• AREA 43A Little Kennerley Farm, Godshill 17 August
  • GLAMORGAN HUNT SHOW 17 August
  • LLANRWST SHOW, Berth Ddu, Clwyd August 16
  • LORDSBRIDGE EC Barton, Cambridge, 16-17 August
  • THE WILF MEMORIAL BSJA SHOW, A. J. S. C., Aberdeen, 16-17 Aug
  • WINDSOR PARK EQUESTRIAN CLUB Smiths Lawn, Windsor, Berks 17 Aug



    • LLANRWST SHOW, Berth Ddu, Clwyd August 16

      Junior British Novice 1, Taidi’s Lad (R Roberts); 2, Galway Grey (G Lowry); 3, Just Annie (S Bream). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Mega Time Mill (D Hughes); 2, Mr McSorley (S Leech); 3, Celtic Storm (D Hughes). Jnr Open 1 & 2, Double Bluff & Mr McSorley (S Leech); 3, Plessington Harry (Y Edwards). Charles Owen British Novice 1, Mr Omera (N Pritchard); 2, Smokey Joe Morgan (A Morgan); 3, Fortunes Tilly Too (S Griffiths). Equimax Discovery 1, Mr Omera; 2, Dennington Snow Blossom (D Carpenter); 3, Not Josh (A Webster). Great Leighs Snr Newcomers 1, Tilson (G Dennis); 2, Foxglen Aranmore (C Griffith); 3, Home Lover (N Pritchard). 1.10M Members Cup 1, Foxglen Aranmore; 2, Traken Miss Cody (S Webster); 3, Winstanwick Kerry Gold (C Davies).

      LORDSBRIDGE EC Barton, Cambridge, 16-17 August

      open 1, Broadstone Ladysman (D Walsh); 2, Toy Time II (P Howard); 3, Paline De Lisse (K Forsyth). Great Leighs Newcomers 2nd round 1, Escape II (M Lanni); 2, Tiran (Mennell Watson); 3, It’s Dime (V Young). Horse & Hound Foxhunter 1, Nesquick (V Young); 2, Utah Girl (M Lanni); 3, Quirien Z (S Livesey). 1.25m 1 & 3, Velsk & McCoist (G Barton); 2, Candy Time (C Ellis). Charles Owen British Novice 1, Deben Zodiac (K Coombs); 2, Sarafina De L’Eau (S Livesey); 3, Majic Miss (E Hunter). 1.05m 1, No Fear (C Gibbs); 2, Grandioso Lad (E Hunter); 3, Brooklands Jack The Lad (C Brown). 1.10m 1, Shannondale Showman (S Cronin); 2, Mollee (B Martin); 3, Milldale (S Reeve-Young). 1.15m 1eq, Kapnod V (E Porcari) & Shannondale Showman; 3, Vahagn De Lozana (P Miller). 17 Aug: open 1, Paline De Lisse; 2, Toy Time II (P Howard); 3, Cantarra VH (H Tredwell). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Uttah Van Het Westleven (M Lanni); 2, Cevin Z (S Franks); 3, Ben Loyal (L Riley). 1.30m 1, Velsk; 2, Whinny Jackson (V Young); 3, Diamond Dennis (L Renwick). Charles Owen British Novice 1, Normadic Jypsy (A Holley); 2, Denver Sky (V Spanswick). 1.05m 1, Precious Killea (J Egmore); 2, Vivaldi Van De Roshoeve (N Channing-Williams); 3, Denver Sky (V Spanswick). 1.15m 1, Oberon (T Fussey); 2, Halcyon (B Keeley). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Prince Darco (C Read); 2, Verdi III (L Renwick).


      AREA 43A Little Kennerley Farm, Godshill 17 August

      Seniors Class 1 – Unaffiliated warm up 1, Nutkin Feather Duster (S Begley); 2, Bilbo Baggins VI (J Bircham) 3, Southern Haylage Tiny Rocket (S Rand); 4, Daphne (C Norris); 5, Miss Possible (K Begley). Class 2 – Charles Owen British Novice Championship – First Round 1, Toad (S Read); 2, Galloway Bay (S Begley); 3, Miss Possible (K Begley); 4, Southern Haylage Tiny Rocket (S Rand). Class 3- Equimax Equine Discovery Championship – First Round 1, Khan II (A Wright); 2, Galloway Bay (S Begley); 3, Bilbo Baggins VI (J Bircham). Class 3A – 1.0m Open Competition 1, Nutkin Feather Duster (S Begley). Class 4 – 1.05m Open Competition 1, Four Seasons II (K Begley); 2, Manhattan (S Begley). Class 5 – Senior Member’s Cup 1.10m/Great Leighs Senior Newcomers 1, Manhattan (S Begley); 2, Dutch Passion (N Price); 3, Lucky Girl II (S Begley). Class 6A Foxhunter/1.20m Open 1, Lucky Girl II (S Begley). Juniors Class 7 – B.E.I.B. Junior British Novice Championship – First Round 1, Double Trouble Two (C Mourkugiannis); 2, My Mr. Mercury (J Bircham); 3, Oakdene Midnight Arrival (J Bircham). Class 8 – Junior Progress Stakes 1, Oakdene Midnight Arrival (J Bircham) 2, Okehurst High Hopes (R Vaughan); 3, Double Trouble Two (R Vaughan). Class 9 – Blue Chip Feed Balancer Junior Newcomers First Round/1.0m Open 1, Bowhaylands Painted Lady (H Webster); 2, My Mr. Mercury (J Bircham).

      GLAMORGAN HUNT SHOW 17 August

      Charles Owen British Novice – 1st Round 1, Handy Sugar (M Edwards); 2, Cruella Complaints (B Hill); 3, Larina (D Woodwards). Equimax Senior Discovery – 1st Round 1, Tallyman II (M Edwards); 2, Portius (T Hill); 3, Killyreagh Clover (E Eynon); 1.05M Open 1, Bartonfield Duet (J Price); 2, Alter Ego (G Heritage); 3, Coldbrook Tigger (A Brown). Great Leighs Senior Newcomers/1.10M Open 1, Eastwood (E Eynon); 2, Cannit (E Eynon); 3, Porthos (G Heritage). 1.10M Open 1, Country Collection (J Price); 2, Miss Ellie Go Lightly (P Miles); 3, Spring Showers (J Price). Horse & Hound Foxhunter/1.20M Open 1, Spring Showers (J Price); 2, Strojapp Velvet Pearl (E Eynon); 3, My Miss Saigon (A Thomas). 1.30M Open 1, Danger Mouse (E Eynon); 2, Cynfig Showtime (E Eynon); 3, JSJ Foillies Poir (S Arkell). 1.25M Open Speed Class 1, Montreux (M Edwards); 2, JSJ Joniki (S Arkell); 3, K E One More Time (K Bevan). BEIB Junior British Novice – 1st Round 1, Merlin Re Sparks (D Parsons); 2, Cambrian Chance (H Riseborough); 3, Cambrian Prince (H Riseborough). Blue Chip Junior Newcomers – 1st Round 1, Mr Sanco (E Farr); 2, Batman II (M Browning); 3, Butchers Boy (M Edwards). Junior 1.05M Open 1, Quality Time (M Browning); 2, Louie (E Farr); 3, Whacko Jacko (B Evans).

      THE WILF MEMORIAL BSJA SHOW, A. J. S. C., Aberdeen, 16-17 Aug

      16 Aug – 75cm Open 1, Kincraig Sparticus (H Ross); 2, Power Steel (K Andrews); 3, Dundrum Misty (K Thain). Brittish Novice 1, Look Twice (W Melville Smith); 2, Kincraig Sparticus (H Ross); 3, Bally B (L Templeton). 90cm Open 1, Tshakkanni (W Melville Smith); 2, Alegro non Trotto (W Melville Smith); 3, Bishopston Second Episode (Y Geddie). Newcomers/ 1 m Open 1, Bowes Charlie Brown (R Haynes); 2, Tshakanni (W Melville Smith); 3, Bishopston second episode (Y Geddie). 128 / 138 handicap 1, Lara Jane (R Haynes); 2, Bowes Cahrlie Brown (R Haynes). 1.10m / Foxhunter 1, Barmekin Mist (L Barclay). 1.15 m Open 1, Treasure Cookie (A McDonald). Junior Intermediate Open 1, Bishopston no Limit (Y Geddie). 17 Aug – New Recruits 1st equal 1, Look Twice (W Melville Smith); Power Steel (K Andrews); Hatchet Harry (S Mutch). 10- 90cm Open 1, Lara Jane (R Haynes); 2, Edenside Milanda (J Spence); 3, Treble Chance (H Haig). Newcomers/ 1m Open Morrocco (A McDonald); 2, Rose of Sligo (A McDonald); 3, Edenside Milanda (J Spence). 128cm Open 1, Lara Jane (R Haynes). 138cm Open 1, Bowes Charlie Brown (R Haynes); 2, Wilbound (J Drummond). 1.05m Buzz Round 1, Silver Shaddow of Lesmahagow (J McHattie). Junior Members Cup 1, Snittles Just Jim (W Melville Smith); 2, Wickenstones classic touch (H Haig) 3, Treasure Cookie (A McDonald). Findon Junior Intermediate Open 1, Bishopston No Limit (Y Geddie); 2, Treasure Cookie (A McDonald).

      WINDSOR PARK EQUESTRIAN CLUB Smiths Lawn, Windsor, Berks 17 Aug

      Equimax Discovery – First Round 1, Zero Wattage (B McMahon); 2, In a Spin II (K Ruff); 3, Joli Madame Pompadour (R Bennett). Great Leighs Senior Newcomers – First Round 1, Chinnor Delta (T Muir); 2, It’s a Miracle (T Arnold); 3, Mr Schnitzel (M Butter). Horse & Hound Foxhunter – First Round 1, Archers Johnimo (E Edwards); 2, Prince Henry II (T Arnold); 3, Princely (L Millard). URL & Stable Express 1.25 Metre Open 1, Kuraeso de L’Heribus (N Collins); 2, Cordino K (S Reeve Young); 3, Ashton (R Prater). Charles Owen British Novice – First Round 1, Wild Goose Chase (R Moss); 2= Ivozeno (J Smith); 2= Barnwood Mr Sunshine (J Lockhart); 3, In a Spin II (K Ruff). One Metre Open 1, Home Tide (R Pearson); 2, Retreats Walkabout (E Smallman); 3, Little Imp (T Stokes). 1.05 Metre Open (Incorporating the DMS Adventurer) 1, Downtown James (K Grimster); 2, Otto L (N Carpenter); 3, Killarny Hero (T Hedges). 1.15 Metre Open (Incorporating the Stable Express 1.15 Qualifier) 1, Downtown James (K Grimster); 2, Otto L (N Carpenter). BEIB Junior British Novice – First Round 1, Bay Rhapsody (K Thrower); 2, The Cobra (S Gray); 3, Splashout (T Pearson). Blue Chip Feed Balancer Junior Newcomers – First Round 1, Splashout (T Pearson); 2, Centre Point (L Goodridge); 3, The Cobra (S Gray). Squibb & Davies Junior Foxhunter – First Round Irish Squibb Dream (C Graham); 2, Merlins Secret (T Bailey). 1.10 Metre Junior Open 1, Major Angel (C Graham); 2: Irish Squibb Dream (C Graham).