ARENA UK Grantham, Lincs, 24 Feb

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 23-24 Feb

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 20 Feb

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 24 Feb

EXETER EC Poltimore, Exeter, 24 Feb

KINGSTON MAURWARD Dorset, 24 Feb

LIMES FARM Hawkinge, Kent, 24 Feb

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 19 Feb

MARKFIELDMarkfield, Leics, 21 Feb

MARKFIELD Markfield, Leics, 24 Feb

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 22-24 Feb

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 24 Feb

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 24 Feb

RICHMOND EC Breckenbrough, Yorks, 24 Feb

ROYAL LEISURE CENTRE West Sussex, 22-24 Feb

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 24 Feb

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs, 20 Feb

TOWERLANDS EC Braintree, Essex, 22-24 Feb

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 19 Feb

128/138cm 1, Majic Choice (J Sawyer); 2, Tullibards Bomber (J Emblem); 3, Spinneybrook Cinnamon (M Sapsford). sml jnr open 1, MVF Surprise (N Clark); 2, Kristons Flower Power (L Louden); 3, Montana Mindy (D Garner). jnr progressive 1, Ballysid (L Louden); 2, Geordie My Destiny (E Belcher); 3, Oh La La (S Parsons). 1.05m jnr open 1, Lansdown Three’s Are Wild (H Bohringer); 2, Chester II (N Sewell); 3, Smudge (S Ballard). jnr members cup 1, Woodlands JF (D Garner); 2 & 3, Red Of Haynes & Scarlet Adventure (C Saunders). 1.15m jnr 1, Scarlet Adventure; 2, Woodlands JF; 3, Red Of Haynes.

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 20 Feb

British novice 1, Master Ploy (V Ashworth); 2, Lord Bardolph (H Brettall); 3, Whit Sunday (R Wollerton). discovery 1, Ebony T (V Ashworth); 2, Lilly Limelight (J Robertson); 3, Jinzary (J Halim). mini open 1, Test De Langers (N Browne); 2, Fleethouse Katinka (C Bray); 3, Dominant R (J Casson). newcomers 1, Cruise Connection (L Hudson); 2, Sandy Brook (T Fletcher); 3, Ile Blanche (C Grime). members cup 1, Little Jay (V Ashworth); 2, Pharlap (C Grime); 3, Vogue ll (J Halim).

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs, 20 Feb

Nov 24 (S CruickshanK) 1, The Advocate (T Canton) 65.18; 2, Mr Smurphy Murphy (T Canton) 64.07; 3, Harlequin Vision (T Canton) 63.33. rest 1, Blamire Boca Chica (D Kaye) 66.66; 2, Diplomatic Jack (A Postolowsky) 64.07; 3, Fynnlands Venitian Tramp (A Blendell) 61.11. nov 32 (S Cooper) =1, Mr Smurphy Murphy 66.08; =1, Harlequin Vision 66.08; =1 Glenbrook Star (J Coleman) 66.08. rest 1, Diplomatic Jack 69.56; 2, Middlemarch(C. Saynor) 65.21; 3, Blamire Boca Chica 62.17. elem 41 (C Porterfield) 1, Moonspinner (S Cooper) 65.6; 2, Northern Skipper (L McGovern) 57.2; 3, Alfie IV (K Kay) 48.4. rest. 1, Jetinsky Gold (J Foulds) 65.2; =2, Kingfisher III (J Hardy) 62; =2, Middlemarch 62.elem 52 (C Porterfield) 1, Moonspinner 69.14; 2, Northern Skipper 62.28; 3, Alfie IV 61.14. rest 1, Jetinsky Gold 60.57; 2, Diplomatic Donna (L Allen) 59.71; 3, Corals Show Girl (J Marsh) 59.14.

MARKFIELD Markfield, Leics, 21 Feb

mini grade C.– 1, Ursula (L Green); 2, Market Option (C Taylor); 3, King Triton (H Scholl). Great Leighs Newcomers.– 1, Taittinger (D Burnham); 2, James Bigglesworth (C Clayton-Bayley); 3, It’s Dime (R Robinson). open.– 1, Dry Icicle (E White); 2, Jamel (L Brennan); 3, Flare Time (B Twomey). Horse & Hound Foxhunter/open.– 1, Lamaree (S Jack); 2, Mr Naughty (R Robinson); 3, Pagena (B Twomey).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 22-24 Feb

11 & under.– 1, Polly Flinders II (B Mantel); 2, Bubbles Galore (J Pinchen). 128/138cm.– 1, Pepsi Girl (B Mantel); 2, Magic Choice (J Sawyer); 3, My Godfather (B Mantel). national 128cm.– 1, Pepsi Girl. national 138cm.– 1, The Real Slim Shady(L Berryman). BEIB Jnr British Novice.– 1, Solo Artist (S Kemp); 2, Keelings Katmandu (C Keeling); 3, Shinglehall Tinkerbelle (I Phillips). Blue Chip Jnr Newcomers.– 1, Secret Gold II (S Stiles); 2, Highfields Sir Hugo (G Evans); 3, Apache III (S Sutton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter.– 1, Lady Jiggs (P Middleton); 2, Cherokee Chief (K McCarthy); 3, Highfields Sir Hugo. 1.10m jnr.– 1, Another Dollar (S Ballard). jnr intermediate.– 1, Bowes Gunsmoke (G Evans); 2, Classic Henna (H Morgan). 23 Feb: jnr novice.– 1, Mac The Knife (J Nichols); 2, In A Minute (M West); 3, Jaybee Pogo Stick (J Birch). BEIB Jnr British Novice.– 1, Ashurst Jaffa (K Evans); 2, Just Boom (K Sumner); 3, Jaybee Pogo Stick. jnr discovery.– 1, Lady Jiggs (P Middleton); 2, Pitlands Woodside Velvet (C Ransby); 3, Havenhurst Minim (P Castro). 11 & under.– 1, Youngs Highland Robbie (C Bailey); 2, Pippit II (M Cawley); 3, Groveley’s Just Marmite (D Maybin). 128/138cm.– 1, Tullibards Bomber (J Emblem); 2, Youngs Highland Robbie; 3, Gemstone Jet (C Hanson). Blue Chip Jnr Newcomers.– 1, Just A Possibility (M West); 2, Temple Santino (F Loveman); 3, Dun Enough (S Parry). jnr members cup.– 1, Chester II (N Sewell); 2, Hawkswood Madrid (J Birley); 3, Little Irish Amber (R Holder). 11 & under.– 1, Groveley’s Just Marmite; 2 & 3, Sunnyside It’s It & Youngs Highland Robbie (C Bailey). 128/138cm.– 1, Beechways Delight (M Sapsford); 2, Youngs Highland Robbie; 3, Mr Muldoon (R Hawes). BEIB Jnr British Novice.– 1, Ashurst Jaffa; 2, The Original Nice Guy (R Smart); 3, Miss Marin (R Segger). jnr discovery.– 1, Simply Flashy (L Walsh); 2, Apache III; 3, Amberleigh (L White). Blue Chip Jnr Newcomers.– 1, Apache III; 2, Temple Santino; 3, La Questionaire (S Frost).

ROYAL LEISURE CENTRE West Sussex, 22-24 Feb

sml pony 1, Silverlea Rosen Cavalier (E-J Moore); 2, Ashbrook Lad (Z Adams); 3, Major Sharp (G Talbot). JC/JA 1, Short Step (Z Phillips); 2, Crocodile Dundee II (G Plumley); 3, Kahola Maistro (H Paul). jnr open 1, Crocodile Dundee II; 2, Canteeny (Z Phillips), 3, Mister Amontilano(H Paul). 23 Feb: jnr open 1, New York Skyline (L Pavitt); 2, Colton Maelstrom (M Beaumont); 3, Canteeny. JA Winter Classic 1, New York Skyline; 2, Colton Maelstrom; 3, Batman II (L Whitehouse). 128/138/148cm 1, Maxton Hijack (R Prater); 2, Mystic Starlight Express (W Whitaker); 3, Major Sharp. winter JC 2nd round 1, Money Gold Magic (M Eilberg); 2, Scarlet Adventure (C Saunders); 3, Little Irish Clover (J Clark). sml pony 1, Guinness Special (J Kirk); 2, Mystic Starlight Express; 3, Bowes Spingbok (T Whitaker). jnr restricted open 1, Rhapsody Lad (L Whitehouse); 2, Birchgrove Lad (R Prater); 3, Girls Knight (Z Kelly). 24 Feb: JA 1, New York Spritzer (L Pavitt); 2, Floating Change (L Wade); 3, New York Skyline. sml pony 1, Guinness Special; 2, Spring Disney (J Whitaker); 3, Bowes Springbok. winter 128cm 2nd round 1, My Little Tinker (D Plumley); 2, Metric (H Smallwood); 3, Oakhills Flashpoint (J Swambo). winter 138cm 2nd round 1, Bugsy Malone (J Whitaker); 2, Dreamtime Outlaw (G Spence); 3, Finnegans Fancy Fred (E Davies). jnr open 1 & 2, New York Spritzer & New York Skyline (L Pavitt); 3, Scarlet Adventure. Blue Chip Sparkle 1, Crocodile Dundee II; 2, Titamour (R Beecroft); 3, Padioco (L Mantel).

TOWERLANDS EC Braintree, Essex, 22-24 Feb

newcomers 1, Madge (C Milbank); 2, Oswald (V Bevan); 3, Toselli (J Mincher). Foxhunter 1, La Rochelle (G Williams); 2, Largus II (G Billington); 3, Renisto (R Bevis). A/B/C 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Tomboy (K Brown); 3, Nethertown Kiss (P Barker). Blue Chip Dynamic 1, Ashdale Futuro (D Quigley); 2, RH Double Eclipse (A Austin); 3, Okehurst High Life (K Doyle). 1.30m 1, Bullands Ladalco (T Stockdale); 2, Blue Chip Kildalton Lad (P Barker); 3, Celtic Manor Euphoria USA (G Cranton). Foxhunter 1, Nicole III (K Ashe); 2, Retreats Star Turn (K Doyle); 3, Salie van Cordr (A Saywell). Blue Chip Performance 1, Renisto (R Bevis); 2, Retreats Star Turn; 3, Orion (S Tobin). B&C 1, Mercurius (L Murphy); 2, Okehurst High Life (K Doyle); 3, Uptons Nimera (A Saywell). 1.25m A4 1, Larius (G Dickens);2, Abalone Cracker (M Kyle); 3, Kalandro (V Bevan). 1.35m 1, Joy Ride II (G Billington); 2, Lord Liberty W (P Barker); 3, Marius Claudius (R Smith). 5/6-y-o 1, Omiro (B Johnson); 2, Macepark Ovita (G Barton); 3, Pjort (C Moyce). 1.25m 1, Ashdale Early Bird (D Quigley); 2, China Drum (D Charles); 3, Larius (G Dickens). winter Grade C 1, Skip Two Ramiro (D Charles); 2, Nastara (C Ellis); 3, Retreats Oakie Doakie (K Doyle). winter A&B Grand Prix 1eq, Be Precise(G Williams) & Dodi de Chalusse (A Newsham); 3, Idle Wild (J Fisher).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 23-24 Feb

BEIB Jnr British Novice 1, Covenham Jade (S Martin). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Bold Kelly (S Needham); 2, Vivachi Hip Hop (R Garner). jnr 90cm 1 & 2, Applejax Glory Be & Lynwood Gem (A Darbyshire); 3, Mister Blue (A Mizon). national 138cm 1, Mister Blue; 2, Gwaun Benjamin (O Hilliard). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1 & 2, Bobby Sparrow Blue & Irish Freestyler (N Slater). jnr members cup 1, CJ’s Kemosabi (A Mizon); 2, Germonie (C Smith); 3, Lynwood Gem. jnr open 1, CJ’s Kemosabi; 2, Forever Rosie (P Simms). 24 Feb: BEIB Jnr British Novice 1,Reigill Prince Charming (X Gill); 2, Blue Dabadee (G Priestley); 3, Life High Hopes (J Clayton). 90cm jnr open 1, Lynwood Gem; 2, Barbarian Black Boy (R Cottam); 3, Lakeland Little Cracker (C Mowbray). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Meadowhead Foxtrot (R Connor); 2, Springbank Top Notch (A Derbyshire); 3, Winscala Magic (L Chadwick). national 138cm 1, Again & Again (S Needham); 2, Colour Code (C Mowbray). jnr 1.10m 1, Spot The Lady (L Ferguson); 2, CJ’s Kemosabi; 3, Just Another Fred (A Mizon). Blue Chip Sparkle 1, Conors Classic (V Thornley); 2, Forever Rosie; 3, Gem’s Pure Genius (V Thornley).

ARENA UK Grantham, Lincs, 24 Feb

Charles Owen British Novice 1, Mulligans Pride (M Everett); 2, Foleyan Blue Boy (J Mountain); 3, Running On Red (A Thompson). Equimax Discovery 1, Camray Comrade (S Strawson); 2, Inca (S Whitney); 3, Palermo II (S Watson). mini grade C 1, Bold Reality (J Sizer); 2, Rusedski (L Newson); 3, Coppice Sandpiper (E Cox). Great Leighs Newcomers 1, Oberon V (M Lanni); 2, Eoer De Fohr (L Whitaker); 3, Milton Opus (S Cawkwell). BEIB Members Cup 1, Pride Of EHG (J Whitaker); 2, Naomie (J Askew); 3, Coronet King (L Hughes). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Carneville (M Lanni); 2, Summertime Molly (A Thompson); 3, Jelmer (S Brady).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 24 Feb

BEIB Jnr British Novice 1, FrankieDetermined (F de Giles); 2, A White Knight’s Tail (L Stanbridge); 3, Heidi Pie (C Dudding). Arena Saddlery Jnr Discovery 1, Silver Dan ( D Stanbridge); 2, Rinsey Wild Honey (V Sadler); 3, Cappa (E Ashworth). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Irish Rosebud (K Brooks); 2, Ketchup The Others (F de Giles); 3, Silver Dan. jnr open 1, Tea Cosy (K Baxter); 2, R Joe (A Hammond); 3, Africa Mist (C de Verteuil). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, What A Mess (C Henderson); 2, Irish Rosebud; 3, Irish Angel Delight (A Measor). jnr members cup 1, R Joe; 2, Irish Angel Delight; 3, Langarth Ringo (P Hutton).

EXETER EC Poltimore, Exeter, 24 Feb

jnr British novice 1, Little Down Genie (K Simpson); 2, My Little Dancing Brave (G Hallett); ,3 Juno (K Daw). jnr 85cm 1, Fairlands Star (C Mills); 2, Cavendish (G Hann); 3, My Little Dancing Brave. jnr newcomers 1, Eves That Girl (J Pascoe); 2, Littledown Genie; 3, Woodhouse Captain (G Hann). jnr members cup 1, Cosmic Bubbles (L Fishwick); 2, Treebo Willowbrook (J Davis); 3, Vikings Irish Taggy (J Dunn). jnr Foxhunter 1, Sola Extreme (T Hutchins). jnr 1.20m 1, Brookside Dominion (K Simpson); 2, Cosmic Bubbles; 3, Treebo Willowbrook.

KINGSTON MAURWARD Dorset, 24 Feb

90cm Warm-Up 1, Brooksides Ashill Diamond (S Jones); 2, Binghams Light Infantry (A Gillman); 3, The Illusion (T Kearley). Discovery 1, Brookside Ashill Diamond (S Jones); 2, Minutte II (S Harrington); 3, Miller @ Brickey (R Freeman). 1.10m Members Cup 1, Noble Max (L Pinney); 2, Crystal Blue (S Edwards); 3, Hallo Mossy (S Edwards). KMC Small Open 1, Minka III (A Collins); 2, Animation II (J Rosewell); 3, Nico Five (T Dunn). West of England Grade C 1, Minka II (A Collins); 2, Elleva (J Maslin); 3, Animation II (J Rosewell).

LIMES FARM Hawkinge, Kent, 24 Feb

95cm1, Romantis (L Causer); 2, Foxwood Oriental Spice (S Howes); 3, Splash Of Beauty (T Hallinan). Equiline Horseboxes Novice 1, Landsdown Enigma (L Cord); 2, Ridgeside Casanova (EJ Slater); 3, Ridgeside General (R Wollerton). 1.05m 1, Harlem (C Foreman); 2, Starlight Royal Mission (A Wildish); 3, Rohan (S Gorham). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Belton’s Clare De Lune (C Hawker); 2, Saddles Symphony (C Foreman); 3, Harrys Dream (A Berry). 1.15m 1, Renkum l’Attitude (DConnock); 2, Watermans Marconi (J Hall); 3, Goodtimes Lady (M Berry Robinson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Goodtimes Lady; 2, Network Blue (F Breach); 3, Renkum L’Attitude (D Connock).

MARKFIELD Markfield, Leics, 24 Feb

Charles Owen British Novice.– 1, Touchdown Black Jack (C Healey); 2, Hillsway Boy (A Kirkham); 3, Meant To Be (T Halliwell). mini grade C.– 1, Granby Miteley (H Jahulewicz); 2, Tiler (I Cart); 3, Retreats Total Recall (F Davidson). Great Leighs Newcomers.– 1, My Boy Clover (S Upton); 2, Coco Cruise (S Botterill); 3, Elmside Orlando (M J Crawford). Horse & Hound Foxhunter/open.– 1, Mill Lauragh (K Bosworth); 2 & 3, Prospect Hill & Keshi (L Poxon).

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 24 Feb

Charles Owen British Novice 1, Just Never Tell (A Smith); 2, King Cobbler (K Bowman); 3, Vivachi Millenium Bob (S Ballard). Equimax Discovery 1, Nirala (P Murphy); 2, Digital Diamond (L Baxter); 3, Mind Your Own Business (D Morris). Great Leighs Newcomers 1, Second Hand News (J Dobson); 2, Nicolet (N Jennings); 3, Amber Gold (S Lowther). 1m 1, Rare Team (G Pollard); 2, High Flyer II (S Barnes); 3, Risley Gold (D Russell). BEIB Members Cup 1, Miss Dominique (M Wood); 2, Labito (M Daniels); 3, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood). 1.25m 1, Jubilant (D Andrews); 2, Alpha Romeo (C Richardson); 3, Northern Magic B (P Murphy).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 24 Feb

Charles Owen British Novice 1, SCG Miss Teeq (K Abbott); 2, The Kestral (D Pike); 3, Lady Stargazer (C Sadler). Equimax Discovery 1, Nihana (P Haigh); 2, SGC Miss Teeq; 3, Rigoletto Van De Kempen Hoeve (R Snaddon). 1.05m 1, Marble (P Spivey); 2, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 3, Lemar (S Reeve-Young). 1.15m 1, Henry Malanri (M Dorgan); 2, Singita (P Spivey); 3, Marble. 1.25m 1, Quick De Darman (L King); 2, Magic Man (S Aston); 3, Hortense (L Junak).

RICHMOND EC Breckenbrough, Yorks, 24 Feb

Charles Owen British Novice.– 1, King Cocoa (R Collinson); 2, Jessie II (C Billcliffe); 3, Lathorn Senator (J Pernell). Equimax Discovery.– 1, Southbrook Springtime (J Picken); 2, Tullimoran (J McIllroy); 3, Gamble On (S Russell). 1m.– 1, Touch Of Frost (D Heron); 2, Foxmill Nevada (L Fox). Great Leighs Newcomers.– 1, Springers (K Watson); 2, Crosby (C Dennis); 3, Irish Dancer (J Robinson). BEIB Members Cup.– 1, Beckett II (C Dennis); 2, Irish Skater (J Robinson); 3, Southbrook Springtime. Horse & Hound Foxhunter/1.20m.– 1, Just Dominic (J Robinson); 2, Hamilton Poppet (E Wright).

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 24 Feb

DMS Novice 1, Fast & Furious (J Shaw); 2, Rioja (R Szaraleta); 3, Highland Pearl (C Spencer). DMS Adventurer 1, Bucephalus (V Wilkins); 2, Two Mills Going Dutch (J Hartley); 3, Just Chicane (E Tough). 1.10m 1, Reesh (C Membury); 2, Bujans (C Collins); 3, Fritz Luke (J Helm). Great Leighs Newcomers 1, Brugel (A Trickett); 2, Lacanda (L Williams); 3, Ingenious (K Shannon). 1.15m 1, Blackstuff Knight (K Shore); 2, Provincial Broker (J Daly); 3, The Publisher (L Birke).