell Troy Viscount (L Goldsmith); 3, Vedette. 1.10m members cup 1, Hot Two Step (N Tinworth); 2, Papa Echo (K Beales); 3, Georgefields Amber (F Christian). Smarter Builders 1.15m 1, Retreats She’s A Lady; 2, Ridgewood Four Square (K Mason); 3, HS Jack In The Box (N Moon). 1.20m members cup 1, Retreats She’s A Lady; 2, My Fair Flicka (I Aguado); 3, Carnaval Dance. 6 Jul: British novice 1, Marco’s Destiny (C Ambrose); 2, Korando (k Hemmings); 3, Doctor Jazz II (D Palmer). Equissage Discovery 1, Rusus (S Dean); 2, Marcos Destiny; 3, Bee Spinner (F James). 1.05m 1, The Beacon Horse (D Clark); 2, Lamaree (S Butchart); 3, Lydia III (M Phelps). newcomers 1, Rolien (P van den Heever); 2, Reinette Harbert (J Burgess); 3, Odile (C Gleeson). 1.15m A4 1, Carnaval Chance (C Wilson); 2, Lolo Cruiso; 3, Gymcrack Fortune (S Hunt). Horse & Hound Foxhunter 1, Joy De Gamet (Z Warren); 2, Zanbuca (C Wilson). 1.25m 1, Tender Emotion (H Penny); 2, Oriental II (F Semon).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 29 June

British novice 1 & 2, Akoestiek Van Landhuise & Big Mac (R Leonard); 3, Rigoletto 122 (S Middleton). Equissage Discovery 1, Akoestiek Van Landhuise; 2, T Leoni (M Taggart); 3, Cavalier Agostino (A McCartney). newcomers/ 1.10m 1, Orianna (E Smith); 2, Bluerisk Connection (J Cameron); 3, Nathalie II (S Babes). Horse & Hound Foxhunter 1, Pokussion (L Babes); 2, Nathalie II; 3, Elliott III (G Babes). 2 Jul: jnr starter 1, Red Wharf Bobby (M McCarron); 2, WLS Pilot Guide (L Jewett); 3, Cocky Rocky (J Wray). 128/138cm 1, Banagar Bay (S Wray); 2, Cocky Rocky; 3, Bally Deep In Disguise (R Modlin). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Llandawnay Royal (L Jewett); 2, My Savoir Faire (M McCarron); 3, Snow Foxy (L Crockett). Scope Smith Of Whiteinch 128/138cm 1eq, Mosstowns Action Man (H Millican) & Lakeland Little Classic (G Taylor); 3, Independence Day (T Cassells). 3 Jul: jnr welcome 1, Artic Polar Bear (D Thompson); 2, Wharfedale Boy (K Lucas); 3, Cocky Rocky. Rankine Tiny Tots 1, Regulator Lad (H Millican); 2, Wharfedale Boy; 3, Cocky Rocky. BEIB Jnr British Novice 1, Tantika (C Timmins); 2, Fieldhead Venga Boy (K Gillies); 3, Night Of Sophistication (H Ross). jnr 90cm 1, Kutuzov (V Murdoch); 2, Hows Trix (V Roberts); 3, Banagar Bay. Scope Jnr Progressive 1, Mosstowns Actions Man; 2, Marcs Pride (L Coyne); 3, Nimbus (G Taylor). Scope Jnr Adventurer 1, Independence Day; 2, Kutuzov; 3, Chilli Peppercorn (R Reilly). national 128/138cm 1, Nimbus; 2, Banagar Bay; 3, Savoir Faire. jnr intermediate 1, Silver Thunder (J McCallum); 2, Lakeland Little Classic. 4 Jul: 90cm jnr 1, Regulator Lad; 2, Highling Cola Light (V Roberts); 3, Cloverhill Minsky (S Harvey). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Llandawnay Royal; 2, Home Flight (H Hunter); 3, Independence Day. sml 128cm 1, Mosstowns Action Man; 2, Wharfedale Boy; 3, Cocky Rocky. national 128/138cm 1, My Savoir Faire; 2, Red Wharf Bobby; 3, Nimbus. Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Applejax Sky Eye (E Wilson); 2, Blue Icicle (J Stephen); 3, Garlore’s Total Eclipse (N Mutch). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Blue Icicle; 2, Ratina (C Timmins); 3, Copper Fox (K Aird). Scope jnr 1.15m 1, Blue Icicle (J Stephen); 2, Ratina; 3, Lakeland Little Classic.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 30 June

Senior Newcomers 1, Waikiki (P Miller); 2, Sequoia VII (K Butchart); 3, Laddie (A Lillicrap). 1.10m Open 1, Firedance (S Livsey); 2, Catweazle (S Reeve-Young); 3, Peter IV (S Reeve-Young). Horse & Hound Foxhunter 1, Safarie (B Maher); 2, Very Versace (P Miller); 3, Tinka’s Serenade (EJ Slater). 1.25m Open BSJA Festival Qualifier 1, Icky Neige (B Maher); 2, Classico II (A Foxley); 3, Sky Fly (R Hill). 1.30m Open 1, Rinaldo II (A Lewis); 2, Sky Fly (R Hill); 3, Enigma Fly You (J Rothstein). British Novice 1, Tarola (S Livsey); 2, Prince Giacomo (L Akers); 3, Court (A Hale). Equissage Discovery 1, Lady Marmalade (B Barr); 2, Equilibrium (L Gates); 3, Tarola (S Livsey).

SYKEHOUSE ARENA Nr Doncaster 30 June

British Novice 1, Hairloom (L Saywell); 2, Jasmin II (S Hirst); 3, Rosie Cushion (L Redfearn). Equissage Discovery 1, Battlefields Sea of Diamonds (E Hopkins); 2, Antiquity (T Hodgson); 3, Next to Nowt (S Porter). 1.0m Open 1, B Smart (L Redfearn); 2, Idem De Monfort (J Shaw); 3, B Merry (D Moseley). Newcomers 1, Monkstown (Z Carver); 2, Calowa (S Butler); 3, Next to Nowt (S Porter).

MALTHOUSE CENTRE Abingdon, Oxon, 1 July

British Novice 1, D’Arcys Ace (V Ashworth); 2, Jack Benny (S Mann); 3, Just Ben (S Williams). Equissage Discovery 1 & 2, Camaris & Rittas (K Turner); 3, Tasha II (V Ashworth). sml open 1 & 2, Le Bon Esprit & Brevity (A De Verteuil). newcomers/1.10m 1, Saxon Ben Noire (A Lewis); 2, Peebles Bronwen (A Derbyshire).

ADDINGTON MANOR Addington, Bucks, 3 July

1.10m 1, She’s Magic (J Jarvis); 2, Vyrnwy Bovril (E Wheeler); 3, Clover Rain (E Ashworth). newcomers 1, Red Wing (H Tredwell); 2, Rebecca (M Bunting); 3, Suzie Kouch (V Young). 1.20m 1, LC Napany (G Luckett); 2 Lowen Hertz (D McPherson); 3, Lanarro (C Browne). Horse & Hound Foxhunter 1, Royal Pilot (S Davies); 2, MGS Classic (A McGlynn); 3, Master Dominic (A Sloman). Rising Stars 1.30m 1, Per Favore (L King); 2, Go (J Marshall); 3, Power Boy (P Spivey). Spa Equus IT 1, Jerry Maguire (R Smith); 2, Socks (D McPherson); 3, Alfredo (B Maher). 1.30m/Daniel Paul Under-21 1, Bourien (L Whitehouse); 2, Summertime Molly (A Thompson); 3, Laura’s Choice (G Fletcher).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 3-4 July

British novice 1, Amberely (I McCarthy); 2, Millbrook Magic (L Abdulla); 3, May Million (C Kenyon). W Clarke 4/5-y-o 1,eq, Tristan M & Avalons Oyster (C Richardson). W Clarke 4/5-y-o ch 1, Avalons Oyster; 2, Candino Z (W Clarke); 3, Angelina (A Clarke). 1m 1, It’s Ocean Blue (K Tsang); 2, Mr Marnix (S Jefferies); 3, Flight View Million (R Kenyon). newcomers/1.10m 1, Adagio Z (S Ingham); 2, Wee Jem (S Skelton); 3, Quayside Castle O Granta (L Ostle). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Posers Boy (S Skelton); 2, Ballycanew Clover (J Robinson). 4 Jul: Astrid Bolton Sport Horses Novice Derby 1, Mr Mojo (C Kenyon); 2, Blundell Sands (N Coupe); 3, Diamond White (M Cooper). Albion St Garage 1m Derby 1, Rosina Royal (R Nichol); 2, Amber Gold II (S Bowen); 3, Vixen St James (A Vance). Barton Grange Garden Centre 1.15m Derby 1, Rex Van Westland (R Crack); 2, Diamond White; 3, Lauracella Diamond Rose (C Richardson). 1.25m Derby 1, Market Force (N Coupe); 2, Rarissime De La Cour (N Martin); 3, Digital Diamond (L Baxter). Mr & Mrs Garvey Speed Derby 1 & 2, Foxglen Romeo & Aquine Bo Dandy (D Ryder); 3, Safir (C Kenyon). 10 Jul: jnr 80cm A4 1, Whatcroft Excalibur (K Bennett); 2, Boston Belted Earl (A Barton). Golden Bear Tiny Tots 1eq, Dinky Dynamite (L Mitchell) & Oakhouse Linnet (S Gardner). www.4ponys.co.uk 11 & under 1eq, Brookhill Glimpse & C’Est La Vie (A Dobson) & Whatcroft Excalibur (K Bennett). Prograde Jnr Novice 1, Wiley Wizard (N Ellithorn); 2 & 3, Shogun Rio & Cleopatra (S Smith). Lithrow Jnr Progressive 1, Carhill Mandy (S Needham)); 2, Starfire (F Gardner); 3, Robe Ranger (F McSharry). Courtney Group Jnr Adventurer 1, Vivachi Hip Hop (X Gill); 2, Overtons Mint Edition (N Webb); 3, Hot Shot II (X Hill). M Hall 1.15m Jnr Select 1, Simply Charlie (P Mallender). IJ Woodburn BMW Sml Pony Derby 1, The Highwayman (R Connor); 2 & 3, JJ Malibu & Barnaby Good (C Salkeld). novice pony Derby 1, Montana Dawn (R Connor); 2, Sky’s The Limit (A Derbyshire); 3, Whistlewood Warrior (C Moreton). Reigill Engineering 1m jnr Derby 1, Hi Ho (L Holmes); 2, Lynwood Gem (A Derbyshire); 3, Oceans Midnight Mint (A Cooper). 1.20m jnr pony 1, Kingfisher Tarantella (J Clayton); 2, Woodside Way (A Derbyshire). jnr speed Derby 1, Kingfishers Tarantella; 2, Simply Charlie.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 3-4 July

3/7 – 90cm Open 1, Otti Jumbo M (J Rothstein); 2, Stonetown Gold (S Cuss); 3, Marco’s destiny (C Ambrose). 1.00m Scope Novice Qualifier 1, Crimson Carnival (B Menzies); 2, Grandee’s Goldrush (A Mahaffey); 3, Ristara (B Menzies). 1.05m Scope Adventurer Qualifier 1, Thriller (EJ Slater); 2, The Illumenator (EJ Slater); 3, Toytown (A Clark). 1.10m Open 1, Manhattan Skyline (C Williams); 2, Lambourne’s Midas Touch (A Bettle); 3, McEvoy (J Pike). Scope Smarter Builders 1.15m Open Qualifier 1, Falhoudette (G Davis); 2, Ridgeside Khalico (EJ Slater); 3, Gion (C O’Smith). 4/7 – British Novice 1, Cornish Crispin (J Daniels); 2, Zero What II (D Mattock); 3, Shnoggi (D Mattock). Equissage Discovery 1, Skippy V/D Diefhoek (D Mattock); 2, Time Out M (D Mattock); 3, Cool Diamond Star (A Hardie). Under 18’s & Over 40’s Handicap Qualifier 1, Life Goes On (R Irving); 2, Peter IV (S Reeve-Young); 3, Touchdown Copenhagen (R Hawes). 1.15m Open & Young Riders Ch Qualifier 1, Ramazotti (S Aston); 2, Quasimodo (D Mattock); 3, Peter IV (Stuart Reeve-Young). 1.25m Open with South of England Ladies Qualifier 1, Quasimodo (D Mattock); 2, Celine (M Hall); 3, Catweazle (S Reeve-Young).

ROYAL LEISURE Henfield, West Sussex, 3-4 July

1m jnr 1, Majestic Moments (J Caudle); 2, Seefield Silver Jet (G Talbot); 3, Gables High Flying Filco (C McKee). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Cambrai Fenman (H Berryman); 2, Trelifan Talisman (F McCartney); 3, Night & Day (L Tate). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Mr Magic (L Tate); 2 & 3, MVF Surprise & Midwest Star (C Bailey). BEIB Jnr British Novice 1, Irish Honeysuckle Babe (K Evans); 2, The Irish Diamond (A Woodham); 3, Tango Lil (G Talbot). 90cm jnr 1, Ashbrook Lad (Z Adams); 2, Kosmic Smoke (C Bailey); 3, Dunleways Jake (A Haines). Scope Primary 1, 4 tied. 4 Jul: 90cm jnr 1, Coral Twilight (S Brise); 2, Shalomar (R Marston); 3, Tyson II (J Arnold-Jones). BEIB Jnr Novice 2nd round 1, Tango Lil (G Talbot); 2, Muscovite II (B Davidson); 3, Blue Skyliner (J Caudle). Blue Chip Jnr Newcomers/progressive 1, She’s Perfect (D Robinson); 2, Commanding Lad (G Talbot); 3, Sam Whiskers (S Charley). 1m jnr 1, Celtic Wysteria (C Surtees-Chapman); 2, Royal Flash (R Willett); 3, Moyralla King (M Lovett). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m/jnr adventurer 1, Westside Ros (S Charley); 2, The Katapult (N Kloster-Aasen); 3, Edna (N Pavitt). jnr intermediate 1, Westside Ros; 2, Floating Chance (N Pavitt). tiny tots 1, 8 tied. sml pony 1, Ashbrook Lad (Z Adams); 2, Durrough Pebbles (J Goddard); 3, Secret Spectacle (C Ede). Paul Fabrications 128cm Debut 1, Secret Spectacle; 2, Tisnara Snowy (Y Pinchen); 3, Nightstar II (N Kollinsky). do, 138cm 1, Kosmic Smoke (C Bailey); 2, Lady Snowdon (L Simmons); 3, Woodchip Express (P Bushe). BEIB Jnr British Novice 1, Vanilla Cruise (M Webb); 2, Fantas (D Hannington-Smith); 3, Smudger Smith (Y Pinchen). Prograde jnr novice 1, 7 tied.

SUSSEX AREA CHAMPIONSHIP SHOW Ardingly, West Sussex, 3-4 July

1.10m 1, Baywood Black Magic (V Forward); 2, Ridout Rose (S Frankland); 3, TFB (G Peskin). Horse & Hound Foxhunter 1, Supertouch (K Ashe); 2, Quidam Panache (C Ellis); 3, Rocky S (G Elson). 1.20m 1 & 3, Royal Flush & Supergirl (S Mercer); 2, Baywood Black Magic. snooker 1, Lydmar (M Dorgan); 2 & 3, Quel Monsieur & Playboy S (H Turrell). 6-bar 1, Offspring (A Evans); 2eq Krakatoa (S Marsh) & In A Mo (M Tomlinson). 1.30m 1 & 2, Otto & Mystreon (G Williams); 3, Calvalac (K Willard). British novice 1, Sophie (S Smith); 2, Sandells Grey Mist (R Martin); 3, Taggart (W Plunkett). Equissage Discovery 1, Millthyme Intuition (F Frankland); 2, Mr Teddy Bear (H Metcalfe); 3, Rapidash Pokemon (Z Newhouse). 1.05m 1, Sylvester (M Shirley); 2, Orasa (C Hamilton); 3, Ilex Aqua Lily (B Bick). newcomers 1, Sylvester; 2, Three Cups (N Miller); 3, Courageous San Francisco (P Nisbett). novice ch 1, Intertoy Z (C Ellis); 2, Quinquella (T Priest); 3, Tosca (S Howells). intermediate ch 1, Supergirl; 2, Phoenix Joy (A Lewis); 3, Guidam Unique (M Barratt). 2-fence 1eq, Olivier III (O Lazarus) & Cisco II (H Turrell). YR 1, Ugano D’Or (J Popeley); 2, Calvalac (K Willard); 3, Baywood Black Magic. open ch 1, Cassiano Z (D McPherson); 2, Concordeville (A Lewis); 3, Quel Monsieur. British novice 1, Rustic Gold (A Stevenson); 2, Inishfee II (J Howes); 3, Varenko (K Willard). Equissage Discovery 1, Supreme Attraction (I Cobb); 2, Pablo VI (J Annett); 3, Mr Teddy Bear. 1.15m 1, TFB; 2, Black Number (L Long); 3, Blacklands Romulus (J Phillip). 1.20m 1, Okehurst High Life (L Howes); 2, Ridout Rose; 3, Kelly De La Roche (J Whibley).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 3 July

British novice 1, Ardent Girl (Y Fletcher); 2, Chianti (S Symons); 3, Miss Demon Tweeks (A Norman). 90cm 1, Chianti; 2, Radford Navigator (A Friend); 3, Castletown Clover (L Seabrook). Equissage Discovery 1 & 2, San Salvador II & Laban II (C Robertson); 3, Blue-Toon Dancer (S Szymonski). 1.05m 1, Georgefields Amber Diamond (F Christian); 2, Remi Martel (A Carter); 3, Rivage (C Robertson). newcomers 1, Eastern Promise (L Robertson); 2 & 3, Rivage & Smarag P (C Robertson). 1.10m members cup 1, Miss Endeavour (J Olver); 2, Spirit Of Hope (K Harris).

WARREN FARM Formby, Merseyside, 3 July

1.05m 1, Havana Royal (T Davison); 2, Lickle Ted (A Millin); 3, Revitalised (D Richards). British novice 2nd round 1, Keep Ticking (C Bolam); 2, Orfus De L’Eau (D Richards); 3, Best Mate (H Kelsall). 1.10m members Cup 1, Nienke (C Shepherd); 2, Dolphaz Ruby (K Bowman); 3, Almira (C Shepherd).

WICK HOUSE Wick St Lawrence, Somerset 3 July

British Novice 1, Torlando (H Webb); 2, Major Gamble (J Hobbs); 3, Close Endeavour (T Wyatt). Equissage Discovery 1, The Squire (J Gregory); 2, Looks As If (P Urch); 3, All Done It (H James). 1.05 Open 1, Barclay Square (H James); 2, Rodeo Star (J Peake); 3, Flicona (S Jarman). Newcomers/Open 1, Barclay Square (H James); 2, Ballyruan Sam (J Hobbs); 3, Brimleys Fedora (H Webb). Horse & Hound Foxhunter/Open 1, Red Light (J Gregory); 2, Cruisings Mickey Finn (J Maslin); 3, Brimleys Fedora (H Webb).

AREA 43A Little Kennerley Farm, Godshill 4 July

Seniors – Open 0.85m 1, Nirvana Bay (J Vaughan); 2, Ramiro Star (K Begley); 3, Galloway Bay (E Ashwell). British Novice Championship – First Round 1, Liberty Bo (L Jurd); 2, Nirvana Bay (J Vaughan); 3, Dubai Star (S Begley). Equissage Discovery Championship – First Round 1, Mumbo Jumbo (D Norris); 2, Fly Like A Bird (G Cockrell); 3, Dubai Star (S Begley). 1.0m Open Competition 1, Galloway Bay (K Begley). 1.05m Open Competition 1, Funny Girl (J Day); 2, Little Pogo (A Henderson). Senior Newcomers First Round 1, Master Nadel (N Price); 2, Dutch Passion (K Begley). 1.10 Members Cup 1, Manhattan (S Begley); 2, Lucky Girl (S Begley); 3, Riverwood (R Booth). National 1.25m Open/ High Offley Stud 1.25m Open Qualifier 1, Riverwood (R Booth); 2, Lucky Girl (S Begley); 3, Dutch Passion (K Begley). Juniors – Warm-Up 1, African Gnu (A Stokes); 2, Neyffed Dubbonet (S Holmes); 3, Oak Dene Midnight Arrival (J Bircham). Junior Progress Stakes 1, My Mr Mercury (J Bircham); 2, African Gnu (A Stokes). Blue Chip Feed Balancer Junior Newcomers First Round/1m Open 1, My Mr Mercury (J Bircham); 2, Neyffed Dubbonet (S Holmes).

DABBS EC Giffordtown, Fife, 4-6 July

1m 1, Shannon Lad (C Caldwell); 2, Spring Melody V (P McKeever); 3, Irish Town Party (R Pearson). newcomers 1, Chip Chase (R McCrea); 2, Ramiro II (S Low-Mitchell); 3, Northern Impression (J Park). 1.10m 1, Chippendale Lark Of Tornaveen (S Thom); 2, Lakeland Masquerade (S Fox); 3, Dovecote Sir Jack (A Cowan). Horse & Hound Foxhunter 1, Lauracellas Diamond Rose (C Richardson); 2, Porscha (R Bothwell); 3, Little Miss Bridget (A Craig). 1.20m 1, Karos De Pachis (J Kirk); 2, Kattini (S Dillon); 3, Sea Lion (S Main). 1.30m 1, Ominous (S Low-Mitchell); 2, Nitouche Ask (R Bothwell); 3, Rambo III (S Price). Cavan 5-y-o 1, Grand King (A Craig); 2, Atillo Z (K Connor); 3, Cantaro (S McKie). speed with joker 1, Adamo Amerika (T Davin); 2, The Auctioneer (K Fitzgerald); 3, Keltique Dark Obsession (L Craigie). 1.20m members cup 1, Promise (J Andrews); 2, Tannaghill (R McCrea); 3, Legato (A Bonelli-Baird). Horse & Hound Foxhunter 1, Altea (J Andrews); 2, Zero Wattage (T Pearson); 3, Midnight Dancer (J Aird). 1.20m 1, Mister Maxi (D Harland); 2, Tanart Van De Elshoeve (K Argo); 3, Oliver IV (N Ferguson). 1.30m 1, Diamond Deal (D Wicks); 2, Riverstown Queen (K Fitzgerald); 3, Alpha Romeo (C Richardson). YR 1, Stainsby Carlos (L Frame); 2, Castlehill Reiver (S Brash); 3, Chanoeka Z (J Scullion). British novice 1, Mulgrave Diplomatic (D Harland); 2, Candice K (N Byrne); 3, Knock The Spots Off (C Andrews). Equissage Discovery 1, Montana V (C Fox); 2, Sea Nymph (D Shaw); 3, Ferrero Rocher (S McKie). newcomers 1, Clover Royale (S Murray); 2, Aktive (A Bonelli Baird); 3, Chip Chase. 1.10m 1, Dovecote Sir Jack; 2, Hunter’s Level (J Brogan); 3, Westbourne Easy Does It (R Cana). B&C 1, Tanart VD Elshoeve (K Argo); 2, Spinola Creek (S Linford); 3, Nikita (A McCrea). 1.05m 1, Westbourne Easy Does It; 2, Dovecote Justice Prudence (A Cowan); 3, Shannon Lad (C Caldwell). Equissage Discovery 2nd round 1, Shakira II (R Leonard); 2, Ritmique (S Low-Mitchell); 3, Bluey Green (V Christie). Essen Ladies’ ch 1, True Braveheart (M Young); 2, Roscoes Skip On (L Babes); 3, Bella Quenta (S Babes). Equestrian Surfaces Gents’ ch 1, Pall Mall H (A Hamilton); 2, Here’s Jack (D Duffin); 3, Ludwig H (A Hamilton). newcomers 1, Shakira II; 2, Vaya Van Essene (C Pearson); 3, Carrig Bawn (C Lindsay Brown). 1.10m 1, Dovecote Sir Jack; 2, Ballyragget Boy II (J Lamont); 3, Kelso Billabong (D Shaw). novice grand prix 1, Senette (S Brash); 2, Waterside (A Barr); 3, Carvella (V Stewart). intermediate grand prix 1, Uber (A Hippisley-Gatherum); 2, Medaille D’Or (J Kirk); 3, Baile Na Stil (T Christie). grand prix 1, Ludwig H; 2, Roscoes Skip On; 3, Rambo III (S Price).

ROYAL SHOW Stoneleigh, Warks, 4-7 July

AK Horseboxes Grand Prix 1, Colton Maelstrom (N Sewell); 2, A Touch Of Rust (W Whitaker); 3, Loobeen Shamrock (A Mizon). accumulator 1 & 2, Marleen & Animation (G Luckett); 3, Teddy Bear (D Morton). 5 Jul: 1.25m 1, Taittinger (D Burnham); 2 & 3, Fabian II & Hunter’s Moon (S Gill). AK Horseboxes JA Classic 1, Devlin (W Whitaker); 2, Expression III (P Dobby); 3, Colton Maelstrom. AON 6-y-o 1, 12 tied. 6 July: Easibed 1.40m 1, Lexicon (L Glendinning); 2, Elmside Orlando (S Heaven); 3, Ublesco (R Whitaker). power & speed 1, Marleen; 2, Sox (D McPherson); 3, Sky News (K Shore). 7 Jul: 1.40m 1, Icky Niege (B Maher); 2, Ublesco; 3, Redhill Manta (V Young). Marino Catering IT 1, Jerry Maguire (R Smith); 2, Qualite (R Whitaker); 3, Exploit Du Roulard (J Whitaker).

SYKEHOUSE ARENA Nr Doncaster 4 July

Nursery Stakes (12yrs & under) 1, 10 tied. 128/138cm Handicap 1, West Flight (H McCaie); 2, Silverlea Rosard Cavalier (T Whittaker); 3, Chestnut Wonder (H McCaie). National 128cm Championship 1, Elinor Song Bird (E Stoker); 2, Mini Muffin Man (C Angel); 3, Coco-Can (R Masserella). National 138cm Championship 1, Dreamtime Outlaw (Z Wilson); 2, Whispa II (C Hill); 3, Rapkins Old Castle (M Sampson). BEIB Junior British Novice 1, Park Rabbit (L Gee); 2, Springleigh Chit Chat (K Porter); 3, Rebel Trader (N Hughes). Blue Chip Junior Newcomers 1, Ally-Cante (J Nason); 2, Springleigh Chit Chat (K Porter); 3, Highland Mascarade (J Morton). 1.0m Junior Open 1, Baskin Ilex (M Sampson); 2, Tick Tock Two Tone (E Stoker); 3, Hold on Henry (C Hill). Squibb & Davies Junior Foxhunter 1, Baskin Ilex (M Sampson); 2, Flash Back Q (M Sampson); 3, Boden Lady (H Roe).

WINDSOR PARK EQUESTRIAN CLUB 4 July

Newcomers 1, Gold Storm (J Crippen); 2, Ivocena (J Smith); 3, Miss Parker II (N Boulter). 1.10m Open 1, Pouchka’s Knight (J Crippen); 2, Boston (A Foxley); 3, Killarney Hero (T Hedges). Horse & Hound Foxhunter 1, Caha Sting (J Crippen); 2, Pentonville Lodge (N Ward); 3, Feins Girl (L Wallswell). 1.20m Open 1, Pauldary’s Majenta (J Kenny); 2, Clockwork III (N Boulter); 3, Orlando IV (P Colgate). B & C Handicap 1, Rosgan Irco Dora (J Crippen); 2, Jump de la Cote (P Crago); 3, Princely (L Millard). 1.30m Open 1, Knightly Mist (N Charles); 2, Kurasso de l’Heribus (N Collins); 3, Clockwork III (N Boulter). Senior British Novice 1, It’ll Do (S Northwood); 2, Falcon’s Flight (A Stonehill); 3, Robin Clover (V Thompson). WPEC Progressive Novice 1, Donegal (A Desmecht); =2, Carnival Rio (N Boulter); =2, Gideon (J Paddock). Equissage Discovery 1, Azure (M Smith); 2, Carnival Rio (N Boulter); 3, Riazau’s Barkham (R Levinson). 1.05m Open 1, Azure (M Smith); 2, Carnival Rio (N Boulter); 3, In Tune (L Holloway). BEIB Junior British Novice 1, Calandar Girl (S Fulton); 2, Kerry grey (R King); 3, Going for Gold (R King). Blue Chip Junior Newcomers / 1.00m Open 1, Trepartridge Goa Supreme(G Wheeler); 2, Cactus (C Roberts); 3, Heath Cuckoo (C Atkins). Squibb & Davies Junior Foxhunter/ 1.10m Open 1, Heath Cuckoo (G Atkins); 2, Lady Lawton (G Slater).