AREA 43A, Little Kennerley Farm, 2 September

COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 27-28 August

DEVON AREA Westpoint, Devon, 1 September

DUCKHURST FARM Staplehurst, Kent, 2 September

HAMBLETON Hambleton, Yorks, 27 August

WINDSOR PARK EC, Windsor, Berks 2 September

HAMBLETON Hambleton, Yorks, 27 August

Charles Owen British Novice 1, Ballysodre Lady (A Park); 2, Evita (I Hammond); 3, Diamond Dealer (C Thornton). Hadrian Equine Discovery 1, Irish Toddy (N Shuttleworth); 2, Diamond Dealer; 3, Cheap To Keep (V Barker). 1m 1, Farside Chiquita (I Hammond); 2, Cheap To Keep; 3, Double Luck (C Dennis). newcomers 1, Double Luck; 2, Diadem Lady Gatehouse (J Hammond); 3, Cheap To Keep. BEIB Members Cup 1, Beckett (C Dennis); 2, Deeside Downpour (S Sutton); 3, Irish Shamrock (A Park).

COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 27-28 August

1m open 1, Fallowfields Mr Plod (R Collins); 2, Creevagh George (A Lidstone); 3, Southfork Taboo (L Bath). British novice 2nd round 1, One More Time (S Scott); 2, Nextcall Endeavour (S Ganney); 3, Hometime (R Pearson); 4, Beachline (L Huzzey); 5, April Star X (G Oliver Byrne). 1.05m Open 1, Showbiz (C Wisby-Brown); 2, Park Farm Hellas (B Wallace-Stocks); 3, Granby Mifaleh (H Janulewicz). 1.10m Open 1, The Valkyrie (D Gregory); 2, Showbiz; 3, Ivors Rose (R Dyer). 28 Aug: British Novice 1, Maples Off Chance (A Robinson); 2, Kinghaven Dolly (Y Fletcher); 3, Positive Idea (C Moody). 95cms Open 1, Trump Tower (L Devine); 2, Millers Bridge (S Lupson); 3, Crows Secret (D Ross). Discovery 1, Carnival Lord (O Beer); 2, Gold Knight (J Crowson); 3, Jandigo (A Robinson). 1.05 M Open 1, Queen Of The Desert (K Partrick); 2, Crows Secret; 3, Master Ludo (A Francis-Jones). Newcomers 1, Simply Solo (E Gray); 2, Classical Jazz (S Lawton); 3, Bristol Fashion (N Mcdonnell). 1.10m Members Cup 1, Elveden First Edition (S Rippon); 2, Comedy Hop (M Price).

DEVON AREA Westpoint, Devon, 1 September

Hadrian Equine Discovery 1, Fergal Keane (T Kuszek); 2, Fedora (J Maslin); 3, Master Impy (L Tootell). newcomers 1, Drumighiga Oscar (J Headford); 2, Lando (E Oakley); 3, Makita ll (M Lilley). BEIB Members Cup 1, Maestro Rossini (T Kuszek); 2, Toby Himself (A Verden Jones); 3, Carnival Fever (K Johnson). Horse & Hound Foxhunter 1, Crosswinds Knight Rider (S J Coffin); 2 & 3, Kermits Lover & Lanarth Lass (B Facey). 1.20m 1, Fliona (S Jarman); 2, Ganton Rufus (C Rushworth); 3, Foxy Arnie (B Facey). B&C 1, No Wise Cracks (J Paull); 2, Get A Grip (J Rosewell); 3, Rise High (B Facey). Bath & West 1.30m 1, Riviera Reg (C Rushworth); 2, Rosemaber Lass (C Jones); 3, Emerald Spirit (S Rosewell). Charles Owen British Novice 1, Dibberford Casternaya (S Elliot); 2 & 3, Rapps Fair Deal & Rapps Welcome (A Brake). 1.05m 1, Desmond Of Heathlynn (M Wells); 2, Drayford Mithras (S Elford); 3, Drumghiga Oscar. jnr British novice 1, Our Last Chance (C Green); 2, Little Brown Genie (K Simpson); 3, My Juniper Berry (E Nuttall). jnr open 1, Ewes That Girl (J Pascoe); 2, Kashmir Blue (D Gynn); 3, The Ginger Bug (J Davis). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Kashmir Blue; 2, AJ’s Dibberford Showtime (J Davis); 3, Toy Story (V Cox). JD/JC/JA 1, Kerryon (H Nuttall); 2, Crosswinds Sunshine Condor (S J Coffin); 3, AJ’s Dibberford Irish (J Davis).

AREA 43A, Little Kennerley Farm, 2 September

Snr British Novice 1, Manhattan (J King); 2, Caruso 1V (S Crookes); 3, Mr. Otis (J Hayles); 4, Buttercup (E Booth); 5, Southern Haylage Express (S Rand). Discovery 1, Bilbo Baggins (J King); 2, Mirabella (R Booth); 3, Carouso IV (S Crookes); 4, My Mission Impossible (S Begley); 5, Buttercup (E Booth). 1m Open 1, Four Seasons II (K Begley); 2, Wild Star (S Begley); 4, Mirabella (R Booth); 5, Ramiro Star (K Begley). 1.05m Novice Open 1, Knock N Agree (S Begley); 2, Marche Manor Red Breeze (D Webster); 3, Wild Star (S Begley); 4, Olympus Aprils Quest (S Begley); 5, Khozaam Murphy (K Begley). Members Cup 1.10m/Newcomers 1, Makeover (R Booth); 2, Coleur De Rose (K Powell); 3, Chas Randal (J Warrick); 4, My Lady Louise (S Begley); 5, Riverwood (R Booth). Senior Open/Foxhunter 1, Coleur De Rose (K Powell); 2, Chas Randal (J Warrick); 3, Marche Manor Red Breeze (D Webster); 4, Makeover (R Booth); 5, Riverwood (R Booth). Jnr British Novice 1, Sky High Sunday (T Furnell-Keetch); 2, Galloway Bay (S Ashwell); 3, Kangaroo Angel (H Webster). Jnr Progress Stakes 1, Patchwork Warrior (H Webster); 2, Angel (H Webster); 3, Galloway Bay (S Ashwell); 4, Cevelia (K Hinds). Jnr Newcomers 1, Galloway Bay (S Ashwell); 2, Sky High Sunday (T Furnell-Keetch). Jnr Members Cup 1, Patchwork Warrior (H Webster); 2, Three Colours Red (L Wade).

DUCKHURST FARM Staplehurst, Kent, 2 September

Charles Owen British Novice 1, Murphy Man (J Jones); 2, Executive Spec (N Gobble); 3, The Jumping Bean (J Sams). Hadrian Equine Discovery 1, Brigstock Miss B (A Ewing); 2, Matundas Mia (S Hoare); 3, Celtic Dance In The Dark (J Kirby). 1m 1 & 2, Master Rolo & Bullands Mussette (J Mincher); 3, Just Sandpiper (E Bowles). midway 1, Bullands Musette; 2, The Model (J Price); 3, Just Sandpiper. 1m/1.15m h’cap 1, Expressive Keann (T Green); 2, Radiant C (J Mincher); 3, The Model.

WINDSOR PARK EC, Windsor, Berks 2 September

British Novice 1, Milton Abbott (T Mills); 2, Vex Red (Sheena Moore); 3, Mini Business (C Akerman). Open 1, Wllboy (L Lloyd); 2, Midnight Miracle (C Crwys Williams); 3, Kingsey Charisma (T North). Newcomers 1, Thameside Pinzala (N Saunders); 2, Millennium Star (N Brake); 3, Strolling Waters (T Fabrello). 1.15m Open 1, The Chocolate Smartie (P Adams); 2, R H Imagine (L Fogarty); 3, Woodlands Millvale (J Cassan). discovery 1, Kingsey Charisma (T North); 2, Vex Rex (I Pierce); 3, Westlife Queen (B Zoje). Foxhunter 1, Sandy Brook (T Fletcher); 2, Booco (C Nash); 3, Strawberry Fields Forever (J Davy). Jnr British Novice 1, Little Miss Busy (S Andrews); 2, Bob (S Goding); 3, Lily Linska (A Woodham). Jnr Newcomers 1, Creme De La Cappucino (V Dance); 2, Somerset Blue II (G Armstrong); 3, Tammy Girl (A Dance). Jnr Foxhunter 1, Creme De La Cappucino (V Dance).