ABERDEEN SJC Loanhead, Aberdeen, 21 Oct

AES STALLION Addington, Bucks, 19-20 Oct

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 21 Oct

COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 20-21 Oct

EAST GAVIN Clackmannanshire, 21 Oct

ENGLISH HOME PONY INTERNATIONAL Winsford, Cheshire, 18-21 Oct

EXETER EC Poltimore, Essex, 20 Oct

FIELD HOUSE EC Marchington, Staffs, 21 Oct

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 17 Oct

LIMES FARM EC Folkeston, Kent 21 October

HOLMSIDE PARK Co Durham, 21 Oct

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 18 Oct

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 21 Oct

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 16 Oct

NORTHALLERTON EC Northallerton, N. Yorks, 21 Oct

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 21 Oct

PRESCOTT EC Shrewsbury, Shropshire, 21 Oct

RICHMOND EC Richmond, N Yorks, 21 Oct

ROCKINGHAMPTON EC 21 Oct

ROWALLAN Fenwick, Ayrshire, 20-21 Oct

TOWERLANDS EC Braintree, Essex, 17-19 Oct

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 16 Oct

British novice 1, Praetorian Guard (H Watchorn); 2, Decadent (M Russell); 3, Whitehall (J Renwick). discovery 1, Reflexion (S Mitchell); 2, Drumcliff (M Pimblett); 3, Moonlight Raider (H Watchorn). 1.05m 1, Inspiration II (J Egmore); 2, Tullulah (K Watts); 3, GI Jack (J Egmore). newcomers 1, Magnetism (J Howard); 2, Westpoint Ryan (I Aguado). A4 1, Lawyer (L Fitch); 2, Semi-Sonic (L Parnham); 3, Lady Blakeney (J Egmore). 1.20m/Foxhunter 1, Mississippi B (K Sims); 2, Lawyer.

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 17 Oct

British Novice 1, McAdam (F Cardrick); 2 , Bouran (J Bedford); 3, Jack Curtis (F Cardrick). Discovery 1, Tyson Vane Gasteve (L Sapsted); 2, Reiga Malachite (S Walker); 3, Surehill My Boy (M Green) . 1.10m M’Cup 1, Belvo Boy (A Evans); 2, Daytona Bay (R Gardiner); 3, Sandalls Sunnyside Up (E Hinkley). Open 1, Michelham Tartlet (S Penn); 2, Spartacus (E Hinkley); 3, Daytona Bay (E Hinkley).

TOWERLANDS EC Braintree, Essex, 17-19 Oct

Horse & Hound Foxhunter 1, Catherston Saucinite (C Halim); 2, La Borboletta (L Abraham); 3, La Rochelle (K Jackaman). 1.25m select 1, Corrado (L Phillips); 2, Macepark Jitta (G Barton); 3, Mysterio (R Hopkinson). 6/7-y-o 1, Retreats She’s A Lady (V Young); 2, Diamond Dealer (M McCourt); 3, Windgates Mystique (C Swail). A/B/C 1, Carlsson (G Billington); 2, Hawklands Jumbo Jet (V Gosling); 3, Odissea (R Bevis). Olympia qual 1, Dody De Chalusse (A Newsham); 2, Miss Sante (D Inglis); 3, Finer Point (J Fisher). accumulator 1, The Showgirl (V Young); 2, Celtic Manor Cupidon (G Cranton); 3, Keymy (S Pharo). 18 Oct: A/B/C 1, Debutante (L Edgar); 2, Quick Flash (J Fisher); 3, Thornbank Hannah (T Newman). Olympia qual 1, Lugana Beach (S Wild); 2, Back In Business (M Watson); 3, Dody De Chalusse. 1.30m 1, Puerto Rico (T Newman); 2, Camomile (D Inglis); 3, Gramena (R Ockendon-Day). 6/7-y-o 1, Windgates Mystique; 2, Scarlett (R Hill); 3, Mid Time (R Bevis). Horse & Hound Foxhunter 1, Windgates Paragon (C Swail); 2 & 3, Cinderella L & Amai (C Hanley). A4 1, High Society Party (C Swail); 2, Thornavon Microlite (K Jackaman); 3, Capello IV (T Newman). 19 Oct: A/B/C 1, Colorado II (J Egmore); 2, Mercurius (L Murphy); 3, Lorenz (L van-Heyningen). grand prix 1, Baileys Pion (J Reed-Stephenson); 2, Cobretti (L van-Heyningen); 3, Two Mills Showtime (R Maguire). 1.25m select 1, High Society Party; 2, Corrado (L Phillips); 3, Funny De Liere (S Lynch). small open 1, Flashdance (R Willis); 2, Phoenix Prestige (J Egmore); 3, Catherston Saucinite (C Halim). Horse & Hound Foxhunter 1 & 3, Windgates Mystique & Windgates Paragon; 2, Houpy Du Torte (N Phillips).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 18 Oct

mini grade C 1, Stipa Gigantea (C Smith); 2, Specially Connected (M Thompson); 3, Retreats Go With The Flow (S Robertson). newcomers 1, Specially Connected; 2, CP Semi Sonics (S Nicholson); 3, Flagmount Red Diamond (A Thompson). Foxhunter/open 1, Sky Star (C Smith); 2, Mig (A Nemeth); 3, All Ablaze (J Ball).

ENGLISH HOME PONY INTERNATIONAL Winsford, Cheshire, 18-21 Oct

fledglings qual 1, Bay Street Blues (H McCaie); 2, Cappagh Misty (J Reveley); 3, Captain Pete (L Brown). 128/138cm 1, It’s Lulu (P Dobby); 2, Highrise (R Griffiths); 3, WSP Oh Boy (O Griffiths). winter 128cm 1, Willow The Wisp (L Pheasant); 2, Stainsby Starburst (J Reveley); 3, My Little Pumpkin (E Davis). winter 138cm 1, Fountain Ranger (M McCauley); 2, Mystic Starlight Express (W Whitaker); 3, Highrise. welcome stakes 1, New York Skyline (L Pavitt); 2, Desert Queen (S Upton); 3, Foxmill Montana (N Bampton). open classic 1, Gold Harvest (L Whitehouse); 2, Nethertown Air To Spare (P Howard); 3, Maxton Hijack (R Prater). fledglings qual 1, Crookbank Firebird (L Saywell); 2, Spring Disney (D Whitaker); 3, WSP Oh Boy. 128/138cm 1, Fountain Ranger; 2, Sharp Shooter (J Whitaker); 3, Bowes Springbok (T Whitaker). 128cm Debut ch 1, Sligo Lucky (D Neilson); 2, Groveleys Just Marmite (L Wingrave); 3, Stainsby Starburst. 138cm Debut ch 1 & 2, Shady Nook II & Mr Blue (A Mizon); 3, Finnegans Fancy Fred (E Davies). open 1, New York Skyline; 2, Mr Bo Bo (A Ryan); 3, New York Blues (L Pavitt). open classic 1, Miami Bound (E Whitaker); 2, New York Spritzer (L Pavitt); 3, CJ’s Kemosabi (S Jefferies). winter 128cm 1, Metric (G Horsley); 2, Stainsby Starburst; 3, Fontmel Rasputin (H Skelton). 138cm 1, Garrowowen (C Smith); 2, It’s Lulu; 3, Miss Moon (D Jolliffe). R&R Country 128cm team 1, England (J’s Junior/L Saywell; My Little Pumpkin; Magic Shadow/O Hilliard; Corralass/C Mowbray); 2, Ireland (Cappagh Misty/J Reveley; Monte Carlow/R Cave; Marsh Kyfe Rocky/A Kelly; Show Me Again/L Brown);3eq, Scotland (Dryscoed Timmie/H Haig; Dickens/A Kelly; Another Chance/N Dingwall; Myras Boy/S Lithgow) & Wales (My Little Tinker/D Plumley; Tremenyn Dusky Bay/H Thomas; Carnival Lady/D Hughes; WSP Oh Boy. 138cm team 1, Scotland (Alpine Jet/L Thomson; Bowes Charlie Brown/L Hutt; Little Logic/S Babes; Guinness Special/J Kirk); 2, Wales (Glencoes Trick Or Treat/K Haines; Trench Casanova/E Griffiths; Night Hawk/A Evans; High Rise); 3, England (Lakeland Little Cracker/R Cottam; Little Bobby/H Arnold; Mystic Starlight Express; Strawberry Fair/P Dobby). 148cm team 1, England (Maxton Hijack; Landown Three’s Are Wild/H Bohringer; Desert Queen; CJ’s Kemosabi); 2, Wales (Forever Rosie/S Ryan; Short Step/Z Phillips; Crocodile Dundee/G Plumley; Diamond Calypso/S Heaven); 3eq, Ireland (Loughnatousa Andy/M Beecher; Alias Tom/M McCauley; Barry’s Beauty/A Ryan; Stonepark Sally/G O’Neill) & Scotland (She’s Elastic/J Kirk; Mr Rubix/L Thomson; Daria/C McNaughton; Top Knotch/E Doherty).open 1, New York Spritzer; 2, Island Greengrass (H Paul); 3, Riverside Dream (S Heaven). Fledglings Classic ch 1, Cappagh Misty; 2, Highland Star (L Wingrove); 3, Crookbank Firebird. 128cm grand prix 1, Corra Lass; 2, Cappagh Misty; 3, Crookbank Firebird. 138cm grand prix. 1, Alpine Jet; 2, Silverlea Rozen Cavalier (E Moore); 3, Willbound (J Newnham). 148cm grand prix 1, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 2, She’s Elastic; 3, Mystery Music (E Doherty).

AES STALLION Addington, Bucks, 19-20 Oct

4-y-o warm-up/1m 1, Titus Van Euvebreake (B Wright); 2 & 3, Irco Lhee & Libro (H Tredwell). 5-y-o warm-up/1.10m 1, Millwind LDG (A Cornez); 2, Phoenix Picasso (S Harvey); 3, Barons Graphite (B Dunning). 6-y-o warm-up/1.20m 1, The Megabyte (C Baker); 2, Temple Croesus (P Barker). 1.30 1, Grannex (B Dunning); 2, The Megabyte. 1.10m 1, Omiro (B Johnson); 2, Unbelievable Darco (N Tinworth); 3, Dexter IV (R Gilsenan). 1.20m 1, The Megabyte; 2, Heathcroft Romulus (M Marsh). 4-y-o ch 1, Omiro; 2, Jalisco De Brumes (D Quigley); 3, Unbelievable Darco. 5-y-o ch 1, Ozatown (B Dunning); 2, Titus Van Euvebreake; 3, DreamscapeAntinimo (C Hopper). 6-y-o ch 1, Shearwater Arrian (S Harvey); 2, Russel (L Hales); 3, Temple Croesus (R Whitaker). grand prix 1, The Megabyte; 2, Priamos (A Bedford); 3, Netherland F (B Johnson).

EXETER EC Poltimore, Essex, 20 Oct

jnr British novice 1, Northern Bay (W Greenslade); 2, Rapps Done Popper (E Akers); 3, Woodhouse Captain (U Hann). 85cm jnr 1, Strolle (G Hann); 2, Cosmic Bubbles (L Fishwick); 3, Everton Mint (E Akers). jnr newcomers 1, Woodhouse Captain; 2 & 3, Dibberford Eclipse & Dibberford Choco (S Nobbs). 1m jnr 1, AJs Dibberford Irish (J Davis); 2, Flying Buttons (J Kirkby); 3, Gwaun Ricky (H Wells). jnr members cup 1, Jacks Game (K Bloomfield); 2, Dryscoed Dutch Dream (R Wrey); 3, Dibberford Choco.

COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 20-21 Oct

Jnr British Novice 1, Caffrey (M Reeves); 2, Angel Of Isslington (A Jones). 90cm Open 1, Caffrey; 2, Sannan Valley Picolo (M Townshend); 3, Woodstock Second Chance (H Gillott). 128 cms Novice 1, Golden Bonito (E Williamson); 2, Little Missy (JSizer); 3, Madame Missy (R Offord). 128/138 Handicap 1, Madame Sin II (J Sizer); 2, Kayjay (E Williamson); 3, Mars Kyfe (G Spence). Newcomers 1, Rhapsody Lady (M Townshend); 2, Maytime Springs (J Norris); 3, Ixos Midnight Madness (R Denton). Small Pony Open 1, Blaenyfan Jubilee (J Reynolds); 2, Dreamtime Outlaw (G Spence); 3,Mister Twiglet (H Jenkins). Members Cup 1, Foxlynch Bay Rum (Adams-Eaton); 2, Mister Speck (J Russell); 3, Kandahar II (R Beecroft). Intermediate Open 1, Blue Diamond Mist (V Callaghan); 2, Kandahar II; 3, Mister Speck (J Russell). JD/JC Handicap 1, Golden Piper (W Newton); 2, Whiskey Tipple (S Ward); 3, Woodstock Second Chance. Junior Newcomers 1, Townend Oliver (N Morrell); 2, Crack On (M Dell); 3, Benjamin Bunnykins (J Belcher). 128/138 Handicap 1, Dreamtime Outlaw (G Spence); 2, Mister Twiglet. Winter 138cms 1, Blaenyfan Jubilee (J Reynolds); 2, Dreamtime Outlaw. Winter JC 1, Moneygold Magic (M Eilberg); 2, Whiskey Tipple (S Ward); 3, Okehurst Crackerjack (V Gower). 1.15m Open1, The Goose (M Gale); 2, Patience (M Gale); 3, Sky Bourne II (C Spence). Jnr Open 1, Blue Diamond Mist (V Callaghan); 2, Patience.

ROWALLAN Fenwick, Ayrshire, 20-21 Oct

British novice 1, Cadonna (T Nicholson); 2, Ferrera Rocher (D Shaw); 3, Fa’hills Bonnie Lass (J Brogan). discovery 1, Ferrera Rocher; 2, Imperial Wizard (I Drummond); 3, King Hussar (J Cross). newcomers 1, She’s Our Mare (J Beith); 2, Highland Chablis (A Craig); 3, HS Rebound (H McGowan). members cup 1, Clearies Town Boy (E Geddes); 2, Ginola (J Cross); 3, Gozo (S Brash). Foxhunter 1, Linton Lavado (L Brash); 2, Kanderosa (S Dinning); 3, Mandelin Wind (M Arnott). B&C 1, Kanderosa; 2, O’Reilly (A Craig); 3, Nethermuir Aztec (I McGeoch). 1.25m 1, Sambucca Baby (A Craig); 2, Abrisca (G Gillespie); 3, Fortalisa (S Dinning). 21 Oct: British novice 1, Swanky Stallone (K Graham); 2, Ferrera Rocher; 3, O Pee Chee (E Smith). discovery 1, Ferrera Rocher; 2, Storm Ahead (A Brown); 3, Blue Serpent (S Morton). newcomers 1, Drumbreck Lad (M Arnott); 2, Highland Chablis; 3, Middlebank Hindsight (C Pearson). 1.10m 1, West Link (A Craig); 2, Trainspotter (R Morton); 3, Knockandu (M Bain). Foxhunter/1.20m 1, Trainspotter; 2, Highland Chablis; 3, O’Reilly. 1.30m 1, Nethermuir Aztec; 2, Newcastle Brown (A Craig); 3, Fortalisa.

ABERDEEN SJC Loanhead, Aberdeen, 21 Oct

British novice 1, Outburst B (S Brownie); 2, Colourville Dutch Drums (S Cooper); 3, Steps Brae (V Parry). Hadrian Equine Discovery 1, Lizzie’s New Beginning (C Cumming); 2, Colourville Dutch Drums; 3, Newparks AOK (A Field). sml open 1, Ridinghills Request (L Baird); 2, SH Amilion (A Spalding); 3, Annson (C Hardie). newcomers 1, Kelly’s Eye (L Ross); 2 & 3, Kahlua & Maximum Effect (M Maher). members cup 1, Winwood Master Class (H Ross); 2, Racal S (SSinclair); 3, It’s Fitz (M Elrick). Foxhunter/1.20m 1, Racal S; 2, Le Monopoly (S Hamilton); 3, Lamall (N Slater). 1.25 1, Tylers Vivien (F Good); 2, Le Monopoly; 3, Lamall.

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon,21 Oct

sml grade C 1, Sidney Jive (J Baldwin); 2, Saltway Nell (B Talbot); 3, Buster’s Folly (C Allen). power 1, Play On ll (C Webley); 2, Catherston Sorcinite (J Halim); 3, Lovely Jumping Girl (P Johnson). Foxhunter 1,Diamond Dennis (P Kelly); 2, Little Teddy (N Browne); 3, Lucky Girl (A Thompson). 1.20m 1, Satchmo (P de la Haye); 2, Classic Queen (A Thompson); 3, Wisty Brannagan (M Moor). 1.25m select 1, Liber Ace (A Thompson); 2, Satchmo; 3, Quandolero (S Aston). B&C 1, Quandolero.

EAST GAVIN Clackmannanshire, 21 Oct

maiden stakes 1, Text Me (A Ramsay); 2, Borthwick Ruby (C Lowe); 3, Donegal Lad (K Welsh). British novice 1, Hairshaw Glaswegian (A Hamilton); 2, It’s Deillon (C McGregor); 3, Midnight Dancer (J Aird). discovery 1, Atiras (T Nicholson); 2, Hairshaw Carousel (A Hamilton); 3, Arden Joe (T Carruthers). newcomers 1 & 2, Lomondside Geronimo & Georgie Girl V(C Cousar); 3, Touch Of Luck (D Duffin). members cup 1, Miniature Free Flow (D Duffin); 2, Little Rowan (C Lithgow); 3, Melody River (L Home). Foxhunter 1, Kinsman III (C Doonan); 2, Diamond Hills (R Gilchrist); 3, Spinola Creek (D Duffin). 1.30m 1, Abrisca (G Gillespie); 2, Mega Chance (I Warnock); 3, Domini (C Doonan).

FIELD HOUSE EC Marchington, Staffs, 21 Oct

British novice 1, Compass Point (N Proffitt); 2, Vandegansland (SPountain); 3, U Bet (L Hales). discovery 1, Cloughside Party Popper (K Pitcher); 2, DTM (N Marmont); 3, Kells (R Ferry). newcomers 1, Tilson (C Rathmill); 2, Frankton (T Fowles); 3, Arabella II (G Turner). performance 1, FlashHarry (G Turner); 2 & 3, The Beez Neez & Crown Rhodonite (E Shaw). members cup 1, Tosca Too (T Fowles); 2 & 3, Dollar Bay & Freia P (T Wright). open 1, Will E Squeak (K Bosworth).

HOLMSIDE PARK Co Durham, 21 Oct

British novice 1 & 2, Foxmill Nevada & Foxmill Nebraska (L Fox); 3, Shivering Wreck. discovery 1, May Design (J Bailey); 2, Gideons Gold (S Bowden); 3, Daydream Believer (M Glendinning). Foxhunter 1, Educated Risk (S Wright); 2, Royal Blood (R Shields). intermediate ch 1, Springwell Double Deal (M Swinburn); 2, King Leonarcis (K Leak); 3, Educated Risk. 1.25m 1, Dovecote Jilly (A Cowan); 2, Calando (S Russell). winter open ch 1, Dovecote Jilly; 2, Crown Alliance (P McKeever); 3, Toodjay (S Russell).

LIMES FARM EC Folkeston, Kent 21 Oct

British Novice 1, Ulysse (C Brayshaw); 2, Gunstones Funny Guy (J Eastwood); 3, Top Cat III (A Vincent). Discovery 1, Its Dun & Dusted (G Avory); 2, Pjort (C Moyce); 3, It’s a Special Request (A Heitman). 1.05m Open 1, Foxglove Just Do It (D Roud); 2, Kates Chancer (D Roud); 3, Maelog Mayfair (L Evans). Newcomers 1, Hopwood Mudlark (S Wicken); 2, Pjort (C Moyce); 3, Petruoka (S Gorham). 1.10/1.15m Handicap =1, Kates Chancer (D Roud); =1, Country Minstrel (N Tinworth); 3, Foxglove Just Do It (D Roud). 1.25m Open 1, Thornavon Microlite (N Tinworth); 2, Olimore (S Gorham).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 21 Oct

Charles Owen British Novice 1, Stella Girl (S Crispin); 2, Beach Line (L Huzzey); 3, Beau Peter (M Poole). Great Leighs Newcomers 1, One More Time (S Scott); 2, Our Stan The Man (L Hollick); 3, Western Bannerman (H Wells). Horse & Hound Foxhunter/open 1, Breceen (L Newman); 2, Prospect Hill (L Poxon); 3, Opus Van T’Eikhoff (L Newman). mini grade C 1, Mid Medini (C Trogisch); 2, Ursula (L Green); 3, Malibu Express (C Trogisch).

NORTHALLERTON EC Northallerton, N. Yorks, 21 Oct

11 and under 1, Miss Whizzy-Wig (M Sampson); 2, Royal Declan (A Valks); 3, Ultimate Challange (J Harland). Small Pony Open 1, Ultimate Challange (J Harland); 2, Mcnugget (A Valks); 3, Man From Clare (E Bell). Winter 138 1, Moelgwyn Cavalier. Jnr British Novice 1, Lucky Deal (M Sampson); 2, Wait For The Will (R Whitford); 3, Beyond Belief (J Bowman). 90cm Open 1, Little Irish Lad (S Robinson); 2, Pheonix Inquisitive (C Bolam); 3, Alpental Crystal Canyon (F Lymburn). Jnr Newcomers 1, W H Miss Molly (F Lymburn); 2, National Express (M Elliott); 3, Sunnyside Up (A Heads).Jnr 1.10m Members Cup 1, Little Babushka (R Towers); 2, Zeemax (S Martin); 3, Little Irish Lad (S Robinson). Jnr Foxhunter 1, National Express (M Elliott); 2, Royal Mint (M Adams).

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 21 Oct

British novice 1, Mrs Guinness (B Thompson); 2, Storm (C Hamer); 3, Triple H (J Hayes). discovery 1, Lucca (J Barton); 2, Solinque (C Collins); 3, Houghton Rupert (C Thompson). newcomers 1, India Mia (C Richardson); 2, Memphis V (C Collins); 3, Fair Actress (C Al Rheda). Foxhunter 1, India Mia; 2, Sea Saga (K Bowman); 3, Hendor Foxhill First Love (A Fazakerley). 1.20m 1, Rinette (A-M Clarke); 2 & 3, It’s Eric & Nijinsky (N Coupe). 1.30m 1, Salopian Inschalla (L Tough); 2, Ross Cottage King (A Pilling); 3, Clare Morris (J Lea).

PRESCOTT EC Shrewsbury, Shropshire, 21 Oct

British novice 1, Copper Kettle (B Hulks); 2, Bally Tuesday (J Tulloch); 3, Cabalite (J Howell). discovery 1, Sir Chancelot (B Hinks); 2, Nice Fella (J Clayton); 3, Paddy’s Pleasure (C Seaward). Area 25 qual 1, Tosca Too (T Fowles); 2, Rockhill Willow (J Kolind); 3, My Man Enigma (O Hayden). newcomers 1, My Man Finegan (O Hayden); 2, Frankton (T Fowles); 3, Treasures Calder Hill (K Pugh). members cup 1, Prince Elliot (K Webster); 2, Miss Mulberry Hill (I Wynne); 3, Tosca Too. Foxhunter/1.20m 1, Advent (N Marmont); 2, Miss Mulberry Hill; 3, Frankton. 1.25m 1, Pop Sox (S Gill); 2 & 3, Will E Squeak & Mill Laragh (K Bosworth).

ROCKINGHAMPTON EC 21 Oct

British Novice 1, Good Egg (A Biltclippe); 2, May Marshalsea (L North);3, Master Marshalsea (L North). Discovery 1, Bran Dee Too (C Sheppard); 2, Good Egg; 3, Imperial Dynasty (K Pike). 1m Open 1, Master Felix (R Shellam); 2, Bran Dee Too. 1.05m Open 1, Master Noah (R Shallam); 2, O’Belle (C Neath). 1.15m Open 1, Golden Sapphire.

RICHMOND EC Richmond, N Yorks, 21 Oct

British novice 1, Ferndale Legal Romany (V Wood); 2, Ringfort (P Wilson); 3, Borrowdale Hattrick (S Posner). discovery 1, Ferndale Summer Breeze (S Blakey); 2, Coppate Bay (K Brennan); 3, Touthe Purple (V Burrows). 1m 1, Mandy’s Lad (J Lishman); 2, Ferndale Summer Breeze; 3, Our Bridget (K Watson). newcomers 1, Deeside Downpour (S Sutton); 2, Barwicks Enigma (G MacDonnell). members cup 1, Diadem Lady Gatehouse (I Hammond).