BOLD HEATH EC Warrington, Cheshire, 21 July

1m 1, Dovecote Sweetie (H Adamson); 2, Space Monkey (G Williamson); 3, Be Different (E Porter). Equimax Discovery 2nd round 1, Khan (R Wright); 2, Lontano (F Norman); 3, Pim Town (S Ryan). Great Leighs Newcomers 1, Chan Tillee (T Barker); 2, Oakmore (R Moorhouse); 3, For Business Or Pleasure (W Halliday). 1.10m 1, Dauntless Princess (C Shepherd); 2, Azrael (L Ferguson); 3, Bowlers Too (D McNulty). Horse & Hound Foxhunter 1, Nienke (C Shepherd); 2, It’s Ocean Blue (K Tsang); 3, Orlando B (K Payne). open 1, Labito (M Daniels). Scope Jnr Novice 1, 5 tied. 90cm jnr 1, Pleasing Harry (Y Edwards); 2, Caffros Golden Dream (R Connor); 3, Mrs Midas (N Tidswell). Blue Chip Jnr Newcomers/Scope Jnr Progressive 1 & 2, Khalina’s Quest & Irish Reel Star (L Hinton); 3, Iron Will (N Pedroza). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/Scope Jnr Adventurer 1, Parkgate Snowstorm (K Clarkson); 2, Irish Reel Star; 3, Tinker Too (S Duggan). jnr members cup 1, Zeemax (J Garside). jnr open 1, Triple Echo (J Wingrove).


CHELTENHAM Cheltenham, Glos, 21 July

1.20m members cup 1, Kantara VH (H Tredwell); 2, Kantara VH (H Tredwell); 2, Ocean Spirit (L Goodman); 3, Kindred Spirit II (S Lewis). 1.25m 1, TL’s Gamble (H Hool); 2, Oneida Alley Cat (R Tillson); 3, Felin Du Joret (C Robins). Derby 1 & 2, Attorney General & Arazona (C Webley); 3, Libra K (M McCourt). 1.30m 1, Diamond Dealer (M McCourt); 2, Oneida Bally Pride (R Tillson); 3, Liber-Ace (A Thompson). 1.40m 1, The Aviator (M McCourt); 2, Dalton D (J Hogg); 3, Ellie B (T Davies). British Novice 1, Ardcrony Dawn (K Viveash); 2, Smashing Pumpkin (C Norgrove); 3, Irish Gold II (S Bowen). Discovery 1, Alter Ego (G Heritage); 2, Katie’s Son (G Smith); 3, Donkey Magic (T Jack). 1m 1, Goldlines Foxy Lady (K Mason); 2, Rickson Firefly (A Woodman); 3, Oyster Hill (K Harding). Newcomers 1, Junita (S Crippen); 2, Devina (T Martin); 3, Beritta (F Bergendorff). Members Cup 1, Otto L (N Carpenter); 2, Pacific Quest (S Russell); 3, Curioso (J Swift).

PONY EUROPEAN CHAMPIONSHIPS Necarne Castle, Ireland, 22-27 July

1st individual qual 1, Dexter Leam Pondi (A Chambaud), FRA; 2, Mississippi (M Vetker), HOL; 3, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse), GB; 6, Spottie Dot Com (S Broome), GB; 10, Mister Amontilano (H Paul), GB; 19, Colton Maelstrom (N Sewell), GB; 38, New York Skyline (N Pavitt), GB. 2nd individual qual 1, Dexter Leam Pondi; 2, Extie Du Hardrais (G Ruant), BEL; 3, Dim Du Mirail (C Pavoni), ITA; 7, New York Skyline; 11, Spottie Dot Com; 17, Colton Maelstrom; 29, Walmore Diamond Quest; 31, Mister Amontilano. 1st consolation 1, Rivo (T Thoenes), GER; 2, Dunworley (M-A Winters), BEL; 3, Casino (M Bundgaard), DEN. 2nd consolation 1, Iver Stone (J Lambert), FRA; 2, Miami Bound (N Fitzgibbon), IRE; 3, Miss Kennie (R Romp), HOL. individual ch 1, Sabra (J Delaporte), SUI; 2, Mister Amontilano; 3, Spottie Dot Com; 5, New York Skyline; 6, Colton Maelstrom. team ch 1, GB (Colton Maelstrom: 4+0; Spottie Dot Com: 0+0; New York Skyline:12+0; Mister Amontilano: 0+NP) =4; 2, HOL (HT The Future/W Heydens: 4+0; Tequila Sunrise/A van Heel: 1+0; Mississippi: 4+0; Romantico/P van der Schans: r+NP) = 9; 3, IRE (Shalom Outlaw/M McAuley:1+4; Kilcannon Explosion/M Flynn: 4+0; Bertie Brown/C Condon: 4+4; Mr Polo Bear/A Condon 4+8) = 17; 4eq, FRA & DEN; 6, BEL; 7, ITA; 8, SWE; 9, GER,

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 22 July

British Novice 1, Another Jackson (W Taylor); 2, Amber Rose II (S Hunter); 3, Gables Diamond Lad (P Browning). Discovery 1, Rosmarino (E Warshaw); 2, Kasper III (J Freeman); 3, Wrighty Ho (L Card). 1.05m 1, Happy As A Samboy (L Peacock); 2, Pico; 3, Wolf V (S Capon). Newcomers 1, Westport Ryan (I Iguado); 2, Ferndale Ballyheen (J Chipperfield); 3, Duel (J Freeman). 1.15m 1, Hi-Society Party (L Fitch); 2, Lolo Cruiso (J Randall); 3, Pride X (D Everett). Foxhunter 1, Ferndale Ballyheen; 2, Temple Niandra (M Lockhart). 1.25m 1, Kouros Du Pachis (J Rothstein).


BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 23 July

sml jnr open 1, Sannon Valley Picolo (M Townsend); 2, Rolling Rock (T Pearson); 3, Flickers Fortune (A McKain). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Half Star (G Morrisey); 2, Irish Hotshot (E Windsor-Luck); 3, Partridge Supreme (G Wheeler). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Machu Pichu (H Shears); 2, Ottoway (B Gregory); 3, Ashby Surprise (C Pullen). jnr members cup 1, Heineken Hill (J Davis); 2, AJ’s Dibberford Irish (J Davis); 3, Bally Hampton (A Measor). jnr intermediate 1, Heineken Hill; 2, Gilberts Domain (H Patchitt); 3, Wayside Its a Buzz (A Measor). BEIB Jnr British Novice 1, Wow its Willow (A Stout); 2, Jigsaw (L Standbridge); 3, Merlins Secret (T Baillie). 30 Jul: sml grade C 1, Prince Henry II (T Arnold); 2, Medi-Night Mahout (A Austin); 3, Chiltern Heights (T East). Great Leighs Newcomers 1, Its A Miracle (T Arnold); 2, Hera Hall V (K Daly); 3, Chinnor Delta (T Muir). NDS Members Cup 1, Prince Henry II (T Arnold); 2, Killarney Hero (T Hedges); 3, Qudos (F Hedges). Stable Express 1.15m 1, Felin Du Joret (C Robins); 2, Ashley Wilkes (G Paternoster); 3, Divina (T Martin). national 1.25m 1, True Grit (G Paternoster); 2, Felin du Joret; 3, Spring Green (T Fletcher). Charles Owen British Novice 1, Murphy III (A Westcott-Allen); 2, Lanarro (N Browne); 3, Court Jester (E Southwand). Equimax Discovery 1, Murphy III; 2, Pajoma (A Austin); 3, Tango (V Ashworth).


WICK ST LAWRENCE Weston-super-Mare, Somerset, 24 July

British Novice 1, Spirit of the Dance (C Cole); 2, Moonshine Billy (J Nunn); 3, The Top Notch (R Barff). Discovery 1, Bramble (K Richards); 2, Mystic Echo (S Hamlin); 3, Spirit of the Dance. 1.05m 1, Zetor (A Karapianis); 2, Carnival Fever (K Johnson); 3, Diamond Lady II (J Smart). Newcomers/1.10m 1, Lady Sapphire (R Ash): 2, Cuesta (B-J Watts); 3, Martleaves Danny Boy (K Saker).

ABERDEEN CITY FESTIVAL 25-27 July

1.25m 1, Nethertowns Kiss (D Duffin); 2, Burn Flight (N Warwick); 3, Le Monopoly (S Hamilton). Scottish Grade C ch 1, Jeeves II (I McGeoch); 2, Cassabachus (A Barr); 3, Austin Q (R McCrea). 1.35m 1, B Dynamic (R Brady); 2, Tornedo (S Neads); 3, Teddy Bear (A Hamilton). Newcomers 1, Zodiac II (D Duffin); 2, Vesuvio (J Brogan); 3, Faraway Panache (L Craigie). 1.10m 1, Hunter’s Level (J Brogan); 2, Hisopanie (R McCrea); 3, First Clover (R McCrae). British Novice 1, Shorehill Jacko (T Carruthers); 2, Inzoni Lu (L Nelson); 3, Lizzies Busy (L Campbell). Discovery 1, Ambition (M Smith); 2, Benicheck (C Robertson); 3, Knockando (P Fearn). Adventurer 1, Sheze Ice Cool (F Cluness); 2, Zanzabar B (M Rae); 3, Ticket Chic De Heers (M Bee). 1.15m 1, Weavers Legacy (W Melville Smith); 2, Stainsby Top That (L Hutt); 3, Master Bill (L Hutt). Foxhunter 1, Milton Opus (A Hamilton); 2, Mr Maxi (D Harland); 3, Jamaika Tip Top (H Bilsland). jnr 60cm 1, Bally Arnott Belle (N Webster); 2, Power Steel (K Andrews); 3, Woodlands Warrior (H Haig). jnr 70cm 1, Springleigh Switched on (M Russell); 2, Look Twice (W Melville Smith); 3, Maxton Hi Tail (M Russell). Jnr British Novice 1, Mr Spot Me (D Susans); 2, Maroco (A McDonald); 3, Drook Look (W Hendry). Jnr Newcomers 1, Silver Shadow Of Lesmahagow (J McHattie); 2, Chili Pepercorn (R Reilly); 3, Goldengrove Sunshine (W Melville Smith). national 128cm 1, Silver Wonder (C Miller). national 138cm 1, Lois Dubh (H Haig); 2, Grey Guy (J Harland). Jnr Foxhunter 1, Bishoptons No Limit (Y Geddie); 2, Chili Pepercorn; 3, Partnership Pony (W Melville Smith). 26 Jul: 1.30m 1, Nethertowns Kiss; 2, Gazette Manciase (D Taylor); 3eq, Valencia II (L Babes) & Aventurine (S Babes). Young Showjumper Award 1eq, Arkansas II (S Neads) & Fior (K Connor). Scottish North East ch 1, Aventurine; 2, Valencia II; 3, Waylands Playboy (M Arnott). Foxhunter 1, Zodiac II; 2, Derryno Cavalier (A Barr); 3, Jeeves II. 1.20m 1, Milton Only You (A Hamilton); 2, Burn Frenchie (N Warwick). Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Wickenstones Classic Touch (H Haig); 2, Johnty’s Lad (J Spence); 3, Street Angel (J Kirk). Scottish North East Jnr ch 1 & 2, She’s Elastic & Street Angel (J Kirk); 3, Stainsby Top That (L Hutt). British Novice 1, Wing Commander (S Walker); 2, Galway Boy (T Nicholson); 3, Classic Bet (P Deasy). Discovery 1, Ambition; 2, Cruisings Mickey Finn (H Aird); 3, Newparks Connoisseur (L Corsie). 1.10m 1, True Cavalier (M Young); 2, Hunter’s Level; 3, Oakey Cokey (S Coull). Newcomers 1, Inschalisco (M Bissett); 2, Gianni Franco (T Nicholson); 3, Milmac (A Bonelli Baird). jnr 1.05m buzz around 1, Johnty’s Lad; 2, Mulberry Big Ben (H Haig); 3, Weavers Legacy. national 138cm 1, Grey Guy; 2, Brooklands Done Dreams (M Baillie). Jnr Newcomers 1, Silver Shadow Of Lesmahagow; 2, Edenside Milanda (J Spence); 3, Chili Pepper Corn. 1m jnr 1, Grey Guy; 2, Maxton Hijack (M Russell); 3, Springleigh Switched on. Jnr British Novice 1, Marocco; 2, Little Warrior (S Lithgow); 3, Norton Van De Sleegard (J Mackay). 27 Jul: B&C 1, Burn Flight; 2, Jamaika Tip Top; 3, Forrest Hills (I Warnock). British Novice 1, Osprey V (L Timmins); 2, Bluey Green (J Cameron); 3, I Scream (A Bissett). grand prix 1, Lochlaiden (I McGeoch); 2, Waylands Playboy ; 3, Travis Roma (L Johnstone). 1.15m jnr 1, Grey Guy; 2, Stainsby Top That; 3, Bobby Sparrow (H McLaughlin). Jnr North West Scottish ch 1, Master Bill; 2, Street Angel; 3, She’s Elastic. British Novice 1, Inzoni Lu; 2, Stroodle Doodle (M Dick); 3, Mia (M Alexander). Discovery 1, Renacone (L Scott); 2, Newparks Connoisseur; 3, Tofina (M Arnott). Young Horse 1, Missander (J Gilchrist); 2, Vandetta D’aulne (J Raeside); 3, The Do Ron (R Pottie). jnr 70cm 1, Chester Copper Pot (R Haynes); 2, Pete Petite (A Walker); 3, BC Lightening Strike (A Carruthers). Jnr Novice 1, 4 tied. Jnr Progressive 1, Milton Kingfisher (H Guild); 2, Golden Grove Sunshine; 3, Silver Shadow Of Lesmahagow. 1m jnr 1, Tshakanni (W Melville Smith); 2, Silver Shadow of Lesmahagow; 3, Springleigh Switched On.

HOLLINGWORTH Milnrow, Lancs, 25-27 July

nr British Novice 1, Boden Lady (H Rowe); 2, Rosie Delight (C Rowe); 3, Never Say Never (S Needham). 90cm jnr 1, Pop Idol (O Evans); 2, Bally Gowan Lad (S Martin). Jnr Newcomers 1, Tinker Two (S Duggan); 2, Blueberry Whirl (T Armstrong); 3, Always & Again (S Needham). jnr open 1 & 2, Cool Oss & Ryans Way (S Jimmison). JC/JA 1, The Idealist (S Martin). Jnr British Novice 1, Peyton’s Pride (H Roe); 2, Lindisfarne Rambler (K Blackburn); 3, Boden Lady. 90cm jnr 1, Mr Smartie (D Farnsworth); 2, Rosie’s Delight; 3, Lindisfarne Rambler. Jnr Newcomers 1, Midnight Madam (J Thompson); 2, It’s Daylight Robbery (P Blosse); 3, Diamond Lad (H Stevens). 1m jnr 1, My Little Munchkin (P Blosse); 2, Rainbow Times (W Whitaker); 3, Mystic Starlight Express. Jnr Foxhunter 1, Midnight Madam; 2, Miss Crunchie (D Farnsworth); 3, Parkgate Snowstorm. 1.10m jnr 1, Rainbow Times; 2, Toleman Five Star (P Shaw). JC/JA 1, A Touch Of Rust (W Whitaker); 2, Western Andy (H Davies). 1.20m jnr 1, A Touch of Rust; 2, Softy Super Nova (S Needham). 1.05m jnr1, Maglin Showboy (D Jolliffe); 2, Amazing Grace (D Birch); 3, Just Freddie (H Usher). Jnr Newcomers 2nd round 1, Saving Grace (D Moseley); 2, Colin’s Pride (M A Parkin); 3, Buckley Boy (K Chevin). 1.15m jnr 1, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 2, Western Andy (H Davies). 90cm jnr 1, Knockmartin Boy (K Blackburn); 2 & 3, Eeabrook Rosella & Mystic Starlite Express (G Whitaker).