PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 25 October

Newcomers 1, Guana (R Willis); 2, Tobacio (S Aston); 3, Wixstone WV (A Botham). 1.10m1, Athletik 2 (S Reeve-Young); 3, Tender Moment (R Pearson); 3, Celine (S Butchart). Horse & Hound Foxhunter 1, Lord William (S Crippen); 2, Guana (S Crippen); 3, Very Versace (P Miller). 1.25m 1, Onyx (G Williams); 2, Maestron (G Williams); 3, Gambit (L Pavitt). 1.30m Open 1, Nederland (G Williams); 2, Prinses Z (J Popely); 3, Grandira (M Armstrong). British Novice 1, Miss Philosophie (A Shreeves); 2, Sandro Issabella (C Nash); 3, Amaryllis (N Pavitt). Equissage Discovery 1, Amaryllis (N Pavitt); 2= Romuleus IV (F McPherson); 2= Tadieca H (L Prutton).

BSJA AREA 43 Southampton, Hants, 27 October

BEIB Jnr British Novice 1, Hannington Samuel (S Hammett); 2, Spot The Clover Girl (S Hughes); 3, Horsted Chocolate Buttons (H Webster). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Maes y Felin Popeye (E Dyer); 2, Island Star (S Morley); 3, Custom Curl (M Brierly-Barton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Pop Tart (R Denton); 2, Reflex For Real (N Pavitt); 3, VIP Tixylix (E Akers). 1.10m jnr 1, Heineken Hill (E Akers); 2, Custom Cruiser (B Mantel). 1.20m jnr 1, Heineken Hill; 2, Aida (L Mantel); 3, Girl’s Knight (H Webster). Kitt-Kraiburg Jnr Sapphire 1, Saucy Shenanigans (H Broad); 2, Maes y Felin Popeye; 3, Colbar Dream Star (R Horn).

DUCHY COLLEGE, Callington, Cornwall 27 October

Sue Carson Saddles/Alruba British Novice 1, Springtower Midnight Rose (J Lee); 2, Dynamitella (S Jones); 3, Willingcot Francesca (S Wallis). Equissage Discovery 1, Sunshine V (M Orzazeweska); 2, Broomford Brazil (C Beecham); 3, Riff Raff (E Young-Jamieson). 1.05m 1, Ballycash (A Bean); 2, Carnival Baron (L Evans); 3, Miss Kiss (A James). Newcomers/1.10m 1, Baron Graphite (C Beacham); 2, Elle Va (J Webb); 3, Ballycash. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Elle Va; 2, Baron Graphite; 3, Flash For Cash (K Bloomfield).

ENGLISH HOME PONY INTERNATIONAL Winsford, Cheshire, 28-31 October

Fledglings Classic 90cm 1, Bowes Ricochet (R Connor); 2, Glenkeen Calypso (D Coyle); 3, Night Hawk (O Evans). 128/138cm 1, Forever Penny (R Gunn); 2, The Highwayman (R Connor); 3, Emmersbrook Rosella (G Whitaker). winter 128cm 1, Get Ready Freddie (R Gunn); 2, Silver Wonder (P Allen); 3, Skibereen Girl (O Wells). winter 138cm 1, My Bugsy Malone (J Whittaker); 2, Fountain Ranger (J Smith); 3, Ballindooley Queen (N O’Sullivan). 1.20m welcome 1, Mavericks Chance (H Thomas); 2 & 3, Devlin & Ringo Starr (W Whitaker). 1.25m 1, Lacken Shaft (S Needham); 2, Spot The Lady (J Ward); 3, Clover Dash (M Sampson). Fledglings Classic 1, Cheeky Chester (J Smith); 2, Covehill Scoobey (R Howley); 3, Cappagh Cindy (H Bendon). 128/138cm 1, Ballindooley Queen; 2, Fountain Ranger; 3, Strawberry Fair (M Sampson). Paul Fabrications 128cm Debut ch 1, Cash Harry (N Colclough); 2, Tazmania (G Whitaker); 3, Spring Disney (D Whittaker). Paul Fabrications 138cm Debut ch 1, More Than Milton (J Smith); 2, Montana Dawn (R Connor); 3, Frodo Baggins (D Blake). 1.20m 1, Our Foreman (A Duffy); 2, Sorrell Knight (D Blake); 3, Girl’s Knight (H Webster). 1.25m 1, Sillogye Darkie (B Kuehnle); 2, Spot The Lady; 3, Mr Polo Bear (A Valks). 128/138cm 1, Glenkeen Golden Wonder (J Coyle); 2, My Bugsy Malone; 3, Gwaun Benjamin (J Smith). 128cm team 1, England (Tiger Tim/D Whittaker; Silver Wonder; Magic Shadow/C Evans; Get Ready Freddie) 0+0 ; 2, Scotland (Sligo Lucky/J Smith; Ardchvain Kate/L Stewart; Greenbarrow Gossamer/E McIntosh; Grange Dynamite/L Lorimer) 0+12 ; 3, Ireland (Glenkeen Calypso/D Coyle; Parkmount Blue Boy/C Cawley; Whatever/M Murphy; My Little Secret/S McKensie) 21+14. 138cm team 1, England (Grey Palace/J Whittaker; Ballyclough Brisco/D Willett; Take Your Time/E Stoker; Strawberry Fair) 0+4+0; 2, Scotland (Fountain Ranger/J Smith; RB Spot On/H Haig; Beechwood Delight/A Johnstone; Little Bobby/S Lithgow) 0+4+4; 3, Ireland (Sonas Bailey/R Howley; Cappagh Cindy; Anaghmore Boomerang/D Blake; Ballindooley Queen) 5+4. 148cm team 1, England (Lacken Shaft; Up & Coming/C Mowbray; Mr Polo Bear; Spot The Lady) 0+0; 2, Ireland (Our Foreman; Western Blaze/M Coonihan; Kalni Candy/J Coyle; Cappagh Supreme/A Latta) 4+4; 3, Wales (Double Bluff/S Leach; Caramel/S Jenkins; Trefilan Talisman/F McCartney; Chocks Away Ginger/H Thomas) 24+12. 1.20m 1, Ringo Starr; 2, Applejax Mr Ed (D Willett); 3, Edsilla (J Whittaker). Fledglings Classic ch 1, Double Dominic (J Clayton); 2, Grey Guy (J Harland); 3, Bowes Ricochet. 128cm grand prix 1 & 2, Stainsby Starburst & Corralass (P Allen); 3, Proud Flyer (D Whittaker). 138cm grand prix 1, Gwaun Benjamin; 2, My Gizmo (Z Wilson); 3, Cappagh Cindy. 148cm grand prix 1, Up & Coming; 2, Mr Polo Bear; 3, Kilkenny (S Agnew).

INGLISTON HOUSE STUD Bishopton, Renfrewshire, 29-30 October

Norton Heath Newcomers 1, Gainsboro (K Pemberton-Piggott); 2, Soistara (S Low Mitchell); 3, Carpaccio BZ (J Knox). 1.10m 1, Shakira II (R Leonard); 2, It’s Hogmanay (I Warnock); 3, Seacat Sally (J Brogan). 1.20m 1, Milton Only You (A Hamilton); 2, Priamos (T Newman); 3, Riverstown Queen (K Fitzgerald). Horse & Hound Foxhunter 1, Rumalia (S Lahoar); 2, Unica (A Christie); 3, Vaya Van Essene (C Pearson). B&C 1, Allround (J Aird); 2, Chanoeka Z (J Scullion); 3, Iver (K Argo). 1.30m 1, Paradis (T Newman); 2, Castlehill Reiver (S Brash); 3, Little Miss Bridget (A Craig). 30 Oct: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Moulin Rouge (R Pottie); 2, Peterswell (S Gillespie); 3, Perhaps B (L Babes). Equissage Discovery 1, What A Cruise (S Laird); 2, Ashes Catch Me Quick (E Proudfoot); 3, Desert Sandy (A McGuiness). 1.10m 1, Almera (R Shields); 2, JC Prinz Amor (J Bell); 3, Cree Cruiser (J Aird). Norton Heath Newcomers 1, Cantaro (S Mckie); 2, Blue Risk Connection (J Cameron); 3, Victors Quest (P Williams). Horse & Hound Foxhunter 1, Cree Cruiser; 2, Veni Vedi Vici (T Newman); 3, Vaya Van Essene. 1.20m 1, Nethertowns Kiss (D Duffin); 2, Hunter’s Level (J Brogan); 3, Oliver IV (N Ferguson). 1.30m 1, She’s Our Mare (D Duffin); 2, Harlequin Sunset (A Craig); 3, Sky Classic (N Jennings).

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 29 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Master Spice (F Ball); 2, Saracen Scirvano (M Cooper). Equissage Discovery 1, Skips (L Chapman); 2, Coral Drum (S Hedges). 1.10m members cup 1, Regent S (B Sheperd); 2, Colmore Petrina (A Nock). 1.15m 1, Meryl (E Slater). Foxhunter 1, Regent S. BEIB Jnr British Novice 1, Starlyte Boy Blue (S Goodhew); 2, Eva’s Will (T Restorick); 3, David’s Dream (S Goodhew). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Summerhouse Irish (R Gallop); 2, Super Snoop (M Townsend); 3eq, Starlyte Boy Blue & Kahola Buisa (M Townsend). 1.05m jnr 1, Summerhouse Irish; 2, Master DJ (S Cornwall).

DABBS AC Giffordtown, Fife, 30 October

BEIB Jnr British Novice 1, Crailyn Celtic Dream (L Christie); 2, Vo Tran (L Templeton); 3, Grove Hot Stuff (L Smith). 80cm jnr 1, Village Earl (A Fairbrother); 2, Vo Tran; 3, Hideaway Harry (R Aird). sml pony 1 & 2, Midnight Candy Boy & Avonmore Silver (T Drummond); 3, Village Earl. 1m jnr/Blue Chip Jnr Newcomers 1, Black Fancy (A Walker); 2, Rockin Robin III (R Haynes); 3, Galores Last Samurai (S Mutch). winter 128/138cm 1, Black Fancy; 2 & 3, Brooklands Done Dreamin & Garowowen (M Baillie). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1 & 2, Gems Pure Genius & Little Irish Lad (M Baillie); 3, The Mighty Quinn (A Laing). 1.20m jnr 1, Gems Pure Genius; 2, Lakeland Little Classic (G Taylor); 3, Little Irish Lad.

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 30 October

95cm 1, Playmaster (M Hayden); 2, Penfold (D Postans); 3, Tilly (J Roden). Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, FI Primolga (R Tilson); 2, Ondine II (V Benson); 3, Dutchmans Choice (D Philips). Equissage Discovery 1, Rocco IV (M Pearson); 2, FI Primolga; 3, Hickador (A Shaman). 1.05m 1 & 2, Swankey Lady & Makita II (R Tillson); 3, Une De La Affaire (K Marsh). Norton Heath Newcomers 1, Rocco IV; 2, Shady Deal (A Cox); 3, FI Tasotti (R Tilson). members cup 1, Trinity Sunday (J Dolling); 2, Habsburg Othello (C McKain); 3, Beechwood Camilla (M Braithwaite). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Makita II; 2, Victor Van Erpekom (M Marino); 3, Kennox Sunica (A Kent).

TALL TREES ARENA Camelford, Cornwall, 30 October

1.05m 1, Follyfoot Trenawin Lillinor (S Jobson Scott); 2, Sholto (C Vinnicombe); 3, Dalcotes Beasley (C Daniels). RIHS Winter Novice 1, Crosswinds Chocolate Rolo (S J Coffin); 2, Tanja (M Farnworth); 3, Second Time (A Ellery). 1.15m 1, Parkmore Coleen (A Ellery); 2, Follyfoot Trenawin Lillinor; 3, Sholto. Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Crosswinds Electric Dream (S J Coffin); 2, PDQ (C Hobson); 3, Riverside Snapdragon (Z Andrews). Equissage Discovery 1, Raindance II (L J Dale); 2, Splendid (E Robson); 3, Merlin’s Law (M Dyer).

BADGWORTH ARENA Badgworth, Somerset, 31 October

Jnr British Novice 1, Indian Dream (T Sear); 2, Ballymoor Sky (H Anderson); 3, Nick of Time II (M Browning). Jnr 0.95m Open 1, Carrowmoor Gemstone (C Harris); 2, Red Hot Rocket (N Greep); 3, My Lady Grey (G Hallett). Blue Chip Feed Balancer Jnr Newcomer 1, Buster Black Magic (N Meakin); 2, Tequila Sunset (C Parks); 3, Princetown Playboy (C Payne). 1.00m Jnr Open 1, Tilstone Raven (T Woolacott); 2, Orlando King (N Baker); 3, Tyson II (J Arnold-Jones). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m Open 1, Frankies Ace (A Cole); 2; Skybourne II (M Grose); 3, Portwine (S Baker). 1.15m Jnr Open 1, Skybourne II (M Grose); 2, Mr D (N Meakin).


CROCKSTEAD EC Halland, E. Sussex. 31 October

British Novice 1, Lozano (R Horrocks); 2, Foilagoul Diamond (K Cutler). Equissage Discovery 1, Old Park Lad (A Stevenson); 2, Bean Boy (L Smith). Gustavii Stud 1.05m 1, Gordon Goodtime (J Whibley); 2, Larinne G (J Bergstroem); 3, Just A Rose (C Riley). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Vinnie (M Dorgan); 2, Charlie’s Gaelic Gamble (L Stevenson); 3, Remy Martell (A Carter). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Carnaville (N Mulgrew); 2, Orkney Bay (W Plunkett). Area 46 A, B and C Qual 1, Vinnie; 2, Kelly de la Roche (J Whibley).

EAGLESFIELD Ash, Kent. 31 October

British Novic 1, Fruit Loop (J King); 2, Dominoes Badger (L Waghorn); 3, Dittles Rock (L Kemp). Discovery 1, Stan the Man II (C Prosser); 2, Ice Maiden III (P Clark); 3, Tristan VI (N Wilson). 1m open 1, Modjo Lady (E Harrod); 2, Occupation (V Cooper); 3, Casanova 261 (S Reeve-Young). Newcomers 1, Platoon (J Annett); 2, Lennox 138 (S Reeve-Young); 3, Casanova 261 (S Reeve-Young). 1.10m 1, Occupation (V Cooper). 2, Catweazle (S Reeve-Young); 3, Idylles Des Isles (L Droscool). 1.15m 1, Chief Trooper (S Reeve-Young); 2, Hastings II (J Annett); 3, Athletik II (S Reeve-Young). Foxhunter / 1.20m 1, Southern Maestro (N Miller); 2, Hastings II (J Annett); 3, Magic Miss (E Hunter).

EXETER EC Poltimore, Devon, 31 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Summerdown Sam Brown (L Stainton); 2, Shinandi Quickstep (S Farmer); 3, Vickies Business (L Baker). Equissage Discovery 1, Silver Clover (R Neave); 2, Gran Design (D Colton); 3, Willingcott Francesca (S Wallis). 1m 1, Maple Syrup (E Wells); 2, Carnivals Class Act (M Webb); 3, Raindance III (L J Dale). 1.10m 1, De Beers Dominic (C Wilson); 2, Phanten (S Elsford); 3, Influential (K Spiller). 1.15m 1, Oscar IV (R Neave); 2, Gianni (K Spiller).

GLENEAGLES EC Auchterarder, Perthshire, 31 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Shenandoah Mendulai (E Moyes); 2, Magic Lass (J Lamont); 3, Montana Bay (K Ritchie). Equissage Discovery 1, J’Topia (C Pearson); 2, Spektrum (S Laird); 3, Agincourt II (M Livingston). 1.10m 1 & 2, Shakira II & Dream Clover Zest (R Leonard); 3, Molly Ashe (L Hutt). Norton Heath Newcomers 1, Going Dutch V (L Yeoman); 2, Orion Son (R Payne); 3, Way Of Life (L Tinto). Horse & Hound Foxhunter 1, Together Time (S Hutt); 2, Street Magic (I Warnock); 3, Fair Actress (J McLelland). 1.25m 1, It’s Hogmanay (I Warnock); 2, CB Rapide (S Hutt); 3, Seacat Sally (L Hutt).

MALTHOUSE CENTRE Steventon, Oxon, 31 October

BEIB Jnr British Novice 1, Riverside Bay (A Clegg); 2, Morning Frost (R Hodson); 3, Silver Flip (J Inwood). Malthouse Sml Jnr Open 1, Mosstown Teddy (J Reynolds); 2, Diamond Doris (S Harter); 3, Chirk Christmas Night (S Jackson). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Diego III (J Reynolds); 2, Mosstown Teddy; 3, Delaware Jethro (C De Verteuil). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Mosstown Teddy; 2, Miss Wobbegone (E Ashworth). 4 Nov: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, My Takara (C Smith); 2, Rossini II (R Pearson); 3, Pearl Fisher II (C Allen). Equissage Discovery 1, My Takara; 2, Rossini II; 3, Pannister Flyer (T East). Malthouse Sml Open 1, Temple Piccolo (S Mann); 2, Sobranie (T Hedges); 3, Calypso Causeway (K Pink). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Temple Piccolo; 2, Sobranie.

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 31 October

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Le Cheval (A Derbyshire); 2, Little B (J Smith); 3, Show Us The Money (C Richardson). Equissage Discovery 1, Moss Side Enigma (B Thompson); 2, May Million (R Kenyon); 3, Sigrid (J Powell). Norton Heath Newcomers 1, Angelino (A Clarke); 2, Sarlino (C Birch); 3, Just Ballinvilla (C Shepherd). 1m 1, Stone Flight (J Fletcher); 2, Start From Scratch (S Drake). members cup 1, Deinhard (J Whittingham); 2, Eddystone (A Derbyshire); 3, Vasco (L Ryan). 1.20m 1, Eddystone; 2, Way Too Cool (N Bampton); 3, Tannique (C Shepherd). Horse & Hound Foxhunter 1, Sarlino; 2 & 3, Freigraf & Applejax Amigo (D Smith).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 31 October

Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Foxmill Montana (K Porter); 2, Sky’s The Limit (M Reed-Stephenson). Kitt-Kraiburg Coral 1, Skys The Limit; 2, Technicolour II (C Jackson); 3, Another Dazzle (A Wright). Blue Chip Pro Sparkle 1, Foxmill Montana; 2, Midnight Madame (J Thompson); 3, Irish Platinum Pleasure (K Porter). BEIB Jnr British Novice 1, Highling Marquis (R Tidd); 2, Dancing Delight (H McCaie). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Spirit Walker (L Stephenson); 2, Midnight Mercedes (A Wright); 3, How’s Trix (K Lucas). jnr starter 1, Chestnut Wonder (H McCaie); 2, Laithehill Gallant (A Douglas); 3, Little Jessie (E Douglas). 128/138cm 1, How’s Trix; 2, Mighty Flyer (E Douglas); 3, Red Hot Patootie (L Robinson). 6 Nov: Equissage Discovery 1, Farmhand (J Brannen); 2, Porto H (J Lishman); 3, Copper Graf (P McKeever). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Markant (V Allen); 2, Ocano S (P McKeever); 3, Tockas True Colours (H Swailes). 1.15m amateur 1, Crievestone (J Brannen); 2, Gio Panache (B Anderson); 3, Tockas True Colours. 1.20m amateur 1, Landmark MB (G Petersson); 2, Neverland (P McKeever); 3, Magnetic Storm (K Jones). 7 Nov: Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Stainsby Multivision (E Denton); 2, Miss Maize Mouse (F Holmes); 3, Highling Irish Mist (R Reay). Elevator Discovery 1, Porto H; 2, DC’s Classic Lady (D Clark); 3, Phoenix Nights (M Glendinning). Norton Heath Newcomers 1, Galaxy Express (C Craven); 2, Ladys Man’s Spirit (P Robertson); 3, Lamami (J Picken). 1.10m 1, Seacroft Lad (D Harland); 2, Keep Ticking (C Bolam); 3, Gilkhorn Firkin (S Shields). YR 1, Rafiki II (T Janion); 2, Sunboy (H Penny); 3, Tiny Todd (G Watchman). Foxhunter/ 1.20m 1, Deadly Diamond (G Watchman); 2, Gamble On (S Russell); 3, Gibside Sarleen (A Mills). open 1, Stainsby Sponek (J Tanfield); 2, Colando (S Russell); 3, Sunboy.